Zwaar weer voor Europa 'Nederland Distributieland' doodlopende weg i mutt W 7 ,C( AIAl Jeugd lust De Hoop Scheffer rauw Feiten &Meningen Kriebels in de onderbuik DINSDAG 3 JUN11997 Moslims iii de polder opgelet! De koppelteken-Nederlander mag zich de komende maanden weer in een warme belang stelling van de politici in Den Haag verheugen. Imams moe ten vanwege onze normen en waarden in Nederland opgeleid worden, heibel schoppende Turken en Koerden zonder ver blijfsvergunning per direct met een enkeltje de grens over en het voorkeursbeleid voor allochtonen op de helling. Het lijkt wel alsof er verkiezingen aankomen. Wie WD-leider Bolke- stein nog langer beticht van het inspelen op onderbuik-ge- voelens moet volgens de Volkskrant naar de psychiater. En voormalig PvdA-voorzitter Felix Rottenberg vergeleek de WD-leider vanwege zijn prikkelende stellingen zelfs met wij len Joop den Uyl. De VVD heeft het minderhedendebat dus gewonnen. Vindt althans Frits Bolkestein. „Ik vind dat als je kijkt naar de integratie met behoud van eigen culturele iden titeit, wat dus intern in tegenspraak is, dat de WD dat debat heeft gewonnen. Absoluut", sprak de Joop den Uyl van de WD onlangs in het Buitenhof. Daar begint het inderdaad op te lijken. Met nog krap een jaar tot de volgende Kamerverkie zingen ligt iedereen op het Bin nenhof nog vers in het geheu gen hoe de WD bij de Staten verkiezingen twee jaar geleden de grootste werd. Namelijk door, volgens de critici, lelijk te doen tegen buitenlanders. Dat gebeurt ons niet weer, denken nu de andere partijen, zinnend op tegenmaatregelen. Ofwel: zelf met flinke taal te komen voor de WD toeslaat. De PvdA bijvoorbeeld wijdde onlangs op de hei een speciale fractiedag aan deze kwestie. Na de werkbezoeken aan de oude wijken in de grote steden weten de sociaal-democraten weer hoe het proletariaat er over denkt. Simpelweg doen alsof het allemaal koek en ei is. drijft de traditionele PvdA-achterban naar Bolkestein of Janmaat. Een beetje tegensputteren als de WD-leider weer iets geroepen heeft helpt niets, zo weet de PvdA. Die wil zelf het initiatief. En dus riep fractievoorzitter Jacques Wallage tot ieders ver bazing onlangs dat voorkeursbeleid voor allochtonen bijstel ling behoeft. Niet de kansarme allochtoon, maar de kansarme in het algemeen. „Geen kleur, maar klasse", sprak de man die vele emotionele debatten voerde met Bolkestein. Voortschrij dend inzicht? Binnenkort gaat de PvdA-fractie nog eens een dagje naar de hei en dat kan geen kwaad. Want door de on wennigheid op dit WD-terrein liet Wallage ook nog weten dat gratis zwemles voor Turkse vrouwen eigenlijk niet kan als Nederlanders wel moeten betalen. Dat fenomeen bleek pijn lijk genoeg al enkele jaren geleden afgeschaft. Het CDA is er ook nog niet helemaal uit. Wat vice-voorzit- ter Lodders betreft worden alleen de positieve punten van de medelanders thema bij de verkiezingscampagne. „Anders is er een groot risico dat je allochtonen blootstelt aan politici die elkaar de loef afsteken. Dat goedkope scoren moeten we dus niet doen." Maar daags ervoor had beoogd lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer de 'koppelteken-Nederlanders' juist streng doch rechtvaardig toegesproken. Twisten alhier tussen 'Turkse-Nederlanders' en 'Koerdische-Nederlanders' zijn 'on toelaatbaar' en allochtonen die hun kinderen aan de leer plicht onttrekken 'onaanvaardbaar'. Zo stak de CDA-voor- man Bolkestein de loef af, die een paar dagen later zijn boekje 'Moslims in de polder' presenteerde. Deze