Nigerianen vallen coupplegers aan GOED KOOP Buitenland tientallen vermisten lia rellen op Borneo Bolivia kiest oud-dictator Duitse crisistop levert niets op jiuisarrest voor drie Oppositieleiders Kenya Partij Arbeid kiest voor zekerheid V.8 'Maffia en Gaddafi steunen separatisme' 1!' m Dutten bij de paus Noord-Ierse politieman doodgeslagen ballymoney De Noord-Ierse politie heeft gisteren enkele perso nen aangehouden na de moord op een agent in Ballymoney in het noorden van de provincie. Het 45-jarige slachtoffer was op straat doodgeslagen door naar schatting zeven pro-Britse pro testantse extremisten, waarschijnlijk uit woede over een door de politie verboden mars. De politieman had in zijn vrije tijd een protestantse bar bezocht. Britse koningin serveert slobberwijn londen De Britse koninklijke familie drinkt goedkope wijn en [zet die ook gasten voor tijdens recepties op Buckingham Palace. ■Een van de favorieten van de Windsors is Liebfraumilch, voor zes gulden en een kwartje per fles. Volgens de hofleverancier jJheeft de koningin naast haar favoriete Duitse wijn ook betere sprank in huis. Volgens de Encyclopaedia of Wine is Liebfrau- 3milch 'de goedkoopste en slechtste wijn van Rheinhessen'. Jrastische afname moorden in VS Washington* Het aantal zware misdrijven in de Verenigde Sta- Iten is het afgelopen jaar duidelijk gedaald, vooral wat betreft [moord, roof en verkrachting. Volgens statistieken die de federale Ipolitie FBI gisteren publiceerde, nam het aantal moorden met [elf procent af. Het aantal roofovervallen daalde met acht pro- /eduvve Malcolm X zwaar gewond Iyonkers De weduwe van de zwarte activist Malcolm X, Betty IShabazz (63), is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een jbrand in haar woning in de Newyorkse wijk Yonkers. De politie gaat ervan uit dat de brand is aangestoken. De 12-jarige klein- jzoon Malcolm is aangehouden. Malcolm X was in de vroege ja- ten zestig de stem van de zwarte moslims in de VS. In 1965 werd [hij vermoord. Joden door ongevallen in noodweer adrid Noodweer heeft in het weekeinde in Spanje tot over- itromingen en talrijke verkeersongevallen geleid. Volgens de po- 'tie zijn daardoor zeker zestien mensen om het leven gekomen, ien busongeluk bij Mota del Cuervo in Midden-Spanje kostte zeven inzittenden het leven, terwijl 38 passagiers irnstige verwondingen opliepen. '°f(Auto ramt Frans terras: drie doden pr-remy de provence Twee Zwitserse toeristen en een Fransman Pzijn zaterdag in St-Remy de Provence in het zuiden van Frank- mjk om het leven gekomen, toen een auto een caféterras opreed. bestuurder was de macht over het stuur kwijtgeraakt. Van de ie zeventien gewonden, die gisteren nog in het ziekenhuis in Avig- 1S bon lagen, waren vijf er slecht aan toe. De automobilist, die niet fyad gedronken, raakte slechts lichtgewond. left s Gewelddadig weekeinde in Algerije .cht - d{Algiers In Algiers heeft zich vanochtend opnieuw een zware [n ontploffing voorgedaan. Volgens ooggetuigen zijn daarbij meer- ;e ^dere doden gevallen. De explosie deed zich voor enkele uren na- .taxdat gisteren bij twee bomaanslagen elf mensen werden gedood en 77 gewond raakten. Over de oorzaak van de ontploffing zijn geen bijzonderheden bekend. Waarnemers verwachten dat s fadicale fundamentalistische groepen, die van de verkiezingen zijn uitgesloten, zullen blijven proberen de gang naar de stem bus door terreurdaden te verstoren, am {^Britse kip weer blij door acupunctuur Ronden Ook voor kippen kan acupunctuur een oplossing zijn ea^oor lichamelijke en psychische kwalen. Dat blijkt uit het ver dwaal van Roadrunner, een kip die een eenzaam en gedeprimeerd ieeleventje leidde op een Engelse boerderij omdat zij geen eieren t Z(kon leggen. Uiteindelijk liep de