'Sport Krajicek: groot kampioen maar een slecht verliezer Gebrselassie 'blijer dan een miljoen dollar' Donovan Bailey de snelste man op aarde 'LSG vierde in play-offs Vette premie voor spelers ADO Den Haag Arsenal opent onderhandelingen met Overmars Van Gaal heeft nu zelfs Nederland op wereldkaart gezet —BAANDAG 2 JUNI 1997 Nike gaat bemiddelen bij Barca Barcelona* Nike gaat bemiddelen in het conflict tussen FC Bar celona en Ronaldo. De sportkleding-gigant wil proberen een vertrek van de Braziliaanse spits te voorkomen. Nike investeerde in januari 30 miljoen gulden in Ronaldo. Dat bedrag ontvangt de 20-jarige Braziliaan in de komende tien jaar. De sponsor is niet happy met een overstap van de speler naar Internazionale. De Italiaanse club staat onder contract bij Umbro. Bovendien staat Nike op het punt de Catalaanse club in te lijven. De twee berei ken een akkoord over de prijs van ruim 240 miljoen gulden voor tien jaar. Schultz uitgeschakeld parus* Brenda Schultz is in de derde ronde van Roland Garros uitgeschakeld. De als veertiende geplaatste Heemsteedse verloor zaterdag met 6-7 (2-7) 4-6 van Natasja Zvereva. De 26-jarige Schultz stond zeven keer eerder tegen de dubbelspecialiste. De Wit-Russische, die in 1988 de finale van Roland Garros haalde maar daarin met 6-0 6-0 van Steffi Graf verloor, bleef al die ke ren aan de goede kant van de score. Jordan bezorgt Bulls de winst Chicago Michael Jordan bezorgde de Chicago Bulls de winst in de eerste wedstrijd van de finale van de NBA, tegen Utah Jazz. De mega-ster maakte in de allerlaatste seconde 84-82. De titel- J verdediger uit Chicago had een moeizame start in de best-of-se- ven serie. Ondanks 31 punten van Jordan en 27 punten van Scottie Pippen, had Utah Jazz lange tijd uitzichten op een ver rassing. Bij de rust leidden de bezoekers met 42-38. Richard Krajicek was op het laatst niet meer dan een toe schouwer bij zijn eigen tenniswedstrijd. Hij zag een man die niet vooruit kon of wilde en die tenslotte de nederlaag gelaten over zich heen liet komen. Het was een ontluiste rend beeld, waar de tennisser ook van moet zijn ge schrokken. 15 Hangende schouders en negatieve lichaamstaal; Richard Krajicek ver- 'oronto anp Donovan Bailey werd zondag ie snelste man op aarde. Veel loefde de 29-jarige Canadese ilympisch en wereldkampioen >p de 100 meter er niet aan te loen. Zijn rivaal Michael C ohnson, de beste loper in de vereld op de 200 en 400 meter, iel halverwege de 150 meter in Toronto uit met een blessure lan het linker bovenbeen. Bailey - Johnson werd een iasco. Het was geafficheerd als Ie Ali - Frazier van de atletiek. Twee 'breedbekkikkers' die stre len in de One to One Challenge if Champions in de SkyDome, Ie honkbaltempel van de "oronto Blue Jays, om de titel «eiste man op aarde. Twee fiannen die beiden een half niljoen dollar startgeld opstre- len en die liepen om de winst je premie van één miljoen dollar. y Bailey werd in 14,99 secon- len 3 miljoen gulden rijker. De n Jamaica geboren wereldre- iordhouder op de 100 meter y 9,84) verdiende 200.133,42 gul len per seconde. I Bailey twijfelde na zijn zege an de blessure van Johnson. jMichael zag dat hij aan de ver lezende hand was. Ik heb mijn ]wijfels over zijn blessure." De Canadees zal Johnson geen re- lanche geven. „Als ik", zei hij, ,als ik ooit nog eens een derge- ijke wedstrijd loop, is het niet egen Johnson. Ik wil een seri- ïuze tegenstander. Franky Fre- Jericks bijvoorbeeld." Enkele uren voor de wedstrijd herweet Bailey de organisatie Hondo Sports contractbreuk. De baan in de SkyDome bezat )en haag gpd Us ADO Den Haag promoveert laar de PTT-Telecompetitie cunnen de spelers op een vette iremie rekenen. De selectie leelt in de recette van de duels n de nacompetitie. Als de pro- notie inderdaad wordt bereikt, lan krijgen de spelers driekwart ran de opbrengsten. Als het niet ükt kunnen ze toch nog een cwart van de recette tegemoet tien. Het gaat om bedragen van naximaal