R Toerisme 1- DAGTRIPS ZATERDAG 31 ME11997 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I 3 B E R I C H T E M Dominicus digitaal Uitgeverij Gottmer verzorgt sinds enige weken een reis- website (http://gottmer.nJ/dominicus) die 'Dominicus Worldsurfer' werd genoemd. De website bevat niet al leen gegevens over de populaire reisgidsen die de naam van de inmiddels overleden Alkmaarse reisschrijver dragen, maar ook actualiteiten die worden doorgege ven door zowel auteurs als lezers. Hoofdrubrieken zijn onder meer Afrika, Amerika, Azië en een aantal Europe se landen. Suggesties en ideeën kunnen via E-mail wor den verstuurd naar frastoks pi.net. Poepgoed Het Veluws Museum aan de Donkerstraat 4 te Harder wijk en het Milieucentrum aan de Jodenkerksteeg 1 in dezelfde plaats schenken tot en met 1 november aan dacht aan 'poep door de eeuwen heen'. Op de exposi ties (de twee musea liggen op 500 meter afstand van el kaar) is niet alleen te zien hoe menselijke uitwerpselen door de eeuwen heen werden weggespoeld (van de Ro meinen tot heden), maar tevens wordt bijvoorbeeld ge toond hoeveel soorten en maten wc-papier er in ge bruik waren en zijn. Eveneens valt op de tentoonstel ling waar te nemen dat elk dier zijn eigen kenmerkende drollen produceert. Informatie: Veluws Museum, telefoon 03 41 - 41 44 68. Snelle veerdienst Sinds mei onderhoudt de nieuwe rederij Baltic Sea Commuters een veerdienst tussen Kopenhagen en het populaire vakantie-eiland Bornholm in de Oostzee. De overtocht wordt uitgevoerd met een snel schip dat de tot nu toe gangbare vaartijd van zes uur ongeveer hal veert. Er zijn per dag twee afvaarten in beide richtin gen. Informatie: Deens Verkeersbureau, telefoon 071 - 52 11 54 4. Nieuw cruiseschip Eind vorige maand heeft de Noorse rederij Royal Carib bean International een nieuw cruiseschip in gebruik genomen, Rhapsody of the Seas. Het heeft elf passa- giersdekken, biedt plaats aan 2.435 gasten en gaat vanaf juni cruises verzorgen in de befaamde Inside Passage tussen Vancouver (Canada) en Anchorage (Alaska). In het winterseizoen zijn reizen voorzien naar Hawaii. De Noorse rederij wordt in Nederland vertegenwoordigd door AMCA in Den Haag telefoon 070 - 32 62 82 8 waar verdere informatie kan worden verkregen. De nieuwe Rhapsody of the Seas gaat vanaf juni cruises verzorgen in the Inside Passage tussen Vancouver (Canada) en Anchorage (Alaska). Waddenhoppen Ook dit jaar kan er weer van Waddeneiland naar Wad deneiland worden gevaren. In samenwerking met on der meer De Jong Intra Vakanties, SNP Natuurreizen, de VW's, de Nederlandse Spoorwegen en de Fietsva kantiewinkel worden verschillende meerdaagse reizen georganiseerd waarbij twee tot vijf eilanden kunnen worden bezocht. De accommodaties variëren van ho tels tot reeds gereed staande (De Waard-)tenten. Er kan ook uitsluitend een overtocht worden geboekt (eventu eel mét fiets) waarbij Texel als uitvalsbasis dient. Informatie: VVaddenTrek in Lauwersoog, telefoon 05 19 -34 93 93. Theatermuseum Na een ingrijpende verbouwing, die twee jaar heeft ge duurd, gaat het Nederland Theatermuseum aan de He rengracht 168 te Amsterdam, op 9 juni weer open voor het publiek. Nieuw is onder meer een auditorium waar in plaats is voor 120 bezoekers. Verder zijn de in oor spronkelijke staat teruggebrachte tuinen vrij toeganke lijk en kreeg het interieur een forse opknapbeurt. Tege lijk met de opening begint een tentoonstelling onder de naam 'Hallo hierheen'. In de expositie, die tot mei 1999 blijft, wordt een overzicht gegeven van het populaire theater tussen 1839 en 1939. De Nederlandse bezoeker zegt al die namen weinig of niets. Hij riet slechts de achter spieg'lend vensterglas opgestelde tableaus, luistert naar de gids en drentelt gestaag