VS willen NAVO met drie landen uitbreiden Er wordt steeds meer gemarteld Turken eerder naar stembus Buitenland 3 Clinton en Blair willen werkloosheid aanpakken Slowakije moet werk maken van democrati Voorspelbare overwinning Soeharto leidt tot onlusten Het 'onzedelijke gedrag' van de Franse president VRIJDAG 30 MEI 1997 Doden bij brand in tehuis gehandicapten frankfurt an der Oder Bij een brand in een verzorgingstehuis voor gehandicapten in Frankfurt an der Oder zijn vannacht ne gen mensen om het leven gekomen. Vijf mensen raakten ge wond. Zeventig van de 145 bewoners zijn in het ziekenhuis op genomen met verschijnselen van shock en met rookvergiftiging. De oorzaak van de brand is niet bekend. FIS wil praten met Algerijnse generaals parijs Leiders van het verboden Algerijnse Islamitische Red dingsfront (FIS) die in Frankrijk in ballingschap leven, hebben gisteren - een week voor de Algerijnse parlementsverkiezingen - onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf voorgesteld aan de Algerijnse militaire autoriteiten. De oproep volgt op een mili tair offensief tegen de FIS in Algerije, dat deze week werd inge zet. Bulgarije koopt tv-programma's met wijn sofia Een vrachtwagen met Bulgaarse cabernet sauvignon in ruil voor 46 uur Duitse televisieprogramma's. Die overeenkomst sloten de Bulgaars televisie en de Duitse zender MDR vorig jaar en de onderhandelingen over nog zo'n overeenkomst zijn bijna rond. MDR heeft de eerste partij wijn vlak voor de kerstdagen aan haar medewerkers verkocht. Militairen Sierra Leone sluiten grenzen freetown Het militaire bewind van Sierra Leone heeft de lands- grenzen gesloten. Een groep militairen onder leiding van majoor Johnny Paul Koroma greep zondag de macht, waarna plunde ringen volgden. Nigeria heeft de coup veroordeeld; eerder al stuurde Nigeria honderden soldaten naar Sierra Leone om de coupplegers onder druk te zetten de macht weer over te dragen aan burgerpresident Ahmah Tejan Kabbah. In Londen is van ochtend een vliegtuig aangekomen met 396 Britse en andere vluchtelingen uit Sierra Leone. Vanochtend is begonnen met de evacuatie van Amerikanen. EU-commissie wil klonen dieren toestaan den haag De adviesgroep voor ethiek en biotechnologie van de Europese Commissie wil het klonen van dieren onder strikte voorwaarden toestaan. Naar aanleiding van de geboorte van het gekloonde schaap Dolly, in Schotland, heeft de commissie de kwestie bestudeerd. Conclusie is dat het klonen van dieren ethisch aanvaardbaar is als het genetische en psychologische ge gevens oplevert en de resultaten worden gebruikt voor medische doeleinden. Er is wel streng toezicht nodig. Het klonen van mensen wil de commissie laten verbieden. Vrouwelijke generaal in Zweden Stockholm Ondanks hevig verzet van de militaire top heeft de Zweedse regering gisteren Ann-Marie Görannson tot eerste vrouwelijke generaal benoemd. De militaire top, die uit mannen bestaat, heeft maandenlang heftig geprotesteerd tegen de be noeming van een vrouw. Haar mannelijke tegenstanders in het leger zijn niet overtuigd van de leiderskwaliteiten van Gö rannson. Voorstanders daarentegen eisten een gelijke behande ling voor de 50-jarige arts. Zij krijgt zij het bevel over de medi sche eenheden van het Zweedse leger. Somalische clanleiders sluiten bestand caïro De twee zelfbenoemde presidenten van Somalië, Ali Ma hdi Mohammed en Hussein Mohammed Aidid, kondigden gis teren in de Egyptische hoofdstad Caïro aan opnieuw een vredes akkoord te hebben gesloten. Eerdere akkoorden tussen de beide clanleiders werden