Snoei geeft bloei Tuinieren Appeltern doet alleen in ideeën "ZATERDAG 31 MEI 1997 Vraag en antwoord Het is voor mij ondoenlijk om aan de hand van de opgestuur de informatie precies te zeggen wat er aan de hand is met de dertig jaar oude vuurdoorn. Op het oog zou ik zeggen: gezwelle tjes als gevolg van een schim melinfectie waarvoor vuur doorn gevoelig is. De boom is oud en wellicht niet meer in staat zich te verweren tegen aantastingen. Maar het meest verstandig lijkt me om contact op te nemen met een deskundi ge op ziektegebied bij planten. Wellicht bij de Hortus in Lei den, anders bij de Plantenziek- tekundige dienst, Geertjensweg 15 in Wageningen. Alleen echte ingewijden zullen het advies kunnen geven en dat is van be lang als u de Pyracantha ofte wel vuurdoorn wilt behouden. Dit is mijn weinig opbeurende antwoord voor G. Boerema uit Noordwijk. Mevrouw Gombault-Hégé uit Bloemendaal vraagt om het re cept van een zelf te maken compostversneller zoals door mij geruime tijd geleden ver meld. Omdat deze zelf te berei den drank de compost inder daad warmer maakt, dus sneller doet verteren, komt hier dan nogmaals het recept, afkomstig uit de biologisch-dynamische tuinbouw. Het luidt: vijf liter water, 400 gram suiker en een pakje bakkersgist, mengen en enkele uren laten staan. Dan zorgvuldig over de compost ver delen. Gaat het om een kleine composthoop dan minder ma ken, want vers werkt beter. Dit mengsel ondersteunt de wer king van de bacteriën die uit eindelijk voor de snelle com- postverwerking moeten zorgen. Maar alle toevoegingen zijn zin loos als het te vercomposteren mengsel niet voldoende luchtig en vochtig is. Komende herfst zal ik weer eens lang en uitge breid ingaan op het maken van goede compost: een goudmijn voor elke tuinbezitter. Snoei geeft bloei. Fout, hele maal fout zullen veel lezers zeg gen. Die tante kent haar spreek woorden niet want het moet zijn: snoei geeft groei. Maar bij dit spreekwoord is vooral ge dacht aan heesters en bomen. Die hebben een groot onder gronds wortelgestel. Gaan we te uitbundig te keer met zaag en snoeischaar dan wordt het evenwicht verstoord. De plant tracht het te herstellen door fluks flink wat lange twijgen te maken. Mijn snoeibedoelingen be perken zich tot eenjarig, tweeja rig en vast plantenspul in de tuin. Kortom, de planten waar van we vooral veel bloem en kleur willen. Hebben we de moed om die nu, in deze tijd van het jaar, flink in te korten dan krijgen we bossiger planten met veel meer (maar iets kleine re) bloemen en de bloei duurt langer. We korten met name Phl- oxen, Chrysanthemums, Lysi- machia, Thlictrum, Rudbeckia, Sidalcaea en dergelijke hoog opgroeiende vaste planten in, als ze een kwart van lengte heb ben. Ofte wel we houden het ra dicaal op ongeveer 35 cm boven de grond. Daarbij letten we wel op dat we liefst zo snoeien dat w GREET BUCHNER de snoeiwond vlak boven een blad komt. Des te meer kans is er op snpl uitlopen van nieuwe scheuten. Geldt dit voor vaste planten, ook de eenjarige planten en de tweejarige reageren goed op toppen als ze eenmaal flink aan de groei zijn, al blijven er twijfe laars. Wat kies je: één rank oprijzende vingerhoedsbloem, of wat later meerdere minder lange bloemstengels? Kortom, zoals bij alles wat te maken heeft met levende materie, gel- 1 K E A R L I O T 2 S B M R U I A N 3 C A L O R W N E 4 E K N R U M I T 5 B O E V R E L A 6 A K O L N IJ Z N 7 K R O E A E L K 8 S D I E V A N R 9 B L M O A O A T 10 R S N E O E O D 11 S L N A M A E G 12 E L S T A K A N 13 P U O E N T S D 14 P O E O R I T S OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. hoofddeksel; 2. kleur; 3. grap penmaker; 4. springstof; 5. com mando; 6. knaagdier; 7. smallé vaargeul; 8. lage rustbank; 9. naakt; 10. boosaardig; 11. ran sel; 12. slingerplant; 13. grap; 14. grote deur. KRUISWOORDRAADSEL den ook hier geen vaste regels, maar feit blijft dat we beloond worden als we nu de schaar ter hand