Mogelijk toch school in Poelgeest 'Verhuizen voor een fietspad: te gek om los te lopen' Gesprek met winkeliers en bewoners over Langstraat Liefde en aandacht voor alle katten Leiden Regio Dertig mille -*1 voor scholen in Warmond Jachthaven overtreedt milieuwet "tJitbreiding Voorschotense ^bibliotheek valt duurder uit ^Vrijwilligers opgeleid tot 'duin-deskundigen' 'Kinderen moetje niet met oudere scholieren in één gebouw stoppen' S Prikbord Remmen weigeren dienst CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Oranjewijkers Leiderdorp willen hun huis niet uit Warmond trekt een kleine 30.000 gulden uit voor het ^verrichten van onderhouds- e. werken aan de drie plaatselij- >akL ke scholen: De Waaier, de Al- (leman en de Oostergeest. De werkzaamheden staan ge pland voor dit jaar. Tot 2001 verwacht de ge meente nog eens 26.000 gul den kwijt te zijn aan het on derhoud. leiderdorp» judy nihof „Het is toch niet te filmen. Uit je huis moeten voor zo'n onbe nulligheid als een fietspad!" R. Boin, bewoner van de Bern- hardstraat in Leiderdorp, wil tot het uiterste gaan om sloop van zijn huis te voorkomen. „Het moet een knappe kop zijn, die me hier weg laijgt." Dat zijn huis waarschijnlijk plat moet, is wel het laatste waarop Boin had gerekend. De gemeente Leider dorp wees immers niet zijn woonwijk, maar de naastgele gen Kerkwijk aan voor de aanleg van extra rijstroken van rijksweg A4. Toch is ook een aantal Oranjewijkers de pineut. Leiderdorp wil het gebied rond de A4 een facelift geven en daarbij staan acht panden aan de Bernhardstraat en het Frede- rik Hendrikplantsoen in de weg. Zeven huizen en het gebouw van de bridgeclub moeten plaatsmaken voor de aanleg van een fietspad en een vijver. Boin is perplex. „Weg moeten voor de verbreding van de A4: okee. Daar had ik rekening mee gehouden. De verbreding is nog van algemeen nut. Maar je huis uit moeten voor een fietspad is te gek om los te lopen." Volgens Boin zitten de bewoners die in hetzelfde schuitje zitten op één fijn. „Niemand wil hier weg. We laten ons niet onder de mat ve gen. Tegen de tijd dat ze bij ons aanbellen, zullen we ons zeker organiseren", zegt de Leider dorper, die bouwkundig inge nieur is. Momenteel is hij bezig met het ontwerpen van een al ternatief plan voor het inpassen van de A4, waarvoor geen ge bouw in de Oranjewijk onder de slopershamer hoeft. Ook bij de Leiderdorpse Brid geclub is de boodschap van de gemeente hard aangekomen. „We zijn gered", dachten de bridgers aanvankelijk toen de gemeente de westkant uitkoos voor het aanleggen van de nieu we rijstroken van de A4. De vreugde was van korte duur. Hoe teleurgesteld ze ook zijn, de meeste bridgers blijven nuchter, weet voorzitter Ko Vijn. „Ik zie ons nog niet met spandoeken over straat gaan. Er is ook geen paniek uitgebroken. We willen eerst eens rustig met de gemeente gaan praten. Mis schien hebben ze wel een prachtig alternatief voor ons." De voorzitter had graag gezien dat de gemeente al direct met een concreet voorstel voor een andere plek op de proppen was gekomen. Als de bridgers mo gen kiezen, komt een nieuw on derkomen op een centrale plek in Leiderdorp. „Het zou me spijten als we ergens worden weggestopt." Maar het liefst wil de 500 le den tellende club aan de Bern hardstraat blijven zitten. „Een verplichte verhuizing is natuur lijk vooral zuur voor de leden van het eerste uur. Zij hebben hun ziel en zaligheid gestopt in het opknappen van het