Winkel en huizen op 'Slootweg' Provincie biedt gratis bermgras aan Geen langere iHSL-tunnel door •het Groene Hart Snel begin met grondsanering Alphense Emmalaan Zoeterwoudse wielerdag 'weer helemaal anders' Rijn Veenstreek Nieuwbouw De Hoorn Paard doodgebeten Nieuwveense staat nog steeds op stal Woubrugge in teken waterrecreatie: met weinig geld veel doen WOENSDAG 4 JUNI 1997 Inbraak op klaarlichte dag alphen aan den run Op klaarlichte dag is gisteren ingebroken in een woning aan de Bonairestraat in Alphen aan den Rijn. De da ders foceerden de voordeur van het pand en doorzochten de woning. De buit bestond uit een aantal cd's, sieraden en geld. Diefstal van busje alphen aan den rijn Een bestelauto is in de nacht van 2 op 3 juni gestolen vanaf een parkeerterrein aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn. Het busje, dat eigendom is van een bedrijf uit Veen- wouden, zat vol met allerlei schildersartikelen. Bevolkingsonderzoek borstkanker runwoude» Het bevolkingsonderzoek naar borstkanker in de ge meente Rijnwoude zal pas eind juni van start gaan. Dit komt doordat het onderzoek in een andere regio is vertraagd. Elke vrouw die voor het onderzoek in aanmerking komt, krijgt nog een uitnodiging. den haag monica wesseling Schapen-, paarden- en melk veehouders met jongvee kun nen bij de provincie Zuid-Hol land gratis bermgras en -hooi krijgen. De komende weken worden de bermen langs 500 kilometer provinciale weg weer gemaaid. Het maaisel (in totaal zo'n 30 miljoen kiloj wordt te drogen gelegd en na een dag of tien is het hooi. Het maaisel moet worden weggehaald. De provincie be heert de bermen namelijk eco logisch. Dat betekent dat er geen mest wordt gegeven maar vooral ook dat er maatregelen worden getroffen om bijzonde re kruiden een kans te geven. Een van die maatregelen is het 'verarmen' van de grond. De planten worden weggehaald en daarmee verschraalt de bodem. Op een schrale bodem kunnen kruiden groeien. Van de eerste snede wordt hooi 'gemaakt', de tweede (september of oktober) wordt als gras afgezet. Het hooi en gras is, zo laat de provincie in een folder weten, van goede kwaliteit. De chemi sche samenstelling is ongeveer gelijk aan die van gras en hooi afkomstig van boerenbedrij ven. Zoals te verwachten was (autoverkeer) zijn de gehaltes aan kwik en lood wel bedui dend hoger dan die van gras op een boerenbedrijf. Bermgras bevat ruim anderhalf keer zo veel lood en precies anderhalf keer zoveel kwik. Zowel voor kwik als voor lood blijven de gehaltes overigens onder de wettelijke norm. Gras en hooi zijn niet ge schikt voor melkvee: deze die ren hebben energierijker voer nodig. Boeren en andere geïn teresseerden die hooi of gras willen hebben kunnen, afhan kelijk van hun woonplaats, bel len naar district-west in Voor schoten (071-5321131), danwel district Oost (0172 - 446200). Consultatiebureau voor Stompwijkers op zaterdag open leidschendam» Stompwijkse ouders kunnen vanaf 1 september ook op zater dag met hun peuter terecht bij het consultatiebureau van de afdeling Jeugdgezondheidszorg van Zorggroep Horst en Vliet- streek. In 1991 startte de groep met een zaterdagbureau voor zuigelingen. Vooral bij gezinnen waarin beide ouders werken, blijkt dit initiatief aan te slaan. Uit een onderzoekje blijkt dat ook ouders van peuters er be hoefte aan hebben om zaterdag het consultatiebureau te kun nen bezoeken. Alle ouders met een kind van een ruim een jaar krijgen binnenkort een brief waarin wordt gevraagd of ze ge bruik willen maken van het za terdagbureau. Zo kan het bu reau een inschatting maken van de