nemen. Bij eenjarigen, die we vaak al in bloei kopen, is het beste om meteen na aankoop de bloe men weg te knippen. Lijkt jam mer, maar geeft fantastisch re sultaat. Probeer het maar eens: haal de bloemen weg bij een deel van de nieuwe aanwinst en een deel niet en vergelijk het re sultaat. Na een snoeibeurt mogen de planten wel weer extra verwend worden. Liefst een flinke laag zelf gemaakte compost, anders iets organische mest waarin weinig stikstof (N). Immers, stikstof bevordert meer de blad- groei dan de bloemvorming. Verder is het verstandig om na de snoeibeurt meteen om te zien naar versteviging van de vaak hoog opgroeiende planten. Dat kan met tonkinstokken, kant- en klaar steunen die er in velerlei maat en soort zijn en met vertakt snoeihout. Dat wordt tussen de plant gestoken en is na een of twee weken van groei niet meer te zien. Zo ver zorgd zullen onze planten ook stormen en onweersbuien met succes kunnen doorstaan. AIO&T J/J /V T/JPJB Informatietuinen Appeltern, vlakbij Tiel, biedt ruim 30.000 vierkante meter vol tuinideeën en meer dan honderd voor beeld- en thematuinen. Alle in Nederland verkrijgbare harde tuinmaterialen worden er ge toond en in de tuinen verwerkt. Doel is tuinliefhebbers nieuwe ideeën te laten opdoen en prak tische tips aan te reiken. Voor- en achtertuintjes van gemid deld Nederlands formaat liggen er in verschillende sferen te lajk. Ook zijn er voorbeelden voor balkon, daktuin en patiotuinen. De gebruikte materialen zijn niet te koop in Appeltern. Aan de hand van een lijst zijn de verkoopadressen te achterha len. Op het nieuwe demonstratieter rein wordt duidelijk hoe de aan leg van een vijver, het plaatsen van een fonteintje en een pompje, en het leggen van een terras in zijn werk gaan. Er is ook gelegenheid zelf aan de slag te gaan. Gemiddeld geeft een tuinbezit ter 600 gulden per jaar uit aan de tuin. Driekwart daarvan wordt besteed aan de 'dode' materialen, zoals bestrating, schuttingen, enz. Volgens Ben van Ooijen, eige naar en initiatiefnemer van Ap peltern, wordt de tuin de ko mende jaren vooral een onver wachte mix van stijlen en mate rialen. De tuin wordt, denkt hij, alternatief en luxueuzer be plant, de woonfunctie neemt toe en het 'verticaal' tuinieren krijgt veel aandacht. Bij dat laatste moet men denken aan bouwelementen met planten langs tuin- en balkonmuren, maar ook aan glazen waterbak ken met een waterstroom. Vol gens Van Ooijen wordt glas een populair tuinmateriaal. Als half- transparante terrasafscheiding bijvoorbeeld, al dan niet' in zacht gekleurde glasstenen. De informatietuinen zijn zeven dagen per week geopend, tus sen 10 en 17 uur. Kosten vanaf 16 jaar twaalf gulden. Informatie: 04 87 - 54 17 32. HET ADRES VOOR EXOTISCH TUINPLEZIER TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar „Vannacht komt de maan", herhaal de heer Ollie peinzend. ,,En dan wordt het hoog water, ja, ja. Zo ko men we dus weer vlot; net als ik al dacht. Luister je, Tom Poes? Dit is' heel leerzaam..." ,,De nieuwe maan!" riep Wal Rus uit. „Als je tenminste weet wat dat is!" „Natuurlijk weet heer Bommel dat", zei Tom Poes haastig. „Kunnen we niet even naar dat eiland gaan, kapi tein? We moeten toch wachten en het lijkt me wel leuk om daar eens te gaan kijken." „Naar dat eiland gaan?" herhaalde de gezagvoerder. „Het eiland Raap? Hm!" Hij dacht een ogenblikje na en toen verzachtten zich zijn trekken. „Voor uit, hernam hij. „Ik wil ook wel even de benen strekken en het platgesla gen draadnagelgezicht van die stuur man staat me tegen. Pak je paraplu, Blubbers. We gaan aan land." Heer Bommel volgde hem met opge wekte pas naar het sloependek waar de voortvarende zeerob een boot liet strijken. In plaats van een paraplu nam hij echter enkele leerzame boe ken mee om zich al vertredende nog wat te kunnen ontwikkelen. Want het ging niet aan, dat zo'n ruwe zeebonk meer wist dan een heer; zoals hij tot zichzelf zei. Zo zagen de eilanders