Leidse sportclubs eisen snel extra zaalruimte Grijze club' nog altijd springlevend Het aroma van een Frans kaasplateau ,flet 'accuslootje' weer schoon Laborant zoekt nieuwe uitdaging Aandeelhouders Mogen wijzen overnamebod af Leiden Regio Lokettisten station Leiden in uniform JINSDAG 3 JUNI 1997 13 EIDEN HERMAN JOUSTRA CJet slootje aan de Haagweg is £5eer een stukje schoner. De rei- iigingspolitie trok gisteren met en pikhaak de accu op de kant lie een jongetje vorige week in water had gegooid. De bak Tiras nog helemaal dicht, zodat ae£t erg onwaarschijnlijk lijkt dat latiet zeer giftige accuzuur in het ertater is terechtgekomen, t jDe zoektocht leverde een aar dagen geleden nog geen )n^sultaat op, maar gisteren had- gl^n de mannen van de reini- meer succes. De ac- j-u bleek op slechts een halve .Meter diepte te liggen, ongeveer Taderhalve meter uit de kant. En het water was vrij helder", Igt John van Amsterdam, een t(kn de mannen die deelnamen aan het speurwerk. „We zagen hem ineens tussen het groen liggen. Zo'n ding valt natuurlijk wel op, ook al door zijn vorm." Wat de reinigingspolitie be treft is de 'kwestie-accu' met de vondst van de bak voorlopig af gedaan. Een speurtocht naar het onbekende jongetje dat de accu vorige week vanaf een brug in de Potgieterlaan in het water wierp, is niet erg aanne melijk. „We zijn wat dat betreft natuurlijk afhankelijk van tips", zegt Van Amsterdam. „Maar dan nog. Het was zoals gezegd dus een jongetje. Bovendien had het jongetje de bak, en nog een andere accu, ergens op een stoep van de Haagweg gevon den. Iemand anders had die bakken daar dus neergezet. In wezen is dat dus de dader." j CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PIV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 'Hier wordt een spelletje gespeeld' LEIDEN ANP a IDEN ARNO VAN 'T HOOG is vaak beperkt, elke ig in opdracht dezelfde expe- icnten doen. Ik wil dan ook igerop en meer eigen verant- jordelijkheid." Aan ambitie ïtbreekt het niet bij Mark van Het afgelopen week- ïde zag hij zijn studie-inspan ningen beloond met de Zilveren 11 am, volgende maand treedt aan als management-trainee eijj het chemieconcern Hoff- Roche. stiVan Leeuwen kreeg de prijs e lor een Engelstalig verslag rer zijn onderzoek bij de afde- moleculaire immunolgie 0])n de bloedbank in het Leidse (fademisch Ziekenhuis. Daar left hij zich tien maanden be- n' ggehouden met een onderdeel het afweersysteem van de de zogenaamde T-cellen. 0 Vze cellen hebben receptoren S het oppervlak, die indrin- Strs, zoals een griepvirus, kun- injn aanpakken. Bij sommige "fensen blijkt dat een aantal <|n deze receptoren het eigen 'ejhaam aanvalt, waardoor ziek- n ontstaan als reuma en mul- atjile sclerose", legt Van Leeu- ...De laborant bestudeerde het ifjed van identieke tweelingen I niet-gerelateerde mensen en ram er zodoende achter de opbouw van de cel-receptoren deels erfelijk is bepaald. Toch levert dit nog geen aanwijzin gen om ziekten te behandelen. „Bij ratten kan men reumaver schijnselen wegnemen door an tistoffen in te spuiten tegen be paalde T-celreceptoren. Bij de mens blijkt dit nog niet te wer ken." De Zilveren Vlam, die de ie der jaar wordt uitgeloofd door de Nederlandse Vereniging van biomedische laboratoriumme dewerkers, bestaat uit. een oor konde plus 250 gulden. Afde lingsdirecteur laboratoriumon derwijs, Jan Anton van der Wil- lik is eveneens verguld met de prijs. „Het is meer dan een inci dent, want de afgelopen jaren hebben studenten van onze