&een 'beddenprobleem' in regio 'Geheime politie' Minerva zoekt naar 'lek' Leiden Regio IMisschien had §fc toch liever een pscar gekregen NALEVING VAN MENSEN RECHTEN BEVORDEREN INZET V MENSEN STIMULEREN 'Overname Mogen gaat gewoon verder' ENSDAG 4 JUN11997 Ir ij wel altijd ruimte op intensive care Leidse ziekenhuizen i kj ons ziekenhuis hebben we geen tekort aan intensive 2st|e-bedden. Het komt maar een paar keer per jaar voor, ej we iemand moeten doorverwijzen", meldt M. iram, sectorhoofd klinische zorg van het Elisabeth jnland) ziekenhuis in Leiderdorp. ,,Hier speelt het ge (k aan plaatsen niet zoals in de regio Rotterdam, Den m!ag of Amsterdam. Wat dat betreft, wijkt onze situatie ran het landelijke beeld in het rapport over de proble- wein rond het gebrek aan intensive care-faciliteiten." tiënt. Zaterdag werd deze pro blematiek pijnlijk geïllustreerd door het overlijden van een vrouw. Zij werd vrijdag opgenomen in het Medisch Centrum Alk maar. Daar kon ze niet worden geholpen. Nadat de vrouw in Alkmaar was opgenomen, lever- ieio van t hoog w stdge week publiceerde de kliversiteit van Utrecht de re- e teten van een onderzoek: ge- een keer per week wei- asen intensive care (IC) afde- in Nederland een pa- de een telefonische rondgang langs ziekenhuizen in Neder land geen geschikt intensive- carebed op. 'De vrouw overleed vervolgens een dag later nadat haar aorta onderweg op weg naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam was ge sprongen. Ze leed aan de le vensbedreigende aandoening aneurysma, die operatief alleen veilig kan worden verholpen met behulp van een hartlong- machine. Knelpunten Minister Borst (volksgezond heid) wil gaan praten met de ziekenhuizen om te kijken waar de knelpunten precies liggen. „Zijn er te weinig bedden, of is er gebrek aan personeel, werken de ziekenhuizen niet voldoende samen. Dat moet worden uitge zocht", aldus de minister giste ren. In de Tweede Kamer weet ze het tekort aan het sluiten van afdelingen in ziekenhuizen we gens het voorkomen van de re- siste ziekenhuisbacterie MRSA. Dat het probleem in Leiden minder nijpend is, heeft volgens Schram verschillende oorzaken. „Een verklaring is dat we geen gebrek hebben aan IC-verpleeg- kundigen. Als je tien bedden hebt en maar personeel voor acht, dan kun je er twee niet ge bruiken. In regio's als Amster dam en Rotterdam is het gebrek aan gekwalificeerd personeel groter. Een tweede mogelijkheid is dat de capaciteit in dit gebied gewoon wat beter is. De aanwe zigheid van een gespecialiseerd Academisch Ziekenhuis werkt ook gunstig." Als de zes bedden in het Elisabeth vol zijn, wordt- meestal doorverwezen naar het AZL. Voorlichter D. Ketting van het AZL zegt dat het ziekenhuis de IC-capaciteit bijna volledig be nut. „We hebben in het totaal vijftig plaatsen, verdeeld over verschillende afdelingen zoals kinderchirurgie en heelkunde. Het is zeker niet zo dat we veel ruimte over hebben." Toch ko men ook hier doorverwijzingen niet vaak voor. Volgens Ketting zitten capaci teitsproblemen vooral in de be schikbaarheid van personeel Sectorhoofd Schram onder schrijft dat. „Je moet blijven op leiden anders moet je kunstma tig beschikbare plaatsen gaan sluiten." De praktijkopleiding tot IC-verpleegkundigen vindt in het ziekenhuis plaats en duurt twee jaar. Op de vraag of zo'n afgeme ten aantal plaatsen geen proble men geeft bij grote calamiteiten met treinen en vliegtuigen, ant woorden Schram en Ketting dat dan een rampenplan in werking treedt. Ketting: „Bij grote onge vallen gebeuren er andere din gen. Dan kan de raad van be stuur een rampenverklaring af geven en vervolgens sluiten de gewone afdelingen om plaats te bieden aan de slachtoffers. Dat is allemaal tot in detail uitge werkt." Nobelprijswinnaar Belo in Oegstgeest „.gstgeest maarten keulemans at Oost-Timor in de toe- mst te wachten staat? De id:rmanente grijns op het ge- te (ht achter het