kip weg. Ze werd door een barm- e liartige Samaritaan opgepikt langs de snelweg A23. De man 1 ribracht de kip bij een dierenacupuncturist. Sindsdien legt Road runner bruine eieren en klokt ze tevreden, aldus de krant The miExpress on Sunday. ig 1 karta dpa-gpd "p het Indonesische eiland bmeo worden 77 mensen ver list na onlusten in stad Banjar- lasin. Dit aantal noemde de jficiële mensenrechtencom- lissie in een rapport over de lllen op 23 mei, zo meldde het jrsbureau Antara vandaag. |Het rapport bevestigt gege- ms van het leger, dat bij bran- :n tijdens het oproer in een inkelcentrum en in twee win- ls 123 mensen zijn omgeko- :n. Over het lot van de ver- isten zei het rapport niets. ~e rellen in Banjarmasin, iofdstad van de provincie id-Kalimantan, braken uit na tussen aanhangers de islamitische partij PPP A rivalen van de regeringspartij ij|)lkar. Bij de rellen, kort voor Indonesische parlementsver waren 50.000 men- J&n betrokken. Meer dan hon- ^rd woningen en gebouwen lorden in brand gestoken. ^|Een deel van de bevolking het eiland Madura gaat ^fprgen opnieuw stemmen. Het iyivoor het eerst onder het be mind van president Suharto dat |»|rstemming wordt toegestaan. Kenyaanse oppositieleiders onder huisarrest gesteld, [dat ze hadden gedreigd een en ^atsceremonie te verstoren. zw litie en paramilitaire eenhe in hebben zaterdagnacht de £enizen van Raila Odinga van de ^itional Development Party jIIDP), Kennetlt Matiba van JRD-Asili en Paul Muite van e ^RD-Kenya omsingeld. Dit meieft secretaris-generaal Char- Maranga van de NDP gis- e [[ochtend meegedeeld. n zpe oppositieleiders én kerk- hadden gedreigd de bij te verstoren waarbij Kenyaanse president Daniel Charge op rebellen Sierra Leone Een West-Afrikaanse troepenmacht onder leiding van Ni geria heeft vanochtend een aanval uitgevoerd op de mili tairen die vorige week de macht grepen in Sierra Leone. Ooggetuigen spraken van zware bombardementen in Freetown, de hoofdstad van het West-Afrikaanse land. FREETOWN Rtr De beschietingen leken te wor den uitgevoerd vanaf Nigeri- aanse marineschepen voor de kust van Freetown. Doelwit van de aanval was onduidelijk. Er werden geen explosies waarge nomen bij het hoofdkwartier van de rebellen in de hoofdstad. De door Nigeria geleide troe: penmacht wil president Kabbah weer terug in het zadel helpen. Kabbah moest acht dagen gele den vluchten voor een staats greep. Coupleider Johnny Paul Koro ma benoemde gisteren een raad die het land moet besturen. Ko roma benoemde twintig men sen in de nieuwe raad. Hij wordt zelf voorzitter, rebellen leider Foday Sankoh vice-voor- zitter. Verder benoemde Koro ma nog drie leden van Sankoh's Verenigd Revolutionair Front (RUF). Er komt ook een aantal burgers in de raad. Britse en Nigeriaanse diplo maten meldden gisteren vanuit Freetown dat ze met de coupplegers overeenstemming hadden bereikt over de terug keer van het democratisch ge kozen staatshoofd, president Ahmad Tejan Kabbah, die een week geleden het land moest verlaten. Volgens diplomaten kan alles 'binnen een dag of twee' geregeld zijn. De coupplegers onder leiding van Koroma zijn bereid de macht over te dragen. President Kabbah zal als concessie wijzin gen aanbrengen in zijn rege ring, aldus diplomaten. In Freetown stonden gisteren meer dan drieduizend West- Afrikaanse militairen paraat om desnoods met geweld een eind te maken aan de staatsgreep. Nigeria en Guinee stuurden dit weekeinde militairen naar Sier ra Leone ter versterking van de troepen van de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog, die zich al in het land bevinden. Nigeriaanse soldaten zijn gis teren in Sierra Leone overigens beschoten door rebellen. Het was de eerste aanval op solda ten van de West-Afrikaanse vre