Moeilijk omdat het niets voorstelt en verliezen, nooit samen winnen Sport De elf'beroemdste' penalty's utrecht 1. Hoe kan het anders? Antonin Panenka tijdens de EK-finale in '76 tegen Duitsland. Hij stuurt doelman Sepp Maier naar de lin kerhoek en scoort met een tergend langzaam 'stiffie' door het midden. De titel is voor Tsjechoslowakije. 2. Miroslav Djukic kan Deportivo La Coruna in '94 tegen Va lencia vanaf de penaltystip naar het kampioenschap schieten. In Barcelona, waar de thuisploeg al klaar is met voetballen, wach ten 120.000 supporters in spanning af. Djukic faalt, Barca is kampioen. 3. Het duel Van Breukelen - Belanov in de finale van het EK in '88. De doelman houdt zijn wijsvinger onder zijn oog om aan te geven dat hij wel weet in welke hoek de Rus gaat schieten. Bela nov schiet te slap in. 4. Minder belangrijk, zeker niet minder geniaal. Johan Cruijff en Jesper Olsen doen eigenwijs tegen Helmond Sport. Het tikkie opzij van Cruijff, Olsen legt terug en Cruijff scoort in een leeg doel. Doelman Otto Versfeld is met stomheid geslagen. 5. Clarence Seedorf tijdens de kwartfinale van het EK '96 tegen Frankrijk. De man die eigenlijk geen penalty mocht nemen om dat hij niet in de wedstrijd zat, deed dat toch. Doelman Lama redt eenvoudig, Nederland is uitgeschakeld. 6. Weer een misser. Marco van Basten tegen Denemarken in de halve finale van het EK van '92 in Zweden. De ster zou toch zeker goed moeten zijn voor een treffer. Maar doelman Peter Schmeichel troeft hem al' en Nederland wordt uitgeschakeld. 7. Een invaller met lef. De Zeeuwse draver Peter van Vossen valt in '93 in op Wembley tegen Engeland. Een concurrent in de kwalificatiestrijd voor het WK in Amerika. Ijskoud eist Van Vos sen, toch niet gezegend met een briljante trap, de penalty op en scoort beheerst. 8. Een dubbele. Sonny Silooy en Edgar Davids vorig jaar in de finale van de Champions League tegen Juventus. Beiden willen niet, maar worden omgepraat door Louis van Gaal. Ze komen niet verder dan slappe rollertjes. Geen doelpunten. 9. De WK-ffnale in '74. Nadat Johan Neeskens Nederland met een strafschop op 1 -0 heeft gezet, wordt aan de andere kant een 'schwalbe' van Bernd Hölzenbein door scheidsrechter Taylor als een overtreding van Wim Jansen gezien. Penalty dus en Paul Breitner tekent voor de gelijkmaker. De ommekeer in de wed strijd. 10. Uit het boekje van Jan Reker. Een boek dat Hans van Breu kelen goed gelezen heeft. In de beslissende strafschoppenserie van de finale van de Europacup 1 in 1988 stopt hij drie straf schoppen van Benfica. Als hij de laatste van Veloso onschadelijk maakt, heeft PSV de beker met de grote oren. 11. Opnieuw Seedorf. Als Frank de Boer en Wim Jonk niet thuis geven in het uitduel met Turkije, neemt hij de verantwoor delijkheid. Nederland houdt, met de misser op het EK tegen Frankrijk in het achterhoofd, de adem in. Seedorf schiet over. Een kwalijk geval van zelfoverschatting? Of moet de jongeling geprezen worden om zijn moed? twee en Ajax werd de beste club van de wereld. Een half jaar later hadden de Ajacieden hun huiswerk op nieuw goed gedaan. De drie voornaamste kandidaten voor het nemen van een strafschop bij Juventus waren geanaly seerd. Helaas voor Ajax vielen die alledrie tijdens de wedstrijd uit. Van der Sar moest gokken, een beroep doen op andere hulpmiddelen. Frans Hoek, die de strafschop tot in de kleinste details heeft ontleed, vertelt. ,,Hij