Friesland wil huishoudwatemet Natuur Mti.tf.it Nieuw natuurreservaat in Polen Zeeuwse wateren vol voor scholeksters Houtzwammen maken stro geschikt voor veevoer De vogels zijn gevlogen Veluwemeer kan schoner door water uit Flevopolder WOENSDAG 4 JUN11997 REDACTIE BERT DE JONG •072-519627T In het noorden van de Odrabaai op de grens van Duitsland en Polen ligt het gloednieuwe re servaat Karsiborska Kepa. Het net in Polen gelegen kleinschali ge poldergebied is aangekocht door de Poolse vogelbescher ming OTOP. Het wordt be grensd door een dichtgeslibde arm van de rivier Swina en ligt in de nabijheid van het Wolin Nationaal Park. Het zeggerijke gebied is zeer belangrijk voor de waterrietzanger, die er met meer dan honderd broedparen nes telt. Daarnaast is het belangrijk voor broedvogels als grutto, kraanvogels en poelsnip. In de herfst en de winter worden er duizenden ganzen, eenden en zwanen waargenomen, die op hun beurt weer zeearenden aan trekken. Karsiborska Kepa is deels eigendom van OTOP ge worden, terwijl voor de andere zones beheercontracten met boeren zijn gesloten. FOTO MARTIJN DE JONGE In de Zeeuwse wateren is amper plek voor nog meer scholek sters. Het gebied bevat daarvoor onvoldoende voedsel, zoals schelpdieren. Dat concluderen onderzoekers van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) van het ministerie van landbouw in een vandaag ge presenteerde studie. Scholeksters leven ook in de Waddenzee, maar daar bedrei gen gasboringen, kokkelvissers en recreanten hun leefgebied. De onderzoekers stellen echter dat de vogels niet kunnen uit wijken naar de Zeeuwse wate ren wegens de beperkte op vangcapaciteit daar. Dat ver klaart volgens de IBN-mede- werkers ook waarom zoveel vo gels die de afgelopen winter de dichtgevroren Waddenzee ver lieten, uiteindelijk het loodje legden. Natuurbeschermers ageren al jaren tegen de aantasting van het leefgebied van de scholek sters in de Waddenzee en het Zeeuwse kustgebied. Met name de kokkelvissers moeten het daarbij ontgelden, omdat ze de vogels het eten uit de mond zouden stoten. De vissers op hun beurt willen graag ruimere baan voor hun activiteiten: het oogsten van mosselen. Volgens de vissers bedreigen de scholek ster en ook de eidereend hun broodwinning. Eind dit jaar evalueert het ministerie van vis serij het beleid voor de visserij in de kustwateren, zoals op schelpdieren. Waterleiding Friesland gaat serieus kijken naar de mogelijkheden om in nieuw te bou wen wijken een tweede waterleidingnet aan te leggen. Het water uit dit tweede net zou gebruikt moeten worden voor het door spoelen van het toilet, het wassen van de auto en huishoudelijke klussen. Directeur L. Zwierstra hoopt het plan binnen vijf jaar te realiseren. Er is al jaren een discussie gaande over het watergebruik. „Het is zonde om het dure drinkwater door het toilet te spoelen, daar is iedereen het over eens. Maar hoe je dat anders kunt oplossen, is nog niet helemaal duidelijk", aldus Zwierstra. Het waterlei dingbedrijf zal het komende half jaar be oordelen of zo n tweede net haalbaar is. Bo vendien bekijkt het aan welke kwaliteits eisen het huishoudwater moet voldoen. Waterleiding Friesland is overigens niet de eerste die aan een tweede waternet werkt. Volgens de Vewin (drinkwaterbedrijven) zal volgens plan in Ede een nieuwbouwwijk met 4500 woningen een tweede net krijgen voor 'huishoudelijk water'. Ook voor enkele Vinex-locaties (nieuwbouwwijken aan de grote steden) is de aanleg van een tweede net een serieuze optie. Volgens een woordvoerster van de Vewin is de aanleg van een huishoudwatemet voor alsnog bedoeld om er ervaring mee op te doen. Duidelijk moet worden wat het milieurendement is en wat de kosten in de praktijk uiteindelijk zijn. 