ge bouw", zegt Vijn. De bridgeclub kocht het ge bouw aan de Bernhardstraat negen jaar geleden. Volgens Vijn verkeert het pand in prima staat. „Ik kan me niet zo goed voorstellen dat ons gebouw zo ontsierend zou zijn, dat het niet is in te passen in het gebied rond de A4. Maar ja, ik ben geen stedebou wkundige. Verfbussen en jerrycans ston den niet op een vloeistofdichte vloer, reparaties aan boten wer den, in strijd met de regels, niet op grondzeilen uitgevoerd. Voor die overtredingen van de milieuwetgeving is de eigenaar van een jachthaven in Oegst- geest door de politie beboet. De jachthaven was al eerder door de politie en de afdeling milieu van de gemeente Oegst- geest gecontroleerd en gewaar schuwd dat hij die zaken in or de moest maken. De eigenaar heeft nu zijn fouten toegegeven en beloofd dat hij zijn bedrijf zal aanpassen. Bij de controle van politie en milieudienst werd ook een Oegstgeester garagebedrijf be boet, dat de deuren van de werkplaats liet openstaan en daardoor geluidsoverlast in de buurt veroorzaakte. Doorschoten dimitri walbeek uitbreiding van de openbare aan de Wijngaar- ienlaan in Voorschoten valt uit dan begroot. Bo de 450.000 gulden die de gc^emeente al voor de verbou- oifcing had uitgetrokken, wordt s gemeenteraad morgen ge- in te stemmen met een van nog eens 60.000 gul deken. her „Hoewel de bibliotheek had verzekerd dat de plannen voor n ft bedrag uitgevoerd moesten Ocunnen worden, zag zij zich ge- he^oodzaakt hierop terug te ko- %en en bij de gemeente aan te hfcloppen voor een aanvullende hetjijdrage", legt het college de toejaadsleden voor. B en W laten m3aarbij weten 'in eerste instan tie afhoudend hebben'. „Het bestuur werd te verstaan gegeven het bouwplan bij te stellen." Nadere bestudering van het plan, die onder ander duidelijk maakte dat de aannemer 'nette prijzen' had gerekend, leidde volgens het college echter tot de conclusie dat de eis van 60.000 gulden extra toch redelijk is. Zo waren de kosten voor de facili taire ruimte met 177.000 gulden te laag geschat. De werkelijke kosten bleken 226 mille te be dragen. Daarnaast was in het eerste bedrag geen rekening ge houden met de bouw van een opgang naar de zolder (kosten 10.000 gulden) om de verhuur van die etage aan een medege bruiker mogelijk te maken. IVet waarom van bomen kappen eruE'PEN/WASSENAAR teifONICA WESSELING bulldozers, ronkende dtfettingzagen en rondrazende hovels. Het lijkt alsof een afiroepje natuurhaters en natuur- uizjernietigers eens lekker tekeer ilai^aat. Maar niets is minder waar. at-$ier wordt aan natuurontwik- m teling gedaan. De duinen wor sten aangepakt om ze mooier te r ïpaken. straks verleden tijd. Stichting Duinbehoud heeft de Zuid-Hol landse voorlichterspool Natuur en Milieu gevraagd een groep voorlichters op te leiden tot 'duin-deskundige'. De vijftig vrijwilligers staan inmiddels klaar en zijn 'in te huren'. Elke organisatie (of groepje burgers) kan een be roep doen op de voorlich terspool. De vrijwilligers verzor gen een voorlichtingsbijeen komst plus een excursie door de duinen. De Zuid-Hollandse kust r y Natuurontwikkeling - want k (at is vrijwel altijd het doel van is hiervoor in vier regio's inge- jajet verschuiven van zand, deeld zodat de voorlichting en injichtgooien van waterplassen n kappen van bomen - roept log altijd veel vragen op. Waar- <m moet een boom, die hier det van nature thuishoort, wor- 8ekapt? En waarom moeten worden gerooid om