Seedorf schiet Real richting titel Gouden duo uit Holland Acht voorkomt afgang Sport FIFA zet WK voor teams door Motorcoureur wint na kamikaze-actie Kanovaarsters wacht bizar avontuuï MAANDAG 2 JUNI 1997 Engelse zege in en op Polen chqrzovHet Engelse elftal heeft een belangrijke overwinning behaald op de weg naar kwalificatie voor het WK van 1998 in Frankrijk. Het versloeg Polen zaterdag in Chrozow met 2-0. Een \Toege en late treffer beslisten het duel, dat de thuisploeg vol strekt kansloos maakte voor het WK in Frankrijk en Engeland in de race hield voor directe kwalificatie. Shearer opende de score in de 5de minuut, 0-1Op slag van de rust miste hij een straf schop. In de laatste minuut verdubbelde Sheringham de voor sprong. Door de zege bleef Engeland in groep 2 koploper Italië goed volgen. Na zes wedstrijden bezitten de Engelsen één punt minder, 16 voor Italië tegen 15 voor Engeland. Ook in de strijd om de beste nummer twee van de kwalificatiegroepen, die zich ook automatisch plaatst voor het WK, speelt Engeland een voor name rol. Klinsmann haalt nog één keer uit münchen Jürgen Klinsmann heeft zaterdag in stijl afscheid ge nomen van de slangenkuil die Bayern München heet. De 32-ja rige spits opende de score in de laatste competitiewedstrijd te gen Borussia Mönchengladbach (2-2). Na afloop haalde hij nog eens fel uit naar het bestuur van de Duitse kampioen. „In de Bundesliga speel ik nooit meer", concludeerde de nieuwe aan valler van Sampdoria. Klinsmann bekritiseerde voorzitter Bec- kenbauer, vice-voorzitter Rummenigge en manager Hoeness. Hij verweet hen te nauwe banden met de Duitse boulevardpers (ondermeer Bild). Volgens Klinsmann is de invloed van de me dia op het beleid van Bayern München veel te groot. Hij consta teerde dat spelers en bestuursleden vaak loslippig zijn om tegen werking of negatieve publiciteit te voorkomen. Shankly 'terug' bij Liverpool londen Bill Shankly keert terug op de grond die hem beroemd maakte. Een bronzen beeld (hoogte 2,28 m) van de legendari sche Engelse voetbalmanager komt op Anfield Road, de thuisha ven van Liverpool, achter de 'Kop'. Op die plaats verzamelen de meest fervente aanhangers zich bij een thuisduel. Het beeld, ge maakt op kosten van de clubsponsors, krijgt als tekst: 'Shankly - hij maakte de mensen blij'. Shankly was van 1959 tot 1974 manager van Liverpool. In die periode veroverde de club drie nationale titels, twee keer de FA Cup en eenmaal de UEFA Cup (1973). Shankly overleed in 1981 aan de gevolgen van een hart aanval. Tassotti stopt met voetballen milaan» Mauro Tassotti speelt zondag tegen Cagliari zijn laatste wedstrijd voor AC Milan. De rechtsachter, die Michael Reiziger van een basisplaats afhoudt, stopt met voetballen. Hij is 37 jaar en speelde zeventien seizoenen voor AC Milan. Hij werkte 404 wedstrijden in de serie A af. In het begin van zijn carrière speel de hij nog twee seizoenen voor Lazio. Volgend jaar gaat de ver dediger verder in het trainersvak. „Het afgelopen seizoen was een overgangsperiode", zei hij zaterdag tijdens de laatste trai ning. „Ik ben nu klaar voor het trainerschap." SC Salzburg kampioen van Oostenrijk wenen Voetbalclub SV Salzburg is, ondanks een nederlaag van 3-1 tegen Austria Wien, zaterdag kampioen van Oostenrijk ge worden. Directe concurrent en titelverdediger Rapid Wien ver loor namelijk met 3-0 van Sturm Graz. Daardoor bleef