imssr 1 I ^Leidsch Dagblad 3 5 Franse socialisten vernederen Chirac Van Gaal toont emoties bij vaarwel Nieuwe trainer Ajax polst Laudrup Zes nieuwe spelers voor Quick Boys Wegpiraat is te snel voor politie Carter op de fiets naar Kok Zilveren Kruis concentreert werk in Noordwijk en Rotterdam Eindhoven verzekert raadsleden tegen molest TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X M AANDAG 2 JUNM997 w OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Leiden Jomanda zoekt na koude rilling onderdak in de armen van Maria Onderzoek Italiaanse rechters: Maffia steunt separatisme Sjaak Veringa creëert nu zijn eigen paradijs Cultuur en Kunst Elvis-fans: 'Alohafrom Leiden' Op de Grote Bedankdag voor Louis van Gaal vloeide een rood-witte stroom van tranen door de ArenA. Uitgerekend op de dag dat hij zich ridder mocht noemen, viel Van Gaals harnas dat hij voor de buiten wereld wel eens optrok in dui gen. Hij huilde bij zijn vertrek uit Amsterdam en velen pink ten een traantje met hem mee. TonniePronkbijvoorbeeld. In het juist geopende voetbalca fé, waarnaar de festiviteiten zich na de wedstrijd verplaats ten, brak het hart van de Ajax- scout. Verscholen achter Ro nald de Boer onderging hij de lof op zijn baas, met gebogen hoofd. Dat zich een overigens zeer aardige wedstrijd had af gespeeld tegen Vitesse, met enig geluk nogal ruim door Ajax gewonnen (4-0), was slechts een voorspel op wat komen ging. Louis van Gaal was in septem ber 1991 als directeur betaald voetbal van Ajax begonnen met een opsomming van waarden in het leven die hij belangrijk vindt en die in feite niets met voetballen van doen hebben. Hij omschreef zich zelf als eerlijk, consequent en direct. Gisteren besloot hij, gezeten met een Ajax-sjaal gedrapeerd over zijn mooie pak, met een levensles. Hij richtte zich tot de media en zei: „Ik wens u de komende jaren net zoveel le vensgeluk als mezelf, mis schien nog wel meer. En denk hieraan: voetbal is maar een spelletje. Voor levensgeluk moetje vechten". Pagina 15: Van Gaal heeft nu zelfs Nederland op wereld kaart gezet amsterdam gpd De nieuwe Ajax-trainer Mor ten Olsen heeft contact ge zocht met zijn landgenoot Mi chael Laudrup om de selectie voor volgend seizoen op peil te houden, nu Mare Overmars bij de Amsterdamse club dreigt te vertrekken. De 32-ja- rige Deense topvoetballer speelde eerder voor Juventus, Barcelona en Real Madrid en is tegenwoordig actief in Ja pan, bij Vissel Kobe. Dat bevalt Laudrup dermate slecht, dat hij enkele weken geleden be kend maakte nog twee jaar el ders te willen voetballen. Hij voegde daar aan toe dat ple zier in voetballen daarbij zwaarder weegt dan de finan ciën. Pagina 15: Arsenal opent on- erhandelingen over Over- leiden willem spierdijk Quick Boys wil volgend seizoen geen genoegen nemen met een plaats in de onderste regionen van de ranglijst. De Katwijkse hoofdklasser liet maar liefst zes versterkingen aanrukken. De laatste aanwinst is Frenk van der Kley. De voorhoedespeler kwam al eerder voor Quick Boys uit, maar speelde de laatste sei zoenen voor Kozakken Boys. Ook Alphense Boys stuurt niet aan op een lang verblijf in de tweede klasse. De club trok tien nieuwe spelers aan. Bekendste naam is die van oud-prof Den nis Purperhart (Zwarte Scha pen). Het Leidse Lugdunum versterkte zich met Hennie Koet. De voormalig speler van Rijnsburgse Boys speelde vier jaar lang niet op het veld. In totaal leverden weer honder den voetballers voor 1 juni hun overschrijvingsformulierin. leiden. ruud si Een onbekende automobi list heeft het gisteren ge presteerd om op de Leidse Kanaalweg de toegestande maximum snelheid met de factor 3 te overtreffen. Op de weg geldt een snel heidslimiet van 50 kilome ter, de automobilist scheurde een politiecon trole voorbij met 154 op de teller. De bij de controle aan wezige agenten lieten de wegpiraat zijn weg vervol gen, omdat een achtervol ging als te gevaarlijk werd beschouwd. Wel werd het kenteken van het voertuig opgenomen, zodat de au tomobilist binnenkort de politie aan de deur krijgt. De woordvoerder van de politie kan zich niet herin neren dat ooit eerder ie mand in Leiden zo'n grote snelheidsovertreding heeft Rechtse president moet verder met links kabinet Tevredenheid over Borst als lijststrekker Een vernederde Franse president Chirac zal van daag naar verwachting so cialistenleider Lionel Jos pin tot premier benoemen. Links behaalde gisteren