Hooge Burch reorganiseert opnieuw Zoeterwoude pakt enge plekken aan Inspectie staakt bouw huis ms-patiënt Veenstreek Aanleg rotonde in augustus Inkrimpen facilitaire dienst moet bewoners tegemoetkomen Ter Aar krijgt toch twaalf koopzondagen Weinig twistpunten bij behandeling kadernota 'Ik ga op zeilies' GroenLinks wil gratis parkeren ambtenaren Loos alarm in Oud Ade Rijkswaterstaat begint in augus tus met de aanleg van de roton de op de Alkemadelaan. Een jaar later moet het karwei ge klaard zijn, zo werd gisteren be kendgemaakt op een inloop avond. De rotonde vormt een be langrijke schakel in de verkeers afwikkeling van de industrieter reinen Lasso Noord en Lasso Zuid. Met de aanleg wordt te vens een aanzet gegeven voor een toekomstige aansluiting op het Veenderveld. De rotonde maakt ook een oude Alkemade- se wens mogelijk: een oprit naar de A4 richting Amsterdam. Met de aanleg is 2,3 miljoen ge moeid. Min of meer gelijktijdig met de aanleg van de rotonde start rijkswaterstaat met het leggen van de fundering voor een ge luidsscherm. Het scherm is af komstig uit Leidschendam en wordt ter hoogte van Nieuwe Wetering geplaatst tussen de Voorweg en de A4. Plaatsing is noodzakelijk, omdat er sprake is van geluidsoverlast. Als laatste gemeente in de Rijn streek biedt ook Ter Aar de plaatselijke ondernemers de landelijke norm van twaalf koopzondagen aan. Het pleit is beslecht, diverse brieven van kerkelijke genootschappen en nog 600 handtekeningen die gisteravond werden aangebo den, ten spijt. Het CDA kon het voorstel van het college voor de verruiming van de winkeltijden niet verhinderen. Met CDA'er F. van der Kaay als afwezige en CDA wethouder Otto die het voorstel steunde, kwam het CDA tot 5 tegenstemmers. Fractievoorzitter N. Jonker illdeed een dringende oproep het voorstel nog eens te overwegen. Jonker sloot met zijn bezwaren over een 24 uurs-economie aan bij de petitie met 600 handte keningen die P. Vlasblom-Ben- nink voorafgaand aan de raads vergadering vanuit de hervorm de gemeente had aangeboden. Voor WD-fractievoorzitter F. Hoogervorst 'won het liberalis me van zijn geloofsovertuiging'. „Je zingeving van de zondags- robbert minkhorst De toekomst van de Gnephoek, de lobby voor een beter zieken huis en het bouwen voor jonge ren en lagere inkomensgroepen. Meer twistpunten leverde een eerste behandeling van de con cept-kademota in Alphen aan den Rijn niet op. In de kaderno ta staan de beleidsvoornemens van het college en de fractie voorzitters van politieke partij- Besloten is er nog niets, de gemeenteraad praat op 16 juni verder. PvdA-fractievoorzitter L. Kleingeld zei gisteravond na af- van de raadsvergadering dat hij overweegt een van de twee initatiefvoorstellen die de partij in haar algemene be schouwingen aankondigde, weer in te trekken. De sociaal democraten willen dat het col lege voortaan jaarlijks 500.000 gulden meer uitrekt voor de be strijding van armoede. De beantwoording van wet houder F. Dales deed Kleingeld twijfelen. Dales zag het initia van de PvdA als een goede ondersteuning van het sSMphense armoedebeleid, maar l vond extra investeringen niet noodzakelijk. Sociale zaken was al 'volop met plannen bezig', zoals extra uitkeringen voor ouders met kinderen jonger dan vijfjaar en "ouderen, een schoolfonds, een aanvullende ziektekostenverze kering en een betere huursubsi dieregeling. Het tweede initiatiefvoorstel, een subsidie voor de woning- viering moet uit eigen beleving komen", aldus Hoogervorst in zijn stemverklaring. A. van Deudekom van het PAK sloot aan bij de wensen van bedrijven. „Als Ter Aar niet meedoet in de Rijnstreek dan schept dat ongelijke verhoudin gen." Eerder al had J. de Lange di recteur van Intratuin gesteld dat de gemeenteraad hem de uit voering van zijn bedrijf niet mag belemmeren omdat in de omliggende gemeenten wel koopzondagen zijn. „Als ze het niet doen, dan hebben wij daar moeite mee", stelde ook A. An ker, woordvoerder van Den Haan meubelen in Langeraar. „Wij hebben helaas wel belang stelling voor de koopzondagen. Wij vinden niet dat we mee moeten doen, maar we worden gedwongen dat we meedoen. Het is alleen meer service