op leiding diverse prijzen in de wacht gesleept." Twee jaar gele den werd al eens eerder dezelf de onder-scheiding gewonnen. Ondanks de beloning voor zijn knappe werk, kijkt Mark van Leeuwen verder. Na een jaar in het laboratorium zoekt hij nieuwe uitdagingen. „Het bedrijfsleven heeft veel meer te bieden. Ik krijg nu een budget en daarbinnen bepaal ik zelf de werkzaamheden. Zo ga ik bij voorbeeld bijeenkomsten orga niseren om artsen en specialis ten voor te lichten over de wer king nieuwe medicijnen." Korfballen en het beoefenen van andere sporten) is straks in de Groenoordhallen niet meer mogelijk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Leidse sportverenigingen eisen snel duidelijkheid over de bouw van nieuwe sporthallen. „De wethouder blijft maar in onderhandeling, wij willen actie", zei voor zitter K. van der Moolen gisteren tijdens de ledenverga dering van de Leidse Sport Federatie (LSF) in de kantine van Leiden Atletiek. de komst van een nieuwe sport - nota", reageerde sportwethou der A. Pechtold. „Omdat deze nota nog maar een concept is zal ik proberen de aanbevelin gen mee te nemen." Veruit het belangrijkste punt is de komst van twee nieuwe sporthallen. Volgens de Leidse sportverenigingen is er veel te weinig ruimte om alle sporters te kunnen herbergen. „Onze korfballers moeten in Katwijk en Leiderdorp trainen. Leiden is een gemeente met meer dan LEIDEN THOMAS ERDBRINK Tijdens de vergadering bleek dat de LSF in het nieuwe sport - beleidsplan van de gemeente maar weinig van haar aanbeve lingen had aangetroffen „We zijn er om de gemeente te advi seren op sportgebied, dus willen we dat er naar ons wordt geluis terd", aldus LSF-voorzitter Van der Moolen. „Ik begrijp de haast van de LSF wel, de Leidse sportwereld heeft lang moeten wachten op honderdduizend inwoners. Waarom is er niet voldoende accommodatie in onze eigen stad?," vraagt A. Tieleman, ver tegenwoordiger van de korfbal clubs, zich af. In 1999 kunnen de sportver enigingen niet meer in de Groenoordhallen spelen. De nieuwe eigenaar wil de zes zaal sportvelden voor andere doel einden gaan gebruiken. De situ atie wordt dus nog nijpender volgens de LSF. Volgens wethouder Pechtold lost de bouw van een nieuwe hal bij zwembad de Zijl veel van de problemen op. Daarnaast is hij in onderhandeling met het Zeehospitium dat zich in de Leidse Vogelwijk gaat vestigen en daar ook een sportzaal bouwt. „Die hal gaat vooral overdag gebruikt worden door het hospitium, 's Avonds en in het weekeinde kunnen de ver schillende sportverenigingen erin", aldus de wethouder. Over enkele andere punten zoals de herinvoering van jeugdsportsubsidie en extra aandacht voor topsport was de wethouder kort maar krachtig. Jeugdsportsubsidie komt er wel, extra aandacht voor topsport niet. „De extra bijdrage per jeugdlid van een vereniging gaan we geleidelijk weer invoe ren. Het lijkt me echter niet ver standig om extra geld uit te ge ven aan stimulering van de top sport, dat geld kan beter naar normale sporters gaan." ARNO VAN T HOOG Aandeelhouders van het bio- techbedrijf Mogen hebben zich tegen het overnamebod van het Britse concern Zeneca gekeerd. Ze beschouwen het bod van 13,75 gulden als veel te laag. Op een buitengewone vergadering van aandeelhouders, waar de emoties af en toe hoog oplie pen, organiseerden kleinere aandeelhouders gisteren hun verzet. Het huidige overnamebod is een 'fooitje', aldus een aandeel houder. „Zeneca wil voor een dubbeltje op de eerste rang zit ten", zei een