twee gezichten van het CDA beloven nog wat voor het verkiezingsprogram ma, dat Lodders schrijft en De Hoop Scheffer moet uitvoeren. Voor de WD en D66 ligt het een stuk simpeler. De liberalen gaan de minderhedenkwestie in de campagne gewoon weer opspelen. Ten eerste omdat de WD - althans een groot deel ervan - gewoon vindt dat het strenger moet. En zeker niet in de laatste plaats omdat ze weten dat het electoraal geen kwaad kan. En D66 doet gewoon niet mee met de race. De Democraten wordt vaak pragmatisme zonder duidelijke standpunten verweten. Rond de minderheden is dat maar goed ook. D66 probeert de kwestie zo humaan en genuan ceerd mogelijk tegemoet te treden. Zoals het hoort dus. Waarbij aangetekend moet worden dat de Democraten het op dit punt met hun achterban getroffen hebben. D66'ers - „luxe burgers die 's avonds graag een onsje parmaham willen kopen", volgens het CDA-kamerlid Hillen - zitten niet te wachten op stoere taal over buitenlanders. Het probleem met het minderhedenbeleid is dat het net zo ingewikkeld als gevoelig is. Een allochtone vrouw zwanger van een dochter krijgt een abortus omdat ze anders klappen krijgt van haar man die alleen een zoon wil. Wie zegt dat zo'n abortus om humane redenen moet kunnen (minister Borst) heeft net zo gelijk als degene die zegt dat het belachelijk is dat zulke dingen kunnen in Nederland (Bolkestein). Maar na vier jaar zwoegen op dit moeilijke dossier weten politici met verkiezingen in aantocht altijd opeens weer pre cies hoe het moet. De weldenkende burger kan slechts hopen dat de dames en heren straks in de campagne hun kriebels in de onderbuik weten te onderdrukken. Problemen dus niet onbesproken laten of juist opblazen. Want flinke taal over minderheden heeft veel kwade kanten en slechts een voor deel. Dat Janmaat en de zijnen een nog marginaler verschijn sel worden dan ze nu al zijn. Het einde van een sprookje Toen vorige maand een onderdeeltje uit het rapport 'Internationale Concur rentiekracht en Mainport-strategie' in deze krant uitlekte, was de Leidse hoogleraar prof. ir. A.A. Pols, een auto riteit op het gebied van infrastructuur, daar niet blij mee. Pols legde toen net de laatste hand aan zijn rapport en kwam nauwelijks nog aan werken toe. De telefoon stond niet meer stil. En toen had hij alleen nog maar verklapt dat de Betuwe-route tot ver in de vol gende eeuw onrendabel zou zijn. Het rapport is nu klaar en kan straks niet anders dan een schok veroorzaken in politiek Den Haag. Het geloof in het heil van de geplande miljardeninvesteringen in transport infrastructuur staat in schril contrast met de resultaten van het internationa le wetenschappelijke onderzoek hier naar, stelt Pols in zijn rapport. Die eco nomische en strategische effecten wor den „stelselmatig overschat en zijn nauwelijks onderbouwd". Sinds de jaren vijftig is de internationa le handel sneller toegenomen dan de industriële productie. Daarbij heeft de verlaging van transportkosten een be langrijke rol gespeeld. Maar transport en communicatiekosten vallen inmid dels in het niet bij de andere kosten. Daardoor is op dit terrein ook steeds minder winst te behalen. De marges zijn onder druk komen te staan. Dit wordt ondersteund door een enquête van het Nederlands Economisch Insti tuut dat bedrijven die veel im- en ex porteren vroeg wat ze zouden doen als de Rotterdamse haven plotsklaps zou verdwijnen. Eén van de 200 bedrijven zou naar het buitenland vertrekken. De rest zou gewoon naar andere havens uitwijken of voor