naar je klanten." Zondag zijn in veel plaatsen de winkels open. De onderne mers in Ter Aar moeten nog even wachten, de nieuwe veror dening geldt pas acht dagen na de bekendmaldng. Het centrum voor zwakzinnigenzorg Hooge Burch in Zwammerdam gaat de afdeling voor facilitaire dienstver lening aan zijn bewoners geheel anders inrichten. Deze tweede, grootscheepse reorganisatie, past volgens de in stelling in het beleid om de zorg meer op de bewoners te richten. De veranderingen betekenen voor de meeste van de ruim 130 personeelsleden dat zij een andere baan bin nen Hooge Burch krijgen aangeboden. De directie heeft de werknemers deze week ingelicht. De ondernemings raad moet zijn advies nog uitspreken. werk- en salarisgarantie, mits ze zich flexibel opstellen. Iemand moet niet vier keer nee zeggen tegen een andere functie." Be houd van hetzelfde salaris staat overigens niet voor iedereen vast; Hooge Burch houdt een „Er wordt niemand ontslagen", benadrukt woordvoerder F. Kof man van Hooge Burch. „Het so ciaal plan geeft werknemers marge aan van een, maximaal twee loonschalen verschil. Het wassen, koken en strijken gebeurt straks grotendeels niet meer centraal, maar wordt dan meestal bij de woongroepen ge daan. Alleen waar nodig kun nen personeel en bewoners ge bruik blijven maken van voor zieningen als een waserette of een gemeenschappelijke keu ken. De facilitaire dienst blijft dus in zeer afgeslankte vorm bestaan. Zo denkt de directie van de Hooge Burch in de woongroe pen een huishouding te creëren die precies de huishoudelijke zorg levert waar bewoners om vragen. „Deze reorganisatie haakt in op de veranderende zorg", verklaart Kofman. „We willen veel meer bewonersge- richt gaan denken." Die ontwikkeling maakt het ook noodzakelijk om met een 'platte organisatie' te gaan wer ken. Dat maakt de Hooge Burch tevens slagvaardiger, meent de directie. Binnen de facilitaire dienstverlening moet het aantal leidinggevenden worden terug gebracht van twintig naar drie. Kofman zegt begrip te heb ben voor werknemers die wei nig enthousiast zijn over de re organisatie. „Mensen hebben ooit vaak bewust gekozen voor een bepaalde afdeling. Wanneer vervolgens wijze mannen be sluiten dat die betreffende afde ling dicht kan, doet dat pijn." De directie denkt met het soci aal plan voor een nette oplos sing te zorgen. Dat plan voor ziet ook in om- of bijscholing voor werknemers die andere ta ken krijgen. De nieuwe opzet van de faci litaire dienst volgt op een eerder in gang gezette reorganisatie van de afdelingen die directe zorg aan bewoners verlenen. In januari is begonnen met het op delen van deze diensten in vier zorgeenheden. Twee blijven in Zwammerdam, waaronder een deel van de basiszorg en een af deling voor specialistische zorg. Momenteel probeert de Hooge Burch bewoners en per soneel te bewegen naar Wad- dinxveen te verhuizen, waar ook een eenheid voor basiszorg wordt ingericht. Kofman: „Het lijkt erop dat voldoende mensen bereid zijn om daar naar toe te gaan." Op termijn zal nog een deel van de zorg worden over geheveld naar de Zuidwest hoek van de Randstad. Ook bij deze reorganisatie snijdt de Hooge Burch in lei dinggevend personeel. Dat aan tal wordt gehalveerd. Van de 658 bedden die de instelling voor verstandelijk gehandicap ten voor de reorganisaties had, blijven er uiteindelijk zo'n 300 over. In Alphen bouwvereniging (WVA) om on verhuurbare flats op te kunnen splitsen en deze vervolgens aan jongeren aan te bieden, houdt de PvdA waarschijnlijk wel overeind. Kleingeld liet door schemeren dat het antwoord van wethouder D. van der Veen Meerstadt hem onvoldoende behaagde. Van der Veen Meer stadt bestreed dat hij te weinig de WVA stimuleert om flats op te splitsen in kleinere, goedko pere woningen, maar zei wel toe verder over het PvdA-voor- stel na te denken en de WVA te benaderen. De wethouder ruimtelijke or dening haakte verder in op de voorstellen van D66 over de Gnephoek. De democraten zien de Gnephoek-polder het liefst leen fraai natuurgebied worden. Het college zou actief gronden moeten aankopen om die ont wikkeling bewust te kunnen sturen. „Die visie doet geen recht aan de