een grote verkiezingsover winning op de RPR van Chirac en haar coalitiege noot UDF. parijs cees van zweeden correspondent Vplgens het ministerie van bin nenlandse zaken kregen de par tijen ter linkerzijde 314 zetels, zestig meer dan rechts. Daar mee kwam een einde aan een overweldigende meerderheid van rechts van ruim 350 zetels. De Socialistische Partij van Jos pin behaalde onvoldoende ze tels om te kunnen regeren zon der steun van de communisten. Ten overstaan van tweedui zend juichende aanhangers rea geerde Jospin gisternacht met 'vreugde' en 'trots' op de uit slag. „De nederlaag van de rege ringscoalitie was een bestraffing voor een bepaalde manier van Resultaat Franse verkiezingen regeren", zei hij. Premier Juppé, die vanmorgen bij Chirac zijn ontslag indiende, werd in zijn district wel herkozen, met 54 procent van stemmen. Rechtse politici reageerden bitter op hun nederlaag. „De kiezers hebben blijk gegeven van hun verwarring", mees muilde een ex-minister. Een an dere oud-minister toonde zich 'woedend' over de wijze waarop de verslagen premier Alain Jup pé had gefaald om het 'goede beleid van rechts' te presente- Linkse leiders wilden nog niet zeggen of het nieuwe' kabinet communistische ministers moet hebben. Robert Hue, de leider van de Communistische Partij, verklaarde alleen: „Ik hoop dat de nieuwe regering zal slagen." Het ultra-rechtse Nationaal Front haalde één zetel. In Tou lon werd Jean-Marie Le Cheva lier, die ook al burgemeester van de stad is, gekozen. De dochter van partijleider Jean- Marie Le Pen, Marie-Caroline, slaagde er niet in een zetel te veroveren. Chirac schreef vorige maand vervroegde verkiezingen uit in de hoop dat hij tot het einde van zijn termijn in 2002 met een rechts parlement samen zou kunnen werken. In plaats daarvan zal hij nu vijf jaar lang iedere week de zittingen van een links kabinet moeten lei den. amsterdam gpd De benoeming van minister Els Borst van volksgezondheid tot nieuwe lijsttrekker van D66 is binnen en buiten de partij goed ontvangen. Met de 65-jarige op volger van Hans van Mierlo wordt voor het eerst een vrouw lijsttrekker van een van de vier grote partijen. Borst wil een 'sportieve' verkiezingscampag ne en rekent op de huidige 24 Kamerzetels of zelfs meer. De PvdA noemt Borst 'capa bel en integer', CDA-leider De Hoop Scheffer beschouwt haar als 'een waardig opponent'. De WD is vooral benieuwd, wat de bewindsvrouw te bieden heeft op andere terreinen dan haar eigen vakgebied, de ge zondheidszorg. 'Droomkandi- daat' Wijers liet zaterdag weten nog wel serieus nagedacht te hebben. „Maar ik ken mijn grenzen. Deze rol past mij niet." Borst denkt niet kwetsbaar te zijn door de recente problemen op haar ministerie. „Ik wil de problemen niet verdoezelen, maar er zijn ook veel dingen die wel goed gaan." Ook haar politieke onervaren heid is een risico. „Maar na der tig jaar lidmaatschap weet ik hoe D66 over dingen denkt. En ik zit al driejaar in het kabinet", aldus Borst. katwijk Waar Den Haag vorige week bijkans werd dichtgespijkerd toen Bill Clinton even op bezoek kwam, daar heeft een voorganger van hem, oud-president Jimmy Carter, totaal geen last van allerhande veiligheidsmaatregelen bij zijn bezoek aan Nederland. Onbekommerd fietste hij vanochtend vroeg sa men met zijn kleinzoon door het duinlandschap tussen Katwijk en Wassenaar, op weg naar Den Haag voor een informeel bezoekje aan de Nederlandse minister-president Wim Kok. Carter is te gast in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin waar een groot aantal ex-staatshoofden en oud-premiers gedurende vier dagen bijeen is om de 'toestand in de wereld' te bespreken. Woensdag geeft deze InterAction Coun cil (waartoe onder anderen ook Helmut Schmit, Michail Gorbatsjov, Simon Peres, Valery Giscard d'Estaing en Dries van Agt behoren) een slotverklaring uit over zijn bevindingen. FOTO ANP ED OUDENAARDEN leiden Door de harde wind van zaterdagnacht heeft de boom op het binnenplaatsje van een studentenhuis aan de Utrechtse Veer het loodje gelegd. Toen de studenten gistermorgen de luiken openden, ontbrak de ruim tien meter hoge boom aan het gebruikelijke uitzicht. „We hebben er niets van gemerkt. Ik had nooit ge dacht dat die boom nog eens zou omvallen", aldus een verbaasde bewoner. De schade is beperkt gebleven tot enkele gebroken tuinmeubels. Vandaag komt de brandweer de boom, die liggend de hele binnenplaats in