v oorscnoie Overlast teistert V oorschotenaren lam 'Heen en weer' tijdens feestelijk jubileum Kaag I 'Straatgolf sport met een knipoog Leiden Regio Mariëlle bezorgt kranten vo leut en romantiek' Niet alle vervuiling NAF-terrein opgeruimd MAANDAG 2 JUNI 1997 Olie op wegdek en in riool voorschoten Ongeveer 225 liter dieselolie is afgelopen vrijdag weggelekt uit een graafmachine op de Bachlaan in Voorschoten. Het apparaat was van een vrachtwagen afgevallen waardoor een pompje defect raakte. Zo'n 120 vierkante meter wegdek, bedekt met olie, is door de brandweer schoongemaakt. Het hoogheem raadschap is ingeschakeld omdat er ook olie in het riool terecht is gekomen. Trap tegen heup alphen aan den run» Zonder enige, directe aanleiding heeft een 40-jarige Alphenaar gisteren een trap tegen zijn heup gekregen van zijn buurman aan het Doornenburg in Alphen aan den Rijn. De Alphenaar was met zijn dochter in de tuin. In het verleden waren er wel al spanningen tussen de bewoners. Buurtgenoten konden een escalatie voorkomen en scheidden de buurmannen. Bromfietser breekt onderbeen oegstgeestEen 17-jarige bromfietser uit Nieuw-Vennep heeft zaterdagavond de macht over het stuur verloren op de Warmon- derweg in Oegstgeest. Daarbij brak hij zijn onderbeen. Hij is overgebracht naar het AZL in Leiden, terwijl zijn passagier met de schrik vrijkwam. De politie vermoedt dat de bestuurder dron ken was en heeft een bloedproef afgenomen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Om een technisch mankement uit te sluiten, is de bromfiets voor nader onderzoek naar het politiebureau overgebracht. Geschroken van beest rijnsaterwoude» Een beest op de weg en een flinke slok achter de kiezen waren er de oorzaak van dat een 25-jarige Rijnsater- woudenaar in de nacht van zaterdag op zondag in de sloot te rechtkwam. De man reed rond drie uur met zijn auto over de Woudsedijk toen hij schrok van een overstekend dier. Hij verloor de macht over het stuur en eindigde in de sloot. Hij bleef onge deerd. Wel kreeg hij een proces-verbaal voor rijden onder in vloed. Man ramt borden nieuwe wetering» Een 30-jarige man uit Oude Wetering heeft zondagmorgen vroeg nekletsel opgelopen toen hij in Nieuwe Wetering van de weg raakte. Hij reed over het Westeinde rich ting het Viaduct toen hij van de weg raakte, diverse palen en ver keersborden ramde, en uiteindelijk op het trottoir tot stilstand kwam. De man is overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Hij bleek te veel gedronken te hebben en krijgt daar voor een proces-verbaal. Inbraak tijdens eerste nacht alphen aan den run Al na de eerste dag van de oplevering is er in de nacht van vrijdag 30 mei ingebroken in een woning aan de Sluiskolk in Alphen aan den Rijn. Na het forceren van het slot van de berging en via een tussendeur wisten inbrekers het splin ternieuwe huis binnen te dringen. Na die eerste nacht zullen de toekomstige bewoners het moeten stellen zonder inbouwmag- netron. Kleine bouwers waren volop in touw tijdens de African Workshop tegenover galerie De Pomp in Warmond. foto henk i Levende muziek was er gistermiddag op alle terrassen van Kaagei land en Buitenkaag, zoals hier bij 't Kompas. FOTO MARK LAMERS Bewoners van de Voorschotense Jan van Galenlaan heb ben een boze brief geschreven aan het gemeentebestuur omdat zij zich groen en geel ergeren aan de overlast en bedreigingen van voetballende hangjongeren in het plantsoen in die straat. Volgens de brievenschrijvers is het veld een hangplaats, die ook in de avonduren steeds vaker leidt tot overlast. In hun brief reppen de klagers over maatregelen die het woongenot weer moeten her stellen. voorschoten» marcel smeets „Tot voor kort was het prettig wonen aan de Jan van Galen laan in de wijk Noord-Hofland Door het