Spanning loopt hoog op in Noord-Ierland Nigeriaans offensief in Sierra Leone loopt vast Buitenland Van Mierlo: Brussel moet werk stimuleren 'Syrië bereidt oorlog voor tegen Israël' Evacuatie na bomalarm op Britse basis Soldaten schieten gericht 3ij verkiezingen Madura Jospin kan einde maken aan Chiracs drugsoorlog Leider partij Arbeid heeft geen duidelijk profiel Britten dreigen Sinn Fein met definitieve uitsluiting Sinn-Feinleider Adams moest gisteren wachten achter de zwaar vergrendelde poort van Stormont Castle in Belfast, de plaats van de onderhandelingen. foto »ap» paul Mcerlane WOENSDAG 4 JUN11997 tKARTA RONALD FRISART DRRESPONDENT je 1300 man ordetroepen die Ijn samengetrokken op het idonesische eiland Madura, 'ioeten direct schieten op ie- ereen die de openbare orde reigt te verstoren. De krant uara Pembaruan noteerde dat Isteravond uit de mond van laatselijk legercommandant ham Utomo. Vandaag gaan kiezers in het ladurese regentschap Sam- ang opnieuw naar de stembus tar de parlementsverkiezin- 0 ïn. Herstemming vindt plaats q ij 89 stembureaus, waar vorige o leek stembussen in brand zou- en zijn gevlogen. Dat gebeurde li rellen die uitbraken toen aanhangers van moslimpartij PPP in woede ontstaken. Ze re belleerden omdat regeringspar tij Golkar een hoeveelheid stemmen had vergaard die vol gens de PPP'ers onmogelijk eer lijk kon zijn verkregen. Volgens PPP-functionarissen is in het hele regentschap Sam- pang geknoeid. De partij eiste daarom herstemming bij alle 1.033 stemlokalen. De autoritei ten hebben dat geweigerd. In een reactie zei plaatselijk PPP- leider Djakfar Shadiq gisteren dat 'we niet in staat zijn de woe de van de bevolking te controle ren'. Ook relegieuze leiders op Madura voorzien nieuw geweld als gevolg van de houding van de overheid. De Noord-Ierse vredeson derhandelingen gaan des noods verder met definitie ve uitsluiting van de natio nalisten van Sinn Fein, die nauw verwant zijn aan de IRA. Dat zei Mo Mowlam, de Britse minister voor Noord-Ierland, gisteren bij de hervatting van de ge sprekken in Belfast. ,,De vredestrein vertrekt bijna. Als partijen nu niet instap pen, dan zal de trein zon der hen afreizen", aldus Mowlam. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De gesprekken slepen zich al *>en jaar voort zonder al te veel resultaten. Sinn Fein mag pas meedoen als de IRA met een nieuw bestand komt. Maar Si in-Feinleider Gerry Adams, die gisteren demonstratief ver geefs naar de besprekingen kwam, zei dat zijn partij na drie verkiezingssuccessen niet lan ger kan worden uitgesloten. Mowlam kondigde wel aan dat sympathisanten van twee gewelddadige splintergroepen ook zullen worden geweerd. Het gaat om de unionistische Ulster Volunteer Force en de harde IRA-dissidenten van de Conti nuity Artny Council. Adams hield echter vol dat er dubbele maatstaven worden gehanteerd, omdat andere unionisten die relaties onderhouden met ge welddadige groepen wèl mee praten. De sfeer in Noord-Ierland is intussen zeer gespannen van wege de protestante Oranje marsen van volgende maand. Pogingen om in gesprekken tot een afgelasting of omleiding te komen, zijn mislukt. Vorig jaar leidden de marsen tot een week van zeer gewelddadige confron taties tussen beide bevolkings groepen. Gevreesd wordt dat een combinatie van mislukte onderhandelingen en geweld bij PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT „Ik heb het eens gedaan met een wouw in Amerika", zei Lio nel Jospin eind april in een in terview met het televisiestation Canal Plus. „En één keer, geloof ik, in Frankrijk." Wat de nieuwe Franse premier lang geleden met die raadselachtige vrouw in de Verenigde Staten deed, is goed nieuws voor de betrekkin gen met Nederland. De stijve socialist refereerde niet aan seks. Zijn zonde was erger hij had hasj gerookt met de vrouw. Het woord 'hasj' viel niet één keer in de verkiezingscampag