Gezondheidsslippers en 3 inch pumps Leiden Beelden Giacometti herkenbaar, maar als mens blijft hij schimmig Tante Lien viert zilveren jubileum Cultuur&Kunst culturen Rotterdam zoekt steun om cultuurhoofdstad te worden Dubbele inzet in bizarre droomwerelc HOL IINII D F S T V ELO WOENSDAG 4 JUNI 1997 941 Dertiende Leidse Orgeldag leiden De Stichting Orgelstad Leiden organiseert voor de der tiende keer de Leidse Orgeldag. Op 14 juni, vanaf 10.00 uur, be gint een tocht langs de historische orgels van Leiden die ook zul len worden bespeeld. De Lokhorstkerk, de Waalse Kerk, de Har- tebrugkerk, de Pieterskerk en de Evangelisch-Lutherse Kerk ma ken deel uit van de route. Medewerking wordt ondere anderen verleend door de organisten Anton den Boer, Erik van Bruggen en Henk Kooiker. De Leidse Cantorij, het orkest Leiden Sinfo- niëtta, en het Noord-Hollands Koperkwartet zullen ook uitvoe ringen verzorgen. In de Waalse Kerk wordt speciale aandacht ge schonken aan het feit dat het orgel dit jaar 250 jaar bestaat. Concert No Doubt in Ahoy' den haag No Doubt, de succesvolle Amerikaanse popgroep, treedt op 22 september op in Ahoy' in Rotterdam. De band gaf eerder dit jaar een uitverkocht concert in de Haagse Statenhal. De voorverkoop van kaartjes begint zaterdag. Nationale Doedeldag in Zuiderpark den haag In het Openluchttheater Zuiderpark in Den Haag wordt aanstaande zondag de tiende Nationale Doedeldag ge houden. Behalve overvloedige klanken uit doedelzakken is er ook samenspel met trommels, draailier en andere instrumenten. Aanvang 12.00 uur. Zes ton voor naakt van Sluijters Amsterdam Het schilderij "Vrouwelijk naakt op de rug gezien' (1911) van Jan Sluijters is gisteravond bij Sotheby's in Amster dam voor ruim zes ton van de hand gegaan. Na een spannende strijd tussen enkele bieders die per telefoon hun bod deden, ging het schilderij, waarvoor Sluijters' echtgenote Greet model stond, voor 618.759 gulden naar een Nederlandse verzamelaar. Het doek was inderdtijd veelbesproken. In 1911 maakte het deel uit van de zeer omstreden tentoonstelling in het Stedelijk Museum Amsterdam, waarvan enkele naakten werden verwijderd. Ze wa ren „onbehoorlijk, onlcuis. aanstootgevend en ergerlijk voor het publiek." Nederlandse stomme film geboekstaafd Amsterdam Staatssecretaris Nuis van Cultuur heeft vanmiddag in het Filmmuseum in Amsterdam het eerste exemplaar gekre gen van hèt boek over de Nederlandse stomme film. De onge veer 300 Nederlandse zwijgende films werden vervaardigd tus sen 1896 en 1930. Het 304 pagina's en 300 illustraties tellende boek belicht de scripts, de producenten, de muzikale begelei ding en tal van andere zaken. Aanmoedigingsprijs voor componist Hilversum Componist Klaas ten Holst krijgt op de Europaische Filmmusik Biennale 1997, later deze maand in Bonn, een aan moedigingsprijs voor de muziek die hij maakte voor de NCRV- dramaserie Zwarte Sneeuw. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 gulden verbonden. Het stemmen van instrumenten begeleidt een mechani sche omroeper die maar half te verstaan is, en ongetwij feld de zoveelste vertraging naar Amsterdam, Den Haag, Utrecht of god-mag-weten-waar-in-Nederland aankon digt. In de stationshal van Leiden Centraal luistert nie mand. De meeste mensen hebben alleen oog voor de grote glitterbol en vier weelderige bordeauxrode linten die in de nok van de hal hangen. Op het podium achter de middelste schuifdeuren zit het begeleidingsorkest. Compleet met koper, kostuums en contrabas verzorgt de Frits Landesbergen Big Band de muzikale omlijsting voor een uurtje hevig gecultiveerde chic. Er zal professioneel gedanst worden in het kader van de pro motie van de Nederlandse danssport en van Leiden Cul tuurstad. Vier maal ball room en vier maal Latin. Aan de rijen toeschouwers