ander. Een groep aandeelhouders, daarin ge steund door de Vereniging Ef fecten Bezitters (VEB), riep de aanwezigen op hun stulcken niet te verkopen. Veel kleinere aandeelhouders hadden gerekend op een hoog overnamebod, omdat de beurs koers van het aandeel Mogen begin april was opgelopen tot ruim dertig gulden. Op de ver gadering grepen zij de kans om hun gal te spuien. „Hier wordt een spelletje gespeeld", was een aantijging. Eén van de aandeelhouders, die liet weten dat het huidige overnamebod hem zeker 100.000 gulden kost, beschul digde de directie ervan de koers eerder dit jaar zelf omhoog te hebben gejaagd. Directeur A. Breure zou telefonisch hebben laten blijken dat de snelle koers winst van het aandeel helemaal zo gek niet was. „Door uw uit spraken ben ik op het verkeerde been gezet en heb ik zelfs dure aandelen bijgekocht." Breure erkende dat hij had gerekend op een hoger bod, maar stelde dat geen enkel be drijf uiteindelijk bereid bleek meer te betalen dan 13,75. „Dit is het feit waarmee we moeten leven." De Mogen-directie waarschuwde de aandeelhou ders ook dat hun verzet ertoe kan leiden dat Zeneca zijn bod intrekt. Het voortbestaan van de Leidse onderneming kan daar door in gevaar komen. Overigens is het maar de vraag of de boze aandeelhou ders de verkoop van Mogen kunnen tegenhouden. Een groep grootaandeelhouders die beschikt over 51 procent van de Zeneca een gewenste partner Het in het Science Park ge vestigde Mogen is gespeciali seerd in genetische manipu latie van planten. Het bedrijf heeft al door genetische in grepen wortelen en tomaten resistent gemaakt tegen schimmels. Hoewel deze producten al beschikbaar zijn, verdient de Leidse on derneming hier nog geen geld aan. Licenties en con tractonderzoek zijn op dit moment de enige bron van inkomsten. Om verder on derzoek te kunnen verrichten is Zeneca zowel financieel als strategisch een gewenste partner. Een maand geleden, toen het bod van Zeneca be kend werd, verklaarde Breure nog 'in zijn nopies' te zijn met het Britse bedrijf. aandelen heeft het bod van Zeneca vorige maand al geac cepteerd. De Mogen-directie reageerde gisteren afwijzend op de sug gestie om de verkoop uit te stel len. Het biotechbedrijf heeft op korte termijn behoefte aan een kapitaalinjectie van 30 tot 50 miljoen gulden. Breure: „Via een emissie of een joint-venture kunnen we waarschijnlijk slechts een deel van dat geld binnenhalen. Dan komen we met de rug tegen de muur te staan en zijn we echt aan de wolven overgeleverd. Uit het biedingsbericht van Zeneca blijkt dat Mogen in het eerste kwartaal van dit jaar op nieuw in de rode cijfers is gedo ken: een verlies van 1,6 miljoen. De onderneming had juist vorig jaar voor het eerst sinds de op richting in 1985 een bescheiden winst geboekt van 170.000 gul den. ■iVN Leiden viert twintigjarig bestaan MONICA WESSELING j doen al twintig jaar hetzelf- j, trekken zich niets van de aan, hebben een stoffig (ago en zijn toch razend po- Hair; de vereniging Natuur- en (lieueducatie (IVN) in Leiden. irsus na cursus is bomvol, de /indelingen soms gewoon te en tientallen staan in de rij gids te mogen worden. Ko- injsnd weekeinde viert de Leidse jbleling haar jubileum. De vie- naig valt samen met het jaarlijk- IVN-weekeinde. heke Kistemaker, een van ui- 'st actieve leden van de Leidse N is niet verbaasd over de po lariteit van 'haar' club. leeds meer mensen zijn geïn- jesseerd in de natuur. Onze fjrsussen zijn niet duur en dus pr vrijwel iedereen te betalen. |t scheelt