it u meer weten euro? Vermeend wil wagen van zaak zwaarder belasten Bacterie oorzaak beddentekort .1. Binnenland Veevoer in plastic Haars vakvrouw in vreemdelingenzaken VVD en CDA zien niets in nieuwe verblijfsvergunning Compromis marktwerking in stad- en streekvervoer I Nederlandse vrouw lang, niet dik en tobberig T (OENSDAG 4 JUNI 1997 Heipaal als kachel ipuDATien nieuwbouwwoningen in Gouda krijgen een hei- >aal als kachel. Gisteren ging de eerste 'energiepaal' officieel de frond in. Het gaat om een experiment waarbij gebruik wordt ge naakt van het temperatuurverschil in een woning en de gemid- lelde grondwatertemperatuur. Eerder dit jaar is dezelfde tech- liek toegepast in een kantoor in Heerhugowaard. Door de hei- »alen, die van buiten niet van normale te onderscheiden zijn, lo- »en twee buizen gevuld met vloeistof, 's Zomers gaat de warmte Bit de woning via de heipalen de grond in. De vloeistof in de $|aal wordt door het grondwater afgekoeld en zorgt bovengronds Igoor verkoeling van de woning, 's Winters warmt het grondwater "Ie vloeistof op tot gemiddeld twaalf graden. Die warmte wordt %gegeven aan een centrale verwarming die het verder opwarmt ot de gewenste temperatuur. )ok luchtkastelen toegankelijk maken Ielft» Iedereen moet kunnen wonen waar hij woont, ook als hij ïiieke beperkingen krijgt. Aanpasbaar bouwen is een kwestie a doelmatigheid. Dit stelde prof. ir. Maarten Wijk vandaag in Jen rede waarmee hij de functie van hoogleraar 'toegankelijk heid' aan de Technische Universiteit Delft heeft aanvaard. Toe- kelijkheid van gebouwen gaat om meer dan het wegnemen i drempels voor gehandicapten. Wijk wil studenten het besef Bijbrengen dat gebouwen bruikbaar moeten zijn voor iedereen: png, oud, vitaal of gehandicapt.Ook luchtkastelen kunnen joor iedereen toegankelijk zijn." linke loonsverhoging verzekeringen Hoofddorp Omdat bonden en werkgevers bij de commerciële lerzekeraars het nog lang niet eens zijn over een grondige her vorming van de CAO, zijn ze vandaag een 'interim-CAO' over eengekomen. De CAO heeft een looptijd van slechts negen Vnaanden. In deze korte tijd krijgen de 40.000 werknemers er Hrie procent loon bij (twee procent in juli en nog eens 1 procent 7^1 januari). De Dienstenbond CNV spreekt van een 'stevige loonsverbetering'. De meeste andere CAO's die de afgelopen tijd gijn afgesloten, gaan uit van minder dan drie procent in een vol Lndere amaretto-etiketten ihem De importeur van de amandellikeur Amaretto Italia iori moet zijn flessen onmiddellijk van een nieuw etiket voor- ien, op straffe van een dwangsom van vijfhonderd gulden per :s of tienduizend gulden per dag. Het label vertoont nu te veel 'ereenkomsten met de etiketten van concurrent di Saronno laretto Originale. Dat heeft de president van de rechtbank in ihem gisteren bepaald in een kort geding dat Di Saronno had angespannen. Deze producent had veertien dagen geleden om erwijdering van de etiketten verzocht, omdat die te veel leken he(P ziJn e'gen goudgele perkamentachtige etiketten. Het publiek gk tpu daardoor in verwarring raken. De rechter was het daarmee ens. dere ^Jïeen hoop voor vermiste toeristen n aaMSTERDAMHet Nederlandse team dat is betrokken bij de zoek- als Jicht in Venezuela naar de twee vermiste Nederlanders gaat er- holon uit dat Mike Mulder en Karin Kortlafig (beiden 29 jaar) om itiscjet leven zijn gekomen. Dat hebben leden van het team gisteren ïn aneegedeeld bij terugkeer op Schiphol. Er is nog veel onduidelijk a zilver wat precies is gebeurd. Het laatste contact met de Neder- kopmders was op 24 mei. Die dag is hun vliegtuig vermoedelijk eergestort, wellicht door een technische storing, of tegen een ergwand gevlogen. In het geval dat de twee levend uit het toe- 'ARKtel zijn gekomen, acht het team hun kansen gering. Het gebied erg onherbergzaam, mistig en donker en er zijn veel roofdie- en. De