enkele uren na de ondertekening alweer ge schonden. In Somalië is sinds 1991, na het afzetten van dictator Siad Barre, geen centrale regering meer. Een VN-macht probeer de de orde te herstellen, maar vertrok ria zware gevechten. Houtkap veroorzaakt chimpansee-oorlog new york» Houtwinning in de tropische bossen van West-Afrika is mogelijk de oorzaak van hevige oorlogen tussen de chimpan sees die daar wonen. Dat zegt Lee White, een Amerikaanse on derzoeker die de dieren acht jaar lang heeft bestudeerd in Gabon. Als houthakkers een bos ingaan, bewegen zij zich voort in een front. Daardoor drijven zij chimpansees in dat gebied die per het bos in, naar het woongebied van hun buren. Dat veroor zaakt een chimpansee-oorlog, zegt White, die soms pas eindigt als het laatste lid van de zwakste groep dood is. 'Migrantië' wil ook bij EU horen Amsterdam De dertien miljoen migranten in de Europese Unie zouden het liefst als apart land - Migrantië - toetreden tot de EU. Parallel aan de Eurotop over drie weken in Amsterdam houden organisaties van migranten van 13 tot en met 15 juni een eigen schaduwconferentie. Toetreding zou de migranten in een gelijke rechtspositie brengen. Vandaag wordt in Amsterdam de voorbe reiding afgerond met een bijeenkomst over migrantenvrouwen en vluchtelingen. Jongeman van 780.000 jaar oud madrid Een groep Spaanse wetenschappers heeft gisteren de ontdekking gepresenteerd van de 780.000 jaar oude resten van een jongeman, volgens hun tot nu toe de oudste Europeaan. Volgens José Maria Bermudez de Castro van het Natuurmuseum van Natuurwetenschappen in Madrid gaat het om een nieuwe soort, homo antecessor gedoopt, die de gemeenschappelijke voorouder is van de moderne mensheid en de Neandertaler. De Spaanse paleoantologen ontdekten de resten van de jongeman met verrassend moderne gelaatstrekken tijdens uitgravingen in een grot in de Centraal-Spaanse Atapuerca-bergen. Rekenkamer Suriname kan niet werken Paramaribo De Surinaamse Rekenkamer voelt zich beknot in haar werk. Doordat de raad van ministers onlangs besloot te stoppen met het verstrekken van besluiten, kan de kamer niet meer toezien op de besteding van overheidsgelden en kan zij dus het financieel beheer van de overheid niet goed controleren. Deze taken zijn de Rekenkamer in de Grondwet opgedragen. De Rekenkamer heeft er in een brief bij de Nationale Assemblee, het parlement, op aangedrongen in te grijpen. onden hans geieunse iorrespondent Het korte kennismakingsbezoek de Amerikaanse president Clinton gisteren aan de Britse premier Blair bracht heeft een gezamenlijk offensief tegen de werkloosheid in de wereld op- geleverd. Clinton zal op de G7- op van de rijke industrielanden Denver, volgende maand, plannen ontvouwen om vooral de jeugdwerkloosheid aan te pakken. De Britse premier neemt volgend jaar het voorzit- terschap van de G7 van Clinton over en zei zich te zullen inzet- ten voor verdere realisering van het gisteren slechts in algemene bewoordingen aangekondigde Hongarije, Polen en Tsjechië wel, Roemenië en Slovenië niet EU-commissaris Van den Broek BRATISLAVA ANP SINTRA ALY KNOL De NAVO zal begin juli waarschijnlijk Hongarije, Polen en Tsjechië als lid toelaten. De animo voor het Frans-Bel gische voorstel om Roemenië op te nemen en voor de Italiaanse wens om buurland Slovenië toe te laten, was gisteren in het Portugese Sintra tijdens de bijeenkomst van de zestien NAVO-ministers van buitenlandse zaken niet bijster groot. moeten hebben afgelegd voor ze mogen dromen van het lid maatschap. „De Navo moet alleen die