zo'n 10,000 gulden en IREDA WILLEM SPIERDUK De schakers van LSG zijn vierde geworden in de strijd om de r landstitel. De Leidenaars verlo kten zaterdag het duel om de Tierde plaats van SMD uit I ^Nijmegen. Vrijdag had LSG al friet 6,5-3,5 van Hilversum ver- oren. .Het probleem was dat tegen 5MB een paar mensen slecht uit de opening kwamen", aldus teamleider Raoul van Ketel. „Daar stond tegenover dat geen tan onze spelers beter stond." Vooraf was de kans op een nederlaag tegen SMB overigens teëel. „Maar we zijn niet naar ^Jreda gegaan voor een vierde Blaats", stelt Van Ketel. ■De landstitel kwam afgelopen Bveekeinde in handen van panfox. Uitslagen in 'Scorebord'. meer meters bocht dan in het contract in februari was opge nomen. De Canadees was ak koord gegaan met 75 meter bocht en 75 meter recht. In de SkyDome lag een baan met 85 meter bocht en 65 meter recht. „En dat", wist de Canadees, „was duidelijk in het voordeel van Johnson." Naast de twee super lopers contracteerde de organisatie tien andere atleten voor vijf tweekampen. Zo versloeg Heike Drechsler bij het verspringen Jackie Jonyer-Kersee (6,82 om 6,79) en sprong Charles Austin tien centimeter hoger dan Pa trick Sjoberg, invaller voor de Cubaan Sotomayor, (2.30 om 2.20). Op de 100 rheter horden was de Zweedse Enqvist sneller dan de Amerikaanse Freeman, in valster voor olympisch kam pioene Devers die zich blesseer de bij een val in het bad, en ging de Zuidafrikaan Brits vaardiger met de polsstok om dan de Amerikaan Johnson (5.90 om 5.75). De tien ontvingen gemid deld startgelden van rond de 50.000 gulden, een tiende van Bailey en Johnson. De miljoenen werden bijeen gebracht door verkoop van de televisierechten en sponsors. De tv-rechten brachten één mil joen dollar op, sponsors legden 800.000 dollar op tafel en de re cette van de 38.000 toeschou wers in de SkyDome bedroeg ruim een half miljoen. Deson danks moest ontroerend goed- magnaat Edward Cogan afgelo pen woensdag nog bijspringen om de startgeleden en premies te garanderen. minimaal zo'n drie mille. ADO Den Haag start de nacompetitie woensdagavond voor eigen pu bliek tegen FC Zwolle. Edwin Grünholz staat met in gang van heden op de ledenlijst van Tonegido. Of hij ook daad werkelijk voor de Voorburgse hoofdklasser in actie komt, is nog onzeker. Grünholz wil bij ADO Den Haag een langdurige verbintenis afdwingen. Lukt dat niet, dan gaat hij bij Tonegido spelen in combinatie met zaal voetbal bij Bunga Melati. parus rob van der zanden Waarom moest Richard Kraji cek zijn falen in de derde ronde van Roland Garros zelf zo uit vergroten? Waarom wekte hij zelfs niet even de indruk dat-ie strijdend ten onder ging tegen Patrick Rafter? En waarom krij gen verliespartijen bij hem soms zo'n gênant karakter? Het waren vragen die de 25- jarige speler moest beantwoor den. Maar de verliezer haatte zaterdag de hele wereld en liep na zijn nederlaag weg van het stadion. Ontweek de persconfe rentie en accepteerde de boete van 2000 dollar. Waarschijnlijk voelde hij dat hij geen recht van spreken meer had na de vierset- ter (6-3, 4-6, 6-4, 6-2). Hij ne geerde de journalisten die hem staande wilden houden en was weg. Samen in de auto met zijn coach Rohan Goetzke en vrien din Daphne Deckers. De Wimbledon-kampioen toonde vluchtgedrag. In feite was hij tijdens de wedstrijd al weggelopen. Ergens in het be gin van de vierde set moet hij besloten hebben, dat het niet langer zinvol was om voor de overwinning te vechten. De har de wind die dwars over de baan amsterdam gpd Niet alleen Patrick Kluivert, Winston Bogarde en Arnold Scholten namen gisteren af scheid als speler van Ajax, ook de dagen van Mare Overmars in Amsterdam zijn geteld. Enkele maanden geleden gaf de vleu gelspits het Ajax-bestuur te ken- joeg, het opstuivende gravel, het totale gebrek aan ritme in zijn slagen. Alles irriteerde Ri chard Krajicek. De woede over zijn onvermo gen groeide uit tot afkeer. Als bij een sporter het verschil