verder door dat doolhof van de Heleense historie. Totdat hij bij de uitgang plotseling op het afgrijslijkste tafereel van de hele santenkraam stuit: 'De moord op Ali Pasja'. Hierop - dat is duidelijk - heeft de bevlo gen artiest extra z'n best ge daan. Schuimend bloed dat met liters tegelijk langs de muren van een villa gutst, twee afge hakte soldaten-hoofden op een verwoeste veranda en de zielto gende Pasja die men zojuist een kogel door het kruis heeft ge- iijaagd. Het feest der herkenning. Ein delijk kan de Nederlandse be zoeker meepraten. Een dag eer- .der immers al, was hem het smakelijke verhaal van Ali Pasja ter ore gekomen. En nadien zou Jiij tijdens zijn reis door Epiros |nog talloze malen worden ge confronteerd met leven en wer ken van deze Albanese oplich ter, rokkenjager, moordenaar, despoot, dief en afperser. Van (1788 tot begin 1822 tiranniseer de hij namens de Turkse sultan lioannina en wijde omgeving en ehij deed dat op zo'n aanstekelij- eke manier dat ze er daar nog al- jtijd niet over zijn uitgepraat. Tragedie Een galeiboef van superieure 'klasse, Ali Pasja. Maar tegelijk iemand met een onweerstaan bare charme. Luister naar de Verschrikkelijke verhalen die over de onverbeterlijke schavuit jde ronde doen, maar merk tege lijk op dat ze altijd met een felimlach om de lippen worden Verteld. Neem die tragedie fondom Kyra Frossyni; mooi maar onverstandig. In 1801 on- IHet tegen de bergwand aange plakte Paraskevi-klooster aan het begin van de Vikos-kloof. FOTO'S ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Iets buiten Ioannina, niet ver wan de Grieks/Albanese grens, staat hoog op een heuvel het wassenbeeldenmuseum van Paul Vrellis. Vanaf een uur of lien's ochtends, duizelt het er van de schoolkinderen. Struike- lend en joelend wringen ze zich 4 lings de reusachtige vitrines waarin de geschiedenis van Grie kenland op aandoenlijke wijze uit de doeken wordt gedaaji. Daar staan ze, in vaardig geboet seerd was. De helden en heldin nen van de natie. Despina Achla- dioli, Katsadonis, Kanaris... tOB VAN DEN DOBBELSTEEN Epiros ligt in het noordwesten van het vasteland van Griekenland. In het noorden wordt de zeer bergachtige (de hoogste top reikt tot 2.637 meter) en daardoor lang geïsoleerd gebleven streek begrensd door Albanië; in het westen door de Ionische Zee. Tot voor kort genoot slechts de hoofdstad Ioannina (met daar vlakbij de opgravingen van Dodona en de grotten van Perama) meer dan regio nale bekendheid. Daar is nu de strandbestemming Parga bijgekomen. Buitenlandse toeristen zijn in het binnen land echter nog steeds een betrekkelijk unieke verschij ning. Per auto is Epiros (letterlijk 'land zonder grenzen') vanuit Europa het best te bereiken via onder meer Venetië. Van daar varen comfortabele veerschepen in 24 uur naar de havenplaats Igoumenitsa. Vliegverbindingen worden vanaf Schiphol onderhouden door Transavia dat op za terdag naar Preveza vliegt (uiterste zuidpuntje van Epi ros) en op maandag naar het op 2 uur varen van Igoume nitsa liggende eiland Corfu. In Epiros zelf brengt het openbaar vervoer (bussen) reizigers weliswaar tot in de kleinste dorpjes maar de diensten worden zeer onregel matig uitgevoerd. Wie door Epiros wil reizen, kan het beste een auto mee nemen of huren. Griekse vrachtwagenchauffeurs denken allemaal dat ze in een formule 1-racewagen zitten, maar wie daar rekening mee houdt, ondervindt nauwelijks pro blemen. Zelfs in de bergen (waarin nog bruine beren en lynxen leven) zijn de wegen van uitstekende kwaliteit. De mooiste route is die langs de Zagoriadorpen (met het Alpe d'Huez-achtige traject van Voidomatis naar Papingo als hoogtepunt), maar de weg van Igoumenitsa naar Ioanni na mag er eveneens zijn. Toeristische 'musts' zijn de