voor ex-baj Wellicht rijksbanen voor ex-bajesklanten Jan Modaal is vrijwel uitgestorven tot doodslag met kapmes Jan Modaal is vrijwel uitgestorven Greenpeace wil windmolenpark in Noordzee Vleer aandacht voor beginnende leraar Binnenland Nieuwe poging Tien jaar cel voor poging Wadden vereniging worstelt nog met komst windmolen ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienst RIJDAG 30 MEI 1997 heeft na zeven jaar een doctoraaldiploma. Eén op de drie stu denten heeft het wetenschappelijk onderwijs dan zonder diplo ma verlaten. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) die gisteren zijn verschenen. Bij de me dische opleidingen valt minder dan tien procent van de studen ten uit. Wijsbegeerte, letteren en rechtsgeleerdheid kennen daarentegen een hoog uitvalpercentage. Minder lang wachten voor taalles den haag De wachtlijsten voor Nederlands als tweede taal woonhuis in de Haagse Schilderswijk, hebben bekend dat zij even daarvoor molotovcocktails hebben gegooid naar de pan- den van twee culturele instellingen. Een van de advocaten heeft I dat gisteren gezegd. Vijf verdachten die al langer worden ver hoord, ontkennen echter iets met de fatale brand in het woon- jbuis te maken te hebben. Deze brand kostte de moeder en vijf Ikinderen het leven. Een zesde verdachte werd dinsdag gearres teerd. Appingedammer bekent aanrandingen appingedam Een 30-jarige man uit het Groningse Appingedam heeft tegenover de politie bekend tien vrouwen te hebben aan gerand. De politie kwam de man op het spoor, nadat een vrouw die in Loppersum was aangerand aangifte deed. De verdachte koos zijn slachtoffers willekeurig uit. Hij liep ze achterna en ver greep zich vervolgens aan hen. De slachtoffers bevinden zich in alle leeftijdscategorieën. In een enkel geval trok hij vrouwen van de fiets. De man is in 1991 ook al door de politie aangehouden op verdenking van aanranding. Ouderenbond zoekt 'jongere ouderen' zeist De protestants-christelijke ouderenbond wil met kracht 'jongere ouderen' werven. Dit zei de nieuwe voorzitter van de bond, G. Hazenkamp, gisteren. De algemene ledenvergadering van de bond koos hem een dag eerder mét algemene stemmen tot voorzitter. De protestants-christelijke ouderenbond telt 85.000 leden. Hun gemiddelde leeftijd ligt rond de zeventig. Ha zenkamp wil vooral mensen in de leeftijdsgroep van vijftig tot zestig aantrekken. Pak koffie dertig cent duurder utrecht Marktleider Douwe Egberts heeft de prijs van een pak koffie van 250 gram met dertig cent verhoogd. Daarmee komt de prijsverhoging dit jaar op een gulden uit. Begin mei ging als ge volg van hogere prijzen op de internationale markt de prijs van een pak koffie al met twintig cent omhoog. Eerder dit jaar voer de Douwe Egberts al twee keer een verhoging van een kwartje door. Het bedrijf heeft in Nederland een marktaandeel van ze ventigprocent. CBS: Helft studenten na 7 jaar klaar voorburg Ruim de helft van de studenten aan de universiteit (NT2) voor allochtonen zijn in 1996 verder teruggelopen: van 11.400 naar ongeveer 8.000. Dat constateert de Inspectie van het Onderwijs. Minister Ritzen heeft het rapport gisteren aangebo den aan de Tweede Kamer. De inspectie wijst erop dat, ondanks de kortere wachtlijsten, op lokaal niveau knelpunten blijven. Al lochtonen die reeds langer in Nederland verblijven en andere groepen binnen deze vorm van educatie worden daar vaak door de nieuwkomers verdrongen. Ritzen wil hieraan bij nieuwe eva luaties speciale aandacht besteden. Verdachten gooiden brandbommen den haag Twee van de zes verdachten van de brand in e Strenge islamschool niet op kosten zoetermeer De islamitische school El Inkade in Ede wordt niet op extra kosten gejaagd in de ontslagzaak van zeven docenten. De wachtgeldorganisatie USZO en het Participatiefonds hebben lesloten dat de docenten die wegens de strenge voorschriften vertrokken, recht hebben op een volledige uitkering. De school hoeft niets extra's bij te passen. Onderwijs-minister Ritzen zal de beslissing van het participatiefonds volgen, verklaarde een woordvoerder gisteren. De docenten van El Inkade (De Verlos sing) vroegen vorig jaar om ontbinding van hun arbeidscontract. Zij konden niet leven met de orthodoxe voorschriften van het schoolbestuur. Dat eist onder meer dat het personeel les geeft in lange gewaden en afziet van het gebruik van alcoholische drank en cosmetica. 