on Dierenartsen laken acties tegen de pest Onze Top 10 van deze week. 3 w Medium Jomanda omarmt Maria Hoogste tijd voor schrikkelseconde Binnenland )rie verdachten gepakt oor doodsteken agent D ïf *Ir Topper van de week Ex-FNV'er Ella Vogelaar haalt uit naar 'mannenbollenwerk' Viaduct ploft op de weg Jacht op de Europese problemenvoet open Bouterse lapt mogelijke vervolging aan zijn laars I/IAANDAG 2 JUN11997 Geuralarmlijn ter ziele door hijgers wuster De VAM in Wijster stopt met de gratis geuralarmlijn. Het afvalverwerkend bedrijf stelde de lijn eerder open om men sen gelegenheid te bieden klachten over stank en geluid door te geven. Vorig jaar is de lijn ongeveer vierduizend keer gebeld. In nog geen honderdveertig gevallen ging het de bellers om echte geur- en geluidsklachten. Volgens de VAM was het merendeel van de bellers op zoek naar een autotelefoonnummer, de post- codelijn of de radiozender 538. Op woensdagmiddag kwam er isteevast een aantal telefoontjes binnen van zich vervelende schoolkinderen terwijl zich eveneens met zekere regelmaat hij gers bij de geurlijn meldden. Voetbalrellen in Deventer peventer De politie heeft zaterdagavond rond de voetbalwed strijd Go-Ahead Eagles-FC Zwolle achttien Eagles-supporters aangehouden. Tijdens de rust van de wedstrijd daagde de groep de Zwolse supporters uit. waarop de politie een charge uitvoer de. Na afloop van de wedstrijd kwam de politie opnieuw in actie toen Deventer supporters de bussen van de FC Zwolle-suppor- ters bekogelden. De politie trad op diverse andere plaatsen in Deventer op om raddraaiers van de Deventer voetbalclub in de kraag te vatten. Advertentie belangrijk voor baan Amsterdam De advertentie is voor tachtig procent van de HBO'ers en academici die een andere baan willen, de belang rijkste informatiebron. De persoonlijke contacten, komen met 58 procent op de tweede plaats. Bekenden uit de branché zijn in (40 procent van de gevallen goed voor informatie over banen en 30 procent van de zoekenden waagt zich aan een open sollicita tie. Dit blijkt het maandag gepubliceerde arbeidsmarktonder- koek dat bureau Inter/View in opdracht van VNU business pu blications uitvoerde. VNU geeft onder andere het gratis week blad Intermediar uit dat drijft op personeelsadvertenties voor HBO'ers en academici. 'Windmolens op industrieterrein' ^OORDPOLDERZUL» De algemene ledenvergadering van de Wad- i denvereniging heeft zich zaterdagmiddag in Noordpolderzijl uit gesproken tegen de plaatsing van alleenstaande windmolens in en rond het Waddengebied. De milieuorganisatie gaat alleen ak koord met gegroepeerde windturbines in de Eemshaven en de havens van Delfzijl, Lauwersoog, Harlingen en Den Helder. De VVaddenvereniging is zeer verdeeld over windenergie. Uit een recente enquête bleek vijftig procent van de leden voorstander L'an deze schone energie en veertig procent de horizonvervui- iende windmolens af te keuren. jEerste weduwe vecht ANW aan ■den haag Een weduwe die gedupeerd wordt door de nieuwe Al gemene Nabestaanden Wet (ANW) maakt vandaag de gang naar Ude rechtbank. De vrouw, die als eerste weduwe in Nederland jpaar forse achteruitgang in inkomen aanvecht, wordt hierbij ge- ■Bteund door de actiegroep 'Weduwen in de kou'. Leden van deze {roep lopen in rouwkleding naar de rechtbank, vertelt A. Piene- nan, voorzitter van de actiegroep. Bij deze organisatie staan nomenteel 1700 weduwen ingeschreven. Per 1 januari 1998 ivorden 80.000 weduwen en weduwnaars alsnog de dupe van de Inieuwe wet. Dan wordt hun pensioen van de staat (gedeeltelijk) [verrekend met hun inkomen of hun uitkering. Wie samen Woont, raakt een groot deel van de ANW-uitkering kwijt. 