De vijfde colonne van de paus AltCHIEYlM 'Niks gemerkt van Leiden Cultuurstad' k Kerk Samenleving Beroering over vliegen van El Al op de sabbat Dienaren WOENSDAG 4 JUN11997 4 der plas. 071-53$ BOEKBESPREKING De geheimen achter de gesloten deuren van het Vaticaan hebben de mensheid altijd geboeid. Met een zekere regelmaat duiken complottheorieën op. Over de onmetelijke rijkdom van de Rooms- Katholieke Kerk bijvoorbeeld of de schat aan streng bewaakte historische documenten die, als ze boven water zouden komen, de kerkleer defi nitief onderuit zouden halen. Zo was er lange tijd het gerucht dat Rome een monsterverbond met het jodendom had gesloten om de publicatie van de roemruchte Dode-Zee rollen tegen te houden, omdat die de onzin van het christelijk geloof zouden bewijzen. En toen de vorige paus een maand na zijn troonsbestijging overleed, verschenen er boeken dat de man ver moord zou zijn door zijn eigen mensen. En nu is er de vertaling van 'The pope's arma da' van de Britse journalist Gordon Urquhart. De kern van dat boek: Paus Johannes Paulus II, dui delijk traditioneler dan zijn voorgangers, zou zich bij de restauratie van de oude waarheden in de RK Kerk laten helpen door een 'geheim leger' van even invloedrijke als fundamentalistische groe pen binnen de kerk. Urquhart put zich uit (het boek had best half zo dik kunnen zijn) om het gevaar van de bewuste groepen aan te tonen. Bekend is de beweging Opus Dei, maar Urquhart besteedt vooral aan dacht aan drie nieuwe katholieke sekten': Focola- re, Communio e Liberazione en Neocatechume- naat. Samen zouden ze wereldwijd een slordige dertig miljoen leden hebben. Hoezo geheim, hoe zo 'sekten'? De auteur vindt deze sektarische bewegingen gevaarlijk. Hij weet waar hij het over heeft. Als ze ventienjarige katholiek liet hij zich indertijd in palmen en recruteren door Focolare en pas na negen jaar durfde hij de groep te verlaten. Ur quhart kent dus van binnenuit de beklemmende sfeer: de druk, de hiërarchie, het exclusieve waar heidsbeginsel en de goddelijke claims. De door hem aan de kaak gestelde bewegingen hebben zeker bedenkelijke trekjes. Anderzijds is het de vraag in hoeverre deze groepen niet ge woon de oude traditie voortzetten. De kerk had toch de waarheid in pacht, ging uit van strikte re gels en een strakke leiding? En is de enorme groei van de groepen te danken aan 'hersenspoeling' of gewoon ouderwetse zieltjeswinnerij? Het is een feit dat de grote inzet van deze 'sek ten' gewaardeerd wordt door de meer orthodoxe bisschoppen, inclusief de paus. Overigens is ook bisschop Henny Bomers van Haarlem enthou siast over Neocatechumenaat. Progressieve bis schoppen durven de bewegingen niet aan te pak ken, aldus Urquhart, omdat die zich van de steun van de paus hebben weten te verzekeren. Maar dat is de zwakte van het boek: Urquhart kan niet echt hard maken dat de paus bewust ge bruik maakt van een militante 'vijfde colonne'. De auteur geeft toe dat de paus misschien niet weet van de bedenkelijke kantjes van die groe pen. „Maar", zegt hij, „zou het zo kunnen zijn dat de geheime plannen van het Vaticaan veel cy nischer zijn dan wie ook durft te vermoeden?" Misschien zijn die plannen helemaal niet zo geheim en is er ook niets cynisch aan. De paus heeft al vrij snel na zijn aantreden in 1978 duide lijk gemaakt dat hij zo zijn eigen opvattingen heeft over de vernieuwing en de daarmee ge paard gaande verloedering in de RK Kerk. De be schreven 'sekten' zijn traditioneel én enorm suc cesvol. Wat zou deze paus meer wensen? Gordon Urquhart: Het geheime leger van de paus. Vertaald door Pieter Janssens, uitgegeven door Anthos in Amsterdam, 478 pagina's, 49,90 gulden. wim schrijver* jeruzalem kna In Israël is grote beroering ontstaan over plannen van de nationale luchtvaartmaat schappij El Al om ook op sab bat, de joodse rustdag, vluch ten te gaan verzorgen. Dit melden diverse kranten in Is raël gisteren. El Al gaat privatiseren en vindt dat ze daarom te zijner tijd ook op sabbat moet kun nen vliegen. Staatsbedrijven mogen volgens de Israëlische wet niet op sabbat opereren. Na de privatisering valt El Al niet meer onder die regeling. Het Israëlische ministerie van Transport zoekt nu naar mo gelijkheden om binnen de pri vatisering van de maatschap pij