desmacht. Rebellen van het Verenigde Revolutionaire Front (RUF) zouden nog tegen het akkoord zijn. De rebellen, die sinds 1991 in een jungle-oorlog vechten te gen de regering in Sierra Leone, zijn bondgenoten van majoor Koroma. De evacuatie van Amerikanen en andere westerlingen uit de Sierraleoonse hoofdstad was gisteren net voor het akkoord voltooid.Iedereen die weg wil de, is weg", aldus de Ameri kaanse commandant Greg Ertel. Of de vijf Nederlanders die nog in Sierra Leone verbleven het land hebben verlaten, is vol gens Buitenlandse Zaken in Den Haag niet békend. Het gaat om de honorair consul en zijn vrouw, een piloot en twee man nen die al dertig jaar in het land wonen en daar bedrijven heb ben. Een hoge Sierraleoonse diplo maat zei gisteren dat Liberianen achter de staatsgreep van vorige week zaten. la paz» Bij de presidentsverkie zingen in Bolivia heeft de voor malige president en generaal Hugo Banzer Suarez gisteren volgens prognoses gewonnen. Banzer, kandidaat van de Demo cratische Nationalistische Actie (ADN), behaalde 25 procent van de stemmen. Op plaats twee be landde volgens de prognoses de sociaal-democratische ex-presi dent Jaime Paz Zamora met rond 17,5 procent van de stemmen. Als geen van de zes presidents kandidaten de absolute meer derheid behaalt, dan wordt vol gens de grondwet in het parle ment beslist over het nieuwe staatshoofd. Generaal Banzer kwam in 1971 met een staatsgreep aan de macht en voerde tot 1978 een dictatuur in Bolivia. De aftreden de president Gonzalo Sanchez de Lozada had voor een verkie zingsoverwinning van Banzer gewaarschuwd, omdat deze kennelijk door de drugsmaffia wordt gesteund. Op de foto brengt de Indiaan se presidentskandidate Reme- dios Loza haar stem uit. foto ap sandra boulanger De crisistop van de regerende Duitse christen-de mocraten en liberalen onder voorzitterschap van bondskanselier Kohl over de begrotings- en be- lastingpolitiek is gisteravond na vier uur zonder resultaat afgesloten. De coalitiepartners konden het niet eens worden over een manier om het gat in de begroting van ten minste 15 miljard mark in de begroting voor 1998 te dichten. Na de ontmoeting zei de minister van de kan selarij Bohl alleen dat minister Waigel van finan ciën woensdag in het parlement een regerings verklaring aflegt over zijn omstreden voorstel de goudvoorraad opnieuw te waarderen. De christen-democratische CDU en liberale FDP konden het niet eens worden over een mo gelijke belastingverhoging en de handhaving van de solidariteitsbijdrage voor de opbouw van Oost-Duitsland. De spanning in de sinds 1982 re gerende coalitie is hoog oplopen doordat de libe ralen een belastingverlaging eisen in plaats van belastingverhoging. Hun leiders zeiden voor het gesprek van gisteren dat een breuk in de coalitie dreigt. Met deze unieke stap regeer de de overheid zaterdag op rel len die donderdag op Madura uitbraken. Woedende aanhan gers van moslimpartij PPP meenden dat er was gerom meld ten gunste van regerings partij Golkar. De Madurese reli gieuze leider Alawy Muham mad zei: „De autoriteiten geven altijd 'een derde partij' de schuld van rellen, maar zij zijn het die ze veroorzakèn." In verband met vermeend ge sjoemel ontstond ook onrust in delen van Java, Sumatra en Su lawesi. In een voorlopig rapport meldde de PPP 89 onregelma tigheden. Het onafhankelijke waarnemerscomité K3PP zegt gerommel te hebben geconsta teerd bij zeker 21 procent van de 3.600 door KJPP-vrijwilligers bezochte stembureaus. In totaal waren er afgelopen donderdag 305.000 stemlokalen. Traditiegetrouw maakt de overheid pas lang na de verkie zingen bekend hoeveel mensen niet of ongeldig hebben ge stemd. Maar er zijn indicaties dat de Witte Groep. (Golput) ruim twaalf procent van de stemmen 'scoorde'. 