'Nog verder stijgen dan nu zal moeilijk worden Bij Bernardus kan de wave worden ingezet FINALE VNA gaat op de valreep onderuit Sport Motorhuis heeft met UVS grote plannen Marco Kleijn kiest voor Quick Boys SJC - FC Lisse (za) LD Noordwijk wil in stijl afsluiten Egyptische eigenaar Harrods koopt Fulham FC VRIJDAG 30 ME11997 982 A SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356 FC Lisse is voor Marek Kujach het eindstation na een wonderlijke reis Het is nog maar twee jaar geleden dat hij op winderige polderveldjes voor pakweg twintig toeschouwers het doel van afdelingsclub DIOS in Nieuw Vennep verdedigde. Momenteel speelt Marek Kujach met hoofdklasser FC Lisse voor volle tribunes. Er zijn er maar weinig die zo snel opklommen als de bijna 27-jarige Pool, al moet hier eerlijkheidshalve worden bijverteld dat hij als junior in zijn geboorteland bij een eerstedivisieclub opgroeide. „Nog verder stijgen dan nu zal moeilijk worden. Ik zou best naar het betaalde voetbal willen, maar ja, er heeft nog nooit iemand gebeld. En amateurkampioen van Ne derland, dat is toch ook heel wat." LEIDEN LOMAN LEEFMANS De wonderlijk carrière van Ku jach begint in de Poolse stad Gdansk, bekend van vakbonds leider Walesa en de film Die Blechtrommel. Als zesjarige wordt hij uitverkoren om te ko men spelen bij de plaatselijke trots Lechia, een club die mo menteel op het hoogste, Poolse niveau uitkomt. ,,De voetbalcul tuur in Polen is niet te vergelij ken met die van hier. Het grote verschil is dat éls je wilt voetbal len in georganiseerd verband, dat in Nederland ook kan. Haal je het eerste van FC Lisse niet, dan ga je naar een lager elftal of naar een andere club in de buurt. Een grote stad als Gdansk heeft maar drie vereni gingen en daar komen dus al leen de meeste getalenteerden voor in aanmerking. De rest is aangewezen op de straat." Kujach behoorde in zijn ge boortestad dus tot de gelukki gen en belandde uiteindelijk als 16-jarige in de selectie van Le chia. Een goede toekomst als keeper lag voor hem in het ver schiet maar een vakantie naar Nederland, nu zeven jaar gele den, veranderde zijn leven voorgoed. Hij deed aan de Noordzeekust een vakantielief de "op en besloot in het kikker landje te blijven. .Sindsdien heb ik de taal geleerd, opleidin gen gevolgd, eerst voor bloem- schikker en momenteel als be heerder van informatie-syste men. Wie weet kan ik voor be drijven die zaken willen doen met Polen ook nog wat beteke nen. Kortom, mijn toekomst ligt hier. Het enige dat ik mis zijn mijn broertje en mijn ouders, die ik niet veel vaker dan een maal per jaar zie. Daar heb ik het af en toe best moeilijk mee." Kort nadat hij besloten had in Nederland te blijven, dacht Ku jach er ook weer aan om te gaan voetballen. Hij meldde zich bij afdelingsclub DIOS in zijn woonplaats Nieuw Vennep. ,,Daar hadden ze voor mij wel een plaatsje in het dertiende. Wisten zij veel wie ik was of wat ik kon. Het duurde niet lang voordat ze inzagen dat DIOS 13 niet bepaald mijn niveau was. Al snel kwam ik in het eerste en LEIDEN» WILLEM SPIERDIJK Het Motorhuis is de nieuwe shirtsponsor van UVS. De Leid- se Opeldealer heeft een nieuw systeem van sponsoring geïn troduceerd. De hoofdklasser krijgt een hogere sponsorbijdra ge naarmate de prestaties beter worden. Het Motorhuis gaat uit van een zevende plaats in de hoofdklasse. Een betere note ring levert UVS ook meer geld op. Ook zijn er extra premies voor een periodetiteP en een eventueel kampioenschap. Maar het Leidse bedrijf heeft meer plannen met UVS. Het Motorhuis wil een 'busi nessclub' opzetten zoals ook clubs in de Bollenstreek die hebben. „UVS moet een topa- mateurclub worden. Een ver eniging die jaarlijks tegen de gradatie in de hoofdklasse vecht, vind ik geen topamateur- club. Daar heb ik