toch een beperking in te bouwen voor de bedrijvigheid op sabbat. Het orthodox-joodse parle- ment-lid Avraham Ravitz heeft intussen voorgesteld om de luchthaven Ben Goerion bij Tel Aviv op sabbat maar hele maal te sluiten. „Als mijn voorstel wordt aangenomen, is er ook geen sprake van nadeli ge concurrentiebeperking ten opzichte van andere vliegtuig maatschappijen", zo lichtte hij zijn voorstel toe. Bankovers gepakt in Spaans nonnenklooster madrid dpa Twee bankrovers zijn ondanks hun poging om zich te verber gen in een nonnenklooster in Madrid door de politie ingere kend, zo schrijft de Spaanse krant El Pais. De achttien nonnen, die in strikte afzondering leven, wer den door de zeldzame 'verschij ning' van de rovers compleet verrast. Ze drongen via een dak raam het klooster binnen. Enige tijd later klopten poli tieagenten met getrokken wa pens bij de poort aan. Binnen konden ze de twee op de vlucht zijnde bankrovers aanhouden. Op veel Lutherse kerken staat een zwaan. De Evangelisch-Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden heeft er vier, in de kerk. „Ik heb ze een tijdje terug toevallig geteld. Met Open Monumenten dag moesten bezoekers de vraag beant woorden hoeveel zwanen wij hadden", vertelt predikant J. Mostert. De zwaan komt van Johannes Hus, een voorloper van de Hervorming uit de Bohe- men. „Uiteindelijk belandde hij op de brandstapel. Dat was in 1415. Hij zou heb ben gezegd: 'Nu gaan jullie een gans bra den - Hus betekent 'gans' in het Tsjechisch - maar er zal een zwaan komen waarmee dat jullie niet zal lukken.' Luther werd later gezien als die zwaan. Overigens heeft Lu ther nooit een eigen kerk willen stichten. De zaken die hij ter discussie stelde, wilde hij binnen de Rooms-Katholieke Kerk be spreken. Maar hij werd er gewoon uitge gooid. Toen ontstond er dus een andere kerk. Het lijkt me trouwens stug dat Luther zelf ervan gecharmeerd zou zijn dat wij ons Luthers noemen. Hij vond dat je een kerk wel naar zijn stichter mocht noemen, Christus in dit geval, maar niet naar een mens." „Van heel wat Lutherse kerken ligt de oor sprong in Duitsland. Vroeger werden de diensten daar in het Duits gehouden. Maar bij onze gemeente werd vanaf het begin, in 1586, Nederlands gesproken. Dat weten we toevallig. Een van de Lutheranen werd in 1588 op het stadhuis ontboden omdat men gehoord had van geheime bijeen komsten." Kort voor 1588 was de Graaf van Leicester in het land geweest om de Calvinisten aan de macht te helpen. Het gemeentebestuur bestond in die tijd nog grotendeels uit Katholieken, en was be hoorlijk gespitst op geheime bijeenkom sten. „De Lutheraan verklaarde dat de bij eenkomsten al zeker twee jaar gaande wa ren, en voornamelijk werden bezocht door Brabanders en Vlamingen. Die waren rond 1585 naar het noorden gekomen omdat Koning Filips II Vlaanderen had heroverd." De eerste dominee mocht geen diensten houden. Hij deed het toch. In 1596 werd hij de stad uitgezet. „ELij had goed door dat daar niet de katholieken achter zaten. 'Ziet wat mij deez' Calvinisten aandoen', schijnt hij te hebben uitgeroepen. Tot aan de Zijl poort werd hij begeleid door een Vlaamse calvinist in een 'gekoleurde mantel', 'hou dende mitten anderen middelen verschey- den disputen off twistige redenen'. Hij werd een soort rondzwervende predikant." Joods Disneylai in oud pand opperrabbinaat| jeruzalem kna Het voormalig pand van het perrabbinaat in Jeruzalem lq een wel hele speciale bestj( ming. Het huis zal een st 'Joods Disneyland' worden meldt de Jerusalem Post. Als voorbeeld geldt j: themapark Disneyworld in rida. In de komende 18 me, den zal het pano een groni verbouwing ondergaan wordt de Joodse leefweil zichtbaar gemaakt. De Israëlische opperral nen Meir Lau en Eliahu li schi-Doron hebben ondeiö sen in een nieuw gebouw intrek genomen. De laatstdj ren zijn er diverse malen kift ten geweest over de hoge ba van het pand van het oppeijt binaat en de geluidsoverlast door andere gebruikers vaije huis werd veroorzaakt. BEROEPINGSWEIj NEDERLANDSE HERVORMDE j KERK Beroepen: te Bolsward als pre kant voor buitengewone werkji zaamheden (geestelijk verzonj van verpleeghuis Bloemkamir daar en ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk): G. lf 1.1. predikant voor buitengewc werkzaamheden te