rdeel goud (Waigel en het „Afrikaanse landen presteren meer zonder apatisch toekijkende OAE Buitenland Desolaat bouwterrein in Lissabon wordt Expo 98 Kenya worstelt met democratische hervormingen NÜ 10.- KORTING OP ALLE ZIJDEN DAMESBLOUSES - DINSDAG 3 JUNI 1997 nsten RTR Reuter ge NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT 5n CORRESPONDENT iat al Afrika blijft een uiterst wisselvallig continent. Het ene □k moment wekt het de hoop dat eigen, professionele ;r. diplomatie tot vruchtbare resultaten kan leiden. en Zoals Zuid-Afrika in Zaïre, het huidige Congo. Het volgende ogenblik zakt alle moed je weer heel diep in or de schoenen als militairen de zoveelste waanzinnige o- coup plegen, zoals in Sierra Leone. •n. Opvallend afzijdig bij al dit soort gebeurtenissen ;r. houdt zich de Organisatie van Afrikaanse Eenheid m (OAE), die, zou je zo denken, het meest aangewezen or orgaan is om eindelijk eens actief op te treden bij al les wat er mis is op het continent. Maar nee, de tijden veranderen en positieve ontwikkelingen dienen zich aan, maar de OAE blijft apathisch toekijken. Haar staat van dienst is niet eens wisselvallig, want positie ve daden zijn er niet te melden. Het is inmiddels traditie geworden om tenminste één keer per jaar de OAE op de korrel te nemen, als de or ganisatie zich opmaakt voor de jaarlijkse topbijeen komst van staatshoofden. Deze driedaagse vergade ring begon gisteren in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Gelukkig dat de landen van Afrika buiten de organi satie om de situatie op het continent wel perfect aan voelen. Toen vorig jaar juli het leger weer de macht greep in Burundi en iedereen riep om strafmaatrege len, waren het de leiders van Oost-Afrikaanse landen die het initiatief namen en qen economisch embargo instelden. De OAE, in de personen van secretaris-ge neraal Salim Ahmed Salim en huidig voorzitter Paul Biya van Kameroen, zat wel steeds bij de besprekin gen, maar kwam niet verder dan af en toe eens een afkeurend woordje te laten horen. Verlamd Op het moment dat de rebellie in Zaïre dreigde uit te monden in een bloedige slag om de hoofdstad Kins hasa, was het Zuid-Afnka dat fanatieke pogingen deed om via een diplomatieke oplossing het tij te ke ren. De OAE deed niks. Ook de VN deed in dit geval overigens bar weinig. En nu dan Sierra Leone, waar de organisatie opnieuw schittert door afwezigheid en het weer landen uit de regio zijn (Nigeria, Ghana, Guinea) die zoeken naar een politieke oplossing en, mocht die niet te vinden zijn, militair ingrijpen voor staan. Als de OAE in al dit soort gevallen verlamd verstek laat gaan en blijkt dat individuele landen het goed zonder deze 'paraplu' afkunnen, doet de Organisatie van Afrikaanse Eenheid er dan niet verstandig aan zichzelf maar op te doeken? Temeer daar staatshoof den die buiten de OAE om op eigen houtje of met el kaar wel tot concrete acties komen, volkomen krach teloos blijken als ze zich rond de conferentietafel op de OAE-top scharen. Zodra je hoopt dat problemen werkelijk aangepakt en opgelost zullen worden, begint iedereen weer te stamelen over 'de soevereiniteit van landen die niet aangetast mag worden', of dat 'democratie in Afrika nu eenmaal wat anders is dan in het Westen'. In plaats van alle krachten te bundelen en effectief op te treden, doet de OAE vervolgens bij gebrek aan con sensus weer helemaal niets. De organisatie slaagt er kortom alsmaar niet in haar omschrijving 'praatclub' te ontstijgen. Het het blijft slechts een plaats waar de Afrikaanse staatshoofden één keer per jaar gezellig, met pracht en praal omge ven, bij elkaar kunnen komen om te keuvelen en ge wichtige taal te bezigen. Het permanente secretariaat dat het hele jaar door in sessie is, past zich daar pas sief bij aan. Vredesmacht De OAE zelf echter beziet haar rol in de Afrikaanse arena nog altijd op