Jospin wint, Europa verliest Els Borst, een meesterzet van D66 Drie heren, een boerderij in Dalerveen en heel veel vraagtekens Islamisering inzet van vervroegde verkiezing Turkije Feiten &Meningen MAANDAG 2 JUNI 1997 152 - 2 NIEUWSANALYSE Turkije gaat vervroegd naar de stembus, zo hebben premier Erbakan en zijn coalitiepartner Ciller hebben gisteren aangekondigd. Verkiezingen eind dit jaar lij ken inderdaad de enige uitweg uit de impasse waarin de Turkse politiek zich bevindt. De twee regeringspar tijen wantrouwen elkaar zodanig dat de ministerraad al maanden niet bijeen geweest is, op een symbolische vergadering vorige week na. Cillers conservatieve Juiste Pad Partij ergert zich er steeds meer aan dat de fundamentalistische Welvaart partij de invloed van de islam opvoert. Duizenden ambtenaren zijn ontslagen en vervangen door al dan niet competente Welvaart-sympanthisanten. Dat zijn ook degenen die de meeste staatsopdrachten in de wacht slepen en kredieten bij staatsbanken krijgen. Overigens is dit soort patronage iets waar alle partij en aan doen, alleen is het nooit een ideologische kwes tie geweest. Door de infiltratie van de bureaucratie, de verrijking en zodoende versterking van de fundamen talistische stromingen in de samenleving, komt de in de Grondwet vastgelegde scheiding tussen geloof en staat in het geding. De oppositiepartijen proberen al een jaar lang een alternatief kabinet te vormen, een poging die keer op keer stuk loopt op onderling gebakkelei. Langs de zijlijn zagen ze dan ook toe hoe de islamisering zich in snel tempo voltrok. Dat leidde er eind februari toe dat het leger zich mengde in de politiek. Erbakan kreeg van de legerleiding een eisenpalcket op zijn bord, waar hij tot nog toe weinig aan gedaan heeft. Het ministerie van onderwijs is weliswaar begonnen met een strenger toe zicht op de koranscholen, dat van binnenlandse zaken met de uitvoering van het verbod op fundamentalisti sche kleding en propaganda, maar beide ministeries^ vallen onder de Juiste Pad Partij. Het zou verkeerd zijn te denken dat alleen het leger ontevreden is met de gang van zaken. Sinds de verkie zingen van december 1995 is een scala ontstaan van met name linkse, maar ook rechtse politieke partijen, die massameeting na massameeting organiseren om te protesteren. Deze regering heeft het klaargespeeld dat voor het eerst in de Turkse geschiedenis de machtigste werkge versorganisaties en de vakbonden zich achter een ge meenschappelijk pro-democratisch manifest ge schaard hebben. Voor de aftrap van de voetbalwed strijd om de cup van de premier schreeuwde een heel stadion uit volle borst: 'Turkije is seculier en zal secu lier blijven'. Hetzelfde gebeurde tijdens een Beethovenconcert ter ere van de Republiek dat bijgewoond werd door ne genduizend mensen. De sporthal waar het concert plaatsvond kon niet meer luisteraars bergen. In con certzalen zingt het publiek spontaan de mars die ge schreven werd voor het tienjarig bestaan van de repu bliek: 'We zullen de achterlijkheid verstikken, als de zon opkomen boven de duisternis'. Dit alles wil echter niet zeggen dat de Welvaartspartij kansloos is. Integendeel. De polarisatie van de samen leving heeft die in twee kampen gesplitst. Maar het an ti-Welvaartskamp is onderling verdeeld in twee conser vatieve, twee extreem-nationalistische, twee sociaal democratische en een handvol nieuwe partijen. Vol gens de meeste opiniepeilingen handhaaft de Wel vaartspartij als enige haar stemmen, hoewel sommige menen dat de populariteit sinds kort tanende is. Juist daarom wil Erbakan zo snel mogelijk verkiezingen en is hij bereid het premierschap