Apeldoorru (geestelijk verzorger Lukas zie kenhuis), die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar: J.M. van Wijk, vi£! te Een, Haulerwijksterweg 5, 9342 TJ Een. at GEREFORMEERDE KERKEN ir Aangenomen: naar Ottoland:n vr. G. de Haan, kandidaat te phen aan den Rijn. )r GEREF. KERKEN VRIJGEMAA^ Beroepen: te Enschede-ZuidL_ D.W.L. Krol te Assen-Zuid. Bedankt: voor Zoetermeer: Oosterhuis te Hattem. S( CHR. GEREF. KERKEN «J Beroepen: tweetal: te Utrecht West: R. van Beek te Veenenc (Pniëlkerk) en H.H. Klomp tejii Nunspeet. lS1 GEREFORMEERDE GEMEENTE Beroepen: te Meliskerke C. Iir chem te Borssele. F Bedankt: voor Rijssen (Zuid)] van Dieren te Stolwijk; voor (F ningen: C.G. Vreugdenhil te L'h stad. K DOOPSGEZINDE BROEDERSOK Beroepen: te Damwoude: L.Cth Knipscheer te Texel. fa VRIJE EVANGELISCHE GEME&g TEN Beroepen: te Utrecht: E. vanft( Berg te Dordrecht. j0 u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 4 Juni LEIDEN: Het aantal bezoekers van den Academietuin alhier be droeg gedurende de maand Mei 1078. Gisteren zijn aan het politiebureel eenige jongens afge zonderd geworden, die èn tegen den zin der ouders èn zonder toestemming van het hoofd der school zoo nu en dan de school: verzuimen. Een vat bierkleursel, dat door zekeren C.P. op de Turf markt vervoerd werd, viel van den wagen op straat, waar door een paar duigen van het vat braken en de inhoud op straat en in het water aldaar vloeide. Door een politie-agent te Leiden is proces-verbaal opge maakt tegen een te Leiderdorp wonende landbouwer, die op de veemarkt alhier eenige lammeren met eene schaar een stuk van het oor geknipt heeft, zoodat bloed tevoor schijn kwam. De rechter zal alsnu uit te maken hebben of in deze van dierenmishandeling sprake is. Aan den heer J. Van der Stok, in glas, porselein en aarde werk, kantoor: Oude Rijn no. 10, alhier is de levering opge dragen van het benQodigde glaswerk, enz. voor de buffet ten op de tentoonstelling te Dordrecht. ANN01972 Zaterdag 3 Juni LEIDENEr bestaan plannen in september te beginnen met de uitgave van een Zuid-Holland Bulletin. Dat zal ge schieden door de Provinciale VW "Zuid-Holland". In dat bulletin zullen allerlei gegevens over evenementen, attrac ties en uitgaansmogelijkheden in de provincie worden op genomen. VOORSCHOTENIn Voorschoten werd gistermiddag de laatste plechtige zitting gehouden van de MMS "Bijdorp" of met officiële naam: Pensionaat Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Het werd allerminst een treurige zitting, al was er toch een soort weemoed over die goede tijd van MMS. Het was een zitting de MMS van Bijdorp waardig: alle kandidaten, 33 stuks, zijn geslaagd en Bijdorp heeft geen bezemklas nodig. MMS Bijdorp is thans opgenomen in het Lucascollege, de interconfessionele scholengemeenschap van Voorschoten. De MMS is 34 jaar geworden. In die periode zijn 902 eind examens met goed gevolg afgelegd, slechts 44 leerlingen zijn niet geslaagd. LEIDENVijf werkgroepen van de adviesraad voor de bin nenstad, structuurplan, wonen verkeer en vervoer, monu menten, leefbaarheid en stadsverfraaiing, hebben een ad vies uitgebracht. De coördinator heeft van tien onderwer pen een samenvatting gemaakt: bereikbaarheid van de stad, idem van de binnenstad, idem in de binnenstad, af sluiting Breestraat, demping grachten, dam in Korte Mare, terrasjes, beschermde stadsgezichten, handhaving woon functie en ontmoetingsgebied. leiden erna straatsma ad van kaam Leiden is dit jaar Cultuurstad van Zuid-Hol land en afficheert zich ook als zodanig. Een groot aantal activiteiten staat op het pro gramma of heeft zich reeds voltrokken. Hoe kijkt men in Leiden aan tegen deze 'culture le schokken'; voor zover men al iets gevoeld heeft dan? Alex Koek, eigenaar Leidse kapsalon Alex Kappers: „Ik vind het een goede zaak dat Leiden Cul tuurstad is. Zelfben ik tot nu toe naar twee stukken van de toneelgroep Hollandia ge weest en die opvoeringen vond ik onwaar schijnlijk goed. Ja, onwaarschijnlijk goed. Buiten op straat merk ik er jammer genoeg nog weinig van, terwijl we toch midden in het centrum zitten. Maar dat zal nog wel komen, denk ik. Het moet per slot van reke ning nog zomer worden. Tjeerd Scheffer, per 1 juli directeur van het Bureau Leiden Promotie: „Ik vind dat de