ne, maar niettemin dringt de vraag zich op: komt er met het aantreden van Jospin een einde aan de niet aflatende drugsoor log die Frankijk tegen Neder land voert? Ogenschijnlijk verandert er weinig door de linkse zege, om dat het buitenlands beleid het terrein van de president blijft. En het was Chirac die achter de oorlog met Nederland zat. Hij stelde het Verdrag van Schen- gen (dat grenscontroles ophief) buiten werking, hij eiste sluiting van de Nederlandse koffie shops. de marsen dit jaar een ramp zal veroorzaken. De crisissfeer wordt nog ver ergerd door irritaties tussen Mowlam eri de Noord-Ierse po- Maar Chirac gaat niet over het Franse drugsbeleid, en stel dat Lionel Jospin een beleid a la Holland gaat voeren. De presi dent zou dan met zijn aanvallen op Nederland een internatio naal modderfiguur slaan. Jospin werd in het tv-inter view ook gevraagd naar zijn mening over soft drugs. „Cannabis legaliseren, lijkt te veel op het gebruik ervan recht vaardigen", zo sprak hij. „Maar het gebruik ervan bestraffen, is absurd. Ik denk dat we naar een beleid daar tussenin moeten streven." Jospin wil dus het Ne derlandse gedoogbeleid. Dat is nog niet het enige. Voor het eerst in de geschiede nis telt het Franse parlement sinds zondag Groenen, zeven in getal. Deze Groenen hebben een pact met de socialisten dat hun waarschijnlijk twee minis tersposten oplevert. En de Groenen hebben wel enkele woorden in hun programma vuil gemaakt aan soft drugs ze willen ook het Nederlandse beleid. Het ziet ernaar uit dat als pre sident Chirac de strijd tegen het gedoogbeleid wil voortzetten, die strijd de vorm krijgt van een burgeroorlog. litie. Mowlam vindt dat het voornamelijk protestante korps 'hervormd' moet worden om een onpartijdiger imago te krij gen, tot grote ergernis van FREETOWN Rtr-DPA-AFP De poging van het Nigeriaanse leger om de coup in het West- Afrikaanse Sierra Leone onge daan te maken, lijkt op een vol ledige mislukking uit te lopen. Het rebellerende Sierraleoonse leger heeft gisteren ongeveer driehonderd Nigeriaanse solda ten gevangengenomen in de omgeving van de hoofdstad Freetown en elders in het land. De nieuwe machthebbers, ge steund door een rebellenbewe ging, verklaren dat de Nigeria- nen zich hebben overgegeven. Zij zijn op enkele strategische plaatsen ondergebracht om dienst te doen als menselijk schild om luchtaanvallen te voorkomen. De Nigeriaanse hoofdcommissaris Flanagan. Hij vindt dat een ontkenning van de hervormingen die hij na zijn aantreden vorig jaar heeft doorgevoerd. troepen, die het grootste deel uitmaken van de West-Afri kaanse vredesmacht Ecomog, zijn onder meer opgepakt bij een van hun eigen bases en bij de internationale luchthaven van Freetown. De Ecomog begon maandag een offensief tegen de militairen die negen dagen geleden de macht grepen. Nigeria wilde de door de militair Johnny Koroma afgezette, democratisch geko zen president Kabbah weer in het zadel helpen. De interventie volgde op de mislukte onder handelingen over een vreedza me oplossing van de crisis tus sen de coupleiders en Britse en Nigeriaanse diplomaten. De strijd heeft inmiddels aan zeker tachtig burgers het leven LUXEMBURG PAUL KOOPMAN EN MAURICE WILBRINK Brussel krijgt er een nieuwe taak bij: het scheppen van banen in de vijftien lidstaten. Over dit principe zijn de Europese mi nisters van buitenlandse zaken het gisteren in Luxemburg na een verhitte discussie eens ge worden. Maar volgens minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken mogen niet teveel (dure) ambtenaren zich met dit 'stimuleringsbeleid' gaan bezig houden. „Het moet correct en bescheiden gedoseerd worden", zei hij na afloop van de twee daagse vergadering met zijn Eu ropese collega's. Werkgelegenheid is hoger op de Europese agenda gekomen na de socialistische verkiezings zeges in Frankrijk en Groot- Brittannië. Ook voorzitter