„Mijn moeder zorgt ervoor dat ik mijn afkomst niet vergeet" c ZATERDAG 31 MEI 1997 Johan gefeliciteerd. "Een uitbater van een terras op het Plein in Den Haag drukt Johan Stekelenburg de hand. De voorzitter van de FNV is een bekend gezicht, een populaire verschijning. Vandaag draagt hij de hamer over aan Lodewijk de Waal. Op 1 juli begint hij aan zijn nieuwe ambt, burgemeester van Tilburg. Maar ook aan een aantal bijbanen. Sinds het nieuws van zijn aftreden bekend werd, lijkt Stekelenburg te grossieren in commissariaten. De ondernemingsraden van ING bank en van de KLM vroegen hem. „Ik probeer bewust het gesloten wereldje van commissarissen open te breken.Ook als burgemeester in het zuiden zal hij strijdbaar blijven. Niet op de barricaden, maar in de vergaderzaal. Hij neemt met pijn in het hart afscheid van 31 jaar vakbondswerk. lohan Stekelenburg: „Ik moet er niet aan denken om achter de geraniums te verdwijnen." foto cpd Johan Stekelenburg wil wereld van commissarissen openbreken l ven heeft hij met de gedachte ge- I i speeld om de handdoek in de ring te gooien. „Barst maar, dacht ik. Maar uiteindelijk heb ik dat na wat gesprek ken met vrienden toch niet gedaan", zegt Jo han Stekelenburg (55) als het over de slepen de procedure voor het burgemeesterschap van Tilburg gaat. Week na week schoof het kabinet de beslissing voor zich uit, terwijl de namen van de kandidaten al op straat lagen. Het lek in Tilburg was groot. „Je bent enorm kwetsbaar. Je naam is in het geding en dat kan je enorm beschadigen." Wim Kok drukte persoonlijk de beslissing door en sindsdien is Tilburg hét voorbeeld in de discussie over burgemeestersbenoemin gen. Stekelenburg haalt zijn schouders op. Hij heeft zin in de baan, „een nieuwe uitda ging." Bij de bevolking van de oude wolstad is hij populair, zo bleek uit een enquête. „De verwachtingen zijn wel hoog gespannen. Dat benauwt me wel. Het is tenslotte een nieuw vak voor me. Ik zal moeten wennen aan de verhoudingen. Aan de omgang met politie en justitie." Zichtbaar ontspannen zit Stekelenburg in de zon op het terras. Na 31 jaar zegt hij de vakbeweging vaarwel. „Met pijn in het hart." Een suikerzakje kantelt tussen zijn vingers. Voor een moment geen woorden. Dan: „Ik stap op een goed moment op. Economisch gaat het goed. Met de vakbeweging ook. Wij, de FNV. hebben een enorme ledenaanwas gehad. Ik kijk met een tevreden gevoel te rug." Vlekkeloos Toch verloopt zijn afscheid niet vlekkeloos. Ella Vogelaar wordt niet zijn opvolger. Ook niet de eerste vrouw die leiding gaat geven aan de grootste vakcentrale. Zij schreef geen historie maar stapte op. Niet de vice-voorzit- ter maar de coördinator arbeidsvoorwaar denbeleid, Lodewijk de Waal, neemt nu de hamer over. De Waal wilde niet onder Voge laar werken. „Als Ella 'ja' had gezegd, was ze het geworden. Ze hoefde nog maar één stapje te doen", verzucht Stekelenburg. Storm raast rond het FNV-gebouw bij de eerste van de twee gesprekken met de aftre dende voorzitter. Het lijkt symbolisch voor de opvolgingskwestie. In een kranteninterview hekelt Vogelaar de machocultuur binnen de vakbeweging. Bijna berustend zegt hij: „Mis schien had ik attenter moeten zijn. Maar het zijn volwassen mensen en dan hoef ik een psychiater boven de divan te hangen. Als de sfeer nu slecht was geweest, niet zo." Toch is hij wel wat teleurgesteld. „Ik dacht dat ik mijn opvolging prima had geregeld. De persconferentie met Ella en Lodewijk voorbereid. Maar toen zat ik daar plotseling alleen." Stekelenburg is op een leeftijd waarop de gemiddelde werknemer denkt aan het afbou wen van zijn loopbaan. „Ik moet er niet aan denken om achter de geraniums te verdwij nen. Ik begrijp het natuurlijk wel. Veel werk nemers die zware lichamelijke arbeid doen, verlangen naar het einde. Maar dat betekent niet dat je mensen op straat moet zetten. Na dat bericht in de krant over demotie, denkt iedereen dat wij dat willen. Absurd! Mensen kunnen nog heel veel voor een bedrijf bete kenen. Wellicht een mentor-rol spelen. Maar je moet ze niet minder belonen. Werknemers moeten hun hele leven buffelen en dan zou den ze op het laatst nog even worden ge pakt." Crisis Bij zijn aantreden als FNV-voorzitter in 1988 verkeerde de vakbeweging in crisisstemming. Discussies over de pijlers van het overlegmo del, zoals de Sociaal Economische Raad (SER) en de Stichting van de Arbeid (overleg werkgevers en werknemers) braken in volle hevigheid los. 