'Huishoudelijk water' is overigens welis waar minder vergaand gezuiverd, maar wel drinkbaar. „Vergelijk het met zwembadwa ter. Het is niet bedoeld om te drinken, maar als je er slok van binnenkrijgt is dat niet erg." De Vewin heeft intussen een speciale begeleidingsgroep ingesteld die de ontwik keling van leidingen voor 'huishoudwater' begeleidt. Groen Amsterdam in kaart gebracht AMSTERDAM Een kaart van alle parken, plantsoenen, heemtuinen, kin derboerderijen, speeltuinen en recreatiegebieden in en rond Amsterdam. Die is nu uit en te bestellen via de afdeling voor lichting van de hoofdstad, tel. (020) 596 25 66. Op de achter kant van de kleurige en over zichtelijke kaart wordt per ob ject een korte toelichting gege ven over de geschiedenis en de wetenswaardigheden ervan. Ook worden activiteiten ge noemd die in het betreffende park of recreatiegebied kunnen plaatsvinden. De kaart is gemaakt door de dienst stedelijk beheer in sa menwerking met het Amster dams Natuur- Milieu-educa tiecentrum. Houtzwammen maken stro ge schikt als veevoer. De methode is uitgedacht door wetenschap pers van het instituut voor bos- ecologie in Göttingen, Duits land. Stro van tarwe, gerst of ander graan is rijk aan koolhydraten. Herkauwers kunnen deze bouwstof echter niet benutten, omdat het niet in een beschik bare vorm zit. Lignine, een aro matische stof, omsluit de nutti ge cellulosevezels. Door het stro 'in te enten' met houtzwammen wordt het lignine afgebroken. Dit proces van houtverweking is in de herfst ook te zien in het bos, waar bomen in symbiose leven met paddestoelen. Voordat het stro kan worden geënt met zwammen dient het eerst tachtig uur te worden ge pasteuriseerd op hoge tempera tuur. Het stro met houtzwam men wordt vervolgens in plastic zakken gestopt, waarna het af braakproces begint. Na twee a drie weken is het stro veranderd in een witte koolhy- draatrijke brij, die eetbaar is voor geiten, schapen en koeien. De methode is vooral geschikt voor Zuidoost-Azië en Afrika. Daar wordt normaal rijstestro gezien als afval; nu kan het wor den gebruikt als belangrijke voedingsbron. Volgens Egypti sche berekeningen kan de vleesproductie in de Nijldelta verdubbelen door de verwer king van stro in veevoer. Zo zitten ze er nog en zo zijn ze weg. Meestal tot teleurstelling van het hele gezin. Er ontstaat im mers een band met de beestjes. De anders altijd geliefkoosde kat wordt ineens bruut weggejaagd en schilderwerk aan de gevel wordt uitgesteld. Timmeren en boren zijn helemaal uit den boze. Alles om het broeden der mezen tot een succes te maken. Weken lang wordt er door de gezinsleden druk gespeculeerd over het aantal jonge mezen dat er in de kast zit: vijf, zes, acht... Vaak is het moei lijk in te schatten. Hoe dan ook: de drukke broedtijd voor deze pimpelmezenouders is nu voorbij. Wekenlang sleepten ze groene larven of andere beestjes de nest kast in. Met als gevolg dat het ge piep dat erop volgde steeds luider werd. En het resultaat bleef niet uit de vogels zijn gevlogen. Meestal gebeurt dat eind mei, be- 1 23456789 gin juni. En nooit meer gezien. Zo gaat dat nu eenmaal met mezen- nestkastjes. En toch blijft het leuk. Elk jaar opnieuw. En wie weet doen ze het dit jaar nog een keer. Maar dan wel eerst het kastje schoonmaken! FOTO MARTIJN DE JONGE Het Veluwemeer kan ecologisch worden opgekrikt door te spoe len met water