uiterst serieuze wijze en brengt weer drie dagen lang allerlei heikele kwesties op die om een oplossing schreeuwen. De organisatie klopt zich nu alvast op de borst en zegt er inmiddels in ge slaagd te zijn een sleutelrol te spelen bij het oplossen van conflicten in Afrika. Er bestaat voor dat doel zelfs een Centraal Orgaan voor het Management van Con flicten, dat onder andere probeert conflicten in een vroeg stadium op te sporen, zodat ze zo is natuur lijk de bedoeling onmiddellijk de kop kunnen wor den ingedrukt. Het streven is nobel, maar in de prak tijk zijn nergens concrete resultaten te zien. Het meest spraakmakende voorstel dat de komende dagen ter tafel komt, betreft het oprichten van een permanente OAE-vredesmacht. Spraakmakend om dat er al jaren over gesproken wordt, het doel nim mer een stap dichterbij is gekomen en dit jaar voor de zoveelste keer vol vertrouwen gesteld wordt dat de plannen bijna rond zijn. De interventiemacht moet crises op het continent te lijf gaan voor ze uit de hand lopen en vrede bewerkstelligen en handhaven in Afrikaanse landen die geplaagd worden door ge wapende conflicten. Het optimisme over de daadwerkelijke oprichting van een dergelijk leger wordt ingegeven door het feit dat Westerse naties, waaronder de VS, hebben aan geboden een dergelijke macht financieel en mate rieel te steunen. Komt het interventieleger er inder daad, dan blijft de cruciale vraag natuurlijk of het ooit ingezet zal worden. Want wie neemt het besluit over een militaire actie? Zijn het de leden zelf, dan is het leger bij voorbaat gedoemd tot mislukken. Want er zitten in de OAE te veel landen die bang zijn dat, als ze vandaag een leger naar hun buur sturen, ze het morgen bij henzelf op de stoep hebben staan. Ze we ten namelijk als geen ander hoe wisselvallig hun con tinent is. LISSABON BARRY HATTON AP Populair grapje in Portugal: wat gebeurt er in het jaar 2002? Antwoord: Expo 98. De organi satoren van de wereldtentoon stelling van volgend jaar in Lis sabon zeggen dat de voorberei dingen op rolletjes lopen. Maar de inwoners van de hoofdstad zien voorlopig slechts een hoop blubber op een desolaat bouwterrein. Zoals dat met alle periodiek te rugkerende evenementen gaat, moet de wereldtentoonstelling van 22 mei tot 30 september 1998 alle voorgaande edities gaan overtreffen. Lissabon staat dan ook voor het grootste stadsvernieuwingsprojectsinds 1755, toen een aardbeving en de daaropvolgende vloedgolf de stad met de grond gelijk maakten. Volgens velen staat of valt de reputatie van Portugal bij de wereldtentoonstelling. „Het is een uitdaging voor de Portuge se talenten", zegt premier An tonio Guterres. „Het is een project dat ons land prestige brengt en waardig maakt, zo wel nationaal als internatio naal." Daarvoor moet dan wel eerst de stad overhoop worden ge haald. De organisatoren heb ben een vervuilde strook grond van vijf kilometer lang aan de oostzijde van Lissabon aange wezen als de locatie van Expo 98. Bovendien wordt het me tronet verdubbeld tot vier lij nen. Dat kost bijna vier miljard gulden. Er komt ook een nieu we ringweg die het centrum moet ontlasten. Boven de grond komen er nieuwe sneltrams, die de ge liefde eeuwenoude houten trams komen vervangen. Een handvol houten trams zal uit historisch oogpunt worden be houden. Er komt een nieuwe, veertien kilometer lange hangbrug over de brede rivier de Taag. Deze witte brug zal ook over het ten- toonstellingsgebied gaan en moet straks verkeersopstop pingen op de dertig jaar oude bestaande brug voorkomen. Op het expositieterrein van zestig hectare groot hebben ooit reusachtige olietanks ge staan. Tientallen jaren lang is er olie in de bodem gelekt. Toen het werk op het terrein drie jaar geleden begon, wer den er honderden tonnen ver vuilde grond verwijderd. Ook zingen. En zelfs in de eigen ge lederen lieten parlementariërs weten