duur vliegverkeer kie zen, waarbij ze het kostprijsverhogen- de effect als „niet noemenswaardig" op de koop toe namen. Het geheim van de economische mo tor van Nederland Distributieland ligt in nieuwe vestiging van buitenlandse bedrijven. Deze bedrijven vestigen zich echter niet in Nederland vanwege de infrastructuur of Mainportfunctie, maar omdat hier de energiekosten de helft lager liggen dan in Duitsland of Frankrijk, omdat wij onze talen spre ken en hier een gunstig politiek-sociaal en fiscaal klimaat heerst, zo blijkt uit een studie van McKinsey. Uitbreiding van de Rotterdamse haven zou dan ook niet veel opleveren. En dat geldt ook voor verbetering van achter landverbindingen zoals de Betuwerou te. Behalve de aanleg van de Haven spoorlijn (het begin van de Betuwerou te waarvoor gisteren het startsein is ge geven) en rangeerterrein Kijfhoek (waar zich echte logistieke problemen voordoen),,ziet Pols geen reden voor de rest van de miljardeninvesteringen in onze infrastructuur. Als voorbeeld noemt hij andere spraak makende investeringen die maar wei nig hebben opgeleverd. De Kanaaltun nel, waarvan de economische effecten regionaal neutraal blijken, de verbin dingen tussen Oost- en West-Dene- marken, De Grote Belt, die maximaal een verschuiving van vijf procent heeft bewerkstelligd. En dichter bij huis: de Eemshaven, die niet of nauwelijks tot nieuwe economische activiteit heeft geleid. Nog erger: Nederland blijkt in 1994 niet meer handel te hebben ge dreven dan in 1913! Oftewel: we zijn tegen beter weten in, in ons eigen sprookje gaan geloven. Omvangrijke investeringen in onren dabele infrastructuur in diverse Eu ropese landen worden in een aange haalde publicatie van de Europese In vesteringsbank zelfs als een mogelijke verklaring gezien van de achterblijven de economische groei in Europa ten opzichte van de VS. „Met de prematu re aanleg van de Betuweroute kan Ne derland in dit (bedenkelijke) opzicht binnen Europa zelfs een vooraanstaan de positie in onderbenutting en ver spilling gaan innemen", aldus Pols. De hoogleraar waarschuwt hiervoor. Hij weet zoveel betere en nuttiger be stemmingen voor al die aardgasbaten en revenuen van de privatisering van de PTT. Sinds de jaren zeventig zijn de investeringen in onderwijs, kennisin frastructuur en technologische innova tie in Nederland met eenderde ge daald. De achterstand op het gebied van industriële vernieuwing, ontwikke ling en toepassing van informatie- en communicatietechnologie ten opzichte van de VS en Japan is daardoor sterk toegenomen. En daar ligt, volgens Pd nu net de toekomst. De Mainportontwikkeling is meer eer afgeleide van economische groei, daj de motor ervan, stelt de hoogleraar. Het is eigenlijk geen factor van betek> nis. „Met verdere ontwikkeling hiervj dreigt er een paard achter een oude c wagen gespannen te worden." s Mogelijke invoering van nieuwe werfi wijzen en organisatievormen en toe- passing van geavanceerde computer 1 en informatietechnologie zijn van vqs doorslaggevender betekenis voor de s groei van onze economie. „Nederlani se bedrijven dreigen zowel de boot ad het vliegtuig te missen als er geen ini tiatieven worden genomen om strati j gische vernieuwing door te voeren 0|k de gebieden van industriële innovati ketenmanagement en geavanceerde j toepassing van Informatie- en comni, nicatietechnologie", waarschuwt PoL ARNHEM ARIAN K Frankrijk en Duitsland dompelen EU in onzichtbare crisis Minister Van Mierlo kon gisteren in Luxemburg de Eu ropese winkel weer voor