San- ter van de Europese Commissie en EU-lidstaat Zweden hebben zwaar geijverd voor een actief Europees banenbeleid. Onder druk van een Zweeds veto heeft Nederland zijn bezwaren tegen 'Europese Melkertbanen' nu in getrokken. Van Mierlo: „Ik heb altijd gezegd: verdragsteksten scheppen geen banen, maar je hebt dergelijke teksten wel no dig om dingen mogelijk te ma- TEL AVIV AP Volgens de Israëlische televisie zender Kanaal 2 heeft Syrië de afgelopen dagen manoeuvres uitgevoerd in voorbereiding op een mogelijke oorlog met Israël. Kanaal 2 meldde gisteren dat het Syrische leger met de oefe ning in verhoogde staat van pa raatheid werd gebracht, om eventueel de Golan-hoogvlakte te heroveren. De Golanhoogte wordt sinds de Zesdaagse oor log van 1967 door Israël bezet. Er werden geen verdere bijzon derheden gegeven en het be richt is nog door geen enkele of ficiële bron bevestigd. Naar verluidt zou Syrië het vredesoverleg met Israël, dat begin 1996 werd bevroren, weer willen heropenen. gekost, meldde de staatsradio gisteren. Maandagnacht zijn de partijen onder bemiddeling van het Rode Kruis een staakt-het- vuren overeengekomen, mede om zeshonderd mensen te red den die door de gevechten vast zaten in een hotel. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) steunt het mili taire ingrijpen van de West-Afri kaanse troepenmacht Ecomog in Sierra Leone. Tijdens een topconferentie in de Zimbab waanse hoofdstad Harare stem den de OAE-staten in met de gewapende interventie om de couppoging in Freetown neer te slaan. De OAE-top, waaraan 29 staatsleiders deelnemen, be sloot het militaire regime in Sierra Leone niet te erkennen. ken. Werkgelegenheid is een van de grootste problemen in de Europese Unie." Duitsland keerde zich tot dus verre samen met Spanje en ook het Verenigd Koninkrijk fel te gen Europese baneninitiatie- ven, uit vrees dat het de lidsta ten miljarden extra zou kosten en tot nog meer bureaucratie in Brussel zou leiden. Aan de an dere kant dreigde Zweden het nog te sluiten 'Verdrag van Am sterdam' te blokkeren als er geen serieus werkgelegenheids beleid uit de verf zou komen. Ook de nieuwe Franse premier Jospin heeft al laten weten dat hij Brussel een belangrijke rol wil geven bij het scheppen van banen. Het compromis waarover de ministers het in grote lijnen eens zijn geworden komt er op neer dat de EU het werkgele genheidsbeleid niet alleen coör dineert maar ook gericht stimu leert. Om te voorkomen dat daarmee de deur wordt openge zet naar geldverslindende acti viteiten moet Brussel zich voor lopig beperken tot pilotprojects, zoals het financieren van sym posia over werk en kleine proef projecten voor omscholing en tewerkstelling. NIEDERKRÜCHTEN DPA-Rtr Na een bomalarm in de omge ving van een Britse legerbasis in Niederkrüchten, in de deel staat Nordrhein-Westfalen, zijn vanochtend honderden mensen uit hun woningen geë vacueerd. Bij de basis was een wagen ontdekt die er verdacht uitzag en een bom zou kunnen bevatten. Duitse en Britse deskundi gen maakten de auto met een gecontroleerde explosie open en begonnen een minutieus onderzoek van het voertuig. De wagen, een rode Ford Escort die sinds maart als ge stolen stond opgegeven, had Britse kentekenplaten. Het bomalarm werd gegeven nadat een explosievenhond bij het voertuig had gereageerd. Drie- tot vierhonderd men sen in de directe omgeving werden uit hun woningen geë vacueerd en werden onderge bracht in een naburig school gebouw. Geweld bij proces tegen separatisten VENETIË DPA De strijd voor een onafhankelijk Venetië is gisteren volledig uit de hand gelopen. Tijdens een proces tegen enkele separatis ten kwam het voor de recht bank tot ernstige ongeregeldhe den door protesten van tegen standers. Elf personen, onder wie een agent, raakten gewond. Ongeveer zeventig jongeren, deels vermomd, veroorzaakten op straat een veldslag met de oproeppolitie. De demonstran ten gooiden met stenen en trok ken versperringen omver, de politie zette traangas in en maakte gebruik van de wapen stok. De overwegend linkse be togers beschuldigden de sepa ratisten en hun sympathisanten van racisme en vreemdelingen haat. In de rechtbank staan acht le den van een afscheidingsbewe ging terecht, die een maand ge leden de klokkentoren aan het beroemde San Marcoplein be zetten. 