de voor sprong van Salzburg op Rapid vijf punten. Met nog één compe titiewedstrijd voor de boeg is die kloof niet meer te overbruggen. Salzburg veroverde in 1994 en 1995 ook de landstitel. De club speelt in augustus de voorronde van de Champions League. Indonesië kan WK vergeten jakarta Indonesië kan de eindronde van het WK voetbal, vol gend jaar in Frankrijk, wel vergeten. In de Aziatische groep 5 speelde de ploeg van de Nederlandse bondscoach Henk Wul- lems gisteren in de voorronde met 1-1 gelijk tegen Oezbekistan. Indonesië nam voor de rust de leiding uit een strafschop, maar na de hervatting sloeg Oezbekistan terug na een blunder in de vijandelijke defensie. Ekeren verschalkt Antwerpen in bekerstrijd Clarence Seedorf heeft Real Madrid gisteren op de drempel van het Spaanse kampioenschap gezet. Met twee doelpunten had de middenvelder een fors aandeel in de overwinning met 5-0 op Extremadura. FC Barcelona verspeelde de kansen op de titel door de nederlaag met 2-1 bij degradatiekandidaat Her cules. Met nog twee wed strijden te spelen liep de achterstand van de Cata laanse ploeg op naar vijf punten. Ronaldo ontbrak gisteren in Ali cante bij FC Barcelona, voor de derde keer in dit seizoen. Barga, dat verder Pizzi, Nadal en Sergi miste door blessures en Giovan ni door internationale verplich tingen, nam drie minuten de leiding via Luis Enrigue 0-1. Daarna raakte Barcelona de weg kwijt. Paquito maakte in de 37ste minuut gelijk na een in drukwekkende solo van Anton en tien minuten na de rust gaf Pavlicic de thuisclub de voor sprong (2-1). Barga verloor de koelbloedigheid en de kans op de landstitel. In Madrid was Seedorf de grote man tegen Extremadura. Voor ruim 100.000 man scoorde hij 2-0 en 3-0, zijn vijfde en zes de doelpunt in de competitie. Nadat Raul de thuisclub in de 9de minuut op 1-0 zette, pas seerde Seedorf doelman Baia kort na de rust voor 2-0. Zijn tweede treffer, een kopbal vanaf de strafschopstip, was van grote schoonheid. Suker verhoogde de stand naar 4-0 (strafschop) en in de slotminuut naar 5-0. Na Logrones en Hercules werd Sevilla de derde degra dant. Voor de vierde afdaler is Extremadura de voornaamste kandidaat. Het staat vier punten achter op Rayo Vallecano, de nieuwe club van Ajacied Van den Bergh, dat zaterdag met 3-1 Valencia versloeg. België Germinal Ekeren heeft de Belgi sche beker veroverd. In de fina le versloeg de ploeg, na verlen ging, Anderlecht met 4-2. Na de reguliere negentig minuten was het 2-2. Radzinski en Hofmans scoorden in de extra tijd. An- Leverkusen-Bochum 2-0, Düsseldorf-H' 1-1, 1860 Munch-Bremen 0-3, Freibu Karlsruhe 1-1, Rostock-Schalke'04 0 Stuttgart-Bielefeld 4-2, M'gladbai; Bayern M. 2-2, St. Pauli-Duisburg 0 Dortmund-Kóln 2-1. Stand aan kop Bayern M. 34-71, Leverkusen 34-69, Do mund 34-63, Stuttgart 34-61, Bochi 34-53, Karlsruhe 34-49, 1860 Munch 3 burgen St. Pauli gedegradeerd. ITAL Bologna-lnter 2-2, Verona-Parma 1-2, f ventus-Lazio 2-2, Milan-Cagliari 0-1, h poli-Vicenza 1-0, Piacenza-Perugia 2 Reggiana-Atalanta 0-3, Roma-Udinese 3, Sampdoria-Fiorentina 1-1. Stand: ventus 34-65, Parma 34-63, Inter 34-5 Fiorentina 34-45, Atalanta 34-44, Mi' 34-43, Roma 34-41, Napoli 34-41, Caj art 34-37. Perugia 34-37, Piacenza 3 37. Verona 34-27, Reggiana 34-19. ventus kampioen. Verona en Reggiana 3-0. Admira W.-SV Ried 3-1, Stir 3apid Wien 3-0, Austria W.