VIJSELAAR SCHRIJFT GESCHIEDENIS gesticht ie kan bogen op een voor het boek. We zijn nu zo eeuw ouderdom in goede ge ver dat we de opdracht voor zondheid hoeft niet op een het vervaardigen van het boek jaartje te kijken. Het psychia aan Vijselaar kunnen verle trisch ziekenhuis Endegeest nen. Ook daarom zijn we wat bestaat 100 jaar, maar de offi verlaat. De geschiedschrijving ciële geschiedschrijving van gaat daardoor financieel niet het instituut verschijnt pas in ten koste van de patiënten 1998. De reden daarvoor is zorg." volgens Jan Kleijne, voorzitter Eind november, wanneer van de Raad van Bestuur, sim Endegeest zijn eeuwfeest voor pel. „We wilden geen half de buitenwacht viert met o.m werk leveren." een receptie, zal Vijselaar een Wat Endegeest wél wilde was tip van de sluier oplichten van een doorwrocht werk van de zijn bevindingen tot dan toe. hand van Joost Vijselaar, een De komende weken viert kenner op het gebied van de Endegeest het jubileum met historie van de psychiatrische de cliënten en het personeel. inrichtingen, zoals de zieken Op het programma staan on huizen vroeger werden ge dermeer een reünie, een Ca- noemd. „Een dergelijke op raïbischp avond, een volley dracht vereist veel onderzoek baltoernooi en de inrichting en studie, het is niet alleen van een beeldentuin door de een tijdrovende maar ook een Amsterdamse kunstenaar kostbare zaak. Omdat we ons Mathieu Nab. De tuin is voor voor deze festiviteiten hebben iedereen toegankelijk en ge gebonden aan een budget zoe opend van 6 juni tot 6 septem ken we naar alternatieven ber. 936 et ei nde geest Het kasteel Endegeest in zijn lommerrijke omgeving zoals het te zien is vanaf de Wassenaarseweg. Gericht met de blik op Leiden. FOTO DICKHOGEWONING e samenwerking tussen de twee instellin- een vaststaand gegeven dat tot op de dag vandaag overeind is gebleven. Endegeest eg zorg voor de behuizing en verpleging; universiteit deed (hersen)onderzoek en ook 'demonstraties' met patiënten in de kzaal van Endegeest. )e toenmalige keuze voor Endegeest - de 0 'ing in een lommerrijke omgeving op een e f uur lopen van de stad - had veel te ma- dp met de in die tijd geldende opvatting dat rust een helende werking uitging. Pas- iid in dat beeld was het besluit van de ge- «enteraad om in 1900 over te gaan tot de jchting van een sanatorium voor 'zenuwlij- genaamd naar het buitengoed Rhijn- het is gevestigd. Dertien jaar na de óod van de beroemde hoogleraar Jelgersma Jeg Rhijngeest de naam Jelgersmakliniek. middels is de gemeente Oegstgeest eige- van dit monument en zal achter de ge- het nieuwe raadhuis worden gevestigd. >r het sanatorium, gebouwd naar Zwitsers 1 rbeeld, werd zelfs naar buiten toe gead- n eerd. Dompelen d t in de vorm van bedverpleging heette het ïwe toverwoord wat de behandeling be- t. Daarnaast won het verplicht verrichten a werk in de buitenlucht in de eerste helft de eeuw eveneens terrein. Ook de reeds ;er bestaande bad-therapie werd op grote aal toegepast. Op 9 juli 1903 machtigde gemeente de Commissie van Beheer tot a inrichten van permanente baden op de r; ustige' afdeling van Endegeest, waarbij i niet schroomde om patiënten dagen ij tereen onder te dompelen in kuipen met ■j \warm water. Vier jaar later kreeg de eer- i afdeling voor jeugdige 'idioten' gestalte, staat opgetekend in de notulen van de e ise gemeenteraad. Vijftig mensen op één e 1 onderbrengen, was eerder regel dan uit- ti dering. tukje bij beetje dijde de bebouwing van legeest in de loop der jaren uit. Het aantal iënten nam sterk toe. Tussen de twee we- loorlogen domineerde de biologische visie krankzinnigheid. Medici baseerden hun landeling op het uitgangspunt dat psychi- ische stoornissen hersenziekten zijn. In :e periode wonnen somatisch georiënteer- therapieën waaronder de shocktherapie i ein. Bekende hoogleraren (Carp, Bastiaansen) en directeuren (Stotijn, Mojet) waren voor korte of langere tijd verbonden aan de Psy chiatrisch Universiteitskliniek Rhijngeest- Jelgersma of de Psychiatriscli Inrichting Endegeest. Die zich tevens mocht verheu gen in het bezoek van beroemde figuren uit de geschiedenis als de grondlegger van de psycho-analyse Sigmund Freud, de compo nist Gustav Mahler alsmede koningin Em ma. Na de ingrijpende restauratie die begon in 1990 - waarbij ondermeer de Blauwe Ka mer met zijn prachtige gobelins in oude staat werd hersteld - heropende koningin Beatrix in 1993 het geheel gemoderniseerde kasteel Endegeest. Weggevoerd Nieuwe wegen Anno 1997, een eeuw na de vestiging van het 'instituut voor krankzinnigen', staat Endegeest op het punt om nieuwe wegen in te slaan. Als open en toegankelijk centrum voor Geestelijke Gezondheid heeft Ende geest zijn hekken allang neergehaald en zich per 1 januari losgemaakt van de ge meente Leiden. Het gaat op in èen regio naal samenwerkingsverband met Lange- veld, het .RIAGG en de RIBW voor gehele re gio Zuid-Holland Noord. Doelend op een bepaalde geestestoestand heet het in de volksmond nog wel eens: 'Jij hoort in Ende geest thuis'. Maar zo bestaan er wel meer van die misvattingen. Het paviljoen Bloemhof behoort tot de moderne bebouwing van Endegeest. FOTO DICKHOGEWONING In de Tweede Wereldoorlog werden veel in richtingen langs de kust ontruimd op last van de bezetter in verband met het constru eren van de Atlantikwal. Vanwege de ligging landinwaarts bleef Endegeest een ontrui ming bespaard. Toch liet de oorlog ook Endegeest niet onberoerd. Niet alleen om dat de schaarste de verzorging van 600 pa tiënten ernstig bemoeilijkte, maar ook om dat de Duitsers de twaalf joodse bewoners afvoerden naar het kamp Westerbork en daarna naar het vernietigingskamp Sobibor. Geen van hen zag Endegeest ooit terug. Na de oorlog nam de psychiatrie een enorme vlucht, mede dankzij de invloed van de psychofarmaca (medicatie). Er kwa men nieuwe therapiën en behandelmetho den. Daarnaast werd de blik steeds meer naar buiten gericht. In de jaren zeventig nam, als gevolg van grote omwentelingen in het maatschappelijk denken, de sociale psychiatrie een grote-vlucht. Het therapie aanbod breidde zich enorm uit met de komst van allerlei vormen van creatieve- bewegings- socio- en milieutherapieën. Niet langer stond meer de (gesloten) in stelling maar het welzijn van de patiënt- /cliënt centraal. Met de uitplaatsing van verstandelijk gehandicapten naar specifieke instellingen kon het ziekenhuis Endegeest meer en meer zijn specifieke deskundigheid aanwenden voor de behandeling van pa tiënten met (tijdelijke) geestelijke stoornis sen. In het begin van dit decennium onderging het kasteel een groot scheepse restauratie. Koningin Beatrix heropende in 1993 de poorten van het geheel gereno veerde gebouw dat in zijn huidige vorm stamt uit 1651 FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 43