te zien wordt er vandaag blijkbaar niet gemaald om spoorwegen ongemak. Op de overloop van perron 1 worden de reizigers van en naar Utrecht geconfronteerd met een lange rij publiek dat hangend over de reling behoor lijk suïcidaal moet ogen, maar van zijn lang zal ze leven niets van het spektakel wil missen. Bij gebrek aan een echte showtrap zweven alle dansers en danseressen met de glazen lift van perron 1 gracieus naar beneden terwijl de band de eer ste tonen van de Weense wals inzet. Vier overvloedige dames die zo uit de kerstboom lijken gevallen en vier heren, waar aan alles, van de glimlach tot de vouw in de broek, scherp is, rol len als zomermolentjes over de vloer. Vervloeiend paars, geel, rood en blauw. Zes rijen dik kij ken de toeschouwers hun ogen uit terwijl foto- en video ca mera's steeds stand by zijn. De dames gooien hun hoofd met academische precisie zorge loos in de nek alsof de kap per niets ge kost heeft en de heren bege leiden hen glimlachend hemelwaarts. Prachtig. De oudere toeschouwers die tijdelijk beslag hebben gelegd op de stoeltjes van de stations restauratie klappen het vuur uit de handpalmen en camera's flitsen. Als de paren iets te dicht bij elkaar in de buurt dreigen te komen, klossen ze als volleerde biljartballen weer uiteen. Glim lachen op het gelaat gebakken, niets aan de hand. Dit zijn echte professionals. Er is nog nie mand uitgegeleden over de be rucht gladde stationvloer. Knap st ad van 'Gelegenheidshuwelijk' op Leidse station Marco de Graaf en Liesbeth Hins zv werk. Als er dan uiteindelijk toch een jongen tijdens de jive onderuitgaat improviseert hij dat door tot een kunstige split. Het oogst bij de grijze dametjes alleen maar meer bewondering en sympathie zodat de vlam men bijkans uit de roestige handpalmen slaan. God, wat wordt er gesmuld. Alles wordt onwezenlijk en als het, 'ding dong ding' klinkt, is sven over de gladde vloer van de sta het allang niet meer om aan te kondigen dat de trein naar Doe- ternietoe weer vertraagd is, maar om iedereen opmerkzaam te maken op het feit dat de samba zo gaat beginnen. De da mes in schaars en uitdagend neon gekleed, de heren in stem mig zwart en sterren op de vloer. Voortdurend klinkt de stem van de NS-omroeper op de achtergrond die de aandacht probeert op te eisen. Maar ie dereen die staat blijft staan en degenen die lopen blijven lo pen. Hoewel de 'diehard' reizi ger, gewapend met hetzij rug zak, attachékoffer of weekend tas, in standvastige tred onbe wust toch in de maat van de muziek blijft lopen. De echte waaghalzen mogen zich uitein- .delijk in de ring begeven en als afluiting een dansje met de foto dick hocewon pro's wagen. Dunne bermi benen tegenover chiffon. Bergschoenen en gezoi heidsslippers gaan een gelegi heidshuwelijk aan met th inch pumps en lakleerdansj reedschap. Maar dan heeft klok zeven geslagen en wint; zeurstem van de NS het we Het is weer tijd voor vertragin Tentoonstelling in Hypo-Kunsthalle München munchen peter van nuusenburg Alberto Giacometti (1901-'66) wordt wel de beeldhouwer van het existentialisme genoemd. Met name de bonenstaakachti ge beelden die hij vooral na de oorlog heeft gemaakt kunnen worden gezien als illustraties bij deze vreugdeloze filosofie. Daar wordt hij mee tekort gedaan. Het existentialisme ligt al lang op de rommelzolder van de ge schiedenis, maar het werk van Giacometti blijft fascineren, zoals opnieuw blijkt op de grote overzichtstentoonstelling in München. Het existentialisme is de laatste oprisping van het Franse denken geweest, die ook buiten Parijs is waargenomen. Op de keper beschouwd was het niet eens een Franse filosofie; de grondlegger van deze in de vijf tiger jaren zeer in zwang zijnde denkrichting was de Duitse na zi-sympathisant Martin Heideg ger. Zijn magnum