UIT Slagveld in Midi Libre 'Beer van Warmond' ziet het helemaal zitten John van den Akker krijgt zege op presenteerblaadje Sport l/~V~\lNL-'AAVJ Z JUINI Minimaal twee weken rust voor Brentjens SCHAUK ANP Bart Brentjens heeft voorlopig rust genomen. In overleg met begeleider Gert-Jan Theunisse heeft de olympisch kampioen mountainbiken de trainingen op een uiterst laag pitje gezet. Uit bloedonderzoek is gebleken dat de Limburger oververmoeid is. Brentjens eindigde vorige week als tweede op het NK, ver achter Richard Groenendaal. Dé renner klaagde al over voortdu rende vermoeidheid. Aanvanke lijk zou hij zondag starten bij een wedstrijd voor de topcom- petitie in Valkenswaard. Brentjens liet de race lopen. Ook het wielerweekeinde van Zeeuws-Vlaanderen laat hij ko mend weekeinde schieten. Puntenzege voor bokser Delibas RIESEN ANP Orhan Delibas heeft zijn der tiende overwinning behaald als profbokser. De 26-jarige zwaar- welter versloeg zondag in het Duitse plaatsje Riesen de Ame rikaan Simson op punten. Delibas bleef in Riesen onge slagen in zijn profloopbaan. Van Simson had hij weinig te duchten. De Amerikaan bleek een wegloper. „Hij wilde niet neergaan. Dus vluchtte hij con stant door de ring", aldus de winnaar. Simson had dertien partijen op zijn naam. Daarvan won hij er acht en eindigden er drie onbeslist. Tegen Delibas leed hij zijn derde nederlaag. Voor de Ne derlander, die van zijn dertien gevechten er zes op KO won, was het zijn derde profgevecht onder de Duitse promotor Sauerland. Admirals blijven in titelrace LONDEN ANP Door een 13-9 zege op de Lon den Monarchs hebben de Am sterdam Admirals nog steeds een kans om op 22 juni in de fi nale van de World League tegen de Barcelona Dragons uit te ko men. Het was op Stamford Bridge, het stadion van Ruud Gullit's Chelsea, een ontmoe ting tussen twee zwak operende teams. De beslissing viel in het vier de kwart, toen een poging van de Monarchs vanaf de 42-yard lijn een fieldgoal te maken mis lukte. Safety Robert O'Neal van de Admirals pakte de bed op en liep ermee de endzone in: 3-13. In de slotfase kwam de thuis ploeg na een paar uitstekende passes van quarterback Charles Puleri tot 9-13 terug. Een laatste poging van de Engelsen strand de met nog een halve minuut op de klok. GESPROKEN Louis van Gaal in De Tele graaf. Het zwaarste seizoen was mijn eerste jaar. Dat was on menselijk intensief, omdat ik de structuur van de club moest veranderen en tegelijk het elftal bij moest stellen, terwijl ik bijna alle media te gen mij wist. Dar eerste jaar, waarin we toch de UEFA Cup wisten te winnen, heeft me de meeste energie gekost". Idem: „De spelers hebben de macht, maar niet het vermogen die uit te oefenen. Vooral omdat ze niet bestand zijn tegen het leven buiten de poort van het stadion. Door alle successen bij Ajax is dat leven buiten de poort veel gevaarlijker ge worden. Ze krijgen te maken met positivisme die ze soms niet verdienen, waardoor de normen en waarden van het leven gaan vervagen". Idem. „Zo ben ik een totale compu ter-analfabeet en zou ik dol graag meer willen leren over Interneten e-mail. Verder is er de wens om me meer in de theoretische ouders teu n ing van de psychologie te verdie pen. Wat ik in de praktijk heb gebracht zal best goed zijn geweest, maar ik zou er toch meer over willen lezen". Ronald Koeman in het AD. „Neem het ontslag van Wil lem van Hanegem. Dat ging me aan het hart, vooral voor hem was ik naar Rotterdam gekomen. Maar zijn vertrek was niet meer