Doek valt definitief voor Zendingshuis Oegstgeest Kerk Samenleving Bomers: minder aandacht voor Maria omwille van oecumene 'Desinteresse en cynisme belemmeren SoW-proces' Samen op Weg-kerken verdelen kosten eerlijker Kort geding /111 r* III17 w 171% MAANDAG 2 JUN11997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 AMSTERDAM ANP Omwille van de oecumene is er volgens bisschop Bomers van Haarlem minder aandacht voor Ma ria geweest. Maar de gewone gelovigen hebben dat niet zo beleefd. Die hebben aan Maria de plaats gegeven die zij de eeuwen door heeft ge had. Bomers zei dit afgelopen zaterdag in een ge sprek met enkele journalisten in een bomvolle Zuidhal van de RAI, waar bijna 5000 gelovigen uit 48 landen de eerste internationale Maria ge bedsdag bijwoonden. Ruim de helft van de over wegend oudere aanwezigen kwam uit de Duitstalige landen. De groeiende belangstelling voor de Mariaver ering schrijft de bisschop van Haarlem toe aan de behoefte aan mystiek en mysterie. Voor het Tweede Vaticaans Concilie was de liturgie veel mystieker. Daarvoor in de plaats is veel woord liturgie gekomen. Jezus is de enige Verlosser, zei Bomers in zijn preek tijdens de pontificale hoogmis. Volgens de Rooms-Katholieke Kerk is er geen tegenstelling tussen Christus en Maria. Als verloste is Maria ook medeverlosseres. Precies een jaar geleden gaf Bomers de vere ring van Maria onder deze naam vrij. Vanaf zijn benoeming in Haarlem heeft hij daarvoor veel verzoeken gekregen. Die verering gaat terug op de Mariaverschijningen die Ida Peerdeman tus sen 1945 en 1959 zag in een schilderij in een kerk in de Amsterdamse Rijnstraat. In 1956 constateerde de toenmalige bisschop Huibers van Haarlem dat er geen sprake was van bovennatuurlijke verschijningen. Daarover, zo schreef Bomers vorig jaar, kan de RK Kerk op dit moment geen uitspraak doen. De zinvolle titel Vrouwe van alle Volkeren kan in deze tijd de mensheid genezen van valse vor men van nationalisme en rassenbewustzijn, zei Bomers in zijn preek. Daarom was hij heel erg blij dat deze gebedsdag in zijn bisdom plaats had. Hij besefte dat zijn verklaring van vorig jaar de weg voor deze bijeenkomst vrij had gemaakt. De stichting Vrouwe van alle Volkeren had de gebedsdag georganiseerd. In de Amsterdamse Diepenbrockstraat zet zij samen met de gemeen schap Familie van Maria de Medeverlosseres de Mariaverering voort in de geest van Peerdeman, die vorig jaar op 90-jarige leeftijd overleed. Tijdens de gebedsdag werden er handtekenin gen verzameld onder een verzoekschrift aan paus Johannes Paulus II om de leer over Maria als medeverlosseres tot dogma te verklaren. De mensheid beleeft momenteel een hoogtepunt in de verering van Maria, aldus de internationale beweging Vox Populi Mariae Mediatrici, de stem van het volk voor Maria Medeverlosseres, die de actie op touw heeft gezet. Na de vier dogma's over Maria als moeder van God, haar onbevlekte ontvangenis, haar eeuwige maagdelijkheid en haar tenhemelopneming is nu de tijd rijp voor het vijfde Mariadogma. Tijdens de eerste internationale Mariale gebedsdag was er ook gele genheid om de biecht af te nemen. foto anp Secretaris-generaal hervormde kerk bevestigd UTRECHT. ANP Het Samen op Weg-proces van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK), Gereformeerde Kerken en Evangelisch-Lutherse Kerk gaat te