'Hitier rekent drank wel af TEL AVIV AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT Een Duitse musicus die de bar keeper van een Israëlisch hotel liet weten dat Adolf Hiüer wel zou betalen, moet die opmer king zwaar bezuren. De leiding van het orkest van de Berlijnse Staatsopera heeft hem onmid dellijk geschorst en naar huis gestuurd. Daar wacht hem een officiële aanklacht. Het orkest van de Berlijnse Staatsopera is op toernee in Is raël. Hoornblazer Gerhard Rei- neke zakte zaterdagavond met wat collega's door in de bar van zijn hotel in Herzliya. Toen de barkeeper hem de rekening overhandigde, tekende hij met 'Adolf Hiüer'. „Hitier betaalt de rekening", voegde hij er volgens andere hotelgasten ter verdui delijking aan toe. De barkeeper meldde het in cident aan de hoteldirectie en de directie lichtte de Nieuwe Is raëlische Opera in, waarvoor de Berlijners de muziek verzorgen. Daarna stak een storm op. Za terdagavond, vóór de uitvoering van Mozarts 'Zauberflöte', de monstreerde buiten het opera gebouw in Tel Aviv een groep jongeren. Ze droegen een span doek met de tekst 'Geen plaats voor anti-semitisme'. „Israël en Duitsland proberen al vijftig jaar een soort normale betrekkingen op te bouwen, vooral door culturele evemen- ten", zegt Hanna Munitz, direc trice van de Nieuwe Israëlische Opera. „Ik geloof niet dat we ons wat dat betreft één rotte ap pel in de mand kunnen veroor loven. En het was echt maar één rotte appel, want de rest van het Duitse orkest was geschokt. Er waren musici die huilden en om vergiffenis vroegen." Reineke bood de ochtend na het incident zijn excuses aan. Hij zei dat hij dronken was ge weest. x "Iirobi RtrArap Moi in het Uhurupark een toespraak houdt ter gelegenheid van de verjaardag van het zelf- bestuur. Daarbij is de Tanza- niaanse president Mkapa ere gast. In en om het park zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen om ordeverstoringen te voorkomen. Zaterdag was het in de Keny aanse hoofdstad al tot ongere geldheden gekomen nadat de politie een eind had gemaakt aan een ondanks een verbod gehouden bijeenkomst van op positie en kerken. Oppositie en kerken eisen een hervorming van de grondwet voor verkiezin gen later dit jaar. Barak wordt nieuwe leider van oppositiepartij Israël tel aviv ad bloemendaal winnaar, die al aan veertig procent genoeg heeft om in de eerste ronde te worden gekozen. De vraag is alleen nog hoe groot de overwinning uit eindelijk zal worden en wie er op de tweede, der de en vierde plaats zullen eindigen. Ehud Barak is buiten Israël betrekkelijk onbe kend, maar dat geldt niet voor de man die waar schijnlijk tweede zal worden. Yossi Beilin is een van de grondleggers van de Oslo-akkoorden en was in de vorige regering als minister zonder por tefeuille belast met het vredesproces. 'Beilin, het hoofd van de partij', luidt zijn ver kiezingsslagzin. En dat slaat niet alleen op zijn beoogde functie, maar ook op zijn intellect. Dat hij morgen geen kans maakt, ligt niet aan zijn' ca paciteiten of aan zijn politieke ervaring. Daarvan is hij ruim voorzien, menen zelfs zijn politieke te genstanders. Beilin tobt met het probleem van zijn 'linkse' politieke stellingname en vooral met zijn imago van knapste leerling van de klas. De Is raëlische kiezer wil liever een getapte jongen, ie mand met bravoure, een macho. Zelfs een Knessetiid als Yael Dayan, wier ideeën nauw aansluiten bij die van Beilin, zegt dat ze haar stem zal uitbrengen op de favoriet. „Het is jammer voor Beilin, maar als hij het straks moet opnemen tegen Netanyahu maakt hij geen kans", meent ze. Ze weet de opiniepeilingen aan haar kant. Volgens de onderzoeken zou Barak met 45 tegen 40 procent van Netanyahu winnen, terwijl de andere drie het niet