Licht 'gevangen' in ijle stoffen Mode De nieuwe zomermode Zo zuiver als water uit een bron Swingend als een 'Californische bries' Zinderend als de salsa, vurig als de mambo MAANDAG 2 JUNI 1997 De zomermode heeft bezit genomen van de kledingrekken in de winkels, in afwachting van het koperspubliek dat op zoek is naar de nieuwste trends. Een eind in de goede richting komt men met ijle, etherische stoffen, knallende en vurige kleuren, helder en zuiver wit of onschuldig ogende jurkjes waarin ware vamps zich kunnen verschuilen. Kitty van Gerven belicht vier van de belangrijkste trends van deze zomer. Schel als de schittering van opspattende golven. Zacht als het flonkeren van een ster. Iriserend als de glans van libellevleugels. Licht. Ongrijpbaar en voortdurend in beweging geeft het kleur aan alles om ons heen. Zonder licht geen leven. Maar al is het ons heel ver trouwd, licht is tegelijkertijd zo'n wonder dat poëten het door de eeuwen heen in lyrische bewoordingen hebben bezongen. Licht fascineert. In al z'n schake ringen. Het beïnvloedt onze emoties. Het kalmeert, het activeert, het vitaliseert. Niet zo vreemd dus dat al sinds het begin van de evolutie de mensheid heeft ge probeerd het licht te 'vangen'. In lampen, in fotogra fie... En nu, naar het schijnt, ook in kleding. De nieu we zomermode lijkt het licht te willen 'kooien'. Natuurlijk, van echt licht kan geen sprake zijn. De kle ding voor komende zomer heeft geen ingebouwde discospots. Maar de nieuwe synthetische materialen, waaronder vederlichte nylons, polyamides en ace taats, lijken de essentie van het licht in zich te dragen. Transparant als ze zijn, vloeiend van structuur en met een subtiele schittering of parelmoeren glans. De mode voor komende zomer krijgt daardoor iets ijls, iets etherisch. Haast sprookjesachtig zelfs. Alsof het geen 'gewone' mensenkinderen zijn, maar elfen die zich hullen in de uitwaaierende voilerokken en - tunieken, zo dun als de vleugels van een insect. In tops en blouses van kant, fijn als de draden van een web. De vormgeving is van een uiterste eenvoud. Ingewik kelde modellering zou alleen maar afbreuk doen aan de zuiverheid die de kleding uitstraalt. Want puur en zuiver, dat is waar het allemaal om draait. Wit, als symbool van die zuiverheid, is dan ook de tint bij uitstek in deze trend. Een symbool van onbedor venheid, als reactie op de vervuiling die ons milieu bedreigt. In het verlengde van het wit volgen verfijnde gradaties van al die pastels die het wit in zich verenigt. Schaduwen van de regenboog, soms koud, soms warm. Vibrerend als het licht zelf. En typerend voor de filosofie dat kleding de weerspiegeling is van de droom over hoe het leven zou moeten zijn. Water, h2o of bron van alle le ven? Het is maar hoe je er te genaan kijkt. Wetenschappelijk of filosofisch. Maar dat we er deze zomer tegenaan kijken, is een ding dat zeker is. Water is namelijk een belangrijk thema in de nieuwe zomermode. In al z'n verschijningsvormen. En in z'n oneindige kleurenpracht. Water staat symbool voor puur, voor ongerept, het fundament van een gezond leven. Het roept associaties op met de mysteri euze diepten van de oceaan, het verzonken land van Atlantis. Maar ook met kraakheldere kuuroorden en schoonheidsin stituten. Clean is het woord dat als geen ander bij dit element past. Zeker nu we er van doordrongen raken dat in een almaar smoezeliger wordende wereld schoon water een le vensvoorwaarde is. Clean is ook de kleding voor ko mende zomer, die in dit thema past. Sober als de dracht van la boratorium- of zwembadperso neel. Zonder franje, functioneel. Rechte jurken met een beschei den rits middenvoor. Tunieken als van lab-assistentes. Ver pleegstersuniformen. Kraakhel der en 'knisperend' of ze zo uit de stijfsel komen. Maar ook kraagloze jasjes en strak aansluitende broeken met simpele shirts. In wet-look, alsof de dauw er nog op ligt. En lange rokken of wijd uitwaaierende Zoals de golven van de zee elkaar overspoelen wordt de kleding in het thema water in lagen over el kaar gedragenfoto cpd broeken, transparant en vloei end als