'Uit de tijd', luidde veelal de conclusie. Stekelenburg: „Het waren kosten posten, stroperig en meer van dat soort ter men. Bovendien werd er hardop geroepen dat de vakbeweging achterhaald was. Men twijfelde zelfs of de FNV het jaar 2000 nog zou halen." Nu is dat beeld radicaal veran derd. Zelfs in het buitenland wordt de loftrompet gestoken over het zogenoemde poldermodel, het overleg tussen werknemers, werkgevers en overheid. De tien jaar geleden nog discu tabele instituten als SER en Stichting van de Arbeid genieten weer aanzien. „Er staat een Zweedse cameraploeg te wachten. Ze willen een interview over het poldermodel. Wat het Zweedse model in de jaren tachtig was, is nu het poldermodel. Maar het succes is wel rela tief, want als het morgen niet klikt tussen personen, is er geen poldermodel meer. Wij, de organisaties van werkgevers en werknemers, hebben die discussie naar ons toegetrokken. Een gematigde loonontwikke ling met als ruil arbeidstijdverkorting, flexibi liteit en zekerheid. Wij hebben de negatieve ontwikkeling, waarmee ook het paarse kabi net is gestart, omgebogen. Melkert (minister van sociale zaken) heeft daar ook duidelijk een rol met verdienste in gehad." De goede persoonlijke verhoudingen tus sen de werkgeversvoorzitter en de werkne mersvertegenwoordiger hebben daar zeker ook toe bijgedragen aan. „Wij gunnen elkaar het licht in de ogen. Persoonlijke verhoudin gen zijn belangrijk, maar die kunnen alleen gedijen bij het bestaan van de instituten. Daarnaast mogen persoonlijke verhoudingen nooit zo gaan overheersen dat je niet meer over de geschillen kunt praten. Natuurlijk is het belangrijk dat je elkaar weet te vinden. Ook thuis, ja. Wij hoeven ons niet naar de overlegtafel te vechten, zoals in Frankrijk en Engeland. Daar moet eerst worden gestaakt om te kunnen onderhandelen. Wij hebben een heel andere positie." Populair „Johan gefeliciteerd", een uitbater van een terras op het Haagse Plein drukt Stekelen burg de hand. De voorzitter van de FNV is een bekend gezicht. En populair. Op straat wordt hij herkend en veelvuldig aangespro ken. „In Oostenrijk doe ik ook rustig mee aan de polonaise bij de après-ski. Ik vind het niet lastig om herkend te worden. Wel vind ik het erg als ik in Ierland aan het zeilen ben en ik word nageschreeuwd door een stelletje dron ken Hollanders." Op televisie is Stekelenburg veelvuldig te bewonderen. Bij het programma van Paul de Leeuw, 'Laat de Leeuw', was zelfs de running gag: wordt hij nu wel of geen burgemeester van Tilburg? „Maar tv-spelletjes als 'Wie van de drie' doe ik niet. We moeten onze bood schap kwijt kunnen. Daar ligt de grens. Dus spelletjes vallen dan automatisch af." Stekelenburg houdt van kleur in het leven, al overheersen de grijstinten op zijn kamer. Slechts een fleurig geel boeket doorbreekt het patroon. En zijn rode overhemd en blauw gele zijden das. Is hij ijdel? „Ik ben wel ijdel, ja. Dat kan ook bijna niet anders in zo'n functie. En televisie vind ik ook heel leuk om te doen." Gevaar om naast z'n schoenen te lopen is er niet. „Daar zorgt mijn moeder wel voor. Die is altijd zeer kritisch en wil nog wel eens zeggen: moest dat nou? Nu heb ik zelf ook niet de neiging die je bij mensen in de vakbe weging nog wel eens treft, om te vergeten waar ik vandaan ben gekomen. Thuis hadden we het best moeilijk. Een gezin met negen kinderen. Mijn vader werkte in de ploegen dienst bij Demka in Utrecht. Het viel niet al tijd mee om de eindjes aan elkaar te knopen. Nu heb ik het redelijk goed, maar vergeten waar ik vandaan kom... nee, dat gevaar be staat bij mij niet." Even is hij in gedachten verzonken. Dan: „Mijn vader steunde me altijd. Daar hadden mijn vader en moeder wel