belangstelling. Het bureau van de afdeling Jeugdgezond heidszorg van Zorggroep Horst en Vlietstreek is aan de Willem de Bijelaan 147 in Voorburg. Zowel inwoners van Voorburg als bewoners uit Rijswijk en Leidschendam zijn welkom. LETSEL - Een 74-jarige Alphen- se is gistermiddag met onbe kend letsel naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw fietste op de Henry Dunantweg in AJ- phen en wilde linksaf slaan. Een 12-jarige Alphense fietser haal de haar juist op dat moment in. Beiden kwamen ten val. Gemeente 'dolblij' met plan Hazerswoude Vijftien woningen en een winkel. Dat is het nieuwe plan van eigenaar G. Schaap voor het terrein waarop de gara ge Slootweg staat. De koophuizen, voornamelijk senio renwoningen, komen langs de Oude Gemeneweg en de Dorpsstraat te staan, de winkel met een oppervlakte van 1400 vierkante meter, komt op de hoek van de kruising van de Gemeneweg met de Dorpsstraat. hazerswoude-dorp marun kramp Of er een supermarkt in de win kel komt, is niet zeker. Volgens Schaap zijn er meerdere gega digden, onder andere een vi deotheek, opticien, slager en kledingbedrijf. „Wat ons betreft geven we de voorkeur aan de beste partij." Maar met de wens van de gemeente, een super markt, wil Schaap best rekening houden. Met supermarkt-ex ploitant Schuitema is hij al een prijs overeengekomen. De welstandcommissie van de gemeente Rijnwoude heeft vorige week tijdens haar verga dering geen uitspraak gedaan over het plan van Schaap. Zij heeft besloten eerst af te wach ten of het ontwerp binnen het bestemmingsplan past. Volgens P. Bakker, hoofd ruimtelijke or dening, levert het bestem mingsplan waarschijnlijk geen problemen op. „De gemeente is dolblij als er eindelijk iets ge bouwd wordt op die plek. En wat bij ons is ingeleverd, lijkt te passen in het bestemmings plan. Als dat daadwerkelijk het Vijftien woningen en een winkel moeten er volgens het nieuwe plan van e garage Slootweg aan de oude Gemeneweg verrijzen. geval is, moet het plan geen alleen verkopen als hij toestem problemen opleveren." ming kreeg om elders in het Al jaren proberen de gemeen- dorp een nieuwe garage te bou te en de eigenaar een invulling wen. Ondertussen is het groot te geven aan het gebied. De ste gedeelte van het feitelijke plannen van de gemeente om bedrijf naar Zevenhuizen ver een winkelcentrum en wonin- huisd en heeft hij voor een gen te bouwen liepen stuk op eventuele terugkeer een stuk de grondaankoop. Schaap wilde grond aangekocht ten zuiden van de provinciale werf aan de Gemeneweg. In augustus hoopt Schaap te weten of hij het project aan de Oude Gemeneweg mag uitvoe ren. Daarna duurt het nog een jaartje voordat de woningen en de winkels klaar zijn. ®De boortunnel waarin de hoge- snelheidslijn (HSL) komt te lig- gen, wordt aan de zuidkant niet :n jverlengd tot bij Benthuizen en '*e*|wordt aan de noordkant niet verlegd naar de oostkant van |Hoogmade. Dat waren de be- °P;langrijkste uitspraken die saPwoordvoerders van Projectbu- j reau HSL gis- I teravond de Zij waren (te gast in de (vergadering de com- jpHmissie ruimte- ;Jesjlijke ordening 1 vein Rijnwoude. ;r8toe voorgestel- ■pjde tunnelvari- Paiianten zouden ^volgens bereke- d^ningen van het projectbureau 250 tot 300 mil- duurder uitvallen. eel Het projectbureau zal wel kij- te(ken naar de mogelijkheid van etzeen verdiepte ligging van de nHSL tussen het Westeinde en de }ePHoogeveenseweg. Ook de effec- 18qten van diverse geluidsscher- ?sP|rnen worden nog onderzocht. 