'egeleiding wordt verbeterd den haag anp Iraniërs stoppen Sorgdrager doet ook beroep op bedrijfsleven hongerstaking^ rf. Minister Sorgdrager van justitie wil overheidsfuncties openstellen voor ex-gedetineerden. Volgens haar zijn er tal van functies bij de overheid die daarvoor in aanmer king komen. Sorgdrager lanceerde haar idee gisteren tij dens de opening van de gevangenis in Zutphen. Zij wil eerst op kleine schaal experimenteren met het idee. Ook andere ministeries zijn bereid aan experimenten mee te doen. N HAAG ANP r komen meer experimenten waarin studenten zich kunnen. JL lorbereiden op een loopbaan i het onderwijs. Zij kunnen irschillende soorten stages lan lopen. Ook komt er een leciaal project om de begelei- ng van jonge leraren te verbe- ren. De experimenten moeten aidelijk maken op welke ma- ier een student het best in de J raktijk met het leraarsvak kan ?nnismaken. De Kamer wil dat overgang tussen opleiding en raktijk kleiner wordt. - Komend schooljaar gaan dui- :nd pabo-studenten als leraar- .i-opleiding (lio) met een ar- ?idsovereenkomst aan de slag een basisschool. Zij staan in vijf maanden voor de klas kunnen volwaardig mee- raaien op school. Vooral CDA i WD hadden hier aanvanke- k moeite mee, omdat deze ispirine helpt ia beroerte OTERDAM ANP et innemen van aspirine net i een beroerte helpt. In elf van i duizend gevallen voorkomt pirine dat mensen na een rrsenbloeding overlijden of ijvend letsel overhouden. Dit ijkt uit onderzoek dat gisteren gepresenteerd tijdens de zes- Europese Beroerte Conferen- in Amsterdam. In Nederland worden elk jaar igeveer 24.000 mensen getrof- n door een beroerte. Ongeveer n kwart van hen overlijdt. De kderen blijven in meer of min mate gehandicapt. Als ge van de vergrijzing zal dit htal naar verwachting alleen aar toenemen. studenten te veel verantwoor delijkheid op hun schouders zouden krijgen. Minister Ritzen (onderwijs) benadrukte gisteren in de Tweede Kamer echter dat de school verantwoordelijk is voor de lio. Naast deze lio's blijven ook de bestaande stagiair-lio's bestaan: studenten die stage lopen en daarvoor een vergoeding krij gen, maar die niet een volwaar dig arbeidscontract hebben met bijbehorende rechten en plich ten. Naast de nieuwe lio's begint ook een experiment waarbij pa bo-studenten al vanaf het eerste studiejaar enige tijd op een school doorbrengen. Er is ech ter geen sprake van een ar beidsovereenkomst en de stu denten krijgen niet meer dan een kleine onkostenvergoeding. Ritzen zegde toe dat hij één mil joen gulden wil uittrekken voor deze test. De drie Iraniërs die in honger staking zijn tegen hun uitzet ting, beëindigen hun actie voorlopig. Zij hebben dat be sloten nadat de rechtbank in Den Haag gisteren het beroep van de drie tegen hun uitzet ting gegrond had verklaard. Zij hoorden het nieuws van mede werkers van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) op de 38ste dag van hun honger staking. In de asielprocedure van de drie moet een nader onder zoek komen naar een deel van hun relaas. Zo wil de recht bank vooral meer weten over een publicatie van een van de Iraniërs in een Iraans blad in 1994. Die zou de aanleiding zijn geweest tot zijn benarde positie in zijn geboorteland. De gegrondverklaring bete kent overigens niet dat de drie Iraniërs nu een status krijgen. Na het extra onderzoek wordt opnieuw over hun situatie be slist. Tegen die beslissing kun nen de drie dan weer beroep aantekenen. ZUTPHEN ANP Om in aanmerking te komen voor een functie binnen de overheid is nu nog altijd een be wijs van goed gedrag nodig. „Deze werkwijze is nu in dis cussie. Het is te veel een routi neuze aangelegenheid gewor den", meent Sorgdrager. Vol gens de minister moet het mo gelijk zijn het bewijs meer af te stemmen op een bepaalde functie. „Iemand die is veroor deeld voor