opus 'Sein und Zeit' is voor normale ster velingen onleesbaar, maar dat heeft zijn succes niet in de weg gestaan. Sterker nog, onbegrij pelijkheid geldt vaak als het be wijs van diepzinnigheid en hoe groter de onbegrijpelijkheid des te groter het succes. Heideggers onnavolgbare gegoochel met 'niet-zijnde zijndes' imponeer de behalve Duitse daarom ook Franse intellectuelen, die vaak gevoelig zijn voor grote woor den met weinig betekenis. Het Franse existentialisme bestaat voornamelijk uit het werk van twee schrijvers, Jean Paul Sartre en Albert Camus. Hun romans en essays getuigen van een sombere levensbe schouwing: God is dood of heeft nooit bestaan, het leven is zin loos en de mens doolt rond in een wereld, waarin alleen de dood zeker is. In die boeken, vooral die van Sartre, wordt veel heen en weer gepraat en weinig gelachen. Slobberwijn Zware tabak dus, en dat het existentialisme toch in de mode is kunnen komen, is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat zijn boodschap in de kern zeer eenvoudig was. Het was in feite de eerste 'democratische' filosofie, binnen het bereik van iedereen. Je hoefde het werk van Sartre of Camus niet eens te lezen om eeh 'existentialist' te zijn. Je trok een zwarte coltrui aan, luisterde naar de chansons van Juliette Greco, 'de muze van het existentialisme', dronk goedkope slobberwijn en je hoorde er, in elk geval voor je gevoel, ook bij. Het werk van de Zwitserse Surrealistische tafel (1933) van Giacometti. beeldhouwer/schilder/tekenaar (in die volgorde) Alberto Giaco metti, met name de beelden die hij na de oorlog heeft gemaakt, wordt ook 30 jaar na zijn dood nog steeds in verband gebracht met het existentialisme. Daar valt wel wat voor te zeggen. Zijn lang gerekte, uitgemergelde fi guren, die ongenaakbaar elke toenadering lijken af te wijzen, zouden inderdaad de in brons gegoten illustratie kunnen zijn bij de theorieën van Sartre of Camus. Wat ook voor deze interpreta tie pleit, is dat Giacometti be vriend was met Sartre en andere 'existentieel geïnspireerde' schrijvers. Sartre schreef een in vloedrijke monografie over zijn werk en de beeldhouwer ont wierp het decor voor het toneel stuk 'Wachten op Godot' van de Ierse schrijver Samuel Beckett, die met de taal net zo karig om ging als Giacometti met zijn materiaal. Wat tegen deze visie spreekt is de ontwikkeling en persoon lijkheid van Giacometti zelf. Skeletten Giacometti, die in 1901 in Bor- gonovo, het Italiaans sprekende deel van Zwitserland, werd ge boren als zoon van de post-im- pressionistische schilder Gio vanni Giacometti, was een Ein- zelganger. Natuurlijk was hij be- invloed.door het werk van grote voorgangers, de Franse beeld houwer Rodin bijvoorbeeld, en net als zoveel kunstenaars was hij zeer onder de indruk van Afrikaanse, Polynesische en de klassieke Egyptische kunst, maar hij was te eigenzinnig om zich voor langere tijd bij een be paalde stroming te laten inde len. Giacometti ging zijn eigen weg. Het is meestal moeilijk een verband te ontdekken tussen wat een kunstenaar zegt en wat hij uiteindelijk maakt. Aan wat hij te berde brengt is soms geen touw vast te knopen. Dat heeft natuurlijk vooral met de taal te maken, die niet het geëigende medium" blijkt om uit te druk ken wat hij wil zeggen. Maar bij Giacometti krijg je toch een idee van waar hij op uit is. Hij is voortdurend op zoek naar de essentie van een vorm of een fi guur. Bij de mensen die hij por tretteert zoekt hij die essentie in hun oogopslag. De blik wordt het epicentrum van het portret, of het nu een beeld, schilderij of tekening is. Dat zijn 'visie op de mens' niet rooskleurig schijnt te zijn geweest, lijkt een voor de hand liggende conclusie, als je naar zijn latere sculpturen kijkt. De figuren zijn gereduceerd tot skeletten, in