eidsch Dagblad Universiteit moet miljoenen inleveren Het extraatje van Douwe Egberts. opties. Toon zet er in 1999 een punt achter 'Hulpdiensten ondermaats bij kleine vliegvelden' Ajax wint strijd om Ledezma Marco Akerboom favoriet voor 'beste voetballer' in 'Nederland gokt mis met infrastructuur' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Troost voor vertrek DINSDAG 3 JUN11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland 1 Buitenland Cultuur en Kunst Sport Bewindslieden logen niet over technolease Verkiezingen moeten Algerije vrede brengen ilTTARD CPD Toon Hermans (80) zet over twee jaar definitief pen punt achter zijn carrière. De tournee van zijn nu nog lopende programma wordt na 88 uitver kochte voorstellingen afgebroken. Tijdens het sei zoen 1998/'99 zal de cabaretier en komiek nog >lechts in een beperkt aantal theaters in Neder- and en België afscheidsvoorstellingen geven. Hermans wil dit doen met een speciaal program- Voorzitter sluit gedwongen ontslagen niet uit LJit rijksbijdragen en collegegelden krijgt de Rijksuniver siteit Leiden (RUL) de komende jaren tientallen miljoe nen guldens minder. In 2005 loopt dat op tot bijna veer tig miljoen gulden op een begroting van momenteel rond de 500 miljoen gulden. Daarbij heeft de RUL te veel per soneel en veel te veel gebouwen. .EIDEN AAD RIETVELD Voorzitter van het college van bestuur Vredevoogd, ziet de toekomst echter allerminst somber in. „We moeten zorgen dat ons onderwijs verrekte goed wordt, dat studenten graag in Leiden willen studeren. We stel len nü orde op zaken." Het op timisme van Vredevoogd lijkt op grond van de cijfers in de nota Financiële Kaderstelling wat misplaatst. Van de ruim Inerduizend personeelsleden tnoeten er de komende zeven laar zo'n vierhonderd verdwij nen. Het aantal studenten loopt terug en dat kost de universiteit Dp termijn miljoenen guldens aan collegegelden. En het rijk bezuinigt fors op het universi tair onderwijs en onderzoek. Toch zegt de collegevoorzitter: „Dit is geen bedreiging, maar een kans. We willen uit de situa tie dat we steeds moeten reage ren op ontwikkelingen van bui tenaf. Een groot deel van het pro bleem denkt het college van be stuur te kunnen oplossen door gebouwen af te stoten. „We hebben echt veel te veel ruim te", zegt Vredevoogd. „Ver spreid over de hele stad, on praktisch en vaak onnodig duur in onderhoud. De medische fa culteit bijvoorbeeld, zit ver spreid over een aantal gebou wen. Als we daar de slag maken naar nieuwbouw kunnen we zomaar met 10.000 vierkante meter minder toe. Ons be stuursbureau verhuist van de Stationsweg naar de oude bi bliotheek aan het Rapenburg. Van een huurpand naar een ei gen gebouw, dat scheelt ook weer in de kosten." In de personeelsformatie wordt ook gesneden. Vrede- Jury: McVeigh pleegde aanslag in Oklahoma WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Na drie dagen beraadslagen heeft een jury in Denver Timo thy McVeigh op alle aanklach ten schuldig verklaard aan de bomaanslag die ruim twee jaar geleden in Oklahoma City aan 168 mensen het leven kostte. Het was de ergste terreurdaad op Amerikaanse bodem en de 29-jarige McVeigh kan er nu de doodstraf voor krijgen. De jury zal daar de komende dagen over beslissen. Toen het oordeel van de jury bekendgemaakt werd, brak het publiek in de rechtszaal in Den ver, Colorado in gejuich uit. Ook in Oklahoma City, negen honderd kilometer verder, werd door overlevenden en nabe staanden enthousiast gerea geerd. Maar de meest opmerke lijke reactie kwam van de advo caat van McVeigh, Stephen Jo- hes, dié de openbare aanklagers en de FBI-speurneuzen felici teerde met hun succes. Op last van rechter Richard Matsch onthielden Jones en de aanklagers zich verder van commentaar op de zaak. Eerst moet de jury bepalen of McVeigh de doodstraf verdient. Een groot aantal van de nabe staanden lieten weten niet voor de doodstraf te zijn, omdat dat 'een te gemakkelijke weg zou zijn', zoals een van hen zei. De voormalige legersergeant wilde met de aanslag wraak ne men voor het dramatisch verlo pen beleg door de FBI, twee jaar eerder, van de sekte van de Branch Davidians in Waco in Texas. Daarbij kwamen toen ruim tachtig mensen, onder wie kinderen, om het leven. McVeigh is volgens de aankla gers vier maanden bezig ge weest met de voorbereiding van de aanslag, die het federale kan toorgebouw in Oklaihoma in een puinhoop veranderde. Pagina 5: Voorbestemd tot het kwaad DEN HAAG-VALKENBURG GPD De samenwerking tussen brandweerkorpsen, ambulance diensten en de hulpdiensten van de regionale en militaire vliegvelden moet worden verbe terd. Alle diensten moet ook re gelmatiger samen gaan oefenen om