tegen te hou den. Alleen als je als team goed presteert, kun je zoiets terugdraaien. Nou, zogoed presteerden we toen niet. Ik hoop dat iedereen dat nog weet". Idem: „Het enige smetje op mijn carriere is het WK van 1990. Daar hadden we meer moe ten bereiken. Waarom het niet lukte? Beenhakker is de enige die dat weet. Veel van wat zich daar in tem heeft af gespeeld is niet naar buiten gekomen. Alle spelers van toen willen dat verhaal van hem nog steeds eens horen. Wij weten niet waarop hij toen doelde". Idem. „Ik trof bij Feyenoord een echte voetbalsfeer aan. Daar om wil ik ook juist in de Kuip afscheid nemen. Bij ons ruik je voetbal en, met alle res pect, in de Arena ruikt het toch heel anders". Ronald Koeman in Sport International. „Wij in Nederland mogen graag iemand neersabelen. Als ik met het Nederlands elf tal een groot toernooi speelde of meteen club uitkwam in de Europa Cup, heb ik hier nooit het gevoel gehad dat ie dereen hoopte dat wij zo ver mogelijk zouden komen. Ik heb altijd het idee dat er een aantal mensen tussenliep dat hoopte dat je op je bek ging. Zoiets is in een land als Spanje on voorstelbaar". Idem „Erzijn wel momenten ge weest dat ik het moeilijk heb gehad. Ik kwam naar Feye noord met de gedachte dat het een club is met een mooi stadion en een fantastisch publiek, en ik dacht dat er veel mogelijk zou zijn. Dat was een vergissing van me. Het is er niet uitgekomen. De club heeft toch niet de finan- ciëltrmogelijkheden om te wedijveren met Ajax en PSV, en kan daardoor de echte topspelers niet aantrekken". Leontien van Moorsel in Sport International. „Aan de Tour doe ik trou wens nooit meer mee. Met mijn 63 kilo ben ik te zwaar voor de bergen. Als ik het kos te wat het kost zou willen, dan moet ik weer leven op een bakje sla per etmaal en weer elke dag zes uur trai nen. Kortom: me weer anor exia-toestanden op de hals halen. En dat zie ik echt niet zitten". Idem: „In die vier jaar vielen mijn haren uit - onder de douche greep ik echt de haarklitten van mijn hoofd - en gingen mijn nagels zweren, sommi gen vielen letterlijk van mijn vingers af, ik werd niet meer ongesteld en in sex kreeg ik steeds minder zin. Als ik zo was doorgegaan, had ik hoogstwaarschijnlijk nooit moeder kunnen worden of liep ik een groot risico kinde ren met allerlei gebreken op de wereld te brengen". Ie 50 EIN. ANP en i 1 een pluche zetel reed John van den Akker gis- au\en naar de winst in de Ronde van Limburg. De 'abander, vrijdag 31 jaar geworden, leidde 17 ki- meter na de start in het peloton een beklim ing, reed met zes andere renners en arriveerde pJ3 kilomter later als eerste aan de eindstreep. ^De coureur van Foreldorado-Golff zat tien kilo- Jeter voor het einde na een slopende afvalrace jnen met de Belg Erwin Thijs (Vlaanderen 102) op kop. Achter het tweetal reed Van den ikers rappe ploeggenoot Michael van der Wolf. „Ik zei tegen Thijs dat ik niet mocht rijden, om Michael terug te laten komen. Zo moest hij het werk doen." Thijs had het spelletje van zijn opponent wel door, maar had naar eigen zeggen geen keus. „Ik moest wel rijden, Van der Wolf moest ik er niet bij hebben." Als troost kreeg de Belg de beker voor de strijdlustigste renner uitgereikt. Na de twee beroepsrenners kwam Johan Bruinsma van de Rabobankploeg als eerste amateur aan. Hij was teleurgesteld over de passieve houding van veel ploegen in de Limburgse topcompetitiewed- strijd. Bij de ontsnapping na 17 kilometer waren vier ploegen vertegenwoordigd: Foreldorado