ka- duinvlaktes te maken? Om- ronenden van en recreanten in ;e Zuid-Hollandse duinen kon- en tot nu toe nergens met deze terecht. Maar dat is excursie altijd 'ter plaatse' kun nen zijn. De voorlichterspool is een vrijwilligersorganisatie die over de meest uiteenlopende onder werpen informatie en voorlich ting geeft. Voor een afspraak over duinvoorlichting kan wor den gebeld met de coördinator, Nely van der Weijde, telefoon: 010 - 4779669. Deel herinrichting moet voor de zomer klaar zijn WASSENAAR DIMITRI WALBEEK Wassenaar zet vaart achter de verbouwing van de Langstraat. Afgelopen maandag heeft de gemeenteraad de grootscheep se opknapbeurt nog goedge keurd, waardoor de winkel straat extra winkels, woningen en een parkeerkelder krijgt. Vanavond zijn bewoners en winkeliers van het gedeelte tussen Kerkstraat en Molen straat en Brinkhorstpassage al uitgenodigd om over de herin richting van de Langstraat te praten. Die haast is geboden. De be doeling is namelijk dat de aan nemer, de firma Bijleveld, 16 juni aanstaande al de spade in de grond zet, zoals de gemeen te in de uitnodiging aan de be woners en winkeliers schrijft. De herinrichting van dit ge deelte moet voor de zomer klaar zijn. De gemeente excuseert zich voor het late verschijnen van de uitnodiging. De invitaties zijn volgens Wassenaar niet eerder verstuurd omdat de ambtenaren niet wilden voor uitlopen op de besluitvorming van maandagavond. Maar de afspraak dat dit gedeelte voor de zomer klaar is. moest ook nagestreefd worden. De ge meente wil voorkomen dat de straat nog open ligt tijdens de bouwvakvakantie. Vanavond nemen alle partij en het werkschema door en wordt er uitleg gegeven aan al le geïnteresseerden over waar precies wordt begonnen, naar welke richting wordt toege werkt en hoelang het werk pre cies gaat duren. De winkeliers is gevraagd een bevoorradings formulier in te vullen. Deze ge gevens worden gebruikt om de uitvoering van de werkzaam heden en de levering van goe deren op elkaar af te stemmen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in raadhuis De Paauw. Ouderraad De Schakel Leiderdorp stapt naar de rechter Eén toiletruimte voor zowel leerlingen van een jaar of 11 als scholieren van 17, 18 jaar. Dat is vragen om moeilijkheden, vindt de ouderraad van basisschool De Schakel in Leiderdorp. De ouders staan op hun achterste benen nu de gemeente leerlin gen voor voortgezet onderwijs wil onderbrengen in hetzelfde leegstaande schoolgebouw aan de Buitenhoflaan, als waar straks ook twee groepen van De Schakel heen moeten. „De levenslessen van oudere kinderen horen beslist nog niet thuis binnen een basisschool", zegt voorzitter G. Bollen. De ou derraad, die wordt gesteund door directie, teamleden en schoolbestuur, is inmiddels naar de rechter gestapt. Volgens Bollen kan de ouder raad alleen 'leven' met oudere scholieren aan de Buitenhof laan als het basisonderwijs een aparte ingang krijgt, de ruimtes van beide leeftijdsgroepen zo veel mogelijk wordt afgeschei den en er aparte toiletten ko men. De gemeente wil echter alleen de eerste eis inwilligen. Voor het bouwen van aparte wc's zou geen geld zijn. Om allerlei problemen te voorkomen, zou de gemeente het gebouw aan de Buitenhof laan louter voor het basisonder wijs moeten bestemmen, vindt de ouderraad. Volgens Bollen hoeft de gemeente niet bang te zijn dat zich dan niet genoeg gebruikers aandienen. „Er zijn meer Leiderdorpse basisscholen die kampen met