dus even later een sloep het eiland naderen en dat gaf een hele beweging. Zelfs traden Horrel Hork en Ieme Iegel naar bui ten om de landing vanaf de haven kant te kunnen gadeslaan. En daar komt ook Kobbe Kobbema reeds aangesneld. DOOR JAN VISSER Het is dit weekeinde mooi weer met veel zon en bepaald geen onaangename temperaturen. Het fraaie weer is echter fragiel omdat na het weekeinde het hogedrukgebied bij Schotland naar 'het noordwesten wegtrekt. Daardoor gaat de wind weer uit het noorden waaien, hetgeen opnieuw een tempering van het kwik tot gevolg zou kunnen hebben. Er zijn echter ook signalen dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. Boven het oosten van Eu ropa gaat de luchtdruk namelijk stijgen terwijl de barometer standen in de Britse regio langzaam dalen. Voor onze omgeving zouden deze drukveranderingen best redelijk kunnen uitpak ken. De noordelijke stroming gaat, wanneer genoemde ontwik keling doorzet, stagneren. Tegelijkertijd warmt de atmosfeer op waardoor het kwik gedurende de tweede helft van de week de weg naar de 20 graden en hoger weet te vinden. Wel neemt de labiliteit van de atmosfeer enigszins toe, hetgeen tot uitdruk king komt in een enkele bui. Vandaag en morgen echter voert de zon de boventoon en berei ken de middagtemperaturen waarden omstreeks 18-19 graden. De wind waait uit het oosten en doet dat vandaag met een kracht 3-4, een matige sterkte. Morgen gaat het harder waaien. Zeilers en surfers moeten dan rekening houden met windkracht 5 en aan de kust kan het best wel een kracht 6, een krachtige noordoostenwi nd worden Gisteren was het een stralende dag. In Bloemendaal werd het 20 graden. Het fraaie weer had tot gevolg dat de terrasjes in on der meer Zandvoort en Haarlem vol zaten. De meimaand is op veel plaatsen te nat geweest maar de meteorologische lente was, net als een jaar geleden, te droog. Gemiddeld over het land viel er circa 140 mm tegen 167 mm normaal. In ons gebied kwam Schiphol op 118 mm lenteneerslag en Valkenburg/Lei den op 122. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuidoosten geregeld zon. Langs de westkust half tot zwaar bewolkt en vooral ten noorden van Trondheim kans op regen. Middagtemperatuur vari ërend van een graad of 12 in het noorden tot rond 20 graden in de omgeving van Oslo. Zweden: Flinke zonnige perioden. Zaterdag in het midden en noorden ook wat wolken Bijna overal droog. Mid dagtemperatuur zondag oplopend naar 15 tot 20 graden. Denemarken: Flinke perioden met zon. Droog Maxima rond 18 Droog en op de meeste plaatsen flink wat zon. Middagtemperatuur van 16 graden langs de Engelse en Schotse oostkust tot circa 23 graden in Wales en Ierland, zondag met toenemende oos tenwind minder warm. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog. Vanaf zondag stevi ge oostenwind. Middagtemperatuur van 18 tot 22 graden, zondag minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig. Vrij krachtige oostenwind. Middagtemperatuur z,ondag wat omlaag naar 18 graden in het noorden tot circa 22 in het Loiredal. Portugal: Zaterdag weinig zon en enkele fikse re gen- of onweersbuien. Zondag vanuit het zuidwesten opklaringen en perioden met zon. Maxima van een graad of 21 aan zee tot ruim boven de 25 op zondag in het binnenland. Madeira: Enkele buien, misschien met onweer. Zondag vrijwel droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Zaterdag van het zuiden en westen uit toenemende kans op enkele stevige re gen- of onweersbuien. Zondag in het oosten en noorden kans op buien. In het zuiden opklaringen en perioden met zon, veelal droog. Middagtemperatuur in het binnenland oplopend tot boven de 25 graden, aan de kusten iets lagere Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur iets onder de 25 graden. Marokko: Westkust: Naast zon vooral zaterdag in het noorden ook bewolking en kans op een stevige regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vlak aan zee 25 