over te dragen aan Ciller. De militairen hebben namelijk zaterdag duidelijk ge maakt dat, verkiezingen of geen verkiezingen, zij hun eisenpakket in september verwezenlijkt willen zien. Het zal aan Ciller zijn om dat uit te voeren. Op die ma nier kan zij weer wat goodwill winnen onder haar kie zers, die teleurgesteld zijn over haar steun aan-de Wel vaartspartij. Vandaar ook dat ze haar termijn wat wil rekken. Erbakan overweegt om persoonlijk niet deel te nemen aan het nieuwe kabinet, zodat hij niet aange sproken kan worden op de onder zijn achterban impo pulaire maatregelen. ISTANBOEL» JESSICA LUTZ CORRESPONDENT foto ap burhan obilizic Franse socialist kan moeilijk regeren zonder links Ze weten de spanning er wel in te houden bij D66. Za terdagmiddag even na twaalven zit de partijtop ge noeglijk aan de koffietafel van het Amsterdamse hotel Krasnapolsky. Partijvoorzitter Kok, Van Mierlo en Wolffensperger plus de kandidaat-lijsttrekkers Borst, De Graaf en Van Boxtel. Als even voor half een ook Wijers zich meldt op de geboortegrond van D66 houdt de verzamelde pers de adem in. Zou hij dan toch? Nee dus. Ondanks de risico's wordt de keuze voor Borst binnen D66 met blijdschap en vooral opluchting ontvangen. Ook al omdat de keuze voor de andere kanshebber, het 39-jarige Kamerlid De Graaf, een hoop interne hom meles met zich mee had gebracht. Fractievoorzitter Wolffensperger had dan waarschijnlijk per direct plaats moeten maken voor De Graaf, terwijl vice-voorzitter Van Boxtel gepasseerd was. En De Graaf zelf zou zijn voorspoedige carrière mogelijk hebben zien eindigen in een verkiezingsnederlaag. De Graaf wordt mogelijk fractievoorzitter en dan lijsttrekker. En Wolffensperger heeft nog even de tijd om na te denken over zijn toe komst. Niet alleen D66 zelf, ook de WD zal opgelucht adem halen. Wijers had immers met zijn succesvolle liberale ondernemers-uitstraling zeker zetels weggekaapt bij de WD. Omgekeerd zullen PvdA en CDA aanzienlijk min der blij zijn. Al was het maar omdat de nieuwe D66-lei- der waarschijnlijk goed ligt bij de groeiende groep zelf bewuste ouderen. Borst heeft bovendien al aandacht bepleit voor zwak keren als de bijstandsmoeders en migranten, die ook moeten kunnen profiteren van de welvaart. De grote groep kiezers die elke vier jaar twijfelt tussen D66 en PvdA had met Wijers aan het roer nooit gekozen voor de Democraten, maar met Borst wellicht wel. Ook het CDA zal niet staan te juichen. De zakelijke no-nonsen- se van Wijers had de christen-democraten aanzienlijk meer munitie geboden dan Borst. Bovendien moet De Hoop Scheffer nu uitkijken in de verkiezingscampagne niet over te komen als een snotneus tussen de oude wijzen Kok (58), Bolkestein (64) en Borst (65). De grande dame van de Democraten en het paarse ka binet presenteert zichzelf ondertussen vol zelfvertrou wen als het 'boegbeeld van een zeer sterk schip'. Ge zien haar kwaliteiten werd opvallend weinig genoemd als opvolger van Van Mierlo. Borst is gezaghebbend, intelligent, rustig en komt goed over op tv. Maar ze is ook van pensioengerechtigde leeftijd, politiek onerva ren (Borst zat nooit in de Kamer), weet niet elke finan- cieel-economische finesse en heeft de laatste tijd veel problemen op haar departement. Dat van gezond heidszorg, nu net een van de verkiezingsthema's, ken ze daarentegen als geen ander. Degenen die Borst hard aanpakken, moeten boven dien uitkijken. Voor ze het weten, zo moet ook Van Mierlo bedacht hebben, kiest de kiezer partij voor deze sympathieke oma. „De verkiezingsstrijd moet wel een beetje sportief blijven. Niet mensen beschadigen voor extra zetels", zegt