Van der Tang twee keer op erepodium Matige Maasj een figurant in dollar duel Parcoursrecords onder vuur in Leiden Marathcf Sport Handbalsters Oase kome in tweede helft op gang Vrouwen Alphians verrassen Zwijndrecht Van der Marei achtste in WK duathlon LZ tweede op kringkampioenschap MAANDAG 2 JUNI 1997 Ronald van der Tang is gewoon verder gegaan met waar hij goed in is: de hoofdrol opeisen in wielerwedstrijden. De 30-jarige Voorhouter, elite-renner zonder contract, schrok onlangs even toen hij merkte dat zijn hartslag on regelmatig was. Maar ook het laatste van een reeks on derzoeken toonde aan dat de Voorhouter niets mankeert. Daarom pakte hij afgelopen weekeinde de draad weer op, om direct een tweede plaats (zaterdag in Rhenoy) en een overwinning (gisteren in Etten-Leur) op zijn erelijst bij te schrijven. medewerker .Alles is in orde. zeiden ze. En dus was er geen reden om niet te gaan fietsen", aldus Van der Tang. Hij had zich al ingeschre ven voor de 17de editie van de Wielerronde van Rhenoy en maakte dus daar na korte afwe zigheid zijn rentree. De 80 kilo meter lange krachtmeting werd opengebroken door vier vluch ters. Alleen Ronald Roos van het Rijswijkse De Spartaan bleek daarvan in staat om op het smalle, bochtige parcours lang durig een hoog tempo te rijden. Van der Tang: „We konden hem wel zien, maar kwamen niet dichterbij dan zo'n 35 secon den. Hij heeft dan ook verdiend gewonnen." De Voorhouter, lid van het Leidse LWV Swift maar uitkomend voor de Van Vliet- /Weba-ploeg, sprintte in de achtervolgende groep naar de tweede plaats. Gisteren leek een zege in Et ten-Leur onmogelijk. Vijf ren ners ontsnapten na 45 kilome ter koers en kregen een voor sprong van 35 seconden. De tweede groep slokte twee terug- gewaaide renners op. maar kon de aansluiting niet realiseren. „Op vier ronden voor het einde heb ik het maar alleen gepro beerd en ik was er binnen een halve ronde bij", aldus Van der Tang. In de slotfase kon alleen mede-vluchter Daniël van Elven tegenstand bieden. Van der Tang verschalkte de Rabobank- renner door al voor de laatste bocht de sprint aan te gaan. Het geslagen gaatje bleek groot ge noeg om op de plaatselijke Markt de vierde overwinning van het seizoen te grijpen. Miquel van Kessel uit Ter Aar is met de zevende plaats sterk voor de dag gekomen tijdens de 49ste Internationale Ronde van Limburg. De loodzware klassie ker over 200 kilometer, die be hoort tot de reeks wedstrijden van de landelijke topcompetitie, werd slechts door 59 van de 181 gestarte renners uitgereden. Vooral de harde wind veroor zaakte de onvoorziene slijtage slag. Van Kessel, die deel uit maakt van de Giant/Löwik-for matie steekt in bloedvorm. Af gelopen donderdag schreef de talentvolle neo-amateur nog de Ronde van Rijsenhout op zijn naam. Drie renners van LWV Swift eindigden afgelopen zaterdag tijdens de derde wedstrijd van de clubcompetitie (regio 2), de Omloop van de Hoekse Waard, bij de eerste dertig renners. Dé voorwaarde om competitiepun- ten toegekend te krijgen. Jan Hendrik Lagerweij liet net als in de voorgaande krachtmeting de beste prestatie noteren. De Woubruggenaar kwam in Put- tershoek als negende over de meet. Daarmee bleef hij zijn ploeggenoten, Niewvener Hans van Leeuwen (25ste) en Ruud Borst (29ste) uit Leiderdorp, ruim voor. Cees Slingerland uit Noordwijkerhout, die rijdt voor het Goudse Excelsior, werd knap zesde. Zijn