ruimtegebrek. Zeker nu nieuwbouwwijk Leyhof geen eigen basisschool krijgt en het rijk wil dat de klas sen steeds kleiner worden." Spectaculaire groei De Schakel moet uitwijken naar het gebouw aan de Buitenhof laan omdat het aantal leerlin gen spectaculair groeit. Het bouwen van extra lokalen bij het eigen onderkomen aan het Van Alphenplein is voor de ge meente niet bespreekbaar. Eerst moeten leegstaande schoolge bouwen worden opgevuld, is de redenering. Voor dit beleid kan de ouderraad wel 'enige sympa thie' opbrengen. Maar de ou ders vinden dat De Schakel er nu wel heel bekaaid van af komt. Een afsplitsing is volgens hen 'al niet leuk'. „Waarschijn lijk zullen de oudste groepen moeten fietsen van en naar de hoofdlocatie." Gevaarlijke stoffen Tot overmaat van ramp heeft de gemeente nu ook nog 'medebe woners' op het oog die stukken ouder zijn. Volgens Bollen wijst alles erop dat de Laboratorium- school erin komt. „En het pro bleem is niet alleen het leef tijdsverschil - er zitten jongeren op van 19, 20 jaar - er wordt ook nog eens gewerkt met ge vaarlijke stoffen." Onderwijswethouder C.Hui- gen was niet bereikbaar voor commentaar. Extra vergaderingen onderwijs Oegstgeest Er moet een school komen in Poelgeest, de wijk die vanaf het eind van dit jaar in de Broek- en Simontjespolder wordt gebouwd. Dat is een van de voorstellen die het col lege van burgemeester en wethouders van Oegstgeest vanavond en morgenavond aan de gemeenteraad wil voorleggen in twee extra vergaderingen. oegstgeest maarten keulemans Hoewel de eerste paal van Poel geest nog de grond in moet, is de school al meermalen onder werp van discussie geweest in de Oegstgeestse gemeenteraad. In de plannen die tot nu toe op tafel zijn gekomen, is geen reke ning gehouden met een school. Daar staat echter tegenover dat de bewoners van de ruim dui zend huizen die de wijk gaat tel len bij elkaar genoeg kinderen hebben om het bestaan van een school te rechtvaardigen, vin den burgemeester en wethou ders. De nieuwe school is overigens maar één van de voorstellen waar de gemeenteraad over ver gadert. Zo moeten er ook kno pen worden doorgehakt over de Dr. K. Schilderschool, vinden B en W. De school, die op papier gebruik maakt van drie locaties, zou beter op één plek kunnen worden gevestigd. Een ander punt is de renova tie van het Rijnlands Lyceum. Het onderhoudswerk aan de school - bij elkaar goed voor zo'n drie miljoen gulden - moet worden betaald door gemeente en schoolbestuur. Onduidelijk is echter nog welke partij voor welk werk moet betalen. De extra vergadering over scholen is nodig, omdat de ge meente met ingang van dit jaar verantwoordelijk is voor de schoolgebouwen binnen de ge meentegrenzen. Bovendien krijgt de gemeente steeds min der rijksvergoeding voor de schoolgebouwen, terwijl de kos ten waarschijnlijk iets zullen toenemen. Ze hangen in elke supermarkt: de prikborden met kaartjes waarop particulieren goederen te koop ay4 aanbieden, een oproep doen of j. hun diensten aanbevelen. Vaak gaat het om cryptische boodschappen die de nieuwsgierigheid opwekken. In de tubriek Prikbord het verhaal achter de korte berichten. Deze week komt het kaartje uit supermarkt i Hoogvliet aan het Levendaal in Leiden szi Op de slaapkamer, in de woon kamer, in de keuken en op zol der; overal zitten katten. Ze lig gen in dozen, laden, kasten of gewoon op de bank. „Ze mo gen overal komen, behalve in de kinderkamer", zegt Jo Heusinkveld, die