nieuwe democratieën toelaten die zowel de hoogste horden van de (democratische) hervor ming hebben genomen als heb ben aangetoond dat ze volledig zijn opgewassen tegen de ver plichtingen van het lidmaat schap", aldus Albright. „De NAVO is geen leerschool. Dat zou onze alliantie verwateren. Het zou onze parlementen in CORRESPONDENT Uit de opmerkingen van de Amerikaanse minister, van oudsher de meest gezagheb bende in het NAVO-beraad, viel op te maken dat niet veel lan den in de prijzen zullen vallen op 9 juli, tijdens een speciale NAVO-top in Madrid. Minister Albright legde er grote nadruk op dat de toetreders eerst een gedegen examen democratie en respect voor de mensenrechten staat van alarm brengen." Vol gens waarnemers willen de Ver enigde Staten niet koste wat kost aan een eerste uitbreiding met drie landen vasthouden, maar ze zouden drie wel 'het meest hanteerbare aantal' vin den. Minister Van Mierlo zei dat de beslissing drie of vijf nog he lemaal open is. Nederland heeft nog niet besloten, maar neigt naar vijf. Volgens Van Mierlo hoeft een nieuw NAVO-lid niet meteen 'perfect' te zijn op alle gebieden. „Er gaat ook een op voedende en stimulerende wer king vanuit als je lid wordt van de NAVO." Hij benadrukte dat een goed functionerende rechtsstaat, democratie, respect voor de mensenrechten en een evenwichtige verhouding met de buurlanden de belangrijkste cntena zijn. De Duitse minister Klaus Kin kel drong er op aan met name ten behoeve van de drie Balti- sche staten Estland, Letland en Litouwen een speciale verkla ring aan te nemen waaruit blijkt dat geen enkel land voor eeuwig van het NAVO-lidmaatschap is uitgesloten. Die vraag is actueel, omdat Rusland steeds weer na drukkelijk roept dat uitbreiding van de NAVO op onoverkome lijke Russische bezwaren zal stuiten als ook voormalige re publieken van de Sovjetunie er bij worden betrokken. Na Rusland heeft gisteren ook de Oekraïne een akkoord met de NAVO getekend, waarmee een basis is gelegd voor nauwe re banden en samenwerking op politiek en militair terrein. Slowakije moet snel meer werk maken van democratisering en bescherming van de Hongaarse minderheid, wil het kunnen toetreden tot de Europese Unie. D,at heeft Europees commissa ris Hans van den Broek donder dag gezegd in de Slowaakse hoofdstad Bratislava. „We zijn bezorgd dat de rechtsstaat en democratie nog niet diep ge noeg zijn geworteld in Slowa kije. Landen die willen toetre den tot de Europese Unie moe ten het principe van democratie niet alleen onderschrijven, maar ook daadwerkelijk uitvoe ren in de praktijk." Van den Broek ging in Brati slava uitgebreid in op het recen te referendum over Slowaakse deelname aan de NAVO. Dat mislukte jammerlijk door een opkomst van nog geen tien pro cent van de bevolking. Daar naast bemoeide de regering- Meciar zich ook met de werk zaamheden van de referendum- Jakarta Duizenden mensen hebben gis teravond op het Indonesische eiland Ma- doera, tegenover de Javaanse stad Soera- baya, hun woede geuit over de eerste uit slagen van de parlementsverkiezingen. De regerende Golkar-partij van president Soe harto won met grote overmacht, net als bij de zes voorgaande verkiezingen. De beto gers, aanhangers van de islamitische partij PPP, plunderden de kantoren van het ge meentebestuur van Sampang, de belang rijkste plaats op het eiland. De politie heeft 24 personen aangehouden. De onlusten op Madoera zijn tot dusver de enige na het be kend worden van de eerste uitslagen van de verkiezingen. Nadat ongeveer 59 mil joen stemmen waren geteld, stond Golkar op 74,3 procent van de stemmen. De PPP had 22,8 procent en de derde toegelaten partij, dechristelijk-nationalistische PDI, sloot de rij met 2,8 procent. