VS redden buitenlanders uit chaos in Sierra Leone Frankrijk moet kiezen tussen de kwaden Jospin en Séguin tempo van verandering cruciaal voor rust in Indonesië Buitenland Eurotop Amsterdam wordt 'niet veel soeps' 'Plan voor Westoever is politieke masturbatie' ATERDAG 31 ME11997 155 5 Contactgroep dreigt Bosnië met straf iiNTRADe internationale contactgroep voor Bosnië heeft ge noeg van de impasse in dat land. De partijen moeten zich nu in zetten om het vredesakkoord van Dayton volledig uit te voeren, anders volgen er sancties. Die boodschap kregen de drie presi denten Izetbegovic (moslim), Zubak (Kroaat) en Krajisnik (Ser viër) gisteren. De internationale gemeenschap stelt drie voor waarden: ze zal niet toestaan dat de oorlog opnieuw begint, er mogen geen nieuwe etnische scheidslijnen ontstaan en alle par tijen moeten meewerken aan plannen om van Bosnië weer één 'staat te maken. Vooral Duitsland en de Verenigde Staten hadden er vooraf op aangedrongen de Bosnische partijen onder druk te In de Stüurgroep zitten de VS, Rusland, Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk en de EU. EMU-beurzen in één klap over op euro Amsterdam De effectenbeurzen in landen die toetreden tot de Economische en Monetaire Unie (EMU), gaan alle gelijktijdig over tot de invoering van de euro als geldende munteenheid. Met dat voorstel hebben de beurzen gisteren ingestemd. De om schakeling moet plaatsvinden op 4 januari 1999. De euro is dan nog niet in het dagelijks betalingsverkeer ingevoerd, maar geldt wel als munteenheid in het girale verkeer en bij banktransacties. Pas in 2002 vervangt de euro de nationale valuta's helemaal. Franse politie ontdekt cellen bij sekte brussel» Bij huiszoekingen in het Zuid-Franse Castellane zijn i isteren bij een vermeende sekte cellen ontdekt. Het gaat om ruimtes waarin mogelijk mensen waren opgeborgen. De poütie ontdekte de vertrekken in het ideologisch centrum van de sekte 'Oguyen Kunzang Choling', die haar hoofdzetel in Brussel heeft. In het zogeheten Chateau Soleil (Zonnekasteel) in de Franse Provence verblijven ongeveer vijftien aanhangers van de sekte en zo'n twintig kinderen. In het verleden zijn er veel gevallen van kindermishandeling vastgesteld. Amerikaan is te slim voor de politie new haven Een man uit de Amerikaanse staat Connecticut is naar de rechter gestapt, omdat hij door de gemeente New London is afgewezen voor een baan bij de politie. Hij was te in- telligent. De man zou te horen hebben gekregen dat New London geen politieagenten met een tè hoog IQ kan gebruiken. De hoofdcommissaris van de politie heeft eerder de vrees geuit dat te slimme sollicitanten het werk bij de politie snel zat zijn, en het reeds kort na de dure opleiding voor gezien houden. De afgwezen man haalde bij een intelligentietest 31 punten. Het ge middelde ligt bij de agenten op 22. Dostenrijkse YN-militairen gedood wenen Twee Oostenrijkse VN-militairen zijn gisteren doodge schoten tijdens een patrouille op de Golan-hoogvlakte tussen Syrië en Israël. Ze maakten deel uit van de VN-troepenmacht Jndof, die sinds 1974 dient als buffer tussen de Syrische en Is raëlische legers op de vlakte. Israël, dat de Golan bezet houdt, ontkende in een reactie betrokken te zijn bij het incident. Het incident vond plaats in een gebied waar veel smokkelaars actief zijn. Oostenrijk kondigde een grondig onderzoek aan. Afgeschreven atoomonderzeeër zinkt moskou Een afgeschreven Russische atoomonderzeeër is in de oostelijke haven Petropavlovsk in Kamtsjatka gezonken. De on- lerzeeër 670 werd door een andere duikboot geramd. De bevol- cing in het gebied loopt geen gevaar voor radioactieve straling, jaangezien de kernreactor van de boot in een hermetisch afgeslo ten ruimte zit. Dit