laatste twintig jaar zijn zeker honderd vliegtuigen neer- pstort. Jever verdunning dan compacte stad ilburg De topadviseur van premier Kok, A. Geelhoed, heeft isteren tijdens het jaarcongres van de Vereniging van Neder- rndse Gemeenten in Tilburg gepleit voor 'verdunning' van de teden. Hij gaat daarmee in tegen het bestaande beleid in ruim- elijke ordening, dat juist steden met dichtere bebouwing na- lis- treeft: de zogenoemde compacte stad. Een minder compacte t geHad zou meer kansen bieden voor bedrijvigheid en voor een en israagkrachtige bevolking, meent Geelhoed, kent postzegels voor Holland promotion en haag PTT Post geeft op 1 juli twee nieuwe postzegels uit die tin$jn gewijd aan het thema Holland promotion. Op de zegel van :et ^chtig cent is een Hollandse oever met zwemmende kinderen iaai^ zien. De zegel van een gulden toont drie voor de wind zeilen- skutsjes. De zegel van tachtig cent verschijnt in een oplage C- acht miljoen stuks: van de zegel van een gulden worden er auttrie miljoen gemaakt. Beide zegels zijn ontworpen door Eliane lat 9eyer uit Amsterdam. celiïi m e eleven verdachten van valsemunterij iiiai m lkmaar De politie in Noord-Holland heeft gisteren zeven per- iesipnen aangehouden op .verdenking van valsemunterij. In sa- te menwerking met de rechter-commissaris bij de rechtbank in ,ar, Jkmaar verrichtte de politie huiszoekingen op adressen in Mid- unnpnmeer, Den Helder, Kreileroord en Hoorn. De groep verdach- vaai511 zou zich hebben beziggehouden met het vervalsen van voor- r 1 Nederlandse bankbiljetten van 100 en 250 gulden. Het is nog en liet duidelijk of de bankbiljetten die zij vervaardigden, in om- ^vaipop zijn gekomen. ihaa als Trein en bus moeten acceptabel alternatief worden voor leaseauto De lease-auto van de zaak gaat de belastingbetaler meer geld kosten, als het aan staatssecretaris Vermeend ligt. Dat staat in de belastingvoorstellen die Vermeend in sep tember aan de Tweede Kamer wil voorleggen. Tot nog toe vormt de lease-auto een 'lek' in de milieuwetgeving, doordat de belasting, die over dit verkapte extra inkomen moet worden betaald, bij lange na niet opweegt tegen de hogere kosten van een openbaar vervoersabonnement. Vermeend wil een eind maken aan deze wanverhouding tussen openbaar vervoerskosten en 'gesubsidieerd' auto gebruik optellen, in plaats van (afhanke lijk van het aantal kilometers dat wordt gereden) 20 of 24 pro cent. Het woon-werkverkeer - dat nu nog door de werkgever den haag gpd De gebruiker van een lease-auto moet straks 27 procent van de catalogusprijs bij zijn inkomen wordt vergoed - legt Vermeend fiscaal aan banden. Bovendien zou de onbelaste vergoeding voor de privé-éuto, gebruikt voor het werk, van 60 naar 35 cent per kilometer gaan. Als de werkgever die extra kosten niet wil dragen, worden trein en bus eindelijk een financieel accepta bel alternatief. Overigens zijn de voorstellen van Vermeend politiek niet on omstreden. Fiscale specialisten van Moret, Ernst Young vra gen zich af of ze ongeschonden door de Tweede Kamer komen. De vraag is of ze een kabinets crisis waard zijn. De contouren van het belas- wolvega Dat een komkommer in de supermarkt een plastic jasje heeft, is een normaal beeld geworden. Maar ook het veevoer komt tegenwoor dig steeds vaker uit een plastic verpakking. Werd vroeger het hooi in balen van het land gehaald en vervolgens in de vertrouwde hooiberg opgesla gen, nu wordt het gedroogde gras in wit plastic verpakt om van de winter als veevoer te dienen. De manshoge witte 'pillen' zijn steeds vaker in het Nederlandse landschap zoals hier bij het Friese Wolvega te zien. foto anp peter wouda Op intensive-care-afdelingen ziekenhuizen den haag anp Een bacterie en niet geldgebrek is de oor zaak van het beddentekort op intensive-ca re-afdelingen van ziekenhuizen. Ook de or ganisatie binnen het ziekenhuis kan wor den verbeterd