Bewoners Ruigoord gooien kop in de wind Randstad MAANDAG 2 JUNI 1997 De nieuwe generatie inwoners; Laurie van Wolferen met dochter Demi. Ruim een kwart eeuw was het een woeste vlakte, de Houtrakpol- der bij Amsterdam. Op deze plek ontstond het kunstenaarsdorp Ruig- oord. Nu heeft de hoofdstad haast met de ontwikkeling ervan; binnenkort gaat de eerste spade de grond in voor de aanleg van de Afrikahaven. Een referendum daarover wees de Amsterdamse gemeenteraad onlangs af. De bewoners van Ruigoord likken hun wonden over de eerste verloren slag, maar gaan ongebroken ver der met hun strijd te gen de plannen. Een van de eerste huizen van het kleine kunstenaarsdorpje. Ondanks fiat provincie Noord-Holland voor Afrikahaven Wilnah Molenaar woont verscholen in het groen. Haar huis is het product van zelfwerkzaamheid, haar prachtige tuin een wild product van de natuur. Door de openslaan de deuren tsjilpen vogels. In de verte braakt de schoor steen van de vuilverbranding dikke rookwolken uit. Om de paar minuten dendert een jumbo over: Ruigoord ligt onder de aanvliegroute van Schiphol. De dorpsbewoners zijn er al lang aan gewend. „Kijk, we heb ben net een brief gekregen van het ministerie van verkeer en waterstaat en de luchthaven Schiphol", gniffelt Molenaar. „Je gelóóft het niet. Onze hui zen worden geïsoleerd!" In de jaren zestig droomt Amsterdam zich een grote haven. Minstens zo groot als die in Rotterdam. Voor die expansiedrift is langs het Noordzeekanaal en in de Houtrakpolder nog ruimte zat. Met grote voortvarendheid ma ken de zandspuiten zich mees ter van het gebied. Boeren in de polder worden uitgekocht, be woners van het dorpje Ruigoord uit huis geplaatst. Het is 1973. In het dorpskerk je is de laatste mis. In de pasto rie staan de verhuisdozen klaar. Buiten wachten de sloopwerk- tuigen voor de finale afbraak. Nog slechts acht huizen zijn be woond. De bewoners willen niet weg. Dan gebeurt er iets wat niemand voor mogelijk houdt. Uit het niets strijkt een hon derdtal hippies neer in het dorp. „We zetten onze auto's op de weg om de slopers tegen te houden", weet beeldend kun stenaar Hans Gritter nog feil loos. „Het leek wel een slapstick van Laurel en Hardy. We laaak- ten het huis op nummer 11, te genover de kerk. Het ene mo ment werden de spullen het huis binnengedragen, het vol gende moment alles weer naar buiten gesmeten". De krakers winnen het van de slopershamer. Nummer 11 krijgt vijftien nieuwe bewoners. Onder hen veel kunstenaars, zoals Wilnah Molenaar en Hans Gritter. Jonge, bevlogen mensen met idealen. Op zoek naar een andere manier van leven. Een leven in vrijheid, zonder de knellende beperkingen van de stad. Geen van hen vermoedt er 25 jaar later nog steeds te vvo- Doodgezwegen Wie nooit eerder een kijkje nam in Ruigoord en er naar op zoek is, staat voor een vrijwel onmo gelijke klus. Met een beetje ge luk is het dorpje nog wel op een enkele wegenkaart vermeld. Richtingwijzers zwijgen het dorp dood. Wel overal grote borden 'Amsterdam bouwt aan haar haven'. Maar dan is daar Ruigoord, verscholen onder de schaduw van grote bomen. Een wonder lijk dorp. Tussen keurige eenge zinswoningen en gladgeschoren gazonnetjes, staan opmerkelijke bouwsels. Sloopafval heeft hier een tweede leven gekregen in uitstulpende terrassen en hoog geplaatste veranda's. Hier en daar staat een houten woonwa gen. Bij het kerkje, nu het cultu rele centrum van het dorp, scharrelen kippen rond, „Ruigoord is het beste bewijs dat iets kan zonder regelgeving. Normaal heb je voor elk dak raam een vergunning nodig", zegt Hans Gritter. Zijn atelier is een woeste, houten aanbouw van nummer 11. Daarachter staat het zelfgebouwde huis van Wilnah Molenaar. „Op een ge geven moment riep de gemeen te Haarlemmerliede de onge remde bouw een halt toe", zegt ze. „Alles werd gefotografeerd. Er mocht geen plank meer bij. Hoewel, daar zijn ze altijd heel soepel