groepsbeelden staan ze geïsoleerd van elkaar of bewegen ze zich van elkaar af. Contact lijkt uitgesloten, com municatie onmogelijk. Die in druk wordt versterkt door het volledig ontbreken van erotiek. De portretten van zijn vrouw of een ander favoriet model Caro line (een prostituee die eigenlijk Yvonne heet) zijn gespeend van elke zinnelijkheid. Dat maakte kennelijk geen deel uit van hun persoonlijkheid of, andere mo gelijkheid, hun portrettist had er geen oog voor. Diens eigen persoonlijkheid is inmiddels, ruim 30 jaar na zijn dood, ongrijpbaar geworden. Zo herkenbaar als zijn beelden zijn, zo schimmig is hun schepper voor de museumbezoeker. In München wordt als onderdeel van de tentoonstelling een oude zwart-wit film over hem ver toond. Giacometti was een ket tingroker, liep na een ongeluk moeilijk, trouwde in 1949 met de ruim 20 jaar jongere Annette Arm, onderging in de jaren zes tig een operatie wegens maag kanker en overleed in januari 1966 aan een hartkwaal. Over succes en erkenning had hij ze ker na de oorlog niet te klagen, zoals, het ultieme bewijs, bleek uit het eerbetoon tijdens zijn begrafenis. Wie hij was lijkt daarmee opgesomd, hoe hij was blijft voor de toeschouwer ver borgen. Daar zal hij waarschijnlijk niet ongelukkig mee zijn ge weest. Elke grote kunstenaar verdwijnt tenslotte in de scha duw van zijn werk. En Alberto Giacometti was een groot kun stenaar. Alberto Giacometti. Tot 29 juni in de Hypo-Kunsthalle in Mün chen. De catalogus kost 42 mark. K^ra^WiVAVfVi Met zes Europese steden is Rotterdam in onderhandeling om steun te krijgen voor het streven Europa's Culturele Hoofdstad te zijn in het jaar 2001. De Europese Commissie stelt als nieuwe eis dat een stad pas erkenning krijgt voor een jaartje 'culturele hoofdstad' als die stad daarvoor de medewer king van twee andere steden heeft. Tot nu toe was de jaar lijkse toekenning van het pre dikaat te weinig gestructureerd, vond de commissie. Met de sa- menwerkingseis benadrukt de commissie het streven naar Eu ropese eenheid en de nood zaak van culturele integratie tussen landen en buitenlandse steden. Rotterdam zoekt de steun in de eerste plaats bij Europese zustersteden en bij steden die al eerder Culturele Hoofdstad zijn geweest. Want dergelijke steden hebben ervaring opge daan met dit fenomeen en bo vendien zijn ze geen concur rent meer. De eerste peilingen bij zes kandidaat-steden heeft de gemeente zojuist uitgezet, zodat nog onbëkend is met welke twee steden Rotterdam uiteindelijk in zee zal gaan. De gemeente kreeg de afge lopen dagen bezoek van de AU rc Commissie van Cultuur v. het Europees Parlement. (Vc uitnodiging van Rotterdaka kwamen de Europarlementapii ers er de laatste vorderingen®ni cultureel gebied bekijken en va ambities voor het jaar 2001 vjjca nemen. bo Het Europarlement m(hi; straks de voordracht van ce Eurocommissie voor de aa wijzing van de 'Cul turpi Hoofdstad 2001' goedkeurenVei fru dans recensie nico s. de wal Nederlands Dans Theater I en dansers van het Cullberg Ballet met 3 premières. 1) 'Ubiloz Vanilla'. Choreografie. Stijn Celis. Muziek: Stravinsky e.a.. 2) 'Shadowed'. Choreografie, decor en kostuums. Jens östberg. Muziek: J.S. Bach en Arvo Part 3) 'A sort of'. Choreografie: Mats Ek. Mu ziek: Henryk Córecki. Gezien: 2/6, Dans theater, Den Haag. Nog te zien: 5 en 6 ju ni in hetzelfde theater, 8 en 9 juni Amster dam (Muziektheater). Met inzet van enerzijds de hoofdgroep van het Nederlands Dans Theater en anderszijds le den van het Zweedse Cullberg Ballet schildert het Holland Fes tival dit jaar 'Een portret van Mats Ek', de Zweedse choreo graaf die sedert zijn verbintenis met het NDT als danser, in 1980, een reeks intrigerende balletten op het NDT-repertoire bracht. Dat het openings programma van de reeks ook