afspraken die wij met elkaar hebben gemaakt", vond Van der Veen Meerstadt. Hij doelde daarmee op het feit dat D66 zich- neerlegde bij woningbouw in de polder. Fractievoorzitter T. Viezee van RPF/GPV ergerde zich aan de beantwoording van J. Korver op zijn opmerkingen over het Alphense ziekenhuis. In de alge mene beschouwingen vroeg de fractie om uitleg waarom het college zich wel degelijk sterk zou maken voor een beter geoutilleerd Rijnoord. Die uitleg vond Viezee gisteravond onvol doende. roelofarendsveenVeel wind was er niet. Misschien was dat maar goed ook, want zo konden de leerlingen van diverse Alkemadese basisscholen langzaamaan wennen aan de zeil- sport. Woensdag maakten leerlingen van de Regenboog kennis met het zeilen op het Braassemermeer, gisteren volgden De Wegwijzer en De Schakel. De schoolwatersportdag is een initiatief van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV). Samen met vrijwilligers van de Watersportvereniging Braassemermeer gaven instructeurs van de KNWV zeilles. Volgens een van de begeleidende docenten, Henk van Tol van de Wegwijzer, is er veel enthousiasme gewekt onder de kinderen. „Ik hoorde er al een aantal zeggen: 'Ik ga op zeilles'." foto»dickhogewoning robbert minkhorst Groenlinks in Alphen wil dat ambtenaren straks gra tis kunnen parkeren onder het nieuwe stadhuis. Frac tievoorzitter A. de Groot deed dat voorstel gister avond in de gemeenteraad. Het lijkt onwaarschijnlijk dat andere partijen zich bij Groen Links aansluiten. De Groot stelde het gratis parkeren voor tijdens de be spreking van het program ma van eisen voor het nieu we stadskantoor. De ver plaatsing van het gemeente huis maakt deel uit van het Masterplan Stadshart. Op de plek van het huidige stadskantoor komen win kels en een (particuliere) parkeergarage. De optie van Groen Links riep verbazing op bij andere fracties. „Ik dacht dat Groen Links het gebruik van de auto juist tegen wilde gaan", zei fractievoorzitter A. van Geest van D66. „Mijn fractie heeft in elk geval als speerpunt om het woon werkverkeer terug te drin gen." De Groot verdedigde zich door aan te geven dat Al phen vanuit Nieuwkoop of Aarlanderveen moeilijk be reikbaar was. Ambtenaren zijn daarom gedwongen met de auto te komen. Ze vond het niet eerlijk als er vervolgens voor een par keerplaats zou moeten wor den betaald. „De trein komt er niet", aldus De Groot. „Hoe moe ten zij anders dan met de auto naar het stadskantoor komen?" Nou met de bus, antwoordden raadsleden. Alle fracties gingen met het programma van eisen voor het nieuwe stadhuis ak koord. Inhoudelijk moet er nog over worden gesproken. Ook over het voorstel van Groen Links. Agenten in kogelvrije vesten die met getrokken wapen een automo bilist inrekenen. Het was gisteravond tegen half zeven te zien op de Leidseweg in Oud Ade. De politie rukte uit na een melding van om wonenden dat de man, een 30-jarige Hagenaar, gewapend zou zijn. Hij was samen met een vrouw naar Oud Ade gekomen omdat zij met een bewoner van de Leidseweg wilde 'spreken'. Nadat de man was aangehouden, bleek dat hij niet gewapend was. Na een kort verhoor op het politiebureau, is de man weer vrijgelaten. lacobswoude moet toestemming beter motiveren hoogmade robbert minkhorst arenlang knokte hij voor de louw van een huis op het erf ran zijn broer en toen de ge- neente via een omweg de Üoogmadenaar D. van Rijn toe stemming gaf, leek alles ten joede keren. Totdat de inspec- eur ruimtelijke ordening van iet ministerie van vrom de I louwvergunning onder ogen i reeg. Hij vroeg de gemeente acobswoude om opheldering. Toen dat uitbleef, tekende hij lezwaar aan. In het ergste geval letekent dat voor Van Rijn, die ns-patiënt is, dat hij zijn huis noet laten afbreken. „Ik heb nog geen standpunt ngenomen dat de bouwvergun- ling al dan niet terecht is", licht nspecteur R. Tepe zijn stap toe. ,Ik heb onvoldoende motive- ing van de gemeente gehad vaarom Van Rijn een huis mag i louwen en daarom wilde ik lerst meer weten. Op de dag dat le termijn om een bezwaar schrift in te dienen zou aflopen, had ik nog steeds geen ant woorden. Dat is de reden ge weest waarom ik in beroep ben De huidige