Wachttijd voor rolstoel loopt op tot vijf maanden 'Publiek wil tijgers en leeuwen in de piste zien 'izarre straf om Spanje niet voor loofdte stoten Minister: Handen af van zeehonden Binnenland Kunst in het weiland 'De ideale maten van onze voorzitter zijn 90-60-90' .in de wereld van Privé RIJDAG 30 MEI 1997 Politiepraatpaal blijkt succes I holten Het 'twingo-project' in Bathmen en Holten, een praat- baal waarmee het publiek de politie kan oproepen, blijkt een Eroot succes. Mogelijk krijgen ook andere gemeenten in Overijs sel dergelijke praatpalen. De politie IJsselland zette de paal in pktober vorig jaar neer bij wijze van proef. Bathmen en Holten nebben sinds kort geen vaste bezetting op het plaatselijke poli- uebureau. Wel surveilleert de politie in de gemeenten overdag in gt (Auto's. Via de praatpaal bij het bureau kunnen burgers de agen- n dJen in de auto bereiken. De politie is sneller op de plek waar ze aaJ;evraagd wordt, binnen tien minuten. Voorheen duurde het [vachten soms wel een half uur. Het publiek is blij met de praat- poaal, zo zou blijken uit een enquête. ,geli ^jGcen pardon voor overvallen vrouw eefjvoRMERVEEREen 26-jarige vertegenwoordigster uit Diemen -V^ieeft gisteren dubbele pech gehad. Niet alleen werd in Wormer- ard-eer een koffer met sieraden ter waarde van enige tienduizen- D(j|en guldens uit haar auto gestolen, ze kreeg ook nog een bon. namen haar mee naar het bureau om aangifte te doen de diefstal, maar vergaten haar te zeggen dat ze niet direct c deloor het gebouw mocht parkeren. Een vastbesloten agent rjchreef zonder pardon een bon uit. enPTT komt met zegel Eurotop jen haag De PTT brengt een speciale postzegel uit ter gelegen heid van het Nederlandse voorzitterschap van de Europese IJnie. De zegel heeft een oplage van drie miljoen stuks en ver- Jchijnt op 17 juni na de Eurotop in Amsterdam. Op het exem- Jlaar zijn elementen terug te vinden van de komst van duizend delegatieleden uit alle lidstaten naar het Paleis op de Dam. De durozegel is van de hand van Mart Warmerdam uit Amsterdam '4n heeft een waarde van een gulden. Op de achtergrond komt die verbondenheid van de EU terug in de vorm van de achttien- Je eeuwse kaart van Europa. Die afbeelding is gegraveerd terug Je vinden in de marmeren vloer van de Burgerzaal in het Paleis [jip de Dam. fog geen status voor duo-moeders h^en haag Samenlevende vrouwen met een kind, de zogeheten luo-moeders, moeten nog geruime tijd wachten op een juridi- bojche status die hen beiden het volledig ouderschap geeft. Voor >aajen voorstel van regeringsfractie D66 om 'meteen' spijkers met dioppen te slaan, bestaat geen meerderheid in de Tweede Kamer, bleek gisteren tijdens het debat met staatssecretaris Schmitz in justitie over wijzigingen in het afstammings- en adoptie- ;cht. Dittrich (D66) wilde de kwestie snel regelen door aan te laken op het voorliggende kabinetsvoorstel dat adoptie van Ne- ijerlandse kinderen door één persoon mogelijk maakt. Zijn dat ook op bezwaar stuit van Schmitz, kan alleen lastekenen op steun van oppositiepartij GroenLinks. WD en PvdA m Arillen de kwestie 'met voorrang' regelen maar wachten op ad- rejies van een deskundige commissie in deze zaak. het Nederlanders in Spaan- gevangenissen niet moeilij- te maken dan nodig is, kan 30-jarige caféhouder zijn ik in Bergen op Zoom moge- niet exploiteren. Het open- ar ministerie wil dat hij, om anje gunstig te stemmen, ur formeel drie jaar cel opge ld krijgt. Bij straffen van meer n een jaar mag men vijf jaar Ten bedrijf uitoefenen. Een Spaanse rechtbank heeft j Bergenaar op 18 juni 1995 ïoordeeld tot een gevangenis- laf van zeven jaar en drie landen. Zij achtte hem schul- aan de invoer van dertig kilo Isj, een vergrijp dat in Neder- Id hooguit met een jaar wordt jstraft. De man heeft zich in I drie Spaanse gevangenissen hij achtereenvolgens in "Brd geplaatst voorbeeldig ge- Jtgen, onder meer door nauw- pet allerlei werkzaamheden te rrichten. Jn januari dit