zouden redden. correspondent Toen Ephraim Sneh een paar jaar geleden zijn voornemen bekendmaakte in de politiek te gaan, fronsde Yitzhak Rabin zijn wenkbrauwen. „Je weet niet wat je in de partij Arbeid te wachten staat", waarschuwde hij. „Het is veel moeilijker dan je denkt. Zoals ons land immigratie aanmoe digt maar immigranten haat, is onze partij hele maal voor democratie zolang er zich maar geen nieuwkomers aandienen. Rabin wist waarover hij sprak. Hij voldeed zelf aan alle criteria voor het leiderschap: een lange en glanzende militaire carrière, een nauw vertakt netwerk van de juiste vrienden en relaties en een politieke positie rechts van het centrum in de partij. Morgen kiezen de leden van de Israëlische partij Arbeid een opvolger voor Shimon Peres, die in november 1995 de teugels overnam na de dood van Rabin. Het staat al vast dat de keuze op Ehud Barak zal vallen. Barak, voormalig chef van de generale staf, is de meest gedecoreerde officier in het Israëli sche leger. Hij is geboren en getogen in een kib boets en beschikt over de juiste politieke vrien den. Dat hij ook nog verdienstelijk piano speelt, is een leuke toegift. Volgens de jongste opiniepeilingen zal morgen meer dan vijftig procent van de 167.000 leden van' Arbeid zijn stem uitbrengen op de gedoodverfde MONA YOKI DRINK diverse smaken, literpak vanlBST E9 INDISCHE SCHIJVEN 5 stuks KNIP WIT OF TARWE heel van 2^ A&P Services 8.V. lel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De maffia steunt op concrete wijze separatistische bewegin gen in Noord- en Zuid-Italië, net als de Libische leider Gaddafi. Die üteorie ligt aan de basis van een uiterst geheim onderzoek waaraan magistraten uit de Siciliaanse steden Paler mo en Caltanisetta, samen met collega's uit Florence, al een jaarwerken. Het bestaan van de zoge naamde 'Operatie Quasar' werd gisteren gemeld door La Repub- blica. De onderzoeksrechters, die het bericht in de Romeinse krant niet hebben ontkend, ba seren zich op de verklaringen van drie vooraanstaande 'spijtoptanten'. Ook gebruiken ze materiaal dat is vrijgekomen bij de processen tegen de moor denaars van de anti-maffiarech- ters Falcone en Borsellino. Volgens de magistraten mikt Cosa Nostra steeds meer op het verzwakken van de naüonale eenheidsstaat. De maffiosi zou den onder meer separatistische plannen hebben gesmeed met de leider van de schimmige en nu verboden Vrijmetselaarsloge P2, Licio Gelli. Een van de spijtoptanten heeft verklaard dat het in maf fiakringen bekend was dat de Noord-Italiaanse protestpartij Lega Nord oorspronkelijk een project was van Gelli en ex-pre mier Andreotti. Interessanter voor de maffia was echter de oprichting van een Zuid-Itali aanse lega, die moest moest dienen als politieke dekmantel voor maffiosi. De tot op heden nooit van de grond gekomen Lega .Sud zou als ultiem doel de afscheiding van Sicilië hebben. In dit pro ject duikt ook de naam op van Gaddafi. Volgens de vroegere maffia-baas Messina steunde de Libische kolonel al in 1991 het Zuid-Italiaanse separatisme van de maffia met geld en wapens. Gaddafi zei in een interview dat 'de Sicilianen onafhankelijk heid willen'. Gaddafi zegt dat hijzelf in het jaar 2000 als mes- sias op het eiland zal worden binnengehaald. Wroclaw Paus Johannes Paulus II heeft tijdens de eerste dagen van zijn bezoek aan zijn geboorteland Polen gepleit voor een wereldwijde strijd tegen honger. Ook waarschuwde hij zijn landgenoten tegen een dreigende morele chaos. Niet iedereen vond de toespraak gisteren tijdens een openluchtmis in het centrum van de Poolse stad Wroclaw even onderhoudend. Deze geestelijke dreigt in diepe slaap van zijn stoel te vallen. foto epa anja niedringhaus

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5