clubgenoot Leon Rekelhof (Ter Aar) kwam als 15de over de eindstreep. Regionale wielrensters heb ben tijdens de Driedaagse Ster van Zeeland, een hoogaange- schreven etappewedstrijd voor elite-dames, geen potten kun nen breken. De beste prestatie kwam op naam van Angela van Smoorenburg uit Langeraar. De 26-jarige uit de Ter Aarse Hartol-ploeg finishte in de af sluitende derde etappe (Kloos- terzande-Kloosterzande over 96 kilometer) als zevende. Hartol eindigde in het ploegenklasse- ment achter de nationale selec tie, VKS, Libertas en Touring- club Numberg als vijfde. HUlegommer Ton van Eijk Prijzengeld lokt meer en meer lopers naar Leiden medewerker Vier van de zes parcoursrecords van de 3M Marathon staan zon dag op de rol om uit de boeken te verdwijnen. Op de marathon heeft viervoudig winnaar Jaros- law Lewandowski uit Polen er nog een concurrent bijgekregen in de persoon van Miroslav Bugaj. Lewandowski is nog steeds houder van het parcours- record van 2.20.43, dat hij liep in 1995. Eerder al was de komst aangekondigd van de Russen Valeri Zolotkov en Vladimir Fo- min, die beiden records hebben staan van rond de 2.16. Bugaj heeft daarbij het voordeel dat hij de Leidse straten kent, want hij won in 1993 al eens de halve afstand. „Als ze bij elkaar blijven, moet het bijna wel een record worden", stelt organisator Tjeerd Scheffer. En de kans op groepsvorming is inderdaad aanzienlijk groter dan in de af gelopen jaren, want het prijzen geld lokt meer en meer lopers naar Leiden om het geluk te be proeven. Zo zijn er nog twee Russische outsiders in Valeri Zakharov en Alexander Alexeev, die kort boven de 2.20 lopen. En Leimuidenaar John Buskermo- len gaat voor de beste regio-po sitie met clubgenoot Michel Rietheijde van Aalsmeer weg op 2.26. Bij de vrouwen komen met Jeanne Jansen en Marina My- chlianova twee voormalig win de start. Beiden zijn goed voor een tijd onder de 2.50. Jansen neemt bovendien haar vriendin en mede-veterane Astrid Knapen mee. Maar de grote favoriete wordt Maria Ka- wioska, alweer een Poolse die na overwinningen in Schoorl en de Apeldoornse midwinterma rathon gaat voor de drieklapper. Halve marathon Jerry McCarthy is gebrand op het heroveren van 'zijn' halve marathon. De Engelsman was vorig jaar maar net hersteld van een blessure maar verkeert nu in goede vorm. Dit in tegenstel ling tot de winnaar van vorig jaar: Christoph Clyncke. Maar ook hier is het veld vooral breed: ook de Belgen Carlo Ha- bex en Pol Barthet zijn goed voor 1.08. Jan-Dirk Hazeleger (Leiden Atletiek) gaat de regio nale kleuren verdedigen. Joke Kleijweg doet dat bij de vrou wen, maar de Hilversumse zal aan de bak moeten. In Ingrid Delagrange en Katja Merlin staan twee loopsters aan de start uit de top van België. Om dat beiden 1.17 waard zijn, is het record van Kim Mazucca met 1.21.22 het meest waar schijnlijke dat zal sneuvelen. Het ware gevecht zal komen uit de tien kilometer, met de grootste Leidse inbreng ook. Het verschil tussen Irina Lebe- dingskaya en de Erika van de Bilt was vorig jaar nog geen me ter. De grote progressie die de 26-jarige laborante dit jaar heeft geboekt zal echter niet g zijn voor de overwinning, trainingsgroep van Hajg loopt naast Van de Bilt en weg namelijk de Rotterf' Wilma van Onna. En dez£ een persoonlijk record da^ twee minuten sneller is d) parcoursrecord van de jL ringse Ineke Vis. Op de tr lometer voor de manneg