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de verkiezingen als ondemocratisch bestempeld. Volgens woordvoerder John Dinger hebben Indonesische burgers niet de mogelijkheid om met democratische middelen een nieuwe regering te kiezen. Op de foto een rij wachtenden voor een stembureau in Irian Jaya. FOTO MARK FALLANDER AP commissie omdat ook vi over de verkiezing van de j dent aan de volksraadpl' waren gekoppeld. „Een atmosfeer van c heid, een goede werking democratische instellingei hun rol in de rechtsorde" daarvoor noodzakelijk, n Van den-Broek. In Slowak daarvan nog geen sprake, den Broek zegt nadrukkeLi spreken namens de vijftien lidstaten. Premier Meciar heeft in verleden verscholen achtei feit dat in de Europese veel misverstanden bes over de situatie in SIowe „Maar ons oordeel is gebas op realiteiten en niet op per ties", aldus Van den Broek, de Verenigde Staten het zich volgens hem bezorgd gelaten over recente schen gen van democratische gr< beginselen in het land. Vc Meciar wordt oude stalin sche machtspolitiek verwete Kabila belooft: i '99 verkiezingen KINSHASA-NEW YORK» Rtr-AFP-DPA De nieuwe machthebber var Democratische Republiek C go, Laurent Kabila, heeft gi: ren na de eedaflegging staatshoofd aangekondigd in april 1999 presidents- en p lementsverkiezingen won gehouden. „Wij zullen niet toegeven buitenlandse druk. Eerder over twee jaar kan niet, om de puinhopen van de oor eerst moeten worden geruim zo verzekerde de kersverse p sident. Hij sprak de vijftigd zend Congolezen toe die n het grootste sportstadion in hoofdstad Kinshasa waren ge gen om hun nieuwe presidi te zien. In de tot Stadion van de M telaars omgedoopte sportte pel waren ook de presidenl van Uganda, Rwanda, Angc Burundi en Zambia aanwe2 Allen zagen hoe Kabila troi zwoer aan de natie en gehoi zaamheid aan de wettelijke 1 palingen van de overgangsrej ring. Majorettes, nog gekleed in kleuren van het oude Za (groen, geel en rood), en e muziekkapel van het verslag leger van de verdreven pre dent Mobutu gaven een sh( op de grasmat van de arei Het veld was bedekt met vla gen in de kleuren van het nie we bewind; blauw met goudge sterren. Voor aanvang van de plee tigheid vond er in het stadi» een betoging plaats van stude ten die riepen om democrat en om hun studiebeurzen. Sc daten beëindigden de betogii zonder geweld, wel voerden een aantal studentenleiders af. Pilote ontslagen Regeringspartijen zijn meerderheid in parlement kwijt generaal geschorst LUCHTMACHTBASIS MINOT AP Eerste luitenant Kelly Flinn, de eerste Amerikaanse bommen- werperpilote, is officieel ont slagen uit de luchtmacht. De 26-jarige Flinn zou een affaire hebben gehad met een ge trouwde man, over die verhou ding hebben gelogen en een bevel hebben genegeerd om er een einde aan te maken. Ze stemde in met ontslag om een rechtszaak te voorkomen. Brigade-generaal Stephen Xen- akis van een medisch centrum in Fort Gordon, Georgia, is gis teren op non-actief gesteld. Brigade-generaal Stephen Xen- akis zou een relatie hebben met een verpleegster die voor zijn zieke vrouw zorgde. Hij heeft nog geen ontslag geno- istanbul»jessica lutz CORRESPONDENT Op zijn laatst in maart volgend jaar, maar waar schijnlijk in december van dit jaar zullen de Tur ken opnieuw naar de stembus gaan. Vice-p^bmier Tansu (giller heeft gistermiddag van haar partij de bevoegdheid gekregen om met haar coalitiepart