'In ieder mens zit een verlossende kracht speeltuin Kerk Samenleving lil IIII? vl?]% Op Rutchbaan topattractie Oud Hortuszicht ZATERDAG 31 MEI 1997 Nag Hammadi-geschriften werpen nieuw licht op Jezus van Nazareth In 1945 deed een arme boer in Boven-Egyp- te bij de plaats Nag Hammadi een opmerke lijke vondst. Hij stuitte op een kruik waarin oude leren banden en papyrusbladen zaten. De lokale boekhandelaar zag er niets in. De moeder van de boef maakte met het kurk droge materiaal haar vuur aan. Toch besloot de boer te proberen wat er over was te gelde te maken. Uiteindelijk hoorden wetenschap pers van de vondst en begon er een touw trekken om de rechten op vertaling. Tot 1977 heeft het geduurd voordat de twee envijftig geschriften van Nag Hammadi inte graal in een Engelse vertaling verschenen. Zo'n twee jaar geleden zag de complete Ne derlandse vertaling in twee dikke delen het licht. Van de hand van Jacob Slavenburg. Sa men met Willem Glaudemans ontcijferde hij deze Koptische geschriften. Sinds die djd tracht Jacob Slavenburg in lezingen, artike len en boeken deze oude geschriften voor een groot publiek toegankelijk te maken. Gnosis Uit de kruik kwamen onder ondere het Evangelie van Thomas (een verzameling van 114 uitspraken van Jezus) en het Evangelie van Filippus en zelfs een Evangelie volgens Maria Magdalena. Het bevatte ook het Evan gelie der Waarheid van Valentinus en verder geschriften als: Gesprek met de Verlosser en het Geheime Boek van Jacobus. Het bleken vroeg-christelijke gnostische geschriften te zijn uit de eerste drie eeuwen van de jaartel ling. Ze geven een ander beeld van Jezus van Nazareth dan die uit de officiële evangeliën van Lucas, Marcus, Matthëus en Johannes. Welk beeld? Slavenburg krabt in zijn baard. „Daarvoor zal ik eerst moeten uitleggen wat gnosis betekent", zegt hij. Vervolgt op doce rende toon. „Gnosis is het Griekse woord voor kennis, inzicht. Daarmee wordt niet de uiterlijke kennis bedoeld die wij ons aanle ren, maar innerlijke kennis, het intuïtieve weten. Gnostici moeten het niet hebben van leergezag, maar van eigen innerlijke erva ring. Omdat dit intuïtieve weten vanaf het begin der tijden deel heeft uitgemaakt van de mens, is gnosis van alle tijden en van alle culturen'. Weliswaar wordt ook in de Nag Hammadi- geschriften Jezus van Nazareth de Christus genoemd, toch zijn er volgens Jacob Slaven burg twee belangrijke verschillen. „Jezus is in deze geschriften gewoon een mens van vlees en bloed, die geboren is uit de ge slachtsgemeenschap van zijn vader en moe der. Die zijn leven in dienst stelde van iets hogers. Zoon van God werd hij pas bij de doop in de Jordaan. Daar kreeg hij het Christusbewustzijn. Dat is een verlossende „Het huidige christelijke geloof is niet gebaseerd op de leringen van Jezus Christus, maar op later gevormde theologische denkbeelden". In zijn huis in het dorpje Wagenberg bij Breda zegt Jacob Slavenburg dit zonder met zijn ogen te knipperen. Alsof hij het ook niet kan helpen. Maar Slavenburg heeft nu eenmaal reeds zeventien boeken op zijn naam staan, waarin hij als historicus zijn gelijk bewijst. Dat gelijk is vooral gebaseerd op de oude zogeheten Nag Hammadi- geschriften, die een ander licht werpen op de figuur van Jezus van Nazareth: een wijsheidsleraar, die predikte dat mensen het bewustzijn van God in zicltzelf konden vinden. Jacob Slavenburg: „De christelijke kerk heeft God buiten de mens geplaatst. Dat lijkt me verlies." foto gpd kracht die in ieder mens zit." Ook de Nag Hammadi-geschriften r Jezus de Verlosser, maar daarbij speelt de kruisdood, waardoor de zonden der mens heid zijn vergeven, geen centrale rol. „Hij predikte het Christusbewustzijn. Het is een verlossende kracht van binnenuit, waarvan ieder mens zich bewust moet worden." Balans Gnostiek en New Age enerzijds en christen dom anderzijds hebben een totaal verschil lende kijk op de aanwezigheid van God, al dus de Wagenbergse historicus. Daarbij draait het om de kwestie: is God in je of is God buiten je, als de eeuwige Ander? Na tweeduizend jaar christendom en vijftig jaar Nag Hammadi heeft Jacob Slavenburg voor zichzelf 'in alle schuchterheid' een kleine balans opgemaakt. „De christelijke kerk heeft God buiten de mens geplaatst. Dat lijkt me verlies. God wordt zo ervaren als de Al machtige, als het niet beredeneerbare. Dat zie ik als winst. New Age benadrukt dat iede re mens een goddelijke kern in zich heeft en ten diepste zelf God is. Dat ervaar ik als winst. Maar dat kan gemakkelijk ontaarden in het hebben van een 'knus binnengodje' dat jouw over de bol aait. Die opvatting zie ik als verlies." Nog een andere post uit zijn winst- en ver