spreekgestoelte irdt breder. „Ik ben geen ^%feet." Punt. Wat er in Oost- mor eerst moet komen, poli- Mjke veranderingen of econo- sche? „We zullen zien", udt de spreker zich opnieuw de vlakte, tejitiek. Als er iets is waar de ist-Timorese bisschop Carlos NRpe Ximenes Belo het niet Mpr wil hebben, is het dat wel. jcjx met reden, legt H. van Mun- )r gr van de katholieke mensen- te ijhtenorganisatie Justitia et k uit. „De bisschop heeft ge- :sotd uitermate prudent en te- L.Cjhoudend te zijn in zijn uit raken. Als hij iets scherps zou zou het de volgende e in de krant staan, en bekend zijn bij de lonesische ambassade en s in Jakarta. Dat zou zijn meteen verpesten. iiSjat werk bestaat - naast het jirdragen van de mis - vooral het aankaarten van de be- iberde naleving van de men- ïrechten in Oost-Timor. Sinds de voormalige Portugese kolonie Timor in 1975 werd be zet door Indonesië wordt er ontvoerd, gemarteld en ge moord op het eiland. Volgens sommige schattingen is tijdens twintig jaar bezetting niet min der dan eenderde van de bevol king om het leven gekomen. Bisschop Belo heeft deson danks altijd vastgehouden aan geweldloos verzet. Hoe moeilijk dat soms ook is. „Katholieken leren elkaar te vergeven", wil de bisschop w^J kwijt. „Maar op Oost-Timor vragen mensen me soms:-hoe moet ik diege nen vergeven die mijn vader hebben gedood, mijn familie hebben vermoord?" Het pleidooi voor geweld loosheid leidde er vorig jaar in elk geval wél toe, dat de bis schop de Nobelprijs voor de vrede kreeg. Al heeft dat hem niet alleen maar goede dingen opgeleverd. „Het internationaal bewustzijn van wat er in Oost- Timor speelt is toegenomen. Maar aan de situatie zelf is niets veranderd. Integendeel. Toen het nieuws van de Nobel prijs bekend werd, gingen de mensen de straat op. Viva No bel, Viva Belo, riepen ze. Daar na werden de demonstranten apart genomen, ondervraagd en zelfs geslagen. Dat kwam ook door de Nobelprijs." De bisschop lacht: „Eigenlijk had ik achteraf gezien misschien toch liever zo'n Oscar gehad die ze aan acteurs geven." Voor Justitia et Pax is het in elk geval een eer de grote klei ne man uit Timor over de vloer te hebben, zoals Van Munster keer op keer benadrukt. „En ach, natuurlijk gaat het niet eens zozeer om wat hij zegt. De mensen die hierheen zijn geko men willen de bisschop ge woon eens in levende lijve zien. Je moet zijn komst naar Oegst geest zien als een vriendencon tact." Hoewel de bisschop al drie keer aan de dood is ontsnapt, reed er gifteren geen gepant serde limousine met politiemo toren ervoor door de straten van Oegstgeest. Integendeel: Belo arriveerde gewoon per taxi aan de Rhijngeesterstraatweg. „Maar zijn programma hebben we v/el geheim gehouden", haast organisator V. Scheffers eraan toe te voegen. „Ook vyij worden zorgvuldig in de gaten gehouden door de Indonesi sche ambassade." De Indonesische ambassade die Oegstgeest bespiedt, de Indonesische regering die de bisschop verhindert openlijk over de situatie in zijn land te praten. Hoe moeilijk dat laatste soms is, wordt wel duidelijk als een van de journalisten Belo confronteert met het nieuwtje dat de Indonesische legercom mandant in Oost-Timor naar huis is gestuurd. „Het gaat niet om vervanging van personen", reageert de kerkvader. „Het gaat om de verandering van het systeem, het hele regime." Ook Scheffer wil nog iets we ten. Hoe moeilijk is het om in Oost-Timor op bezoek te gaan bij gevangenen? De bisschop antwoordt met gevoel voor iro nie. „In Oost-Timor is het ab soluut geen probleem om in de gevangenis te komen." tee. leiden «hans jacobs De wereld kent na de val van de Berlijnse Muur nog maar een paar bolwerken van orthodoxie en onverzettelijkheid. Perestrojka en openheid zijn er aan voorbij gegaan. De deuren blijven her metisch geslóten. Pottenkijkers zijn niet welkom. De tijd staat er stil. De mores zijn die uit een vo rige eeuw. Rond hun burchten van