veel gebukt onder een gebrek aan interesse bij ge meenteleden en onder ver moeidheid en cynisme van veel direct betrokkenen. Dat zei de nieuwe secretaris-generaal van de NHK, dr. B. Plaisier, gisteren in de Jacobikerk in Utrecht. Plaisier kreeg daarvan de be vestiging als predikant voor bui tengewone werkzaamheden. Volgens de hoogste baas van de NHK, in eigen kring ook wel 'papieren paus' genoemd, lijkt het streven naar kerkelijke een heid op twee mannen die elkaar steeds tegenkomen, maar door lopen en uiteindelijk zeggen: nu ga ik jouw kant op. Maar op nieuw kruisen hun wegen, aldus Plaisier, omdat 'niemand hen had gezegd dat ze bij elkaar moesten schuilen'. Desinteresse, vermoeidheid en cynisme zijn funest in het streven naar eenheid, aldus Plaisier. Ook mogen de nu nog versplinterde kerken volgens hem riiet blijven hangen in het 'doodsgebied van het eigen ge lijk'. Dan zou de grootste zicht baarheid van de kerk haar on enigheid zijn. Bovendien mag de 'organisatorische renovatie' geen belemmering vormen voor de missie van de kerk in de we reld, benadrukte de vroegere zendingspredikant voor de Ge reformeerde Zendingsbond in Indonesië. De bevestiging van de 50-jari- ge Haagse predikant vond op zijn eigen verzoek in een Sa- men-op-Weggemeente in Utrecht plaats. Die keuze was volgens Plaisier symbolisch be doeld. Op het terrein van het voormalige Militaire Hospitaal in de stad komt de centrale huisvesting van het landelijke bureau van de SoW- kerken. Bovendien had Plaisier per soonlijke herinneringen aan de Jacobikerk. zijn oudste zoon is daar als kind gedoopt. Maandag begint de secreta ris-generaal aan zijn werkzaam heden. Hij is opvolger van dr. K. Blei, die tien jaar lang secreta ris-generaal van de NHK is ge weest. Blei bracht zaterdag zijn laatste werkdag door op de ge zamenlijke synode van her vormden, gereformeerden en lutheranen in Dalfsen. Met luid applaus namen de synodeleden afscheid van Blei. De gerefor meerde synodevoorzitter ds. R.S.E. Vissinga noemde hem een 'gedreven en bevlogen mens, een homo oecumenicus'. Voor Plaisier breekt nu een zware tijd aan, zei de hervorm de synodevoorzitter ds. W. Beekman zondag. De samenle ving seculariseert, steeds meer mensen menen dat het instituut kerk op sterven na dood is en er is een kloof tussen gemeente en synode. Maar 'vrees niet, hebt moed broeder', bemoedigde hij. Landelijk bureau SoW-kerken op terrein Militair Hospitaal DALFSEN «ANP Het hervormde Zendingshuis in Oegstgeest. foto mark lamers Het landelijk bureau van de drie Samen op Weg kerken komt op het terrein van het voormalig Mi litair Hospitaal in Utrecht, zo heeft de gezamen lijke synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen in Dalfsen besloten. Voor het hervormde Zendingshuis in Oegst geest, dat dit jaar tachtig jaar bestaat, valt daar door definitief het doek. Tegen het besluit stem den 23 hervormde synodeleden en een lutheraan. Hervormd synode- en moderamenlid (dagelijks bestuur) B.J. van Vreeswijk onthield zich van stemming. In een verklaring noemde hij de opheffing van het Zendingshuis een te groot offer. Voorzitter C. Fieren van de Raad voor de Zending zei eerder op de avond met 'pijn en moeite' afscheid te moeten nemen van het 'gezicht en boegbeeld van de zen ding in Nederland'. Hij eiste van het dagelijks be stuur van de kerken dat