slotte is de deelname n^ meest onzeker. Edo Ba?, Diemen heeft al wel aang digd de 30.05 van Hazele^ de boeken te willen schr^ De lokale favorieten RL Bekkenk en Joost la Lau echter zeker acte de pre( geven, waarbij vooral van,, genoemde winnaar van d, veel verwacht majj De weersvoorspelling vooralsnog niet onge^ „Meteoconsult voorspelt t^ graden met een zonnetje.j toe een buitje en kans q. weer. Als die regen nu ':j tends valt, wordt het ideae, dus Scheffer. Voor de deejj kan dat het extra toefje cake betekenen. Nog wordt gekoerst op 8000 d( mers, veertig procent mei de 5600 van vorig jaar. kilometer en de maratho1( gen goed, de 21 explosi^, gisch, want veel mensen t tien al eens hebben gej, willen de 21 proberen. Et de 42 moet je veel meer d j de voorbereiding.j. medewerker De laatste ronde van de veld- handbalcompetitie bracht geen surprises. In de regionale twee de klasse konden de vrouwen van HW '70 geen punt verove ren al waren zij daar dichtbij. In Krimpen aan de IJssel bleef Treffers in een volkomen gelij - kopgaande wedstrijd met 12-11, rust 5-6, aan de goede kant van de score. HW '70 verdedigde sterk en viel met overgave aan maar miste dat kleine beetje geluk om tenminste met een overwin ning afscheid van de regionale tweede klasse te nemeir het nipte verlies waarbij<c de Voorschotense jeugcf1 onderscheidde, mag HW* hoop koesteren in het vol1 seizoen terug te keren op naai niveau. Oase speelde in de helft zonder bezieling en t sulteerde in de maar rn voorsprong bij rust. El stroopten de kampioen! mouwen op en werd het Hermes in hoog tempo E de voet gelopen met een F per twee minuten. Aan a len kwam Hermes naui toe: 9-20. atletiekmedewerker Wat voor Kamiel Maase een his torische race had kunnen wor den, ging zaterdag in Hengelo als een nachtkaars uit. Als snel ste Nederlandse afstandsloper mocht de Leidenaar aanschui ven bij het wereldduel tussen de wereldtoppers Gebrselassie en Morcelli. Na twee van de ruim zeven rondjes was het doek echter al gevallen. Op weg naar het wereldrecord gingen niet al leen de hazen en Gebrselassie te snel. Ook de rest van het veld met internationale subtoppers liep een eind weg. „Ik voelde het meteen', had Maase de bui snel zien hangen. „Al in de eerste ronde had ik zware benen, was ik verzuurd of zo. De eerste keer dat me dat gebeurt, eigenlijk." Een mentale kwestie was het niet: „Het maakte me niet zoveel uit dat het een historische race was. Ik wilde in Hengelo graag lopen en dit was de enige afstand die goed paste." In het nationale voorpro gramma van de Adriaan Paulen Memorial lieten de twee regio nale atleten zich goed motive ren door de entourage. Sprinter Martijn Ungerer had met 10,76 het nationaal juniorenrecord van Niels Kruller (10,64) weder om in zicht, maar hij trof het slecht met de (tegen)wind. De lichte flyer uit Alphen aan den Rijn hoefde maar 0,16 seconde toe te geven op Frank Perri, die momenteel de tweede sprinter van Nederland is en met zijn veel forsere postuur veel beter toegerust is voor storm tegen. In Ungerer's clubgenote Fem ke Rietveld lijkt zich inmiddels een soortgelijk talent te ont plooien. De jonge B-juniore die zich op de 400 al plaatste voor de Europese jeugd-olympische dagen in Portugal, moet alleen nog leren de schroom va af te werpen. In de jonge rie 800 meter in Hengelo ze wederom achterin he terecht, om in één lange ii manoeuvre alsnog op te n naar de tweede plaats. 