plaatsen van doelpa len in het plantsoen is hier ver andering in gekomen", schrij ven de acht ondertekenaars van de brief. Onbekenden hebben tussen de palen een net gehan gen dat is verzwaard met ste nen, zodat een volwaardige goal is ontstaan. Het plantsoen doet nu dienst als trapveldje, dat 'zelfs door jeugd van 16 tot 20 jaar en incidenteel volwasse nen' wordt gebruikt, schrijven de klagende omwonenden. „Regelmatig komen ballen op de geparkeerde auto's en in de tuinen van de bewoners te recht", zo luidt hun klacht. Het verwijderen van de doelpalen en een algeheel voetbalverbod in het plantsoen moet volgens de klagers soelaas bieden. „In de directe omgeving van de flat gebouwen waar de voetballende jeugd doorgaans woont, is vol- Moeder en zoon gewond bij aanrijding op fietspad voorschoten Motorrijder ond Een 22-jarige motorrijder uit Ter Oostkanaalweg in zijn woonpla; bocht met zijn voorwiel in het gril loor daardoor de macht over het j de berm. De motorrijder liep daa benen. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5 Bewoners Jan van Galenlaan schrijven boze brief Motorrijder onderuit in Ter Aar ter aar Een 22-jarige motorrijder uit Ter Aar is gisteren uitgegleden op de Oostkanaalweg in zijn woonplaats. De motorrijder reed in een bocht met zijn voorwiel in het grind dat op het wegdek lag. Hij ver loor daardoor de macht over het stuur. Door de val belandde hij in de berm. De motorrijder liep daarbij schaafwonden op aan rug en benen. Leiderdoipse in finale Postcode Show „Doen die mensen dat hele maal zonder timmerman?" Met grote ogen kijkt het jongetje naar het voorbeeld van een Tanzaniaans modelhuis dat op de grote tafel staat. Voor de twintig kleine bouwers die mee doen aan de bouwwedstrijd tij dens de African Workshop op het pleintje tegenover galerie De Pomp in Warmond, blijft Afrika een wonderbaarlijk conti nent. Met touwtjes, hout, klei en stro bouwen scholiertjes samen met een architect Afrikaanse huisjes oftewel Nyumba ya Udongo. De mooiste drie exem plaren, van Tobias Ponsioen, lolita op 't Land en Amsal Shen- korn, worden beloond met een t-shirt van organisator Kali Ma. Lekker knutselen, terwijl ou deren op tromgeroffel Afrikaan se dansen uitvoeren. Een dans lerares ziet toe op een soepel gebruik van de ledematen van de deelnemers aan de dansses- sie. Geen gebruind wiegend riet, maar slechts blanke strostaken. De African Workshop van de stichting Kali Mata Ki Jai, die zich inzet voor een trainings centrum en werkplaats voor wouwen in het Tanzaniaanse Gezaulole, wordt druk bezocht. In de galerie is een tentoonstel ling ingericht van Afrikaanse kunst en gebruiksvoorwerpen, buiten heerst de drukte van een Afrikaanse markt. In een hoekje van het pleintje bulcken twee Somalische wouwen zich over een pot met spetterend vet kaag gerard van der geest 'De boot is vol!', luidt de wan hopige laatste regel van het Heen- en-weer-liedje van drs P. Even later zinkt het bewuste pontveer. Het scheelde niet veel of het eind van het liedje was zondag vele malen van toepassing geweest op de pont die Buitenkaag met Kaageiland verbindt. Honderden hongeri ge muziekliefhebbers kwamen zondag af op het grote jazzfes tival, dat het sluitstuk vormde van drie dagen feestvieren. Zowel dorpsgemeenschap De Kaag als het contactorgaan Heen en Weer bestaat vijfen twintig jaar. Het bijzondere van de dorpsgemeenschap is, dat zij bestaat uit twee kernen: Kaageiland en Buitenkaag. De eerste behorend tot de ge meente Alkemade, de andere is een stukje Haarlemmermeer. Aan het slotfeest deden dan ook restaurants uit beide ker nen deel, ieder met een spe ciaal voor de feestelijke gele genheid samengestelde kaart. Op Kaageiland konden eters een 'Kagertuinman' wegspoe len met een glaasje Leeghwater en werd in Buitenkaag