'lode auto verraadt inbrekers ivenhuizen anp politie heeft gistermiddag in n Haag drie mannen aange- luden in verband met de do- ilijke steekpartij in Zevenhui- In zaterdagavond. Daarbij |vam een 42-jarige politieman jn het korps Rotterdam-Rijn- jond om het leven. De steek lij deed zich voor in het huis zijn buren in Zevenhuizen, et slachtoffer, die geen dienst Ad, zag en hoorde dat er inbre- Irs bezig waren en kwam in ii I vel^ anW ebi lk L. ';:D zonnepit meergranen, heel CU Chips, naturel of paprika, zak 200 gram Heinz tomato ketchup I3^ST of curry J&89I, per flacon CU Brouwers Bier Pilsener, krat 24 flesjes a 0.3 liter C(1 Kattenvoer, brokjes of paté, diverse smaken, 2 blikken 400 gram, naar keuze Nü Pale Sherry 887, very very dry, Q AC medium dry of cream, fles 1 liter UArü Nü 3 halen, 2 betalen n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pi Ventilatoren blazen het virus gewoon naar buiten De maatregelen die het ministerie van landbouw neemt om de varkenspest te bestrijden, werken averechts. Dat schrijven 150 veeartsen uit Oost-Brabant in een brief.aan het departement. De uitvoering van maatregelen werkte verdere besmetting in de hand, denken zij. De Noordbra bantse Christelijke Boerenbond NCB staat volledig achter de kritiek van de veeartsen uit de Kring Gemert. eindhoven anp Veeartsen inspecteren alle var kensbedrijven wekelijks. Als er verdachte verschijnselen zijn, moeten zij nog een keer terug komen. Dat brengt extra en overbodig risico op overdracht van het virus met zich mee. Het is de artsen verder opge vallen dat na ruiming van een bedrijf, dikwijls precies drie we ken later, varkenspest bij de bu ren wordt geconstateerd. Dat komt omdat bij het ontsmetten van stallen de ventilatoren aan staan. Die blazen het virus ge woon naar buiten, aldus de vee artsen. Oorzaak van het kwaad is in dit geval het reinigingsmiddel, het agressieve natronloog. Ook het schoonmaken van de trans portwagens gaat daardoor vol gens hen mis. De auto's worden eerst met olie bespoten om ze te beschermen tegen het loog. De artsen denken dat het pro bleem is op te lossen door ge ruimde stallen twee weken ver zegeld te houden. Het virus sterft dan af voordat er wordt gedesinfecteerd. Het ministerie zegt de brief te hebben ontvan gen. Het bezint zich nog op een antwoord, aldus een woord voerderzaterdag. Het aantal gevallen van var kenspest is zaterdag op 225 ge komen met besmettingen in Oploo (1.800 dieren), Zeeland (2.600) en Gemert (450). Het aantal nieuwe gevallen afgelo pen deze week komt daarmee op 26, een 'record' aldus het ministerie van landbouw. Lodewijk de Waal officieel opvolger Stekelenburg amsterdam anp Ella Vogelaar, tot afgelopen zaterdag vice-voor- zitter van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV), haalt in een zelfgeschreven stuk in NRC Handelsblad uit naar Johan Stekelenburg, die tijdens het congres afscheid nam als voor zitter. Hij zou veel te weinig hebben gedaan om de positie van vrouwen binnen de vakbeweging te versterken. De verwachting was jarenlang dat Vogelaar Stekelenburg zou opvolgen als voorzitter. Zij heeft zich echter teruggetrokken als kandidaat, onder meer omdat Lodewijk de Waal, de nieu we voorzitter, niet onder haar wilde werken. Daarbij hekelde zij het 'mannenbolwerk' waar uit de top van de FNV zou bestaan. In het Hollands Dagboek in NRC Handels blad rakelt Vogelaar de kwestie opnieuw op. Cynisch schrijft ze, nadat ze heeft vastgesteld dat het FNV-congres weinig aandacht heeft voor de mannencultuur: „Maar ja, dat is ook niet nodig als je, zoals Johan Stekelenburg za terdag weer in Trouw, zegt dat de FNV vrouw vriendelijk is en het gebeurde rond mijn vertrek reduceert tot mijn probleem. Het houdt de we reld lekker overzichtelijk. Ze schrijft dat ze nog deze week hooglopende ruzie met Stekelenburg heeft gehad. Stekelen burg vond Vogelaars optreden in het tv-pro- gramma Nova