Golff (Van de Akker en Van der Wolf), Vlaanderen 2002 (Thijs en Van Lancker), Rabobank (Bruinsma) en De Jonge Renner (Hoevenaars). Het peloton joeg nauwelijks achter het zevental aan. Ook Van den Akker was verbaasd. „Dat een ploeg als Agu niet rijdt, begrijp ik niet. Dat maakte het een stuk makkelijker voor mij." De Veldhovense prof wil zich dit seizoen verder richten op de Ronde van Zweden en het NK. Ge zien zijn ritzege en tweede stek in Olympia's Ronde en zijn overwinning in Stein steekt Van den Akker in goede vorm. „Ik rij goed, maar ik ben me bewust van het verschil tussen koersen voor profs en koersen waar zowel profs als amateurs aan meedoen, zoals hier. In de Amstel Gold Race word ik er hal verwege dik afgereden, terwijl ik in de Ronde van Limburg de dienst uitmaak. Dat is het verschil tussen profs en amateurs." De 49e Ronde van Limburg bleek voor veel ren ners, voornamelijk amateurs, te zwaar. Van de 181 gestarte renners haalden slechts 59 de eindstreep. Vooral de harde wind was de oorzaak. lindzege voor Elli ^fegen, storm en ijzige koude hebben gisteren de Midi Li- terj"e geteisterd. De slotdag van de rittenkoers liep uit op ez<?n slagveld. Van de 122 vertrekkers in Sète arriveerden daechts 64 in Millau op de top van de Causse Noir. ne\ider de uitvallers bevonden Rn<ch de Nederlanders Patrick °afoker en Richard Groenendaal. kwamen ten val. Ook Peter ?|elittenberger tuimelde van zijn ™ks. Jonker liep een gat in zijn "lie op. Hij meldt zich vandaag auj ploegarts Geert Leinders. PrToenendaal liep schaafwon- op. Luttenberg blesseerde n 9n dijbeen. ^IPloegmakker (Rabobank) anny Nelissen, keelontsteking, frscheen zondag op advies van n8> ploegarts niet meer aan de '8eart. Evenals Richard Virenque. Fransman liet vorige week :tJe»n verstandskies trekken. En s ^ar ondervond hij nog last van. 11 sDe Fransman Laurent ea^ochard trok zich niets aan ieein de barre omstandigheden 3e Zuid-Frankrijk. De renner uit S Festina-ploeg boekte de der- dagprijs na zeges in de derde ne\ vijfde rit. De eindzege was "»or de Italiaan Alberto Elli. Hij ^Pid na vijf dagen 5.15 minuut 5S1Sorsprong op de Oostenrijker *n borg Totschnig en 5.16 op Bart 8f!)skamp uit de TVM-ploeg van ^ses Priem. r "]De zesde etappe stond in het }cen van een lange ontsnap- hg van drie renners; de Ne- >rlander Leon van Bon en de ansen Thierry Bourguignon i£$ Christophe Rinero. Het trio lV>eg even na de start op de acht en verwierf na 89 kilome- r een maximale voorsprong in 8.30 minuut. ienTourwinnaar Bjame Riis 5jj ,aakte hoogstpersoonlijk een n^pde aan de uitbraak. Als eerste yyoest Van Bon eraan geloven, voj:rvolgens Bourguignon tot vier kilometer van de top. Rinero ca pituleerde op ongeveer een ki lometer van de aankomst. De Ronde van Beieren kwam op naam van de Duitser Chris tian Henn uit de Telekomploeg. Servais Knaven (TVM) eindigde als vijfde in de Duitse ritten koers. De vierde etappe zater dag schreef Erik Zabel op zijn naam. Het tweede succes in de Beierse ronde. Zijn elfde zege totaal dit seizoen. De slotrit was voor de Australiër Stuart O'Grady. Giro De Giro is weer van de Italia nen. Sinds zaterdag. De dag waarop Ivan Gotti een geslaag de machtsgreep deed. De kop man van Saeco won de veer tiende etappe na een solo en ontfutselde de Rus Pavel Tonk- ov het rose leiderstricot. En bracht de tifosi in extase. Zon dag zegevierde Alessandro Ba- ronti. De Italiaan was na 173 ki lometer de snelste van een groepje van vier. Een week na het verdriet om Pantani