ner, premier Necmettin Erbakan van de islamisti- sche Welvaartspartij, te onderhandelen over ver vroegde verkiezingen. Erbakan zou bereid zijn het premierschap per 1 juli aan haar over te dragen, precies een jaar na dat hijzelf dat ambt op zich nam. Vandaag komen de twee partijleiders bijeen om voorwaarden en een datum vast te stellen. (gillers conservatieve Juiste Pad Partij en Er- bakans Welvaartspartij beraadden zich gisteren over de te volgen strategie nu regeren onmogelijk blijkt. De ministerraad kwam deze week voor het eerst sinds twee maanden weer bijeen, maar nam slechts één besluit. Erbakan had liever al verkiezingen in oktober gewild, maar daar is de Juiste Pad Partij tegen omdat (giller op zo'n korte termijn niet kan profi teren van het premierschap. Nu wordt 28 decem ber als datum genoemd. De Welvaartspartij zou in ruil voor het premierschap de ministeries van binnenlandse zaken, onderwijs en volksgezond heid willen. Gisteren verloor de regering haai' meerderheid in het parlement toen nog een lid van de Juiste Pad Partij aankondigde zijn lidmaatschap op te zeggen. Daar staat tegenover dat de extreem rechts Partij van Grote Eenheid zich met zeven parlementszetels aansluit bij de coalitie op voor waarde dat de kiesdrempel omlaag gaat. Het is niet zeker of (giller zomaar premier kan worden. Er moet eerst een formateur worden aangewezen en president Demirel wil die op dracht aan de een na grootste partij, de opposi tionele Moederlandpartij geven. Leider Mesut Yilmaz werkt al geruime tijd aan een alternatief kabinet. Clinton-programma. Clinton kwam gisteren met zijn duide lijkste aansporing tot nog toe aan het adres van de IRA. „Ik roep de IRA op de wapens voor goed neer te leggen", aldus Clinton. Er moet, ondersteunde hij de Britse opvatting, een on dubbelzinnig staakt het vuren komen voordat Sinn Fein, de politieke beweging van de IRA, kan deelnemen aan de vredes onderhandelingen over Noord - Ierland, die volgende week wor den hervat. Beide leiders gaven gisteren overigens niet aan welk tijdschema zal worden gehan teerd voor toelating van Sinn Fein na een IRA-staakt het vu ren. Nederlander Jaap Walkate voorzitter VN-fonds voor slachtoffers geneve anp De situatie rond folteringen in de wereld wordt er alleen maar beroerder op. „De wereld is schizofreenvindt Jaap Walkate, voorzitter van het VN-fonds voor Rehabili tatie van Slachtoffers door Marteling. Met zijn uitspraak doelde Walkate op bijdra gen van regeringen die zelf burgers marte len. „We hebben deze bijdragen echter bitter hard nodig. We kunnen onze neus niet ophalen voor donaties uit landen die het niet zo nauw nemen met de mensen rechten", kenschetst de Nederlander de fi nanciële stand van zaken van het fonds. Minieme schenkingen zijn vaak afkom stig van landen als Turkije, Indonesië, Saudi-Arabië en Algerije. Voor die landen is het een manier om verdenkingen van piensenrechtenschendingen te weerleg gen door op de contributielijst van het fonds te schitteren, beaamt de voorzitter. Walkate, in het dagelijks leven Neder lands ambassadeur in Peru, reist jaarlijks stad en land af om rehabilitatiecentra te bezoeken die bij het fonds aankloppen. Vaak gebeurt dit op zijn eigen kosten. „Ik heb door de jaren heen een bepaalde ma te van immuniteit opgebouwd voor de gruwelen van dictatoriale regimes. Maar als ik de mensen zie die bij centra aankloppen omdat zij het leven niet meer aankunnen als .gevolg van martelpraktij ken, ben ik altijd weer onder de indruk." Schokkend vindt Walkate de toename van verkrachting als vorm van marteling