waardoor op de afdelingen meer ruimte ontstaat. ,,In geval van nood kunnen patiënten altijd worden opgeno men in het calamiteitenhospitaal in Utrecht." Minister Borst (volksgezondheid) heeft dat gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer meegedeeld. Gisteren werd bekend dat vrijdag geen enkel ziekenhuis plaats had voor een ernsti ge zieke vrouw uit Alkmaar. Pas zaterdag kon de vrouw in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam terecht. Zij overleed kort na aankomst in het AMC. Ver schillende fracties vroegen de minister naar aanleiding van dit voorval opheldering over •het beddentekort op de afdelingen intensie ve zorg van de ziekenhuizen. Borst sprak van een bijzonder tragisch in cident. Het AMC kende volgens haar een opnamestop, omdat verschillende afdelin gen waren besmet met de ziekenhuisbacte rie MRSA. „Helaas komt het steeds vaker voor dat afdelingen worden gesloten van wege de aanwezigheid van de resistente bacterie." Volgens de minister kunnen ziekenhui zen uit.hun eigen budget extra bedden op intensieve-zorgafdelingen betalen. Ook GPD Geassooei tingstelsel-na-2000 schetste Vermeend begin vorige maand al in een interview. De staatsse cretaris denkt aan een stevige heffing op milieuvervuilende activiteiten in het algemeen, hogere BTW, lagere inkomsten belasting. Het zwaartepunt van de heffingen komt te liggen op kapitaal, gebouwen en fabrie ken en ondernemingen. Een ingrijpende herinrichting van de blauwe belastingformu lieren van A tot en met Z staat Vermeend niet voor ogen, zo werd bovendien duidelijk. Wel een lager inkomstenbelastingta rief en afschaffing van de hoog ste schaal van zestig procent. Oud-staatssecretaris Haars van justitie is gisteren in haar woonplaats Breukelen overle den. Ze was 83 jaar. Haars was staatssecretaris in het eerste kabinet-Van Agt van 1977 tot 1981. Elbarta Alijda Haars werd op 1 september 1913 geboren in Lochem. Na haar rechten studie in Utrecht was ze van 1937 tot 1977 advocaat en procureur. Haar politieke car rière begon in 1950, toen ze voor de CHU lid werd van Provinciale Staten van Utrecht. In 1967 kwam ze in de Tweede Kamer. Vijf jaar la ter werd ze gedeputeerde in Utrecht. In 1977 werd ze staatssecre taris van justitie orider minis ter De Ruiter. Ze was belast met het vreemdelingenbeleid en verwierf daar weinig popu lariteit mee. „Ik moest me vaak teweer stellen tegen mensen die vonden dat we meer buitenlanders moesten opnemen. Dat geluid ver neem je haast nooit meer", zei ze jaren later. Het leverde haar het imago van een on verzettelijke, keiharde tante op. Oud-minister De Ruiter vindt het jammer dat de bui tenwereld menigmaal viel over haar wat 'strakke' pre sentatie en te weinig oog had voor haar argumentatie. „Haars was een echte vakvrouw. Ze heeft de basis gelegd voor het huidige asiel en vreemdelingenbeleid. Maar in haar tijd was de poli tiek daar nog niet aan toe. Dat leverde haar nogal wat clashes met de Kamer op", al dus De Ruiter. Haars had de meest uiteen lopende bijbanen. Van secre taresse van de Nederlandse Bond van Horlogemakers tot voorzitter van de Lever/Darmstichting en vice- voorzitter van de CHU. Ze was Officier in de Orde van Oranje-Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ze wordt zaterdag in besloten kring begraven. den haag anp De fracties van WD en CDA zijn tegen invoering van een nieuwe tijdelijke verblijfsstatus voor goedwillende uitgeproce deerde asielzoekers. Voorts zijn beide fracties ontevreden over het ontbreken van een uitge werkt beleid voor gedwongen terugkeer van vreemdelingen die niet aan hun uitzetting wil len meewerken. Ook D66 is niet gelukkig met het voorgestelde beleid. De nieuwe verblijfsstatus staat in de Terugkeernotitie van staatssecretaris Schmitz van justitie. Schmitz wil uitgeproce deerde asielzoekers die mee werken aan hun terugkeer maar van hun land geen