in geweest." Het kerkje met het cultureel centrum van Ruigoord. de hoofdstad. „In 1958 moesten we weg. De huizen moesten worden gesloopt, het werd in dustrieterrein. Het was vreselijk. Mensen van 85 jaar die hun huis moesten verlaten", vertelt Bakker. Ruim twee jaar woonde de fa milie in zo'n nauwe straat in Amsterdam-West. Tot ze er gek van werden. Dan konden ze een bouwvallig huisje met grond kopen. In Ruigoord. „Je kon zo door de voorgevel van dat huis lopen. Dertien jaar geleden kre gen we van Haarlemmerliede toestemming een nieuw huis te bouwen". „Ik heb het land hier nog hel pen opspuiten", zegt Bakker. „Prachtig vond ik dat toen. Ter wijl ik hier toch al woonde. Wist De krakers van het eerste uur, die er 25 jaar geleden ook al bij waren. Van links naar rechts Hans Gritter, Wilnah Molenaar en Petra Grutzner. ik veel. Aanvankelijk zou er 80 miljoen kuub zand uit de Noordzee via pijpleiding hier naar toe komen. Er was geïn vesteerd in de duurste installa ties. Na 19 miljoen kuub was het afgelopen". De komst van krakers gebeur de .onder het goedkeurend oog van Bakker. „Die huizen ston den grotendeels leeg en er wa ren zat mensen te vinden die er wilden wonen. Maar de meeste bewoners stonden wel vreemd te kijken. Zoiets hadden ze nog nooit meegemaakt. Die lui wa ren nog erg wild hoor. En dan die feesten die ze hielden. Je be denkt het als gewoon mens niet. Soms zaten ze onder de stuff, waren ze niet aanspreekbaar. En viés!" „Wilden ze dieren houden, maar wisten absoluut niet hoe daarmee om té gaan. De kui kens verhingen zich voor hun neus in het hok. Reageren, ho maar. Ons soort mensen kan dat vaak niet vatten. Ook niet dat iemand bijvoorbeeld de kost verdient met het maken van kunst. Maar er zitten toch heel goeie tussen. Zo'n schrijver Ger- ben Hellinga en die schilder Hans Gritter hebben het toch maar gemaakt". Tussen de krakers van toen en de 'burgers' bestaat nog steeds een wereld van verschil. Waar ze elkaar in elk geval in vinden is het behoud van het natuurgebied. Bakker: „Elke dag loop ik er met m'n vrouw an derhalf uur rond. Ik heb het ge zien als zandvlakte met zwer men kieviten. De tijd heeft het helemaal veranderd met andere planten en dieren. Wat er groeit is onvoorstelbaar. En dat alles ontstaan uit het niets. Ik hoef niet met vakantie. Trouwens ik ben nog nooit op vakantie ge weest". Dagje ouder De krakers van weleer zijn al weer een dagje ouder. Ze heb ben kleinkinderen. Inmiddels woont de derde generatie be zetters van Ruigoord in het dorp. Zoals de acht maanden oude Demi, dochter van Laurie van Wolferen. Ze was twee jaar toen ze met haar ouders in het dorp kwam. Nu woont ze sa men met haar partner in een gloednieuw houten chalet. „Wel verplaatsbaar, daar hebben we bewust voor gekozen. Wie weet kunnen we hier nog tien jaar wonen. Die haven komt wel steeds dichter bij. Maar de tijd dat je hier zit moet je er maar van genieten". Molenaar, zelf inmiddels ook oma: „Dat is nou het goede ge voel hier. Mensen gaan gewoon door met bouwen. Versieren hun hekjes met bladgoud". Het echec van een afgewezen referendum deert de bewoners niet. Er lopen nog procedures. Het Europees Hof moet zich nog uitspreken of de aanleg van de haven in overeenstemming is met de Europese milieuricht- lijnen. Er loopt verder nog een bo demprocedure tegen de an nexatie bij Amsterdam. De be zwaarschriftencommissie van de gemeenteraad krijgt binnen kort bezwaar aangetekend te gen het afgewezen referendum. Mocht het antwoord negatief luiden, dan staat de weg naar de bestuursrechter nog open. „We hebben in Nederland een soort voorbeeldfunctie ge kregen. Geen sprake van dat we stoppen. We gaan tot het einde toe door. Niet met gooi- en smijtwerk maar met strategie, slimme acties, lobbyen en pro cedures. We mochten hier 25 jaar wonen en dat was een on gelooflijk voorrecht. Het is erg dat dit natuurgebied moet ver dwijnen". Bewoner