Leiden Regio Dossier 524 zal altijd een mysterie blijven Brand bij Amusement aangestoken' Themamarkt rond Hooglandse kerk Trillende vloer strop van miljoen voor universiteit Rumoerig stel maakt amok op balkon Meiende koeien houden Groenoord wakker VOENSDAG 4 JUNI 1997 JEF HANS JAC08S, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Bedden A C ln ziekenhuizen in I 3 de Leiden en omge ving is vrijwel altijd plaats op de afdeling intensive care. Tunnel A q De tunnel voor de I Zy HSL, wordt niet verlengd tot Benthuizen en niet verlegd naar de oost kant van Hoogmade. Een molestverzekering? Moeten we eens bekijken De gemeenten Leiden, Oegst- jeest en Warmond hebben lun raadsleden niet verzekerd :egen molest, maar willen zich Dest nog eens over de moge- ijkheden buigen. Concrete ge- /allen van mishandeling van •aadsleden als gevolg van hun •aadswerk hebben zich nog liet voorgedaan, al werden de aadsleden onlangs wel mas saal bedreigd. Het bericht dat ie gemeente Eindhoven voor laar notabelen een speciale nolestverzekering heeft afge- loten is voor de gemeenten ?el aanleiding nog eens naar e hele zaak te kijken. „We zouden er nog eens oed naar moeten kijken", re geert de Leidse burgemeester Goekoop. „Vanuit de raad is er in ieder geval nog geen sug gestie gedaan. Ik zeg ook niet op voorhand dat we zo'n ver zekering zullen sluiten. Je kunt er ook voor kiezen om als ge meente het risico voor eigen rekening te nemen. Ik ben erg benieuwd naar de voorwaar den van de verzekering die door Eindhoven is afgesloten", aldus Goekoop. De gemeentebesturen van Oegstgeest en Warmond wa ren gisteren en vandaag afwe zig in verband met een con gres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in Tilburg. Ambtelijke woordvoerders laten weten dat een molestverzekering nog nooit ter sprake is geweest, maar dat de berichten uit Eindhoven aanleiding kunnen zijn de zaak eens goed te be kijken. ietsster lichtgewond na valpartij n 32-jarige fietsster uit Leiden is gisteren op het fietspad langs de urchilllaan in de richting van de Haagweg aangereden. Toen zij ksaf wilde slaan verzuimde zij haar hand uit te steken. Een 46-ja- e Oegstgeestenaar kon haar met zijn brommer niet meer ontwij- De vrouw viel en liep verwondingen op aan het linkerbeen. Vervolg van voorpagina Dossier 524, een proces-verbaal dat eind mei 1991 door de Leidse politie werd opgemaakt in wat toen nog de bal pen-moord heette, zal altijd een mysterie blijven. Kort na de uitspraak van het gerechtshof, dat de rechtbank het stuk mocht inzien, stopte hoofd inwinning M. Broer van de CID Hollands Midden het in de versnipperaar. door de Registratiekamer, die alle stukken uit het omvangrijke dossier had gezien, geruststel len. De stukken waren veilig. Gistermorgen werd Terwiel uitgenodigd bij burgemeester C. Goekoop, de korpsbeheerder van de politie Hollands Midden. „Hij vertelde dat hij mij tot zijn spijt een uiterst vervelend inci dent moest melden. En toen kwam de aap uit de mouw. De stukken waren vernietigd." In een commentaar zegt Goe koop, dat de illegale actie van hoofd korpsrecherche R. Heskes en CID'er Broer 'volkomen on verwacht' kwam. „Daar kun je LEIDEN AAP RIETVELD „Mijn conclusie is dat daar de naam in staat van iemand die koste wat het kost besthermd moet worden", zegt R. Terwiel, de vader van Jim, die in 1995 door de rechtbank tot twaalf jaar cel werd veroordeeld voor de moord op zijn moeder, maar een jaar later door het gerechts hof werd vrijgesproken. Terwiel sprak eind 1995 voor de rechtbank al zijn zorg uit, dat er cruciale stukken uit het dos sier zouden