de Raad voor de zending een stem in het zendingsbeleid van de SoW-ker- ken blijft houden. Moderamenlid W. Barendrecht zegde dat toe. „Uw traditie van de zending zaj een grote rol gaan spelen. Dat is onze nieuwe uit daging. Het getuigenis staat voorop, maar de daad, het diaconale, volgt daar direct op." De kosten van de grond van het voormalig Mi litair Hospitaal zijn geraamd op bijna 4,5 miljoen gulden. Voor een renovatie willen de SoW-kerken hooguit 28 miljoen gulden uittrekken. Naar ver wachting neemt het landelijk dienstencentrum van de SoW-kerken het pand medio 1999 in ge bruik. Momenteel werken de drie afzonderlijke orga nisaties van de kerken nog verspreid over hel land: Leidschendam, Leusden, Woerden, Drie bergen, Oegstgeest en Dordrecht. De centrale huisvesting moet de totale kosten van de toe komstige verenigde kerk drukken. DALFSEN ANP De drie Samen op Weg-kerken gaan hun gezamenlijke landelijke kosten eer lijker verdelen. Dat heeft de gezamenlij ke synode van hervormden, gerefor meerden en lutheranen unaniem in Dalfsen besloten. De Nederlandse Hervormde Kerk neemt voortaan het grootste deel van de kosten voor haar rekening (60 procent), terwijl de Gereformeerde kerken (39 procent) en de Evangelisch-Lutherse Kerk (1 procent) minder duiten in de gezamenlijke geldzak van de nieuw te vormen kerk doen. Tot op heden ken den de Samen op Weg-partners een ver deling van vijftig-vijtig. Maar de nieuwe verdeelsleutel komt volgens de triosyno de meer overeen met de werkelijkheid, de draagkracht en de financieringsmo gelijkheden van de drie kerken afzon derlijk. De verdeelsleutel geldt alleen voor de kosten die de landelijke arbeids organisatie maakt en niet voor de plaat selijke kerken die samen willen gaan of inmiddels zijn Salarissen De drie SoW-kerken tellen momenteel 1.169.700 belijdende leden. Dat zijn 732.800 hervormden, 428.200 gerefor meerden en 8.700 lutheranen. De afzon derlijke arbeidsorganisaties bieden sa men werkgelegenheid aan 426 mensen (345 volledige arbeidsplaatsen). In 1996 waren de arbeidsorganisaties in totaal 267 miljoen gulden kwijt aan onder meer salarissen en huisvesting. Binnen een half jaar moeten de drie organisaties samengaan in een geza menlijke arbeidsorganisatie. Daartoe verplichtten de synodeleden zich vrij- dag. Aan het hoofd van de nieuwe organi satie komt, uiterlijk op 1 januari 1998, een algemeen directeur te staan. De be oogd kandidaat is A. Wamsteker, de huidige voorzitter van het nog driehoof dige directieteam. Het besluit loopt vooruit op de feitelij ke samenvoeging van de drie kerken in de Verenigde Protestantse Kerk in Ne derland. Pas halverwege 1999 zal de ar beidsorganisatie van de SoW-kerken ondergebracht worden in de centrale huisvesting, vermoedelijk in het voor malig Militair Hospitaal in Utrecht Mocht het landelijk dienstencentrum in Utrecht worden gevestigd, dan wil de ondernemingsraad van de Gerefor meerde Kerken dat de medewerkers eenmalig een goede vouwfiets krijgen, zo liet de raad in een advies aan de trio synode weten. Deze stimulans om de auto te laten staan zou een investering vergen van twee ton. DEN HAAG/GAMEREN ANP De Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) in Gameren daagt het moderamen (dagelijks be stuur) van de kerk vandaag vooi de rechter. In een kort geding in Den Haag wil de gemeente als