Creatieve Kamer zet Ritzen klem 'Alleen porseleinen varkens overleven de pest' Feiten &Meningen Het Oslo-proces is morsdood VRIJDAG 30 ME11997 NIEUWSANALYSE Een jaar geleden koos Israël Likuds Benjamin Neta nyahu tot minister-president. Inmiddels is een totale staat van verlamming ontstaan in de Israëlische poli tiek. De linkse partijen voeren oppositie waar niemand iets van merkt en rechts regeert zonder beleid. In het afgelopen jaar is het Oslo-vredesproces eerst in coma geraakt en daarna overleden. Iedereen weet het, maar weinigen durven de macabere waarheid onder ogen te zien. Liever houden de partijen nog de schijn op, zoals deze week bij de topconferentie van Netanyahu en pre sident Hosni Mubarak van Egypte in Sharm el-Sheich. Dat 'Oslo' morsdood is en dat Israëliërs noch Palestij- nen zin hebben het nieuw leven in te blazen, blijkt vooral uit de schijnargumenten waarmee ze zich ver zetten tegen een hervatting van de onderhandelingen. Netanyahu zegt dat hij pas weer wil praten als de Pa lestijnse Autoriteit (PA) ernst maakt met de bestrijding van de terreur en alle overige in de verdragen vastgeleg de verplichtingen nakomt. Het is minder een argument dan een excuus. De regering van Yasser Arafat bestrijdt militante elementen in de Palestijnse samenleving zo fanatiek dat de Palestijnse mensenrechten ernstig in het gedrang zijn gekomen. Terreuraanslagen tegen Is raëliërs zijn zeldzaam en uit niets is gebleken dat Arafat 'het licht op groen heeft gezet', zoals premier Neta nyahu na de aanslag van maart in Tel Aviv met grote stelligheid beweerde. En wat het nakomen van ver plichtingen betreft, is de Palestijnse Autoriteit niet nala- tiger dan de Israëlische regering. PA-president Yasser Arafat houdt vol dat hij het vre desoverleg zal blijven boycotten zolang Israël doorgaat met de bouw van nederzettingen. Het verschijnen van de eerste bulldozers bij Har Horna, de omstreden Israë lische wijk in een Arabisch deel van Jeruzalem, was voor hem de druppel die de emmer deed overlopen. De nederzettingenbouw is in strijd met de Oslo-akkoorden, zegt Arafat. Maar hij moet beter weten. Premier Jitschak Rabin, op zoek naar meerderheidssteun in de Knesset, stond er destijds op dat zoiets niet in de overeenkomst zou worden vermeld. Het Israëlische dagblad Ha'aretz voerde deze week een vraaggesprek met Arafat. Het leverde weinig meer op dan de gebruikelijke handvol ontwijkende en niet ter zake doende antwoorden. Opmerkelijk was alleen wat Arafat zei over zijn reden voor het staken van het overleg. ,,In de Oslo-akkoorden staat niets over het stopzetten van de nederzettingenbouw", merkt de in terviewer op. Arafat: „Niet waar. Netanyahu moet ze maar eens goed nalezen. De Amerikanen hebben ons bijvoorbeeld een brief met garanties gegeven en zij zeg gen dat er geen demografische wijzigingen mogen wor den uitgevoerd in de Palestijnse gebieden, met inbegrip van Oost-Jeruza- lem." De brief bevat niet meer dan een Ame rikaanse geruststel ling, waarmee hij de Palestijnen naar Madrid wilde lok ken. Ze is geen over eenkomst tussen Is raël en de Palestij nen en heeft niets te maken met de Oslo akkoorden. Met an dere woorden: Arafat geeft toe dat de tekst van Oslo hem wat de neder zettingenbouw be treft met lege han den laat staan. Dat is de letter. Maar hoe zit het met de veel bezon gen 'geest van Oslo', die sfeer van onderling vertrouwen en die gezamenlijke hoop op een betere toekomst? Die geest is precies een jaar geleden in paniek op de vlucht geslagen, toen Israël Shimon Peres verruilde voor Ben jamin Netanyahu. De nieuwe premier heeft van het be gin af aan gedaan wat hij in zijn verkiezingscampagne had beloofd, namelijk niet meer van Oslo in de praktijk brengen dan waartoe Israël minimaal was verplicht. En zelfs dat absolute minimum de terugtrekking uit een deel van Hebron en de vrijlating van vrouwelijke gevan