verdwijnen. Dat was immers al eerder gebeurd? Maar de rechtbank liet zich je als korpschef of korpsleiding niet op voorbereiden." Terwiel is het daar volstrekt niet mee eens. „Wij hebben in het open baar, bij de rechtbank, op dit gevaar gewezen en maatregelen gevraagd om te voorkomen dat stukken zouden verdwijnen." Hij was geschokt, zegt Ter wiel. „Maar dit ligt wel helemaal in het verlengde van de rode draad die door de hele balpen» zaak loopt: die verbeten strijd om geheimhouding van de stukken. Er is ons steeds bewust informatie onthouden. Maar dat ze dat nu zo openlijk, zo bruut, zo bot doen, dat heeft mij wel verbaasd. Dit is de kroon op het geknoei en gesjoe mel van de afgelopen zes jaar. Een troosteloos eindpunt." De Leidse balpen-zaak was voor politie en openbaar minis terie van meet af aan een 'bal pen-moord'. Volgens de advo caten C. Raymakers en B. Ficq heeft de politie Hollands Mid den een proces-verbaal vervalst en zelfs meineed gepleegd om de rechtbank en later het ge rechtshof daarvan te overtui gen. De vernietiging van de stuk ken bewijst volgens Terwiel 'het disfunctioneren' van het rechts systeem. „De informatie over het politie-onderzoek zal nu nooit meer in zijn volledigheid boven water komen." Hij zegt zeer aangeslagen te zijn door het gebeuren. „Ik ben geen da tum-fetisjist, maar 3 juni was het wel exact zes jaar geleden dat de juridische nachtmerrie begon waar mijn gezin aan is blootgesteld. Maar in eerste in stantie zijn het toch de rechters die hierdoor getroffen zijn. Het is aan hen om zich hier niet mee te laten afschepen. De rechtbank is nu aan zet. Wij staan aan de zijlijn." or Bronk looft beloning uit voor gouden tip ANNET VAN AARSEN ilautomaten-exploitant Cor onk moet voorlopig in de bui- ilucht kantoor houden. Een md heeft dinsdagmorgen )eg voor tonnen schade aan richt in zijn bedrijf CB Amu- jnent aan de Flevoweg. Het ntoortje is compleet verwoest |de speelkasten in de bedrijfs- I zitten onder een dikke laag |t. Volgens Bronk is het vuur ït ontstaan door een tech- ich defect. „Het was brand- fchting", zegt hij vol overtui- jg. „En ik weet eigenlijk wel ier dat er een link is tussen de •ind vorige week in Restau- it De Prins en de aanslag op Jn bedrijf." Ilarde bewijzen heeft Bronk niet maar volgens hem ;t alles er op dat hij gelijk ift. Er is - zegt hij - een steen >r de ruit van het kantoor ge- )id en daarna is er een indbare vloeistof naar binnen ;oten. .Bovendien heb ik de laatste 1 een paar vreemde bezoekjes ïad. Van mensen die Semmie jouia, de eigenaar van restau rant De Prins, bedreigden. Sem mie is al jaren een goede vriend van mij en sinds anderhalf jaar een goede zakenrelatie. Ik had hem geholpen met zijn restau rant. Semmie werd lastig geval len door een paar rare gasten en op een of andere manier zijn ze ook bij mij terechtgekomen", verklaart Bronk. „Na de brand in De Prins hebben die mannen nog naar mijn bedrijf gebeld. Een paar keer, zelfs maandag nog. Ze moesten mij spreken maar ik was telkens niet bereik baar. Ik ben ervan overtuigd dat die gasten iets met de brand in mijn bedrijf te maken hebben. Maar waarom? Dat is mij een raadsel." De brand in restaurant De Prins aan de Hogewoerd was aangestoken, zo toonde onder zoek door de technische recher che vorige week aan. Maar de politie kon tot nu toe nog niet overgaan tot het aanhouden van verdachten omdat daarvoor voldoende bewijs ontbreekt. Het politie-onderzoek naar de oorzaak van de brand bij CB Amusement was gisteren afge rond maar politiewoordvoerder T. Stuifbergen kon vanmorgen nog geen uitsluitsel geven over