Grote Polder kwalitatief involdoende 'Het is een kwestie van uitwassen voorkomen' Nieuwbouw Mariënhaven verloopt vlot Klinkenberg' is ie juiste spelling Leiden Regio Spiegelschrift AUTO BOOT Aarlezer blijft boeken verkopen Visie op verkeersstructuur Voorschoten in juni klaar Piet Pouw op 'De Stoel' I oeterwoude onderzoekt klachten GSTGEEST/WARMOND AARTEN KEULEMANS if lartenmakers en overheidsin- ranties die het hebben over incken-, Clincken- of Klinker- 'rg zitten ernaast: de naam linkenbergerplas' moet ge- oon met twee k's worden ge- n hreven. Tot dat oordeel ko- en diverse burgers en functio- a irissen die zich beroepsmatig, uit liefhebberij, met de ge- hiedenis van de plas op de ens van Oegstgeest, Warmond i Sassenheim hebben bezig- >uden. 'De geschiedeniskenners rea- erden op een publicatie in :ze krant over de verwarring ndom de schrijfwijze van de j. lam van de zandafgraving. in van hen is Hoogheemraad- hap Rijnland-archivaris Sloof. Uit de archieven van :t schap blijkt dat de versie et de twee k's de meest recen- officiële schrijfwijze is. Ook ..Klinkenberg, een Apeldoor- :r die onderzoek heeft gedaan lar zijn familiegeschiedenis, adt die versie de meest logi- ihe- „Men zal een keuze moeten i. aken tussen de verschillende hrijfwijzen. De huidige v hrijfwijze is Klinkenberg, Klin- 'nbergerpolder, Klinkenber- gerbrug en Klinkenbergervia duct, dus de meest voor de hand liggende benaming voor de plas is Klinkenbergerpias." Dat zelfs ambtenaren bij pro vincie en gemeente niet weten hoe de naam van 'hun' plas moet worden geschreven, is volgens de kenners niet vreemd. Op oude kaarten en in archie ven werd de naam 'Klinken berg' steeds verschillend ge schreven. Stamboomkenner Klinkenberg weet zelfs te vertel len hoe één van zijn zeventien- de-eeuwse voorvaderen zijn ei gen achternaam op maar liefst drie verschillende manieren schreef: Van Clinckenberch, Clinckenbergh en Klinckenberg Enigszins onduidelijk blijft overigens wel waar de naam 'Klinkenberg' precies vandaan komt. Eén mogelijkheid is dat er ooit een versterkte boerderij in de Mariënpolder heeft gestaan, een burcht of 'burgh'. Archivaris Sloof weet nog een mogelijk heid: misschien heeft er ooit een echte Klinkenberg in de Mariënpolder gestaan. „Op ou de overzichtskaarten van het Hoogheemraadschap Rijnland staat een rond bergje getekend. Was dat een uitkijkpost? Is die later afgegraven omdat men het zand goed kon gebruiken?" wassenaar dimitri walbeek Wassenaar houdt de bouw van schuurtjes en schuttingen goed in de gaten. Sinds er voor deze huis-tuin-en-keukenverbou- wingen geen vergunning meer nodig is, maar slechts een mel ding, worden te grote of te hoge bouwsels in veel gemeentes ge doogd. Maar niet in Wassenaar. ,,We moeten alle uitwassen voorkomen, anders gaat ieder een maar klakkeloos bouwen" zo verwoordt gemeentevoor- lichter W. Issendonckhet stand punt van B en W. Onder de burgers is niet bij iedereen evenveel begrip voor deze beleidslijn. 'De gemeente legt op alle slakken zout en pest de burgers', reageren sommi gen. Wassenaar heeft daarom regelmatig te maken met inwo ners die tegen het strenge be leid in opstand komen. Conflic ten die soms tot aan de Raad van State worden uitgevochten. Zoals M. Baijens die de schut ting in zijn tuin aan de Van Cra- nenburghlaan met 25 centime ter moet verlagen. De Raad van State besloot dat vorige week, in navolging van de Haagse recht bank. Beide instanties die het 'schuttingconflict' kregen voor gelegd, konden niet anders