liesrekening somt de historicus op: 'De kerk predikt de dienst aan de medemens en dat lijkt me winst. Maar ze is bang voor zelflief de, waardoor de naastenliefde vooral blijft steken in charitas. New Age ziet naastenlief de als uitvloeisel van liefde voor het zelf. Dat vind ik positief. Maar dat blijft weer vaak steken in navelstaren, in het happy zijn met jezelf en je medemens laten barsten.' En de gnosis? Jacob Slavenburg: „Die legt een verbinding tussen de God in .en de God buiten de mens. God, schepping en mens vallen daarin samen in een onlosmakelijk geheel. Alles is van een goddelijke geest doordrongen." Jacob Slavenburg, Een sleutel tot gnosis. Inzicht in de betekenis van de Nag Hammadi-vondst voor de mens van nu, Uitgeverij Ank-Hermes, Deventer, 1997. Prijs 22,50 gulden. Nederlandse steun voor christelijke verzoeningsvide De Stichting Christelijke I Projecten 3xM stelt video- ratuur met een waarde tienduizend gulden beschi het ningsvideo's' (voormalig Zaïre). De sti< heeft dat vrijdag n De videofilms i telijke boodschap moetei1 roepen tot een vreedzaa menieven van rivalise stammen in Noord-Kivu gebied dat grenst aan R In deze streek wonen cir miljoen mensen, onder v Rwandese vluchtelingen. De stichting zorgt recorders, een projector e generator voor de realisat het project. Volgens M. Ti van 3xM is nog niet beken 1 ke titels op het progr. - staan. „De video's zijn in geval ge weldloo De stichting 3xM zal i toekomst mogelijk meer zulke projecten steunen zijn relatief goedkoop e ficiënt", meent Timmé gaan geen medewerkers1 3xM naar Congo. De uitvo1 van het verzoeningsprojei' beurt door de Congolese r organisatie PAMI. Nobelprijswinn; bisschop Belo naar Nederland OEGSTGEEST ANP De Oost-Timorese bis 3 Carlos Belo, vorig jaar i van de Nobelprijs voor de, brengt volgende weer bezoek aan Nederland, uitgenodigd door de rooi tholieke commissie Justie Pax (Gerechtigheid en Vre 1 Belo, bisschop t al jaren voor eerbiediginf de mensenrechten schikking op het door Indic geannexeerde eiland. Voer inspanningen kreeg hij iia samen met de Oost-Tin e verzetsstrijder Jose Ramosg ta de Nobelprijs a Justitia et Pax is sinds 19|i trokken bij de mensenrees situatie in de vroegere ko Dinsdag vindt in Oegstgee openbare bijeenkomst bisschop plaats. Belo woensdag t bisschop Muskens. Leidsch Dagblad ANN01897 Woensdag 31 Mei LEIDENVoor ongeveer drie weken is bij een ingezetene dezer gemeente eene vrouw van middelbaren leeftijd ge weest, die onder een zeer aandoenlijk verhaal van armoede en een groot gezin zij zou o.a. door den deurwaarder uit haar woning gezet worden) eeniggeld wist los te krijgen. Zij gaf op Struyk te heeten en te Leiden thuis te behooren, doch bij onderzoek is gebleken dat haar geheele verhaal leugenachtig is, terwijl zij aan het door haar opgegeven adres niet gevonden kan worden. Men zij alzoo voor haar op zijne hoede. ROELOF-ARENDSVEENDe hofmeester van de stoom boot Roelof-Arendsveen - Amsterdam had gistermiddag omstreeks halftwee het genoegen het zevenjarig dochtertje van A.S. alhier, dat door een schoolmakkertje gewoonweg van den dijk was gestooten en reeds in zinkende toestand verkeerde, uit de diepe Veenwetering te redden van een waarschijnlijken dood. Het gevaar was daarom dreigend, terwijl op dat uur de weg bijna niet begaan wordt, ieder be vindt zich alsdan op den akker. ANNO 1972 Woensdag 31 Mei LEIDENIn de nacht van 19 op 20 februari is het er warm aan toegegaan in de Haarlemmerstraat. Herman (21), ex- chauffeur en Adam (21), stratenmaker, die de avond nu niet direct met lauwe thee hadden doorgebracht, liepen achter twee van een bruiloffeestje terugkerende jonge echt paren. Het tweetal maakte een paar weinig fleurige opmer kingen en niet lang daarna was er een stevige knokpartij aan de gang, hoewel éèn der dames in het gezelschap dat nog geprobeerd had te voorkomen. Adam beschadigde zijn tegenstander met een riem en Her man greep op zeker moment een mes en stak de andere man in de borst. Hij raakte een longtop. Zijn slachtoffer heeft als gevolg daarvan enige tijd in het ziekenhuis gele gen. Gisteren mochten Herman en Adam voor de Haagse recht bank het hoe en waarom vari de vechtpartij uit de doeken doen. Maar zij waren daarover zeer zwijgzaam. "Er werd wat gezegd en ineens werd er geknokt" en "we zullen wel wat te veel hebben gedronken" was alles wat zij aan de openbaar heid wilde prijsgeven. De officier van justiti'e wond zich zeer op over deze zaak. Het hele geval was volgens hem "typisch de methode om een vechtpartij uit te lokken en dan te laten zien wat je waard bent"-. In Herman zag hij de grote boesdoener. De officier van justitie eiste tegen Herman een gevangenis straf van zeven maanden met aftrek van voorarrest en tegen Adam drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over veertien dagen. 