'Indiase raketten staan gericht op steden Pakistan' WASHINGTON AP India heeft een aantal middel- langeafstandsraketten naar een potentiële lanceerplaats bij de Pakistaanse grens verhuisd, een stap die moet worden be schouwd als belangrijke escala tie het conflict met Pakistan. The Amerikaanse krant de Was hington Post heeft dit gisteren gemeld. De krant meldt dat de raket ten, genaamd Prithvis, een con ventionele lading kunnen dra gen, maar geen kernkoppen. Volgens de Post, die als bron Amerikaanse inlichtingendien sten noemt, is een tiental raket ten geplaatst bij Jullundar in de deelstaat Punjab, in het noord westen van India. Dat zou Pakistaanse steden als Islama bad, Lahore, Faisalabad en Rawalpindi binnen bereik van de raketten brengen. Graf van Begin met verf besmeurd jeruzalem Vandalen hebben gisteren zwarte verf gegooid over de grafsteen van de voormalige Israëlische premier Menachim Begin. Op een bord dat ze bij het graf achterlieten, stond de tekst 'Israël Nazi' en een hakenkruis. „Haal de beenderen van Menachim Begin eruit en stop de beenderen van onze vaderen erin", luidde verder de tekst op het bord. I Geen Rambo-films meer voor soldaten moskou In Russische kazernes mogen geen geweldsfilms meer worden vertoond, met oog op een aantal incidenten waarbij mi litairen zonder duidelijke reden hun kameraden hebben dood geschoten. Het komt regelmatig voor dat Russische militairen het vuur openen op collega's. De schietpartijen worden in ver- I band gebracht met meedogenloze ontgroeningspraktijken. jH Major wordt cricket-commentator rooi londen De voormalige Britse premier Major begint, althans d ei voor een deel, een nieuwe carrière als commentator bij cricket en.' matches. Major is een fervent liefhebber van cricket. Hij beken de eens het vervelend te vinden als hij een match moest missen door een kabinetszitting. De oud-premier zal zich niet op de vlakte kunnen houden bij de cricket-wedstrijden. Hague voorop in leiderschapsrace londen In de race om het leiderschap van de Britse Conserva- ei tieve Partij lijkt William Hague de leiding te hebben genomen. 1 De 36-jarige Hague, die in 1995 minister voor Wales werd, kreeg gisteren de steun van voormalig partijvoorzitter Lord Parkinson. Belangrijkste concurrent van de jonge ex-minister is Kenneth Clarke, de voormalige minister van financiën. J Spanning voor Algerijnse verkiezingen er algiers Nu de Algerijnse parlementsverkiezingen morgen dich terbij komen, stijgt de spanning. De regering heeft strenge vei nst ligheidsmaatregelen afgekondigd om te voorkomen dat islami- de tische fundamentalisten de gang naar de stembus met terreur- :t b daden verstoren. Tijdens de drie weken van de verkiezingscam- iten pagne zijn alleen al in het noorden van Algerije meer dan 130 en mensen om het leven gekomen door massale slachtpartijen en bijv bomexplosies. ^beUNHCR wil bescherming Rwandezen e^° genéve President Kabila van de Democratische Republiek Con go en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid moeten bescher ming bieden aan Rwandese vluchtelingen. Dit heeft de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR gisteren meegedeeld. De hulporganisatie heeft haar werkzaamheden in het vluchtelin- genkamp in Karuba opgeschort naar aanleiding van de moord ob op vier Rwandese vluchtelingen en een medewerker van de Brit- D se hulporganisatie Save the Children, o S IRA-activiste en baby op borgsom vrij o londen De vermeende Noord-Ierse terroriste