dan de gemeente gelijk geven in het terugfluiten van deze burger. Hiermee is een strijd van drie jaar afgerond. Baijens kreeg op 15 februari 1994 een dwangbrief waarin stond dat hij de hoogte van het bouwsel diende aan te passen. De Wassenaarder pikte dit niet en stapte naar de rech ter. Die schaarde zich twee jaar later echter achter het besluit van de gemeente. Vorige week volgde ook de Raad van State dat advies. Baijens' tegenargumenten mochten niet baten. Zo droeg de Wassenaarder op de zitting diverse buurtgenoten aan als mede-overtreders. De gemeente reageerde met de mededeling dat deze voorbeelden niet ver gelijkbaar waren, of nader on derzocht moesten worden. Ver volgens beweerde de Wassen aarder dat niet hij maar zijn vrouw, de eigenaresse van het pand, moest worden gedag vaard. Tevergeefs. Als klap op de vuurpijl betwistte Baijens niet de hoogte van zijn schut ting, maar de methode die de ambtenaren gebruikten bij het meten. Maar ook dit pleidooi mocht niet baten. De gemeente staat in haar recht, oordeelde 's lands hoogste rechtsorgaan. Ba ijens schutting is inmiddels weer tot een hoogte van twee meter teruggebracht. Baijens 'avontuur' wordt voorafgegaan door een soortge lijk incident. Recent dwong de gemeente namelijk J. Guurink een illegaal schuurtje af te bre ken. „Die man is een school voorbeeld van burgerlijke onge hoorzaamheid", zei gemeente- voorlichter Issendonck bij die gelegenheid. „De gemeente blijft haar burgers dwarsbomen. Het skelet van het schuurtje stond net een dag, of er stond al een ambtenaar op de stoep", reageerde een verbouwereerde Guurink. Ook deze zaak komt voor de rechter. De vraag rest of de ambtena ren nu werkelijk zo alert zijn of af en toe de burgers willen pes ten, zoals Guurink beweert? „Nee hoor", zegt de voorlichter daarover. „Onze houding wordt vaak gebagatelliseerd. In Wasse naar is een politieke discussie geweest om de bouwregels wat losser te maken. Het college heeft de gemeenteraad weten te overtuigen dat dergelijke uit wassen moeten worden tegen gehouden", zegt hij. „Maar we kijken heus niet door een ver grootglas hoor. We moeten ge woon oppassen dat we de con trole niet verliezen.',' Wassenaar streng voor illegale schuttingen en schuurtjes Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Hakenkruis van kunstwerk verwijderd maarten keulemans Het hakenkruisje dat op het kunstwerk Doorgaande Be weging zat, is wegge- schrobd. Het nazisymbool zorgde vorige week voor op schudding, toen duidelijk werd dat cultuurwethouder G. Kempen al sinds half mei wist dat er een swastika op Doorgaande Beweging zat. Ze had echter verzuimd het aan de ambtenaren te mel den, omdat ze vond dat dat haar taak niet was. „Ik ben het ermee eens dat zulke graffiti snel moet worden verwijderd", zegt wethouder G. van Eisen, die als wethouder ruimte en groen wél verantwoordelijk is voor het weghalen van graffiti. „Maar wellicht is het toch beter dat een burger die een hakenkruis ontdekt meteen naar het gemeente huis belt. En niet gaat zitten wachten tot er een openba re vergadering is waar de wethouder zelf aanwezig is." Buurtbewoonster M. Duyster, die op 15 mei een foto van het hakenkruis aan wethouder Kempen overhandigde, wist inder daad zelf ook al weken van het bestaan van het haken kruis af. Ze had de foto ge kregen van een camera ploeg van RTL4, die het symbool meer dan een maand geleden vastlegde. „Ja, ik had er eerder mel ding van kunnen maken. Maar zo belangrijk vond ik het nu ook weer niet; het was