eventjes sluiten. Na de verlamming die voorafging aan de Brit se verkiezingen op 1 mei, zaten de Europe se ministers van bui tenlandse zaken een beetje verwilderd te kijken naar de stoel die voorheen steeds door collega De Cha- rette werd bezet. Wie de nieuwe Franse mi nister van buitenland se zaken wordt, was een dag na de stem busgang nog niet be kend. Bijgevolg moest een van de laatste on derhandelingsrondes over het op 17 juni te sluiten nieuwe Eu ropese Verdrag, het .stellen zonder een lid van de regering in Pa rijs. De electorale aardverschuiving in Frankrijk, dat zich in Luxem burg liet vertegenwoordigen door een ambassadeur, komt voor de Europese Unie zeer on gelegen. „De situatie is nog ern stiger dan bij de Britse verkie zingen", zo liet een Belgische diplomaat zich in Luxemburg ontvallen. „In Engeland vormde Labour al jaren voor de verkie zingen een schaduwregering, hun standpunten waren bekend en de ploeg-Blair kon na 1 mei meteen aan de slag. Maar de nieuwe Franse regering moet nog gevormd worden en zich nog helemaal in Europa inwer ken. Dat gaat tijd kosten". En tijd begint een kostbaar goed ...öuIc'ftf fMTASTIMm., Qin.cwtftAniïose... Hoe?,, outreu..mett soatuwtJ te worden, amper drie weken voor de tweedaagse top van staatshoofden en regeringslei ders in Amsterdam. Zolang de Franse motor van de EU in af wachting van de nieuwe rege- ring-Jospin stationair draait, is de hele Europese karavaan ge noodzaakt halt te houden. Waarmee automatisch de vraag rijst of het nog wel lukt op tijd de finish te bereiken. „Wij hou den vast aan een akkoord in Amsterdam. Maar als de vraag gesteld wordt of het niet beter is om de zaak uit te stellen, dan zullen we dat overwegen", zei de Britse minister van buiten landse zaken Cook gisteren in Luxemburg. Cook was de enige minister die durfde te preluderen op een mogelijk debacle in Amsterdam, want de Europese chefs en hun lakeien hebben afgesproken dat de crisis waarnaar de Europese Unie stilaan afglijdt, vooral geen probleem gènoemd mag wor den. De spectaculaire machts wisselingen in Groot-Brittannië en Frankrijk compliceren hoog uit het grote project van nauwe re Europese samenwerking, maar brengen de EU en ook het verdrag van Amsterdam niet werkelijk in gevaar, zo luidt de boodschap. Van Mierlo, gisteren: „Ik ga er van uit dat Frankrijk een krach tige pro-Europese houding blijft aannemen die nodig is om van de top een succes te maken. Ik heb nog geen signaal gekregen dat Frankrijk uitstel v\nJ". Ook de Duitse minister Kinkel ver klaarde er op te rekenen dat Frankrijk '...zijn constructieve Europapolitiek voortzet'. Niemand verwacht echter dat de linkse Franse regering, met steun van de communisten, de politiek van de van het pluche verdreven centrum-rechtse ploeg, naadloos zal voortzetten. De regering-Jospin, zo is nu al duidelijk, zal om te beginnen ei sen dat Europa een echt werk gelegenheidsbeleid gaatvoeren. Dat kan de regering-Jospin in aanvaring brengen met Duits land, dat wel vrijblijvende tek sten in het verdrag wil, maar er weinig voor voelt de portemon nee te trekken of een nieuw bol- welk van Brusselse bureaucratie in het leven te roepen. Onder handelaars in Luxemburg lieten echter weten dat het Europese werkgelegenheidsbeleid mis schien nog wel 'wisselgeld' kan vormen om de nieuwe Franse regering op andere punten tot meer inschikkelijkheid te bewe gen. Zorgwekkender zijn de Franse illustratie tom janssen reserves ten aanzien van de in voering van de eenheidsmunt. Jospin voelt er niets voor de