Grote toename aantal geslachtsziekten in '96 De Golf-rijder is een lolbroek a Binnenland Meer ruimte voor keuringsdienst Tiende van telefoons >naat wijst hengd wetaf jjjgf fraudebestendig Rechercheurs gingen ernstig over de schreef Hof spreekt verdachte vrij van doodslag arts Terpstra ziet niets in onderwijs aan ouderen HERENSHIRTS MET KORTE MOUW, UNI EN PRINT. NÜ VAN 29.- VOOR 19.- ORPtt*- VOENSDAG 4 JUN11997 5 TNO helpt bij voorspellen aardbevingen amsterdam Een aantal Nederlandse bedrijven en instituten is gevraagd uit te zoeken of aardbevingen te voorspellen zijn. Daartoe heeft TNO een contract getekend met een Japans con sortium. Aanleiding voor dit project is de aardbeving in Kobe op 17 januari 1995, waarbij grote schade is geleden en zesduizend mensen omkwamen. Met behulp van door TNO ontwikkelde computerprogramma's wordt becijferd wat de invloed is van aardbevingen op gebouwen en wegen. Gemanipuleerde soja staat niet op etiket utrecht Er kom vrijwel niets terecht van de verplichte etikette- ^ring van voedingsmiddelen waarin genetisch gemanipuleerd so- ja-eiwit is verwerkt. Dat stellen Natuur en Milieu en Greenpeace op basis van een eigen inventarisatie. De vermelding van de toe passing van gen-soja is sinds 1 april verplicht. De müieuorgani- saties willen nu dat staatssecretaris Terpstra (VWS) hard op- Zj.Veedt tegen producenten die zich niet aan de regels houden. Minister wil kinderprostitutie aanpakken den haag Minister Sorgdrager van justitie wil af van de eis dat bij kinderprostitutie eerst een klacht wordt ingediend voordat de politie in actie komt. Bestrijding van kinderprostitutie wordt vol gens politie en justitie te moeilijk doordat de slachtoffertjes van (gedwongen) prostitutie vrijwel nooit een aangifte doen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Sorgdrager dat het schrap pen van het zogenoemde klachtvereiste ook de bestrijding van het sekstoerisme in het buitenland ten goede kan komen. Het gaat daarbij om kinderen tussen de 12 en 16 jaar. iL id van Bende van Venlo vermoord --JyENLQIn Turkije is afgelopen zaterdag een voormalig lid van de Bende van Venlo vermoord. De advocaat van de 45-jarige man noemt de moord een kille afrekening. Er is een verdachte aange houden, maar de advocaat zegt niet op de hoogte te zijn van de motieven achter de daad. Het gerechtshof in Den Bosch veroor- i verdeelde het bendelid in 1996 bij verstek tot zes jaar gevangenis- en straf wegens betrokkenheid bij het vermoorden in 1993 van het eerste slachtoffer van de Bende van Venlo. Ongeval met skütsje: Dode en gewonden LeeuwardenEen veertigjarige politieman uit het Groningse Zuidbroek is gistermiddag om het leven gekomen toen een giek losschoot op een skütsje waarop de man meevoer. Twee van zijn lijcollega's raakten zwaar gewond. Het zeilongeval gebeurde op de Wijde Ee in Friesland, tijdens een jaarlijks personeelsuitje van tachtig politiemensen van het district Midden-Groningen. Politie Ede rolt wapenhandel op pE» De politie in Ede heeft met de aanhouding van een 61-jari- 61 CGtge wapenhandelaar uit deze plaats een omvangrijke illegale nooihandel in wapens en munitie opgerold. De politie heeft onder unt pidere in Utrecht een 57-jarige man betrapt die zonder vergun- hing zes vuurwapens, verboden messen en duizenden stuks mu nitie bezat. De Edenaar had een vergunning voor het drijven van een wapenhandel. De politie kreeg echter tips dat de boekhou ding van de winkel niet in orde was. ["^Wegwerker