heeft het Russische persbureau Itar-Tass uit onofficiële bron vernomen. Controlemetingen na het incident wezen uit dat er inderdaad geen straling is vrijgekomen. fopmilitairen uit ex-DDR veroordeeld berlun Vier voormalige topmilitairen uit de vroegere DDR zijn gisteren door een arrondissementsrechtbank in Berlijn veroor- deeld voor betrokkenheid bij doodslag. Hiermee is een van de belangrijkste rechtzaken tegen hoge functionarissen van de voormalige DDR-regering afgesloten. De rechtbank achtte hen schuldig aan medeplichtigheid bij het doden en verwonden van Oost-Duitse vluchtelingen die bij de Berlijnse Muur wilden 'luchten naar het westen. De vier kregen straffen van bijan twee aar tot ruim drie jaar. Taliban heroveren belangrijke stad slamabad De fundamentalistische Taliban hebben gisteravond le strategisch belangrijk gelegen stad Afghaanse Jabal-os-Saraj ïeroverd op de troepen van de voormalige minister van defensie Masud. De stad, die aan de belangrijke weg naar het noorden van het land ligt, is de afgelopen tijd enige malen in andere han den gekomen. Masud heeft de plaats de laatste keer maar net :en etmaal in handen gehad. De troepen van Masud hebben volgens niet bevestigde berichten op hun terugtocht een brug in de weg naar het noorden opgeblazen. Canada gaat maandag naar stembus Montreal Twintig miljoen Canadazen gaan maandag naar de stembus. Wie er wint, is geen vraag. Wel of de Liberale Partij van premier Chrétien er opnieuw in slaagt de absolute meerderheid te behalen in het Canadese Lagerhuis. De Liberalen staan in de laatste peilingen op 41,9 procent. Dat moet binnen het Canade- districtensysteem genoeg zijn voor een absolute meerderheid, De Conservatieven worden waarschijnlijk tweede. Zij regeerden ange tijd in de jaren tachtig, maar werd bij de vorige verkiezin- |en in 1993 compleet weggevaagd. Mobutu heeft acht miljard dollar' ausanne» De nieuwe regering van Congo, het vroegere Zaïre, leschikt over bewijzen dat de verdreven president Mobutu zo'n icht miljard dollar op Zwitserse bankrekeningen heeft staan. In :en interview met Le Nouveau Quotidien zegt de nieuwe minis- er van justitie Lwangi dat president Laurent Kabila de Zwitserse egering officieel zal verzoeken dit geld over te dragen. De Zwit serse regering heeft de banken al opdracht gegeven de tegoeden van Mobutu zelf, zijn familieleden en bedrijven van de Mobutu- :lan te bevriezen. rs Diensten RTR Reuters PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De oudste dochter van de prins van Monaco woonde er en de kroonprins van Portugal vierde er in 1886 zijn.bruiloft. En waar om ook niet, want Hötel Matig- non is het mooiste paleisje van de dure Parijse wijk Saint-Ger- main. Het staat al vast wie er maandag door de koetspoort naar buiten komt, de staart tussen de be nen: Alain Juppé. De vraag is echter wie er naar binnen gaat. Het aantal kandidaten voor het Franse premierschap is volgens de meeste commentatoren in middels gereduceerd tot twee. Als links morgen wint, krast Juppé op en betrekt de socialist Lionel Jospin de ambtswoning. Wint rechts, dan stapt Juppé ook op, en laat Philippe Séguin de verhuiswagen voorrijden. In de persoon van Lionel Jospin (59), die volgens de laatste opi niepeilingen voor ligt, zou Frankrijk een oerdegelijke maar dodelijk saaie premier krijgen. Jospin is het soort politicus van wie gemakkelijk slaappillen ge draaid kunnen worden. ,,Hij wordt door niemand geliefd en door niemand gehaat," zo schreef een weekblad eens, „omdat hij ook niemand is". Jospin maakt vrijwel nooit ge rucht met citaten, reden waar om hij bij de media niet bijster populair is. Uit de vele tiental len uren die de man tijdens zijn campagne achter de microfoon sleet, was slechts één