harde toelatingscriteria (onder meer een begrotingstekort van maximaal drie procent) te halen via keiharde bezuinigingen. In tegendeel: hij wil de inmiddels heilig verklaarde drie-procents norm opnieuw ter discussie stellen. Dat dreigt niet alleen het vertrouwen in de hardheid van de eenheidsmunt euro te ondergraven, het brengt Frank rijk ook in conflict met zijn vas te partner in het Europese avontuur sedert de Gaulle en Adenauer besloten een politiek- economisch tandem te vormen: Duitsland. Als de motor van de Europese Unie vette rookwolken uit braakt, belooft dat doorgaans weinig goeds voor de samen werking in de club van vijftien. Maar alsof dat nog niet genoe1 is: ook Duitsland zelf is de laatste dagen geen toonbeeld meer van politieke en econori sche stabiliteit. In de Bondsrt publiek woedt een gevecht oi| de macht tussen de regering- Kohl en de Duitse centrale bank, die door de rest van Eui pa met ingehouden adem wo; gadegeslagen. Het plan van nj nister van financiën Waigel oji de Duitse goudvoorraad te h| waarderen en een deel van d(| papieren winst in de schatkist storten, is door de president \i de Bundesbank vierkant afgei wezen. De botsing toont aan dat de economische voortreU van de EU, die steeds heeft g( hamerd op een hard en solid begrotingsbeleid, zelf bezuin gingsmoe begint te worden. 1 Maar het is niet alles ramp- spoed wat de klok slaat: Eurq frëèft ook nog een paar stokkr achter de deur. Zowel de ond) handelingen over het Verdraj van Amsterdam als het projej' van de Europese eenheidsmil' zijn al zover gevorderd, dat di weg terug lang en moeilijk bi gaanbaar is. De Europese eer heidsmunt loopt volgens ken ners nog het minste gevaar, vooral omdat het bedrijfsleve in de landen van de 'kopgroe al miljarden guldens in het p' ject heeft geïnvesteerd. Uitst! of afstel zou bovendien leide tot een bloedbad op de finart ciële markten. Als het Kok niet lukt om een1 verdrag van Amsterdam te sli ten, is er in Europa nog geen) ipan overboord, maar wordti toch al overladen Europese agenda voor de komende jait wel zwaarder belast. Daaronl zullen de veertien andere Eui ropese regeringschefs de Nel landse premier op 17 juni ve! moedelijk een succesje gunn al breekt met het Verdrag vai Amsterdam geen nieuw tijdp voor de EU aan. Een Neder landse diplomaat kenschetst het te verwachten eindresult vorige week vrijdag als 'niet1 soeps'. Staatssecretaris Patijl van buitenlandse zaken zei 1 gisteren in Luxemburg zo: J onze voorstellen helemaal w den overgenomen, ben ik be reid het te verdedigen als eei behoorlijk resultaat". LUXEMBURG PAUL KOOPMAN Het was zijn debuut als kandidaat-lijsttrekker van het CDA. En dat viel niet mee. Voor het eerst stond Jaap de Hoop Scheffer tegenover een politieke te genstander en een zeer kritische zaal. De leerlingen van het Comenius College in Hilversum lusten de nieuwbakken CDA-voorman rauw. Zoals die jongen die na bijna twee uur luisteren, de microfoon bemachtigt en de oud-diplomaat klip en klaar op zijn tekortkomingen wijst. „U praat heel veel, u zegt alleen heel weinig. U praat ook de hele tijd over het verleden, niet over de toekomst. Ik kwam hier met een 'open mind' naar toe vanavond. Maar het CDA blijkt een Jurrasic Park te zijn dat volloopt met oude ideeën en personen". Als versteend luistert De Hoop Scheffer naar de ti rade. Pas nadat het gejoel, gefluit en applaus is af gelopen. kan hij een weerwoord geven. De nieuwe CDA-leider had het zich heel anders voorgesteld. Van zijn voorganger had hij deze bijeenkomst