geschept op vluchtstrook ituuÊLMIELï Bij een ongeval op rijksweg A6 bij Almere is gistermid- p dag een 24-jarige wegwerker uit Sint Pancras om het leven geko- hien. Nadat hij een deel van de wegafzetting had opgeruimd, naowilde de wegwerker in zijn auto stappen die op de vluchtstrook stond. Daarbij werd hij geschept door een achteropkomende personenwagen. De bestuurder, een 42-jarige inwoner van Alk maar, is door de politie aangehouden. Verdachte onder hypnose verhoord m.kmaarDe rechtbank in Alkmaar heeft gisteren besloten dat een dertigjarige man uit Hoorn onder hypnose moet worden verhoord. Op die manier wil men achterhalen wat er op 12 de- :ember 1994 is gebeurd toen de 87-jarige man uit Hoorn is om- [ebracht. Volgens advocaat A. Dekker is-de hypnose nodig om liaten in het geheugen van zijn cliënt, die hoofdverdachte is, in te vullen. De verdachte, die al een bekentenis heeft afgelegd, heeft ingestemd met het verhoor. man Na minstens tien jaar een constante daling, is het aantal consulten op de polikliniek voor seksueel overdraagbare aandoeningen (soa) vorig jaar aanzienlijk gestegen. Ver geleken met 1995 bedraagt de stijging zelfs ruim twintig procent. Ook is er een grote toename van het aantal chla- mydiadiagnoses bij vrouwen en een stijging van 76 pro cent van gonorroe aan de anus bij homo- en biseksuele mannen. amsterdam anp Mogelijk duidt een en ander op een toename van onveilig vrij gedrag. Dat staat in het gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1996 van de soa-polikliniek van de GG&GD Amsterdam. Profes sor R. Coutinho van de GG&GD over de cijfers: „We zijn gewend aan een constante daling in de afgelopen tien jaar. En dan nu ineens een stijging van twintig procent. Bovendien zet die toe name ook in 1997 door, zo blijkt uit de cijfers." Hoewel nog onderzoek loopt naar de oorzaken, vreest Cou tinho dat een terugval in onvei lig seksueel gedrag de boosdoe ner is. ,,Het afschrikwekkende effect van de aids-epidemie lijkt voorbij te zijn. Als dat klopt, als ze onveiliger gaan vrijen, dan moet je de voorlichting gaan aanpakken. Want die krijgt dan kennelijk een averechts effect en er ontstaat een verzadigings punt." Na een jarenlange daling van het aantal consulten op de soa- polikliniek liet 1995 een lichte groei met vier procent zien, ge volgd door de twintig procents groei in 1996 naar 14.050 geval len. Het aantal bezoeken van Nederlandse mannen nam toe met 25 procent tot bijna 5.570; het aantal bezoeken van Neder landse vrouwen steeg met 33 procent naar 4.660. Ook homo en biseksuele mannen bezoch ten de kliniek vaker, een toena me van 26 procent. Ook het aantal gestelde dia gnoses steeg fors. Het aantal vrouwen met chlamydia nam toe met 44 procent en het aan tal mannen met 42 procent; een deel komt mogelijk door verbe terde diagnostiek. Het aantal gevallen van gonorroe steeg slechts licht, maar het aantal gevallen van anorectale (aan de anus) gonorroe bij homo- en biseksuele mannen steeg opval lend met ruim 76 procent. Bij deze groep werd ook de diagno se lues drie keer vaker gesteld dan in 1995. emmeloordEen medewerker van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor zaai- en pootgoed (NAK) scheidt graszaden op kwaliteit. Prins Claus heropende gisteren in Emmeloord het verbouwde en uitgebreide onderkomen van de keuringsdienst. De NAK, sinds 1932 actief, is een onaf hankelijke instelling die de wettelijke keuringstaak uitvoert onder toezicht van het minsterie van