gedenk waardig citaat te destilleren. „Alain Juppé probeert het com munistische gevaar te vinden", zo sprak hij naar aanleiding van de aanvallen op zijn pact met de communisten. ;,Ik mag dan een bril hebben, maar de pre mier is bijziend. De Muur van Berlijn is in 1989 gevallen." Die bril vormt een vitaal onder deel van 's mans imago, net als zijn haar. Want niet alleen is Jospin moeilijk te citeren, hij valt evenmin te fotograferen. „Jospin heeft te veel haar dat te wit is", aldus oordeelde de foto graaf Thierre Bouët. „Dat haar vangt te veel licht, en maakt on ze taak heel moeilijk. Het is of je een onzichtbare man moet fo- Wat Jospin met Séguin (en met Juppé, de huidige premier, Bal- ladur, de vorige premier, Chi rac, de president) gemeen heeft is zijn opleiding. Beide politici doorliepen de ENA, een kweek vijver voor Frankrijks elite. Of ze daar veel hebben geleerd, is on duidelijk. Jean-Pierre Chévéne- ment, een oud-minister en oud leerling, zei eens: „Het enige watje op de ENA leert, is hoe je een glas wijn moet inschenken zonder een druppel te morsen." Maar vast staat dat ze op de eli teschool de juiste vriendjes heb ben leren kennen. De ironie wil echter dat oud leerling Chirac nooit veel op heeft gehad met oud-leerling Séguin. Met Séguin zou Chirac een ongeleid projectiel in huis Marie-Caroline Le Pen (midden) zoekt dekking tussen leden van het extreem-rechtse Front National. Bij een verkiezingsmanifestatie in Mantes-la-Jolie kwam het tot aanvaringen met demonstranten. Marie-Carolines vader, Front-leider Jean-Marie Le Pen, sloeg daarbij de socialistische ex-kandidate Annette Peulvast het zie kenhuis in. Zij heeft een klacht ingediend. Een politieman moest op de gevallen Peulvast gaan liggen om haar te beschermen tegen de schoppen van Le Pen. Hij was in Mantes om zijn dochter te steunen in haar campag ne. Tegenstanders wachtten hem op en riepen leuzen. Le Pen werd daarop woedend en haalde uit foto epa halen van het soort dat hij zelf is. Chirac wist wat hij aan Juppé had: een betrouwbare vazal die impopulair genoeg was om nooit een bedreiging voor hem zelf te vormen. Maar kom daar bij Séguin eens om. Die is niet alleen populairder dan Chirac zelf, hij is met zijn 54 jaar ook jonger. Séguin zou bij de presi dentsverkiezingen in 2002 dan ook een serieuze concurrent De Verenigde Staten hebben gisteren in een groot scheepse actie 330 Amerikanen en een kleine 600 onder danen van een veertigtal andere landen geëvacueerd uit Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. De stad wordt sinds de staatsgreep van vorige week door plunderende bendes beheerst. De evacuees zijn met de Amerikaanse oorlogsbodem Kearfarge naar het buurland Guinee ge bracht. door de coupplegers ingestelde vliegverbod trokken de Ameri kanen zich niets aan, evenmin als van de gisterochtend inge stelde sluiting van de lands grenzen. De helikopters haal- FREETOWN DPA-AFP-Rtr Bij de actie zetten de Amerika nen vijftien grote helikopters, tweehonderd mariniers en mili taire voertuigen in. Van het den hun passagiers op uit het centrum van Freetown. Vóór de reddingsoperatie be vonden zich in Sierra Leone nog ongeveer vierhonderd Amerika nen en honderden andere bui tenlanders. De meesten van hen hadden zich na de staatsgreep uit veiligheidsoverwegingen verzameld in een hotel in de binnenstad van Freetown. Ze verbleven daar onder bescher ming van Amerikaanse elite troepen en leden van de West- Afrikaanse vredesmacht Eco- derden soldaten naar Freetown gestuurd ter versterking van de Ecomog-eenheden. Diplomaten zien dat als een aanwijzing dat de West-Afrikaanse landen vast besloten zijn orde op zaken te stellen in Sierra Leone en daar de democratie te herstellen. De Verenigde Staten zullen zich