nog toestemming krijgen om een predikant te beroepen. Tot op heden weigert de Pro vinciale Kerkvoogdij Commis sie, die namens de kerk toezicht houdt op de plaatselijke kerk voogdijen, de benodigde verkla ring daarvoor af te geven. De kerkvoogdij in Gameren voldoe) niet aan de eisen die de kerkor de van de NHK voorschrijft. uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Woensdag 2 Juni PREMIEPLAAT. Voor onze abonné's hebben wij aange kocht een werkelijk mooie premieplaat, getiteld: SCHEPEN VOOR ANKER, door H.W. Mesdag. De tijd is weer daar, dat, getrouw aan onzen roep van Hol- landsche zindelijkheid, de huisvrouwen bezig zijn met een niet genoeg te waardeeren ijver om kamers van alle gezel ligheid te ontdoen, alle stofdeeltjes te verplaatsen, om daarna alle meubelen weder netjes op hun plaats te zetten. Maar ook dan wordt eerst gezien, dat hier of daar een plaat in eenvoudige lijst een zeer goed effect zou maken. In deze behoefte wenschen we te voorzien door boven staande premieplaat aan te bieden, zijnde een lichtdruk naar de schilderij van H.W. Mesdag, en wel voor slechts 25 cents. De premieplaat is te bezichtigen bij de Firma D. SALA ZONEN, bij wie lijsten in verschillende prijzen verkrijgbaar zijn; alsmede in onze vestibule, en is verkrijgbaar - naar keuze - in bruin of blauwtint. Donderdagavond zal in ons blad een bon worden afge drukt, waarop de plaat - voor zooverre onze voorraad strekt - Vrijdag 4 juni zal worden afgegeven. Abonné s, die het Dagblad per post ontvangen, wordt de Plaat toegezonden tegen toezending van 35 Cents. Postwis sel, waarop de naam des afzenders is vermeld, is voldoen de. ANN01972 Vrijdag 2 Juni LEIDENDe Leidse universiteitsraad gaat zich tot de Tweede Kamer wenden, uit protest tegen de wijze waarop minister de Brauw twee topbestuurders aan de Leidse uni versiteit wil benoemen. De universiteitsraad vindt, dat de bewindsman zeer eigenzinnig te werk gaat. Aan een aanbe veling van de raad over twee kandidaten is hij zonder over leg voorbij gegaan. "De minister dringt de Leidse universi teit op deze manier bestuurders op", aldus de ongebruike lijke open brief die aan de Kamerleden wordt verstuurd. TER AAR"Unico is een unicum" dat zou het opschrift moeten zijn van de zeer moderne supermarkt die aan de Langeraarseweg werd geopend door Burgemeester H.J. van de Poel, waarmee hij zijn eerste officiële daad heeft ver richt. De burgemeester prees daarbij het inzicht en de durf van gebroeders Akerboom, die in deze tijd zo'n zaak durf den te openen, daarbij een nieuwe schakel hechtende aan de voorzieningen die deze supermarkten geven in een plat telandsgemeente. KATWIJK AAN ZEEEr is weer haring op komst. De trei- lers, die in de Ierse wateren ter hoogte van de westkust van Schotland vissen, hebben wonderbaarlijke vangsten ge daan. De IJM 57 "Zeehaan", haalde zelfs volgens de berich ten van zee ongeveer driehonderd kantjes. LEIDEN Geboren Leonardus René zv. R. Vink en B.P.L. Zandbergen Da vid Benjamin zv. A.H.P.M. Salman en J M. van der Linden Elsemieke Hen- drika Johanna dv. QJ.L.M. van der Ham en H.F. Schaap Merel Evelien dv. M.T. Oldenburg en M.M.R. van den Heuvel Benjamin zv. S. van Hoeij Schilthouwer Pompeen H.M.A.F. Six* HiddeCornelis zv. P J.C. Zoutenbieren M C P C.E. Hij- gevoort Tess Yvonne Sigrid dv. C.J.W. Bodegraven en S.E. de Vries