veel te ver gaan. Vogelaar rea geerde voor de camera op het feit dat de vrou welijke voorzitter van de Horecabond was afge zet en verwees daarbij weer naar de vrouwon vriendelijke cultuur. Vogelaar: „Hij vindt dat ik me als vice-voorzitter niet moet uitlaten over een intern conflict binnen een van de aangeslo ten bonden. Uit zijn boosheid blijkt, hoe on aangenaam hij het vindt dat het thema cultuur opeens zo centraal staat." Stekelenburg bromde zaterdag 'wat een on zin' bij het lezen van Vogelaars pennenvruch ten. Hij onthield zich van verder commentaar. actie. Er ontstond een worstel partij waarbij het slachtoffer een aantal fatale steekwonden opliep. Gealarmeerde politie-agenten vonden hun collega even na ze ven uur in het huis. Getuigen hadden gezien dat de inbrekers in'een rode auto waren wegge reden. De politie trof die auto gistermiddag aan in Den Haag. Bij de auto hield de politie de drie verdachten aan, Hagenaars van 17, 19 en 22 jaar oud. Nieuwe oogst Alpha aardappelen, zak 2.5 kilo Sperziebonen, 500 gram Braadworst, 500 gram J349 3.75 C(1 Casselerrib, O CQ gegrild of in pesto, 100 gram ®®a® Z.O CdZaanlander extra pikant 48+, 1 1 C\f\ kilo®®® J&90 iz.yu Cd Brabants vloerwit of-bruin of Sallands 2.99 1.99 kilo ®®a® 12ACT 6.98 JrW 2.59 im 1.09 2.89 is^ll.49 1.99 den bosch Met 400 kilo springstof is zaterdagavond in Tilburg een viaduct over de rijksweg A65 tussen Tilburg en Den Bosch gesloopt. Op het springen van het viaduct kwamen enkele duizenden belangstellenden af. De sloop van het dertig jaar oude via duct was nodig voor de aan leg van de eerste fase van de noord-oostelijke rondweg bij Tilburg. Honderd meter ver der is al een nieuw viaduct gebouwd. Naar verwachting kan het eerste stuk van de rondweg juli volgend jaar in gebruik worden genomen. FOTO'S ANP MARC BOLSIUS Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 juni as. Voorlopig geen healings meer in Tiel VALKENBURG-TIEL CHRIS BAKKER Als 'schakel tussen hemel en aarde' zoekt Jomanda behendig naar nieuwe wegen om haar mediumschap uit te oefenen. Sinds kort gaat ze zelfs voor in haar eigen multireligieuze genezingsdiensten in de vroegere kloosterkapel van de paters obla ten in Valkenburg. Honderden Maria- beeldjes staan liaar bij. Jomanda huurt de kapel in opdracht van de Lichtbron, zoals zij haar God noemt. Begin januari kreeg ze van hogerhand door dat ze in Nederland een bedevaarts oord voor Maria moest opzetten. Aanvan kelijk sputterde Jomanda tegen, omdat ze sinds de eerste massale healing in Tiel, zes jaar geleden, doelbewust probeert alle soorten geloof samen te brengen. Maar drie maanden later volgde de beves tiging van het visioen tijdens een bezoek aan het leegstaande klooster in Valken burg. Toen Jomanda het naastgelegen kerkje betrad, kreeg ze een koude rilling over haar rug. Sindsdien doet de kapel dienst als ontmoetingsplaats. Mensen mo gen zelf Mariabeeldjes meenemen. Twee keer per maand leidt Jomanda, van achter het altaar en in haar Mariablauwe gewaad, een besloten healing waar overigens ie dereen welkom is: christenen, moslims, hindoes, atheïsten. Dat ze openlijk Maria vereert, lijkt daar mee in tegenspraak. Maar behalve als moeder Gods beschouwt Jomanda Maria ook als 'symbool van vrouwelijke energie, die staat voor moederliefde, vrede en licht'. Dat zou ook niet-katholieken moe ten aanspreken, denkt ze. Inmiddels kij ken ruim driehonderd Mariabeeldjes toe terwijl Jomanda de bezoekers de handen oplegt en een aantal boze geesten uitdrijft. De genezingsdienst in sacrale sfeer lijkt een gat in de markt. In Tiel dreigt het mediumschap van Jo manda echter dakloos te worden. Gisteren was de voorlopig laatste massale healing. Critici menen dat de aangekondigde reor ganisatie nodig is omdat het aantal bezoe kers drastisch zou