jaar werd hij als lloning daarvoor overgedra- aan de Nederlandse justitie. Janje en Nederland hebben ;fen verdrag dat hen verplicht Jtomatisch en integraal el- prs vonnissen over te nemen. Nederlandse rechter moet daarom opnieuw over de laf buigen. Het openbaar mi- Iterie wil in deze zaak de ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienste Vereniging Spierziekten luidt noodklok Wie een rolstoel nodig heeft, moet daar twintig weken op wachten. Dat is vier weken meer dan twee jaar geleden. Uit een onderzoek dat bureau Inter/View in opdracht van de Vereniging Spierziekten Nederland verrichtte, blijkt dat er nog steeds grote ontevredenheid heerst over de Wet voorzieningen gehandicapten. Met het extra geld dat het kabinet heeft uitgetrokken om de wachtlijsten in de gehandicaptenzorg te bekorten kunnen 2.200 mensen worden geholpen. Maar dat geld komt vooral aan ver standelijk gehandicapten ten goede, heeft staatssecreta ris Terpstra (welzijn) gisteren aan de Tweede Kamer la ten weten. baarn-den haag anp Vijftien procent van de mensen stoel ernstige complicaties kan die een rolstoel nodig hebben is veroorzaken. Mensen die een ontevreden over de geleverde zogeheten vervoersvoorziening kilometervergoeding) moesten daar gemiddeld vier maanden op wachten. Voor een kwart van de aanvragers bedroeg de wachttijd meer dan acht maan den. De lange wachttijden lei den in incidentele gevallen tot pijnlijke situaties. Soms werden hulpmiddelen pas geleverd na dat de aanvrager was overleden. Uit angst dat de in 1994 inge voerde wet zou leiden tot extra hoge uitgaven hebben veel ge meenten een karig beleid ge voerd, concludeert de VSN. De verwachte verdubbeling van de doelgroep, waar nu ook 65- plussers onder vallen, is echter uitgebleven. Daardoor houden gemeenten jaarlijks veel geld over. In 1995 was dat in totaal 414 miljoen gulden, voor 1996 zijn nog geen cijfers beschik baar. Het kabinet stelde voor dit jaar 65 miljoen gulden extra ter beschikking. Omdat de extra middelen resultaat afwerpen, heeft Terpstra de Ziekenfonds raad laten weten dat het geld dat dit jaar is besteed ook voor latere jaren beschikbaar is. Be halve de mensen op een wacht lijst profiteren achthonderd ge handicapten uit gezinsvervan gende tehuizen en inrichtingen van het extra geld, doordat ze kunnen doorstromen naar in tensief begeleid wonen. groningen «gpd De bemanning van rijksvaar tuigen in het waddengebied mogen geen zieke of hulpbe hoevende zeehonden meer aan boord nemen om ze naar de zeehondencrèche in Pieter- buren te brengen. Minister J. van Aartsen van landbouw, natuurbeheer en visserij vindt, dat de zeehondenstand de af gelopen jaren dusdanig ge groeid is, dat hij menselijke bemoeienissen tot het uiterste wil beperken. Van Aartsen schrijft dit in antwoord op D66vragen aan de Kamer. De bewindsman wil in het waddengebied meer ruimte voor natuurlijke processen. Een uitzondering wordt ge maakt voor zeehonden, die als gevolg van calamiteiten als olierampen of andere groot schalige milieuvervuiling en door menselijk toedoen in de problemen zijn geraakt. ,,In natuurgebieden," schrijft Van Aartsen, ,,is de struggle for life, inclusief alle prettige en nare dingen die daarbij horen, zoals geboren worden, leven, ziek zijn en sterven een normaal onderdeel van het proces." Hij vindt niet, dat het strijdig is met de wettelijke zorg voor dieren. Die zorg kan zich vol gens hem niet uitstrekken tot ieder individueel dier. Overigens verbiedt de mi nister niet, dat rijksvaartuigen worden ingezet voor het opha len van zeehonden die door particulieren zijn gevonden. Rechtsbijstand soms te duur den haag«anp Spanjaarden niet bruuskeren. „Zij verwachten en rekenen er op dat wij rekening houden met hun recht", aldus officier van justitie mr. W. Damen in Breda. „Ik eis daarom drie jaar cel, een hogere straf dan in Neder land voor de invoer van enkele tientallen kilo's hasj wordt op gelegd. Rekening houdend met de regels van vervroegde