uit de Flevopol der. Het water wordt helderder, er groeien minder algen en het aantal waterplanten neemt toe. In kleinere meren, zoals het Wolderwijd-Nuldemauw, heeft uitdunnen van de visstand het zelfde effect. Dat blijkt uit het proefschrift van Harry Hosper, die onlangs promoveerde aan de landbouwuniversiteit Wage- ningen. Het overmatig gebruik van meststoffen in de landbouw heeft geleid tot vergroting van de voedselrijkdom in de bin nenwateren. Algenbloei, troebel water en minder plantensoor ten zijn het vervelende gevolg van te veel fosfaat. Het milieu beleid richt zich vooral op re ductie van de fosfaatbelasting en met succes. Maar dat is niet genoeg, volgens Hosper, want de algenbloei gaat gewoon door. Dat komt door de bloei van blauwalgen en een over maat aan watervlo etende en bodem-woelende vissen als blankvoorn en brasem. Deze blokkades kunnen volgens Hosper worden opgeruimd door alternatieve ingrepen. De bloei van blauwalgen kan effec tief worden bestreden door in de wintermaanden de binnen wateren door te spoelen met al- gen-arm water. Dat is in de praktijk uitgetest in het Ve luwemeer met opgepompt wa ter uit de Flevopolder. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. blikken trommel, gezet; 2. spoorrijtuig; 3. muzieknoot, kookgerei, vogelprodukt; 4. ge lofte, oorhanger; 5. bijwoord, gat in het ijs. achter; 6. verheugd, bergweide; 7. bevestiging, vogel, spil; 8. speelkaart, vis; 9. paar- deslede, speelgoed, muzieknoot; 10. duivel; 11. delfplaats, vogel. Verticaal: 1. deel v.e. trap, deel v.e. eeuw; 2. zedig; 3. bezittèlijk vnw., bo venbeen; 4. vruchtvocht, stads deel, tenen mand; 5. hoffeest, hoofd v.e. moskee; 6. Spaanse titel, hoofdbedekking, duiker eend; 7. voorzetsel, thans; 8. eens; 9. kleur, weekdier. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. piercing; 2. afdingen-, 3. neer slag; 4. tolerant; 5. achttien; 6. loeihard; 7. oorkonde; 8. net vlies. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: PANTA LON en EDELHERT. Het sleutel woord luidt: SCHAKELING. STRIPS TOMPOES Tom Poes en de Tiiwisselaar Kapitein Wal Rus klom op de aanleg steiger, waar hij door de eilandbewo ner Kobbema werd begroet. „Welkom op Kaap, o vreemdelingen", riep deze uit. „Jullie treffen het wel, want mijn leermeester, de tijwisselaar, heeft juist riet eiland opgefrist met een regenbui!" „Huh?", gromde de zeerob onthutst. Hij boog zich naar de ander over en fronste wantrouwig de wenkbrauwen. „Wat is dat voor koek?", informeerde hij. „Geen koek, o vreemde", hernam Kobbe haastig. „Een regenbui, ge schoten uit een vederwolk, door Oene Horletoet. Ik ben zijn leerling." „Zo", snauwde Wal Rus dreigend. „Overgehaald landrottengeklets tegen een eerlijk zeeman, huh? Maar ik laat me door jou niet de pekel halen, maatje!" „O, maar dat zou ik ook niet willen!" riep Kobbe Kobbema uit. „Ik vind het veel te leuk, dat er vreemdelingen op Raap komen. Hier gebeurt nooit iets." „Dat heb ik gemerkt", gaf de gezag voerder toe. „Jullie hebben hier niet eens vloed! Heb je vaker last van zulk laag water als vandaag?" „Nee, dat niet", zei de leerling-tijwis selaar. „Dit heb ik gedaan. Ik heb de vloed tegengehouden, want ik had zin in een verzetje." Nu verloor de kapitein zijn geduld. „Hier heb je een verzetje!" loeide hij, terwijl hij zijn schoen zo krachtig voorwaarts bewoog dat de ander uit het gezicht verdween. Nu werd hij echter berispend op de schouder ge tikt door zijn passagier, die inmiddels ook op het plankier was geraakt. „Foei, heer Rus", sprak heer Ollie, „het ventje maakte