opgravingen van Dodona (ook wel Dodoni genoemd), de grotten van Perama, het levendige Ioannina (met oude citadel en Meer van Pam- botis), de beroemde stenen boogbrug van Arta, de Zago riadorpen (sommige slechts per voet bereikbaar), de als boomklevers tegen de rotsen hangende Meteorakloosters in het noorden en uiteraard de ontzagwekkende Vikos- kloof. Door de kloof loopt op flinke hoogte een magnifiek, 12 kilometer lang voetpad dat in Monodendri begint en in Papingo eindigt. De wandeling kan eventueel zonder gids worden ge maakt. Verdwalen is onmogelijk. Vanuit Ioannina gaat el ke dag een bus naar Monodendri (ongeveer twee uur rij den); het pad begint bij het Paraskevi-klooster. Ook de te rugreis vanuit Papingo kan per bus worden gemaakt (alle dagen, behalve dinsdag en donderdag). Beide plaatsen hebben eenvoudige herbergen met logiesgelegenheid. Wie liever georganiseerd door de Vikos trekt, vervoege zich in Ioannina bij de kantoren van Pianeta Travel of Ro binson Travel. Beide reisbureaus organiseren een keer per week een excursie door de kloof. Wie zich van tevoren op de hoogte wil stellen van de toe ristische mogelijkheden van Epirds heeft veel aan het boek 'Het Griekse Vasteland' van Brian de Jongh (uitgeve rij Agon) dat alweer enige tijd geleden verscheen. Verdere informatie kan worden verkregen bij de Nederlandse ves tiging van de Griekse Nationale Organisatie voor Toeris me, Leidsestraat 13,1017 NS Amsterdam, telefoon 020 - 62 54 21 2. Inlichtingen en reserveringen veerdienst Ve- netië-Igoumenitsa: World Wide Rotterdam, telefoon 010 - 41 39 29 3. Vakantiereizen naar Parga worden onder meer georganiseerd door de NBBS in Leiden, telefoon 071 -56 88 88 8 en door Ross Holiday's in Wychen 024 - 64 24 84 8). Detail van de fascinerende fresco's, die als een 'aap-noot-mies' van middeleeuwse martelmethoden op de muren van het Filanthropinonklooster (Ioannina) zijn geschilderd. GRIEKENLAND ZOALS HOMERUS HET BESCHREEF derhield het meisje een vurige verhouding met Pasja's zoon Mouchtar. Daar was diens wet tige echtgenote niet van ge diend. Of haar schoonvader even wilde ingrijpen. Ja, dat wil de Ali best. Dus werd Kyra tij dens een bidstonde in de kerk in haar nekvel gegrepen, in een zak gebonden en in het meer gesmeten. Samen met zeven tien vriendinnen. Want als je iets doet, moetje 't goed doen. Waar je ook komt in Epiros - dat stuk Griekenland waar Grieken land nog Griekenland is - overal hebben ze wel een ander ver haal over de verschrikkelijke muzelman uit Albanië. Of het nou over zijn wrede moedertje gaat of over zijn veelwijverij; of het nou over zijn weergaloze rijkdom gaat of over zijn perver se wreedheid. De inwoners van Parga namen uit voorzorg zelfs hun ijlings opgegraven doden mee toen ze op de vlucht sloe gen vooiVUi Pasja's optrekken de horden. En slaakten een zucht van verlichting toen de Turkse sultan zijn al te eigen machtig optredende 'gouver neur' ten lange leste liet ver moorden door hem dus een ko gel dwars door zijn kruis te schieten. Ook al zo'n aardig de tail. Het huis in Ioannina waarin Pasja rochelend aan zijn einde kwam, staat er nog. Of beter ge zegd, de restanten daarvan. Drie jaar geleden verpletterde een reusachtig rotsblok de oude villa, waarna spoorslags aan de inmiddels volbrachte renovatie werd begonnen. Terecht, want het 'Museum Ali Pasja' trekt meer bezoekers dan de opgra vingen van het even verderop gelegen Dodona, nochtans ooit woonstee van Griekenlands oudste en meest geraadpleegde orakel. Slechts dat van Delphi slaagde er later in zijn gewaar deerde collega uit noord-Grie kenland naar de kroon te ste ken. Waarschijnlijk ook omdat het achter een woeste bergke ten verstopte Dodona zelfs nu nog moeilijk te bereiken valt. Maar de weg erheen is