een stuk." Het IVN is een vereniging die h toelegt op natuur- en Achterliggende (lachte is dat mensen die iets (ten over natuur en milieu jh vanzelf milieu- en natuur- endelijker gaan gedragen, let IVN is dus duidelijk geen nfiegroep. We hebben geen geheven vingertje, zijn niet n<kig met beleidsmatige za- n", zegt Kistemaker. „Maar lens onze excursies laten we wél zien waar som- jge dingen toe leiden. Zoals "Waterwinning in de duinen flora en fauna veranderden het bebouwen van polder de lidevogels in nood brengt." (let IVN Leiden telt 177 dona- i Ars en 115 leden. Lid worden n niet zomaar: alleen mensen j bereid zijn vele uren te pnderen aan het rondleiden ji anderen danwel leiden van bussen, komen hiervoor in ?1imerking. Rijk word je er niet het is allemaal liefdewerk- jd-papier. kDoor dat vrijwilligerswerk zijn prijzen van IVN activiteiten Wandelingen (vrijwel elke iidag is er een excursie in de jio) zijn gratis en voor ieder- e toegankelijk. De cursussen Polderpark Cronesteyn vormt het decor van de festiviteiten van het INV. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Op zoek naar vleermuizen in Cronesteyn LEIDEN/WARMOND De natuurvereniging combi neert de jubileumactiviteiten met het jaarlijkse landelijke IVN-weekeinde. Zaterdag 7 en zondag 8 juni is er van al les te doen. Zaterdag is er voor kinderen van 8 tot 12 jaar in polderpark Crones teyn in Leiden een slootmid- dag. De jeugd 'vist' en gaat proberen alle diertjes een naam te geven. Om 14 uur verzamelen bij het informa tiecentrum. Voor de ouders en alle an deren vertrekt op hetzelfde tijdstip een wandeling door Cronesteyn. 's Avonds is er een vleermuizenavond. Om 20.15 begint een lezing met dia's en daarna gaat de groep met een vleermuisdetector (waarmee het vleermuizen- geluid hoorbaar wordt) door het park. Ook op zaterdag vertrekt om 14 uur bij het einde van de Cantineweg in Katwijk een groepje voor een duin rooswandeling. Zondag 8 juni voert de wandeling door parkbos 't Huys te Warmont. Om 14 uur vertrek bij het parkeer terrein aan de Herenweg 139 in Warmond. Het bos her bergt niet alleen hele oude bomen maar ook bijzondere vogels. Alle wandelingen zijn gra tis. Opgeven vooraf is niet nodig. LEIDEN THOMAS ERDBRINK De lokettisten van Leiden Cen traal krijgen bedrijfskleding, te gen de kou en voor herkenbaar heid. Het Leidse station is een van de weinige in Nederland met open balies, loketten zon der glasplaat. Ondanks de klant vriendelijkheid van de open ba lies zijn de lokettisten en de NS niet helemaal tevreden over het concept. „We vinden het te koud", zegt lokettist R. van Mil- ligen. Vooral in de winter moesten ze afzien. De inzet van straal kacheltjes en het plaatsen van een draaideur bleek niet vol doende om de kou buiten te houden. Zelfs het nieuwe warmtegordijn kon er niet voor zorgen dat de lokettisten onder behaaglijke temperaturen kon den werken. Het plan van de NS om de open balies op grotere schaal in te zetten gaat na de Leidse kli matologische problemen dan ook niet door. Er zijn volgens de NS teveel aanpassingen nodig om de klantvriendelijke balies op grote schaal in te voeren. Alleen de vier 'mega' stations, zoals Amsterdam en Den Haag krijgen open balies. „Voor de kleinere stations zien we er van af. De Leidse loketten blijven natuurlijk open", zegt NS-voor- lichter T. Manten. „Ze krijgen nu bedrijfskleding, in tegenstel ling tot hun collega's achter glas", zegt hij. „Het wordt kle ding die warm is in de winter en koel in de zomer." Van Milligen