te kijken of de gemaakte af spraken wel werken, stellen het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrij ding (Nibra) en Bockholts Bu reau voor Beleidsontwikkeling in een rapport dat ze hebben gemaakt voor het ministerie van Binnenlandse Zaken. Aanlei ding voor het onderzoek was de ramp met de Hercules op vlieg veld Eindhoven. Uit het onderzoek blijkt dat op de drie regionale luchtha vens (Beek, Rotterdam en Eel- de) en de tien militaire vliegvel den tot nu toe te weinig goede René Vallentgoed geen coördinator 'Beestenmarkt' Hicham Arazi verguld met overwinning op Marcelo Rios ma, dat hij momenteel aan het schrijven is en waarvoor de repetities met zijn orkest dit najaar zullen beginnen. De shows die dit najaar op het programma stonden zijn daarom afgelast, zo heeft zijn mana ger Herman van Hove de directies van schouw burgen en theaters gisteren laten weten. „Het schrijven van het afscheidsprogramma is voor Toon een fulltime job. Hij vindt dat dit de kroon op zijn werk moet zijn", aldus Van Hove. voogd schat dat de RUL in 2005 met zo'n vierhonderd perso neelsleden minder toe kan. Ge dwongen ontslagen worden daarbij niet uitgesloten, maar zijn volgens de voorzitter wel het allerlaatste middel. „We hebben zeven jaar de tijd en dat betekent dat natuurlijk verloop al heel veel zal oplossen. Soms zul je mensen moeten helpen en stimuleren om een andere baan te zoeken. En als het echt niet anders kan moet je aan ontslag gaan denken." Van de wetenschapswinkel en de afdeling informatisering is al bekend dat ze verdwijnen. „En daarmee gaan er al behoorlijk wat mensen uit." Onderwijs en onderzoek hoeven voorlopig niets in te leveren. Van perso neelsreducties in die sector is zeker tot 2001 geen sprake. Daarna gaat de universiteit on derzoeken beëindigen die vol gens een recent rapport van de werkgroep Kwaliteit niet goed zijn. Bezuinigingen op onder wijs zullen in de pas moeten lo pen met de daling van het aan tal studenten. Pagina 11: 'Met kwaliteit moe ten wij studenten trekken' afspraken zijn gemaakt tussen de hulporganisaties op en bui ten de vliegvelden. Op dit mo ment is er wel regelmatig over leg tussen de betrokken organi saties, maar van structureel overleg en van gezamenlijk oe fenen en uittesten van de af spraken is geen sprake. Een nieuw op te richten werk groep, bestaande uit deskundi gen van ministeries en van vliegvelden, zal de noodzakelij ke nieuwe regels gaan opstellen. Hieruit moet onder meer duide lijk worden hoeveel mensen en middelen er nodig zijn bij éen aantal verschillende scenario's voor rampen en ongevallen. Op de regionale en militaire vlieg velden zijn de interne hulporga nisaties wel goed georganiseerd, constateren de onderzoekers. Het militaire vliegveld Valken burg weigerde vanmorgen elk commentaar op het onderzoek. AMSTERDAM GPD Ajax heeft de harde strijd om de jonge aanvaller Froylan Ledez ma gewonnen. De Amsterdam mers bereikten gisteren een ak koord met zowel de Costa-Ri- caanse speler als met zijn club Alajuelense. Ledezma was de afgelopen week het lijdend voorwerp van een ordinaire ru zie tussen Ajax en Feyenoord. Beide clubs maakten aan spraak op de negentienjarige spits. Ajax kaapte Ledezma vori ge week op Schiphol onder de neus van Feyenoord weg, maar de Rotterdammers namen hem Wie nu bij ons twee pakken Douwe Egberts koffie koopt, maakt kans op één van de 2.000 koffiezetapparaten "Excellent de Luxe" (ter waarde van fl.169,-). Deelnameformulieren, met spelregels, in de winkel. Bovendien nu een aantrekkelijk prijsje voor: Douwe Egberts koffie aroma rood, bonen, grove- of snelfiltermaling, Q Q"7 pak 250 gram ,A29"0 Nu mét kans op een gratis koffie zetapparaat "Excellent de Luxe". ARNHEM ARIAN KUIL Deze week alleen bij Albert Heijn. chi Aanbieding geldt t/m zaterdag 7 Juni aanstaande. Nederland is wellicht wel het laatste land in Euro pa dat zich als distributieland zou moeten pre senteren. De miljarden guldens die nu in de Betu welijn, Schiphol, de Hogesnelheidslijn en de Tweede Maasvlakte worden gestoken, zouden veel meer opleveren als deze werden geïnves teerd in de verbetering van kennis en technolo gie. Dat stelt de Leidse hoogleraar Pols in een studie naar de 'Mainportstrategie'. Het rapport, dat bin nenkort uitkomt, is gemaakt voor de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, een van de belangrijkste adviesorganen van het kabi net. Pols veegt ongenadig de vloer aan met het rijksbeleid, dat er op is gericht de transport- en distributiesector als motor van de economie vrihj baan te geven. De sector draagt een veel beperk ter deel bij aan de economie dan tot nu toe is Pagina 2: Nederland Distributieland doodlopen