Richard zv. F.D.C. Hansen en P. van Leeuwen Lotje dv. M A. Bakema en M.A.A. van der Linden Jelmer zv. R.M.H Visser en S.B.M. Wiegel Hilda Kimberley dv. M.J. Moerkens*Adrianus Johannes Ma ria zv. A.M. van der Salm en C.H.M. Heemskerk Olivier Johannes zv. J.J. Snepvangers en H.W.M van Zandvoort Gwyneth Anna Louise dv. K.P. DeLapen J.C.M. Grosfeld Francisco José zv. W H Haasnoot en MH Vletter San- jeev Vanishsmgzv. D. Bansray en S. Dhalganjansing* Daisy dv. M C Freke en B. Nonnekes Enes zv. H. Eren en H. Eren Erenerzv H Eren en H. Eren Jasmin dv. J.C. Preston en L. Betlem Wesley zv CJ. de la Rie en C.A. Lepelaar Nina Wllemijn dv. WJ. van Galen Jo- na zv. T.A. Liesting en J C. de Kok Marleen Joanne dv. C.A Kroon en P J.M. Berendse Nicholas zv. G. Grif fith en B.B. Griffith Ramon zv. J.M. van Vulpen en E.A.M. Immerzeel Me lissa dv. D. Letsch en A.M.W. van der Meer Isimenmen Anslem zv. M. Adima en M. Koetsier Youneszv. E.M. Har- roui en K. Harroui Brandon zv. R.H. Boot en F. Metin Martijn zv. M. Jans sen en G.P Kroesemeijer Kayleigh An toinette Geeske dv. M.B.W. Nieuwen- burg Eva Anna dv. dv. N.P.A. van Maarle en M.l. van Mullem Jenny Oli via dv. H M. Kosman en P D. Nieman JensPieterzv. M.J. Bosmanen I.J.M. Borst Mariska Agatha dv. T.H. Kage- naar en G A A Brama Marieke Irene dv. P.A. van Schie en J.J. Surie Rik Harmen zv J.F Schepers en M.H. Bol Elisabeth Anna Maria dv. F. van Noord en J.E.A. Kakebeeke Danielle Corina dv. R. Komen en C.W.T. Meijer Claire Nathalie dv P.M. van den Berg Sofyan zv. D Mandil en M. Akkich Kane Kyle zv E E. van Gorcum en H.C. Bogers* Gezina Cornelia dv. C. Koogie en G Baaij Anna Elisabeth dv. J.W. van Beek en H. van den Tooren Nico Cat- harina dv. V.G. van Diemen en G.H. van Nieuwkoop Simon zv. G. van der Wiel en M. van der Niet Stefan zv. H.P. van Duijvenvoorde Yens zv. A.J. van Boste- len en M.D.L.A. Joven van Sluijs Kim berley Catharina Cornelia dv. J.H.M. van der Poel en A.J.G. Geul,* Brenda Lisette dv. R.N. van Zeist en A.M C. Schoolder- man David Joost zv. G A. Schreurs en P.M. van den Berge Carolien Henrieke Catharina dv. J.M C.B. van Bakel en C M l Nico The' Eleonore Emma Johanna, geboren 22 mei, dochter van Sjaan en Hielco Kuipers en zusje van Ruben. noudzv. E.M.D SchuuringenW.H.M. Scholtes Tom zv J. Campfens en G. van der Leur Jonne dv. J. Campfens en G. van de Leur Merit Joosje Anna dv. H. Muideren E.M.M. de Vries* Bartzv G. Meertensen L M. Leder Nicolaas Jacobus zv N.J J. Duindam en H. Dou- wes Jousuf zv. A. Mohamed en A. Atta Maxime Alexandra dv. D.G. Lasschuit en M.X.M. Simons Michelle Hélène dv. J.W.P.J. Zwaan en L. Hut Tim zv. A. Berkheij en I. van Beest Daan Se- bastiaan zv. E R. Holman en P. Verhoeff Abayomi Olojuwon zv. G.A. Tubo en P. Verhoeven Roxanne zv. J.A. Schoorl en M.C.J.M. van Kessel Cornelis Jan zv. B.R. van der Plas en A.A. Imthorn Koen Cornelis Willem zv. H C.L. de Veld en E.P.J. Wulms. Overleden D.D. Doelwijt, geb. 5 febr 1997, zoon C. Bleiji.geb 7 juni 1922, geh. gew. met W.F. Nieuwenburg N. Slootjes, geb 25 febr. 1913, man G.T.A. Donkersloot, geb. 23 juni 1917, man *T.J. Kortekaas, geb. 9 febr 1925, man M.J.M. van den Berg, geb. 4 okt 1908, geh. gew. met D. Nieuwen burg F. Schot, geb 24 mei 1927, man J.M. Pesurnay, geb. 9 maart 1927, man T.J. Vreeswijk, geb. 5 april 1909, geh. gew. met C.G. Juffermans P. Kop- pert, geb. 