niks aan," al dus directeur R.J. Meeder gister avond tijdens een bijeenkomst aan de Vondellaan waar de plannen uit de doeken werden Marco Kleijn speelt volgend sei zoen voor Quick Boys. De spits van FC Lisse kwam afgelopen seizoen bij die club weinig aan spelen toe. De Hillegommer denkt bij Quick Boys een grote re kans op een basisplaats te hebben. Kleijn is niet de enige verster king van de Katwijkse zaterdag hoofdklasser. Komend seizoen komt Jurgen Faeber de gelede ren versterken. Faeber is een verdediger en speelt nu voor de reserves van ADO/Den Haag. Voorts speelt Raymond Flaton met ingang van volgend seizoen voor Quick Boys. Flaton speelt voor zondaghoofdklasser VCS, de club van de nieuwe trainer Cees Tempelaar, en is een ver dediger. Marco Kleijn had dit seizoen grote moeite met zijn rol als re serve bij FC Lisse. „Eigenlijk heb ik geen recht van spreken gezien de resultaten. Natuurlijk draaide het elftal uitstekend, Dinsdag 3 juni 19.30 uur Sportpark Duinwetering Noordwijk Marek Kujach: „Bij DIOS in Nieuw Vennep hadden ze voor mij wel een plaatsje in het dertiende. Wisten zij veel werd aan het einde van het sei zoen uitgeroepen tot beste kee per van de Haarlemmermeer. Om die titel moet Kujach nu nog glimlachen. Het wekte in ieder geval wel de interesse van het ambitieuze FC Lisse. De fu sieclub had in Xander Swinkels en Marijn Mokveld twee goede goalies zodat Kujach voorlopig werd gestald in de zondagse hoofdmacht. „Kon ik de club le ren kennen en de club mij. Ik draaide een goed seizoen. In een elftal dat het hele jaar tegen degradatie vecht, kan de keeper wekelijks een hoop laten zien." Door het vertrek van Swinkels kon Kujach afgelopen najaar opnieuw een stapje vooruit ko men. Hij werd tweede man ach ter Mokveld en toen deze sluit post zich blesseerde, was het moment daar. Bijna zeven jaar na zijn vertrek bij Lechia stond hij weer op een min of meer vergelijkbaar niveau onder de lat. En het bleef niet bij inval beurten tegen Hoek en Achilles Veen. Mokveld liet tegen het einde van het seizoen plotseling weten een wereldreis te gaan wie ik was of wat ik kon." foto kees van hooodalem maken. Kujach was opeens eer ste doelman. „Wat dat betreft is het toch een vreemd seizoen bij Lisse geweest. Zo'n slechte sei zoenstart maken met zo'n goe de groep spelers en dan toch kampioen worden. In die min dere periode zat ik een keer na de training met Mokveld te klet sen en vertelde hem dat ik bij Lisse zou vertrekken als ik vol gend seizoen geen uitzicht zou hebben op een basisplaats. Uit zijn reactie kon ik opmaken dat het toch maar beter was als ik even geduld had." De rest is geschiedenis. Ku jach beleefde alles mee. De revi val van Lisse met vorige week de kroon op het werk na de ze ge op Scheveningen. En om het kampioenschap der zater dagamateurs won de geelblau- we ploeg ook nog met 4-0 van GVW. „Er is zaterdagavond wat afgefeest, prachtig was het. Maar dat mensen dachten dat het doordoor tegen GVW wel eens mis zou kunnen lopen, dat begrijp ik niet. Lisse heeft de laatste maanden toch laten zien wat voor een professionele in stelling er is. Je mag best een avond uit je dak gaan maar daarna moet je met evenveel enthousiasme aan het herstel werken. Die 4-0 was voor mij in ieder geval geen verrassing." Mede door alle successen heeft Kujach voorlopig besloten bij FC Lisse te blijven. Met col lega, concurrent en trainings maatje Mokveld strijden om de positie voor het net. Het mag dan langzamerhand te laat wor den voor een overstap naar de profs, bij de amateurs kan je je nog zaken veroorloven die een beroepsvoetballer sterk worden afgeraden. Neem Kujachs hob by, het zogeheten inline-skating dat doorgaans vooral door tie ners wordt beoefend. „Soms ga ik speciaal naar de boulevard in Zandvoort om met een