de weg Museum voor Natuurhistorie straks Naturalis LEIDEN AD VAN KAAM Het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) in Leiden be trekt binnenkort niet alleen een nieuw gebouw, maar krijgt met het oog op de toekomst tevens een andere benaming. Als 'Na turalis' opent het NNM in 1998 zijn deuren en hoopt met die korte en krachtige benaming straks een grotere bekendheid bij.het publiek te verwerven. De oorspronkelijke naam Nationaal Natuurhistorisch Museum is onpraktisch. Het geeft welis waar nauwkeurig de identiteit van het museum weer, maar is erg lastig te onthouden. Daar om heet het NNM voortaan 'Naturalis', met als ondertitel Nationaal Natuurhistorisch Mu seum. Onder het motto 'Welkom in een leeg museum' organiseert Naturalis op zondag 15 juni een kijkdag in het splinternieuwe, maar nog lege gebouwencom plex aan de Plesmanlaan. Het museum in wording is die dag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Tijdens de kijk-middag zijn er dia-presentaties over de ten toonstellingen die worden ge houden als de verhuizing van de collectie eenmaal achter de rug is. Het overbrengen van de omvangrijke collectie dieren en preparaten vanuit de Raam- steeg naar de Plesmanlaan neemt ongeveer een jaar in be- HET WOORD IS AAN Remco Campert Het leven is een elastiekje: je rekt het uit tot het knapt; waar je mee begint, daar eindig je mee. 9724° "723° 12723° 20% 30% 60% 60% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -5,7 16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's Schrijvende lezers Sport Strips Uitgaan 12 LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Kees van Tongeren prolongeert zijn titel 'Leids amateurvoetbal ler van het jaar' niet. De aan voerder van Lugdunum behoort niet tot de groep van drie geno mineerden, waaruit de 'voetbal ler van het jaar' wordt gekozen. De jury maakte gistermiddag tijdens een persconferentie be kend dat Marco Akerboom (UVS), Dave de Heiden (UVS) en Richard Groeneweg (FC Lis- se) de drie overgebleven kandi daten zijn. Tijdens het Voetbal gala '97 op 13 juni in Holiday Inn wordt de winnaar bekend gemaakt. De jury, bestaande uit Leidsch-Dagbladjournalisten Rob Onderwater, Gert-Jan On- vlee en Gerard Baas, maakten ook de drie kanshebbers voor de titel 'Talent van het jaar' be kend. Hoessi Bezzai (Sparta 2), Tim de Cler (Ajax 2) en Ray mond Bennekers (UVS) zijn de drie genomineerden. Voor de verkiezing 'Club van het jaar' komen UVS, De Sleu tels en Lugdunum in aanmer- king. even later mee uit het door Ajax gereserveerde hotel. Daarbij vielen harde woorden. Ajax verhoogde als tegenzet het bod op de voetballer. Dat lijkt de doorslag te hebben ge geven. De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,-. Standaard al met o.a. ABS, 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine motor of 2.0 liter W turbodiesel met inter- Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Leidse professor Pols veegt vloer aan met regeringsbeleid: aangenomen, zo toont Pols aan. Ook het strategi sche belang ervan wordt zwaar overschat. Daarbij koestert de regering ook nog de misvat ting dat die economische motor vooral kan wor den opgevoerd door meer infrastructuur, zoals de Betuwespoorlijn en de uitbreidingen van Schip hol en de Maasvlakte. Deze investeringen slaan zelfs om in verliesposten als ook de milieukosten en de zogenoemde 'opportunity costs' worden meegerekend. Bij dat laatste wordt een vergelij king gemaakt tussen de opbrengsten van ver schillende investeringen. De baten van de grote infrastructurele projecten zijn veel kleiner dan die van investeringen in bijvoorbeeld kennis en mo derne technologie en kosten dus relatief gezien i Naam: 1 Adres: i Postcode: l Tel: Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) l Nr. bank/girc - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige rccreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OFBEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag Freetown Helikopterpiloot Jevon Skerman troost een weesmeisje vlak voordat ze in Freetown aan boord zal gaan van de helikopter die haar en zeventien andere wezen naar het vliegdekschap Keasarge brengt als eerste stap naar hun adoptie-ouders in de VS en Europa. Gisteren keerde de rust enigszins te rug in de hoofstad van Sierra Leone. Bemiddeling van het Rode Kruis leverde een staakt-het-vuren op tussen een West-Afrikaanse troepenmacht, gedomineerd door Nigeriaanse militairen, en de militairen die vorige week de gekozen burgerregering verdreven. Nigeria wil de afgezette president Kabbah weer in het zadel helpen. foto »ap» enric marti p mi* I ii m WÊPf -

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1