20 april 1918, man F. Over- duin, geb. 1 febr. 1912, geh. gew. met J. Overduin B.J. den Turk, geb. 25 april 1912, geh. gew. met H. de Bondt A de Wit,'geb. 9 mei 1920, man Th.J.M. van 't Hoofd, geb 30 aug 1949, vrouw «J.Verhage, geb. 7.sept 1942, man M. Thomas, geb. 25 okt 1913, geh. gew. met D. van de Pol A. Hulst, geb. 5 mei 1997, zoon P.C. Blaauw, geb. 29 maart 1940, geh. gew Lunita Mariposa, geboren op 20 mei, dochter van Gino en Maaike Santulli-Hoogeveen. geb 11 febr 1909, geh. gew. met J.J. Planque J Onderwater, geb. 9 aug 1923, geh. gew. met J. van Dam G. Springer, geb 11 sept 1916, man A.C. Padding, geb. 5 aug 1946, ev. M. van Ark C. Johannes, geb. 5 febr 1913, geh. gew. met E. Blaszczyk J.G. Wiechers, geb. 24 jan 1907, geh. gew. met M.A. Taal P. van der Laan, geb. 17 nov 1907, geh. gew. met W.F. de Wolf M.J.E. Kerckhoffs, geb. 17 jan 1920, vrouw* A. Beemsterboer, geb. 25 aug 1915, geh. gew. met B. Spaan J.J. de Keiser, geb. 22 sept 1923, man H. van Drunen Littel, geb. 16 juli 1922, man E.P.J.M Hoogveld, geb. 11 okt 1931, ev. H.A.L.M Mudde*M. van Rijn, geb. 26 juli 1911, man L. de Ridder, geb. 15 sept 1919, man. Gehuwd J. Brouwer en H.A.J. Toetenel A. Pelupessy en I. Schilperoord P l'Ecluseen M.J. van Pijpen J.J. So- mers en H.J. Hagendooren R A. van de Graaf en R.M. Hillebrand E.W.M. Huijsman en A. van Dam P.J. van Oe- velen en N. Dorrestijn E.P.J. van Kam pen en A. Kriek H. Schalkers en M.J Overdiep M.R. van Schaik en K. Amro J Bergman en L. van Leeuwen H. de Bruin en J.C.B. de Nie. VOORSCHOTEN Geboren Lindy Chaline, dv. J.M. Abarbanel en M.J.A. Zonneveld Dion zv. A.H.P. van der Toorn en Y.G.W.M. van der Wielen Tess dv. R.A. Koopman en M.M.Th, van den Berg Teun Willem zv. R.O.H A.D. Wilde en W.H.W. van Stiphout Romy Michelle dv. J.H den Breems en J.B. Stam Elly Laura dv. F.A. Bijlsrna en K.P. Verlinden Overleden R van Bolhuis, oud 83 jaar G.M.A Beijersbergen, wv. Out, 87 jaar S.E. Berkenbosch wv. Crooimans, oud 76 jaar P. Perfors, wv. H. Nagtegaal, oud 87 jaar A.J Straathof, wv. Melis, oud 82 jaar. ;>l' v f 'k'Mi L O F O N LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adiund) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320218 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 32,95 per kwartaal (acceptgiro) 93,05 per jaar (acceptgiro) f 358,00 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (ND 151,08 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) ZIEKENHU IZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00- 15.30 uur en 19 00-19 30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling 14 30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur. klasse I en II daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling-14.30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur). Kinderafdeling-14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewakingfCCl/Jen intensive care (IC): 14.00-14 30 uur en 18 30-19 00 uur. Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A//een Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur (uitsluitendvoor partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie 14.15-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17.00 uur, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n 18 30-19 30uur, klasse Ie

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8