dat ze Waigel niet kon den steunen. Het is daarom zeer de vraag of het wetsont werp waarin de herwaardering van het edele metaal wordt ge regeld, deze week een meerder heid in de Bondsdag haalt. In landen waar creatief boek houden echt een kunst is, werd het gekluns van 'het beste jon getje van de klas' met grimmige voldoening gevolgd. Met name in Italië, dat door Waigel gere geld de les werd gelezen en ei genlijk niet goed genoeg was bevonden voor het lidmaat schap van de euro-club, wreef men zich grijnzend in de han den. Ook Duitsland voldeed dus niet aan Waigels eigen normen. De Italianen moeten helemaal hebbenjgeschuddebuikt van het lachen toen ze hoorden dat de president van de Bundesbank. Tietmeyer, volgens het week blad Der Spiegel gepleit zou hebben voor uitstel van de EMU. Dat zou een knallende oorvijg zijn geweest. Gelukkig voor Waigel bleek het bericht in Der Spiegel niet te kloppen, maar de schade was al groot genoeg. Zijn reputatie is ernstig gekneusd en alleen om dat hij de leider is van rege ringspartijen CSU (de Beierse zusterpartij van de CDU van bondskanselier Kohl), rijdt de dienstwagen met chauffeur nog voor. de toekomst'. De Verenigde Naties hebben 1998 uitgeroe pen tot internationaal ocea- nenjaar en met de vijfhonderd ste verjaardag van de ontdek king van de zeeroute naar In dia door de Portugese ontdek kingsreiziger Vasco da Gama. Een hoogtepunt van Expo 98 moet daarom het oceaanpavil joen worden, waarin Europa's grootste aquarium komt met 25.000 diersoorten uit alle de len van de wereldzeeen. Er komt een 'Portugees natio naal paviljoen', waarin de ge schiedenis van de zeevarende mens aan de orde komt, met veel aandacht voor de Portuge se ontdekkingsreizigers uit de vijftiende en zestiende eeuw. Het 'Utopia paviljoen' biedt onderdak aan een amfitheater met 10.000 zitplaatsen, waar een 'multimediashow' de my thes en legendes van de zee tot leven moet wekken. De organisatie hoopt te heb ben geleerd van de slechte er varing die de Spaanse stad Se- villa heeft opgedaan met de vo rige wereldtentoonstelling in 1992. Alleen tijdens de slotfase trok Expo 92 veel bezoekers en na afloop veranderde het ter rein in een spookstad, hoewel de organisatoren hadden ge hoopt dat heel Sevilla zou op knappen van de tentoonstel ling. Daarom verkopen de Portuge se organisatoren goedkopere kaartjes voor de eerste maan den zodat de bezoekersaantal len meer worden gespreid. Bo vendien hopen de planologen dat het expositieterrein een in tegraal onderdeel van Lissabon wordt als de poorten van Expo 98 op 30 september sluiten. Daarmee kan het verwaarloos de oostelijke deel van de stad wellicht een aantrekkelijk ge bied worden voor de onroe- rendgoed-handel. Als alles in derdaad zo soepel verloopt als de organisatie beweert, krijgt Lissabon een enorme impuls. De eerste wereldtentoonstel ling werd in 1851 in het Crystal Palace van Londen gehouden. In de negentiende eeuw gold de wereldtentoonstelling als belangrijk overzicht van de economische, sociale, culturele en technische vooruitgang in de deelnemende landen. In 1883 en 1919 was Amsterdam de locatie van de prestigieuze expositie. In de twintigste eeuw heeft de wereldtentoonstelling aan betekenis ingeboet. b Waigel (recht) en Bundesbank-president Tietmeyer. 40 20 00 I gja De Duitse minister van financiën had deze week eigenlijk so iets te vieren. Een krant heeft uitgerekend dat Theo Wai- ïo gel de staatskas in Bonn langer beheert dan een van zijn voorgangers. Er zullen best feestelijkheden op het pro gramma hebben gestaan, maar ze werden overschaduwd door de grote politieke controverse van het moment: Theo en het goud van de Bundesbank. dag CORRESPONDENT Wat heeft Waigel gedaan dat hem de gramschap van de ban kierende elite, de hoon van het buitenland, de rituele eisen tot aftreden door de oppositie en onbegrip bij de bevolking heeft ;n