2 lijkt dan ook slechts een ti stap op weg naar een tijdi de 2.10. Leiden Atletiek De eprste 1500 meter v; seizoen viel Joost la Lau g niet makkelijk tijdens d( strijd van zijn eigen vere Leiden Atletiek. De Lei< kampt met een trainings» stand na een virusinfect opende al iets ingeht maar liep na een rondj< een twintigtal meters vc de concurrentie. Tegen d< ge wind in kon hij dat i eentje niet bolwerken en slotronde kwam de groep aanvoering van clubgeno Kortekaas langszij en v „Dat laatste stuk is gewo knop om en nog even. natuurlijk niet m'n clubge voorlaten gaan." Meest opvallende deeli was Enschedëer Marcel de olympische tienkamp! zijn rentree maakte nl spierblessure. De luidste 1 dekreet kwam op Dost's „Eindelijk over de zestigt wees hij naar zijn record! vierde poging speervl (60,90). „Dat was altijl zwakste onderdeel vanl tienkamp." Dost kon del stelen, omdat de meeste! atleten weinig uit de veil men op de Leidse atletiel De Alphense Mariëlle Sb liep weliswaar een record! 100 meter (12,6), maar pl^ noot Leon van der Meijd^ grote moeite met de wind1 800 meter: met 1.59,5 de tijd als Leidenaar Frank Ve- schreef bij de cyclosportieven- /veteranen de Wielerronde 'Hartje Hoom' op zijn naam. De renner van het Lissese RTV De Bollenstreek, die afgelopen donderdag al derde werd in Rij senhout, versloeg onder ande ren zijn regiogenoten Karei Teeuwen uit De Zilk (vijfde) en Noordwijker Ton van Duijven bode (zesde). Laatstgenoemde kwam zaterdag in Rhenoy als vijfde binnen. Rijnsburger Piet Kralt (Swift) eindigde daar als 10de. Gerben van de Reep, dorpsgenoot van Van Eijk, kwam gisteren net te kort voor een podiumplaats tijdens het Wielerspektakel van Heesch. De succesvolle junior werd vierde. Leidenaar Ewoud van der Kooij stond wel op het ere-podium. De nieuweling kwam in Etten- Leur als derde over de finishlijn. Deelnemers Euro Rugby Cup bekend leiden» De deelnemers aan de Euro Rugby Cup, dat op 15 en 17 augustus in Leiden wordt gespeeld, zijn nagenoeg bekend. Op het kampioensfeest van DIOK, afgelopen weekend, werden twee van de drie buitenlandse teams bekend gemaakt. Uit Schotland zal bekerkampioen Bourougmuir, dat al eerder deelnemer was, naar Leiden afreizen. Perigueux wordt de vertegenwoordiger van het Franse rugby, dat verliezend finalist van vorig jaar Stade Francais opvolgt. Titelverdediger Wasps uit Londen heeft zich bij de Leidse organisatie afgemeld, omdat in Engeland dan de competitie van start gaat. Voor een vervangende club is inmid dels contact opgenomen met teams uit Wales en Ierland. Lands kampioen DIOK completeert het kwartet deelnemers. Bowlers Menken/Van Rhijn kampioen vlaardingen Het Leidse bowlingteam Menken/Van Rijn is gis teren kampioen geworden in de nationale eerste klasse triolea gue. Op de laatste speeldag in Vlaardingen liet het team, be staande uit Jan Snik, Eelco Menken, Ed Nienhuis, Jan Cornet en Bart van Schaik, punten liggen tegen het Amstelveense Penta gram maar daarna volgden twee winstpotten. Dat was voldoen de om de koppositie te behouden en de promotie af te dwingen naar de hoofdklasse, het een na hoogste niveau in Nederland. Snik bowlde gisteren de beste score met een game van 224 pins. Honkballers delen met Zuidvogels honk/softbal pieter van der vliet medewerker De softballers van Alphians speelden dit weekeinde een ver plicht nummer tegen Thamen. Met 7-2 en een ongeïnspireerde 