kon kijken naar het type speler dat tegen over hem kwam te staan. Een robuuste voetballer schiet vaak wat harder en kiest voor een diagonaal schot, dat is het vei ligst. Bij begaafde voetballers is het moeilijker. Die hebben de mogelijkheid om 'open te draai en', waardoor ze ook makkelijk naar de andere hoek kunnen schieten. Uit de aanloop is ook een hoop informatie te halen. Komt iemand rechtdoor aanlo pen, in boogvorm of iets daar tussenin? Is de aanloop lang of juist kort?" Dan begint het kans bereke nen en volgt eventueel nog een psychologisch foefje. „Heeft een tegenstander een favoriete hoek, dan kan je iets meer naar die kant gaan staan", vertelt Hoek. „Veel bewegen op de lijn kan of snel gokken op een hoek." Het belangrijkste wapen dat een doelman heeft, is waar schijnlijk het ontzag dat hij bij een voetballer afdwingt. Peter Schmeichel doet dat met zijn grote lichaam, Hans van Breu kelen was een meester in het in timideren. Van der Sar krijgt zijn tegenstanders nog niet aan het bibberen, waardoor hij zich ook volgens Hoek nog geen spe cialist voor de penalty mag noe men. „Toch heeft Van der Sar de juiste uitstraling. Hij mist al leen de reputatie. Voordat Van Breukelen in 1988 een aantal zeer belangrijke strafschoppen tegenhield, pakte hij er ook niet zo heel veel. Pas daarna werd hij 'heilig', ging het dun door de broek bij de voetballers die te genover hem kwamen te staan. Hans was als keeper geen na tuurtalent, maar qua mentaliteit wel." Jan Huijbers had Frans Hoek waarschijnlijk graag als voor beeld willen hebben voor hape rende strafschopschutters. Als keeper was hij verre van een specialist, als voltrekker van het door de scheidsrechter opgeleg de vonnis des te meer: veertig strafschoppen zette hij stuk voor stuk in een doelpunt om. „Als doelman lag ik al op de grond voordat de scheidsrech ter had gefloten. Pas toen ik zelf strafschoppen ging nemen, stopte ik er een paar. Als straf- schoppennemer wachtte ik al tijd op de beweging van de kee per en daarom was mijn aller eerste penalty de moeilijkste. Toen bleef de keeper namelijk staan. Op een gegeven moment werd ik heel zeker van mezelf, wist ik zeker dat ik zou scoren." De tekst van Huijbers klinkt hem niet ais theoretische blabla in de oren, al denkt hij in eerste instantie niet dat hij zijn aan dacht op één punt vastzette. „Of inderdaad, ik keek altijd naar de keeper, misschien was dat het wel." Het raadplegen van psychologen wijst hij niet bij voorbaat af, maar een warm pleitbezorger is hij ook niet. „Zij zijn absoluut een hulpmiddel in het onder controle krijgen van het ongrijpbare aspect van een strafschop. Wij kregen in Rome tijdens de finale van de Cham pions League te maken met voetballers die het niet aandurf den om een penalty te nemen, in Tokyo hadden we dat pro bleem niet. Zoiets evalueer je, maar garanderen dat het niet meer voorkomt is onmogelijk." Gebrselassi (links) en Morceli tijdens de persconferentie van de Adriaan Paulen Memorial PJERDAG31 MEI 1997 je psychologische oorlogsvoering rond de penalty en Gebrselassiehet duel der vrienden Ie strafschop bepaalt bij ilangrijke internationale ïrletbalwedstrijden gere ild het verschil tussen ■iinst en verlies. Ronaldo !Help Barcelona vanaf elf ieter aan de Europacup 2; Jn week later haalde eithalke 04 ten koste van ^ter de UEFA Cup naar Jelsenkirchen en vorig jaar ks de eindzege in de hampions League na een Vl ;afschoppenserie