genen wilde hij pas uitvoeren onder de druk van Pa lestijns geweld en Amerikaanse overredingskracht. Om dat hij nooit in Oslo heeft geloofd, is Netanyahu ook nooit besmet geraakt door het 'Oslo-virus'. Dat hij met de nederzettingenbouw niet handelt 'in de geest van Oslo', kunnen de Palestijnen hem dus moeilijk verwij ten. Het probleem met het Oslo-proces is dat het succes ervan totaal afhangt van de geestdrift die de partijen er voor kunnen opbrengen. Het is een uniek experiment in het opbouwen van een nieuwe staat onder uiterst moeilijke omstandigheden, die niet allemaal in het ka der van een overeenkomst zijn te vatten. Wie de stagnatie van het afgelopen jaar beziet, moet bedenken dat ook onder Rabin en Peres de ene crisis de andere opvolgde. Maar omdat de partijen van goede wil waren al was het alleen maar omdat ze zelf hun handteke ningen hadden gezet werd er altijd wel een uitweg gevonden. Om dezelfde reden konden ze leven met een 'soepele uitleg' van de akkoorden door de andere kant. Voor Netanyahu is Oslo daarentegen een stiefkind, iets dat hem is opgedrongen en waarvan hij het liefst zo snel mogelijk wil worden verlost. Net als destijds kam- pioen-tijdrekker Jitschak Shamir is hij als premier een anti-pragmaticus. De wereld moet zich aan hem aan passen en niet andersom. Het wordt tijd, zegt hij, dat de Palestijnen, de Amerikanen en de Europeanen hun ver wachtingen lager afstellen. Zijn alternatief voor het Os lo-proces houdt hij vooralsnog geheim, als het al be staat, maar hij weet precies te vertellen hoe het afloopt. Israël zal op de Westelijke Jordaanoever niet meer dan een symbolisch gebaar maken als het gaat om het op geven van bezet gebied. Een Palestijnse staat zal voor eeuwig een luchtspiegeling blijven en een compromis inzake Jeruzalem is ondenkbaar. De crisis in het vredesproces heeft niets te maken met nederzettingenbouw of terreurbestrijding, maar al les met het ontbreken van ieder uitzicht op vruchtbare onderhandelingen over de definitieve status van de be zette gebieden. Het Oslo-proces is dood. Geen topcon ferentie tussen Netanyahu en geen hervatting van de Palestijns-Israëlische onderhandelingen kunnen het meer tot leven wekken. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Netanyahu (links) had deze week een topontmoeting met de Egypti sche president Mubarak. FOTO EP A Meedenken over OV-kaart brengt minister in problemen Jo Ritzen zit weer eens in de knel. Deze keer niet door een blunder van hemzelf, maar van de minister-president. Als Wim Kok de vrijdag voor Pinksteren de hopeloos verdeelde paarse coalitiepartijen niet had opgeroepen om 'crea tief mee te denken' over de beste vorm van de OV-studentenkaart, had Jo het dezer dagen niet zo moeilijk gehad. Door het publiekelijk mee denken zijn de verschillen in de coalitie vrijwel onoverbrugbaar geworden. Nu zit hij met de handen in het haar. Ritzen moet de onderhan delingen met de NS en de bus bedrijven nog succesvol afron den èn de Kamer tevreden stel len. Een bijna onmogelijke op gave, zeker na het spoeddebatje van gisteren. Ga maar na: met welk onderhandelingsresultaat hij ook thuis komt, een meer derheid in de Kamer is niet te vinden. Of ten koste van heibel in de coalitie. Stel dat het meester-onderhan- delaar Ritzen lukt de nog reste rende 80 miljoen gulden tussen zijn bod (500 miljoen) en dat van de openbaar-vervoerbedrij- ven te overbruggen. Er komt dan een studentenreiskaart die beduidend slechter uitpakt dan de huidige kaart. Bij deze 'uit/t- huis-kaart' kunnen uitwonen den alleen nog maar in het weekend gratis reizen en door deweeks met korting. Studenten die nog thuis bij hun ouders wonen, mogen wel doorde weeks gratis reizen en in het weekend met korting. Nu kun nen studenten dat nog zelf be palen. Bijna negentig procent van alle 500.000 studenten kiest voor deze peperdure weekkaart. In de Kamer is alleen