landbouw, natuurbeheer en visserij. FOTO RAYMOND RUTTING ANP :n haag anpvoorstander van het afschaffen c m e Eerste Kamer zal vrijwel ze- de nieuwe Visserijwet ver erpen. Weliswaar wordt pas ilgende week over het wets voorstel gestemd, maar de inatoren van CDA, D66, WD i PvdA hebben aan het einde in het debat gisteren gezegd at hun fracties zullen tegen- emmen. ïle Belangrijkste kritiekpunt is de -^Mschaffmg van de zogeheten alinfije hengel'. Het is hobbyisten ii in veel buitenwater toege- aan te vissen zonder specifie- visvergunning. Een visakte ïlstaat. De tegenstanders van et afschaffen van de vrije hen- den»l betogen dat zo'n aparte ver inning de lol van veel sport- 30 ssers gaat vergallen. end.Overigens was minister Van B"Dutsen aanvankelijk ook geen tind uit lager nilieu vaker laar huisarts iTTERDAM ANP inderen uit lagere sociaal-eco- amische klassen in grote ste- Jn die verzekerd zijn via het ekenfonds gaan anderhalf iaat zo vaak naar de huisarts in hun leeftijdgenootjes in einere plaatsen die particulier irzekerd zijn. Het grotere aan- 1 bezoeken aan de huisarts Lein het gevolg zijn van een °Laj£chtere gezondheid of van an- "■cèr gedrag van de ouders op het ioment dat hun kinderen ziek in. /Dat concludeert M. Bruijn- iels in een proefschrift Ziekte kinderen en de reactie van ij ouders waarop hij woensdag 31 "71 juni promoveert aan de Eras- r! -pus Universiteit in Rotterdam. J Jjuijnzeels stelde vast dat de af- ]J Jjlopen tientallen jaren het Eij /uisartsbezoek en medicijnge- 8| "puik door kinderen aanzienlijk -J—'gestegen. Reden voor dit ge- !ag en verschillen tussen de matschappelijke groepen wa- r/Viem tot nu toe niet bekend. voorstander van het afschaffen van de vrije-hengelregeling, maar de Tweede Kamer, onder aanvoering van PvdA en D66, dwong hem daartoe. Het argu ment was destijds dat de hen- gelverenigingen veel doen aan het op het peil houden van de visstand. Zonder verplichte ver gunning zouden sommige hen gelaars daarvan profiteren zon der mee te betalen. De hengelwet zou ook het ta melijk omstreden verbod op het vissen met levend aas regelen. Mocht de wet inderdaad vol gende week sneuvelen, dan is ook dat verbod voorlopig van de baan. Van Aartsen wil, als het wetsvoorstel inderdaad wordt afgewezen, bezien of een alter natieve wet kan worden be dacht om het verbod op levend aas alsnog te regelen. den haag gpd Ruim tien procent van de acht miljoen telefoon aansluitingen is niet te beveiligen. Zowel door (oud-)werknemers van PTT Telecom als via mo dems kan daarop worden ingebroken en fraude mee worden gepleegd. Deze bewering doet een oud-werknemer van PTT Telecom. Het bedrijf houdt vol dat niet meer dan vier procent van de aansluitingen gevoelig is voor misbruik. Werknemers van PTT Telecom hebben een spreekverbod over deze zaak. Als ze in dienst tre den, moeten ze een verklaring ondertekenen waarin ze beloven niets te zeggen over de beveili ging van het net op straffe van ontslag en moge lijk gerechtelijke stappen. De oud-werknemer, die zich niet meer aan deze code hoeft te houden maar niettemin anoniem wil blijven, beweert dat het telefoonnet zo lek is als een mandje. Diverse oud-werknemers hebben volgens hem een sleutel van bunkers waar talloze kabels sa menkomen. Daardoor kunnen ze eenvoudig op de lijnen inbreken en ermee frauderen. Veel van deze bunkers zijn inmiddels weliswaar beveiligd met sensoren, die alleen met behulp van een pas je zijn uit te schakelen, maar iedere werknemer