echter zich verzetten tegen een gewelddadige omverwerping van het nieuwe regime. Dat zei een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren in Washington. Onder bescherming van Amerikaanse elitetroepen gingen gisteren in Freetwon ook tweehonderd kinderen en enkele leden van de door de militai ren afgezette regering aan boord van militaire helikopters. foto reuters corinne dufka KARTA RONALD FRISART irrespondent Indonesische regeringspartij Golkar heeft de irlementsverkiezingen met nog grotere over- acht gewonnen dan waarop iedereen toch al re nde. Moslimpartij PPP won ook, maar voor de donesische Democratische Partij (PDI) is het ht zo ongeveer uit gegaan, at Golkar met een ferme meerderheid aan de lal zou gaan, stond al van tevoren vast. De re- Is van het verkiezingsspel zijn nu eenmaal sterk het voordeel van dit vehikel van de autoritei- De doelstelling van partijvoorzitter Harmoko as dus realistisch: twee procent meer stemmen in vijfjaar geleden, ofwel 70,02 procent. Dat de nst veel groter is uitgevallen, laat ruimte voor verse verklaringen. e verkiezingscampagne was gewelddadiger dan lit. Vooral de aanhang van de quasi-oppositio- :1e moslimpartij PPP roerde stevig de trom. Dat left nogal wat mensen angst ingeboezemd en t is best mogelijk dat een deel van de kiezers Dlkar heeft gestemd in de hoop op rust en orde. Hoe tegenstrijdig het misschien lijkt, het kan ook zijn dat Golkar zo sterk uit'de bus is gekomen doordat juist veel mensen geen vertrouwen meer hebben in het politieke systeem en in de macht hebbers. Uit de gepubliceerde cijfers valt niet op te maken hoeveel mensen de stembus meden of hun biljet ongeldig maakten. Analisten voorspelden ten opzichte van 1992 een flinke groei van deze zogenoemde Golput-groep. Als dat inderdaad is gebeurd, ligt het voor de hand dat die mensen zijn weggelopen bij de 'op positionele' PPP en PDI. Een overstap van Golkar naar Golput is niet erg logisch. Resultaat is een hoger percentage van de geldige stemmen voor de regeringspartij. Tot slot kunnen onregelmatig heden een rol hebben gespeeld. De organisatie Vein het verkiezingsproces is in elk geval zodanig, dat gesjoemel tot de mogelijkheden behoort. Dat de Indonesische Democratische Partij (PDI) is verpulverd, wekt weinig verbazing, al is het ver lies wel heel erg groot. De problemen voor deze partij stammen van vorig jaar. Een door de auto riteiten gesteund congres in Medan zette PDI- leidster Megawati aan de kant en gaf de voorzit tershamer aan Soerjadi. Megawati en de haren bestrijden de rechtmatigheid van dat congres en het is de impopulaire Soerjadi geen moment ge lukt de partij weer op de rails te krijgen. Dat hij met een paar zielige procenten genoegen moet nemen, komt mede door Megawati's grote populariteit. Zij waste de officiële PDI-vleugel eind vorige week nog eens stevig de oren en ze verklaarde dat ze niet zou gaan stemmen. Ver moedelijk hebben veel van haar fans dat voor beeld gevolgd. Een ander deel van de vroegere PDI-aanhang lijkt te zijn overgestapt naar de PPP. Steviger dan vroeger nam PPP-leider Metareum de afgelopen weken de autoriteiten op de korrel en dat zal ze ker stemmen hebben opgeleverd. Voor de rust in het land zou het bevorderlijk zijn als de PPP-ach- terban met deze groei genoegen neemt. Hebben partijgangers echter het gevoel dat de winst door machinaties toch kleiner is dan had gekund, dan staat nieuwe onrust voor de deur. De monsterzege van Golkar maakt dat risico in elk geval niet Ideiner. Hoewel er, zoals hierboven aangegeven, diverse interpretaties mogelijk zijn, blijft het immers curieus dat de partij van de au toriteiten die aan steeds meer kritiek bloot staan, toch zo veel winst boekt. Per saldo doen de ver schuivingen