in Hilversum geërfd. Een debat tegen PvdA-fractielei- der Jaques Wallage. Voor wat schooljeugd. Leuk. De eerste keer in debat als aankomend lijsttrekker. Nog een thuiswedstrijd ook, want de CDA-afdeling Hil versum had het georganiseerd. Dezelfde afdeling die een rel veroorzaakte door als eerste De Hoop Scheffer openlijk te noemen als nieuwe voorman, toen Enneus Heerma er nog gewoon zat. Het liep heel anders. Uit de toekomst van de stu diefinanciering wist de kenner van vooral de bui tenlandse politiek zich nog aardig te redden. Hij wil dat er meer rekening wordt gehouden met het in komen van de ouders, zoals dat voor 1985 het geval was. Verrassend genoeg is Wallage het met hem eens: door de lage basisbeurs is de huidige inko mensafhankelijkheid een farce. Geen tegenstelling dus, maar nieuwe consensus voor wellicht een nieuwe coalitie? Die hoop wordt minder als de OV-studentenkaart aan de orde komt. De bezuiniging van een half mil jard betekenen het einde van de reiskaart van nu. De PvdA gaat daarmee akkoord. De Hoop Scheffer niet. Hij herhaalt het standpunt dat de huidige kaart gehandhaafd moet blijven. „Maar waar haalt het ontbrekende geld vandaan?", vraagt de PvdA- fractieleider op die vileine manier waar alleen hij het patent op heeft. In diezelfde sfeer komt ook het beleid rond cof feeshops ter sprake. Ook hier een bekend stand punt van het CDA: alle coffeeshops waar soft-drugs verhandeld worden moeten dicht. „De nul-optie", werpt De Hoop Scheffer het Haags jargon de aula met de honderden leerlingen in. En ook nu worden de woorden keer op keer herhaald. Wallage probeert ook nu de halsstarrigheid en het gebrek aan realiteitszin van de CDA-voorman ter discussie te stellen. „U vergroot het probleem al leen maai- door alle coffeeshops te sluiten", zegt de PvdA'er. „Dan wordt er voortaan op straat gehan deld en wordt soft-drugs in de criminaliteit getrok ken. Met alle gevaren van dien". Zijn opponent: „Het soort samenleving waar het CDA naar toe is er een zonder een coffeeshops". Als Wallage c blijft vragen of dat ook in het nieuwe regeerakki moet komen, moet De Hoop Scheffer uiteindeli gas terug nemen. „Een zeer drastische reductie' blijft tenslotte over. Maar de zaal zucht en steur waar heeft die man het over? „Hij draait er cons omheen en is niet realistisch", zeggen drie meis in de pauze. Het thuisvoordeel voor De Hoop Scheffer blijkt teniet gedaan en als de leerlinger de koffie zelf vragen mogen stellen, komt het vi pas echt in het debat. Een leerling die veel van Frankrijk weet, herinnert de CDA-leider eraan c daar de soft-drugs door de straatverkoop pas ec gecriminaliseerd is. Ze lopen daar zelfs met pist op zak. Moet dat hier ook zo? „Het gaat erom d het CDA een samenleving voor ogen heeft...." b gint De Hoop Scheffer weer van voor af aan. De jeugd mort. Waar is de debater, die hij toch zou zijn - in teg stelling tot de stuntelende Heerma? Waar is de 'flair' waar CDA-voorzitter Helgers op de avonc zijn aantreden zo mee pochte? De Hoop Scheff herhaalt zijn zinnetjes plichtmatig, vaak langdr en op een strenge schoolmeester-toon. Maar di jeugd heeft het wel gezien. Op de school waar len Joop de Uyl nog hbs'er is geweest, moet de buterende CDA-leider zijn eerste nederlaag ine seren. HILVERSUM WILFRED SCHOLTEN PvdA-fractievoorzitter Wallage drong de nieuwe CDA-aanvoerder De Hoop Scheffer tijdens de discussie met Hilversumse scholieren keer op keer in het nauw. foto anp hans steinmeijer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2