ziet alleen maar voordelen in de nieuwe kleding. „Nu hoef ik nooit meer na te denken over wat ik aan moet trekken naar mijn werk. Het is ook nog eens veel makkelijker voor de klanten, we zijn zo veel herkenbaarder." Wanneer de nieuwe unifor men komen is nog onduidelijk. „Eerst gaan we de kleding tes ten," zegt van Milligen. „We willen natuurlijk wel dat het er een beetje leuk uitziet en dat het lekker zit." (duincursus, landschapscursus tereen en al die jaren zijn er wandelingen uitsluitend wor- en vogelzangcursus) kosten een meer aanmeldingen dan plaat- den bezocht door dragers van paar tientjes. Die cursussen sen. geitenwollensokken, knapzakjes draaien overigens al jaren ach- Wie denkt/ dat cursussen en en notoire najlieufanaten hppfr het mis. „Nee hoor, er loopt hier een doorsnee van Neder land rond. Alle leeftijden, beroe- Achilles-project bestudeert Europese voetflora LEIDEN ARNO VAN 'T HOOG „Acht van de tien mensen die ik in de praktijk krijg, hebben één of andere schimmelinfectie", laat pedicure Ellen Albers uit Leiderdorp weten. „Dat is inderdaad heel hoog, maar ik kan niet inschatten of dit elders ook het geval is." Colle ga Christine van der Hoogt uit Leiden noemt een lager percentage. „Ik schat dat dertig pro cent van de mensen die langskomen een infec tie heeft." Veel mensen weten uit eigen reuk-ervaring dat schoenen een broedplaats zijn van onzicht baar leven. De voet heeft immers alles te bieden waar een gemiddelde schimmel of bacterie dol op is: vocht, warmte en voedingsstoffen. Zolang hun aanwezigheid alleen resulteert in het aroma van een Frans kaasplateau, is er weinig aan de hand. Maar als de voetflora in plaats van huidschil fers en zweet, zich aan levend vel en nagels te goed gaat doen, wordt het tijd om in te grijpen. Omdat de omvang van dit probleem nog onbe kend is, gaat het Europese Achilles-project hon derdduizend paar voeten onderzoeken op de aanwezigheid van schimmelinfecties en andere aandoeningen zoals eczeem en psoriasis. In Ne derland leveren 300 huisartsen een bijdrage tij dens de 'Europese week van de voet', die giste ren is begonnen. merken dat er een ongenode gast op hun voe ten woont. „Klanten komen hier voor pijnklach- ten. Geregeld constateren wij dan voet- of na gelschimmel en die kan er vaak al jaren zitten." Toch zijn infecties op de nagels wel te herken nen. Albers: „Ze worden dan gelig of bruin van kleur. Het kan ook gebeuren dat een nagel loslaat." Veel patiënten worden doorverwezen naar de huisarts, zeker als hun huid is aangetast. Bij na gelinfecties kan de pedicure wel iets uitrichten. „Door de nagel dun af te slijpen en een tinctuur aan te brengen, kan de schimmel worden be streden", doceert Ellen Albers, „Zo'n behande ling kan maanden duren." Omdat de aandoening besmettelijk is, gaat een pedicure zorgvuldig te werk. Christine van der Hoogt: „Je moet hygiënisch werken. De in strumenten worden, net als bij de tandarts, na iedere behandeling heel goed schoongemaakt." De infecties krijgen vooral kans in een vochti ge omgeving met veel blote voeten zoals sport zalen, zwembaden of douches. De een steekt zo de ander aan. Overigens is er volgens de pedicu res geen reden bezorgd te zijn dat men stukje bij beetje wegschimmelt, wanneer een behan deling uitblijft. Van der Hoogt: „Het is eerder lastig dan gevaarlijk. Tot voor enkele jaren was er zelfs geen echt afdoende behandeling, maar tegenwoordig zijn er effectieve middelen te krij-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13