in het kiezersgedrag er weinig toe voor de macht. Die blijft stevig in handen van de zittende autoriteiten. Dat de PDI geheel is weggevaagd, kon echter wel eens een misrekening van het bewind blijken. Onder Megawati's leiding fungeerde de partij als uitlaatklep voor onvrede. Dankzij de bemoeienis van leger en regering is dat veiligheidsventiel nu verdwenen, terwijl de druk op de ketel steeds gro ter wordt. In de woelige aanloop naar de verkiezingsdag werd eens te meer duidelijk dat politieke en soci ale veranderingen steeds hoger op het verlang lijstje van steeds meer mensen staan. President Soeharto zei deze week dat het allemaal een kwestie van tijd is. De vraag is echter of het tem po waarin de machthebbers politieke en sociale verbeteringen willen aanbrengen hoog genoeg is om het volk rustig te houden. van Chirac kunnen worden. Hetgeen het cynisme kent geen grenzen voor Chirac precies de reden kan zijn om Séguin te parachuteren. De nieuwe premier moet de ko mende tijd het bezuinigingsmes zó driftig hanteren dat hij wel eens zichzelf in de vingers zou kunnen snijden. Om het land klaar te stomen voor de euro dient het begrotingstekort tot drie procent van het bruto na tionaal produkt te worden te ruggebracht, een operatie die Philippe Séguin weinig anders dan gramschap zou brengen. Séguin kent dat risico, maar zou de verleiding van de schijnwer pers toch niet kunnen weer staan. Hij heeft zich in het ver leden meesmuilend over Chi rac, Juppé en de rest van de po litieke kaste uitgelaten, maar is flexibel in zijn meningen. Nadat hij Juppé ooit had gebrand merkt als 'een goede ambte naar, meer niet', verdiende hij deze week een Oscar voor schijnheiligheid met een ode aan 'het door Alain volbrachte oeuvre'. Grote flexibilieit toonde Séguin ook ten aanzien van de euro. Toen Frankrijk zich in een refe rendum over de monetaire unie moest uitspreken, was hij nog een der tegenstanders. De eco nomische offers waren, zo sprak Séguin in een verwijzing naar de Brits-Franse knieval voor Hitier, niets minder dan een 'sociaal München'. Maar dat kan hem er uiteraard niet van weerhouden om na morgen, als het volk zo beslist, te presideren over Frankrijks toetreding tot de monetaire unie. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese top van regerings leiders en staatshoofden op 16 en 17 juni in Amsterdam zal weinig opleveren. Een grondige herziening van het Europese verdrag is onmogelijk door on enigheid tussen lidstaten, nieu we Britse blokkades en getem perde ambities bij 'voortrekker' Duitsland. „Het verdrag van Amsterdam wordt niet veel soeps", voorspelt een Neder landse diplomaat in Brussel. Woensdag beginnen premier Kok en minister Van Mierlo van buitenlandse zaken aan hun 'reis langs de hoofdsteden', for meel bedoeld om de laatste plooien glad te strijken. Maar in de omgeving van de beide be windslieden wordt opgemerkt dat de trip meer het karakter draagt van een slotoffensief. In hun trip langs tien landen trachten Kok en Van Mierlo te redden wat er nog te redden valt. En dat is niet zo veel. Vorige week liet Kok zich na afloop van de 'tussentop' in Noordwijk nog optimistisch uit over de mogelijkheid om in Amsterdam een 'substantieel verdrag' te sluiten. Vooral de constructieve opstelling van de nieuwe Britse premier Blair bood hoop. Maar de witte broodsweken tussen de Labour- regering en Europa zijn voorbij voordat ze goed en wel begon nen zijn. Bepalend voor het succes of falen van het Nederlandse voor zitterschap is de vraag of Kok erin zal slagen het visum-, asiel en migratiebeleid naar 'Brussel' over te hevelen. Momenteel staan de Europese Commissie, het Europees parlement en het Hof van Justitie goeddeels bui tenspel bij de afspraken die de Europese