-Salzbf stand aan kop: Salzburg 35-68, F, ien 35-63, Sturm Graz 35-54, FC 0, Salgueiros-Espinho 5-0, Sporting-lji lenenses 3-1, Leiria-Rio Ave 1-0, Setut; Maritime 0-0 Stand aan kop: Porto 33-? Sporting 33-72, Benfica 33-58, Braga 3 54, Guimaraes 33-52, Salgueiros 33-!) Amadora 33-47, Boavista 33-46. Vallecano-Valencia 3-1, Betis-Gijon 0 Atl.Madrid uitg. Stand a 40-89. Barcelona 40-84, Betis 40-74, t port ivo 40-74, Atl.Madrid 39-68, BilE 40-61, Valladohd 40-61. Samuel Johnson van Anderlecht kopt de bal weg v de club uit de Brusselse deelgemeente. r Thomas Radzinski v derlecht, dat een voorsprong van 2-0 verspeelde, komt vol gend seizoen uit in de strijd om de UEFA Cup. Voor Ekeren is het de eerste beker in de ge schiedenis. Italië Parma was nog nooit kampioen van Italië, maar plaatste zich gisteren wel voor de voorronde van de Champions League. De ploeg besliste de strijd met Inter voor de tweede Italiaanse plek in de competitie op de slotdag. Parma, dat twee punten voor sprong had, won met 2-1 bij het al gedegradeerde Verona. Inter, in de tweede helft met Winter, speelde gelijk bij Bologna, 2-2. Michel Kreek degradeerde met Perugia naar de Serie B. Zonder de Nederlander, die was geschorst, verloor de ploeg op de laatste speeldag met 2-1 van concurrent Piacenza. De kans is groot dat Kreek terugkeert naar Nederland. Vitesse is kandidaat. Piacenza moet nu in een beslis singsduel met Cagliari uitma ken wie Perugia, Verona en Reggiana volgt naar de serie B. AC Milan eindigde de compe titie op de elfde plaats en met tien man. Savicevic kreeg de ro stand van 2-0 goedmaakte. Duitsland De Bundesliga beleefde zater dag zijn laatste speeldag. Karls- ruher SC wist zich met de zesde plaats nog te plaatsen voor Eu ropees voetbal ten koste van TSV 1860 München, dat met 3-0 verloor van Werder Bremen, BUITENLANDSVOETBAL de kaart na negentien r omdat hij de grensrechter bele digde. Milan verloor thuis met 1-0 van Cagliari, dat daardoor mogelijk degradatie ontloopt. Kampioen Juventus speelde vier dagen na de verloren finale van de Champions League thuis 2-2 tegen Lazio, dat een achter waar Van Lent in de basis be gon. Hij werd in de 71ste mi nuut gewisseld voor Hobsch, die in de slotfase twee doelpun ten maakte. Als Vfb Stuttgart over twee weken de Duitse beker wint van Energie Cottbus, dan plaatst ook 1860 München zich voor Europees voetbal. Wint Stuttg art niet, dan speelt het in de UEFA-beker waarvoor ook titel houder Schalke 04 en Bochum zich reeds plaatsten. Bij VfB Stuttgart was Verlaat succesvol. De centrale verdedi ger maakte in het duel met Ar- minia Bielefeld, met Maas en Silooy, de tweede treffer. Zijn ploeggenoot Hagner was drie keer trefzeker. Omdat Kuntz en Pflipsen tegenscoorden, eindig de de wedstrijd in 4-2. •Schalke 04 strompelde naar het einde van het seizoen, dat Europees fantastisch eindigde. Maar in de competitie bleef de club van Stevens, De Koek, Van Hoogdalem en Mulder de laatste elf wedstrijden zonder zege. Zo mocht het niet eindi gen, dus won de club zaterdag met 1-0 van Hansa Rostock en eindigde op de twaalfde plaats. groep A: Verenigde Staten-Colornbia 3 Schotland-Portugal 1-1. Stand: 1. Portu, 3-7, 2. Verenigde Staten 3-4 (4-3),) Tsjechië 3-4 (1-3), 4. Colombia 3-3,, Schotland 4-3. Groep b: Nederland-M& co 0-0, Frankrijk-Marokko 3-0. Stand:1 Frankrijk 3-9 (6-1), 2. Mexico 4-7 (3-2)) Kroatië 3-3 (3-4), 4. N 5. Marokko 3-1 (1-5). Azië-zone. Groep 5. Indonesië-Oez 1-1 (1-0). Stand: 1. Oezbekistan 3-7,1 1-7, 3. Indonesië 5-1. Groep 6. Zuid-Korea- k Cambo ind 0-1 Tadzjik Zuid-Korea 4-10, 2. Th 3. Hongkong 4-3 Zuid-Kq r volgende ronde. Groep 8. Vietnz zjikistan 0-4 (0-2), China-Turkmed 1-0 (0-0). Stand: 1. China 4-12,] Tadzjikistan 4-9, 3. Turkmenistan 4-3, Vietnam 4-0. 