haar eigen 'kattenopvangcentrum' is be gonnen. Drie jaar geleden overleed haar man. Van hem kreeg ze haar eerste kat. Toen dat beest je precies twee jaar later op vijftienjarige leeftijd overleed, bleef Jo met een dubbele leegte ach- ter. Ze besloot de verzor- Ifw ging op zich nemen voor ze te vinden. „De behan deling en verzorging van de poezen is haast een dagtaak geworden", vertelt Jo. De zieke' dieren krijgen medicijnen, kat ten die - vaak door langdurige mishandeling - geestelijk in de war zijn geraakt, krijgen liefde en aandacht. Een kat die ziek en bang is, houdt ze desnoods de hele nacht gezelschap. Tegen een minimale onkos tenvergoeding zorgt Jo Heusinkveld ook voor katten bij mensen thuis, bijvoorbeeld tijdens vakanties. Ze geeft de dieren te eten en houdt ze mi nimaal een uur gezelschap. Mensen kunnnen hun -f -~%€c- »v. km ook tijde- °o%, erniethiivoor 5l326??^jk"e°P; vriendin. Het duo was namelijk ziek en had twee keer per dag verzorging nodig. Na een tijdje besloten Jo en haar vriendin dat het mak kelijker was als de katten bij Jo zouden komen wonen. Vanaf dat moment kwam alles in een stroomversnelling. Inmiddels lopen er niet min der dan 17 katten rond in Jo Heusinkvelds huis aan de Ka- naalweg in Leiden. Enkele we ken terug werd de kattenfami- lie nog verblijd met de geboor te van drie jongen. „Maar het zijn toch vooral zieke en mis handelde katten die hier ko men. Beestjes waar de eige naars niet meer voor kunnen of willen zorgen", zegt de Leidse. Alle katten zijn echter wel kom bij haar. Indien mogelijk probeert ze na een tijdje wel weer een nieuw onderkomen de Leidse en haar drie kinde ren. „Een week einde weg kan, maar langer niet. Ik heb een hele lieve buurvrouw die dan voor de katten zorgt." Behalve van de buurvrouw krijgt Jo ook nog hulp van an deren. Al het voer, de katten bakspullen en speelgoedmuis jes worden door een dieren winkel elke twee weken gratis thuisbezorgd. „Ook heb ik veel vuldig contact met dierenarts E. Wouw, die regelmatig langs komt om de beesten te contro leren". Daarnaast zijn er veel vrien den, kennissen en andere men sen die geheel belangeloos de verzorging van Jo's katten fi nancieel of op een andere ma nier ondersteunen. Op dit mo ment helpt een vriend haar met de verbouwing van haar zolder, die geheel wordt inge- voorschoten Omdat de remmen weigerden van de auto van een 35-jarige Leidenaar, klapte die gistermiddag rond 14.30 uur bovenop drie andere wagens die voor het stoplicht stonden te wachten bij de kruising van de Veurseweg en de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Het personeel van de toegesnelde ambulance hoefde niet in actie te komen, want niemand raakte gewond. Er was wel veel blikschade. De politie heeft nog geen idee waarom de remmen plotseling niet werkten. richt tot 'kattenspeeltuin', compleet met klimrekken, krabpalen en een aparte ruimte voor zieke katten. Jo heeft inmiddels ook con tact gehad met de Dierenbe scherming. De bedoeling is dat er klapper komt met foto's van alle katten. Mensen die een kat willen nemen, kunnen er dan ook één van Jo komen ophalen. Maar dit geldt weer niet voor alle katten. Aan sommige is ze te gehecht. De drie pasgeboren poesjes, bijvoorbeeld, wil ze niet kwijt. „Die blijven bij mijn drie dochters." Jo Heusinkvelds huis doet dienst als 'kattenopvangcentrum'. „Ze mo gen overal komen, behalve in de kinderkamer." foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17