Bakker: „En straks? Moeten we dan weer in zo'n straat wonen. Dat is onze dood. Nee, ik zoek wel ergens een hut je. Zonder m'n geiten kan ik niet". Dertien jaar geleden heeft F. Bakker (66) zijn eigen huis gebouwd. Dat kon toen nog. Een kwart eeuw leven de Ruigoqrders hun eigen leven. De oliecrisis begin jaren zeven tig steekt een spaak in het wiel van de Amsterdamse expansie drift. Op het opgespoten, braak liggende land ontwikkelt zich intussen een uniek natuurge bied. Deskundigen vergelijken het met de Oostvaardersplassen en de Bosplaat op Terschelling. Een paar jaar geleden zijn er 35 bedreigde plantensoorten geteld, waaronder vijf soorten orchideeën. Ook is het gebied rijk aan vogels. De rietzanger, nachtegaal en blauwborst ko men er in grote aantallen voor. De zeer zeldzame Noordse nachtegaal is er gesignaleerd. Uniek is de broedende buidel- Als eind jaren tachtig het eco nomische tij keert, komt de Houtrakpolder weer in het vi zier. Het gemeentelijk havenbe drijf van Amsterdam heeft drin gend behoefte aan nieuwe ter reinen voor de zich uitdijende industrie. In de polder moet nu eindelijk de nieuwe haven ko men, op honderd meter afstand van Ruigoord. De naam is Afrikahaven, 1990 meter lang, 350 meter breed, 15,5 meter diep. Daaronder een laag van 25 meter vervuild bag gerslib. De 375 hectare bedrijfs terrein moet goed zijn goed voor 7.000 arbeidsplaatsen. Wo nen in Ruigoord is dan niet meer mogelijk, vanwege de ge- luids- en milieuoverlast. Ruigoord, dan nog gemeente Haarlemmerliede, weet de drei gende aanleg van de nieuwe ha ven met succes te vertragen. Tot 1 januari dit jaar. Onder regie van de provincie Noord-Hol land komt dan het grootste deel van de polder binnen de ge meentegrenzen van Amster dam. In april geeft de Raad van State het groene licht. Amster dam mag vast gaan graven. Voorlopig alleen een haven, zonder water. De Ruigoorders laten zich niet afschrikken. Had de Am sterdamse gemeenteraad zich vorig jaar niet uitgesproken voor een referendum over de nieuwe haven? Maar dat pakt anders uit. Onlangs besliste die zelfde raad anders. Er moet nu haast worden gemaakt met de aanleg. Bovendien zijn er al zo veel juridische procedures ge voerd. De spoedeisendheid ver draagt zich niet langer met een referendum, dat de aanleg nog verder vertraagt. „De hele dag ben ik bij dat raadsdebat geweest", zegt Wil nah Molenaar. „Het was schok kend. Geen enkele consequen tie wordt uit zo'n blunder ge trokken, terwijl iedereen mea culpa roept." Wat de bewoners verontrust, is dat het niet zal blijven bij de Afrikahaven. In het masterplan Noordzeekanaalgebied staan tot IJmuiden nog drie nieuwe havens gepland. Eigenlijk zou er over dit masterplan een natio nale discussie moeten komen, vinden zij. Dat is immers ook gebeurd met de Maasvlakte in Rotterdam en met de Betuwe lijn? En die voorspelde 7.000 nieu we arbeidsplaatsen? Een lacher tje, pure propaganda, zeggen de bewoners. Vrijwel alle nieuwe bedrijven die in het gebied zijn verschenen, komen elders uit het land. Daar ging dus weer werk verloren. Sommige fabrie ken draaien met een handjevol werknemers; de hele fabriek is computergestuurd. Bovendien, Amsterdam lokte de bedrijven met spotprijzen. Voor een gul den per vierkante meter ging grond van de hand. Geitenfokker Bijna aan de rand van Ruigoord staat een keurig, degelijk huis van rode baksteen. Onder de hagelwitte gordijnen prijken planten op een rijtje. In de moestuin schieten groenten omhoog. Het is de trots van het dorp en de familie Bakker. Het huis is dertien jaar geleden ei genhandig door F. Bakker (66) gebouwd. Sinds zijn jeugd fokt Bakker geiten. De ironie van het lot treft de Bakkers. Voor de tweede keer in hun leven moeten ze wijken voor de industrie. Tot in de der de generatie woonden zij in het dorpje Sloterdijk, in de jaren twintig ook geannexeerd door

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10