tussen dat wat hij kan en dat wat hij laat zien te groot wordt, ont staat er een ontkenning. Kraji cek wilde zeggen 'hier hoor ik niet bij, dit ben ik niet'. Zijn geest was al ver voor het einde van de partij opgestapt. Wat overbleef op de baan was een li chaam dat noodgedwongen verder moest, zonder bezieling. Het was een verklaarbaar pro ces, maar daarom niet minder verwerpelijk. En dan was daar nog een Australiër aan de andere kant van het net die wel wilde. De 24-jarige Rafter - 25ste van de wereld - haalde in de eerste ga me van de vierde set puur op wilskracht enkele stopvolleys van de Nederlander. De toe schouwers gingen uit hun dak, maar het was minder sensatio neel dan het leek. Krajicek stond na zijn volleys bijna stil en liet de ballen nonchalant voorbij gaan. Het was duidelijk dat hij behalve de vorm ook de instelling miste. Rafter, hard werkend maar zeker niet groots nen dat hij weg wil, afgelopen week heeft Overmars de onder handelingen geopend. Waar schijnlijker is het dat Overmars een contract bij Arsenal gaat te kenen. Er ligt een bod van on geveer 22 miljoen gulden klaar. Het besluit van Mare Over mars om Ajax te verlaten is hard aangekomen bij het bestuur. hengelo pim van esschoten gpd-verslaggever Twee vrienden, twee verliezers. De één, Noureddine Morceli, zit er bij als een dood vogeltje. Ontredderd, volkomen van de wereld. Verslagen? Hij was niet eens tot een duel in staat ge weest. De andere verliezer lacht. Was Haile Gebrselassie dan niet teleurgesteld? Was z'n wereldre cord (8.01,08) niet meer dan een troostprijs? „Ik voel me blij er dan een miljoen dollar." Misschien, zei hij, krijgt hij in de toekomst weer zo'n kans. „Maar 't belangrijkste is het we reldrecord." Voor wie daaraan twijfelt, heeft z'n manager Jos Hermens nog eeq toevoeging: „Echt, die jongen geeft niks om geld. Het is heel westers om dat ongeloofwaardig te vinden. Gebrselassie is voor niks en spelend, brak de service van zijn opponent, had een 2-1 voor sprong in sets en leidde nu al weer met 1-0. Als de umpire hier had geroepen 'game, set and match Rafter' had Krajicek misschien niet eens geprotes teerd. In vele opzichten stond in Stade Suzanne Lenglen weer de Krajicek van jaren geleden op de baan. Dat moet voor de spe ler zelf ook als een nederlaag zijn aangekomen. Velen dach ten dat hij het stadium van han gende schouders en negatieve lichaamstaal was gepasseerd, maar zaterdag demonstreerde hij alles weer in volle hevigheid. Toen een ballenjongen een bal toewierp liet hij het speeltuig verveeld langs zich heen gaan. En toen een bal uit zijn hand viel en een meter voor hem neerviel riep hij een ballenjon gen te hulp. Alles was hem te veel. Hij vervloekte iedereen. Ook deze Richard Krajicek waarschijnlijk. 'Gaat het niet zoals het moet, dan moet het maar zoals het gaat'. Het is een uitdrukking van Krajicek die hij regelmatig gebruikt. Het zinnetje stond za terdag op zijn voorhoofd ge schreven. Drie sets lang leek het nog te kunnen, misschien zou hij de knop omzetten, voortdu rend zocht hij met de ogen zijn trainer op de tribune. Maar in de vierde set was er geen enkel oogcontact meer tussen coach en pupil. De speler had eenzij dig besloten af te haken en wil de geen inmenging in die be- December '95 scheurde hij zijn kniebanden, acht maanden la ter pas vierde de 24-jarige aan valler zijn rentree. ,,En tijdens zijn revalidatie hebben we hem niet alleen honderd procent uit betaald, maar ook nog eens alle wedstrijdpremies gegeven", al dus Van Os. „Dat doet geen en kele club ter wereld in dit soort niemand bang, houdt van uit dagingen en was de eerste die vorig jaar 'ja' zei tegen 'Het Du el'. Ook Morceli hoefde niet lang na te denken. Die kluif van één miljoen, daar kon hij niet omheen. En de Algerijn staat te boek als berekenend. Morceli wist waaraan hij begon. De ander verslaan én onder de acht minuten duiken op de twee mijl (3218m). Dat was de opdracht waarop ze zich maan denlang hadden