Borst zelf. Bovendien, zo waar schuwt ze alvast, 'ben ik taaier dan veel mensen den ken'. Met Borst lijkt D66 vooralsnog een meesterzet te heb ben gedaan. Zo bezien heeft D66 tot mei volgend jaar nog maar één probleem. Hoe te voorkomen dat de partijgoeroe (Van Mierlo) de partijleider (Borst) straks in de campagne voortdurend voor de voeten loopt? AMSTERDAM WILCO DEKKER De televisiecommen tator kon zijn verba zing nauwelijks inhou den: „Ze hebben bijna genoeg zetels gekre gen om alleen te rege ren", zei Patrick Poivre d'Arvor van TF1, het eerste net. Het pro bleem zat hem in het woord 'bijna'. De Soci alistische Partij van Lionel Jospin verover de volgens de voorlo pige uitslag 252 zetels, 193 meer dan in het oude parlement. Maar 252 is niet genoeg om te regeren. Maar vast staat dat Jospin zijn steun ter linkerzijde zal zoeken, waar een bont gezelschap van milieuridders, anti-Eu ropeanen en commu nisten zich in het flu weel heeft mogen nes telen. Temidden van zijn aanhnagers en de pers zwaait Jospin, nog nauwelijks gelovend in de de politieke aardverschuiving. De Groenen, die zeven zetels hebben gekregen, zou Jospin als premier nog kunnen negeren. Maar de twee andere clubs, de anti-Europese Beweging voor Burgers en de Communistische Partij, heeft hij nodig voor zijn meerderheid. En deze twee partijtjes, die respectie velijk 16 en 39 zerels haalden, hebben toevallig één ding gemeen: ze zijn te gen de euro, de Europese munt. Het zou voor een rechtse regering al moeilijk genoeg zijn geweest om zich voor de euro te kwalificeren. Frankrijk had vorig jaar een begrotingstekort van 4,2 procent, 1,2 procent meer dan toe gestaan. Rechts had beloofd om dat te kort tot 3 procent te verminderen met extra bezuinigingsmaatregelen, die echter nieuwe betogingen en stakingen hadden kunnen ontketenen. Met het aantreden van een linkse rege ring komen de kaarten anders te lig gen. Zelfs als hij de absolute meerder heid had gekregen, was Jospin niet tot die extra bezuinigingen bereid ge weest. Tijdens de campagne heeft Jos pin gezegd dat hij 'opnieuw wil onder handelen' over het criterium van 3 procent. Het lijdt geen twijfel dat Duitsland en ook Nederland daar niets van willen weten, al was het alleen maar om Italië buiten de deur te houden. Maar dat ar gument zal bij Jospin geen hout snij den. Sterker, Lionel Jospin heeft de toetreding van Italië tot de monetaire unie als een 'voorwaarde' bestempeld. Voor een rechtse regering was het al moeilijk geworden de euro binnen te halen en voor een socialistische rege ring is dat nog moeilijker. Is het onmo gelijk voor een socialistisch-commu- nistische regering? DWAAS De socialisten van Jospin gingen de verkiezingen in met een programma dat door economen als dwaas werd omschreven. Ze willen de werkloos heid bestrijden door 350.000 extra ambtenaren aan te stellen, terwijl Frankrijk al meer ambtenaren heeft dan enig ander groot westers land. En ze willen de arbeidsweek bekorten (tot 35 uur) zonder de lonen te verminde ren terwijl de concur rentiepositie van veel Franse bedrijven nu al slecht is. Jospin zei tijdens zijn campagne dat de soep niet zo heet zou worden gegeten als ze was opgediend. Zo zou de toe treding van Italië tot de monetaire unie niet een 'voorwaarde' zijn, maar een 'wens'. En de kortere werkweek zou ge faseerd worden ingevoerd, niet van de Maar Jospin kan niet regeren zonder Robert Hue, de communistenleider, voor wie de soep niet heet genoeg kan zijn. Hue wil een onmiddellijke verkor ting van de werkweek en alsof die lastenverzwaring nog niet voldoende is een verhoging van het minimum- j loon met 1.000 francs (330 