11-6 blijft de Alphense lands kampioen ongeslagen in de competitie. Doordat Domstad Dodgers niet tot winst kwam bij Survivors is de voorsprong van Alphians inmiddels al tien pun- Thamen nam onder aanvoe ring van pitcher Humprey Mar tens (8-6-5-0) nog wel een 2-0 voorsprong, maar moest in de gelijkmakende derde inning toestaan dat As win Dahl en Lloyd Todman de thuisplaat passeerden voor 2-2. Toen Tuti Rumai opzettelijk vier wijt kreeg, zat er voor Luigi Anasta- gasti maar een ding op, een ho me-run; 4-2. Thamen had in de rest van de wedstrijd geen grip meer op het werpen van Tony Moyo (5-3-5-1) en moest na een home-run van Rumai het 7-2 verlies accepteren. In de tweede ontmoeting sprintte Alphians in twee in nings weg met 8-0 en hield het vervolgens voor gezien. Het vuur was uit de wedstrijd, waar door Thamen de kans kreeg af en toe een bal te raken en in de buurt te blijven van de Alphena- ren. Rumai (10-1-13-4) speelde zonder overtuiging en werd voor het eerst in de competitie goed geraakt. Bij de stand van 11 -6 was de wedstrijd over. De vrouwen van Alphians speelden in Zwijndrecht verras send sterk. In een duel over ne gen innings wonnen de Alphen- sen met 3-1. Was Zwijndrecht in de oefenperiode nog ruim schoots te sterk, in het competi tieduel was dat wel anders. De eerste plaagstoot werd door de gasten in de opening uitge deeld. Met drie honken bezet en twee nullen op het scorebord werd de druk op Zwijndrecht opgevoerd, maar nu nog zonder resultaat. In de vierde slagbeurt was het juist Zwijndrecht dat het initiatief nam, maar ook daar bleven de punten uit. Pit cher Celeste Rooswinkel (5-0-4- 1) speelde geconcentreerd en hield met een sterke verdedi ging Zwijndrecht in de tang. In de zevende inning werd het outfield van Alphians verrast door een verre bal waardoor Zwijndrecht op 1-0 kwam. In de volgende slagbeurt zette de Al phense ploeg de zaak recht toen Rooswinkel en Valerie Christina (.750) de thuisplaat bereikten; 2-1. Ten slotte maakte Jennifer Kok met haar punt in de laatste inning een einde aan de Zwijndrechtse illusies. In de dubbelontmoeting van de honkballers deelde Alphians de punten met Zuidvogels. Za terdag werden de Vogels met 17-5 weggespeeld, de volgende dag ging Alphians met 7-3 on deruit. Het thuisduel bleek geen probleem. De ploeg van coach Dick Lenderink opende met 7-0 en deelde een gevoelige tik uit. Pitcher Jeroen Hollander (10-1- 11-4) presteerde naar behoren en zag zijn team in de derde slagbeurt doorstomen naar 12- 2. Emiel Smit (.800) en Auke Maat (.750) maakte aan slag de meeste indruk, waardoor Al phians uiteindelijk met 17-5 uit haalde. Heel anders was het de vol gende dag in Huizen. Op een zeer winderig veld, waar het op stuivende gravel vrij spel had, kwam Alphians niet goed uit de verf. Erik Lindeman (1-2-6-3) en Donald Kok (1-1-1-0) bestook ten Zuidvogels vanaf de heuvel, maar konden geen vuist maken. De zesde inning was beslissend, toen de 3-2 stand veranderde in 7-2. Alphians kon in de slotin- nings slechts een punt toevoe gen aan het totaal voor een ver lies van 7-3. Jan van der Marei noemde het parcours in Zwitserland 'absurd zwaar'. foto archief leiden wilmar kortleever Hij wist wat hem te wachten stond, maar het WK run-bike- run in het Zwitserse Zofingen bleek voor triatleet Jan van der Marei toch een beproeving. De stayer met de ijzeren longen uit Ter Aar koos echter de goede strategie