onverge telijk mooi. Net als trouwens het vaartochtje naar het in het Meer van Pambotis drijvende eiland met daarop Pasja's in stant-sterfhuis. En de muur schilderingen van het daar vlak naast gelegen Filanthropin onklooster natuurlijk. Of mis schien is het beter de kwalifica tie 'onvergetelijk mooi' hier te vervangen door 'walgelijk fasci nerend'. Nog nooit zag de Ne derlander, bijgelicht door de zaklamp van een murmelende oude vrouw, zulke afschuwwek kende fresco's. De als een fleuri ge aap-noot-mies op de muren gepenseelde miniaturen geven de wijze weer waarop de inqui sitie in de Middeleeuwen 'on christelijke honden' onder vroeg. Luguber was nog het meest positieve woord dat de bezoeker te binnen wilde schie ten. Dagen later nog flitsten de beel den als stekende bliksem schichten door zijn brein. Of hij nou een kopje mierzoete Turkse koffie dronk in café Filoistron midden in de citadel van Ioan nina of met openvallende mond en trillende benen in Monoden dri bij de gapende muil van de peilloos diepe Vikos-kloof stond. Of hij nou in Konitsa een 25 meter hoge, stokoude stenen boogbrug opklauterde of bij Ka- kavia met steeds groter worden de verbazing het opgefokte ge doe op de Grieks/Albanese grens bezag. Geen toerist Achter die met een simpel hangslot afgesloten douane overgang stond een met Kalasj- nikov's behangen Albanees zich stierlijk te vervelen. De man probeerde grimmig te kijken, maar vergeleken met de marte lende inquisiteurs op de wan den van het kloosterkerkje in Ioannina was hij niet meer dan een vriendelijke kabouter-krij ger. 'Mag ik een foto van u ma ken?' vroeg de Nederlandse be zoeker dan ook onbevangen. Dat mocht. Maar op het mo ment dat de camera in gereed heid werd gebracht, slenterde de Albanees weg. Ja zeg, het was Volendam niet. Waarmee maar meteen de grootste charme van Epiros is aangestipt. Geen toerist te be kennen. Ja Grieken. En in Parga, de enige bestemming met een internationale klantenkring, lig gen tegenwoordig warempel wat Nederlanders op het strand te sudderen. Maar wat weten zij van die verrukkelijke desolaat heid vein de Zagoriadorpen? Van de bizarre, achter Papingo oprijzende 'torens' van het Pin- dosgebergte? Van de pita met geitenkaas en geitenboter in de dorpskroeg van Monodendri? Van het als een zwaluwnest te gen de wand van de Vokos- kloof aangeplakte Paraskivi- klooster? Van Samarina, de plek vanwaar in oktober 1940 een 'zootje Grieks ongeregeld' een zwaarbewapend Italiaans leger met de staart tussen de benen terugjoeg naar Albanië? Griekenland zoals Homerus het beschreef. Zeker zo spannend, alleen iets vriendelijker. Een kopje mierzoete Turkse koffie wordt bij voorkeur gedronken in café Filoistron in Io annina. Het zojuist verschenen Interliner boekje met daarin de dienstrege ling van de 'groene streep' is uit gebreid met een aantal tips voor dagtrips. Uiteraard gaat het hier om bestemmingen die eenvoudig met de interprovinciale busdienst (onderhand ruim dertig lijnen) zijn te bereiken. Daarnaast bevat de brochure ruim twintig cou pons die de reiziger korting verle nen op de toegangsprijzen van onder meer attractieparken en musea. Uitstapjes zijn mogelijk naar Amsterdam (met het nieuwe newMetropolis museum), Apel doorn (Apenheul) Arnhem (Bur gers' Zoo), Den Haag (Panorama Mesdag) Emmen (Noorder Die renpark), Maastricht (Bonnefan - tenmuseum) en Utrecht (Natio naal Museum van Speelklok tot Pierement). Het Interlinerboekje kost 2,50 gulden en is verkrijgbaar bij de chauffeur of het loket. De brochure kan ook telefonisch worden besteld. Telefoon 09 00 - 89 99 89 98. In dat geval wordt een toeslag gevraagd van 3 gulden voor administratie- en verzend kosten. Interlinerboekje met

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31