ZATERDAGS BIJVOEGSEL 1 Isfahan blues: de sluier in beweging llr Gitaargehiid sleept zich traag door de boxen. Loom geeft de zangeres uiting aan haar lelancholische stemming. Buiteti de bus raast een zandstorm, binnen klinkt het rauwe erikaans uit de mond van een vrouw. O zoete onde. Een zingende vrouw, in het Engels nog eUFamouz straalt. In zijn handen wentelt het nirwiel dat voortrolt richting Isfahan. In zijn hoofd buitelt de herinnering. Dansen tot het htendgloren. Na achttien jaar lonkt nog altijd de sprookjeswereld van de sjah. door ONNO HAVERMANS ZATERDAG 31 ME11997 sip: it m Doorkijkje in de Imammoskee, met zijn blauwgele mozaieken. Ydll k&Yl HO k Straatbeeld in verkiezingstijd. Het affiche van regeringskandidaat Nateq-Nouri gaat vrijwel schuil achter de linkerarm van een schoenlapper. De glansrijke overwinnaar Muhamed Khatamy (rechts) wordt in augustus geïn stalleerd als nieuwe president. FOTO'S ONNO HAVERMANS iet stil laten staan Zwart, donkerblauw en grijs domineert het straa rouwperiode om de dood van imam Hussein (ee nieuwe Iran. „Vijfjaar geleden zat die hoofd doek nog vlak boven de wenkbrauwen", zegt Hossain. „Nu is hij opgekropen tot bijna hal verwege het hoofd, zodat steeds meer haar te zien is. Nog altijd is het niet prettig, maar er zit beweging in. Je moet Iran een beetje tijd geven. En intussen aardig zijn voor de vrou wen." Hossain is tapijthandelaar. Hij koopt hand geknoopte kleden op bij nomadenstammen die hij opzoekt in de bergen. Zijn handel moet het vooral hebben van de export. Van het half miljoen buitenlandse toeristen dat Iran jaarlijks bezoekt loopt een aanzienlijk aantal zijn zaak alleen maar binnen voor een kopje thee en een praatje. Hij houdt van dat soort gezelschap. Tien jaar lang was Hossain tapijtverkoper in Istanbul, Turkije. Hij reisde de halve we reld rond. Een paar jaar geleden keerde hij terug naar Iran. Eerst naar Mashad, zijn ge boortestad in het noordoosten, bij de Af ghaanse en Turkmeense grens. Vandaar trok hij naar Isfahan. „Ik kwam hier en vond het meteen een fijne stad. Dus belde ik mijn Deeld, zeker tijdens moharram, de jaarlijkse soort islamitisch Pasen). vrouw en zij vond het goed, toen zijn we ver- Hij straalt de rust uit van iemand die zijn plek gevonden heeft. Kan zich de onrust van de jongeren nog wel voorstellen. Maar hij heeft een groot deel van de wereld gezien, hij weet dat het gras voorbij de horizon niet groener is. Iran is zijn lancj en hij is er geluk kig. Als de zinderende zon achter de moskee is weggezakt begint de gebedsdag. Gezinnen picknicken op de grasperkjes van het uitge strekte Imamplein. De tegels voor de Ali Qa- pu, het ontvangstpaleis van sjah Abbas I (1587-1629), zijn het speelveld van een groepje straatvoetballertjes. Een jongen op een crossfiets oefent zijn Engelse spreekvaar digheid op de buitenlandse toerist. Hebt u in Nederland ook een zoon van mijn leeftijd? Hoe oud bent u eigenlijk? Om het antwoord '36 jaar, niet getrouwd, maar jong genoeg om nog een gezin te stichten' moet hij on- b edaarlijk lachen Sinds ayatollah Khomeiny het voormalige Perzië in zijn greep kreeg wordt Iran geassocieerd met terrorisme en godsdienst-fanatisme. Iran dankt zijn slechte reputatie vooral aan de manier waarop de Is lamitische Revolutie van 1979 er is ingepompt. Meteen bij zijn triomfantelijke in tocht in Teheran, op 1 februari van dat jaar, toonden Europa en Ameri ka hun afkeer van Khomeiny. Angst voor moslimfundamentalisme in het christelijke westen gepaard aan loyaliteit met de verdreven sjah lijkt de belangrijkste drijfveer. Diepte punt in de betrekkingen was de be zetting van de Amerikaanse ambas sade in Teheran, die van 4 novem ber 1979 tot 20 januari 1981 duurde. In de bloedige oorlog tussen Irak en Iran over de grensrivier Shatt al- Arab kozen de VS onverwijld de kant van Saddam Hussein. Een pijnlijke vergissing, die pas aan het licht kwam toen Saddam ook Kuwayt binnenviei