gulden). Evenals Jospin is Hue tegen de geplan de privatisering van Thomson, France Télécoih en Air France, maar boven dien is-hij voor de nationalisatie van enkele sedert lang geprivatiseerde be drijven. En 350.000 extra ambtenaren is voor Hue ook niet genoeg: hij had meer ge dacht aan een getal van anderhalf mil joen. Drie heren en een boerderij in Dalerveen. Het doet denken aan een streekroman die maar niet aan zijn eind wil komen. Vandaag volgt een nieuw hoofdstuk voor de rechtbank in Groningen. Albert Jan Even huis, Ben Ketelaar en Gerrit Jan Meppelink, drie 'kopstuk ken' uit de GKB-affaire, moe ten vandaag terecht staan. Maar ze hebben bezwaar aan getekend en dat wordt eerst behandeld. Het drietal beweert dat de beschuldiging van 'op lichting tezamen en in vereni ging' onzin is. Het jaar 1986 was het gloriejaar voor Albert Jan Evenhuis, de boerenzoon uit Noordsleen. De rechterhand van WD-fractie voorzitter Ed Nijpels werd staatssecretaris van economi sche zaken. „Geen beloning, geen bekroning en geen eind station", juichte hij in zijn wo ning in Meppel. Maar in datzelfde jaar legde de Drent wel de kiem voor een se rie verwikkelingen die vandaag en morgen wellicht een voorlo pig einde vinden voor de recht bank van Groningen. In zijn 'topjaar' kocht Evenhuis een boerderij en landerijen in Daler veen, het boerenbedrijf van zijn zwager. Dat had hij beter niet kunnen doen. Het luidde indi rect zijn val in als staatssecreta ris, driejaar later. Gerrit Jan Meppelink is die zwa ger. Meppelink is via enig heen- en-weergeschuif allang weer zelf eigenaar van de boerderij in Dalerveen. Tot op zekere hoog te dan. In 1995 legde het open baar ministerie beslag op het bedrijf. Dat beslag geldt nog steeds. Miljoenen guldens diri geerde de Groningse Krediet bank (GKB) naar de boerderij in Dalerveen. En nog eens 6,5 mil joen gulden sijpelde via ei- genaar/landbouwerMeppelink weg in de landbouwgronden in het voormalige Oost-Duitsland, waar Meppelink een nieuw be drijf begon. De gulle gever van al die kredie ten is Ben Ketelaar, de oud-di recteur van de GKB. Ketelaar was in 1989 en 1990 de redder van het ten dode opgeschreven boerenbedrijf in Dalerveen. Ke telaar was ook de schenker van die veelbesproken 6,5 miljoen gulden. En daar gaat het vooral om: twee hypotheken (samen goed voor 6,5 miljoen gulden) die ei genlijk geen hypotheken zijn. Zoiets ongeveer. Want wat is het onderpand? En hoe zit het nu precies met die Vadeck In vestments BV in Den Haag, waar het geld volgens justitie te rechtkwam? Of met de Altmark Drenthe Gesellschaft MBH, de paraplu waaronder Meppelink zijn Duitse bedrijf bracht? Wie schoof geld naar wie? Was het een cover up die was opgezet door het trio Meppelink, Kete laar en Evenhuis? Een ordinaire oplichtingszaak? Bernhard Leopold Julius Wilhel mus George Ketelaar, in 1941 in Haarlem geboren, was destijds 'de beste man op de juiste plek'. „Hij zocht werk, wij een direc teur", aldus Benno Reerink, destijds hoofd sociale zaken van de gemeente Groningen. Reerink en Ketelaar kenden el kaar vanuit de Staten van Drenthe. Ketelaar leek een ge- Evenhuis, 'een man die nooit nee kon zeggen'. foto gpd schenk uit de hemel voor de GKB-nieuwe-stijl. Een man met een sociaal ge zicht, en bankier tegelijk. Speci aliteit: hypotheekverstrekking. En zo werd Ben Ketelaar direc teur van een GKB die een nieu we koers zou varen. De voorma lige volkskredietbank ging op de commerciële toer: het geld dat de bank daarmee verdiende, zou het verlies op sociale kre dieten moeten compenseren. De politiek lokte als aardig tijd verdrijf. Twee jaar gemeente raadslid, daarna vijfjaar staten lid van Drenthe. Ben Ketelaar was het prototype van de joviale liberaal, een gedreven, maar be minnelijk mens dat moeilijk nee kon zeggen. In dat opzicht was hij de evenknie van Albert Jan Evenhuis, die de Staten van Drenthe al had verlaten toen Ben Ketelaar zijn entree maak te. 