de PvdA te porren voor deze oplossing. De WD is helemaal tegen een ver plichte OV-studentenkaart en wil dat de studenten hun geld (72,50 gulden) gewoon terug krijgen. D66 vindt deze kaart te mager en zo denkt het voltallige monsterverbond van de opposi tiepartijen CDA, GroenLinks, SP, de kleine christelijke partij en er ook over. Het nare voor Ritzen is dat zelfs de steun van de PvdA zeer voor waardelijk is. Als rechtgeaard sociaal-democraten hebben ze een 'zwakke' groep ontdekt die met deze kaart extra getroffen wordt: studenten op kamers die vanwege hun studie toch moe ten reizen. Die moeten hun trein- en buskaartje in dit geval zelf gaan betalen. De PvdA wil nu dat deze groep het recht krijgt de huidige studentenkaart te behouden met bijbetaling. Dat geld kunnen ze bij Onder wijs lenen. Een idee dat zo slecht wordt ge vonden, dat en het tekent de sfeer in de coalitie bij deze kwestie door een coalitiege noot al naar de pers werd gelekt nog voordat de PvdA er zelf mee kon komen. Ritzen voelt er ook weinig voor, omdat studenten Minister Jo Ritzen. voor de invoering van de eerste OV-kaart in 1991 dit soort ritjes zelf betaalden zonder dat ie mand piepte. De kans is daar door levensgroot dat Ritzen straks de enige fan van zijn ei gen onderhandelingsresultaat is. Stel dat Jo Ritzen zijn tegen stander aan de onderhande lingstafel weet te overbluffen, nog wat extra geld bij elkaar schraapt en de huidige OV- kaart weet te handhaven. In dat geval krijgt hij de handen van de meeste Kamerleden wel op elkaar. De oppositie is voor deze variant, zonder overigens aan te geven waar de minister dat ex tra geld kan vinden. Dat doet D66 wel. Het financië le brein Bert Bakker heeft zo maar 160 miljoen gulden ge vonden. Het Kamerlid snoept dat af van het budget voor de verruiming van de aanvullende beurs (dat studenten van min der draagkrachtige ouders krij gen) en door de basisbeurs de komende jaren niet mee te la ten groeien met de inflatie. Jammer genoeg voor D66 pik ken PvdA en WD dit niet. De socialisten niet omdat het ten koste gaat van de lagere inko mens: de liberalen niet omdat het indruist tegen de afspraken in het regeerakkoord. Bakker wist immers al drie jaar geleden dat op de studentenkaart 500 FOTO GPD CEES ZORN miljoen gulden zou worden be zuinigd. WD-woordvoerster Monique de Vries vindt dat de D66'er slappe knieën heeft ge kregen nu de studenten plotse ling 'au' roepen. De Vries vroeg zich spottend af of de verkie zingscampagne van D66 al was begonnen. Deze 'dubieuze voorstellen' drijven bovendien alleen de prijs van de kaart maar verder op. En als dat be drag van 160 miljoen zo gemak kelijk opgehoest kon worden, wist de WD wel een paar pos ten waar dat geld beter aan be steed kon worden. „Op geen enkel moment", zo waarschuw de De Vries, zal de WD hiermee instemmen. „En als Ritzen er toch mee komt, dan hangt d minister", voegde zij er in d< wandelgangen dreigend aan toe. Voor het eerst wees Ritzen p bliekelijk op de 'reële mogel heid' dat de kaart helemaal dwijnt. „Ik wil geen kaart tej elke prijs." In dat geval heef s de volledige steun van de V\ maar zal de rest van de Kam zijn hoofd eisen. Hoewel, D(| heeft vorig jaar nog geroepe dat de huidige kaart ten dod opgeschreven was en dat de studenten de 72,50 gulden r in het handje moesten krijgt Wellicht dat ook andere Kar leden er mee kunnen leven blijkt dat de NS stiekem mei] een eigen reiskaart komt oiïf deze aantrekkelijke doelgroi alsnog de trein in te krijgen. Zeer waarschijnlijk is het all maal niet. Vooral de PvdA hfj het openbaar vervoer, de ve keersveiligheid en het miliei hoog in het vaandel staan. E partij zal niet zomaar akkoo gaan met de afschaffing van OV-kaart. Ais kennelijke pla: stoot adviseerde de PvdA'er ter Rehwinkel desnoods derij Lovers (van de trein na IJmuiden) in zee te gaan. 0< dit geval zal Ritzen dus in h< ie zand bijten. Lijnrecht in strijd met de bo schap van zijn politieke baa smeekte Ritzen de Kamer d< ook vooral niet creatief mee denken. „Laat het kabinet o derhandelen en wacht waai e ik kom", was het 'indringen verzoek' van de geplaagde r e nister. De boeienkoning uit Zoetermeer kan nu geen las Kamerleden gebruiken om Dj uit zijn netelige positie te re ii den. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Het bedrijf van varkensboer Mari Melis is schoon, steriel en gegarandeerd pestvrij. Toch lig gen de stallen van hem en tien tallen lotgenoten al dik 110 da gen braak. De boeren kunnen slecht wennen aan het leven zonder varkens. In het gevecht tegen de moedeloosheid ver nieuwen ze hun stal. Maar lege stallen brengen niks op, van daar dat steeds meer boeren een baan zoeken. Het varkentje zit op z'n gat, kijkt guitig omhoog en lacht. Met zes soortgenoten siert hij de ven sterbank in de keuken van var kensboer Mari Melis. De porse leinen beeldjes zijn de enige varkens die de familie nog mag hoeden. „Hoe lang nog", vraagt Melis zich af. Bij het bedrijf komt geen cent meer binnen, noodgedwongen snijdt de fami lie het vet van de ribben. In de boeken is het bedrijf van Melis terecht gekomen als het eerste geval van varkenspest. Op het moment dat de gezond heidsdienst in Boxtel het slechte nieuws bekend maakte, waren vermoedelijk reeds tientallen bedrijven besmet. De varkens houder is boos op de overheid. „Met vaccinaties zouden alle problemen uit de wereld zijn. Het vlees wordt er niet slechter van." Aan de keukentafel vertellen Mari en echtgenote Rian hun verhaal. Het kan nu, in normale omstandigheden laat de zorg over het familiebedrijf slechts een korte pauze toe. Op het erf staat een varkensschuur, waar 1500 varkens kunnen huizen. In de omgeving zijn tientallen van deze bedrijven te vinden. Om zeven uur 's ochtends be gint Melis met voeren. Daarna vólgen het eigen ontbijt en het onderhoud aan de stallen. Schoonmaken, varkens laden, nieuwe erin zetten, de lunch en besprekingen met zakenrelaties vullen de dag. „Na de middag pauze wil ik om half vier in de stal zijn, anders ben ik niet om zeven uur klaar. Er zijn altijd klusjes te doen. De varkens worden om vijf uur automatisch gevoerd, maar ik wil er wel bij zijn." Dit ritme is ernstig verstoord. Varkensboer Mari Melis heeft nu „Ik leef nu 164 uur per week met de pest. 's Ochtends sta ik een uurtje later op. Op het nieuws hoor ik direct over nieu we pestgevallen. Pas als het veertig dagen stil is, kunnen we denken aan een nieuwe start." De zorgen zijn van het gezicht van Melis te lezen. De onzeker heid knaagt aan hem. Zijn er straks nog varkens te koop voor een betaalbare prijs? En wat voor eisen stelt de overheid? Resteert er voldoende eigen ver mogen om een nieuwe start te maken? Hij vermant zich. „Ik Van Aartsen wil fokverbod varkens Landbouwminister Van Aartsen wil op korte termijn een fokver bod voor varkens in delen van het varkenspestgebied. Vandaag of maandag stuurt hij de Tweede Kamer een brief waarin hij zo'n 'inseminatieverbod' aankondigt. Dat is gisteren uit be trouwbare bron vernomen. Van Aartsen zei bij het laatste overleg met de Kamer een fokver- bod-op dat moment nog niet nodig te vinden, maar op termijn zeker ook niet uit te sluiten. Nu de varkenspest blijft voortwoe keren valt aan een inseminatieverbod niet langer te ontkomen, stelt Van Aartsen. De biggen die worden verwekt gaan namelijk vrijwel zeker rechtstreeks naar de destructiefabriek. DEN HAAG ANP moet positief blijven. Ik heb dit werk altijd met liefde en plezier gedaan. Het heeft geen zin je zelf de grond in te werken. We moeten vooruit. Financieel beleeft Melis zware tijden. Minister Van Aartsen kwam kort na de slechte tijding bij hem op het erf. „Hij vertelde dat mij niets te verwijten viel." Zijn ambtenaren dachten er an ders over. Boeren moeten te genwoordig binnen 