voor e ventus. Coers meldde dat een eventueel record ook door de 1AAF zal worden geaccepteerd. Het duo wilde wel bevestigen dat zo'n één tegen één duel de toekomst is voor de atletiek. „Het is goed voor de publieke belangstelling." Allicht, ze zei den beiden ook onmiddellijk 'ja' toen het ze werd voorgelegd. Maar ze beaamden ook de no dige mentale druk te voelen. Ook al vanwege dat enorme be drag. Een miljoen dollar is zeker in Afrika veel waard. Morceli: „Dat verandert je hele leven." Adidas is verzekerd voor een geslaagde recordpoging. De premie die de sponsor van bei de atleten daarvoor betaald heeft zou in de buurt 300.000 dollar liggen. Na de weken van voorberei ding op Hengelo weet Morceli niet zeker welke afstand hij in Athene tijdens het WK zal lo pen. De 1500 meter is z'n speci aliteit, maar misschien wordt 't wel de vijf kilometer. Hij heeft nu toch al voor de langere af stand getraind en de APM vormt zo tevens een mooie test. Volgens trainer en manager Ab- derahmane Morceli kijkt z'n broer met die opties al naar de Spelen in Sydney. Het zou het WK wel beroven van het duel Morceli-El Guer- rouj. En dat duel wil het publiek toch ook zien? De vraag kent Morceli, die er van wordt ver dacht de jonge Marokkaan te ontlopen. „We zullen zien", is dan ook z'n enige commentaar. Gebreselassie ziet vrijwel ze ker af van 'Athene' en dus mist het WK ook zijn duel met Salah Hissou, die hem vorig jaar z'n geliefde wereldrecord op de tien kilometer afpakte (26.38,08). Gebrselassie richt zich na Hen gelo in de eerste plaats het te rughalen van dat record. Het WK staat niet hoog op zijn ver langlijstje omdat in Athene de zelfde baan ligt als in Atlanta. Hard beton, met een dunne laag tartan. Ideaal voor snelle sprints, maar rampzalig voor de lange afstand. Als het daarover gaat, verdwijnt op slag zijn lach. „Ja, daar ben ik boos over. Het is niet eerlijk tegenover de atle ten op de lange afstand." nale van een Europacup, ben je nerveus, dat geeft helemaal niets. Vergelijk het met de laatste putt van een golfer, een slag die beslissend is over het winnen van een toernooi. Een vreselijk moment. Een andere stelling, datje lek ker in je vel moet zitten om ëen strafschop goed te kunnen ne men, snijdt volgens Huijbers wel hout. „Dat is zeker geen fa beltje. Iemand die niet lekker voetbalt, heeft zijn gedachten niet helemaal vrij, is ook met andere dingen bezig. Dan moet je zeker geen penalty nemen." Toch blijkt ook iemand die wel blaakt van zelfvertrouwen te kunnen falen. Clarence Seedorf staat symbool voor die catego rie. Huijbers weet er het fijne niet van, zou eerst eens met de 'Madrileen' moeten praten. „In ieder geval is duidelijk dat hij die mentale routine ook niet had. Tweemaal vergat hij zijn techniek totaal." Huijbers vindt het daarom onbegrijpelijk dat in een beroep waar miljoenen in omgaan toch zo amateuristisch wordt gehan deld. „Met een sportpsycholoog erbij, had het Nederlands elftal vorig jaar op het EK nooit verlo ren van Frankrijk, dat durf ik best te zeggen." Het is de benadering van de psycholoog. Het hoofd moet fris zijn, dan doen de benen wat van ze verwacht wordt. Frans Hoek, keeperstrainer bij Ajax, maakt juist gebruik van de we tenschap dat het koppie van de voetballer die een penalty mag- /moet trappen geregeld frisheid ontbeert. Dat is ook het uit gangspunt van Edwin van der Sar. Daar begint het psychologi sche steekspel. De keeper