1 Oceanië. Groep 2. Papoea-Nieuw Guirf Nieuw-Zeeland 1-0(0-0). Afrika Cup. Groep 3. Marokko-Ethiopië (3-0). Stand: 1. Marokko 3-5, 2. Sene 3-5, 3. Egypte 3-3, 4. Ethiopië 3-1. I Chorzov. Groep 2. Polen-Engeland 0-21 1). Stand: 1. Italië 6-16. 2. Engeland1 15, 3. Polen 5-4, 4. Georgië 3-0, 5. M Nederlandse roeiers achterop bij eerste wereldbekerwedstrijd A brouwer de koning Olympisch goud gaat langer mee dan een roeizomer. Dat bewezen Michiel Bartman en Diederik Simon gisteren bij de eerste wereldbekerwedstrijd na bij München. Vooral door toedoen van de twee gewezen gouddelvers uit de olympische Holland Acht zorgde de zware dubbel-vier voor het enige Ne derlandse lichtpuntje. De ploeg van coach Jan Klerks werd in een spannende finale tweede en lijkt dit seizoen als enige iets te zoeken te hebben op de inter nationale wateren. Door deze uitschieter kwam Oranje (gedeeld zevende) nog voor bij de beste tien landen van de weinig spetterende we reldbeker-ouverture op de olympische roeibaan van 1972. „Ik weet niet wat het precies is", zei coach Klerks met een te vreden glimlach, „maar Bart man, een perfecte slagroeier, en Simon voegen iets toe aan de ploeg. Zij zorgen voor rust. Bei den zijn 'performers', die het beste tot hun recht komen in wedstrijden. Die knapen hoe ven ook nooit meer bang te zijn dat hun roeicarrière geen suc ces zal blijven. Daarbij zijn zij, nu zij in de dubbel-vier een nieuwe uitdaging hebben ge vonden, allesbehalve verzadigd. En in de ploeg staan zij niet bo ven Gerritjan Eggenkamp en Jo ris Loefs. Sterker nog, zelfs in li chamelijk opzicht is gelijkheid troef: allemaal dezelfde benen en dezelfde rompen." Toch verbaasde het Klerks dat zijn nieuwe kwartet na een kor te kennismakingsperiode zo dicht in de buurt van winnaar Duitsland bleef en de overige concurrenten achter zich liet. Goed, de Zwitsers ontbraken door een rugblessure van een van de jongens. En Rusland en Wit-Rusland hadden in de ba nen vier en vijf last van de windvlagen, die de boten in de luwte van de grotendeels lege hoofdtribune minder troffen. Maar dat de Nederlandse dub bel-vier ook in Luzern (slot we reldbeker) en in Aiguebelette (WK) om de prijzen zal strijden, lijdt geen twijfel. Al durfde de voorzichtige De wereldvoetbalbond FIFA wil, ondanks het negatieve ad- n internationale topspe- coaches, een WK voor clubteams opzetten. Verder gaat de federatie het scheids- rechterskorps verder professio naliseren en probeert het de organisatie van het WK voetbal Frankrijk te bewegen de hekken uit de stadions te ver wijderen. Op het FIFA-congres in Zü- rich discussieerden de leden r tal van ideeën. Ook namen zij een besluit. Het WK voor junioren in 1999 vindt plaats in Nigeria. In 2001 is het de beurt aan Argentinië. Het WK voor clubteams is al vier jaar lang een droom van de FIFA. Maar spelers en coaches zijn er tegen. Dat zou namelijk betekenen nog meer wedstrijden in een seizoen dat al overvol is. Volgens Sepp Blatter, secretaris-generaal van de FIFA, moet voor het WK, dat elke twee jaar plaats