de bevindingen. „We sluiten brandstichting in ieder geval niet uit", zegt hij. Bronk hoorde gisteren van de technische recherche echter al dat zijn ideeën over de oorzaak van de brand klopten. Volgens hem wordt het hoog tijd dat de verantwoordelijken in hun kraag worden gevat. „Ik loof vij- duizend gulden uit aan de man die de juiste tip heeft. Vijfdui zend gulden voor degene die die informatie heeft, waardoor de politie de daders kan aan houden. Want hier moet een einde aan komen." De brand komt hem bijzon der slecht uit, zegt Bronk als hij de schade inspecteert. „Het is een smerige, laffe daad, een ter roristische aanslag. Speelauto maten hebben toch al een slecht imago. Dit geintje schaadt onze bedrijfstak", filo sofeert hij. „Semmie wilde ophouden met zijn restaurant als de da ders niet worden gepakt. Maar ik heb hem op het hart gedrukt dat hij niet aan intimidatie toe moet geven. Dan pakken ze al les van je af. Ik schei er ook niet mee uit." COMMENTAAR Ongepaste loyaliteit Hoofdcommissaris Ries Straver is met zijn overstap van het poli tiekorps Kennemerland naar Hollands Midden van de ene bana nenrepubliek in de andere terechtgekomen. In Haarlem werd hij geplaagd door een Centrale Informatie Dienst die zonder enige controle zijn eigen plan trok, op het hoofdkantoor van Hollands Midden in Leiderdorp is het al niet anders. Als het gerechtshof in Den Haag op 17 april 1997 uitspreekt dat de geheime CID-dossiers in de roemruchte balpen-zaak aan de rechtbank ter inzage moeten worden gegeven, stopt CID'er M. Broer die dossiers op 18 april in de versnipperaar. Een onge hoord staaltje van politionele ongehoorzaamheid. In opdracht no ta bene van Hoofd Korpsrecherche R. Heskes, een man met de rang van commissaris. Bescherming van anonieme tipgevers zou het motief zijn ge weest voor deze dwaling. Maar die bescherming was helemaal niet nodig. Alleen de rechtbank kreeg inzage, en die had kunnen bepalen dat de dossiers geheim moesten blijven. Tegen een an dere uitspraak van de rechtbank was nog beroep mogelijk. De dossiers waren dus nog allerminst openbaar. Daarmee is op z'n minst de indruk gewekt, dat de korpsrecher che Hollands Midden dingen heeft gedaan die het daglicht niet kunnen verdragen. Dingen die volgens Heskes en Broer niet al leen voor het publiek, maar zelfs voor de rechtbank geheim moe ten blijven. En dat in een zaak waarvoor zij al in december 1993 door de Nationale Ombudsman een gevoelige draai om de oren kreeg. De integriteit van en het vertrouwen in justitie en politie kan hier door ernstig geschaad worden, vindt de driehoek van korpschef Straver, korpsbeheerder Goekoop en hoofdofficier van justitie Den Hollander. Dat is een understatement. Een CID die stukken vernietigt waarover nog een juridische procedure loopt schaadt daadwerkelijk die integriteit en dat vertrouwen. Een hoofd van de korpsrecherche dat zo'n actie voor zijn rekening neemt moet ver dwijnen. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG De nieuwe Stichting Stadsim- puls wil meer leven in de brou werij rond de Hooglandse kerk. Daarom organiseert ze onder aanvoering van Chris Verplanc- ke en Ron Favier tot en met half oktober iedere zaterdag een themamarkt rond de kerk. „Met dit initiatief willen we de Haar lemmerstraat verbinden met de markt langs de Nieuwe Rijn. De naam die we aan dit initiatief hebben gegeven is 'Burchtfees ten'. Daarmee hopen we vooral mensen van buiten de stad te trekken", aldus Verplancke. Al vele jaren ondernam de wijkvereniging Pancras-West pogingen om activiteiten naar het plein voor de Hooglandse kerk