in veel landen. „Agenten in opleiding in landen met' een schrikbewind worden vaak zelf aan folteringen onderworpen en dus ook verkracht. Dit gebeurt om hen murw te maken en er voor te zorgen dat deze mensen alle bevelen opvolgen, inclu sief het martelen van gevangenen", legt de voorzitter van het fonds uit. Jaap Walkate is nu acht jaar actief als voorzitter van het VN-fonds en heeft in dit tijdsbestek veel ellende voorbij zien ko men. Hij is echter, naar eigen zeggen, niets van zijn oude drijfkracht verloren. „De wereld is slecht. Maar dat is voor mij nog geen reden om dit klakkeloos te ac cepteren en het op te geven." PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Een citaat van Chirac, president van Frankrijk: „Als de tweede ronde van de verkiezingen de boodschap van de eerste ronde bevestigt, moet de president daar zijn conclusies uit trekken. Het is in het belang van Frank rijk om buitenlandse gespreks partners niet met een zekere dubbelzinnigheid tegemoet te treden." Frankrijk leeft dezer dagen tussen beide rondes van de par lementsverkiezingen. Als de boodschap van de eerste ronde zondag wordt bevestigd, raakt Chirac zijn meerderheid in het parlement kwijt. En ja, hij moet dan met de socialist Jospin aan zijn zijde naar de top in Amster dam. Dus treedt Chirac als presi dent af als hij zondag verliest? Nee, want het citaat dateert uit 1993, toen Chiarc nog opposi tieleider was. En de president die moest aftreden, heette Mit terrand, een socialist. De enige president die ooit aftrad nadat zijn kompanen parlementsverkiezingen hadden verloren, was De Gaulle. Maar vast staat dat Chirac die gaullis tische traditie niet. hoog zal houden. Twee keer deed hij een vergeefse gooi naar de hoogste troon, en nu hij daar eindelijk op zit, laat hij zich er niet na twee jaar van aftrekken. De macht van een president is in Frankrijk in sommige op zichten groter dan in Amerika. Chirac kan bijvoorbeeld een oorlog beginnen, een voorrecht dat in de Verenigde Staten aan het Congres is voorbehouden. En hij sluit internationale ver dragen af, wat de man in h Witte Huis ook niet kan zondi de steun van het Congres. Maar de presidentiële macl taant zodra hij te maken krijj met een vijandig parlement. H benoemt nog steeds de premie en hij zit nog steeds met de vii ger aan de atoomknop. Ma; invloed op het beleid? Een ander citaat van Chira „De macht van de presidei over het buitenlands beleid legitiem wanneer deze de mee derheid (in het parlement) acl ter zich heeft. Is dat niet het g< val, dan heeft hij die macl niet." Het citaat was uit hetzelfd jaar waarin de socialist Mittei rand werd opgezadeld met ee rechts parlement. Het was ee uitspraak waarvan Chirac than: nu de rollen zijn omgedraait ongetwijfeld betreurt dat h haar gedaan heeft. Of lieve nog: het was een uitspraa waarvan hij vergeten zal zijn de hij haar ooit heeft gedaan. Te midden van Jeltsin, Clin ton, Kohl, Blair en anderen, wa Chirac dinsdag het stralend middelpunt van Frankrijks bui tenlandse beleid. De tv-beeldei van een breed lachende Chirac gekscherend over de stok vai Bill Clinton, konden zijn aan zien en dat van zijn partij geei kwaad hebben gedaan. In 1993 was president Mitter rand dat middelpunt, toen hi aan de vooravond van de ver kiezingen overleg voerde me Clinton en Jeltsin over een die pe crisis in Rusland. „Op enkel» dagen voor de verkiezingen, ge tuigt dat van weinig respec voor de kiezers en voor de de mocratie. Het is onzedelijk ge drag", oordeelde Chirac toen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7