heeft zo'n pasje. „En die lenen ze moeiteloos uit, zonder vragen te stellen", zegt hij. De voormalige werknemer beweert ook dat di verse PTT'ers samenwerken met exploitanten van 06-nummers. Kort voor het weekeinde leggen zij illegaal verbindingen tussen individuele aanslui tingen en het gewenste 06-nummer. „Het hele weekeinde wordt vervolgens op kosten van de nietsvermoedende abonnee dat 06-nummer ge beld. Op maandagochtend zorgt de betrokken PTT'er als eerste in de centrale te zijn om de ver binding te verbreken en sporen uit te wissen. Zo komt niemand er achter", aldus de man. Zijn relaas wordt bevestigd door een Haagse crimineel die rijk is geworden met 06-lijnen. Vol gens hem zijn alle PTT'ers om te kopen. PTT Te lecom geeft toe dat tot nu toe één werknemer is betrapt en direct ontslagen, maar ontkent dat op grote schaal wordt gefraudeerd. Vrijspraak na fouten in verhoor anonieme getuige den bosch gpd Een 45-jarige Brabander is gis teren door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken van moord dan wel doodslag op een Hummelose kinderarts. De Brabander, in het verleden meermalen veroordeeld we gens ernstige geweldsmisdrij ven, heeft drieënhalf jaar in voorarrest gezeten. Hofpresident mr. W.CA Klausus maakte in een uitvoe rige motivatie duidelijk waar om de 45-jarige verdachte is vrijgesproken. De kern daar van ligt in het feit dat er essen tiële fouten zijn gemaakt bij het horen van een anonieme getuige. Diens verklaringen vormden de basis waarop ach tereenvolgens rechtbank en gerechtshof in Arnhem de ver dachte hadden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf tien jaar wegens doodslag. ïen Nederlands Persbure den haag anp Incestaffaire Lancee op Schiennonnikoog Een arrestatieteam lichtte Lancee vorig jaar april op Schiermonnikoog van zijn bed op verdenking van seksueel misbruik van zijn dochter Bian- ca. Het toen 17-jarige meisje had aangifte gedaan van incest. Medisch onderzoek toonde uit wendige sporen aan van seksu eel geweld. Het meisje trok in augustus de beschuldiging ech ter weer in. Twee maanden later besloot het OM in Groningen het onderzoek te staken wegens gebrek aan bewijs. Sorgdrager kwam in maart tot de conclusie dat ondanks 'een aantal tekortkomingen' het op treden van politie en justitie in deze zaak 'niet onverantwoord' is geweest. De Tweede Kamer neemt niet zonder meer genoe gen met deze conclusie en heeft Sorgdrager een serie nieuwe vragen gesteld. Lancee laat het er ook niet bij zitten en is uit op eerherstel en een schadevergoe- ding. Twee zedenrechercheurs van het regiokorps Groningen die waren betrokken bij het onder zoek in de zaak van ex-politie- chef Lancee van Schiermonni koog zijn ernstig over de schreef gegaan. Dit blijkt uit door mi nister Sorgdrager van justitie alsnog openbaar gemaakte stukken. Lancee werd door zijn dochter Bianca van seksueel misbruik beschuldigd. Een vrouwelijke rechercheur die was belast met de begelei ding van Bianca heeft 'door inti miteiten te plegen met het slachtoffer op onaanvaardbare wijze inhoud gegeven aan haar taak'. Een andere zedenrecher- cheur heeft tijdens het onder zoek buiten medeweten en zon der toestemming van de officier van justitie contacten onder houden met de ex-politiechef over onder meer de uitkomsten van het onderzoek. den bosch anp Een 45-jarige man uit Den Bosch is vervroegd vrijgespro ken van doodslag op een Arn hemse kinderarts. Er was op 24 mei vijftien jaar celstraf tegen de man