graden of iets lager. Tunesië: Eerst nog flinke zonnige perioden, maar geleidelijk minder zon en vooral zondag kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur iets boven de 30 gra den, aan zee wat minder hoog, Zuid-Frankrijk: Naast zon vooral zondag in het zuiden ook wolken en kans op een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 25 en 30 graden, zondag enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Geleidelijk minder zon. In de loop van het weekeinde toenemende kans op fik se regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur zaterdag ruim boven de 25 gra den, zondag net eronder. Italië: Flinke zonnige perioden, maar zondag vooral in het noordwesten, maar ook op Sicilië toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur eerst rond 25 graden, zondag vooral langs de oostkust minder warm. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Zondag toenemen de kans op enkele fikse regen- of on weersbuien. Maxima-rond 25 graden, zondag wat lager. Malta: Flink wat zon en met name zondag kans op een bui, soms met onweer. Middag temperatuur rond 25 graden Griekenland en Kreta: In het noorden van Griekenland enkele wolkenvelden en eerst misschien een bui Elders zonnig. Middagtemperatuur rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Naast zon met name zaterdag in het noorden kans op een bui. Tijdelijk wat lagere temperaturen, met op zaterdag maxima van 18 graden rond de Dar- danellen tot 25 op Cyprus. Duitsland: Op steeds meer plaatsen flink wat zon en bijna overal droog. Maar in het oos ten eerst nog vrij veel wolken. Middag temperatuur van circa 13 graden in het oosten tot ruim boven de 20 in het zuid westen Zwitserland: Flinke perioden met zon. Zondag in het zuiden toenemende bewolking en kans op een bui. Maxima van net onder de 20 graden in het noorden tot 25 graden op zaterdag in de omgeving van Lausanne. Oostenrijk: Vooral in het oosten vrij veel bewolking en kleine kans op een bui. Elders gere geld zon. Middagtemperatuur van circa 15 graden in het noordoosten tot 20 graden in Vorarlberg en Tirol. Polen: In het oosten vrij veel wolken en kans op buiige regen. In het noorden en westen af en toe zon. Er waait eerst een stevige noordoostenwind. Middagtemperatuur rond 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolken en vooral in Slowakije eerst kans op buiige regen. In Tsjechie ook af en toe zon. Zaterdag fris, met maxima van circa 13 graden. Zondag wat zachter. Hongarije: Overwegend bewolkt en nu en dan buiige regen. Middagtemperatuur rond 15 graden. ZONDAG 1 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.26 Zon onder 21.48 Maan op 03.40 Maan onder 17.10 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.41 13.15 00,14 12.48 Laag 08.40 21 45 08.21 21.26 MAANDAG 2 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 21.50 Maan op 04.09 Maan onder 18.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01,45 14,19 01.18 13.52- Laag 09.35 22.30 09,16 22.11 Weerrapporten 30 mei 17 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt hall bew Kopenhagen onbew. LasPalmas licht bew Lissabon licht bew Locarno onbew. Londen onbew. Luxemburg onbew. Madrid Malaga Split nietontv. Stockholm onbew. Warschau regenbui Zürich onbew. Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca hall bew. Johannesburg half bew New Orleans regen New York Tel Avrv licht be to 3 23 17 0.0 no 7 12 9 0 1 iw8 18 10 0.5 4 29 17 0.0 to 3 21 10 0.0 zw5 26 18 0.0 1 10 8 0.6 04 18 0.0 '7 25 17 0.0 iw3 23 10 0,0 j 23 10 0.0 05 21 11 0.0 i 30 16 0.0 3 3 28 17 0.0 4 31 19 0,0 05 18 0.0 al 16 7 2.0 y 17 10 0.0 3 3 20 16 0.0 I 18 7 0.1 08 21 12 0.0 w6 16 7 1.0 s.O 10 .0.0 1 13 3 8.0 iw 6 15 6 7.0 iw 7 17 10 2.0 06 20 5 0.0 w7 38 29 0.0 04 12 8 0.0 r3 23 17 0.0 '3 13 3 0.0 s.0 27 19 0.0 5 28 22 0.0 i5 21 13 0.0 iw5 30 18 0.0 02 27 19 0.1 o2 16 11 0.0 0 10 29 20 0,0 1 21 15 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9