het water zelf. Soms in lagen over elkaar, zoals de gol ven van de zee elkaar overspoe len. Aan de kleur lijk je de water temperatuur af te kunnen lezen: ijzige pastels, verfrissend koele of juist zonnige, warme tinten. Groenvariaties als van diepe meren, turquoise- en marine schakeringen die herinneren aan tropische lagunes. In de dessins is het karakter van het water getekend. Subtiele rimpelingen, alsof het opper vlak door een windvlaag wordt beroerd. Ton-sur-ton-schake- ringen alsof zonlicht erop breekt. Maar ook stille getuigen die slechts de aanwezigheid er van suggereren, zoals schelpen en vissen. Simpel en ongecom pliceerd. Uit de collectie '97 van de Noord-Hollandse ontwerpers van Waterland Affairs, ijle stoffen, vloeiend van structuur en met een subtiele schitte ring of parelmoeren glans. foto foto charel van tendeloocpd Helder als de hemel boven de Californische kust. Fris als de branding. Kleurig als een surf plank en vrolijk als de muziek van de Beach Boys. Zo is een deel van de nieuwe zomermo de. Een modebeeld dat herin nert aan de jaren vijftig en zes tig in Amerika, de glorious years, toen de 'sky' nog de 'li mit' was en het leven één groot (strand) feest. Jong en onbevangen als ze lijkt, brengt deze Californian look een hommage aan het kind vrouwtje dat eens een hoofdrol speelde in the American dream. Ze oogt misschien wat naïef in haar mouwloze jurkje met ver hoogde taille dat de kinderlijke ronde knietjes vrijlaat. Of in haar simpele, gerende rokje en vierkante jasje met grote kno pen. Maar pas op, achter dat on schuldige uiterlijk kon wel eens een verleidelijke vamp schuil gaan. Want soms wordt zo'n preuts jurkje vervangen door een strakke stretchbroek tot net boven de enkels en een afteke nend truitje met erende ceintuur. Door een zon- nejurk met verleidelijke kruis banden of een sportieve korte broek met een laag uitgesneden body. En dan is het swingen ge blazen. Of liever gezegd: rock 'n' rollen. Maar hoe naïef of sexy ook, fris en fleurig blijft het in dit mode thema, dat geschilderd lijkt in de kleuren van milkshakes en 'vinnige' Cadillacs. In suikerzoet roze als van hartvormige snoep jes, in fruitig oranje en geel als van sinaasappels en bananen en in hard rood en paars als van de flowers, die eens de power van de vrede symboliseerden. Bloemen en fruit keren ook te rug in de dessins. Maar favorie- ter nog zijn de simpele ruitjes, polkadots en contrastbiezen, die als een kader de fijne stof- structuurtjes in piqués en seer suckers omlijsten. Ongecompli ceerd en vrolijk als het strand- vermaak zelf. Fris en spontaan als de teenager-van-toen. En zonnig, zoals alleen een zomer in Californië kan zijn. p P T Brevet Broadway Denivellering Eland Enorm Essay BRA Afhouden Alarm Allegro Alver Atlas z U P W A S K I R D N K Gewas Impuls Isere Klamper Knikker Koolzaad Kratje Loodzalf Manager Manier Motel Niobe L K 0 c 1 s R M A R V L D R U A Onderjurk Orgel Pakkans Paris Pillendraaier Pinken Pluim Sprakeloos Supersnel Voorheen Winst Zwakte OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. kalot; 2. bruin; 3. clown; 4. kruit; 5. bevel; 6. konijn; 7. kreek; 8. divan; 9. bloot; 10. snood; 11. slaag; 12. liaan; 13. poets; 14. poort. Het citaat is van Voltaire: ,,Er is maar één moraal, zoals er maar één meetkunde is". HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar De nadering van de sloep werd door de eilanders met gemengde gevoe lens gadegeslagen. „Vreemdelingen", zo gromde de kleinste. „Daar komt de grote wereld met gladde tong en harsens vol bederf. Wat moet die hier? Dat geeft onheil, Ieme Iegel!" „Ik zie dat zo somber niet, Horrel Hork", zei de grootste glimlachend. „Het lijkt me een verzetje toe - en een gepaste ontspanning is nog geen onheil." „Zo is het!" riep Kobbe Kobbema. „Vinden jullie het niet leuk? Ik heb nog nooit een vreemdeling gezien, zeg! En ik wil ook wel eens een glad de tong bekijken. Daarom heb ik dat schip laten stoppen!" „Heb jij dat gedaan?" vroeg Horrel Hork ontstemd. „Weet Oene Horle- toet daarvan? Wat is dat voor een vrijpostigheid, Kobbema? Een leer