fraude, moet je niet direct na zijn straf op een boek houding plaatsen. Maar hij zou bijvoorbeeld wel een technische baan moeten kunnen krijgen." De opening van de gevange nis was voor de directie aanlei ding een discussie te organise ren rond de positie van ex-ge detineerden op de arbeids markt. In haar inleiding deed Sorgdrager een beroep op het bedrijfsleven zich nog meer open te stellen voor gemoti veerde ex-gedetineerden die met succes een vakopleiding binnen de gevangenismuren hebben gevolgd. Als voorbeeld noemde zij enkele bedrijven in Zutphen die in samenwerking met de penitentiaire inrichting stage- en werkervaringsplaatsen hebben gecreëerd. Gistermiddag volgde een dis cussie tussen de fractievoorzit ters van PvdA en CDA met het gevangeniswezen en vertegen woordigers van het bedrijfsle ven. PvdA-fractievoorzitter Wal lage pleitte daar voor het opzet ten van dependances van be drijven binnen gevangenissen. Daarmee worden volgens hem twee vliegen in één klap gesla gen. De gedetineerden leveren enerzijds met het loon dat zij verdienen een bijdrage aan de kosten van hun detentie. Ander zijds krijgen zij zo uitzicht op een baan in hetzelfde bedrijf buiten de muren, zodra hun straf er op zit. Dat vermindert het risico op herhaling van het misdrijf, aldus Wallage. In een eerste reactie zei Sorg drager open te staan voor elk idee dat ex-gedetineerden een kans geeft zich weer in de maat schappij te integreren. Zij voelt er echter niets voor gestraften eenzelfde beloning toe te staan als buiten de muren. „Ze mo gen misschien wel iets meer verdienen als ze goede presta ties leveren, maar het verblijf binnen een gevangenis moet wel een straf blijven." dordrecht anp De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren wegens poging tot doodslag met voorbedachte rade een 34-jarige Dordtenaar veroordeeld tot tien jaar cel en tbs met dwangverpleging. De officier had poging tot moord ten laste gelegd, maar verder is het vonnis conform de eis. De Dordtenaar hakte op 29 augustus vorig jaar met een vijf tig centimeter lang kapmes in op een inwoner van Papend- recht, die de aanslag ternauwer nood overleefde. Het slachtoffer is de echtgenoot van een mede werkster van de sociale dienst in Dordrecht, met wie de man een jarenlang conflict over zijn uitkering had. Het incident had plaats in de leeuwarden anp Terwijl Greenpeace plannen ontwikkelt voor grootschalige windparken staat de Wadden vereniging nog voor de vraag of de club nu voor of tegen wind energie is. Deze vraag staat morgen dan ook centraal tij dens de algemene ledenverga dering van de Waddenvereni ging in het Groningse Noord- polderzijl. Het dilemma voor de milieu-organisatie zit vooral in het conflict tussen de productie van milieuvriendelijke energie en de aantasting van het land schap. De vereniging heeft geen idee hoe de windmolens bij de 'School mag kind niet wegsturen zutphen anp Het van school sturen van kinderen gaat PvdA-fractie voorzitter Wallage te gemak kelijk. Hij wil dat in gemeen ten afspraken worden ge maakt die het een schoolbe stuur onmogelijk maken een pupil eenzijdig van school te sturen. Wallage zei dit gisteren tij dens een discussie over de reïntegratie van ex-gedeti neerden in de nieuwe gevan genis van Zutphen. De frac tievoorzitter reageerde op een hartekreet van een direc teur van een inrichting voor minderjarige kinderen. Die beklaagde zich.over het veel vuldig wegsturen van kinde ren van scholen in het noord-westen van de Velu- we. Als kinderen na het ple gen van een delict al direct van school worden gestuurd, is de kans groter dat het van kwaad tot erger gaat, meent hij. CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer, die ook aan de discussie deelnam, wil schoolbesturen deze be voegdheid niet ontnemen. WNF woedend op Van Aartsen den haag anp Minister Van Aartsen (natuurbeheer) heeft zich de woede van het Wereldnatuur- fonds (WNF) op de hals ge haald, omdat hij Botswana, Na mibië en Zimbawe zou willen toestaan weer in ivoor van de Afrikaanse olifant te handelen. Ook zijn coulante reactie op het verzoek van Cuba om de be dreigde