twintig bij dertig centi meter, vanaf de weg nauwe lijks te zien. Het was toen het oorlogsmonument bij Vught werd beklad, dat ik zoiets kreeg van: laat ik het eens proberen. Ik kan niet constant bij de gemeente aan de bel hangen." Sligro neemt Moerman over Sligro beheer, een groothandel in levensmiddelen die zich richt op horeca, bedrijfskantines en detailhandel neemt de firma Moerman Horeca en Diepvrie- produkten uit Den Haag over. Na de zomer worden de activi teiten van dit bedrijf samenge voegd met de Sligro-vestiging in Leidschendam. Moerman heeft een omzet van bijna 7 miljoen gulden en 10 werknemers. Sli gro, met 28 vestigingen waaron der een in Leiden, heeft nu on geveer 1300 mensen in dienst. De jaaromzet van de groothan del bedraagt nu 953 miljoen gulden. leiderdorp» Twee omstreden slogans trok het Joods Historisch Museum onlangs in na diverse klachten. Van de reclamecampagne voor het 65-jarig bestaan van het museum in Amsterdam bleven tien leuzen over. Hoewel deze boodschap aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp wel door de beugel kon, rijst nu de vraag of deze poster in spiegelschrift de rijveiligheid niet in gevaar brengt. foto loek zuyderduin De boekenverkoop in biblio theek De Aarlezer van Ter Aar is een succes. Het experiment dat een jaar geleden begon, wordt met een jaar verlengd. Volgens de initiatiefnemers, De Aarlezer en boekhandel Haasbeek in Al phen, levert de verkoop 'nog niet voldoende rendement op'. Toch zijn de reacties van de klanten zo positief dat ze pa^s over een jaar willen bekijken of de verkoop permanent wordt voortgezet of niet. Het project waaraan behalve Ter Aar ook twee Noord-Hol landse boekhandels en biblio theken deelnemen, wordt on dersteund door ProBiblio en Li- bris. ProBiblio is een organisatie die het bibliotheekwerk in Noord- en Zuid-Holland bevor dert. De drie deelnemende boekhandels zijn aangesloten bij Libris. De opzet van het project is dat in bibliotheken waar geen plaatselijke boekhandel aanwe zig is, een ruimte voor de ver koop wordt verhuurd aan een boekhandel uit de regio. Alleen B en W moeten fiat nog geven voorschoten dimitri walbeek Voorschoten presenteert waar schijnlijk op 19 juni zijn ver- keersstructuurplan. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken wordt duide lijk welke visie het college voor de komende jaren aanhoudt. Ambtenaren leggen de laatste hand aan het plan. Dat wordt dan aan B en W voorgelegd die vervolgens hun fiat moeten ge ven. De politieke partijen hebben de gemeente onder druk gezet door zelf alternatieve verkeers- notities te lanceren. Daarin is veelvuldig geroepen om een be leidsvisie op de verkeersstruc tuur in het dorp voor de ko mende jaren. Een plan waaraan de verkeersdiscussies voortaan kunnen worden getoetst. Volgens een woordvoerder is de werkdruk van de ambtena ren de reden waarom deze visie nu pas het daglicht ziet. „Er is zo'n waslijst aan prioriteiten, dat het verkeersplan wat naar achter is geschoven", zegt hij. Een afstudeerproject van een student aan Academie voor Ver keer en Toerisme in Breda was de aanleiding voor alle ver- keersnotities van de politieke partijen. In die scriptie pleitte de afgestudeerde voor het af sluiten van alle wijken in Voor schoten voor sluipverkeer door er 30-kilometer-zones aan te leggen. Vooral het CDA en de WD achten dit plan te simplis tisch. „Die jongen heeft niet over de consequenties nage dacht", volgens WD-raadslid A. Jonk. Zij vindt, net als het CDA, deze gebieden niet