ling moet zeven jaren in deemoed en volgzaamheid de lessen volgen..." „Ach laat hem", onderbrak de ander. „Ik zie dat zo somber niet, Horrel. Een leerling moet ook eens iets zelf kunnen doen. En er steekt niets kwaads in het stoppen van zo'n grote wereldboot. Niemand wordt daar minder van." „Onheil!" riep Horkuit. „Men mag niet met de krachten spe len - en ontspanning is heilloos!" „Het is een aardige ontspanning", zei kapitein Wal Rus, die met forse riemslagen naar de wal roeide. „Maar je moet wel oppassen; die lui van Raap zijn raar spul. Gooi je over gehaalde boeken dicht Bobbels. Van al dat lezen krijg je weke hersens." „Mijn naam is Bommel", sprak heer Ollie waardig. „En lezen is heel nut tig, wat jij Tom Poes? Het is goed om alles over de natuurkrachten te we ten en men kan zich heel goed ont spannen terwijl men zich inspant. Als u begrijpt wat ik bedoel." W E R -21 DOOR JAN VISSER Het mooie weer van de laatste dagen krijgt deze week een vervolg. Hoewel het krachtige hogedrukgebied tus sen Schotland en Noorwegen de benen neemt blijft er een 'resthoog' boven onze streken achter, dat geduren de het grootste deel van de week het zomerweer prolon geert. Feitelijk wordt het zelfs beter dan tijdens het weekeinde omdat de wind afzwakt en het kwik verder oploopt. Door de afnemende drukverschillen kan de komende da gen in de kustgebieden het zeewindduiveltje wel de kop opsteken. Op het strand zou het daardoor 's middags flink kunnen afkoelen. Kortom, gaat u naar het strand, neem dan voor alle zekerheid een vestje of jasje mee. Tegen het einde van de week wordt een depressie op het midden van de Oceaan belangrijk voor het weerbeeld. Fronten van dit systeem dringen vrijdag naar onze omge ving op en kunnen enkele buien gaan veroorzaken. Het blijft echter wel warm. Morgen is de oost tot noordoos tenwind afgenomen tot een kracht 2-3. Verder is het overwegend zonnig en lopen de temperaturen op tot om streeks 22 graden. Tater op de dag kan er wat bewolking gaan ontstaan maar daaruit valt geen bui. Dinsdagavond bereikt met een noord krimpende wind een gebied met mist en laaghangende bewolking het noordwestelijk kustgebied. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft het flink ge waaid. Vooral gisteren stond er aan de kust een soms harde oostnoordoostenwind. IJmuiden en Zandvoort rap porteerden voluit windkracht 7. Ondanks de wind waren de temperaturen aangenaam. Onder een geruime tijd staalblauw zwerk registreerde Valkenburg bij Leiden een maximumtemperatuur van 20,7 graden. Aan het einde van de middag kwamen er stapelwolken tot ontwikkeling en tijdens de avonduren vielen er in het midden van het land een paar lichte buitjes. Een storing in de boven lucht was debet aan deze geringe onstabiliteit. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Op de meeste plaatsen droog en flink wat zon. Middagtemperatuur vari ërend van een graad of 11 in het noorden tot ruim boven de 20 in het zuid- Zweden: Flinke zonnige perioden, soms ook wat wolken. Droog. Maxima uiteenlo pend van een graad of 15 in Lapland tot 20 of iets meer in het midden en Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Maximumtem peratuur ongeveer 20 gra- Engeland, Schotland, Morgen met name in Zuid- west-Engeland kans op een enkele bui. Verder perioden met zon. Middagtemperatuur van 18 tot 21 graden, langs de Engelse en Schotse oostkust wat lager. België en Luxemburg: Naast zon soms ook wolkenvelden en morgen kans op een bui. Middagtempe ratuur 20 graden'of iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral morgen in het noorden en oosten nog flink wat bewolking en plaatselijk regen, wellicht met onweer. Verder van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur temperatuur aan zee van 18 graden langs de westkust tot boven de 20 in de Geregeld wolken en buien. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. i, woensdag e daarna i. Maxi- Middagtemperatuur meest tussen de 25 en 30 graden. Canarische Eilanden: Naast zon een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: Morgen eerst nog zor stevige regen- en onweersbuie ma vlak aan zee 20 graden of w Droog ën flink wat zon. Middagtempera tuur aan zee 25 graden of wat hoger. Zuid-Frankrijk: Morgen mogelijk nog een regen- of on weersbui. Verder flink wat zon. Middag temperatuur morgen ongeveer 24 gra den, woensdag wat hoger Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. In de loop v woensdag een aantrekkende Oostenrijk: Zowel zon als wolkenvelden en op beide dagen plaatselijk buiige regen, wellichlTi met onweer. Middagtemperatuur ron(o 23 graden. ;0 Polen: Vooral in het westen perioden met zon in het oosten aanvankelijk nog kans op een bui. Middagtemperatuur morgetll rond 18 graden, woensdag wat hoger. r( Tsjechië en Slowakije: |e Perioden met zon en op de meest* plaatsen droog. Middagtemperatuur om streeks 22 graden. 0 Hongarije: 'e morgen nog een vrij grote kans op buiigjc regen, misschien met onweer. Woensj( dag geregeld zon. Middagtemperatuui morgen omstreeks 22 graden, woensdaj wat hoger.e DINSDAG 3 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 21.5|e Maan op 04.41 Maan onder 19.3^ Waterstand lt IJmuiden Katwijk Hoog 02.41 15.11 02.14 14.4' Laag 10.40. 23.10 10.21 22.5j! Weerrapporten 01 juni 20 uur: je io 10 19 9 0< 27 graden. Italië: Flink wat z< Corsica en Sardinië: Geregeld zon en wa Middagtemperatuur v Naast zon aanvankelijk ook nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 27 graden. Griekenland en Kreta: Morgen eerst flink wat bewolking en en kele stevige regen- en onweersbuien. Geleidelijk echter droger en wat zonni ger. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 29 graden. Turkije en Cyprus: Langs de westkust soms bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Voor al op Cyprus flink wat zon. Middagtem peratuur tussen 23 en 29 graden. Duitsland: Ten zuiden van de Main kans op bewol king en op buiige regen, wellicht met onweer. Naar het noorden toe droog en flink wat zon Middagtemperatuur tus sen 20 en 25 graden, maar morgen in het noordoosten iets onder de 20. Zwitserland: Naast zon ook flink wat wolken en aan vankelijk nog kans op buiige regen, wel licht met onweer. Middagtemperatuur oplopend tot iets boven de 25 graden op woensdag. Frankfurt half tx 8 Of 8 19.» 17 0.f :o8 24 19 O.j New Orleans half bevv. :o7 25 19 2.Ï Kleurige mode met een warme, sensuele, Latijns-Amerikaanse uitstraling. foto cpd Zinderend, verschroeiend haast. Maar ook zoel en koesterend. De warmte die van een deel van de zomermode afstraalt is haast voelbaar. Alsof dit modethema is ontsproten aan de gebarsten aarde op de Zuid-Amerikaanse hoogvlakten, uitgebroed in het schemerduister van de Brazi liaanse jungle. Een thema, swingend als de salsa en de me rengue zelf. Boordevol kleur. En met de passie en sensualiteit van het carnaval in Rio. Het lijdt geen twijfel, Latijns- Amerika heeft als decor gediend voor dit zomerse modethema. Het temperament van de bevol king in deze smeltkroes van cul turen laat zich voelen in de ex plosie van kleuren: vlammend rood, zonnebloemgeel, limoen- groen, fel oranje, turquoise. Spetterend als een vuurwerk op het strand van Copacabana, omkaderd door het zwart van de nachtelijke hemel. Maar ook het okergeel en terracotta van de geblakerde grond, het bruin van versgebrande koffie en zon gedroogde tabak, het geel van verschoten strohoeden. Hartstocht is het woord dat in dit thema past. Een thema dat de verschillen tussen de seksen slechts lijkt te onderstrepen. Vrouwelijk, maar met verras sende machoaccenten. Zoals bijvoorbeeld de krijtstreep broekpakken met lange, slanke overslagblazers. Broeken met wijde pijpen en spierwitte blou ses met kant en ruches als de dracht van de gaucho. Maar ook elegante mantelpakjes met aan sluitende jasjes op strakke rok ken en lange dansjurken met split en fladderende korte rokjes die gemaakt lijken voor een vu rige mambo. Zoals de gehaakte vestjes, kanten blouses en haltertops slechts bedoeld lijken voor een eeuwenoud spel. Het spel der verleiding. Het spel van onthullen en verhullen. Broeie rig als de Braziliaanse jungle.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12