voorbereid. Maar toen Morceli op zaterdag ontwaakte, wist hij dat hij voor onmogelijke opgaven stond. Hij voelde zich zwak. „Something wrong in my system", zegt hij na afloop. De dokter moet de komende week uitmaken wat precies. Maar er was meer. Z'n droeve ogen lieten zien, wat hij in woorden bevestigde: „Ik voel me erg moe." Gevolg van een slissing. In de eerste twee partijen op Roland Garros, tegen Scott Dra per en Bohdan Ulihrach, had de nummer zes van de wereld en zesde geplaatst, nog impone rend tennis gespeeld. „Ik kan hier wat betekenen," zei de man die in '93 de halve eindstrijd in Parijs haalde en vorig jaar de kwartfinales. En vooruitkijkend naar de volgen de tegenstander waar hij nog nooit van had verloren (5-0): „Rafter speelt hetzelfde spel als ik, maar ik ben beter." Al het moois van de eerste twee duels was in één klap ver geten. Extra pijnlijk is dat Kraji cek bij winst op Rafter een heel gunstig schema voor zjch had in de tweede week. Hij zou op Mark Woodforde stuiten en dan bij winst tegen de winnaar van Petr Korda-Galo Blanco. Op pa pier leek hij een zekere halve fi nalist. Maar Krajicek heeft nu ande re vooruitzichten. Van de een op de andere dag lijkt een vormcrisis zich aan te dienen. Maar wat zegt het. Vorig jaar ging hij zonder vertrouwen naar het Londens gras, nadat hij zelfs even had overwogen om thuis te blijven. Hij kwam terug met de schaal. Het typische aan Kra jicek is dat ondanks de afgang in Parijs een tweede titel bij The Championships niet uitgesloten is. De Wimbledon-kampioen is ook maar een mens. De man die in totaal al twaalf toernooiti- tels pakte, maar vorig jaar pas situaties. En wat krijg je ervoor terug? Niets. Dat is schandalig gedrag." Het contract van Overmars loopt door tot medio 2000. Van Os: „En toen hij dat, met zijn volle verstand, tekende zei hij tegen me: 'mij ziet u niet eerder terug dan 1999'. Dat zit ons nu dus niet zo lekker." slecht verwerkte jeüag. Hij was pas woensdag vanuit Albuquer que (VS) naar Europa gereisd. Negen uur tijdsverschil. Er volg de drukke dagen en te weinig tijd voor herstel en rust. Henge lo was ook pas z'n eerste race van het seizoen. „Je hebt eigen lijk twee wedstrijden nodig om in vorm te komen." Hij hield het allemaal voor zich, in de hoop dat hij in de ra ce wél goed zou blijken. „Je weet nooit." Dat alles roept vra gen op. In de woorden van Her mens klinkt na afloop dan ook een licht verwijt door:Als je al les tevoren weet, bouw je de ra ce anders op." Want Gebrselas- sie's mislukte aanval op de ma gische grens van acht minuten en het miljoen, vond vooral z'n oorzaak in de te langzame, eer ste kilometer. Toen Abdelicrim Benzai (Morceli's vaste haas en trainingsmaatje) op kop ging. het hele land aan zijn voeten kreeg, kan in positief opzicht buiten zichzelf treden, maar ook in negatief opzicht. De ten nisser heeft ongeveer in zijn eentje de Nederlandse tennis- geschiedenis herschreven, maar ontmoet vanwege zijn wissel valligheid nog altijd hoon als hij in eigen land een wedstrijd ver liest. Bij de toernooien in Rotter dam en Rosmalen en bij Davis Cup-wedstrijden in Den Haag en Haarlem werd hij getrak teerd op fluitconcerten omdat hij het volk niet het gevraagde amsterdam gpd Het is één van de vele cadeaus die hem, na Ajax-Vitesse (4-0), door een lange stoet genodig den wordt aangeboden: een schilderij van een voetbaltrainer in regenjas, inclusief passend onderschrift. De scheidende di recteur betaald voetbal van Ajax toont het kleinood in de perska mer hoog over de hoofden van de journalisten en dicteert de tekst op de bestraffende toon die hem tekent: „Waarom ik een regenjas aantrek als ik naar Spanje vertrek? Wat is dat nou weer voor een domme vraag." Stijlvol en sjiek, ontroerend en warm is het afscheid dat Louis van Gaal ten deel valt na de laatste competitiewedstrijd van Ajax onder zijn leiding. Vijf tigduizend toeschouwers scan deren in de Arena zijn naam als de man die Ajax maakte tot