Daewoo nu pas echt van start LCITHON Weg en wiel \ctie econometer succes lutoveiling voor particulieren ob Gorris Leiden bv an der Pias bv BMW onthult prototype z coupé Straks fietsexamen op school Alle cabrio's bij elkaar in nieuwe uitgave REDACTIE PETER LODEWIJKS wil zorgen dat dergelijke in strumenten een normale zaak worden in de auto. Hiertoe is een akkoord in de maak met de Nederlandse importeurs en fabrikanten van auto's. De minister overweegt een belas tingvoordeel uit te delen aan mensen die deze controleap- paratuur laten inbouwen. Met de econometeractie wil len de initiatiefnemers ABA, Novem en het ministerie van economische zaken bereiken dat energiebewust rijden meer onder de aandacht komt van de automobilist. Koedijk: „Door energiebe- wuster te rijden met de eco nometer kan jaarlijks bij een gemiddeld kilometrage van 15.000 kilometer ongeveer 175 gulden bespaard worden. De econometer, die zonder actiekorting zo'n 150 gulden kost, is na een jaar dus ruim schoots terugverdiend. De ABA noemt de inbouwac- tie een prima initiatief, niet alleen uit milieuoogpunt, maar ook voor de Bovag-be- drijven. Koedijk: „De verkoop van de econometer is niet be doeld om direct een goede slag te slaan. Je moet het zien als promotiemiddel voor het eigen bedrijf en als middel om nieuwe klanten te trek ken." e eerder deze maand gestar- landelijke 'econometerac- is een succes. De eerste 000 gratis geleverde meters jn de deur al uit. En de ver- jop gaat volop door. Het intal deelnemende autobe- ijven is inmiddels gestegen jar zo'n 200 Bovag-autobe- iijven. jleidsmedewerker van de gemene B'ovag Autobedrij- >n (ABA) A. Koedijk is ver- ;ugd over het verloop van actie. „De econometer- Dtline is de eerste dag al 482 aal gebeld voor meer infor- atie. De actie heeft ook in media veel aandacht ge- et energiebureau Novem 1 ?eft samen met de Bovag ;t metertje gemaakt dat ingeeft wanneer een bepaal- rijstijl een fors benzinever- ruik tot gevolg heeft. Als de iitomobüist zijn rijstijl aan- ast kan dat al gauw heel wat rers brandstof besparen, ie econometer wordt samen iet de cruise control en de oordcomputer gezien als jn belangrijk instrument om d totale brandstofverbruik erk te verminderen. Minis- De Boer van milieu liet al erder weten dat zij er voor PANAF NU TE BEZICHTIGEN EN TE VERKRIJGEN BIJ: OFFICIAL DAEWOO DEALER VIAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 IRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN iet Utrechtse industrieter- Lage Weide startte onlangs nieuw veilinghuis voor ge kte auto's. Voor de handel is ke woensdag een CarCash- elke zaterdag vanaf 13 kunnen particulieren te lt bij een AutoWijs-veiling. is nieuw, een speciale vei- voor particulieren. Daar ook ingeruild worden, dat eggen de huidige auto op eiling inbrengen, waarbij ren een gegarandeerde mi- aangeboden wordt men ook krijgt als de auto wordt), ns komt er een kantoor van de SNS-bank om ter plekke een Financiering te regelen, er is al eenANWB-keuringsstation waar te veilen auto's eerst langs moeten. Voorafgaand aan de veiling kan vanaf vrijdagmiddag het aanbod alvast bekeken wor den. Men gaat ervan uit jaarlijks enkele duizenden auto's in de AutoWijs-veiling te krijgen en daarvan een goede duizend daadwerkelijk te verkopen. Het zou geen concurrentie zijn voor autodealers, maar eerder pu bliek trekken dat anders via kleine advertenties in de krant bij particulieren zou kopen. Rijndijk 278, Leiden efoon (071)589 60 00 14, Katwijk efoon (071)402 61 61 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Het gonsde al langer van geruchten dat BMW een gesloten versie van zijn succesvol le Z3 roadster (inmiddels 70.000 keer ge bouwd) zou brengen. Daarbij werd gespecu leerd op Z5 als benaming. Nog onzeker is of die aanduiding zal worden gebruikt, maar in ieder geval is nu wel het model als 'prototy pe' onthuld. BMW's Motorsport-afdeling, die bijzondere modellen in een kleine oplage bouwt, zou de coupé 'op proef hebben ge maakt met hun beestachtig sterke nieuwe M-roadster als basis. Het tijdstip van intro ductie staat volgens