karetschildpad weer in de verkoop te doen, is bij de na tuurorganisatie verkeerd geval len. Het WNF heeft de minister hierover een brief op poten ge stuurd. Op de komende internationa le conferentie over bedreigde dieren, medio juni in de Zim- bawaanse hoofdstad Harare, komt het verzoek van enkele Zuid-Afrikaanse landen ter sprake om onder stringente voorwaarden weer ivoor te mo gen leveren aan Japan. Het ivoor is afkomstig van olifanten. De handel in ivoor is momen teel verboden, omdat de olifan ten met uitsterven worden be- dreigd. De Afrikaanse landen betogen echter dat er in hun landen voldoende dieren zijn en zij door het verkoopverbod in komsten mislopen. Een soort gelijk verhaal geldt voor Cuba dat aan Japan schilden van de zogeheten karetschildpad wil gaan leveren. Volgens het Wereldnatuur- fonds is een ruimere handel in ivoor en de bedreigde schildpad slechts bespreekbaar als er har de garanties zijn dat niet ge stroopt of gesmokkeld gaat wor den. De controle daarop is vol gens de natuurorganisaties mo menteel echter nóg onvoldoen de. woning van de medewerkster. Het slachtoffer raakte zwaar ge wond aan nek, hals, armen en gezicht. De man kan nooit meer werken. Offiqier van justitie H. Olthof eiste twee weken geleden tbs ondanks het feit dat de man weigerde mee te werken aan een psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum. Tot voor kort was het dan niet mo gelijk tbs op te leggen. Dankzij een wetswijzigig bestaat die mogelijkheid onder bepaalde voorwaarden nu wel. Olthof vroeg de rechtbank ge zien de ernst van het misdrijf van die mogelijkheid gebruik te maken. De rechtbank honoreer de dat verzoek. De kans op her haling wordt groot geacht. leden liggen. „We krijgen dan eens een brief met het verwijt dat we zo tegen windmolens ageren en dan weer eens een te lefoontje dat het maar goed is dat we er tegen zijn", zegt woordvoerder Paul de Cock. De Waddenvereniging meent dat het hoog tijd is een stand punt in te nemen over wind energie. In de drie Waddenpro vincies bestaan immers grote plannen op het gebied van windenergie. Groningen, Fries land en Noord-Holland hebben contracten met het Rijk afgeslo ten voor het leveren van dui zend megawatt windenergie voor het jaar 2000. oosTvooRNEIn het Europoort-gebied wordt opnieuw kop van twee miljoen gulden in de grond achter bleef. De Hartelkanaal na het doorsteken van een dam op de Maas- geprobeerd om een van de langste geboorde tunnelbui- 860 meter lange en bijna twee meter brede leiding gaat vlakte zout is geworden. foto anp zen van Nederland tot stand te brengen. Vorig jaar mis- zoet water uit het Brielse meer transporteren naar olie- lukte een eerdere poging door lekkage waarna de boor- maatschappij Q8. Dit is noodzakelijk geworden nadat het Voorspellingen over inkomen zijn weinig reëel oosTvooRNEIn het Europoort-gebied wordt opnieuw geprobeerd om een van de langste geboorde tunnelbui zen van Nederland tot stand te brengen. Vorig jaar mis lukte een eerdere poging door lekkage waarna de boor kop van twee miljoen gulden in de grond achter bleef. De 860 meter lange en bijna twee meter brede leiding gaat zoet water uit het Brielse meer transporteren naar olie maatschappij Q8. Dit is noodzakelijk geworden nadat het Hartelkanaal na het do vlakte zout is geworde Voorspellingen over inkomen zijn weinig reëel den haag «anp Politici moeten niet de illusie hebben dat ze Jan Modaal in de portemonnee kunnen kij ken. De koopkrachtplaatjes zoals het Cen traal Planbureau (CPB) die jaarlijks presen teert, spelen een belangrijke rol in de poli tieke discussie, maar hebben 'betrekkelijk weinig met de werkelijkheid te maken'. Tot die slotsom komen drie ambtenaren van het ministerie van economische zaken in een artikel dat ze op persoonlijke titel hebben geschreven voor het blad Openbare Uitgaven. Ze vergelijken de voorspellingen van het CPB over een reeks van jaren met de daad werkelijke ontwikkeling van de koopkracht, zoals die naar voren komt in cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit die vergelijking blijkt overigens wel dat de cijfers van het CPB veel