en eindigde daardoor op de achtste plaats tijdens het wereldkampioenschap In Zwitserland stond de du- De Leidse Zwemvereniging LZ 1886 was succesvol op het kringkampioenschap van de kring Gouwe-Rijnstreek. In de vijfde en laatste ronde legde LZ beslag op het merendeel van de medailles. In de eindstand ein digde LZ, achter koploper de Gouwestaete op de tweede plaats. Opvallende resultaten kwa men van onder anderen Louis van Schaarenburg. De Zoeter - woudenaar kwam vooral sterk voor de dag op de rugslag. Hij won met afstand de 200 rug in 2.25.4. Op de 200 meter school slag kwam hij tot 2.54.7. Eerste athlon geprogrammeerd over 8,5 kilometer lopen, 150 kilome ter fietsen en weer dertig kilo meter lopen, korter maar van wege het parcours vergelijkbaar met een volledige triathlon. „Die openingsetappe is heel erg zwaai-, dat fietsen is loodzwaar, maar dat laatste stuk is echt ab surd. Heel steil, steeds die bos- en bergpaadjes op en af." Van der Marei debuteerde op het selectieve parcours en werd hij ook op 100 (1.00.9) en de 200 vrij (2.13.2). Clubgenote Noeki Klein kwam in het zwembad Aqua- mar in Katwijk op de 100 meter vrij tot een sterke 1.02.5. Daar mee troefde zij Fleur Bakker af (1.02.6.). Klein was verder on genaakbaar op de 400 vrij (4.55.3). Paula Heemskerk was een van de grootverdieners in Kat wijk. De Leidse zwom sterk op de 100 vrij (1.06.1), de 200 vlin der (3.02.2), de 400 vrije slag (4.59.8) en de 100 school (1.28.9). Ester Nijgh volgde haar op deze afstanden op de voet. Haar tijd op de 100 vrije slag (1.06.6) was goed voor een zil- opende behoudend op de 61ste plaats. Op zijn specialisme fiet sen rukte hij op in het veld, ook omdat veel atleten de kou rauw op het dak viel. Na dagenlang mooi weer bleek het op de wed strijddag elf graden. Slechts 49 van de 90 elite-deelnemers haalden uiteindelijk de streep. Van der Marei bivakkeerde nog even op de zesde plaats, maar kon een tweetal tegenstanders in de laatste kilometers niet veren medaille. Diewertje Vermeulen kwam tot winst op de 100 meter rug slag (1.17.4). Michael van Schaik legde de 200 vlinder als snelste af. Hij kwam tot 2.35.1. Bart van Zwicht van LZ 1886 kwam tot twee zilveren plakken. Op de 100 vrij (1.01.0) en de 200 vrij (2.16.1). Van de Zijl/LGB be haalde Sander Rijnsburger goe de resultaten. Op de 200 vrij vestigde hij een persoonlijk re cord (2.25.4). Zijn 1.05.5 op de 100 vrij betekende een limiet voor het NK. Verder zwom hij goede tijden op de 200 rug (2.43.3) en de 200 vlinder (2.34.3). voorblijven zodat een achtste plaats het hoogst haalbare was. „En nu herstellen van de spier pijn. Vooral in je kuiten, want die afdalingen zijn ongelofelijk. Ik denk dat ik daar een maand voor uit ga trekken. Eerst had ik deelname in Nieuwkoop vol gende week opengehouden, maar ik kan nu nauwelijks meer lopen." Martin Broere weg bij RVV volleybal chris hartman medewerker Martin Broere is het komend seizoen niet langer trainer van de volleyballers van RW. Broere heeft van het bestuur te horen gekregen dat zijn contract niet wordt verlengd. In het district Zuid-Holland zijn na het spelen van promo tie/degradatie- en plaatsings wedstrijden de laatste beslissin gen gevallen. De mannenploeg van NOVO 2 handhaafde zich in de eerste klasse. Gemini/Kange- roes 2 dwong in de andere pou le promotie naar de eerste klas se af.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20