de importeur nog niet vast. Op de autoshow van Frankfurt in september verwachten we evenwel de definitieve aan kondiging van de Z coupé. Niet alleen met de woeste Motorsport krachtbron (321 pk), maar ook met de 'gewone' 2.8 liter 6-cilinder zoals de Z3 die kent. Als de coupé goed aan slaat, hetgeen wel te verwachten valt, kan er altijd achteraf nog een goedkopere 4-cilinder versie van worden uitgebracht, maar ook dat is nu nog niet duidelijk. We wachten af. apan: groot gezin, gratis Move overheid probeert met premies de vergrijzing tegen te Ouders krijgen voor hun derde of vierde kind een premie van uizenden guldens als onderdeel van het 'Engelenplan'. Dai- doet nu ook een duit in het zakje: de autofabrikant stelt een ewagen van het type Move beschikbaar aan gezinnen met f meer kinderen. De producent neemt behoudens brandstof rzekering alle kosten voor zijn rekening. Na drie jaar kan de e de auto kopen voor de dan geldende waarde. ^WERKZAAMHEDEN icht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) knp. Rottepolderplein en de Wijkertunnel, avond en nacht. Ring Amsterdam (A10) knooppunt Watergraafsmeer en Diemen, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) cnooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Vught en Eindhoven, avond en nacht. Utrecht richting Arnhem (A 12) iMaarsbergen enVeenendaal, avond en nacht. Arnhem richting Dieren (A 348) .euvenheim, overdag. Apeldoorn - Hengelo (A 1) i Voorst en Deventer. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BOEKEN Uitgeverij Haakman in Naarden is erg actief met het uitbrengen van nieuwe autoboeken. Het meest bekend is wel de jaargids De Onschatbare Klassieker, waarvan ook een jaarlijkse Cabrio-vari- ant is. In die gids was tot dusver steeds een gedeelte opgenomen met een over zicht van nieuwe cabriolets die in ons land te koop zijn. Dat gedeelte is nu uit gegloeid tot weer een nieuwe uitgave, genaamd Alle Cabrio 's. Het boekje, uit gevoerd in het bekende A5-formaat, kost slechts 12,50 en moet ook jaarlijks gaan verschijnen. In het eerste Cabrio-jaarboek komen we 85 cabrio's tegen, in kleur en met vermel ding van de nodige technische gegevens plus de prijs. Maar Haakman verliest ook het verleden niet uit het oog, want bij 26 merken staat een zwartwit-pagina met foto's van cabrio's uit het verleden van het betreffende merk. Alle Cabrio's i/ A 1997/1998 is een goede leidraad voor wie van plan is een nieuwe cabriolet aan te schaffen maar heeft ook de liefhebber van (open) auto's (oud en nieuw) genoeg te bie den voor een zacht prijsje. BUK IN HET VERLEDEN Dit weekeinde wordt op het ter rein van autopretpark Autotron in Rosmalen de eerste Europese 'Hotrod'-bijeenkomst gehouden. Hotrods en Streetrods zijn ty pisch Amerikaanse fenomenen. Het betreft auto's die voor 1960 aan de andere kant van de oce aan zijn geproduceerd. Dat is ei genlijk de enige eis die aan een dergelijk type auto wordt ge steld. Liefhebbers van klassieke auto's zullen er van gruwelen, want de eigenaar mag werkelijk alles met het voertuig uithalen, mits de 'toevoegingen' van een latere datum zijn. Zo kan een klassieker worden voorzien van een nieuw interieur, een moder ne motor, veel kunststof en dikke showwielen, waarmee het oor spronkelijke model heel wat ge weld wordt aangedaan. Hotrods en Streetrods zijn echte kracht patsers die bij een flinke trap op het gaspedaal dikke rubber spo ren op het wegdek achterlaten. Toch is kracht en snelheid niet de hoofddoelstelling van de Hotrod- knutselaars. Een Rod heb je in eerste instantie om uiterst be daard mee te rijden, om mee ge zien te worden. Op de foto een tot Streetrod omgebouwde Ford De Luxe uit 1940. Het Autotron is morgen en zondag open van 10 tot 17 uur. De entree kost 19,50 voor volwassenen, kin deren van 4 tot 12 jaar betalen 17,50. foto autotron Daewoo pakt uit met de nieuwe middenklassers Lanos (hierboven) en Nubira. Nog dit jaar volgt een grotere auto, genaamd Leganza (rechts). foto's daewoo nos in 4- en 5-deurs versie, iets later ook als 3-deurs model. In september volgt naast de 1.5 (86 pk) en 16-kleps 