geëist, dezelfde straf die het hof in Arnhem hem in 1994 oplegde. De Hoge Raad vernie tigde het Arnhemse arrest deels en verwees de zaak naar het hof in Den Bosch, dat hem nu heeft vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het lichaam van de kinderarts werd in 1991 in de Maas bij Me- gen aangetroffen. Ze was onder weg naar haar ouders in Hoofd dorp, maar kwam daar nooit aan. De Bosschenaar zou aan een bevriende crimineel heb ben verteld dat hij de kinderarts had gedood. Mede op grond van de getuigenis van deze cri mineel werd de Bosschenaar eerder veroordeeld. Het Hof vindt dat de obsta kels voor de verdediging door het inzetten van een anonieme getuige niet voldoende zijn ge compenseerd. „Volgens de re gels van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens is het proces daarmee niet eerlijk ge weest", aldus de voorzitter van het rechtscollege. Volgens hem heeft het Hof de betrouwbaar heid van de getuige niet vol doende kunnen toetsen. Ook de overige bewijsmiddelen zijn on voldoende om tot een veroorde ling te leiden. In cassatie bepaalde de Hoge Raad dat er smetten kleefden aan de wijze waarop de getuige anoniem was gehoord, omdat hij bedreigd zou zijn. Procu reur-generaal mr. A. Franken vond dat met nieuwe verhoren van de anonymus deze fout was 'gerepareerd'. Zij meende dat er voldoende bewijs was tegen de Bosschenaar voor de doodslag. Advocaat mr. G. Knoops voer de onder meer aan dat de getui ge zichzelf vaak heeft tegenge sproken en dat de beloning van 24.000 gulden voor de man na de veroordeling van de Bos schenaar de getuigenis nog on betrouwbaarder maakt. Hij vroeg het hof om vrijspraak voor zijn cliënt, die al 3,5 jaar in voorarrest zit. De Bosschenaar mag van het Hof nu een scha declaim indienen. amsterdam anp Het gevaar dreigt dat sommige ouderen de technologische ont wikkelingen in de samenleving niet kunnen bijbenen. Van een sociaal isolement is volgens staatssecretaris Terpstra (wel zijn) echter geen sprake. Daar om wil zij ouderen geen recht op onderwijs geven. Pas als werkelijk sprake is van analfa betisme op het gebied van digi talisering en de maatschappelij ke participatie van groepen ou deren ernstig in gevaar komt, moet de overheid mogelijk in grijpen. „Maar zover is het nog lang niet." Terpstra zei dit gisteren in Amsterdam tijdens de confe rentie 'Een leven lang leren? Grenzen aan de educatie voor ouderen'. Volgens een onder zoek van pïofessor M. van der Kamp van de Rijksuniversiteit Groningen dreigt 'een aanzien lijk aantal' ouderen die weinig onderwijs hebben genoten in een sociaal isolement te raken. Hij vindt dat er meer onderwijs voor hen moet komen. Van der Kamp deed onder zoek bij veertig ouderen van 50 tot 75 jaar. Zij zijn veel slechter in rekenen en taal dan mensen in de leeftijdsgroep van 16 tot 50 jaar. Ruim zestig procent van de ouderen zit op een zorgelijk niveau, tegen 28 procent van de jongere groep. De ouderen heb ben bijvoorbeeld moeite met het lezen van een bijsluiter bij medicijnen of het lezen van een kaart. Uit een ander onderzoek blijkt dat de ouderen ook moei te hebben met zaken als elek tronisch betalen, het opzetten van een cd, raadplegen van te letekst of het afspelen van de vi deorecorder. Iets meer dan de helft van de bevolking verricht laatstgenoemde twee handelin gen nooit. Ook geld uit de auto maat halen doet een kwart van de bevolking niet. Ouderen zijn daarbij oververtegenwoordigd. RPF wil grotere rol voor gezin den haag gpd Meer