8eFHet bureau acht aparte scher- 1 jmen voor het Bentwoud niet fan(nodig. Eventueel kan reliëf wor- aangebracht in het bos om 'het geluid te verminderen. Volgens een woordvoerder de provincie is het absoluut nodig dat de Nieuwe Hoefweg 'Y^tussen Benthuizen en Bleiswijk wordt omgelegd. In de huidige situatie zouden de weg en de HSL elkaar drie maal kruisen. De weg moet ofwel helemaal te oosten, ofwel helemaal ten wes ten van de spoorlijn opnieuw worden aangelegd. De Werkgroep Inpassing HSL Rijnwoude sprak zich uit voor de oostelijke variarrt. Daarmee blijven Benthuizen en het be drijventerrein het best bereik baar. Boven dien voor komt het versnippe ring van het gebied tus sen Benthui zen en de HSL en zal door de be langrijke doorstroom functie van de N209 het sluipverkeer tussen Zoetermeer en Benthuizen afnemen. De werkgroep vindt de voorkeur van het college vorige maand voor de westelijke variant onbe grijpelijk. De Rijnwoude commissie ruimtelijke ordening komt op 17 juni nog een keer bijeen om een inspraakreactie op het ont- werp-tracébesluit vast te stellen. Vervolgens kunnen de inwoners van Rijnwoude op 1 juli de laatste informatie over de HSL bemachtigen op een speciale informatiemarkt in het Dorps huis in Hazerswoude-Dorp. alphen aan den rijn» Er past een heel tuincentrum in; zo groot is de nieuwbouw van Hans Uljee Reklame in Alphen aan den Rijn. Voor het eind van dit jaar moet het pand dat gebouwd wordt door Gesman Speciaalbouw, af zijn. Dan verhuist het bedrijf naar de hoek van De Hoorn en de Leidse Schouw. FOTO HENK BOUWMAN alphen aan den rijn robbert minkhorst v t. (Voor wie een beetje geld heeft, irdakan straks op de derde verdie- intaping van zijn chique apparte- ;eiipent langs de Rijn in Alphen emvan het uitzich genieten. Hij li wan flaneren over een wandel boulevard en woont bovendien mónaximaal tien minuten van het m centrum. aa. Er moeten 78 woningen ko- tuifnen op het terrein van de oude renVerffabriek Sigma langs de Em- jnalaan. Van eenvoudig torzeer fraai, van betaalbaar tot behoor lijk prijzig. Echt boeien kon dat de Alphenaren die gisteravond de bewonersavond over het wo ningbouwproject bijwoonden, niet. De grond wordt eerst gesa neerd en daar hadden de om wonenden meer belangstelling voor. De woonwijk Het Rode Dorp kenmerkt zich niet door dure huizen. De woningen zijn over het algemeen niet echt groot en bovendien al vrij oud. De fun deringen hebben hun beste tijd gehad. „Ik weet het pertinent zeker", zei een bewoner gister avond, „er gaat schade aan mijn huis komen door de sanering." Het aan- en afrijden van vrachtauto's en het bouwen van een dcunwand waarmee een deel van de vervuiling wordt 'in gepakt' veroorzaken trillingen die de huizen langs de Emma laan absoluut geen goed zullen doen, voorspelde hij..,,Bij elke vrachtwagen die nu door de straat rijdt, staat alles in mijn huis te trillen." Dat is niet waar 'Raadhuizen woningen' uit Deventer, die het woningbouwproject uitvoert, op rekent. Maar mocht er wel schade ontstaan, dan komt alles goed, zei P. Stokmans van de projectonwikkelaar. „We heb ben daarvoor een verzekering afgesloten. Naar de staat van de fundering wordt onderzoek ge daan." De bewoners vertrouwden ook niet helemaal of de vervui ling zich wel alleen tot het Sig ma-terrein had beperkt. Stok mans erkende dat een deel er- geen redenen om aan te nemen dat de vervuiling zich verder had verspreid. Een ambtenaar van de provincie Zuid-Holland bevestigde dat: „Er is nauwkeu rig onderzoek gedaan. Er zijn geen redenen om daaraan te twijfelen." Over ruim twee weken wil Raadhuizen met de werkzaam heden beginnen. De sanering wordt door een ander bedrijf gedaan. Uit onderzoek van Hei- demij was gebleken