moet foto archief zijn kansloze positie steeds rooskleuriger maken. Door de voetballer uit zijn evenwicht te brengen. Het belangrijkste hulpmiddel van de doelman is de bal. De 'nemer' wil die zo snel mogelijk hebben. Wil de bal neerleggen en schieten, het karwei achter de rug hebben. „Dat moet de keeper voorkomen", meent Hoek. „Hij moet de bal pakken en zo lang mogelijk vasthouden. Zijn tegenstander moet de kans krijgen om na te denken, te twijfelen. Vertragen dus. De vol gende stap is de bal naar de voetballer brengen, hem door dringend in de ogen kijken. Iets tegen hem zeggen kan, maar hoeft niet. De laatste stap is heel rustig teruglopen naar je doel. Maar doe dat niet irritant, het moet echt overkomen." Dat laatste is niet onbelang rijk, want volgens Hoek is het van het grootste belang om de scheidsrechter te vriend te hou den. „Die man hanteert de spel regels bij een penalty niet altijd strikt. Natuurlijk is het verve lend om een strafschop tegen te krijgen, maar vertel de arbiter dat je respect hebt voor zijn be slissing, al betreur je die." Kee pers maken namelijk altijd een overtreding bij de poging een penalty te keren. Te vroeg be wegen is zelfs regel. De provocatie is een belang rijk middel, weten in welke hoek een strafschop gaat ko men ook. Toen Ajax eind 1995 ten koste van het Braziliaanse Gremio de wereldbekerfinale na strafschoppen won, wist Van der Sar van de eerste drie 'ne mers' de hoek die zij waar schijnlijk zouden kiezen. Het kwam uit, de doelman stopte er geld, een rol speelt. Voor de winnaar ligt er in Hengelo één miljoen dollar klaar, mits hij de dubbele mijl onder de acht mi nuten loopt. Nog bedreigender: de verliezer krijgt niks, ook al blijft ook hij onder die magische grens. Stel nu, dat de één de bonus pakt omdat de ander hem voor treffelijk heeft geholpen. Blijft de ander dan met lege handen achter? Morceli, serieus: „Dat is de uitdaging..." Gebrselassie, la chend: „Ik zal Noureddine uit nodigen in Ethiopië." Hij be looft een gezellige tijd, waarin ze samen een deel van het mil joen gaan opmaken. De twee vrienden ontmoetten elkaar één keer eerder op de baan, drie jaar terug in Monte Carlo op de 3000 meter. Morceli won, in een wereldrecord (7.25,11), dat hij al weer kwijt is aan Daniel Komen (7.20,67). De Keniaan bezit ook het record op de dubbele mijl (8.03,54). Het zou kunnen dat Komen ze vandaag bij de Adriaan Pau len Memorial allebei kwijt raakt. In theorie. 'Meeting director' Ab de ooit vier regels voor het ne men van een penalty. Hou je je daaraan, dan kan het eigenlijk niet-mis gaan: 1) kies voor jezelf een hoek, 2) lange en felle aan loop nemen, 3) onderweg niet van hoek veranderen, 4) bin nenkant voet gebruiken (indien rechts van de keeper geschoten mag binnenkant wreef ook, yoorbeeld Danny Blind in Tokyo). Iedereen weet hoe het moet, of denkt dal op zijn minst te weten. Toch zijn nog steeds de afgrijselijkste missers te zien. Duurbetaalde profs die bedan ken voor de eer, als versteend achter de bal staan, als een be ginneling achterover leunen en de bal over het doel zien ver dwijnen. Terwijl deze klus volgens sportpsychologen zo verdomd n twee vrienden van het Twee vederlichte k&m- die elke vraag met een beantwoorden. Vrien- en beleefd. Praten doen lachen zonder geluid, de fotograaf willen Haile en Noureddine wel eventjes wat duwen Maar gearmd pose- ze toch makkelijker af. voor de twee vrienden, ze samen al