een snelle hap in blues-stijl en jazzy gumbosoup geserveerd. Intussen bliezen de Koetillers en de Dixieland All Stars zich de longen uit het lijf en tokkel den de vier spelers van de Hot Strings zich de blaren op hun gitaren. Verandering van spijs doet evenwel eten. Daar hadden de zeven deelnemende uitbaters het volgende op gevonden: een rondvaartboot van de rederij Noord-Zuid, die de gasten gra tis van het ene naar het andere etablissement vervoerde. De matige tot stijve bries die over de Kaag blies, kwam daarbij goed van pas. Eventuele aan wezige alcoholische dampen werden sneller geneutraliseerd. De burgemeesters van het 'dubbeldorp' kwamen ook een kijkje nemen. Burgemeester A. Meerburg van Alkemade roem- waarin zij samusa bereiden. Een enkele passant verbaast zich over de goede smaak van het groenten-deeg hapje. De mees- de de gezellige en ontspannen sfeer. J van Houwelingen, zijn collega van de Haarlemermeer, bleek 'zeer onder de indruk' te zijn van de organisatie en de vele talenten die in het 'dub beldorp' rondlopen. Daarbij doelde Van Houwelingen niet alleen op de deelnemers aan het muziekfestival. Ook het lunchconcert, geheel verzorgd door eigen inwoners, had zijn 4L hart gestolen. Over vijfentwintig jaar is het weer feest. Tegen die tijd hoopt de Dorpsraad dat de wensen lijst aanmerkelijk korter zal zijn. Daarop prijken nu nog zaken als een wandelpad rondom het eiland, een directe busverbin ding met Amsterdam en Lei den en een veiliger oversteek bij de pont. Een 45-jarige Leidse moeder en haar 15-jarige zoon zijn gister avond gewond geraakt bij een aanrijding op de Veurseweg in Voorschoten. De twee fietsers reden op het fietspad toen zij werden geschept door een 68- jarige Voorburgse automobilis te. Deze zag de twee wielrijders te laat. De fietsers raakten gewond aan hun benen. Zij konden ter plaatse door het ambulanceper soneel worden geholpen. ting, zich op de Afrikaanse be zigheden: het razend moeilijke telspel Bao, het rijststampen, of gewoon koffiedrinken. leiderdorp jaap van sanduk Haar vriendin was door eerlijke loting de gelukkige, maar durf de uiteindelijk niet. Mariëlle van den Bosch wilde best ruilen: de Leiderdorpse van zestien nam maar wat graag de uitdaging aan te strijden om de titel van snelste krantenbezorger van Nederland. Vanavond is ze ren nend langs Utrechtse brieven bussen te zien in het RTL-pro- gramma de Postcode Loterij Re cord Show. Eerst moest er een screentest worden gedaan: in een Aals- ineerse straat, vlakbij de TV-stu- dio's, zo snel mogelijk tien kranten in de bus doen. Dat ging zo goed, dat Mariëlle ein digde bij de beste drie. Daarna volgde het echte werk. In de Tuinstraat in Utrecht werd de strijd aangebonden met een be zorger van het Haarlems Dag blad en de Volkskrant met voor de winnaar een geldprijs van duizend gulden. Thuis op de bank praat Ma riëlle enthousiast over de scr eentest en de TV-opnamen. Over presentator Martijn Krab bé is ze minder tevreden: „Die heeft het hoog in de bol. Ten eerste kwam hij een uur te laat. En alleen als de camera's lopen is-ie aardig, daarna ziet hij je niet staan." leidschendam Met ingang van het studiejaar 1998-1999 is Hogeschool TIO in Leidschendam aangewezen als HBO-instelling. Hogeschool TIO verzorgt tweejarige HBO- opleidingen op het gebied van toerisme en is een onderdeel doende ruimte voor het latei ontstaan van een voetbalveld' aldus de schrijvers. Dat di 'vreemde jeugd' met fietsen ei brommers in het plantsoei rijdt, is de omwonenden even eens een doorn in het oog. He plantsoen is nu kaalgetrapt. Een van de klagers heeft eers de jongeren zelf aangesprokei op hun gedrag. Omdat hij eei grote mond terugkreeg met d< medeling dat hij niet moes zeuren omdat anders 'de aut< binnenkort helemaal niet mee zou