macht heerst een sfeer van intrige en geheimzinnigheid. Van arrogantie en zelfgenoegzaam heid. Van 'wij weten het beter' en 'niemand is zo goed als wij'. Het is de mentaliteit van de vroegere communistische machthebbers in Moskou, van de generaals in Myanmar (het vroegere Burma) en van de heer- sersldiek in Noord-Korea. En, niet te vergeten, van de bewo ners van het 'Kremlin aan de Breestraat', de hooggeleerde le den van Leidens bloedeigen stu dentencorps. Beter bekend als 'Minerva'. Een naam die zowel synoniem is vbor de lelijke steen puist (de sociëteit) aan Leidens voornaamste winkelstraat, maar tevens staat voor de Leidse Stu denten Vereniging zelf en voor het type student (m/v) dat er lid van is. De corpsballen en hun kipjes, zoals het in oneerbiedig jargon heet. Het gaat niet goed met Miner va. Jo R., zoals onderwijsminister Ritzen in publicaties van de stu dentenclub wel wordt aange duid, vindt dat stu denten meer moe ten studeren en minder moeten zooien. Wie het tempo van de stu die niet kan bijhou den, valt af. De Leidse universiteit heeft daarnaast zelf ook de normen op geschroefd. Slechte riken krijgen vanaf volgend jaar een bindend studiead vies: tentamens ha len of anders op rotten. Het bolwerk van Minerva aan de Breestraat. Voor veel studenten een reden geen lid te worden van een veelei sende club als Minerva. In een paar jaar tijd zijn er al 1.000 leden minder. Voor anderen reden om de drank te laten staan. Het le denaantal daalt (mede vanwege de kleine beurzen), de omzet daalt en de kosten blijven gelijk. 'Het grootste gevolg hiervan is dat we in toenemende mate verliezen maken', meldde een bezorgde preses Madelien Delfos Visser on langs in het clubblad Correl. Zon der koerswijziging staat de toe komst van Nederlands oudste studentencorps op het spel. Dus toch kans op perestrojka en glas nost aan de Breestraat? Het lijkt er niet op. Integendeel. Het Collegium van Minerva, zeg maar het politbureau van de besloten club, is op zoek naar de 'verrader' of dissident in de eigen gelederen die de berichten over de interne problemen vorige maand naar buiten heeft ge bracht. Verschillende leden zijn reeds aan de tand gevoeld. De 'geheime politie' zoekt naar het 'lek'. De erecode van de Vereni ging is immers geschonden. Ver banning wacht. Minervanen staan op hun geheimhouding: hun privacy binnen de dikke en beschermende muren van de so ciëteit. Over wat zich daar af speelt moet de buitenwereld in het ongewisse blijven. Een regel die enkele jaren met de komst van drie prinsen nog eens werd aangescherpt. Maar die mening wordt niet door alle 2300 leden En zo kreeg de buitenwacht te weten dat de sociëteit voortaan op dinsdag dicht gaat en op zon dagmiddag open, dat het eten be ter moet, dat zaalverhuurders in de stad concurrentie krijgen om dat Minerva zelf ruimten gaat verhuren. Verder dat een deel van het personeel moet verdwijnen, dat studenten meer op de pof FOTO MARK LAMERS kunnen drinken (terwijl er men sen zijn met openstaande reke ningen van 3000 gulden) en, o ironie, met behulp van de subver enigingen voortaan tijdens de El Cidweek een reëel beeld van de Vereniging wordt gegeven. Hoe dat zelfbeeld eruit ziet? 'De leden vinden zichzelf vooringenomen en arrogant, maar het is nog maar de vraag of men dat een pro bleem vindt,' zo meldt het partij orgaan. En dat is nog niet alles. 