Het Duel Tengelo besproken? Dan Gebrselassie toch even schtóetten: „We zijn in de :oncurrenten, dan praat je over." i vraag over de tactiek dan. jebeurt er als na pakweg kilometer de laatste van lazen z'n werk heeft ge- Morceli: „Dat moeten we Gebrselassie: „Je kunt tactische race lopen." Het leri knallen of samen ver- l. mdschap kan zomaar illu- ijken zodra geld, héél veel Frankrijk-keepr Lama stopt de penalty van Clarence Seedorf, die Oranje de halve finale zou kosten. eenvoudig is. Volgens hen kan elke voetballer zich een mentale routine aanmeten die hem in staat stelt om de trap technisch goed uit te voeren. Om de span ning van het moment niet ten koste van de zuiverheid van de handeling te laten gaan. „Een penalty is iets waar je niet over na moet denken", zegt Jan Huijbers die als sportpsycho loog verbonden is aan het olympisch steunpunt in Am sterdam. „Gewoon een hoek kiezen en doen wat je moet doen." Volgens Huijbers zijn de ne mers van strafschoppen in hun gedachten vaak een stap te ver. Bij het resultaat. Het scoren, vooral het moeten scoren. Bij de vernedering van het falen of de opluchting van de bolling van het net. „Daardoor verliest de handeling aan kwaliteit. Een golfcoach omschreef het ooit heel treffend: 'Als je met je hoofd al in het gaatje zit, kan de bal er niet meer bij'. Je moet je alleen concentreren op de han deling. In welke hoek wil je schieten, hóe hard moet de bal gaan, wat doe je met de stand van je lichaam." Nee, dan de fabeltjes die rondgaan over de mythe die strafschop heet. Dat je ontspan nen moet zijn bijvoorbeeld. La riekoek, is het commentaar van Huijbers. „Spanning hoort erbij. Zolang je zelf maar de baas blijft en die spanning tijdens de aan loop wegvloeit. Concentratie komt niet voort uit ontspan ning, het is juist andersom. In de tijd dat Marco van Basten nog bij Ted Troost zat, miste hij eens een penalty. 'Ik was toch ontspannen', was zijn reactie. In een vol stadion, tijdens de fi- oeilijk door eenvoud. Een pe lt)' mag niet worden gemist juist daardoor gebeurt het zo ak. Het podium van een psy- lologische oorlog, regelmatig slissend over de belangrijkste i etbalwedstrijden. Sportpsy- lologen kunnen uitleggen hoe ikkelijk het is om een straf- hop te benutten. Er mentaal aar voor zijn is genoeg. Kee- rstrainer Frans Hoek weet N e moeilijk het is om een pe- "lty te verzilveren en daarom '■:rt hij Ajax-doelman Edwin n der Sar hoe een voetballer t best uit zijn concentratie Jn worden gehaald. De penal- Ihet zenuwenspel. kis strafschoppen beslissend Hp is veel geoorloofd. Geen djetballer die zich nog op de lining waant als winst in de lampions League op het spel atlat. Elf meter wordt opeens nh eind weg, het doel lijkt te 1 simpen en de keeper lijkt aan Missa te winnen. Maar weinig ^tballers zijn in staat om op [n moment rustig te blijven. .Jnk aan Sonny Silooy en Ed- Davids die vorig jaar in de |ale van de Champions Lea- tegen Juventus de bibbers jen. sychologen, sportjoumalis- voetbaltrainers, theoretici, maal hebben ze geprobeerd !tn de sleutel te vinden. Een dchtsbenige zou in de linker- 5 lek moeten schieten en een diksbenige in de rechterhoek. 'ufrcentages worden genoemd, peobeelden geanalyseerd. Co- "mnist Jan Mulder formuleer- Seedorf wordt getroost door Jordi Cruijff na zijn gemiste strafschop tegen Frankrijk op het EK van af- zomer. foto archief

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27