'Even Albert Jan bellen' werd een gevleugelde uitdrukking in het Noorden, nadat de Noords lener aan zijn opmars was be gonnen in de Tweede Kamer en het kabinet. De rouwstoet van Noord-Nederland was dan ook eindeloos toen Evenhuis als be windsman moest opstappen, nadat hij in juni 1989 de Twee de Kamer foutief had geïnfor meerd over een privé-lening. Hard werken, wroeten en lob byen, dat is Evenhuis. En dat is hij altijd gebleven. Zeker ook voor het akkerbouwbedrijf in Dalerveen, de trots van de fami lie Meppelink. Met keihard wer ken in 1968 uit de grond ge stampt door vader Wijnandus Meppelink. Flet is het ouderlijk huis van onder meer Gerrit Jan en Aaltina Zwaan tina Meppe link, de vrouw die het hart stal van Albert Jan. Terug naar het topjaar 1986. Evenhuis koopt (een maand voordat hij bewindsman wordt) het boerenbedrijf in Dalerveen. Twee jaar later sluiten hij en zijn zwager samen een lening van 1,4 miljoen gulden af op dat bedrijf: Evenhuis als juridisch eigenaar voor drie ton, Meppe link als economisch eigenaar voor 1,1 miljoen gulden. En dan gaat het balletje rollen. Er wordt niet afgelost, ondanks talloze aanmaningen. De Bondsspaarbank dreigt de be windsman in juni 1989 met een kort geding, waarna deze alsnog in één klap zijn lening bij de bank aflost. Een week later blijkt Evenhuis in 1987 ook nog een lening van 225.000 gulden heeft afgesloten bij zijn vriend en achterbuurman in Meppel: on dernemer J.P. Giethoorn. De zelfde ondernemer die in die zelfde periode bijna negen mil joen subsidie van Economische Zaken in de wacht sleept voor de bouw van de drukkerij Emro Print in Emmen. Het D66-Kamerlid Engwirda stelt vragen over deze vermeen de belangenverstrengeling, Evenhuis antwoordt. Dat geld leende hij om zijn zwager te hulp te schieten voor diens noodlijdendakkerbouwbedrijf in Dalerveen. Nee dus. Het geld had de familie Evenhuis nodig om beslaglegging op de eigen woning in Meppel op te heffen. Exit staatssecretaris. Een halfjaar later, eind 1989, wordt het akkerbouwbedrijf met vijftig hectare land in Da lerveen alsnog geveild in op dracht van de Bondsspaarbank. Uit het hele land zijn potentiële kopers naai' het akkerbouwbe drijf gekomen. Dan wordt de veiling een uur voor het begin afgeblazen. De Bondsspaarbank meldt dat het haar geld heeft ontvangen. Grote vraag destijds: welke bank verleent nog zoveel krediet aan een bedrijf waarop in al die voorgaande jaren al zc vaak beslag is gelegd? Het antwoord zou twee jaren li ter volgen na het demasqué va de Groningse Kredietbank. Ke telaar geeft kredieten tot een waarde van circa drie miljoen gulden met de boerderij en lan' derijen als onderpand. En wie trad op als trait d'union?] smell Albert Jan Evenhuis. Gerrit Jan Meppelink over Evenhuis in ee van zijn spaarzame interviews: „Die jongen is veel te goed. Je moet eens van je afbijten, heb ben wij vaak gezegd. Hij heeft J verschrikkelijk veel mensen gej holpen". Over zijn eigen rol in de GKB-affaire zei Meppelink i ooit: „Wij zijn niet verkeerd be zig. Wij zijn geen boeven. Ik zei altijd: als je eerlijk bent, dan komt alles weer op zijn pootjeS terecht". Als de bezwaarschrif ten tegen de rechtszitting ongt grond worden verklaard, zal d( rechtbank die woorden nog toetsen. GRONINGEN MARGOT DE JONG EN ED VAN TELLINGEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2