choreo grafieën van de Belg Stijn Celis en Eks landgenoot Jens östberg omvat maakt er geen drieluik van: beiden to nen in hun werk sterke over eenkomsten met de geportret teerde, naast andere invloeden en uiteraard eigen ideeën. Mats Eks altijd fascinerende wisselwerking tussen droomwe reld en realiteit bepaalt ook de vaak nachtmerrie-achtige beel denreeks van Stijns 'Ubiloz Va nilla'. Teksten - soms onver staanbaar, soms zeer herken baar, zoals 'Ich möchte haben ein Wiener Sangerknaben' - lei den een eigen leven naast de overvloed van theatereffecten waarin dans lang niet altijd hoofdzaak is. Aan travestie geen gebrek: de ware sekse van de acht Cullberg Balletdansers blijkt soms pas in een latere scène. Uit de bizarre, vaak chaotische beeldenreeks, met een net-echte pitbullterriër en een gekroonde koning die in horizontale houding van een bijna loodrechte trap afdaalt (gedragen door kabels dus), ontspringt soms opeens t mooi stuk dans, zoals een pressieve solo op Latijns-Ami kaanse muziek. Pas op die n menten en bij sommige ense bles blijkt de sterke danskwj teit van de Zweedse gastd; sers. Tegenover de vaak moeilijl interpreteren fantasiewer van Stijn Celis stelt Jens östb, in 'Shadowed' een helder bee verhaal vol erotische mac spelletjes. De eerst als lustobi j ten tonele gevoerde Sol Li keert de rollen alras om en o j popt zich letterlijk als onvert s delijk-dominante meesteresje voor zich laat knielen en i* nog een idyllische liefdesrel;v (Fiona Lummis-Johan Injv weet te verstoren. Haar be j ring tot brave tederheid op j. eind is eigenlijk te zoetsap|v na L voor- L gaande d door tl NDT- |v danser v in glitln pakjes met ve jj neergej; zette Sj acties. En dat bij Bach en Par a Het volledig eigen aandv van Mats Ek in zijn gedaiin portret toont dan toch zijn p perieure vermogen om meij;c lijke relaties in emotioneel dringende beelden vorm te ven. In 'A sort of is dat het zei ken van een jonge man zichzelf en een partner, met onzekerheid en onhandigh!te maar ook uitbundig opspl^ gende vreugde. Weldra gejfo jecteerd tegen figuren in zwabber en bolle zwanL, schap: het toekomstperspecld, waar toeschouwers vanaf ijll hoge wand grijnzend naar ken, als met de maskerkop[VJ van James Ensor. n, Er knallen evenveel ballong als er illusies verstoord zuj raken en het slot werpt de j geman op zichzelf terug, als gedroomde partner wordt u gesleurd. Maar dat past bij ondertoon van somberheid we vaker bij Mats Ek aantrofl n Tante Lien, het Indische dametje gespeeld door Wieteke van Dort. foto kippa Tante Lien, het Indische da metje gespeeld door Wieteke van Dort, viert deze zomer haar 25-jarig bestaan. Het feest start op 18 juni op de oosterse markt Pasar Malam in Den Haag, met de presentatie van de dubbel-cd 'Wieteke van Dort 25 jaar als Tante Lien'. Het jubileumalbum bevat een compilatie van vier cd's over Tante Lien. In septem ber volgt het Liedjesboek van Tante Lien met teksten en mu ziek van diverse Indische lied jes. En op 19, 20 en 21 septem ber geeft de jubilaris drie voor stellingen in het Indisch Cultu reel Centrum in Zoetermeer. Tante Lien begon haar carriè re in 1972. De in Indonesië ge boren Wieteke van Dort speelde het Indische vrouwtje in de 'Stratenmakeropzeeshow' on der regisseur Frans Boelen. Na de uitzending belde een Indi sche gezelligheidsvereniging met het verzoek of Wieteke als Indisch dametje wilde optreden op een feestavond. De voorstel ling, waarbij Van Dort in een antieke sarong optrad, werd een groot succes. Het succes op het toneel was voor Wieteke van Dort in 1979 aanleiding te beginnen met de Late Late Lien Show bij de Vara- televisie. Tante Lien treedt nog regelmatig op in het land. En zelfs is ze geregeld in STER- spotjes te horen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18