opgeleverd? n Hij heeft een groot probleem [geprobeerd op te lossen op een onconventionele manier. Duits van de eisen voor de toetreding S tot de Europese Monetaire Unie ,52 (EMU). Het financieringstekort kan ondanks alle bezuinigingen 50 maar niet tot drie procent wor- i,80 den gereduceerd. Waigel liet h27 daarom het oog vallen op de 145 ^goudvoorraad van de Bundes- ),78 pank. '.00 |De conservatieve schatmeesters [•g| van de republiek hebben het :[oo jgoud nog altijd tegen een lage i.oo ^tankoopsprijs in de boeken |*2 J staan. Als die prijs nu kon wor- ';2i den opgetrokken tot de huidige ,41 marktwaarde, of een deel daar bij van, dan was hij uit de proble men. Dat herwaarderen of zelfs verkopen van delen van de goudvoorraad, is eigenlijk niets bijzonders. Nederland heeft het niet zo gek lang geleden ook ge daan. Maar Waigel stuitte vorige week op verzet van de Bundesbank. Waigels voorstel was in strijd met de onafhankelijkheid van de bank, riekte naar 'creatief boekhouden' en ondermijnde daarmee op voorhand het ver trouwen in de euro. Hij had het grote taboe van de Duitse poli tiek geschonden. De Bundes bank is voor de meeste Duitsers wat de Heilige Maagd is voor de paus. En de bank werd nu 'ver kracht', zoals een gezaghebben de krant schreef, door de minis ter van financiën, overigens een gelovig katholiek. Het gekrakeel was oorverdo vend en het leedvermaak groot. Het bankwezen protesteerde ongekend fel tegen de greep naar de goudvoorraad. De op positie zag haar oordeel beves tigd, dat Waigel niet langer tot serieus beleid in staat is en eiste zijn aftreden en nieuwe verkie- Een stratenmaker plaveit een speciaal door artiesten ontworpen straat bij het Utopia paviljoen. FOTO AP LUISA FERREIRA de vervuilde rivier Trancao, die erlangs loopt, wordt gezuiverd. De organisatie van Expo 98 verwachten 8,3 miljoen bezoe kers. Op het bouwterrein ko men de paviljoens voor de 131 deelnemende landen. De meest elementaire bouwwerk zaamheden moeten nog begin nen. Hevige lenteregens heb ben het terrein veranderd in een poel van blubber. Dat de mensheid hier volgend jaar haar beste beentje voor gaat zetten, is nu nog moeilijk voor te stellen. De Portugese regering steunt Expo 98 met 4,5 miljard gul den. De rest komt van particu liere investeerders. Woordvoer der Tomas Pereira van Expo 98 zegt dat er geen vuiltje aan de lucht is en dat de wereldten toonstelling op 22 mei 1998 volgens plan wordt geopend. Het thema van de expositie is 'De oceanen, een erfenis voor NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De Kenyaanse hoofdstad was afgelopen weekeinde weer een slagveld. Voor de tweede keer in een maand werden bur gers door veiligheidstroepen in elkaar gemept, werden auto's en winkels met stenen bekogeld en in de fik gestoken en veranderde het centrum van de stad urenlang in een no go-zone. Reden: het regime van Daniel arap Moi wil niet dat leiders van de oppositiepartijen, de ker ken en actiegroepen in het openbaar de grondwet ter discussie stellen. Iedere poging om het volk op vredige wijze toe te spreken, wordt met bruut geweld verijdeld. In een tijd dat zoveel vragen worden gesteld over het demo cratische gehalte van regimes, bijvoor beeld dat van de nieuwe Democratische Republiek Congo, is het op z'n minst cu rieus dat Westerse donoren Kenya zon der blikken of blozen blijven volpompen met honderden miljoenen guldens aan hulp. Sinds in Kenya eind 1992 de eerste meer-partijenverkiezingen werden ge houden, is het met de rond die tijd ver worven vrijheden steeds maar bergaf waarts gegaan. Voor de oppositie en de gezamenlijke kerken reden om nu, vlak voor nieuwe verkiezingen (die voor het eind van dit jaar gehouden moeten wor den) aan de bel te trekken. De actiegroepen willen dat, voordat de Kenyanen weer naar do stembus gaan, de Grondwet wordt gewijzigd. Omdat de tijd krap is en een gehele