dat zo'n driekwart van de grond en het frrnndwntpr is wrviiilh in Hp chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 nieuwveen anp Het paard, dat vorige week dinsdag zijn 25-jarige eigenares uit Nieuwveen doodbeet, is niet afgemaakt, zoals de politie van Alphen aan den Rijn gisteren aanvankelijk meedeelde. De bruinwitte hengst, Jetalino Jet Set, staat nog steeds op stal en is springlevend. Dat heeft een broer van de overleden amazo ne Larissa Dumont-Van Buren laten weten. „We hebben weliswaar op ad vies van politie, dierenarts en verzekering op het punt gestaan het dier te laten inslapen, maar we zijn daar op het laatste mo ment van teruggekomen. Mede omdat de verzekeringsmaat schappij ons geen goede reden gaf waarom we dit zouden moeten doen", aldus R. van Bu ren. De verzekeringsmaatschappij Hippo uit Eindhoven liet in eer ste instantie weten zonder pro blemen de levensverzekerings premie uit te keren. Later liet de maatschappij blijken pas tot uitkering over te gaan als het paard sectie had ondergaan. Dit om aan te tonen dat er iets niet goed zou zijn met het dier. De familie wist toen niet meer waar ze aan toe was en heeft daarom in afwachting van een beslissing van de maatschappij besloten het dier in Noord-Hol land op stal te laten staan. Dit zou volgens de familiewoord voerder ook de wens Larissa zijn geweest: „Het paard nam in haar leven een belangrijke plaats in. Hij is haar eigen grote ontdekking. Larissa heeft Jet Set goedkoop kunnen kopen, ter wijl ze wist dat hij een topper was. En dat is er ook uitgeko men. Met westerpwedstrijden heeft ze er alles mee gewonnen, wat er te winnen is." Twee meisjes uit Leiden heb ben vorige week laten weten het paard graag te willen kopen. Ze hebben nog geen contact gehad met de familie. woubrugge robbert minkhorst Met kunst- en vliegwerk hop pend over schotsen naar de overkant van de Woudwetering of peddelend om het hardst in een kano met een drakenkop; Woubrugge staat zaterdag 21 juni in het teken van waterre creatie. Dan organiseert de Stichting Recreatie en Water voor de achtste keer de open dag. Op de derde zaterdag van juni kan de stichting 'met heel wei nig geld heel veel doen', zegt se cretaris Gemma Verheul. „Dankzij veel vrijwilligers en sponsors gaat het financieel al lemaal net." De stichting werkt met een budget van ruim 11.000 gulden. De gemeente Jacobswoude stopt Recreatie en Water jaar lijks duizend gulden toe. „Voor wat we nu aan activiteiten orga niseren, is dat een aardig be drag", aldus Verheul, die zelf op het gemeentehuis werkt. „Dit is nu het achtste jaar dat we de open dag organiseren. Dat bete kent dat we over twee jaar een jubileum hebben. We hebben al wel ideëen voor grotere activi teiten." Dan zou Jacobswoude ook wat meer subsidie kunnen geven, hoopt Verheul. In andere jaren organiseerde de stichting de open dag altijd begin juni. Nu is noodgedwon gen voor een latere datum ge kozen. Komende zaterdag is het Pleinfestijn van basisschool Ter Does, een week later hadden verschillende bestuursleden van de stichting ook andere ver plichtingen, zodat die zaterdag afviel. Verheul: „De nu gekozen datum is eigenlijk heel gunstig gebleken. De oudere jeugd is dan min of meer al klaar met school, terwijl het basisonder wijs nog geen schoolvakantie heeft." Verheul denkt daarom ook dat veel jongeren tijd en zin hebben om aan de activiteiten mee te doen. Voorlopig rekent de stichting op acht tot tiendui zend bezoekers, net zoveel als in andere jaren. Een greep uit het programma: aan de Braassembakken-race kan dit jaar voor het eerst wor den