en zo de Golfoorlog be gon. In het geheim zocht De Grote Satan toenadering tot Teheran door wapens te smokkelen, waarvan de winst naar de contra's in Nicaragua werd doorgesluisd. In ruil zou Iran zich inzetten voor de vrijlating door de Hezbollah (Partij van God) van de westerse gijzelaars in Libanon. De zogeheten Iran-Contra-affaire zorgde zowel in de VS als in Iran voor grote politieke consternatie. Mohammed Reza Pahlavi de laatste sjah verliet Iran in januari 1979 om een jaar later in balling schap in Egypte te sterven. Reza was in 1961 in conflict gekomen met Khomeiny toen hij zijn Witte Revo lutie begon. De sjah wilde Iran op stuwen naar westers voorbeeld, door middel van landhervorming, vrouwenkiesrecht, privatisering en bestrijding van het analfabetisme. De ayatollah ging in verzet uit vrees dat de islamitische samenleving ver loren zou gaan. Hij werd in 1964 het land uitgezet en verbleef jarenlang in Parijs. Khomeiny, die op 3 juni 1989 stierf, wees Iran een eigen weg: wars van het westen én van het oosten. De hoogste macht is in handen van de geestelijk leider van de sjiïeten, ayatollah Khamenei. In de regering zijn de mollahs ruim vertegenwoor digd. Ook de nieuw gekozen presi dent, Muhames Khatamy, behoort tot de geestelijkheid. Toch verwach ten zijn kiezers (vooral vrouwen en jongeren) van hem een versoepeling van de strikte leefregels. abi is niet weg te slaan. Hij is een spraakwaterval, die -bijna twee uur onafgebroken stroomt, e verontschuldigingen voor zijn magere En- Is worden steeds zwakker. En terecht. Zijn J der heeft het hem geleerd en pa mag tevre- nzijn. Nabi's vader kwam om in de oorlog tegen I ik, tien jaar geleden alweer. „No problem", gt Nabi met een ontwijkende grijns. Die rschrikkelijke oorlog bond Iran acht jaar ïg samen als een hechte gemeenschap, die n gevallenen vereerde als martelaren. Pas en nadien begint het pantser van de Isla- tische Revolutie barstjes te vertonen. De igeren, naar schatting de helft van de bijna fentig miljoen Iraniërs, lopen niet langer in pas van de mollahs, de sjiïtische geestelij- Mabi is een 20-jarige student mechanica in ahan. Hij is een fanatiek aanhanger van ihammed Khatamy, de 'andere' kandidaat de Iraanse presidentsverkiezingen. Samen :t honderden leeftijdgenoten voert Nabi dreven campagne voor Khatamy, die tot ie- rs verrassing de kandidaat van de gevestig- orde, parlementsvoorzitter Nateq-Nouri, gvaagt. )e nieuwe president, die in augustus aan- edt, geniet het vertrouwen van de jeugd en vrouwen. Zij venvachten van hem een rsoepeling van de strenge wetten, die vrou- n deels uitsluiten van het openbare leven gehoorzaamheid verlangen van de jonge- i. Iran kan de klok niet langer stil laten tan. „Wij willen vrijheid", zo verwoordt Na- fel de behoeften van zijn generatie., Hij wijst op zijn spijkerbroek, die slobbert, ost tien dollar, dat is voor ons een vermo- n. En het is een broek van niks, flutkwali- t, geen jeans zoals jullie dragen." Hij oomt van muziek, rockbands met gillende aren en zangers met haar tot op hun touders die komen optreden in Isfahan, iraz of Tabriz. Hij wil flirten met de meis- zijn hand door hun lange zwarte haren ijken, zoenen op een bankje in het park. n plaats daarvan stond hij onlangs met nderden mede-studenten voor de Duitse ibassade in Teheran. „We moesten 'Weg it Duitsland' roepen. Ik wilde helemaal :t, ik heb niks tegen Duitsland. Maar ze ongen ons met geweren, ik had geen labi gelooft niet in de Iraanse lezing van l zogeheten Mykonos-proces. Twee maan- i geleden stelde een Berlijnse rechter vast I geestelijk leider Khamenei en president fsanjani hoogstpersoonlijk opdracht heb- i gegeven voor de moord op een Koerdi- ie leider in het Griekse restaurant Myko- s in de Duitse hoofdstad. Van de diploma te rel tussen Teheran en de Europese Unie ill Iran niets te merken. Maar wie er ter- 'ps naar vraagt, krijgt onomwonden het ijk van de rechter te