moet hebben, ruimte op de kalender komen. De eerste editie staat al gepland voor 1999. Met deel name van acht ploegen: dl kampioenen van de zes conti nenten, de kampioen van h^ organiserende land en de win naar van de strijd om de Euro pa-Zuid-Amerika-beker. Blatter trekt zich van de kri tiek van de spelers en coache' nauwelijks iets aan. „We kurf nen het proces niet stopzette* omdat sommigen tegen zijr) We zoeken naar data. Er korri een oplossing. Het evenemeh komt in landen waar mensefl niet in staat zijn wedstrijdei op .hoog niveau te zien. De Britse, winnende 4 zonder stuurman in München met Pinsert, Foster, Redgrave en CracknelI. Met een kamikaze-actie won motorcoureur Oliver Jacque gis teren de Grand Prix van Oos tenrijk 250 cc. De Fransman haalde zich de woede van Ralf Waldmann op de hals. De Duit ser kondigde meteen tegen maatregelen aan. Met de over winningen van Michael Doohan (500 cc) en Noboru Ueda (125 cc) was niets mis. In de laatste ronde moest Waldmann door de onverwach te inhaalmanoeuvre van Jacque vol in de remmen. „Zoiets heb ik in mijn elfjarige carrière nog nooit meegemaakt", zo brieste de Duitser die blij kon zijn nog in het zadel te zijn gebleven. „Dit zal ik hem de volgende keer betaald zetten. Wil de heer Jacque oorlog? Nou, dat kan hij krijgen. De volgende keer ga ik desnoods schoppen en bijten." Zondag ontmoeten de cou reurs elkaar weer, dan rijdt Jac que voor eigen publiek. Op 28 juni volgt de TT in Assen. In de stand om het wereldkampioen schap is Waldmann tweede, op negen punten van Biaggi. De Italiaan won op het circuit van Zeltweg in het duel om de derde plaats dank zij een mooie laatste inhaalactie met 3/100e seconde van landgenoot Ca- pirossi. In de 125 cc-klasse was een fotofinish nodig om de winnaar aan te wijzen. Het verschil tus sen Ueda en Rossi was met H blote oog niet waameembaj vierduizendste seconde. De j panner nam in het WK-klass ment de leiding van de Italia Wereldkampioen Michi Doohan behaalde in de 5001 zijn vierde zege van het seizoj Het was nummer 38 in de cai ère van de Australiër. Dooh finishte in Oostenrijk ruim seconden voor teamgenc Okada, die ondanks een her blessure een goede race reed. In de WK-stand heeft Dooh) een voorsprong van 31 punt op Crivillé. De Spanjaard v door een stuurfout van de twj de naar de vijfde plaats terug. Klerks („We moeten ons nog niet rijk rekenen") nog geen WK-tickets uit te reiken. Daar voor vindt hij het te vroeg. Als het huidige kwartet vormbe houd toont, wil de Leidenaar de andere drie scullers (roeiers met twee riemen) in andere WK-bo- ten onderbrengen. In de skiff strijden Merlin Vervoom (zevende) en Gerard Egelmeers (achtste) om een plaats. Afvaller Adri Middag, die met zijn enor me postuur letterlijk niet in de ze compacte vier past, kan dan met een van hen de dubbel- twee bemannen. Maar in tegenstelling tot de dubbel-vier knokken deze roei ers voor finaleplaatsen, niet voor medailles. Bij de achten was zelfs dat niet eens het geval. Vrouwen-coach Andreas Leicht- fuss hield zijn acht te elfder ure thuis, waardoor het koningin- ne-nummer gisteren slechts uit een armetierig veld van drie bo ten bestond. Leichtfuss' collega Kris Korzeniowski gooide zijn acht wel voor de leeuwen, maar moest constateren dat zij in München geen finalekansen hadden. De Poolse Amerikaan trok zijn droevigste gezicht en deelde mee dat hij geen mede delingen