'Minerva staat bij niet-Ieden en aankomende leden bekend als een traditionele en gesloten stu dentenvereniging. Leden stralen trots, tevredenheid en eenheid uit naar buiten toe, met name naar andere corpora. Echter, het slech te imago bij de universiteit zorgt ervoor dat de leden hun lidmaat schap soms moeten verzwijgen en dat ze soms niet serieus geno men worden. De contacten met de Leidse ambtenarij zijn goed, maar de reputatie bij de Leidse bevolking is beduidend minder als zij nooit contact hebben gehad met Minerva.' Woorden die maar weinig échte Leidenaars zullen beamen. Mis schien verklaart dat de geheimzin nigheid. Minerva denkt het imago bij de aankomende studenten ook te kunnen verbeteren door meer nadruk te lggen op de studie. Maar, zo waarschuwt 'partijleider' Delfos Visser: 'Een juiste combina tie tussen studie en de Vereniging betekent niet dat het Verenigings- bezoek moet afnemen. Het bete kent wel dat we minder tijd heb ben en dus verstandiger met onze tijd moeten omgaan.' Het consul tan cybedrijf Arthur D. Little helpt de gestaalde kaders bij het maken van het nieuwe vijfja renplan 'Minerva 2000'. En net als in de orthodoxe communistische bolwerken, worden ook de Leidse studenten bestookt met opwek kende slogans: 'We beïnvloeden actief het ledenaantal! We spelen in op de wensen van overheid, uni versiteit en arbeidsmarkt! We zor gen voor een goede balans tussen inkomsten en uitgaven! Wij vergro ten de zelfwerkzaamheid en be trokkenheid!' Op weg naar de heilstaat, met een vernieuwde en vèrbeterde vereniging dus. Maar eerst moet dat onderzoek worden afgerond. Tipgevers kunnen zich melden bij het Collegium. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF/DE MORS De Leidse Welzijnsorganisatie houdt de komende weken een zogenoemd belevingsonderzoek onder de jongeren in Stevenshof en De Mors. Doel is te achterhalen hoe de jongeren de wijk beleven, of er genoeg activiteiten voor hen zijn en wat ze vinden van de aanwezige voorzieningen. Het onderzoek richt zich op alle groepen jongeren en van alle leeftijden. BOS- EN GASTHUIS Poffertjes, suikerspinnen, het rad van avontuur en de Winkel van Sinkel. Dat is er allemaal tijdens de braderie in zorgcentrum Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264. De brade rie is morgenmiddag van twee tot vijf uur. BOS- EN GASTHUIS De avondvierdaagse, georganiseerd door Wan delsportvereniging Zuid-West Leiden, is dit jaar van 9 tot en met 12 juni. Lopers kunnen individueel of in groepsverband iedere dag 5, 10 of 15 kilometer afleggen. Elke avond starten de lopers tussen zes en zeven uur bij Sport Center Ramdas, Apollolaan ld. Inschrijving bij de wandelsportvereniging, telefoon 0172-613470 of 071- 5317365. BOS- EN GASTHUIS De vereniging De Postzegelvrienden houdt op maandagavond 9 juni haar laatste maandelijkse bijeenkomst van het seizoen. Met name postzegelverzamelaars die nog geen lid zijn. worden uitgenodigd om kennis te komen maken met de Postzegel vrienden. De bijeenkomst begint om zeven uur en is in het Vijfho- venhuis, Hoflaan 169. BINNENSTAD Voor 50-plussers is tijdens de zomervakantie een uit gebreid en gevarieerd programma met activiteiten samengesteld. Dit zomerprogramma wordt op maandag 7 juli in het Leidse Volks huis geopend door wethouder Baaijens en Hetty Blok (bekend van 'Ja Zuster, Nee Zuster'). Gedurende zes weken kunnen ouderen on der andere meedoen aan teken- en schilderworkshops, een middag over de stad Leiden in vroegere tijden, fietstochten en volksdansen. Verder zijn er bijvoorbeeld excursies naar de ambachtenmarkt in Raalte en een rondvaart door de Rotterdamse haven. Een boekje met het volledige programma, de locaties en de kosten is verkrijg baar bij de club- en buurthuizen en het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33 a. De inschrijving is deze week begonnen. BINNENSTAD Het stukje braakliggend terrein op de hoek van de Volmolengracht en de Langegracht wordt eindelijk bebouwd. Wet houder Tjeerd van Rij slaat donderdag 12 juni om één uur de eerste paal van een nieuw wooncomplex. Het complex biedt ruimte aan een kantoorunit, drie appartementen en zes maisonettes en moet over ongeveer een jaar klaar zijn. HOUTKWARTIER Bezoekers van het Diaconessenhuis Leiden hoe ven geen moeite meer te hebben met het vinden van een parkeer plaats voor hun auto. Want het nieuwe parkeerterrein voor de in gang van het ziekenhuis is gereed. Omdat aan het nieuwe parkeer systeem met slagbomen