de beste club van Nederland, van Europa en van de wereld tijdens het uitluiden der gladiatoren - directeur opleidingen Co Adri- aanse, assistent-trainer Gerard Van der Lem, keeperstrainer Frans Hoek en de spelers Ar nold Scholten, Winston Bogarde en Patrick Kluivert - aan de beurt is voor zijn gang door een erehaag van spelers naar de middenstip en naar de ruiker en de speech van voorzitter Van Praag. „We zullen je hier in Amster dam verschrildcelijk missen en Hermens: „Benzai moet last hebben gehad van dezelfde jet lag." Branco Zorko en Tony White- man namen het over, toen het nadelig verschil met het record van Daniel Komen (8.03,54) na drie ronden liefst twee volle se conden bedroeg. „Sneller", had Hermens al steeds langs de baan gebaard. Toen dat gebeur de was het met Morceli vrijwel meteen gedaan. Rond 1400 me ter ging het licht bij hem uit. Het Duel was voorbij voordat het goed en wel was begonnen. Het bijzondere van twee favo rieten in een recordrace was verdwenen. De Ethiopische flyer moest na twee kilometer alleen verder. Hij deed het op imponerende wijze, zoals hij Hengelo al vaker verwendde met magistrale re cordraces. Lichtvoetig, het tar tan amper beroerend. Stampen kon bieden. Zelfs als hij een partij opgaf vanwege een knie blessure, zoals in Haarlem vorig jaar, kreeg hij de 'boehs' en 'bahs' naar zijn hoofd. Het heeft iets tragisch. Alsof de man die het belangrijkste toernooi ter wereld won zichzelf nog moet bewijzen voor zijn landgenoten. Maar het zit in zijn imago opge sloten. Hij kan een groot kam pioen zijn, maar ook een slecht verliezer. Zoals zaterdag. Want de tennisser zal moeten toege ven dat hij als toeschouwer af gelopen zaterdag Richard Kraji cek zou hebben uitgefloten. vergeet niet dat onze deur nog altijd voor je openstaat." Luid applaus klatert op, ook uit Arn hemse hoek en dan, ongewoon voor zijn doen, staat de succes trainer onverwacht toch een tik je met z'n mond vol tanden. Het is het begin van een lang Mokums feest dat even later, in besloten kring, zal worden voortgezet in het kersverse voetbalcafé van de Arena, World Soccer. Een bont gezelschap van Vips en hoogwaardigheids bekleders is bijeen. Staatssecre taris Terpstra spreekt zoals al leen deze bewindsvrouwe op dit soort momenten spreken kan. „Geeft altijd anderen les, ja, dat is voor mij Gaal." De ex-zwemster zegt het, in de euforische stemming in het café, eerlijk gezegd allemaal niet zo te kunnen vatten. „Het af scheid op het veld was stijlvol en sjiek, precies zoals het be hoort te zijn. Van Gaal heeft niet alleen zijn stempel op Ajax ge zet, hij heeft heel Nederland op de wereldkaart gezet. Namens het hele kabinet en het hele Ne derlandse volk zeg ik: dank je wel." De staatssecretaris spreekt niet alléén namens zichzelf, maar vandaag ook uit naam van hare majesteit de koningin die het heeft behaagt om de trainer van Ajax vanwege z'n grote ver diensten te benoemen tot rid der in de orde van Oranje Nas sau. op de baan is voor hem als vloe ken. De zwaartekracht bestreed hij als altijd met een glimlach, maar het duel met de wind ver loor hij nu. „Twee, misschien vier seconden," schat hij later het verlies door de stevige bries. Gebrselassie kwam ver, héél ver. Maar niet verder dan een forse verbetering van Komen's oude record. Op dat moment stond Morceli al langs de baan. De concurrent in de race was meteen weer de vriend gewor den, die hij aanmoedigde. Rondenlang had het Fanny Blankers-Koen Stadion luid ruchtig meegeleefd met Ge- brselassie's race. Even volgde de stilte, toen er 8.01,08 op de klokken floepte. Een stilte die hoort bij een anti-climax. Maar al snel ging de kleine koning uit Addis Abeba op de schouders rond. Haile Gebrselassie geeft niks om geld en 'het is heel westers om dat on geloofwaardig te vinden.' FOTO» ANP Velen wilden Louis van Gaal gisteren de hand schudden bij zijn laatste rondje ArenA. FOTO HANS VAN VI

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15