justitieministers on der elkaar maken. Het kabinet- Kok wil het justitiebeleid daar om 'Europeaniseren'. Het is veruit het meest ambi tieuze onderdeel van de Neder landse voorstellen voor de her ziening van het Verdrag van Maastricht. Maar juist op dit punt steekt de Britse regering een stok tussen de benen van de Nederlandse voorzitter. Evenals Major voelt Blair niets voor het overdragen van justi- tiebevoegdheden aan de Enro- cratie in Brussel, zo werd kort na de top in Noordwijk duide lijk gemaakt. Kok en Van Mierlo hadden gehoopt de Britse regering over de streep te kunnen trekken met een 'flexibele' aanpak, waarbij Groot-Brittannië en Ier land hun eigen politiek kunnen handhaven. Maar Londen wijst nu ook dit compromis af. Het zal moeilijk zijn het visum asiel- en migratiebeleid te red den, zegt een bron in Brussel, zeker nu behalve Groot-Brittan nië, Ierland en Denemarken ook Duitsland van zijn pro-Eu- ropese koers op dit punt lijkt te rug te keren. Volgens de Nederlandse di plomatie in Brussel zal het ver drag van Amsterdam ook op an dere onderdelen weinig om het lijf hebben. De beoogde hervor ming van de Europese instellin gen zou beperkt blijven tot een face-lift, van flexibele samen werking op deelterreinen komt door handhaving van het ve torecht weinig terecht, en het plan Europa te voorzien van een eigen 'militaire arm' stuit eveneens op een Brits 'no'. Ook in eigen land ligt 'Amsterdam' onder vuur. Een groep van 150 bekende en min der bekende Nederlanders wil dat er een raadplegend referen dum komt over het Verdrag van Amsterdam. De onderteke naars, onder wie wetenschap pers', politici en schrijvers, me nen dat er onvoldoende discus sie in Nederland is over de Eu ropese integratie. Ook ergeren ze zich aan het 'democratische tekort' in de Europese besluit vorming. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL weegt in dit stadium van het proces minder zwaar, zo meent de krant. Een ander positief punt is dat Netanyahu niet alle nederzet tingen onder Israëlische soeve reiniteit wil brengen. Een aantal zal moeten kiezen tussen leven onder Palestijns gezag of ont manteling. Aan de andere kant signaleert Ha'aretz problemen. Er gaapt een wijde kloof tussen wat de Palestijnen volgens Netanyahu's kaart krijgen en waarop ze hopen, namelijk de hele Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem. Overigens worden de hoofd rolspelers in het muurvast zit tende Israëlisch-Palestijnse dra ma door hun eigen publiek uit gejouwd. Volgens een nieuwe opiniepeiling hebben de Pales tijnen nog nooit zo weinig ver trouwen gehad in Arafat. En Netanyahu doet het in de on derzoeken minstens even slecht. Van de achttien minis ters in zijn kabinet staan er niet minder dan veertien in hoger aanzien dan hijzelf. CORRESPONDENT Een Israëlisch regeringsplan om zestig procent van de Westelijke Jordaanoever blijvend in bezit te houden is niets anders dan 'politieke masturbatie'. Die term bezigde Yasser Arafats po litiek adviseur Achmed Tibi gis teren in een vraaggesprek met de Israëlische legerradio. Het liberale dagblad Ha'aretz schreef donderdag dat de Israë lische premier Netanyahu een kaart heeft laten maken waarop is te zien hoe hij zich de defini tieve situatie voorstelt. Het komt erop neer dat Israël zestig procent van de Westelijke Jor daanoever wil inlijven. De Pa lestijnen zouden slechts een aantal enclaves krijgen. De Pa lestijnen zijn daar furieus over. Ha'aretz schreef gisteren dat uit Netanyahu's benadering blijkt dat hij zijn opvattingen toch wat heeft bijgesteld. Zo blijkt uit de kaart dat hij uitgaat van het principe van de tuil van grondgebied voor vrede. Dat de verdeling weinig realistisch is,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5