revisie van de Constitutie zeer tijdrovendeisen ze in ieder geval minimale veranderingen. Die moeten ertoe leiden dat alle partijen een gelijke kans hebben de verkiezingen te winnen. Op dit moment werkt het sys teem alleen maar in het voordeel van de regeringspartij KANU. Bruut geweld De huidige wet ter handhaving van de openbare orde en de daarmee samen hangende Chief Act (die de lokale be stuurders verregaande bevoegdheden geeft om openbare bijeenkomsten te verbieden en op te breken) werkt steeds in het nadeel van de oppositie. Vergun ningen die nodig zijn voor het houden van openbare bijeenkomsten, worden niet verstrekt of vlak voor een vergade ring ingetrokken. Bijeenkomsten, semi nars en conferenties waarbij de opposi tie of andere actiegroepen betrokken zijn, worden telkenmale door de politie met bruut geweld opgebroken. Parle mentsleden worden continu gehinderd, dwarsgezeten en op gezette tijden gear resteerd. Normaal campagne voeren, lukt de oppositie in het huidige klimaat dus nooit. Leden van de regeringspartij KANU heb ben, zo mag duidelijk zijn, daarentegen nimmer ergens last van. Ook is hun toe gang tot de electronische media veel ge makkelijker. Dat alles, zo vinden Mois opponenten, moet voor de komende verkiezingen veranderen. Bovendien, zo vinden zij, moet er een onafhankelijke kiescommissie komen, daar de huidige geheel door Moi is samengesteld en dus zeer partijdig is. In veel Afrikaanse landen vormde een herziening van de Grondwet een essen tieel onderdeel van de democratische veranderingen, die begin jaren negentig in gang werden gezet. Zo niet in Kenya. Hier gelden nog altijd draconische wet ten uit het koloniale tijdperk, later door Moi alleen nog maar aangescherpt ter versterking van zijn eigen positie.- De oppositie, de kerken en andere maat schappelijke groeperingen willen nu. zij het wat laat, de schade inhalen en pro beren de Grondwet publiekelijk ter dis cussie te stellen. Ze moeten daar volgens de overheid eerst een vergunning voor aanvragen, maar gefrustreerd door de aanhoudende tegenwerking van het Moi-bewind, weigeren ze dat. Voor Moi vervolgens aanleiding om te zeggen: de bijeenkomsten zijn illegaal, dus moeten veiligheidstroepen worden ingezet om ze kost wat kost te voorkomen. En aldus geschiedt. Met alle gewonden, chaos en schade aan privé-eigendommen van dien. Oppositieleiders laten zich echter niet meer zo gemakkelijk uit het veld slaan en trokken zondag daarom naar een door Moi ter ere van 'Madaraka Day' (de dag dat Kenya in '63 zelfbestuur kreeg van de Britten) toe te spreken bijeen komst met het doel die te verstoren. De plaats, Uhurupark, was dezelfde waar ze een dag eerder door de politie van ver dreven waren. Ook dit keer kwamen ze niet erg ver. Ze werden allemaal gearres teerd. Toch zou je na Mois toespraak van zon dag voorzichtig kunnen concluderen dat alle acties van zijn opponenten niet voor niets zijn geweest. De president kondig de namelijk aan dat de omstreden wet ter handhaving van de openbare orde vervangen zal worden door een wet voor vreedzame samenscholingen. Donoren uiten af en toe wel eens voor zichtig woordjes van kritiek, maar trek ken korte tijd later al weer hun cheque boeken om vele miljoenen naar de Keny aanse overheid over te maken. Reden: Kenya is een stabiel land in een zeer tur bulente regio en niemand is er volgens het Westen daarom bij gebaat dat ook in dat land de vlam in de pan slaat. Kenya heeft veel buitenlandse investeringen weten aan te trekken, is qua infrastruc tuur ver voor op haar buurlanden en is de belangrijkste uitvalsbasis voor hulp acties in landen als Sudan, Rwanda, Bu rundi, Congo en Somalië. Moi weet dat en speelt er steeds slim op in. Maar de democratie in Kenya is er absoluut niet mee gebaat. Fashion More DE ZOMER .ZIT VOL VOORDEEL BIJ C&A

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7