bejubelden de chauvi nistische wielerfans een nieuw idool. Een anti-held eigenlijk. Een wielrenner die in de bespie gelingen op de tachtigste afleve ring van de Ronde van Italië nauwelijks genoemd werd in het rijtje favorieten. Pantani's naam lag op ieders lippen, Tonkov en Evgeni Berzin volg den op korte afstand. „Niemand heeft me vooraf serieus genomen. De organisa tie vond het niet nodig mij uit te nodigen voor de persconferen ties aan de vooravond in Vene tië", sneerde Gotti. „Het leek vorige week na de val van Pan- foto AP dat Tonkov niet reageerde. Toen ik alleen aan de laatste be klimming begon, wist dat ik kon winnen. De ploegmakker van Mario Cipollini was jarenlang super helper van onder anderen Giro winnaars Gianni Bugno en Ev geni Berzin. Dit jaar is hij echter de leider van Saeco. „Dit sei zoen ben ik veel meer overtuigd van mezelf zei hij. „In het ver leden geloofde ik niet in mezelf. Niemand trouwens. Ik denk dat na zaterdag die mening dras tisch veranderd is." tani wel een nationale rouwdag in Italië. Niemand geloofde meer in een kans voor een Itali aan op de eindzege. Ik heb za terdag getoond wat nog moge lijk is." De beschermeling van Felice Gimondi opende zaterdag op 34 kilometer van Cervinia het of fensief in de Vallei van Aoste tussen de tweede (Saint Panta- leon) en derde klim (II Cristallo) nadat Luc Leblanc vergeefs op de eerste col, de Champremier, had aangevallen. Die doldrieste uitbraak moest de Fransman la ter bekopen. Alleen de Italiaanse neo-prof en belofte Stefano Garzelli slaagde erin Gotti te volgen. Het tweetal pakte een kopgroepje van vier (Gonzalez Pico, Pelli- cioli, Merckx en Forconi) terug. Gotti nam een voorsprong van 1.50 minuut op de groep van dertig met Tonkov en de Itali aan Giuseppe Di Grande. Voort gestuwd door uitzinnige land genoten voltooide Gotti zijn tri omftocht en boekte op een hoogte van 2008 meter (pas) zijn derde overwinning als be roepsrenner sinds 1991. Maar wel een belangrijke. Twee jaar geleden won hij een rit in de Tour en droeg na de val van Laurent Jalabert in Le Havre tot zijn eigen verbazing twee dagen de gele trui. Vorig jaar imponeerde de inwoner van San Pellegrino, een dorpje in het noorden van Italië bij Bergamo, in de 21e etappe naar Aprica, die hij won voor Tonk ov. In het eindklassement ein digde hij als vijfde. In de Ronde van Frankrijk viel hij uit. „Mijn aanval was niet voor zien. Óp een gegeven ogenblik beviel me de manier van koer sen niet. Dan weer langzaam, dan weer snel. Ik heb zelf maar het initiatief genomen," vertel de Gotti later. „Ik was verbaasd Gotti doet een geslaagde greep naar de macht. De toeschouwers juichen de renner toe. ER TUSSENIN Warmunda maakt rondrit door dorp na papieren promotie va! Warmunda hield er al reke ning mee door te voetballen tot eind juni, maar de KNVB maakte gelukkig een vroegtijdig einde aan de voetbalklucht. Vierdeklasser Schoonhoven heeft zijn zondag-team terugge trokken en zorgde daarmee voor een extra plaatsje in de vierde klasse. De Warmonders zijn na 24 jaar weer vierdeklas ser geworden. Tot opluchting van doelman en aanvoerder Abe van der Zwet, die volgens insiders al deèennia het War- munda-doel verdedigt. „Dat valt wel meer hoor," lacht de 32-jarige timmerman, het zijn er maar een jaartje of veertien." En als het aan Van der Zwet ligt komen daar nog wel wat seizoe nen bij. „Minimaal in de vierde klasse." De 'beer van Warmond' ziet het helemaal zitten, hoewel zijn cluppie vorig jaar met on geveer hetzelfde