stel van die jochies op de trappetjes daar kunstjes uit te halen. Daar voel ik me in ieder geval niet te oud voor." NOORDWIJK WILLEM SPIERDIJK Noordwijk wil morgen e mooi seizoen in stijl afsluiti De club van trainer Ruud Bi ring speelt een voorronde in I toernooi om de Amstel-Cup Amsterdam tegen AFC. De w naar plaatst zich voor de pon wedstrijden in augustus en st tember, waaraan ook betaa voetbalclubs deelnemen. Trainer Ruud Bröring vi wacht pittige tegenstand AFC. „De club is onder Pim der Meent zeven wedstrijd ongeslagen gebleven. Bovi dien speelt bij die verenid vaak de frustratie dat er m aandacht gaat naar het zat dagvoetbal. Die willen er d wel invliegen." Voor Noordwijk zou het kater zijn wanneer de Ams Cup niet zou worden gehaal „Je denkt met de periodeti] een prijs te hebben, maar je a dan toch met lege hand staan." In elk geval wal Noordwijk op 6 juni nog de smijter' van het seizoen, club speelt dan op het ei; sportpark Duinwetering tej VFB Stuttgart. Tegen AFC m Noordwijk het stellen zom Patrick van Dam, die op vak tie is. SPORT OP TV VRIJDAG 18.35-19.00 RTL 5: Sportnieuws Cafe'. 18.43-18.51 Ned 2: Sportjournaal 19.00-19.46 Ned 2: Tennis: op Roland G; 19.30-20.05 BRT 1: Sport. 20.00-22.00 EURO: Voetbal uit Toulon 22.16-22.34 Ned 3: Sportjournaal. 23.00-23.40 RTL 4: Sportnieuws. 23.00-00.00 EURO: Tennis: samenvatti Roland Garros. 23.30-00.15 RTL 5: Sportnieuws. „Het is de bedoeling een aan tal bedrijven bij elkaar te krijgen die elkaar de bal toespelen. Als wij hier een aannemer of een schilder nodig hebben, kijken we ook eerst of er een Leids be drijf is dat we kunnen inschake len", stelt Meeder. Het is de bedoeling dat er op het UVS-terrein een aparte ruimte voor sponsors wordt ge creëerd. Meeder wil ook dat UVS in de" toekomst sponsor geld in de accommodatie gaat steken. „Iemand die geld be taalt voor een kaartje, heeft geen zin om in de regen te staan. Die wil droog kunnen zit ten", aldus Meeder, die ooit scheidsrechter betaald voetbal was. Het bedrijf kondigde verder aan met het Motorhuistoemooi te stoppen. Dit jaar wordt de laatste editie verspeeld. Meeder: „Het werd steeds moeilijker om geschikte data voor de wedstrij den te vinden. De kalender zat met wedstrijden om de Amstel Cup en de LD Cup al overvol." maar het kon nog beter. Ik ben zo arrogant te denken dat ik een plaats in dat team hoorde te hebben." FC Lisse wilde Kleijn graag behouden. „Maar ik wil spelen, liefst op dit niveau in het ama teurvoetbal." Tegenover het vertrek van Kleijn staat de komst van Edmund Vriesde. De verdediger van ARC, die betaald voetbal speelde bij ADO Den Haag, moet in de defensie de rol van Bert van Duyvenbode over nemen. Katwijk De w Katwijk neemt afscheid van Geoffrey Tetro en Rob Teeuwisse. Beiden keren terug naar de club waar de vorig sei zoen vandaan kwamen, respec tievelijk Devjo en Quick. Tegen over dat verlies staat de komst van Remco van der Kooy van BlauwZwart. UVS krijgt versterking van Juriaan de Vries. De voorhoede speler speelde afgelopen sei zoen voor Tonegido. Hazerswoudse voetbalclub luistert jubileum op met nieuwe tribune Sjaak Straver is apetrots op zijn bedenksel. De voormali ge voorzitter van Bernardus loopt richting het hoofdveld en wijst op het bouwwerk langs de zijlijn waar op een doorde weeks middag door een club man of zes koortsachtig aan wordt getimmerd en geschil derd. Als zaterdag de vereni ging officieel vijftig jaar oud is, moet de dijk van een tribune af zijn. Het voorlopig laatste kunstje van Straver. „Want in alle opzichten zijn we een vol waardige en gezonde voetbal vereniging geworden die met zijn tijd meegaat. Ik hoor wel eens van 'waar is zoiets nou voor nodig, we spelen volgend jaar vijfde klas'. Maar ik heb nog het motto van 'hoger, snel ler, beter' en dan zie