papieren krijgen, in aanmerking laten ko men voor een speciale, tijdelijke verblijfsvergunning. De vergun ning is intrekbaar gedurende een periode van drie jaar. Daar na krijgt de asielzoeker recht op een permanente verblijfstitel. Asielzoekers die niet meewer ken aan hun terugkeer hoeven niet meer te rekenen op op vang, al blijven uitzonderingen van humanitaire aard mogelijk. Verder wordt nog steeds over legd tussen de Nederlandse au toriteiten en luchtvaartmaat schappijen over een hardere aanpak van vervoerders die mensen zonder geldige papie ren meenemen. WD-woordvoerder Rijpstra sprak van een 'typische Schmitz-notitie die de persoon lijke filosofie van de staatssecre taris ademt'. „Over gedwongen terugkeer, gecontroleerde uit zetting en het illegalenvraagstuk wordt nauwelijks gesproken. En uitbreiding van de gesloten op vang is blijkbaar helemaal niet bespreekbaar", stelt Rijpstra vast. Zowel Verhagen (CDA) als Rijpstra is absoluut niet te spre ken over de nieuwe tijdelijke verblijfsstatus voor vreemdelin gen die wel willen meewerken aan vrijwillige terugkeer, maar geen papieren van hun land krijgen. „Je zet daarmee een premie op het vernietigen van documenten", aldus Verhagen. Ook de fractie van D66 is niet onverdeeld gelukkig met de no titie van Schmitz. Woordvoer der Dittrich constateert even eens dat 'er veel woorden op papier staan, maar geen uitwer king is gegeven aan de niet-vrij willige terugkeer'. Van de grote fracties is alleen de PvdA redelijk ingenomen met het terugkeerbeleid van Schmitz. den haag anp kunnen ze een beroep doen op het ministe rie. „Wij krijgen heel weinig verzoeken. Op het moment liggen er twee aanvragen", al dus Borst. Zij vindt dat ziekenhuizen met harde gegevens moeten komen over hun problemen met bedden voor zeer intensie ve zorg. De partijen in de Tweede Kamer vinden dat de patiënt niet de dupe mag worden van de problemen. „Als de ziekenhuizen zelf het probleem niet oplossen, dan moet de minister ingrijpen", aldus woorvoerder Marijnissen van de Socialistische Partij. De minister zegde de Kamer toe op korte ter mijn met de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen over de problemen te gaan praten. gelden. Aangezien Jorritsma de verantwoordelijkheid voor aan besteding volgend jaar over draagt aan provincies en ge meenten, wilde zij de wettelijke zekerheid dat dit ook daadwer kelijk zou worden doorgevoerd. Op basis van vrijwilligheid had ze deze zekerheid niet. Om Van Gijzel toch mee te krijgen stem de ze in met een voorstel van Van 't Riet (D66) en Remkes (WD). Provincies en grotere ge meenten zouden in 2003 ver plicht worden om 35 procent van het stads- en streekvervoer te hebben aanbesteed. In 2003 moest een evaluatie plaatsvin den De invoering van concurrentie in het stads- en streekvoer kan doorgaan nu de fracties van WD, D66 en PvdA het gisteren met minister Jorritsma van ver keer eens zijn geworden. Frac tiewoordvoerder Van Gijzel (PvdA) houdt zijn bezwaar te gen 'wettelijk gedwongen marktwerking'. De minister is nu gezwicht en ziet voorlopig van verplichte aanbesteding af. Van Gijzel verklaarde zeer tevre den te zijn met het akkoord. Jorritsma wilde aanvankelijk dat in 2005 alle lijnen openbaar zouden zijn aanbesteed. In 2003 zou dit voor 35 procent moeten i mi BI erd si id o H i *i »i utt - brussel aly knol nhfVoor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. ren/'6* Nati°naal Forum wordt gevormd door organisaties van con- .b^sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de en.'overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en d inti^n specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding ™e'van de invoering van de euro in Nederland, in 3 ïst j loetiBel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) dat /ariivoor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de 3enEurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten i -biljetten 2001 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro. correspondent ANP De Nederlandse vrouw steekt met kop en schouders boven de andere vrouwen in de Europese Unie uit. Met een gemiddelde lengte van 167,9 centimeter is de Neder landse het langst van alle vrouwen in de EU en niet minder dan 8,3 centimeter langer dan de kleinste, de Portugese vrouw. De jongere generatie Nederlandse vrouwen van 18 tot 29 jaar is met gemiddeld 169,7 centimeter zelfs nog langer. Dat heeft de Europese Commissie becijferd in een rapport over de gezondheid van de Europese vrouw dat gisteren in Brussel werd gepubliceerd. Hun grotere lengte maakt Nederlandse vrouwen er echter niet gelukkiger op, zo blijkt. Ze klagen namelijk wat af, vergeleken met hun Europese zus ters. Nederlandse vrouwen hebben zoveel kop zorgen dat ze voor korte tijd niet in staat zijn geweest hun normale dagelijkse werk zaamheden te verrichten. Van de doorsnee Europese vrouwen zegt drie procent daar last van te hebben gehad in de laatste twee wgken voor ze hun vragenformulier invul den. Bij de Nederlandse vrouwen gaat het om 8,7 procent. De Italiaanse vrouwen zijn met 1,2 procent het zorgeloost. Bij vrouwen boven de 65 is het beeld nog schrijnender. Ook in deze groep scoort de Italiaanse met 2,8 procent het laagst; de Nederlandse met 11,2 het hoogst. Maar hoeveel Nederlandse vrouwen ook zeggen te tobben met hun gezondheid, ze gaan minder snel met hun klachten naar de dokter. In de laatste twee weken voor het onderzoek bezocht gemiddeld één op de drie vrouwen in de EU een dokter. De Ierse en Nederlandse vrouwen doen dat met 24,6 procent het minst. De Spaanse gaat met ge middeld 37,8 procent het vaakst naar de arts. En als de Nederlandse naar de dokter gaat, heeft ze verreweg het minst van alle Europese vrouwen behoefte aan een arts van hetzelfde geslacht. Bijna zeventig procent van de Nederlandse vrouwen heeft een normaal gewicht. Twin tig procent is te zwaar, terwijl circa tien pro cent te weinig weegt. Ter vergelijking: in Frankrijk weegt bijna een kwart van de vrouwen minder dan goed voor hen is. In Griekenland daarentegen is een derde van de vrouwen te dik. Uit het rapport blijkt dat het redelijk goed gesteld is met de gezondheid van de Eu ropese vrouw. De levensverwachting is de afgelopen tientallen jaren gestaag toegeno men tot meer dan tachtig jaar, zes jaar meer dan de gemiddelde Europese man. Dat neemt niet weg dat veel vrouwen de 65 niet halen. Ongelukken, hart- en vaatziek ten en kanker zijn de meest voorkomende doodsoorzaken. In Nederland sterven 76,5 vrouwen per 100.000 voor hun 65ste aan kanker. Alleen in Denemarken, Ierland en Groot-Brittannië ligt dat aantal hoger. Het EU-gemiddelde ligt op 69,7 per 100.000. Hart- en vaatziekten leiden in Nederland bij 30,9 vrouwen per 100.000 tot een vroegtijdi ge dood. Het Europees gemiddelde ligt daar iets boven. Overigens neemt in de hele EU het aantal sterfgevallen onder vrouwen als gevolg van longkanker nog steeds dramatisch toe. Sinds 1970 is een gemiddelde stijging van bijna 45 procent geconstateerd. In Neder land is die stijging met 87 procent het meest markant geweest. Omdat de meeste ziekten die aan roken worden toegeschre ven pas na vijftien tot twintig jaar ontstaan, moet volgens het commissierapport in de toekomst op nog hogere sterftecijfers wor den gerekend. In Denemarken rookt mo menteel 42 procent van de vrouwen boven de vijftien. Nederland staat met 33 procent op de tweede plaats. Op andere punten scoort Nederland ten opzichte van de veertien andere EU-landen uitzonderlijk goed. Bij het aantal tiener moeders onder de twintig staat Nederland met 1,38 procent het laagst en Portugal met 7,48 het hoogst. Met Spanje en Luxemburg telt Nederland ook het laagste aantal abor tussen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3