team ternau wernood het vijfdeklasserschap veiligstelde. „We spelen nu de juiste tactiek met de juiste spe lers. Er zijn vier a vijf dravers, die hun mannetje perfect uit schakelen, maar aan wie je niet moet vragen om te voetballen. Dat is weggelegd voor spelers als Ron en Tom Schuiling, Henk Strijbos en natuurlijk Michel Schouten." Strijbos en Schouten zijn een apart verhaal. De boomlange Strijbos woont in Harderwijk en is via trainer Koos Schouten blijven plakken bij Warmunda. Het bevalt hem zo goed dat hij wekelijks de lange rit van en naar het dolfijnendorp maakt. Michel Schouten maakt het te genwoordig zo mogelijk nog bonter. Elk weekend komt de spelmaker over vanuit Sneek, zijn woon- en werkplaats. „Dat blijft hij volgend jaar ook doen. Het bevalt hem veel te goed bij ons." Die goede invloed is er ook wederzijds. Schouten is vol gens Van der Zwet helemaal niet zo'n lastige jongen. „Wel nee het is een moordgoser. Een rustige jongen die in het veld al leen soms wat te slim is voor zijn tegenstanders. Hij heeft ons als ploeg beter laten voetballen door ons op de training kleine technische en tactische dinge tjes te leren. Misschien is hij meer onze trainer dan zijn va der, maar die is op de wedstrijd dag de baas. Trouwens, als Mi chel echt zo arrogant was ge weest als iedereen wel denkt, had hij het bij ons nooit volge houden. Warmonders zijn stug, een beetje eenkennig en kijken daarom eerst de kat uit de boom. Als we je niet motten, kom je er echt niet bij. Maar ben je binnen, dan zit je goed. Ook Abe van der Zwet heeft profijt van Michel Schouten. „Vroeger vond ik af en toe dat het nodig was om het vuurtje een beetje op te stoken. Ik ge droeg me dan als een gek in het doel om de ploeg een beetje wakker te schudden. Dat heeft me wat gele kaarten gekost. Nu houdt Michel de boel scherp en kan ik me op keepen concentre ren." Machtig mooi vindt Van der Zwet het keepersvak. Hij gaat helemaal uit zijn dak als hij onder druk staat. „Prachtig toch. Hoge voorzetten. Spitsen die tegen je aankleunen. Hec- tiek, spanning. Het kan mij bo vendien niet stevig genoeg, ik kan wel tegen een stootje en van spugen in mijn gezicht word ik ook niet warm of koud. Ik ga niet opzij." Warmunda speelt het spelletje dat bij Van der Zwet past: veel spelers in de zone achterin en voorin handige en snelle jon gens. Hij krijgt elke wedstrijd veel te doen. Ideaal volgens de doelman: „Ik wil mijn verdedi gers dicht bij me hebben, dan kan ik ze ook meer sturen. Mis schien bevalt het me zo goed omdat ik dan meer invloed op ndj de FOTO HOL VAST/MARK LAMERS jde^amiunda is gepromoveerd! En dat zonder te spelen! De kersverse vierdeklasser mag dus op de traditio- nde'e strontkar een feestje vieren. Dat gebeurde gistermiddag in Warmond. Inzet: Abe van der Zwet. mijn ploeg heb. In ieder geval gaat deze tactiek ons goed af." „Het afgelopen seizoen hebben we erg goed gedraaid. Daardoor kwam er veel leven in de club. In het dorp werd je aangespro ken op de laatste wedstrijd en dat was erg leuk. Je zag ook al die oud-spelers en oude sup porters langs de lijn staan. Dat gaf in de groep ook een idee van 'nu of nooit, dat pikken ze ons niet meer af. Iedreeen was er op gebrand om te promoveren en op het veld was het zeker ge lukt, daar ben ik van overtuigd. Maar al met al is het niet echt een anti-climax dat we zonder te voetballen zijn gepromo veerd. Reken maar dat er dins dagavond goed gefeest is." GERARD BAAS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21