had. Zelfs over het wilde idee bin nen de FISA (wereldroeibond) om afzonderlijke achten te we ren van de Olympische Spelen, kon Korzeniowski zich niet op winden. Om aan de IOC-eis te voldoen mogen in Sydney 2000 slechts 550 in plaats van 606 roeiers deelnemen aan de Spe len. Het wildste bezuinigings plan maakt van de olympische acht een soort vergaarbak, waarin alleen deelnemers mo gen uitkomen die al een kleiner nummer achter de rug hebben. Zo zou de Engelse roeiheld 'sir' Steven Redgrave in Sydney mo gelijk nog twee gouden medail les aan zijn totaal van vier kun nen toevoegen. Eentje in de vier zonder en een in de eventuele acht-nieuwe-stijl. Voor Korze niowski biedt het overigens fel bekritiseerde plan vermoedelijk weinig soelaas, omdat het hele boordroeien (een riem per roei er) in Nederland na Atlanta is De laatsten der Mohikanen, Bartman en Simon, schoolden zich in een mum van tijd om tot scullers van formaat. Simon, net als zijn landgenoten gehuld in opzichtig roze getinte kleding: „Het is maar goed dat wij zo goed presteren, anders interes seert niemand zich straks meer voor ons." Terwijl hij dat zei, piekerde Nelleke Penninx zich elders het hoofd suf. „Ik heb toch ook aan de Olympische Spelen meegedaan, maar wij worden hier slechts zesde." Daarmee onderscheidde de dubbel-vier bij de vrouwen zich in niets van de andere Neder landse finalisten, die kleurloos in het achterveld dobberden. Eeke van Nes werd met haar ge legenheidspartner Piëta van Dishoeck vierde in de dubbel- twee, Esther Devilee en Wende- la Hoen vijfde in de twee zonder stuurvrouw en Pepijn Aardewijn zesde bij de niet-olympische lichte mannen. Met finaleplaatsen tijdens wereldbekerwedstrij den kano in Szeged hebben Nicole Bulk en Liset- te Veltman voldaan aan de eisen voor de Europe se titelstrijd van komende maand in Plovdiv (Bul garije). De zesde plek van Bulk op de 1000 meter en de zevende van het duo op de 200 meter levert echter waarschijnlijk een weinig begeerde reis op. Mogelijk wordt de EK-ploeg aangevuld met Jean-Paul Sits en het nieuwe koppel Bart Snabel- /Tobias van der Pol, die op het koude Hongaarse water onder herfstachtige omstandigheden bui ten de eindstrijd bleven. Eerder dit seizoen maak ten de drie een redelijke indruk. Het bestuur van de Nederlandse Kanobond (NKB) beslist eind de ze week over de afvaardiging. West-Europese kanolanden vrezen dat het transport van de boten naar Plovdiv een bizar avontuur wordt. Zij zijn bang voor afpersing en bedreiging door de Oost-Europese mafia, i Oostenrijkse sportdirecteur Harald Marktler vif dat belangrijke wedstrijden alleen moeten plaal vinden in metropolen om de interesse van sp<? sors en media op te wekken. Ook Wassili Bonev, de Bulgaarse coach van' Zwitserse ploeg, acht het momenteel onvera1 woord een internationaal toernooi in zijn vad land af te werken. Hij verstrekte belangstellend dit weekeinde de veiligste route naar Plovd „Anders ben je zo duizend gulden kwijt" wa) schuwde hij. Frankrijk en Duitsland hebben da) uit de consequentie getrokken; zij vaardig slechts een B-ploeg af naar de titelstrijd. In Szeged, vlakbij de grens met het vroeg* Joegoslavië en Bulgarije, moet in 1998 de weret titelstrijd plaatshebben. De ICF bood Honga? ruim 5 miljoen gulden ontwikkelingshulp. Dal van is een nieuwe finishtoren gebouwd. I

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16