te halen. Maar dat lukte pas toen de vereniging ter gele genheid van het vierde lustrum vorig jaar het plan opvatte om een markt te organiseren in Franse stijl. „We hoorden van het initiatief van de wijkvereni ging en zijn met hen rond de ta fel gaan zitten", zegt C. Ver plancke. „Het lustrumfeest was een goede kans om de eerste themamarkt van start te laten gaan." Het concept van de wekelijk se themamarkten bedacht Ver plancke samen met Favier. „Het is van belang dat er iets komt in Leiden dat uniek is in de regio. Alleen een evenement dat ner gens anders te zien is, kan men sen naai Leiden trekken. Bo vendien kan de bestaande markt echt geen uitbreiding verdragen. Dan zou de onder linge concurrentie te groot wor den. De locatie leent zich verder bij uitstek voor dit soort specia le activiteiten, omdat we de kerk kunnen gebruiken voor markten die niet in de open lucht gehouden kunnen wor den." Het thema wordt elke keer ontleend aan de titel van een kinderboek. Zo krijgt de markt van 21 juni de naam 'Het schaap Veronica'. Deze dieren markt, waarbij ook vele uit heemse dieren getoond wor den, is het eerste wapenfeit van de stichting. Een week later is het plein voor de kerk het decor voor een 'Petit Montmartre', de bijnaam van Pancras-West. De Leidse politie heeft het gistermiddag flink aan de stok gehad met twee mannen, die zich nogal luidruchtig gedroegen op een balkon. Vanaf die plek bedreigde het duo omwonenden en politieagenten die een kijkje kwamen ne men. Toen de mannen even later naar buiten kwa men, was het snel uit met de 'pret'. De twee, een 39-jarige en een 45-jarige Leidenaar, wer den door de politie aangehouden. De arrestatie van de 39-jarige verliep overigens niet zonder slag of stoot. Een agent raakte bij de aanhou ding gewond aan zijn duim, omdat de arrestant zich hevig verzette. Dat net duo zich nogal opgewonden kon ge dragen, was 's ochtends al gebleken. Toen had den de mannen in het gebouw van het Kanton gerecht al dreigende taal geuit tijdens een rechtszaak tegen de 45-jarige, in verband met de geeïste ontruiming van zijn woning. LEIDEN MAARTEN KEULEMANS De Leidse universiteit moet on geveer een miljoen gulden op tafel leggen om de de meethal naast het pas gebouwde Oortla- boratorium alsnog gebruiks klaar te maken. Toen het ge bouw aan de Wassenaarseweg anderhalve maand geleden werd opgeleverd, ontdekten we tenschappers dat de vloer van de hal niet vrij was van trillin gen. Een mankement dat de meethal ongeschikt maakt voor de zeer gevoelige natuurkundi ge experimenten die er moeten plaatsvinden. Zo oordeelden tenminste de natuurkundigen die van de hal gebruik moeten maken. De Rijksuniversiteit denkt dat de problemen te verhelpen zijn door de vloer gedeeltelijk te ver vangen en op te delen in een aantal 'eilanden'. „Zo'n eilan denstructuur komt naar voren als de enige verstandige oplos sing", zegt voorzitter Beenakker van de universitaire stuurgroep die de bouw begeleidt. Extra geld De stuurgroep vraagt het colle ge van bestuur extra bouwgeld beschikbaar te stellen. Het col lege onderzoekt nog of vervol gens het bouwteam aansprake lijk kan worden gesteld voor de schade. Of de bouwers met een schadeclaim akkoord gaan, is overigens de vraag: ABT Bouw techniek, het adviesbureau dat de bouwers van raad voorzag, liet al eerder weten de eisen die de universiteit aan het bouw team had voorgelegd 'niet hele maal honderd procent' te vin den. De komende maanden wordt de verbouwing van de vloer ver der uitgewerkt. Volgens voor lichter W. van Amerongen van de universiteit is de hal niet eer der dan