invrij heidstelling, hoeft de verdachte, die al meer dan twee jaar heeft gezeten, dan niet meer de bajes in. Hij blijft vrij man." De cafébaas daar echter de grootst mogelijke moeite mee. Door de vestigingsregels voor ondernemers kan hij met een dergelijke straf vijf jaar geen be drijf uitoefenen. „En ik heb een horecapand in Bergen op Zoom gekocht. De toekomst van mij en mijn gezin ligt in de horeca." Hij doet een dringend beroep op de rechtbank om hem niet meer dan een jaar op te leggen, als hij dan toch niet meer hoeft te zitten. De officier verzet zich daartegen. „Hij heeft lotgenoten in Spaanse gevangenissen. Als de Spaanse autoriteiten zien dat we hier zoveel lager straffen, drogen voor hen de mogelijkhe den voor uitwijzing naar Neder land op. Met drie jaar durf ik voor de dag te komen, met veel minder brengen we onze land genoten daar in problemen. Dat kan de bedoeling niet zijn." alkmaar Een pad van planken loopt over een lengte van anderhalve kilometer door de weilanden tussen de Brij- derskliniek en de Vlaamse Molen bij Alkmaar. Het project 'Working Progress' is uitgevoerd door de Japanse kunste naar Tadashi Kawamata in samenwerking met de Brijder- kliniek, een centrum voor verslavingsproblematiek. De landschapskunstenaar wil met zijn houten wandelpad de verslaafden uit hun isolement halen door eeen symbolische brug te slaan tussen hen en de 'normale' wereld. Het pad leidt dwars door weilanden. Vervolgens kunnen reizigers overstappen in een door de kunstenaar ontworpen boot en hun weg naar de stad vervolgen. FOTO ANP HANS STEINMEIER amsterdam sylvia marmelstein Het leek de normaalste zaak van de wereld: zonder moeilijk te doen nam het congres van de FNV gisteren een motie van de Vrouwenbond aan om meer vrouwen op hoge plaatsen zetten. Het FNV-bestuur stemde meteen toe. Dat lijkt ook logisch, want de bonden ver langen zelf tijdens CAO-onderhandelingen ook van de werkgevers dat zij meer vrouwen aannemen. In het echt was het allemaal niet zo gladjes verlopen. „Toen we begin deze week aankondigden dat we deze motie wilden indienen, barstten de emoties goed los", zegt een bestuurder van de Vrouwenbond. „Er is uren over gepraat hoe de tekst er precies uit moest zien. De motie zou volgens de bestuurders van de vakcentrale te veel de aandacht vestigen op het aantreden van de nieuwe FNV-voorzitter Lodewijk de Waal." De perikelen die zich hebben afgespeeld rond de kandidaatstelling van De Waal zijn bekend. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat vice-voorzitter Ella Voge laar voorzitter van de vakcentrale zou worden. Ze be sloot echter plotseling zich niet kandidaat te stellen. De Waal had namelijk gezegd dat hij niet onder Vogelaar wilde werken. Vogelaar hield vervolgens de eer aan zichzelf. Het spijtige gevoel dat na honderd jaar FNV nog steeds geen vrouw aan de top van de vakbeweging komt te staan, zit diep bij de bonden. „We steunen Lo dewijk omdat er geen andere kandidaat is, maar we hadden liever Ella gehad. Daar denkt bijna iedereen binnen onze bond zo over", zegt een woordvoerder van de Bouw- en Houtbond. „Ella zou het goed hebben ge daan." Alsof de hele voorgeschiedenis rondom de kandi daatstelling van De Waal al niet pijnlijk genoeg was, kondigde een aantal bestuurders van de Vervoersbond acties aan. Ze wilden tijdens het congres posters op hangen waarop zij hun onvrede duidelijk maakten. „Maar De Waal dreigde de motie van de Vrouwenbond niet aan te nemen als de acties door zouden gaan", zegt de populaire Rotterdamse artieste Carrie, door de Vrouwenbond uitgenodigd om het congres op te luiste ren met een toespraak. Dus waar kon de actie worden gevoerd, zonder dat De Waal er iets van merkte? Het damestoilet natuurlijk! In de middag werden de deuren van de wc's dus ver sierd met geheimzinnige teksten: 'De ideale maten van onze voorzitter zijn 90-60-90. Wanted: Voorzitster! De Bond loopt voorop met een vrouw aan de top. En nieuw bondsbestuur gezocht: 4 