meegedaan. Deelnemers moeten binnen 14 uur zelf een boot bouwen en daarmee zo snel mogelijk een parkoers af leggen. Verder staan onder meer het schotslopen, de drakt- boot-races en een rally voor de groepen 7 en 8 van de Ja- cobwoudse basisscholen op het programma. Nieuw is een boot tochtje over de Wijde Aa tussen Hoogmade en Woubrugge. Aanmelden voor de verschillen de activiteiten kan op het ge meentehuis bij Ton Meester of Gemma Verheul. bodem zijn olie, zware metalen, vluchtige stoffen en PAK aange troffen. De oude vloeren, fundering en 18 opslagputten die er nog liggen, worden eerst wegge haald. Op twee plekken waar de vervuiling zeer diep zit, worden damwanden geplaatst. Andere grond wordt afgegraven. Grond water wordt weggepompt. De provincie zal toezicht houden. De sanering kost 'ettelijke mil joenen guldens' en komt geheel zoeterwoude hetty van der veen De wielersport stal zijn hart al lang geleden; op vijfjarige leef tijd was het verlangen ooit wiel renner te worden reeds daar. „Maar", legt André Hilgersom uit, „tijdens mijn jeugd mocht ik mij slechts om twee dingen bekommeren; mijn werk en de kerk. Een eventuele wieler-car- rière moest ik uit mijn hoofd zetten." Zondag 15 juni staat voor de zestiende keer de Wielerdag Zoeterwoude op het program ma. Voor de vijftiende keer is Hilgersom voorzitter van het wielercomité. „Bezoekers van de wielerdag krijgen dit jaar weer een heel ander program ma voorgeschoteld dan in voor gaande jaren", belooft Hilger som. Of de voorzitter zelf veel van de wedstrijden zal meema ken, valt nog maar te bezien, want Hilgersoms liefde voor de sport maakt dat hij alleen ge noegen neemt met vlekkeloos verlopen wedstrijden; voor 'toe schouwen' is dus geen tijd. Sinds vijf jaar organiseert Zoeterwoude naast de 'Ronde van Zoeterwoude' ook de wie lerklassieker 'De Waterschaps ronde'. Dit jaar worden beide wielerwedstrijden op één dag verreden. De Rcfnde van Zoeter woude omvat een Nieuwelin gen-ronde, een Grutronde voor jongens en meisjes van de Zoe terwoudse basisscholen en een Burgerronde voor inwoners van Zoeterwoude en Stompwijk. De amateur-wielrenners die aan de Waterschapsronde deelnemen, lingen- en Grutronde en komen tijdens hun tocht van 160 kilo meter enkele keren terug in Zoeterwoude. Steeds als zij Zoe terwoude uit rijden, start er een nieuw onderdeel van de Ronde van Zoeterwoude in het dorp. Volgens Hilgersom kan er dit jaar ondanks het ingewikkelde programma, waarin de verschil lende wedstrijden elkaar in een razend tempo afwisselen, wei nig mis gaan. Hilgersom vindt de Zoeter woudse wielerdag vooral bij zonder omdat het hele dorp een bijdrage levert aan de wedstrij den. „Als comité hebben we al tijd gezegd dat de wielerdag al leen doorgaat als Zoeterwoude dat zelf wil. Ieder jaar blijkt weer dat de dorpsgenoten in derdaad veel over hebben voor dit evenement. De sponsors melden zich altijd spontaan en tijdens de wedstrijden ont breekt het ons nooit aan toe schouwers. De gemeente houdt zelfs het hele jaar door rekening met de wielerdag; zij zal bij voorbeeld nooit verkeersdrem pels aanleggen op plaatsen waar de wielerronde-karavaan één keer per jaar langskomt." De Wielerdag Zoeterwoude begint voor Hilgersom al om half vijf 's ochtends. „Ik rijd dan met mijn auto de hele route van de Waterschapsronde. Achterin de auto ligt een bezem, want als ik ergens in een bocht steentjes zie liggen, dan veeg ik die weg. Misschien raar dat ik dat als voorzitter doe, maar het geeft mij een prettig gevoel de kans op valpartijen zo klein mogelijk

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19