aandacht voor het gezin, meer geld naar de armoedebe strijding en sociale zekerheid en terugdringing van de abortus- en euthanasiepraktijk. Dat zijn de speerpunten van de Refor matorisch Politieke Federatie (RPF) in het gisteren gepresen teerde verkiezingsprogramma. De RPF denkt met het program ma zeker twee zetels winst in de Tweede Kamer te halen en zo op vijf zetels te komen. De keus van dit kabinet voor vooral werkgelegenheid is vol gens de opstellers van het pro gramma een verkeerde. De sa menleving heeft meer te bieden dan alleen werk, meent de RPF. De RPF wil niet dat ouders met een uitkering worden ge dwongen te gaan werken, als de zorg voor de kinderen daardoor in gevaar komt. Verder wil de RPF dat de aftrek van hypo theekrente voor de belastingen wordt beperkt. Alleen hypothe ken tot zo'n drie ton zouden daarvoor nog in aanmerking mogen komen. tilburg willem goudriaan Modieuze mensen rijden in een Franse auto, zelfbewuste figuren kiezen voor een Duitse wa gen en pragmatische types gaan achter het stuur van een Japanse auto zitten. Dat zijn de belangrijkste conclusies van een onderzoek door twee psychologiestudenten van de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg. Esther van der Waal en Jaap Geertman stuurden vragenlijs ten aan tweeduizend autobezitters onder het motto 'toon mij uw auto en ik zeg wie u bent'. Het is niet de eerste poging om automerken te koppelen aan het karakter van de bestuurders, erkent Esther van der Waal. Maar bij vorige on derzoeken werden auto's in alle prijsklassen be trokken. Dat leidde tot voor de hand liggende conclusies als 'rijke patsers rijden in een Jaguar'. „Dat wilden we voorkomen", zegt Esther (24). Daarom zijn in het Tilburgse project alleen autobezitters benaderd met een wagen in de prijsklasse tot 38.000 gulden. Verder werd het onderzoek beperkt tot Franse, Duitse en Japan se auto's. Overigens zijn die in Nederland goed voor een marktaandeel van 79 procent. Wie 'lekker trendy' wil zijn rijdt Frans, hebben Esther en Jaap vastgesteld. De auto moet even modieus en elegant overkomen als de eigenaar. Wie in een Renault Mégane of een Peugeot 306 rijdt, roept als het ware tegen de andere wegge bruikers 'Kijk eens hoe ik de mode op de voet volg'. Op duurzaamheid en degelijkheid letten de eigenaren minder. Als een Franse auto af en toe naar de garage moet voor een reparatie, vooruit dan maar. Rijden in een Duitse auto is volgens de stu denten de beste manier om te laten zien dat je zelfbewust bent en iets van je leven wilt maken, niet alleen in je carrière, maar ook in je privé-le- ven. Een Volkswagen Golf is bij uitstek de wagen voor de levensgenieter, aldus Esther en Jaap. 'Lang leve de lol', is zijn motto. Bovendien zijn Golfrijders meestal jong. De wat oudere bon-vi- vant kiest ook voor een Duitse wagen, maar dan liever een Opel Astra. De bezitters van Franse en Duitse auto's zijn zich in elk geval bewust van hun imago, maar dat geldt veel minder voor de eigenaren van Ja panse vierwielers. Zij zijn het meest pragma tisch ingesteld. 'Wat ik uitstraal, kan me niet zo gek veel schelen. Ik wil een auto die duurzaam is en die lage onderhoudskosten heeft', is hun uitgangspunt. Daarom kiezen ze voor een Nis san Almera of een Toyota Corolla. De Tilburgse studenten weten overigens niet welke auto het best bij henzelf past. Esther: „Dat is niet aan de orde, want studenten kunnen nog geen auto betalen".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5