vrouwen, 4 mannen (mits geschikt) en 1 voorzitster', luidden de oproepen. De posters waren ondertekend door Truusje Kwadraat. De naam verwijst naar FNV-Kwadraat, de werktitel van de nieuwe fusiereus waarin de Industrie bond, Dienstenbond, Vervoersbond en Voedingsbond volgend jaar opgaan. Ook de faxapparaten in de RAI begonnen plotseling pagina's uit te storten met rare teksten. De Vrouwenbond pakte het directer aan. Bestuurder Dijkstra sprak onomwonden over een 'gemiste kans' en Carrie liet zien dat ze niet voor niets uitgenodigd was. „Ik wil niet geloven dat de FNV, die bond waar ik diep in mijn hart zo groots mee ben, toch een klotenbond zou zijn. Een bond met kloten ja, die best eens een voorzitter met tietjes zou mogen hebben", grapte ze voor een volle zaal. Het optreden kreeg een grandioos applaus, maar vol gens Carrie heeft haar komst heel wat voeten in de aar de gehad. „Ik mocht eigenlijk niet komen van de vak centrale. De Vrouwenbond heeft mij daarom onver wacht aangekondigd als extraatje, een soort cadeautje. Maar de inhoud mag duidelijk zijn: De Waal heeft al een smetje voordat hij als voorzitter begint. Er zijn mensen met serieuze problemen die afzien van het inroepen van rechtsbijstand in verband met de kosten. Dit 'on bedoelde effect' veroorzaakt de in 1994 ingevoerde Wet op de rechtsbijstand. Dat concludeert de Vereni ging voor Rechtshulp in een rapport dat gisteren aan staats secretaris Schmitz van justitie is aangeboden. Het rapport ba seert zich op de praktijkgevallen bij onder andere de bureaus voor rechtshulp. De vereniging vindt dat 62 procent van de Nederlandse be volking aanspraak moet kunnen maken op door de overheid ge subsidieerde rechtshulp. Daar toe moet de inkomensgrens voor gefinancieerde rechtshulp omhoog. Momenteel is de doel groep door de wet terugge bracht tot 43 procent. PvdA'er Woltjer vindt het genoeg den haag anp PvdA-Kamerlid Eisso Woltjer stopt ermee. Hij vindt het na vijftien jaar Europarlement en vier jaar Tweede Kamer wel ge noeg, zo heeft hij het partijbe stuur laten weten. Woltjer werd in 1994 tegen zijn zin in de ver nieuwingsdrift van toenmalig partijvoorzitter Rottenberg uit het Europees Parlement wegge haald. De delegatieleider van het PvdA-smaldeel in Europa kreeg als doekje voor het bloed en een Kamerzetel. Daar kwam hij niet uit de verf. De eerste man in Europa bracht het in de Kamer niet ver der dan backbencher. In een vraaggesprek met HP/De Tijd van deze week zegt hij: „Ik zag er echt tegenop. Ik had een zeer prestigieuze functie. Ik was de legatieleider, vice-voorzitter van de socialistische fractie en eind verantwoordelijke voor alle bui tenlandse aangelegenheden. Ik zat met mijn neus bovenop gro te internationale ontwikkelin gen, zoals de omwenteling in Oost-Europa". In Den Haag Vandaag spuide hij gisteren ook kritiek op de Kamerfractie. Die kenmerkt zich door een gebrek aan 'socia le cohesie' en 'haantjesgedrag'. Volgens Woltjer schaadt de mentaliteit van 'zelfstandige kruideniers', waar elk fractielid op zijn eigen winkel past, de in houd van het debat. Zijn collega Van der Ploeg is het oneens met Woljers opvat tingen. Hij ervaart de fractie* juist als 'een warm bad'. Vol gens hem is niets mis met de onderlinge solidariteit. Onbegrip bij circussen over advies om optreden wilde dieren te verbieden r jan vriendAlkmaarse dierenbeschemiers. Als de ..Het is goed dat de overheid eisen stelt terecht kunnen. „We bestrijden niet ben", oppert circusdirecteur! wilde dieren maar uit de piste verdwij- aan de omstandigheden van dieren", dat de dieren bij circussen goed wor- tini. „En dan moeten ook alle alkmaar «jan vriend De circusdirecteuren snappen er niks meer van. Komen ze zonder wilde die ren, krijgen ze commentaar van het hooggeëerde publiek. „Waar zijn de tij gers en de leeuwen?", vraagt het volk rond de piste dan na afloop. En toch heeft een Alkmaarse raadscommissie deze week geadviseerd dat optredens met wilde dieren in die stad