in alle geval len de juiste oplossing, maar slechts een van de vele opties die voorhanden liggen. Klaverblad verrijst als paddestoel uit de grpnd De nieuwbouw van het ruim tweehonderd bewoners tellende psychogeriatrisch centrum Ma riënhaven in Warmond, vordert met rasse schreden. Honderd veertig bewoners die tijdelijk in de semi-permanente gebouwen wonen, kunnen waarschijnlijk in november al hun intrek in het nieuwe gedeelte nemen. „Maar dan mag er niks mis gaan", houden directeur alge mene zaken Th. Kruis en ad junct-directeur beheer M. Seijsener een slag om de arm. „We willen de verhuizing niet overhaasten. Halen we novem ber niet, dan tillen we die over de feestdagen van december heen en wordt het januari." De bewoners verblijven nu bijna een jaar in de oranje- en geelkleurige portocabines aan de achterzijde van de nieuw bouw. Volgens directie-assistent 'zorg en nieuwbouwzaken' M. Ruigrok-Linders is die huisves ting ha enkele 'aanloopmoeilijkheden al een hele verbetering ten opzichte van het oude gebouw'. „Het is er veel lichter en ruimer." Uit het raam van de tijdelijke woningen kunnen de bewoners op de voet de vorderingen van de bouwvakkers volgen: de sloop in het najaar, de eerste paal en de als een paddestoel uit de grond rijzende nieuw bouw. Het hoogste punt werd enkele weken geleden bereikt. Op het bouwterrein wordt druk gemetseld en getimmerd. De contouren van de klavervor- mige nieuwbouw zijn duidelijk te zien. Honderdvijftig mensen worden hier over ruim een half jaar gehuisvest. Op zaal wonen is er niet meer bij: er komen uit sluitend één- en tweepersoons kamers. In het hart van het blad komtop elke verdieping een ge zamenlijke huiskamer. Atrium Ook het atrium, de verbinding tussen de nieuw- en de oud bouw is in aanbouw. Seijsener, Kruis en Ruigrok zijn enthou siast. „De ruimte geeft een dui- Adjunct-directeur M. Seijsener, directie-assistent zorg- en nieuwbouwzaken M. Ruigrok-Linders en Th. Kruis (vlnr) zijn tevreden over de vorderin gen van de nieuwbouw van verpleeghuis Mariënhaven. foto dickhogewoning delijke meerwaarde voor bewo ners", zegt Ruigrok. „Er komen zithoeken, planten en een kap salon Bewoners kunnen zich er terugtrekken met het bezoek. De overkapping zorgt ervoor dat het er licht is en toch ook behaaglijk." Toch vergt het tweeënhalve ton kostende atrium enige kop zorgen. De financiering is niet rond omdat het ministerie niet wilde betalen voor deze zoge noemde 'niet noodzakelijke zie kenhuisvoorziening'. Geen mo ment is er echter geaarzeld om pas te beginnen met de bouw als er geld is. „Als we dat had den gedaan, zouden de kosten drie keer zo hoog worden", schat Seijsener in. Om het geld bijeen te krijgen, heeft het verpleeghuis onlangs fondsen aangeschreven. De eer ste tienduizend gulden is bin nen. Seijsener verwacht meer respons en baseert dat op de extra informatie die een aantal instellingen heeft opgevraagd. Na ingebruikname van de nieuwbouw breekt een volgen de fase aan in het in totaal 33 miljoen gulden kostende pro ject: de renovatie van het oude deel en de verplaatsing van de entreehal. Een groot deel van de ruim zeventig bewoners die nu nog in het oude deel verblijven, verhuizen daarom begin vol gend jaar tijdelijk naar de dan leeggekomen semipermanente gebouwen. De renovatie neemt ongeveer een half jaar in beslag. Daarna verhuizen zestig bewoners weer terug. „Het gaat hier om een tij delijke huisvesting", legt ad junct-directeur Seijsener uit. „Mariënhaven heeft toestem ming voor 150 