je dat een hoop mogelijk is." RKVV St. Bernardus is de laatste van een grote reeks voetbalverenigingen die in de jaren direct na de Tweede We reldoorlog in de Leidse regio werd opgericht. De club heeft prestatief immer een beschei den rol gespeeld en stond zeker tot 1979 bij de buitenwacht be kend om de buitengewoon slechte gesteldheid van de vel den. Maar binnen de eigen Rijndijkse gemeenschap ver vulde de vereniging een voor name sociale rol. Bernardus was dé ontmoetingsplaats en de festiviteiten rond het 50-ja- rig bestaan en de manier waar op de bouw in eigen beheer van een nieuwe tribune tot standkwam benadrukken dat nog maar eens. Het agrarische karakter van de vereniging en de toevoeging RK verdwenen in de loop der tijd maar oranjewit heeft die centrale plaats weten te behouden. De op 1 juni 1947 in het le ven geroepen voetbalclub huurt bij boer Heemskerk in het buurtschap Groenendijk een weiland dat met dikke kalklijnen en geheide doelpalen tot speelveld wordt opgedoopt. Een baarhuisje van het kerkhof doet dienst als kleedkamer en drie jaar na de oprichting wordt een in Vlaardingen op de kop getikt partijtje hout door een groep vrijwilligers tot een clubhuis vertimmerd. Het blijft echter behelpen, want als Heemskerk met paard en wa gen erop uittrekt, moet het spel worden stilgelegd. Nog in 1970 wordt een wedstrijd tussen Bernardus en Sleutels onder broken omdat een loslopend varken de elftallen opjaagt. Sjaak Straver, die in totaal 28 jaar de voorzittershamer zou hanteren, had toen al lang door dat Bernardus een nieuw on derkomen moest krijgen. „Ja ren heb ik gevochten om van Groenendijk naar de wijk Rhy- nenburg te verhuizen. De ge meente Hazerswoude wilde er niet aan, zag meer in een fusie met Hazerswoudse Boys op één terrein. De twee clubs wa ren daarvoor te verschillend van aard hoewel van een rivali teit zoals bijvoorbeeld tussen SJZ en Meerburg nooit sprake is geweest. Straver zag in augustus 1980 een grote wens in vervulling gaan. Op een nieuwe complex langs de spoorbaan Alphen - Leiden kon Bernardus voortaan voor vol worden aangezien. Sportief gezien bleven de pres taties pover. Bernardus kende bescheiden hoogtepunten zoals het behalen van de na- competitie van de afdeling Lei den, in 1966, toen tegen de drieduizend toeschouwers het veld omzoomden tijdens duels tegen VTL en SVLV. Grote man in dat elftal was Pim van Wet ten die in totaal 19 jaar in het eerste zou spelen. Hij maakte ook de eerste promotie in 1974 naar de vierde klasse van de KNVB mee. Sindsdien schommelt de club tussen die klasse en de af deling. Ook in het afgelopen seizoen was het weer raak. De hoofdmacht degradeerde kans loos naar de vijfde klasse, vol gens Straver het enige smetje op het jubileum. „Maar het is een jonge ploeg die volgend seizoen weer omhoog gaat. Met een nieuwe sponsor en een doelgericht beleid moet het lukken", zegt hij zelfverzekerd. De verhuizing van de club was niet de enige grote veran dering onder het bewind van Straver. Kapelaan Norbertus was in de jaren vijftig niet weg te denken bij de vereniging maar Straver schafte later het predikaat RK af. „Dat was zeker bij de oudere leden tegen he zere been maar ik vond dat d vereniging voor iedereen ope; moest staan." Op de nieuwe locatie moei er dan een egaal veld ligge binnen de club verliep niet tijd alles even gladjes. Er ware diverse bestuursstrubbelingei gedwongen trainerswisselinge en hoewel de jeugd- er wenafdeling groeide, speelt het vlaggenschip bij de mai nen een zeer marginale rol het regionale voetbal. „Dat zi zaken die zich bij iedere clu voordoen en waarvan ik vit dat die bij een jubileumfee maar beter onbesproken kui nen blijven. Wat telt is dat Be nardus altijd een belangrijl plaats in de plaatselijke g meenschap heeft behouden. Als