moeten worden verboden. „Niet passend in deze tijd", vinden de dierenbescher mers. „Wie wilde dieren wil zien, kan ook in een safaripark terecht." De commissie gaf gehoor aan een drin gende oproep van de plaatselijke afde ling van de Dierenscherming. Die is overigens niet tegen het gebruik van alle dieren in circussen, zoals de lande lijke afdeling. De Alkmaarse afdeling is vooral tegen het gebruik van wilde die ren voor het amusement. Paarden en honden moeten kunnen, vinden de Alkmaarse dierenbeschemiers. Als de wilde dieren maar uit de piste verdwij nen. In Nederland zijn achttien circussen, waarvan de veertien grote zijn aange sloten bij de Vereniging Nederlandse Circus Ondernemingen. Niet allemaal reizen ze met een tent rond: er zijn ook een paar grote bedrijven die alleen voor wintercircus (of kerstcircus) zor gen. VNCO-voorzitter Martin Hanson schat dat in Nederland ongeveer vijftig tijgers, leeuwen en olifanten voor cir cussen optreden. En dat is de Dierenbescherming een doorn in het oog. „Het leed van met name de katachtige roofdieren in cir cussen is niet meer passend in deze tijd waarin de nadruk wordt gelegd op de bescherming van dieren", vindt be stuurslid Martin Dekker van de Dieren bescherming. Om de circussen de kans te geven om te schakelen, bepleit hij een overgangsperiode tot het jaar 2000. ,Het is goed dat de overheid eisen stelt aan de omstandigheden van dieren" zegt circusdirecteur Hanson. „Kooien horen ruim te zijn en het vervoer moet met veilige auto's gebeuren. De laatste jaren is op dat gebied veel verbeterd. De tijd dat beren in kisten werden ver voerd, is voorbij. Gewonde dieren of zwepen kom je in Nederlandse circus sen niet meer tegen. In het circus wor den wilde dieren zelfs ouder dan in de natuur of in dierentuinen. Ze planten zich ook voort. Dat is toch een teken dat ze het naar hun in hebben?" Hanson: „Uit ervaring weet ik dat het Alkmaarse publiek graag leeuwen en tijgers wil zien. Ik vraag me daarom af of die raadscommissie het standpunt van de achterban verkondigt. En stel dat er helemaal geen wilde dieren meer in circussen mogen optreden. Moeten we onze dieren dan afmaken?" Dierenbeschermer Dekker schat in dat 'overbodig' geworden dieren in parken terecht kunnen. „We bestrijden niet dat de dieren bij circussen goed wor den verzorgd. Maar wat ze doen blijft slepen met beesten. En je kunt je afvra gen welke methodieken worden ge bruikt om een leeuw door een bran dende hoepel te laten springen, terwijl je weet dat zo'n dier van nature doods angst heeft voor vuur". Directeur Willem Smitt van het Staats circus van Moskou ziet het genuan ceerder dan zijn collega Hanson. „Leeuwen en tijgers zijn te groot om in kooien mee te laten reizen. Het gebruik van dieren past niet meer in het den ken van deze tijd. We hebben het die renbevrijdingsfront al een keer langs gehad. Daarom zijn wij met dit soort acts gestopt. Maar als er een vast cir cusgebouw zou komen met ruime kooien, zie ik geen problemen". „Als de overheid bij ons ingrijpt, laat ze dan ook wat doen aan oude dametjes die op een kleine flats honden heb ben", oppert circusdirecteurToni Bol- tini. „En dan moeten ook alle vogels uit kooitjes worden bevrijd. Ik snap niet dat die dierenbeschermers hun zin krijgen, want het is maar een klein groepje dat protesteert Niet waar. menen de dierenbescher mers. „Heel veel mensen vinden dat je dieren niet als amusementsobject kunt gebruiken. Ze gaan naar het circus voor de clowns en nemen de dieren voor lief. Het is te hopen dat onze wet houder deze zaak snel met andere ge meenten gaat bespreken, zodat het tot een landelijk verbod komt." Eigenlijk voelen burgemeester en wet houders van Alkmaar nog niet voor een verbod van wilde dieren in de piste. „Alleen als het onevenredig dierenleed teweeg brengt", luidt hun standpunt. Maar nu de commissie het scherper stelt, gaan ze de kwestie volgende week opnieuw bespreken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3