bedden. Maar omdat er nog onvoldoende ca paciteit voor psycho-geriatri- sche plaatsen is in Leiden, mo gen wij tijdelijk zestig mensen extra huisvesten." Hij verwacht niet dat de bedden voor 2000 overgaan. Ruim een jaar wordt er nog gebouwd, gerenoveerd en ver huisd. Als alles net zo op sche ma blijft lopen als nu, keren de bouwvakkers in het najaar van 1998 Mariënhaven de rug toe. En keert de rust in het voorma lige Theologicum en Philosofi- cum van het bisdom Rotterdam weer. idustrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude is hard toe in een opknapbeurt. Het schort aan een duidelijke be- ?egwijzering, goede verlichting en vooral aan efficiënt limtegebruik. Om tegemoet te komen aan de wensen fin het bedrijfsleven is de gemeente, in samenwerking et de Kamer van Koophandel, de provincie Zuid-Hol- nd en buurgemeente Leiden een onderzoek begonnen n te komen tot eenrevitaliseringsplanvan het terrein. lETERWOUDE MARCEL SMEETS )e kwaliteit van de Grote Pol- ir is ruim onvoldoende voor markt", zegt C. Broeksma, cretaris van de Rijnlandse Ka- iervan Koophandel (KvK). Met ime het gemis aan uitstraling eelt het verouderde industrie- rrein parten. Verpaupering, ootschalige leegstand en een iduidelijke indeling van het ibied maken de Grote Polder aantrekkelijk voor geïnteres- erde ondernemingen, meent KvK. Door 'ruilverkaveling' n de schaarse ruimte op het rrein beter worden verdeeld. Voor bedrijfsmakelaar A. irnhoorn van Nieboer Gema- is het kiezen of delen. „Of de lur- en koopprijzen moeten irden afgestemd op de markt, het moet aantrekkelijker wor- 'n gemaakt", zo luidt zijn oor- iel. Een waardevermindering n de bedrijfsgebouwen heeft volgen voor de gemeentelijke komsten van de onroerende ii akbelasting. Betere openbare orzieningen moeten zijns in- j jns het terrein aantrekkelijker raken. Ondernemers die minder naar tillen aan een fraaie om- jving, zijn best tevreden met de Grote Polder. Het Leidse An- tec Leyden BV, een fabrikant van analyse-appartuur voor chemische laboratoria dat nu nog gevestigd is op een Leids industrieterrein, gaat zich bin nenkort op de Grote Polder ves tigen. „Ruimtegebrek op onze huidige locatie en een lagere huurprijs voor het nieuwe on derkomen zijn daarvan de rede nen", zegt Antec-directeur C. van Valkenburg. Voor een dub bel zo grote locatie betaalt het bedrijf in Zoeterwoude slechts de helft van de huidige huur prijs. „De Grote Polder verpau pert weliswaar en het ziet er rommelig uit, maar voor ons zijn dat bijzaken", aldus Van Valkenburg. Voor de bedrijfs voering of voor de klanten hoeft hij niet uit te wijken naar een 'mooiere' locatie. „Bij ons gaat het toch alleen maar om de pro ductie." Het probleem van de Grote Polder is in het verleden al door verschillende partijen naar vo ren gebracht. Een kwaliteitson derzoek toonde eind jaren tach tig al aan dat het industrieter rein sterk verouderde. „We heb ben al langer gepleit voor aan pak van de Grote Polder", aldus de woordvoerder van de KvK. Piet Pouw heeft het geweten dat hij gisteren 25 jaar erwijzer aan de Gerardusschool in Oude Wetering verbonden s Morgens bij aankomst op het schoolplein werd hij door kin- P eren op 'De Stoel' - ook bekend als televisieprogramma - gezet en r o onder een ereboog door naar binnen geleid. Daar werd een musi- pgevoerd door zijn eigen leerlingen. De hele dag bleef het feest, zijn allereerste klas van 25 jaar geleden kwam bij de leerkracht Oud Ade op bezoek. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17