beslag neemt, opruimen. FOTO HENK BOUWMAN Geen gedwongen ontslagen bij ziektekostenverzekeraar heemstede ed blaauw Zilveren Kruis gaat alle I ten concentreren in de vestigin gen in Noordwijk en Rotterdam. Daarom vertrekt de ziektekos tenverzekeraar binnen drie tot vijf jaar uit Heemstede. De circa vierhonderd medewerkers in de vestiging daar zijn van de plan nen op de hoogte gebracht. De werkgelegenheid is gegaran deerd, zo liet Zilveren Kruis vanmorgen weten. Volgens Zilveren Kruis is het besluit tot concentratie van de activiteiten genomen 'vanuit ef- ficiëncy-overwegingen'. Volgens woordvoerder O. Kolenburg hebben ook medewerkers laten weten dat de bedrijfsvoering en dienstverlening wordt verbeterd als nog maar op twee plaatsen wordt gewerkt. Onderzoek on der het personeel heeft volgens Koolenburg ook aangetoond dat veel van de medewerkers niet alleen bij hun werkgever willen blijven, maar ook dat ze bereid zijn te verhuizen. De ziektekostenverzekeraar betrok het vier verdiepingen tel lende pand in Heemstede in 1982. Zilveren Kruis is niet al leen een particuliere ziektekos tenverzekeraar, maar het verze kert ook ziekenfondspatiënten in met name Rotterdam en Haarlem (onder de naam Zilve ren Kruis/Spaarneland). Het be leid is erop gericht om als één bedrijf naar buiten te treden. De verzekeringswinkels in Haarlem en Heemstede blijven wel open. De locatie Hoofddorp, waar de holdingdirectie en stafmede werkers (circa 25 mensen) wa ren gevestigd, is al dicht. Zij zijn (naar nu blijkt tijdelijk) naar Heemstede verhuisd. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 HET WOORD IS AAN Edwige Feuillère De beste formule voor het geluk: een goede gezond heid en een slecht geheu gen. mïïTC 9722° 9723° 10723° 10% 10% 10% ïssdfcin 80% 70% 50% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's13 Sport15 t/m 24 Strips112 Actie tegen dragen bont door Beatrix amsterdam De stichting Bont voor Dieren in Amsterdam gaat het publiek oproepen om een eind te ma ken aan het dragen van bont door koningin Beatrix. Vanaf vandaag verspreidt de stichting 160.000 gratis actiekaarten via universiteiten en hogescholen. De stichting roept bovendien via een advertentie in de kran ten het publiek op de koningin te verzoeken om te stoppen met het dragen van bont. Zeer recent, bij de ontvangst van de Amerikaanse president Clinton, droeg de koningin nog bont, aldus de stichting. Een maand eerder nog richtte Bont voor Dieren zich met een drin gend verzoek tot het koninklijk huis te stoppen met het dragen van bont. Leden van het ko ninklijk huis dragen geen kle dingstukken van bont van be schermde diersoorten, luidde het antwoord van de Rijksvoor lichtingsdienst. Dat vindt de stichting 'een antwoord van niks', want het verhandelen of in bezit hebben van bont van met uitsterven be dreigde dieren is volgens inter nationale verdragen verboden. De stichting verwijt Beatrix dat ze volledig voorbijgaat aan de herkomst van bont dat in ons land te koop is. Gefokte pelsdie- ren leiden een afschuwelijk le ven en de pelsdieren in de na tuur worden gevangen met gru welijke wildklemmen, aldus de stichting. Na incident eind vorig jaar Door de opeenvolgende inci denten besloot de afdeling Juri dische Zaken van de Bestuurs dienst Eindhoven een dossier aan te leggen. Het Eindhovens college besloot daarop een col lectieve politiek-molestverzeke- ring voor alle raadsleden af te sluiten. Een woordvoerster van de ge meente Eindhoven kon van morgen -niet zeggen welke raadsleden zijn gemolesteerd en wat de aanleiding is geweest. De premie bedraagt 15 gulden per persoon per jaar. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode. De gemeente Eindhoven heeft onlangs een speciale molestver- zekering voor haar notabelen afgesloten. Het Eindhovense college van B en W tot de col lectieve verzekering, nadat eind vorig jaar drie raadsleden slachtoffer van vandalen waren geworden. Het betrof inciden ten die volgens de raadsleden in relatie staan met hun raads werk. Het drietal heeft aangifte ge daan bij de politie, waarna de gemeente Eindhoven de schade vergoedde. 'Tel:(I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) t automatisch (f.31,95) Oacccptgiro (f. 93,05) l Nr. bank/gin - Handtckci tische betaling krijgt u een handige r iekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :en envelop, zonder pos OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1