'NIEUW BEKEKEN Het restaurant bood in 1960 al een triest beeld. In die tijd had de gemeente nog het idee om er een gebouw voor gemeente werken voor in de plaats te zet ten. foto ar chiefholvast Het huidige parkje aan de Witte Singel. Kinderen hebben er nog veel plezier, maar een kopje thee drinken is er niet meer bij. foto mark la- mers Inmiddels had de gemeente het complex overgenomen, met het plan om er een nieuw gebouw voor de afdeling gemeentewer ken neer te zetten. Dat is er nooit van gekomen. In 1966 werd Oud Hortuszicht met de grond gelijkgemaakt en werd er een parkje aangelegd. Ook dat parkje raakte weer in verval. Na het opnieuw opengraven van de gedempte Trekvliet kreeg het parkje een opknapbeurt en kwamen er nieuwe speelvoor- zieningen. Ook is het weer aan genaam toeven onder het bla derdak van de bomen, maar de sfeer van weleer is er niet meer. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 07 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, Bank (adiuncta.1.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chefsportredac Familieberichten: ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsi van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sleci ogen hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een samenvat! geluidscassette beschikbaar. Vo< 0886-482345 (Centrum voor Gesprake Lectuur, Grave). J. Preenen, if binnen-, buitenland, e> Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 er woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhun dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pz bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21 00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15 30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku Kinderafdeling: 10. Jongerenafdeling: 1 daarnaast ook 1 Kraamafdeling. 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voorvaders tot21.00ü Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.1 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend luren 18.30-19.30 u daarnaast ook 11 15-12.00 u Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A, Partners/echtgenoten met kinderen.) n zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitend vi partners/echtgenc Kinderafdelingen: mogelijkheid in overleg oudfr," kinderen.) g met de hoofdverpleegkundige s gelden de volgende tijden- keel-, 1 00 uur en 18.30-19.30 uur, ooghet 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek- zalen voor peuters, kleuters en g babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak kinderen: 15.15-17.00 l KEES VAN KUILENBURG Panorama besteedde er in 1920 uitbundig aandacht aan. De Hciagsche Kinder Oranjehond maalde toen een uitstapje naar het Leidse Oud Hortuszicht. „De rutchbaan is één van de heerlijkheden in de speeltuin. In rijen trokken de jonge Ha- genaartjes de steile trap op om zich in suizende vaart naar be neden te laten glijden", zo meldde het geïllustreerde week blad enthousiast over de vele mogelijkheden die Oud Hortus zicht toentertijd bood. Het waren niet alleen de Hage- neesjes die de geneugten van het restaurant annex speeltuin aan de Witte Singel beleefden. Ook de Lèidenaars maakten in die jaren druk gebruik van de uitspanning. In het etablisse ment kon men terecht voor het rustig nuttigen van een kopje thee of een glaasje limonade met uitzicht op de beroemde 'Hortus Botanicus'. De tuin strekte zich uit van de Witte Singel tot aan de Trekvliet. Er heerste destijds een bijna lan delijke sfeer. Vooral op zomerse dagen was het er goed toeven. En er wds altijd wel wat te zien. De Trekvliet werd indertijd nog druk bevaren door kleine vracht- en plezierschepen. On der meer door de boot van de gebroeders Groenewegen met rollen papier voor het leidsch Dagblad, dat toen nog in Leiden vverd gedrukt. De kaarsrechte vaart was een ideale oefenbaan voor de roeiverenigingen Njord, Die Leythe en De Vliet. De speeltuin was in die jaren het reisdoel van veel kinder clubs. Het befaamde etablisse ment was vanaf 1903 aan de Witte Singel gevestigd. De fami lie Van Ingen Schenau zwaaide er de scepter. Die mooie jaren duurde tot na de Tweede Wereldoorlog. Daar na ging het in een snel tempo bergafwaarts met Oud Hortus zicht. In 1959 sloot het befaam de restaurant voorgoed de deu ren. Daarna bood het inmiddels dichtgetimmerde pand een triest beeld. Alleen de borden thee- en speeltuin en Restaurant Oud Hortuszicht herinnerden aan de mooie jaren van weleer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14