eind 1997 af. Zodat de verhuizing van het Kamerlingh Onnes Laboratorium naar de Wassenaarseweg ongeveer een half jaar vertraging oploopt. Beenakker verwacht geen nade lige gevolgen voor de al lopende natuurkundige onderzoekspro gramma's. Volgens het rapport waarin de toestand van de meethal wordt beschreven is het overigens on mogelijk de vloer compleet tril lingswij te maken. „Maar wel is het mogelijk bepaalde frequen ties weg te vlakken, zodat de ex perimenten probleemloos kun nen worden uitgevoerd." (EN WIM KOEVOET nachtrust van de bewoners i Groenoord wordt verstoord )r een wel zeer a-typisch dsgeluid: het geloei van vee- rktkoeien op het Groenoord- lenterrein. Het buurtcomité ift in een huis-aan-huis ver- eide brief opgeroepen mas- 1 te klagen bij de gemeente (om niet geheel duidelijke enen) bij de dierenbescher- (-Q(ig. „Alleen op deze manier rdt aandacht aan het pro em besteed." )e geluidsoverlast is een di- t gevolg van de verbouwing i de runderhal, die tijdelijk ïruikbaar is. Tot september dezeïn de koeien elke maandag- u ritend vanaf vier uur buiten, ^"ongeveer twaalf uur als de ;s bitelijkse veemarkt eindigt. Als kun: vernieuwde runderhal een 1 va, is, kunnen de dieren direct deuze zijn aangevoerd, naar bin- worden gestuurd, i- Dijkerman van het buurt- Qité Groenoord is zelf 'een de slaper' en heeft dan ook n last van het geloei. Maar glere buurtbewoners klagen |n en been. Dijkerman vindt 3 de gemeente desnoods de markt moet verbieden tot de derhal weer kan worden ge- ^ikt. „In feite is er sprake van ^fcheel andere bedrijfsvoering, ■raag me af of de vergunnin- I van de veemarkt geldig zijn Ir de huidige gang van zaken. Bgek is het ook weer niet om slijk te sluiten. Een winkel de hele boel overhoop haalt, >t er ook een paar weken De runderhal van de Groen- oordhallen wordt ver bouwd. Dus staan de koei en van de vee markt tijdelijk buiten. En dat vinden sommi ge buurtbewo ners heel ver velend. Van wege het ge loei. FOTO DICK HOCEWONINC Bij de gemeente verwijzen minstens drie ambtenaren naar elkaar door. Duidelijk wordt dat de telefoonnummers die het buurtcomité in zijn brief noemt, niet goed zijn. Onduidelijk blijft 'welke ambtenaar van de dienst milieu en beheer is aangewezen om deze zaak af te handelen. Mewouw C. Pierens, wiens telefoonnummer volgens het buurtcomité moet worden ge draaid, erkent dat ze klachten ambtenaar ;s. „Maar geloei van koeien zit niet in mijn porte feuille." De ernst van het pro bleem ontgaat haar: „Geloei van koeien, dan hebben die mensen ook eens het gevoel dat ze bui ten wonen." Pierens beweert dat zij eerder deze week ettelij ke keren klagende Groenoor- ders heeft doorverwezen. Hoe het deze klagers verder is ver gaan, is onbekend. H. Deurhof van de directie van de Groenoordhallen ver baast zich erover dat het buurt comité zich niet tot hem heeft gewend. Hij kent de klachten maar dat is toeval: „Een van de medewerkers woont in Groen oord en heeft ook zo'n brief ge had." Deurhof zou niet weten hoe hij het probleem moet oplos sen. „Ik kan toch moeilijk stem banden gaan doorsnijden." Hij erkent dat de koeien veel geluid produceren. „Het gaat om 500 koeien per keer, die tussen mid dernacht en 07.00 uur worden aangevoerd. Het merendeel tus sen half zes en zeven uur. Daar zitten nogal eens tochtige koei en bij met alle reacties van de stieren vandien." In de Groenoordhallen zelf kan Deurhof de koeien niet kwijt. „Daar staat niets waaraan de dieren kunnen worden vast gebonden." Een medewerker van CB Amusement bekijkt de schade. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13