eens ruzie over. Mijn moeder vond het WAO-compromis een schande, mijn vader kon het wel billijken. Hij begreep dat wel. Mijn moeder was daarin veel emotioneler. Ik bewonder haar erg." Twee jaar geleden overleed Stekelenburgs va der. „Met hem had ik een heel goed contact. Hij was kaderlid bij Demka. In 1973 had hij daar een stakingsactie georganiseerd en ik een staking bij Gazelle. Dat schept natuurlijk een band." Johan Stekelenburg volgde het voorbeeld van zijn vader. Na de sociale academie meld de hij zich aan bij de vakbeweging. Hij werd bedrijvenmedewerker bij de Metaalbedrijfs- bond NW, de voorloper van de Industrie bond FNV. „'Terug naar de basis', was toen de slogan. De vakbond moest aanwezig zijn op de werkvloer. De Industriebond is daar nu weer mee bezig." Idolen Idolen heeft hij nooit gehad. Maar aan Wim Kok heeft hij zich wel gespiegeld. „Dat vond en vind ik een prima man, voor wie ik veel bewondering en respect heb. In de vakbewe ging was hij een voorbeeld. Er was toentertijd nogal wat animositeit tussen de bonden en de vakcentrale. Kok ging daar zeer goed mee Hard, soms zeer hard gaat het er binnen de vakbeweging aan toe. Stekelenburg kan daar over meepraten. Toch is zijn loyaliteit altijd groot geweest. „Het is niet altijd zachtzinnig gegaan, zeker niet in de tijd van Dick Visser (voorzitter Industriebond FNV, begin jaren tachtig). Ik mocht toen geen voorzitter van de Industriebond worden. Toen ben ik overge stapt naar het FNV-bestuur." „Ik ga niet over lijken, maar kan wel knok ken als het moet. Maar er is sinds de jaren tachtig wel het een en ander veranderd bin nen de vakbeweging. Nu is de vakbeweging opener en pluriformer dan toen. De neergang van de FNV in die tijd had natuurlijk ook sterk te maken met de gestaalde kaders, met de onbuigzame mannen die hun hakken in het zand zetten." Toch zegt Stekelenburg dat hij 31 jaar lang een hele leuke tijd heeft gehad. „Ik ben niet Zijn mooiste moment beleefde hij op het Haagse Malieveld. In de Tweede Kamer werd heftig gediscussieerd over versobering van de WAO terwijl op een steenworp afstand 250.000 woedende FNV'ers stonden. „Daar kijk ik met genoegen op terug. Niet op de uit eindelijke beslissing die het kabinet nam, maar op al die mensen die we op de been brachten." Hij verhaalt over stakingen en de 1 mei viering in Berlijn, net nadat De Muur was ge vallen. Er zijn zoveel herinneringen die zijn vakbondscarrière kleuren. „Ik kom nog vaak mensen tegen die ik bij de vakbond heb be trokken. Zelfbewust en niet op hun mondje gevallen. Dat is de leerschool die de vakbond ook is en dat is mooi. De vakbeweging verte genwoordigt dingen die ik belangrijk vind in het leven. Dat is altijd mijn .drijfveer ge- Commissaris Vandaag spreekt Johan Stekelenburg voor het laatst het FNV-congres toe. Daarna trekt hij de deur achter zich dicht. In Tilburg treedt hij in de voetsporen van CDA'er Gerrit Brokx, die bekend stond als de kampioen bijbanen. Ste kelenburg is de laatste tijd echter ook een veel gevraagd commissaris bij bedrijven. De ondernemingsraden van de ING-bank en de KLM benaderden hem en hij was al toezicht houder bij de SEP (Samenwerkende Elektrici teitsproductiebedrijven), de Sluisgroep (sociale werkplaatsen) en de Weekbladpers (uitgever van onder meer Vrij Nederland). Gaat hij Brokx achterna? „Dan moet ik er nog heel wat bijbanen bij krijgen. Maar ik ben gevraagd door de ondernemingsraden. Ik zit daar vanuit de invalshoek van de werk nemers, niet omdat ik verstand heb van ban kieren. Doe ik het niet, dan blijven de raden van commissarissen het wereldje van gepen sioneerde ondernemers. Gesloten clubjes van mannen die elkaar benoemen. Dat wil ik be wust openbreken. Nu al merk je dat er een discussie over de rol van de commissarissen op gang komt. Ik heb al iets gewonnen." Tot het laatst toe blijft Stekelenburg strijd baar. Het gezicht van de vakbeweging trekt zich zeker niet terug'in Tilburg. „Het is een oude arbeidersstad die hevig in verandering is. Daar voel ik me wel thuis."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41