nogal wat kosten zijn verbonden, moeten de automobilisten voortaan wel betalen voor een plaats. DE KOOI/MEREN WIJK Het energiebedrijf EWR is druk bezig om de stadsverwarming door te trekken naar Leiderdorp. Bij zwembad De Zijl is de EWR vandaag begonnen de leiding onder De Zijl door te trekken om de Baanderij (het vroegere Verto-terrein) op de stads verwarming aan te sluiten. Aan de oostkant van het zwembad zal daardoor tot en met september een bouwput zijn. Het zwembad zelf wordt ook op stadsverwarming aangesloten. DE KOOI/MERENWIJK Gedurende de maand juni zijn de fietspaden langs de IJsselmeerlaan en langs de Sumatrastraat tot aan de Para- maribostraat afgesloten. Fietsers worden op de IJsselmeerlaan over de rijbaan geleid en bij de Sumatrastraat is een omleiding aangege ven. Daarnaast zullen enkele bomen sneuvelen. In de Paramaribos- traat moeten vier sierkersen gekapt worden en op de hoek van de IJsselmeerlaan en de Willem de Zwijgerlaan een meidoorn en een veldesdoorn. Directeur Breure: MINERVA Het beeldmerk dat Minerva ge bruikt voor de toekomstplannen. ILLUSTRATIE UIT CORREL leiden arno van 't hoog „We hadden al eerder signalen ontvangen dat er bij een aantal partijen onvrede bestond over de hoogte van het overname bod", zegt Mogen-directeur Arie Breure. Maandag sprak tij dens een buitengewone verga dering een deel van de kleinere aandeelhouders zijn onvrede uit over de prijs, die het Britse Zen- eca voor een aandeel over heeft. „Ik denk dat sommigen te veel hebben gekeken naar de koers van 34 gulden van begin dit jaar en dan valt een bod van 13,75 gulden tegen." Breure erkent dat ook hij liever een hogere prijs had gezien. „Maar dit zijn de feiten." Drie weken geleden werd be kend dat Zeneca berejd is de Leidse onderneming over te ne- mem. Toen al gaven zes grote aandeelhouders, die gezamelijk meer dan de helft van de aan delen bezitten, te kennen met hiermee akkoord te gaan. Tot 16 juni krijgen de overige aandeel houders de tijd om hun belang aan te bieden. Op de maandag gehouden bijeenkomst werd duidelijk dat sommigen geheel niet te spreken zijn over de prijs en de wijze waarop die tot stand is gekomen: ze verzetten zich tegen de transactie. De ontevreden partijen wij zen een beschuldigende vinger naar Breure. Zij stellen dat de directeur op tijd signalen had moeten geven dat de explode rende beurskoers - een reactie op de spectaculaire overname van een Belgisch biotechbedrijf - niet representatief was voor de waarde van de onderneming. Vooral kopers die de topkoers hebben betaald, zijn daardoor gedupeerd. Breure wijst deze verantwoor delijkheid van de hand. „Totdat de prijsindicatie van 12,50 gul den bekend werd, hadden wij geen gefundeerde reden om aan te nemen dat de koers te hoog of te laag was. Bovendien gaf een geïnteresseerd bedrijf te kennen de beurskoers te willen betalen. Ook dat was geen sig naal voor een te hoge waarde ring van het aandeel." Het gemor van de aandeel houders heeft vooralsnog geen gevolgen. Breure: „Het proces gaat gewoon verder. Het advies van de directie en commisaris- sen blijft onveranderd. Op 20 juni moet Zeneca melden of ze het bod gestand doen." De directeur is positief ge stemd over het verdere verloop van de overname. Zeneca hoeft ook niet alle aandelen te bezit ten om eigenaar te worden, meer dan de helft is al toege zegd. Mocht de transactie on verhoopt stranden, dan is Breu re somber over de kansen van het plantenbiotechnologiebe- drijf. „Als het niet doorgaat en er is geen andere kandidaat, dan gaan we zelfstandig verder. Maar om de concurrentieslag aan te gaan moet er tussen de 30 en 50 miljoen worden geïn vesteerd. In dat geval ben ik pessimistisch over hoe we aan dat geld moeten komen." Hij vindt dat de overname gewoon moet worden afgerond. „Ik zou het jammer en onverstandig vinden als de transactie niet doorgaat."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15