glimmen', hebben d' buurtbewoners de politie inge licht. „Enkele bewoners durvei geen opmerkingen te makei naar de jeugd, of de politie in t schakelen uit angst voor schad* aan hun eigendommen", aldu de ondertekenaars. Volgens hei moet de gemeente nu een 'zo danig beleid voeren en voorzie ningen treffen dat dit plantsoei niet als hangplaats fungeer voor de jeugd in de avonduren' De Leiderdorpse 'loopt' al vier jaar het Leidsch Dagblad. Sinds een tijdje heeft ze geen vaste wijk meer, maar is ze 'reservelo per'. Samen met haar zaterdag baantje bij de supermarkt be valt haar dat prima. „Ze is een vlotte bezorger. Als ze weer eens roept dat ze laat is voor het eten, verbaas ik me erover hoe snel ze terug is", zegt de moe der van Mariëlle trots. De Ana liste heeft een bijzondere band met haar krant. Hoewel ze re serveloper is, meldt ze zich elke dag bij de uitdeelpost aan de Dennenschans: „Ik kan natuur lijk ook bellen om te vragen of er ingevallen moet worden, maar het is daar zo gezellig dat ik gewoon altijd langskom. Zelfs op zaterdagmorgen om kwart over zeven is ze present. Soms moet ze dan met de kran tentas de wijk in. Vaak komt het echter neer op 'gewoon een beetje leuten'. Mariëlle is ge woon gek op de sfeer. „En op meneer van der Vlist, onze baas. Die zorgt zo goed voor ons", wil ze nog kwijt. Haar vriend Johan de Best knikt bevestigend. Ook hij kan het weten, als ex-collega. Want de krant bezorgde Mariël le ook de romantiek. Deze zo mer gaan de twee op vakantie naar Rhodos. Duizend gulden zakgeld zou niet gek zijn. van TIO College, een branche vakschool voor het toerisme. Het College, dat begin jaren ze ventig is opgericht, heeft onge veer 700 leerlingen. TIO Leids chendam is een voortzetting van de voormalige vakschool van het Algemeen Verbond van Reisondernemingen (ANVR). ten houden het liever bij een Hollandse kopje koffie. Organi sator Trui Goslinga zweept, af en toe met een beangstigend masker voor haar gezicht, de dansers op. Vol overgave wer pen de deelnemers, overwe gend begunstigers van de stich- Leidschendam krijgt HBO-instelling alphen aan den rijn» saskia buitelaar De organisatie noemt het 'sport met een knipoog'. Street-golf. Tachtig deelnemers uit heel Nederland golfden zondag rond het centrum van Alphen. Het street-golftoer- nooi was de eerste van de zes toernooien die deze zomer worden gespeeld voor het Nederlands Kampioenschap Street-golf. Met een knipoog naar de amateurdeelne mers, maar een adrenalineklus voor de wedstrijdspelers. Een hoog-niveau-golfer slaat bij de eerste 'green' zijn golfbal in de sloot in plaats van erover richting hole. Het publiek op het ter ras van het Bowling Centrum gniffelt, ter wijl de speler een tweede balletje uit zijn golfbroekzak vist. Ook deze houdt het niet droog en als zelfs de derde bal in het water plonst, maakt de speler onthutst plaats voor zijn partner. „Gewoon zenuwen", verklaart coördina tor var\ Let toernooi Jan Baeten later. „Dis wedstrijdspelers zijn hardstikke fanatiek. Ze spelen echt om de kampioenstitel." Voor de overige deelnemers, overigens allemaal in het bezit van een zogenoemd 'golfvaardig- heidsbewijs', is het vooral een gezellig dag je, maar dan buiten de baan. Rond het centrum van Alphen waren voor de gelegenheid achttien greens aange legd. De meeste in bestaande plantsoenen, voor een aantal was speciaal een grasmatje op straat neergelegd. Zoals op de parkeer plaats onder gebouw Rijnstaete aan de Prins Bernardlaan. Niet de meest gezellige plek om je balletje te slaan, maar wel veilig. In tegenstelling tot het kruispunt aan de an dere kant van de Julianabrug. Daar vlogen wandelaars golftermen en balletjes om de oren. Het informele toernooi is behalve gezel lig, vooral promotioneel bedoeld. „Street- golf als antwoord op de