48 uur mel den dat varkens zijn vervoerd. „Ik doe eens in de week de boekhouding", zegt Melis „Soms meld je dezelfde dag, maar er kan ook vijf dagen over heen gaan." Dat viel de ambtenaren ook op. De opkoopregeling biedt de be smette bedrijven de dagwaarde van de veestapel, maar Melis kreeg net als veel andere boeren een strafkorting van 35 procent. Melis vindt de sanctie schanda lig en buitensporig. „Een be keuring is op zijn plaats bij een overtreding. Maar daar hoort een vast bedrag voor te staan. Een Mercedesrijder die door rood licht rijdt krijgt, toch ook niet een deel van de dagwaarde als boete?" Overleven is nu het motto. Tot voor kort kwam de vrachtwagen van de slachterij om de veertien dagen langs. Per keer leverde Melis zo'n honderd vetgemeste varkens. Nu teert hij op de een malige uitkering voor het opko pen van de varkens. Het is geld dat eigenlijk hard nodig is om straks nieuwe biggen en zeugen te kopen. Het lot van veel boeren ligt deels in handen van de Rabo bank, veruit de grootste krediet verlener in de streek. Het on derkomen in Boekei is fors en ook de inrichting duidt op wel stand. Qua uitstraling kunnen de bibliotheek, het stadhuis en het postkantoor bij lange na niet aan dit pand tippen. Directeur J.L. Graven heeft 310 boeren als klant, waarvan 140 varkenshouders. Volgens hem zijn de druiven vooral zuur voor de eerste slachtoffers van de pest, onder wie de familie Melis. „De prijzen van varkensvlees zijn door de pest flink gestegen. Boeren die nu met pest worden geconfronteerd, beuren daar door beter. Dat kan vijftig pro cent schelen. De eerste slachtof fers moeten de langste tijd over bruggen. Bovendien zijn zij het zwaarst getroffen door de straf kortingen." Veel boeren hebben een krediet van wel acht ton uitstaan. De maandelijkse rentelasten bedra gen 4000 gulden. Varkenspest of niet, dat bedrag moet betaald worden. „De boeren hoeven echter niet af te lossen op de le ning", zegt Graven. „En de op brengst van de opkoopregeling stallen de meeste boeren bij ons. Als geste betalen wij de ho gere rente van een spaarrege ling uit. Per saldo hoeveel veel boeren daardoor weinig te beta len." Mari Melis zou graag 'uit wer ken' gaan, maar een hernia ver hindert hem een tijdelijk dienst verband aan te gaan. Hij noemt het 'een geluk bij een ongeluk' dat de kwaal in de?e periode van varkenspest is opgetreden. „Met een volle stal is het moei lijk revalideren." Andere boeren in de streek heb ben het vrije ondernemerschap wel ingeruild voor een bestaan als 'loonslaaf. Het inkomen dient om de familie te voeden. De opbrengst van de opkoopre geling blijft zo behouden voor de nieuwe start van het var kensbedrijf. De ene boer werkt via het uit zendbureau, een ander heeft zijn oude beroep van electricien opgepakt. Ton van de Vossen- berg, pestgeval 135, heeft het meest opvallende alternatief ontwikkeld. Van slachtoffer transformeerde hij tot 'bei varkensboer werkt bij een drijf dat in opdracht van Rijksdienst voor Vee en (RW) varkens ruimt bij pe: drijven. De varkenshouder uit Venh is financieel goed uit de pe; sprongen. De opkoopprijs I varkensvlees steeg dit jaar a gevolg van de toenemende schaarste van amper drie tc ruim vijf gulden per kilo. Hi Rijk kocht de 2200 varkens 0 Van de Vossenberg juist op de prijzen een voorlopige p bereikten. Mari Melis heeft zijn stal or r handen genomen, ondank; hernia. De zeugenstal is inj richt met nieuwe hokken. de buitenstaander ogen ze L» klein, maar ze zijn groter da| voorheen. Vanaf 2005 behop de overheid de zeugen vooli leven aan de ketting. „Er geldt nu een overgangs ling", zegt Melis. „De oude ken waren nog goed, ik had acht jaar vooruit gekund. IV als de pest over is, komt de genstal niet meer leeg. Van dat ik nu van de gelegenhei gebruik maak om de boel a pakken." BOEKEL CAREL VAN DER VELDEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2