toch maar een grapje! In mijn boek staat, dat op deze breedte dikwijls laag water voorkomt. Dat had u, als zeevaartdeskundige, toch kunnen weten. U moet wat meer lezen, werkelijk!" DOOR JAN VISSER De temperaturen gaan iedere dag iets omhoog. Op maan dag werd het maximaal 21-22 graden, gisteren 22-23 gra den (Bloemendaal registreerde precies 23,0 graden), van daag kan het plaatselijk 24 graden zijn geworden en mor gen stijgt het kwik tot waarden omstreeks 25 graden. Op de stranden is het vandaag overigens aanmerkelijk koeler geweest. Met een aanlandig noord tot noordwestelijk wind je is de afgelopen nacht een gebied met mist en laaghan gende bewolking op de Noordzee het kustgebied binnen gedrongen. Wanneer de mist overdag het strand bereikt en de tempe ratuur in betrekkelijk korte tijd zo'n 10 graden omlaag ploft spreken kustbewoners over het verschijnsel zeevlam. Vaak is het dan in de duinen schitterend weer. Morgen is de kans op verkilling aan het strand klein omdat de wind uit het oosten gaat waaien. De oostelijke wind, toenemend tot matig, wordt uitgelokt door een hogedrukgebied boven het oosten van Europa en een storing die over Bretagne na derbij komt. De dag begint nog met veel zon maar tijdens de middaguren komt er meer bewolking en vooral 's avonds kunnen er regen en onweersbuien tot ontwikkeling komen. Van vrijdag tot en met zondag houden de buien kansen aan maar de zon laat zich ook dikwijls zien en de temperaturen komen nog gemakkelijk op een niveau van dik boven de 20 graden. De onstabiliteit van de atmosfeer hangt samen met een actieve oceaandepressie die zich over de Britse eilanden naar de Noorse kust verplaatst. De afgelopen maand was over het algemeen iets aan de war me kant. De gemiddelde temperatuur bedrieg in De Bilt 12,8 graden tegen normaal 12,3. In Haarlem-West kwam het maandgemiddelde uit op 13,5 graden. Overdag was het gemiddeld 18,3 en 's nachts 8,8 graden. Op twee da gen werd in Haarlem een temperatuur van meer dan 25 graden gemeten. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flink wat zon en droog. In het noorden geleidelijk meer Ijewolking en later kans op een bui. Middag- temperatuur van een graad of 11 in het noorden tot ongeveer 20 in het zuidoosten. Zweden: Flinke zonnige perioden, soms ook enkele wolken. Droog. In het noorden la ter wat meer bewolking en een kleine kans op wat re gen Maxima uiteenlopend van een graad of 12 in Lapland tot tegen de 20 in het midden en zuiden. Denemarken: Flink veel zon en droog. Maximumtemperatuur on geveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Langs de oostkust van En geland en Schotland mogelijk wat laag hangende bewolking. Middagtempera- tuur van 18 tot 21 graden, langs de En gelse en Schotse oostkust wat lager. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden. Morgen later op de dag in het zuidwesten kans op een bui. Middagtemperatuur ruim boven de 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast flink wat zon soms ook stapelwol ken. In de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen van het zuiden uit kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuu r vandaag rond 23 graden, morgen iets Portugal: Af en toe zon en geregeld enkele regen- of onweersbuien Morgen van het wes ten uit tijdelijk afnemend buiig. Middag- temperatuur aan zee van 18 graden langs de westkust tot boven de 20 in de Algarve. Madeira: Vandaag geregeld stapelwolken en bui en Morgen iets meer zon en droger. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Af en toe zon, maar ook van tijd tot tijd enkele zware regen- en onweersbuien. In de loop van morgen van het westen uit minder buiig. Middagtemperatuur meest tussen de 25 en 30 graden, mor gen iets lager. Canarische Eilanden: Naast zon vooral aan de noordstranden een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Slechts af en toe zon en enke le soms stevige regen- en onweersbuien. Maxima vlak aan zee 20 graden. Tunesië: Vandaag flink wat zon en overwegend droog. Morgen meer stapelwolken en kans op een (onweers)bui Middagtem peratuur aan zee 25 graden of wat ho ger. Zuid-Frankrijk: Vooral vandaag flink wat zon en vrijwel overal droog. Geleidelijk van het zuiden uit meer bewolking en enkele, soms pit tige regen- of onweersbuien. Middag temperatuur ongeveer 25 graden, mor gen wat lager. Mallorca en Ibiza: Geleidelijk meer bewolking en enkele mogelijk stevige regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur rond 26 graden, morgen iets lager. Italië: Flink wat zon en droog. Morgen in de loop van de dag van het westen uit toe nemende bewolking gevolgd door enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur tussen 24 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Eerst nog veel zon. Geleidelijk meer be wolking en enkele, soms pittige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 25 tot 28 graden. Malta: Veel zon en droog. Morgen later wat sta pelwolken en een toenemende kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Overgang naar overwegend zonnig en droog weer. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 29 graden. Turkije en Cyprus: Langs de westkust van Turkije eerst nog wat wolken. Verder flink zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 29 graden. Duitsland: Geleidelijk overal flink wat zon en droog. Middagtemperatuur oplopend. Morgen tussen 24 en 27 graden. Zwitserland: Vandaag geleidelijk overal vrij zonnig en droog. Morgen later van het westen uit opnieuw wolken en kans op enkele re- gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur rond 25 graden. Morgen in het wes ten iets lager. Oostenrijk: D Eerst mogelijk nog wat wolken en kan op een (onweers)bui. Morgen meer za en droger. Middagtemperatuur oploperyi tot ongeveer 25 graden op morgen. P Polen: i|L, Perioden met zon. In het oosten ocr- wolkenvelden en vooral morgen kans c een (onweers)bui. Maxima oplopend naar 18 tot 23 graden. IC Tsjechië en Slowakije: jn Perioden met zon en vrijwel overjgj droog. Middagtemperatuur omstreeL 22 graden, morgen enkele graden waiV: mer. !J0 Hongarije: Sr Overgang naar tijdelijk zonniger en drw\ ger weer. Stijgende maxima naar ong^ veer 25 graden op morgen. DONDERDAG 5 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 21.E Maan op 05.59 Maan onder21.4 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.17 16.47 03.50 16.2 Laag 12.14.-.- 11.55 Weerrapporten 03 juni 20 u Amsterdam onbew nno8 22 8 licht bew. half bew half bew Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt regen Kopenhagen hall bew Las Palmas half bew. Lissabon half bew Locarno motregen Londen half bew. Luxemburg half bew half bew hall bew. licht bew. regenbui half bew 22 6 r/.O 22 12 (DOC 23 10 (ton 16 8 1 21 12 l'-0< 21 li ïud 20 12 Jee 20 11 d 24 14 fA 24 io r1 22 15 5.0- 26 19 (q, Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Casablanca Johannesburg Los Angeles onbew. hall bew. licht bew 16 14 Vart 21 16 i)sei 23 14 (té 22 14 L, iw2 23 18 I.3Q 16 12 fUV 28 16 fnS 28 22 fUa HEINZ JAN -TWEE FLUITJES VOOR M/J EN M 'N BEO ER

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10