verjonging in de wereld", zegt Jan Baeten. „Golf staat be kend als een dure sport voor ouwe-lullen. Die zitten er ook een hoop, omd-it jongeren op een andere manier willen spelen. Die willen een echte competitie, zonder onder scheid tussen dames en heren en zonder handicaps om verschil in speelniveau recht te trekken." Door middel van Street-golf hoopt de or ganisatie meer mensen over de drempel te trekken om eens te komen kijken bij een golfclub. Volgens Baeten is dat echt niet zo duur. „Een gezinsabonnement kost dui zend tot vijftienhonderd gulden per jaar. Dan kan je elke week gaan golfen. Dat is voor mensen zonder geld niet te betalen, maar voor hun zijn alle sporten duur. Voor achthonderd gulden heb je al je materiaal en dat gaat zeker vijftien jaar mee. Maar ja, het is een dure sport geworden omdat het daarmee niet ophoudt. Mensen willen steeds meer en steeds mooier." De komen de maanden wordt er nog gestreetgolfd in Utrecht, Amstelveen, Apeldoorn en Rotter dam. Op 7 september is na het laatste toer nooi in Breda bekend wie Nederlands Kam pioen Street-golf zijp geworden. alphen aan den run robbert minkhorst Alphen aan den Rijn kiest voor een goedkopere en minder grondige sanering van het ma tig tot zwaar vervuilde NAF-ter rein aan de Prins Hendrik straat. Burgemeester en wet houders hebben de provincie gevraagd de sanering toe te kennen en die ook te betalen. Hoeveel de sanering gaat kos ten, is niet bekend. Dat bedrag moet ergens tussen de tien en twintig miljoen gulden liggen. Wanneer de provincie het plan van Alphen goedkeurt, wil de gemeente de schoonmaak uitbesteden aan een project ontwikkelaar. Die kan er ver volgens ook woningen bou wen. Eenzelfde constructie is al toegepast bij een ander ver vuild terrein langs de Rijn in de kern van Alphen, dat van de voormalige verffabriek Sigma aan de Emmalaan. Omdat nog met een project ontwikkelaar moet worden on derhandeld, noemt wethouder S. Lyczak (milieu) geen bedrag. Dat sanering en woningbouw in één hand komen, heeft een belangrijk voordeel, zegt de be stuurder: „De bouwer kan nu straks niet zeggen 'Het is niet goed gedaan Hij is immers zelf verantwoordelijk voor de sanering. Duur De gemeente is in het huidige saneringsplan afgestapt van het idee om het hele terrein van de voormalige Nederlandse Asfalt - fabriek langs de Rijn schoon te maken. De grond volledig af graven zou ongeveer 23 mil joen gulden gaan kosten. Te duur, vond Alph'en, waarna na een meer betaalbare manier is gezocht. Op het NAF-terrein is ter pentine, teer, dieselolie en ben zine achtergebleven. De ver ontreiniging van het diepe grondwater met benzeen stfekt zich inmiddels over enkele honderden meters uit in zuid westelijke en noordelijke rich ting en die vlek breidt zich ie der jaar met zo'n dertig meter uit De vervuiling dreigt in de Rijn te lopen. Alphen kiest er nu voor de voormalige teerput 'in te pak ken'. Lyczak: „Dat betekent dat we ook aan nazorg moeten doen. Dus we blijven grondwa ter oppompen en voeren dat af." Een deel van de grond wordt afgegraven, zodat op die plaatsen huizen met tuinen kunnen worden gebouwd. Een deel wordt niet afgegra ven en Lyczak realiseert dat dat betekent dat op die plaatsen geen woningen kunnen ko men. „Daar kunnen parkeer plaatsen of een park komen. Daar moeten we nog over na denken." Voor hoeveel wonin gen er plaats is aan de Prins Hendrikstraat, is niet exact be kend. Volgens Lyczak 'gaat het om een flink aantal', meer dan vijftig, waarschijnlijk minder dan tachtig. Zodra de provincie het saneringsplan heeft goed gekeurd, wil Alphen dat met af graven en inpakken wordt be gonnen. Lyczak verwacht dat dat in 1998 zal zijn. In datzelfde jaar wordt ook met de huizen bouw begonnen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11