zijn afgenomen. Jo manda ontkent dit. Ze heeft per 1 juli het huurcontract van de Evenementenhal op gezegd wegens onvrede met haar ex-man Jacques Onderwater, die het complex be heert. Onderwater wil zich door Jomanda laten uitkopen, maar dat weigert Joke Damman, Jomanda's wérkelijke naam. Jomanda weerspreekt de suggestie dat het leegstaande klooster, naast het kapelletje in Valkenburg, een goede vervanging van de Evenementenhal in Tiel kan zijn. „Daar denk ik niet aan. Het liefste blijf ik op de plek waar ik nu zit." Evenmin wil het me dium een eigen officiële geloofsgemeen schap stichten. „Ik ben bang voor het sek- tegevoel. Ik wil neutraal blijven." Toch hebben al haar genezingsbijeen komsten het karakter van een charismati sche kerkdienst. De bezoekers stellen zich hand in hand open voor die ene, Eeuwige Lichtbron. „Volg uw gevoel", zegt het me dium. Lachen, boeren, schreeuwen: het zijn allemaal vormen van onüading, legt ze uit. Een vrouw begint angstaanjagend te gillen, een man beukt grommend op de houten vloer. Anderen maken extatische bewegingen. De onzichtbare 'witte gedaantes' gaan door de rijen, zo kondigt Jomanda aan, om patiënten via inspuiting onder narcose te brengen. Ondertussen ondergaan zo'n veertig bezoekers een 'spirituele operatie' op het podium. De een ïigt bewegingloos, de ander spartelt voortdurend met de be nen in de lucht. In aparte rondes laten de meesten zich de hand opleggen. Ook ba by's, honden en papegaaien moeten er aan geloven. Naast haar werk in Tiel en Valkenburg be treedt Jomanda stap voor stap nieuwe pa den. Ze staat op doorbreken in Duitsland, ze healt maandelijks op locatie in het land, ze straalt 'negatieve energie' weg op scholen en ze geeft inzicht in de toekomst via radio en televisie. In de toekomst wil ze, mogelijk in het klooster, een huidkli niek opzetten. Ook hoopt Jomanda ooit nog als exorcist in de psychiatrie te hel pen. Van de kritiek die Jomanda door de jaren heen heeft gekregen, zegt ze zich niets meer aan te trekken. Recent nog kwam de onderzoekspsycholoog dr. E. Vervaet in zijn boek Het verschijnsel Jomanda tot de conclusie dat het medium uit Tiel alleen maar schijngenezingen op haar naam heeft staan. Ze zou geen paranormale ga ven bezitten. „Allemaal smaad en laster", reageert Jomanda fel. „Hij wil over mijn rug bekend worden." Van een rechtszaak zag ze uiteindelijk af. „Want je mag nooit kwaad met kwaad vergelden." numegen. anp Een massaal onderzoek moet helderheid verschaffen over platvoet, holvoet en hamerteen. Het Achillesproject wil binnen een jaar 100.000 paar voeten van mensen uit tien Europese landen analyseren. Ruim drie honderd Nederlandse huisart sen doen mee aan deze epide miologische studie. Het project, dat vandaag start met de Europese week van de voet, wil aard en omvang van voetproblemen in kaart bren gen. De Nederlandse artsen on derzoeken tijdens de week al vast 5000 paar voeten. Volgend jaar nemen artsen nog eens 6000 paar onder handen. „Een onderzoek van zo'n om vang is uniek", zegt professor P. van de Kerkhof, dermatoloog in Nijmegen en voorzitter van het Nationaal Huidfonds zater dag. „Mensen hebben nogal eens de neiging voetproblemen te veronachtzamen, zelfs als ze er hinder of pijn van ondervin den." Van de Kerkhof verwacht af gezien van afwijkingen nogal wat schimmels aan de Europese voeten aan te treffen. „Een schimmeltje is zo opgelopen. In onze praktijk blijkt dat de voet schimmel sterk in opmars is." Het dragen van klemmend en niet-ventilerend schoeisel draagt volgens de hoogleraar bij aan schimmelvorming. Of de Europese voeten veel verschil len, is ongewis. „In warme lan den waar veel op blote voeten wordt gelopen liggen tropische schimmels op de loer", veron derstelt Van de Kerkhof. Hij meent dat veel patiënten zich