voormalig voorzitter we Straver gevraagd plaats te n men in de jubileumcommissi „Zogenaamd om de jongen wat in toom te houden ma het omgekeerde bleek waar. •was eens een keer op bezoi bij Meerburg en daar raakte verliefd op de tribune. Van dat moment heb ik geijverd o er hier ook een te krijgen, een cadeau van de leden de club." En dus wordt komende z terdag een kant en klaar 'vak- opgeleverd. De manier waarc dit bouwproject werd gerea! seerd, typeert volgens Strav zijn club nog het best. Het b nodigde geld werd voor ef groot déél door lokale sponso en instellingen bij elkaar bracht. Vervolgens werden al 204 zitplaatsen voor honde: gulden aan de man gebrac een stak een clubje wat oude leden onder leiding van C Zandbergen belangenloos hun vrije tijd in de bouw. heb plaatsnummer 204", wi Straver naar de meest lini zitje op de nieuwe grandstari „Want het is de bedoeling i ik in de toekomst de wave inzetten." LOMAN LEEFMANS LONDEN GPD Mohammed Al Fayed, eigenaar van het warenhuis Harrods in Londen en het Ritz hotel in Parijs, kocht zich gisteren een plaats in het Engelse voetbal. Voor een be drag van 30 miljoen pond (zo'n 90 miljoen gulden) nam hij het net naar de tweede di visie gepromoveerde Fulham over. Fulham is een beroemde Londense club met tot voor kort een voorzitter die ook een natio nale bekendheid is, BBC-voetbalcommen- tator Jimmy Hill. Het aantreden van Fayed betekent dat Fulham verzekerd is van publiciteit, ook als de sportieve prestaties daar geen aan leiding toe geven. Egyptenaar Fayed voert al jaren een hevige strijd met het politieke establishment omdat al zijn pogingen de Britse nationaliteit te verwerven stuklopen. Dat was de achtergrond van het enorme politieke schandaal dat Fayed ontketende met de onthulling dat hij (conservatieve) parlementariërs geld had betaald in ruil voor het stellen van vragen in het Lager huis. Het heeft er alle schijn van dat Fayed nu via de glamour van het voetbal zijn plaats in de Britse elite wil veroveren. Hij kondig de gisteren al 'substantiële investeringen' en de aankoop van nieuwe spelers aan om de club op een hoger plan te brengen. Jimmy Hill, bij het grote publiek vooral bekend als de 'kinnebak', maakte enkele weken geleden een einde aan een tienjarig voorzitterschap van Fulham, de club waar voor hij van 1952 tot '61 als voetballer uit kwam. Hill zei af te treden omdat hij niet beschikt over de tien miljoen pond (ruim dertig miljoen gulden) die volgens hem nodig is om Fulham weer op het hoogste plan te brengen. „Ik hoop voor Fulham dat zich iemand aandient die zo'n som wel op tafel kan leggen", zei hij toen. Fayed heeft geld genoeg, hij neemt de 14de plaats in op de ranglijst van rijkste Britten met een fortuin van rond de mil jard pond. Fayed zei gisteren geld en ener gie te willen steken in de plannen om Ful ham weer terug te brengen in de Premier League, nadat het onder Hill jaren achter een in de onderste regionen van de derde divisie bivakkeerde. VNA is de nacompetitie van de zesde klasse gisteravond slech gonnen. De equipe van trainer Sjaak Boekkooi verloor het uii tegen het Rotterdamse Swift Boys met 3-1. Voetbal Na A kwam na een kwartier in de tweede helft op voorsprong vis door Goof Oomen verzilverde strafschop. Binnen een minuut men de Rotterdammers op gelijke hoogte. Het duel leek vervolgens op een remise af te stevenen maai tele minuten voor het eindsignaal maakte Swift Boys gebruil zwak uitverdedigen aan Leidse kant. In de resterende tijd spi VNA alles of niets in een poging de achterstand recht te zf Hiervan profiteerde Swift Boys door nog een derde treffer aan! kenen. Zondag gaat VNA in de herkansing aan de eigen Boshu kade tegen Tempo uit De Haag. Daarna volgen nog twee wed den.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26