zeggen over de koopkracht van mensen die langdurig op een sociaal minimum zijn aangewezen. Voor deze groep zou het CPB volgens de ambtenaren zelfs kunnen proberen meer precieze voorspellingen te doen. Voor de andere inkomensgroepen moet het planbu reau niet aangeven met hoeveel procent de koopkracht door beleidsmaatregelen zal veranderen, maar alleen of die omhoog of Het belangrijkste bezwaar tegen Jan Mo daal wordt al jarenlang aangevoerd: hij is bijna uitgestorven. Jan Modaal is een ge huwde eenverdiener met twee opgroeiende kinderen en een baan in het bedrijfsleven. Hij zit in het ziekenfonds, heeft een bruto loon van 51.605 gulden en heeft alleen de standaard aftrek- en bijtelposten voor de belastingen. In 1988 zouden waarschijnlijk hooguit tienduizend van de 5,7 miljoen huishoudens ongeveer aan dit beeld beant woorden. De koopkrachtberekeningen van het CPB gaan er volgens de ambtenaren ten onrech te vanuit dat in het leven van Jan Modaal vrijwel niets verandert. Hij verandert niet van baan (wordt ook niet werkloos) en maakt geen promotie. Buiten beschouwing blijven de veranderingen in het CAO-loon, de heffingen van de gemeenten, pensioen en VUT-premies en de nominale zieken fondspremie. De koopkrachtcijfers houden niet of veel te weinig rekening met onder andere de fei telijke gevolgen van huursubsidie en hypo theekrente-aftrek, studiefinanciering, recht streekse vergoedingen van de werkgever en inkomen uit vermogen. Bovendien laten de voorspellingen volgens de kritische ambte naren buiten beschouwing dat mensen hun gedrag wijzigen als de overheid veranderin gen aanbrengt in belastingen, sociale pre mies of uitkeringen. Voor stroomvoorziening van bijna halve land amsterdam gpd Greenpeace heeft een plan voor de aan leg van een reusachtig eiland met wind molens in de Noordzee, ongeveer zestig kilometer ten noordwesten van Vlie land. Zo'n drieduizend windmolens in een park van duizend vierkante kilome ter (ongeveer zo groot als het eiland Texel) zouden bijna de helft van de hui dige Nederlandse gas- en kolencentra les kunnen vervangen. Het park zou veertig procent van de huidige Neder landse stroomvraag kunnen dekken en daar gaat het Greenpeace om kunnen zorgen voor 21 miljoen ton minder kooldioxide-uitstoot per jaar. Het buitengaatse megawindpark vergt een investering van dertig miljard. Er zijn windturbines van 3 megaWatt voor nodig. Zulke enorme molens zou den over drie of vier jaar beschikbaar kunnen zijn, aldus Greenpeace-woord- voerder Jaap Rodenburg. Op dit mo ment worden ze nog niet groter ge bouwd dan 1,65 megaWatt. Volgens Greenpeace hebben het ministerie van economische zaken en de ING-bank zich al positief over het idee uitgelaten. Greenpeace denkt dat er voor de uit voering van het plan een consortium nodig is van offshorebedrijven, wind turbinefabrikanten, banken, pensioen fondsen en de overheid. Ook energiebe drijven zullen volgens Rodenburg inte resse hebben, omdat zij in een gelibera liseerde energiemarkt vrij zijn in het aankopen van goedkope elektriciteit. Banken staan inmiddels te trappelen om hun welgevulde 'groenfondsen' te besteden. Bij het huidige gebrek aap projecten dreigen zij fiscaal te worden aangeslagen voor deze reserves. Het idee van Greenpeace geniet de steun van de Utrechtse hoogleraar elek triciteitsvoorziening Cees Andriesse. Hij acht grootschalige stroomopwekking met windmolens op volle zee de tech nisch en economisch meest wenselijke uitwerking van het Verdrag van Rio, dat de industrielanden verplicht hun uit stoot van kooldioxyde drastisch te ver minderen. Een megawindpark in de Noordzee gaat ver uit boven de huidige kabinets plannen voor duurzame energie. Het elektrisch vermogen van het Neder landse windturbinepark beloopt nu on geveer vierhonderd megaWatt. Voor het jaar 2020 mikt minister Wijers op een totaal van 2750 megawatt. Het plan van Greenpeace voorziet in een buitengaats turbinepark van 10.000 megawatt. Als Greenpeace slaagt, zou dat wellicht de alom omstreden plaatsing van wind molens in het binnenland kunnen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5