1.6 (106 pk) motoren een goedkopere 1.3 liter krachtbron met 75 pk. Voor de Nubira begint het met een 4-deurs mo del, voorzien van een 16- kleps 1.6 of 2.0 liter (133 pk). Eind juni komt een wat kortere 5-deurs ver sie, een maand later de juist iets langere stationwa gon. Globaal zal een 5-deurs Nubira duizend gulden goed koper en als stationwagon dui zend gulden duurder uitpakken dan een gelijk uitgerust 4-deurs model. Mogelijk heeft Daewoo eind 1998 ook een vrijetijds- ruimtewagen laten zien om het gamma mee af te ronden. In de NLibira ziet Daewoo ook een goede zakenauto, maar een dieselmotor die dan nuttig zou zijn mogen we niet eerder dan rond de jaarwisseling '98/ '99 verwachten, zegt Bez. Namens de importeur noemt Van Kassei als verkoopdoel voor dit jaar 4.000 stuks van de Lanos en 2.000 Nubira's. Het totaal in clusief de Nexia, Espero en Le ganza moet op 12.000 komen. Een flinke stap uiteraard tegen over vorig jaar. In 1998 zou het gamma van uitsluitend nieuwe modellen, zonder Nexia/Espero maar met de nieuwe kleine Daewoo en de grotere Leganza, goed moeten zijn voor een ver koop van 15.000 auto's, waar mee het concurrent Hyundai voorbij zou steken. te schilderen als concurrent voor een Opel Vectra, Ford Mondco of Mitsubishi Galant. Die zijn echt een stuk groter. Later dit jaar verschijnt de Dae woo Leganza, die met een wiel basis van 2,67 meter (tegen 2,57 bij de Nubira) beter past in de Vectra/Mondeo-klasse. Korte kennismakingsritten brachten zwakke en sterke pun ten aan het licht bij de nieuwe Daewoo's. De Nubira blonk uit met evenwichtige vering, com fortabel maar niet te slap. Zijn sterke 2.0 liter motor presteert soepel en goed, echter onder begeleiding van een te nadruk kelijk sportief uitlaatgeluid. Op dat punt viel niets te klagen bij de Lanos. Diens vrij eenvou dige 1.5 liter motor is nog krachtig genoeg, de vering op zich even goed als bij de Nubi ra. Maar bij snelwegtempo wordt de besturing nerveus en behoorlijk zoekerig. Trilling bij het remmen wekte verder het idee dat Daewoo nog het een en ander kan verbeteren aan het rijgedrag. De afwerking van de auto's is nuchter, afgezien van de hoe veelheid uitrusting. Beide mo delseries kennen drie uitrus- tingsniveau's, waarvan het mid delste al airconditioning omvat en het hoogste nog een ABS- remsysteem toevoegt, plus lichtmetalen velgen bij de La nos. In de Nubira zitten vanaf de basisversie twee airbags en elektrisch bediende ramen voorin, de Lanos heeft die voor zieningen vanaf het mooi com plete middelste luxeniveau. Vanaf juni levert Daewoo de La- Met een serie geheel zelf ontwikkelde modellen wil de Koreaanse autobouwer Daewoo iets moois gaan bouwen op de inmiddels gelegde fundamenten. De bekende mo dellen Nexia en Espero blijven voorlopig, maar de hoop is gevestigd op de eerste nieuwkomers Lanos en Nubira. netjes uit. Vooral maar niet uit sluitend dankzij de kenmerken de Daewoo-grille zijn ze ook herkenbaar en niet te onopval lend. De Lanos en Nubira lijken sterk op elkaar, afgezien van verschillende kop- en achter lichten. Verder zit het verschil in een vijf centimeter langere wiel basis, grotere motoren en meer uitrusting voor de Nubira. In formaat en klasse plaatst Daewoo de Lanos tegenover au to's als de Opel Astra, VW Golf en Ford Escort. Waarbij hij met prijzen vanaf 26.995 gulden be langrijk goedkoper uitvalt, ter wijl er toch standaard stuurbe krachtiging en een bestuur dersairbag inzit. Het lijkt echter overdreven om de Nubira, met prijzen vanaf 33.995 gulden, af Het is nog maar een begin want nog dit jaar volgt een derde nieuweling van groter formaat en volgend jaar komt Daewoo met een aantrekkelijke compact in de kleinste autoklasse. „YVe willen niet de grootste worden, maar de nummer één in kwali teit", zegt Daewoo's van Por sche afkomstige ontwikkelings chef Ulrich Bez. „Ons doel is om producten te brengen die hypermodern zijn, maar tevens ongecompliceerd en daardoor optimaal waar voor hun geld bieden", beschrijft hij verder Daewoo's strategie. De opmerking 'niet de grootste willen zijn' is duidelijk een toe