Roisin McAliskey, o die vorige week beviel van een dochtertje, is gisteren tegen een o b borgsom tijdelijk vrijgelaten. De 25-jarige dochter van de beken- q b de activiste Bernadette Devlin is zonder verdere politiebewaking o inde kraamafdeling van een ziekenhuis opgenomen 0 1 o' Duizenden doden door invasie Irak Ob 1 0 Istanbul» De Turkse aanval op bases van de Koerdische Arbei derspartij PKK in Noord-Irak zou al duizenden mensen het le ven hebben gekost. De Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft naar eigen zeggen 791 tegenstanders gedood. De verliezen in ei- 1 gen gelederen becijferde de PKK op 112 man. Het Turkse leger -jop zijn beurt zegt dat het tijdens de operatie al meer dan 2000 e betPKK-strijders heeft gedood. Bange advocaat smijt geld uit raam tallinn Een Estlandse advocaat die curator was in een faillisse ment heeft letterlijk geld, zo'n 75.000 gulden, het raam uitge gooid na een bomdreigement. De bewindwoordvoerder was gis teren met de auto onderweg naar een failliete fabriek in Oru. Hij had een tas met 600.000 kroon voor de uitbetaling van lonen en ontslagpremies bij zich. Aan de autotelefoon meldde zich een jfrian, die dreigde een bom in zijn auto tot ontploffing te brengen 'als hij het geld niet naar buiten gooide. GEI ORTRET: EHUD BARAK hud Barak, de nieuwe leider van de Is- lëlische partij Arbeid, is in de eerste laats gekozen om zijn bruikbaarheid in •ekomstige verkiezingen. Alleen hij ordt in staat geacht Benjamin Neta- fahu te verslaan. Niet omdat hij een dui- ïlijk politiek alternatief biedt, maar juist ïidat zijn denkbeelden niet zo gek veel srschillen van die van de huidige pre- aarom kan hij kiezers trekken die tot de jmatigde vleugel van de Likud behoren, jenen de leden van de partij Arbeid die steren op hem hebben gestemd. Anderen In het daar niet mee eens. Waarom zou- ?n Likud-aanhangers op een kloon van ctanyahu stemmen als ze het originele joduct zelf in huis hebben? ieder geval heeft Barak met zijn centristi- he ideeën een ruime meerderheid van de irtij achter zich gekregen. Die meerder heid meent dat hij, als oud-stafchef en held van de reddingsoperatie in Entebbe, de vei ligheid van Israël voorop zal stellen. Net als destijds Yitzhak Rabin. Barak is een man die in zijn politieke toe spraken graag iedereen een plezier doet. Op het diplomatieke vlak is Barak minstens even vaag. Hij staat bekend als een havik binnen de partij Arbeid, maar hij wil zich toch niet teveel gedragen als de 'de kloon van Bibi Netanyahu' waarvoor zijp tegen standers hem uitmaken. Daarom ging hij vorige maand schoorvoetend akkoord met de introductie van een nieuwe passage in het politieke programma van de partij Ar beid, waarin de stichting van een onafhan kelijke Palestijnse staat niet langer wordt uitgesloten. Barak hamert er op dat de onderhandelin gen met de Palestijnen onmiddellijk moe ten worden hervat en dat het lijntrekken van Netanyahu het land in gevaar brengt. Maar zijn kaart van de Westelijke Jordaan- oever voor een definitieve regeling met de Palestijnen verschilt niet zo gek veel van die van de huidige regering. Barak baseert zich op de traditionele visie van de partij Arbeid, waarbij de Jordaanval- lei, het gebied rondom Jeruzalem, grote ne- derzettingenblokken en de bergkam blij vend in Israëlische handen komen. Over de toekomst van de Golan is hij vaag, al toont hij meer soepelheid dan Netanyahu. Barak staat voor de moeilijke opgave zich in de komende jaren te ontwikkelen tot een geloofwaardige nationale leider. Alleen als dat lukt, is het niet uitgesloten dat Ehud Ba rak in het jaar 2000 het roer kan overne men. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL De vertrekkende Franse premier Juppé begroette gisteren zijn opvolger Jospin voor de ambtswoning Matig- non. foto reuters christine grunnet CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7