schamen voor hun voet- en nagelproblemen. Vaak is de schaamte zo groot dat ze er zelfs niet tegen hun arts over beginnen. „Het probleem is makkelijk te verhullen door een sok en een schoen aan te doen." Rijswijk»anptegen hem zou zijn, zou hij on middellijk „al zijn petten aan de kapstok hangen", beloofde hij. Bouterse moest lachen om de stelling dat hij de machtigste man van Suriname zou zijn. „Het is er niet ver naast. Was het maar waar." Als Adviseur van Staat (hij adviseert de rege ring 'in bijzondere gevallen') maakt hij volgens zijn eigen vi sie niet de dienst uit in Surina me. Bouterse maakte ook dui delijk dat de regering-Wijden- bosch de ontwikkelingshulp van Nederland niet werkelijk nodig heeft. Nederland heeft nog zes honderd miljoen gulden apart staan aan bijstandshulp, zoals financiële en projecthulp. Ka merlid Weisglas (WD) zei eer der deze maand dat die finan ciële hulp net als in de jaren tachtig moet worden opge schort zolang Bouterse grote in vloed heeft. Bouterse: „Wij heb ben dat geld zeker niet nodig. Barst met jullie geld. Wij willen een zakelijke relatie met Neder land. De Surinaamse regering wil zich niet door Den Haag la ten leiden." Desi Bouterse, Adviseur van Staat in Suriname, heeft geen enkele boodschap aan het feit dat Nederland hem wil vervol gen wegens betrokkenheid bij grootschalige cocaïnehandel. Dat liet hij gisteren weten in het tv-programma Buitenhof. De voormalig legerleider noemt de strafzaak tegen hem 'een politiek spel van Den Haag'. „Als dat is uitgespeeld, ben ik aan zet", aldus Bouterse, die voorspelt dat Nederland uit eindelijk de grote verliezer zal worden. De tijd zal het leren", zo herhaalde hij een aantal ma len. Onlangs maakte voorzitter van het collega van procureurs generaal mr. A. Docters van Leeuwen bekend dat justitie voldoende bewijsmateriaal in handen heeft om Bouterse bin nen jaar voor de rechter te brengen. Bouterse zei daarvan niet onder de indruk te zijn. „Meneer Van Leeuwen praat maar. Als jullie klaar zijn met die grap kom ik wel." Als er ook maar één hard bewijsstuk Terugtelhorloges zitten er nu naast ren. Daar worden ze vergeleken met andere internationale atoomklokken. Het gemiddelde van deze klokken bepaalt de wereldtijd UTC. Hoeveel schrikkelsecondes er nog nodig zijn voor het jaar 2000 is niet te overzien. Een feit is dat alle terugtikhorloges, die pretenderen tot op de seconde af te tellen tot de eeuwisseling, daar geen rekening mee hou den. Ze zitten er dus allemaal iets naast. De schrikkelseconde komt er voor de eenentwintigste keer bij. Dat is nodig omdat één asomwenteling van de aarde niet is uit te drukken in de volle seconden die de internationale atoomklokken wegtikken. De seconde duurt eigenlijk iets te kort. waardoor atoomklokken na verloop van tijd iets gaan voorlopen op de zonnetijd. De schrikkelseconde komt er pas bij wanneer het verschil tussen zonnetijd en atoomtijd langer is dan 0,7 seconde. Nederland wacht een schrikkel seconde. In de nacht van 30 ju ni op 1 juli wordt die ene secon de ingevoegd. Dat is nodig om de atoomklokken weer in de pas te laten lopen met de omwente ling van de aarde om haar as. De seconde extra die de tijd krijgt, komt er over de hele we reld op hetzelfde moment bij: op 30 juni, even voor midder nacht volgens UTC, de gecoör dineerde wereldtijd. Dat is de tijd op de nulmeridiaan, die over het Engelse Greenwich loopt. De meeste Europese klokken geven op dat moment twee uur in de morgen van 1 ju li aan. In Nederland verlengt het Ne derlands Meet Instituut (NMI) de tijd met die ene seconde. Het NMI beheert de Nederlandse standaard voor tijd. In zijn labo ratorium in Delft staan vier ce- sium-atoomklokken die hun signaal dagelijks naar Parijs stu-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3