speling op collega Hyundai, in ons land nog steeds het grootste Koreaanse automerk. Met een agressieve marktintroductie in Nederland probeerde Daewoo sinds het debuut ruim een jaar geleden een verkoopaantal te halen waarvoor Hyundai tien jaar heeft moeten sparen. Veel zat Daewoo daar niet van af, want er gingen vorig jaar ruim 8.000 auto's over de toon bank, tegen een dikke 11.000 bij Hyundai. Maar kennelijk zijn de ambities wat bijgesteld. Stuntverkóop om zo snel en zo veel mogelijk au to's af te zetten staat niet meer centraal, de nieuwe modellen die nen een reputatie van goede kwaliteit te vesti gen. Zonder dat er techni sche hoogstandjes aan te pas komen, aldus Bez, waar de ge middelde automobilist geen voordeel of behoefte aan heeft. Met de op oude Opel-modellen gebaseerde Nexia en Espero kon Daewoo nog géén eigen ge zicht tonen. In dat opzicht be gint het merk nu pas echt, met de zelf ontwikkelde opvolgers Lanos en Nubira. De oude mo dellen blijven, afhankelijk van de vraag, nog zes tot negen maanden in het gamma, vol gens commercieel directeur P. van Kassei van Daewoo Motor Benelux zullen vooral oudere kopers niet meteen de stap naar de nieuwe Daewoo's willen ma ken. De nieuwe auto's zijn ove rigens niet veel duurder, het scheelt duizend tot vijftienhon derd gulden met de 'oudjes'. De Lanos en Nubira zien er van binnen en van buiten geenszins verrassend, maar wel heel Het traditionele verkeersexamen op de lagere school gaat plaats maken voor een fietsexamen. Het bureau voor rijbewijzen CBR, de Bovag-rijscholen en Veilig Verkeer Nederland maken daar plannen voor. Nu is het meestal zo, dat leerlingen van groep zeven een theoretisch verkeers examen krijgen. Een klein deel van de scholen houdt bovendien praktijkexamen, waarbij de kinderen met de fiets de straat op moeten voor een rijproef. Volgens de nieuwe plannen krijgen de leerlingen uit groep acht, die het jaar daarna naar een andere school moeten, een ver keersexamen in de praktijk. Het voorstel is om de kin deren daarbij het traject naar hun nieuwe school te laten rijden. Ze kunnen daar mee een certificaat verdienen. Genoemde organisaties denken begin volgend jaar concrete plannen te hebben. Lekker zitten Er komen steeds meer fietsaan- hangers om kinderen in te ver voeren. In het nieuwe Deense product Dolphin is plaats voor twee kinderen tot zes jaar dicht naast elkaar. Met helmpjes op en riemen vast rollen ze com- In de Deense fietskar Dolphin passen twee kinderen. foto dolphin met aanhanger binnen Ne derland naar bij voorbeeld een vakantieadres te sturen door een transportbedrijf. Dat is gedaan, omdat de NS steeds strengere regels han teert voor fietsvervoer. Een fiets met kar laten vervoeren blijkt het makkelijkste te gaan door kleine koeriersbe drijven. Deze werken vaak op maat in tegenstelling tot grote transportbedrijven, die niet happig zijn op fiets vervoer. Zij willen het liefst pallets en pakketten. In de praktijk gaat er nog wel eens iets stuk en fietsen en fietskarren zijn moeilijk te verpakken. De prijzen bij al le bedrijven zijn fors. Een enkele reis voor een fiets met kar naar bij voorbeeld een Waddeneiland kost als snel honderd gulden. fortabel in rubber verend achter pa of ma aan. De aanhanger is gemaakt van aluminium en kunststof en weegt maar dertien kilo. De aanhanger is ook als bagagewagen te gebruiken. Het geheel is inklapbaar en kan zelfs als wandelwagen worden ge bruikt. Maximaal kan er zestig kilo in. Prijs: 1.499 gulden. Meer informatie geeft Van Meurs in Vianen, tel. 034 7351 855. De fietsersbond ENFB heeft uit gezocht of het lastig is een fiets Nieuw fietsblad 'Fiets actief is een nieuw tijd schrift van uitgeverij Veldhuis in Hoofddorp, speciaal bedoeld voor de recreatieve fietser. Het blad informeert uitvoerig over bestaande en nieuwe fietsroutes en binnen- en buitenland. Fiet sers vertellen hun belevenissen en verklappen handige tips. Het blad verschijnt dit jaar twee keer en is voor 5,95 te koop in de winkel, bij rijwielzaken, en kantoren van ANWB en VW.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9