organisatie qua hoeveelheid meer moet bieden. Over de kwaliteit daar entegen ben ik zeer te spreken. Met name over zo'n danspartij in de stationshal, zoals die gisteren plaatsvond. Op een dergelijke laagdrempelige manier cultuur brengen, vind ik klasse. Moet trouwens wel in Leiden, want anders scoor je bij de gewone man niet. Maar ik wil van Leiden Cultuurstad nog wel wat meer merken. Misschien komt dat nog." Maarten 't Hart, schrijver/bioloog: „Van tevoren maakte het project de indruk dat het iets wereldschokkends was. Ik heb er wat literatuur over gelezen: het zou alle maal heel belangrijk voor Leiden zijn. Maar ik heb er tot nu toe niets van gemerkt dat Leiden Cultuurstad is. Eerlijk gezegd zou ik ook niet weten wèt je daar van zou moeten merken hoor. Kennelijk interesseert het me niet zo, anders zou ik daar wel moeite voor doen." Bert Jansen, eigenaar café Odessa: „Ik weet dat het budget veel te klein is. Per inwoner zou je gewoon een geeltje neer moeten leggen. Nu is het net als dat ik veel mensen uitnodig voor een feest en dan maar één fles cola en één zak chips in huis heb. Alle activiteiten zijn meegenomen, maar noem dit geen Leiden Cultuurstad, want die vlag dekt de lading niet. Van de ac tiviteiten heb ik nog weinig gemerkt. Die tentoonstelling over de architect Jesse was wel leuk, maar ik ben er nou ook niet echt opgewonden van geraakt." Het 'Zeurgebeuren' van René Vallentgoed, één van de activiteiten in het kader van Leiden Cul tuurstad. Hans Smits, D66-wethouder cultuur Voor schoten: „Wat er gebeurt haal ik voornamelijk uit de krant. Ik ben bij de opening van Leiden Cul tuurstad geweest, dat was een groots ge beuren. En ik ben bij de opening van het 'opstapweekeinde' in Voorschoten geweest. In Leiden zelf heb ik niets gezien. Ik zou ook niet direct kunnen opnoemen wat er allemaal al gebeurd is. Dat moet u van mij ook niet verwachten. Mijn geheugen is wat dat betreft niet zo sterk." Ben Walenkamp, bestuurslid Stichting Te gen-Beeld: „Ik vind dat er wel veel activiteiten zijn, maar het zijn vaak dingen die me niet echt interesseren. Zoals zo'n 'Hofjes by night' en wat er in de polders gebeurt. Ik heb die ten tententoonstelling in de Hortus gezien en dat vond ik matig. Maar als je het vergelijkt met andere cultuursteden, zoals Delft en Dordrecht, doet Leiden het goed. Er is veel publiciteit, ook landelijk." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjunda.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Iri TELEFAX r Advertenties: 071-53! Familieberichten: 023- 53P" 023- 53!, Redactie: 071-53 Hoofdredactie: 071-53 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 w 071-5-1 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-5* per jaar (acceptgiro) j\ Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsdt van het abonnementsgeld, ontvangei korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) )l LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES! Voor mensen die moeilijk lezen, slechf ogen hebben of blind zijn (ofeenande leeshandicap hebben), is een samenvatte het regionale nieuws uit het Leidsch D ~>r Gesproken Z I E K E N H U I Z E" ONGEVALLENDIENST A Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf™ woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuisi^ dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN H DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners M bovendien van 10 30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur. 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur en overleg met de dienstdoende verpleegkundige. li Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkuii Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. klasse I erj^ RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (Voor vaders tot 21 001 Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I e daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20 00 uur(All( Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur uitsluitend1 partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezot mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkui neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkundf' 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uurj babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14