horen, labi weet het zeker. Hij is immers zelf van erdische komaf. En de Koerden worden derdrukt, dat is in Iran niet anders dan in kof Turkije. „Die drie landen bezetten de afhankelijke Koerdische staat. ten romanticus is hij. Niet voor niks stu- ert hij in Isfahan, stad van de poëzie en de ien. Prachtig Isfahan, met zijn lommerrijke 'en waar mannen en wouwen flaneren, is paarsgewijs. „Hier komen jongens en lisjes om elkaar te ontmoeten. Maar o wee de geheime politie je betrapt. Je kunt wel «gen dat je broer en zus bent, maar lestal vragen ze dan naar je identiteitspa an. Als je niet getrouwd bent, mag je niet is met een meisje praten. Ik had een poos- Grote Satan en de moslimfanaten Nabi met de poster van zijn favoriet: 'Wij wil len vrijheid.' je een vriendin, maar haar oom kwam er achter. Hij heeft me in elkaar geslagen en ge dreigd me dood te schieten als we elkaar nog een keer zouden zien. Het mag niet van de is lam. Maar waarom niet? Al heb ik twee vrien dinnen, of drie, wat maakt dat nou uit? Ik wil zelf bepalen wat ik doe, ik wil wij zijn." 'We love Holland and Ruud Gullit', schrijft hij op de achterkant van een affiche van Kha tamy. De volgende dag staat Nabi niet tussen de campagnevoerende studenten. Hij is ner gens te vinden. Na drie uur overwinnen de twee studentes in het theehuis hun verlegenheid. De gebruike lijke wagen. Where are you from? What do you think of Iran? Dan de hamvraag: hoe denk je over onze cultuur? „Zelf draag ik mijn hoofddoek uit overtuiging", zegt de een. Ze heeft opvallend grijze ogen, lichtbruin haar en een donkerblauw tuniek. „Ik kan het niet goed uiüeggen. Het is mijn godsdienst. Ik voel me er veilig door", zegt ze ferm. Haar wiendin, donker van ogen, huid, haar en kle ding, schudt droef het hoofd. „Ik niet, ik vind het niks." Vanaf het terras op de eerste verdieping is het uitzicht op het immense Imamplein fantas tisch. Als de avond valt en de bewoners naar het woegere poloveld komen om te kuieren of in het gras te zitten, ademt de stad een weldadige rust. Aan de verre overkant lost de prachtige blauwgele Imammoskee langzaam op in de duisternis. Hossain verontschuldigt zich, pakt een ta pijtje van de stapel en zijgt buiten neer in ge bed. Als overtuigd moslim bidt hij vijf keer per dag, het gezicht naar Mekka gekeerd, de gedachten bij Allah. Hossain moet niet zo veel hebben van de mollahs, de eenvoudige geestelijken die sinds de vlucht van de sjah in januari 1979 zo'n zwaar stempel drukken op het oude Perzië. Maar dat belemmert hem niet in zijn geloof. Van politici wil hij al evenmin veel weten. „Ze beloven altijd meer dan ze kunnen waar maken. Dat is overal in de wereld zo. Corrup tie is overal. Die jongens die zich inspannen tijdens de verkiezingscampagne weten niet met wie ze te maken hebben. Daar bemoei ik me liever niet mee. Ik ga wel stemmen, al heb ik nauwelijks een wije keuze. De macht hebbers schuiven de parlementsvoorzitter naar voren als nieuwe president. Maar is dat bij jullie anders dan?" Het Iraanse regime is streng, beaamt Hos sain. Vooral wouwen hebben het zwaar. Sinds de revolutie van 1979 is hun positie be perkt. In de moskee, de rechtzaal en het leger spelen wouwen een ondergeschikte rol. Ze mogen niet zingen. Vrijwel geen enkel huwe lijk wordt uit liefde gesloten, maar alleen de man kan een scheiding aanwagen, de wouw niet. De sluier is verplicht, op sommige plaat sen zelfs de zwarte chador. Donkere vormlo ze gestaltes domineren het straatbeeld, als fladderende vleermuizen. 'De islam heeft zich tegen het beeld van de wouw als lustobject verzet en geeft de wouw haar waardigheid terug', zo omschreef aya tollah Khomeiny, de leider van de Islami tische Revolutie, de rol van de wouw in het Als de avond valt en de bewoners naar het vroegere poloveld komen om te kuieremn of in het gras te zitten, ademt Isfahan een weldadige rust. L "TV

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37