woning van de Hoogmadenaar is nauwelijks aangepast op de ziekte die hij heeft. Het huis is bovendien te klein. Jacobswoude bood Van Rijn aan om een verbouwing flink te subsidiëren, maar hij sloeg dat aanbod af. Liever bouwde hij een woning naast zijn broer. Hij vreesde dat zijn vrouw in de toekomst de zorg voor hem niet meer in haar eentje zou aankunnen. Op de plek die Van Rijn voor ogen had, stond vroeger een stal en om er een huis te bouwen moest het bestemmingsplan worden gewijzigd. Jacobswoude ging er echter van uit dat de provincie dat nooit zou toe staan. De WD-ffactie stelde daarop voor om Van Rijn een tijdelijke woning te laten bou wen. Voor deze artikel 17 proce dure hoefde het bestemmings plan niet te worden gewijzigd. Het huis zou er vijf jaar mogen blijven staan en die periode kan dan steeds worden verlengd. Het voorstel van de liberalen werd overgenomen. Wel was de gemeente ver plicht om een afschrift van de bouwvergunning aan de inspec teur ruimtelijke ordening van Zuid-Holland te sturen. Die trok vervolgens aan de bel. Tepe: „Ik kreeg twijfels omdat de ge meente bijna niks zei. De enke le constatering dat het om een tijdelijk gebouw ging is te ma ger." Van Rijn noemt de situatie voor hem en zijn gezin 'erg ver velend'. „We hebben veel haast. De afgelopen maanden is het mijn gezondheid sterk achter uitgegaan. Het is een geschil tussen de gemeente en de in specteur, maar wij zijn er wel de dupe van." Tepe heeft ook een tijdelijke voorziening bij de rechtbank aangevraagd, om de bouw van het huis stil te kunnen leggen. Dat is afgelopen vrijdag ge beurd. De eerste paal was in april de grond ingegaan en de bouwers hoopten voor de bouwvakkantie het huis water en winddicht te hebben. Waar schijnlijk wordt die streefdatum nu niet meer gehaald. Van Rijn roept Jacobswoude op om de zaak 'zo snel mogelijk te regelen'. Gemeentesecretaris T. Meester laat weten dat 'we alles zullen doen wat binnen ons vermogen ligt'. „De familie Van Rijn is de partij die er het meest onder lijdt. We vinden dat ook erg sneu. Inspecteur Tepe ontvangt vandaag een dossier met nadere informatie over de gekozen arti kel 17 procedure. Er volgt ook nog een gesprek met verant woordelijk wethouder C. de Lange. Meester spreekt de hoop uit dat de problemen nog voor dat het beroep van Tepe wordt behandeld, zijn opgelost. zoeterwoude marcel smeets Zoeterwoudenaren krijgen bin nenkort een enquête toege stuurd waarin de gemeente vraagt of inwoners zich veilig voelen in de omgeving waarin zij wonen. Aan de hand van drie simpele vragen (voelt u zich onveilig, waar en wanneer?) wil de ge meente een volledig beeld krij gen van de gevaarlijke plekken in Zoeterwoude. Het onderzoek, dat binnenkort begint, maakt onderdeel uit van het project 'Een veilige(r) woonomgeving'. Op 11 juni vallen de enquête formulieren bij de inwoners op de mat. Met de verkregen gegevens hoopt de gemeente iets te kun nen doen aan klachten van angstige burgers en 'gevaarlijke' plekken te kunnen aanpakken. Hoe en wat precies, hangt af •van de uitkomsten van het on derzoek. „Iedereen beleeft vei ligheid immers heel anders", zegt projectleider J. van der Sman. Hoe de Zoeterwoudse enge- plekkentoptien er uit zal zien, weet Van der Sman nog niet. Gesprekken met belangengroe pen en adviescommissies, zoals de Vrouwen Advies Commissie (VAC) geven wel enig idee, maar een compleet overzicht ont breekt nog steeds. Zo heeft VAC onlangs een in ventarisatie gemaakt van onver lichte plekken. De onverlichte en onbeschutte bushalte op de Burgemeester Detmersweg prijkt hoog op de hitlijst van de De tunnel in de Burgemeester Detmersweg geldt als een van de 'enge' plekken in 2oeterwoude. foto mark lamers adviescommissie. „Je moet het project zien als een paraplu", zegt Van der Sman. Samen met onder meer het inbraakbeveiligingsproject in de wijk Bloemenweide en het maandelijks overleg met VAC moet 'Een veiliger woonomge ving' resulteren in de notie Inte grale Veiligheid. Het is de eerste keer dat Zoe terwoude zijn burgers onder vraagt over hun welbevinden. Ook aan de onderzoeken die plaatshadden in het kader van de 'Politie monitor', een perio dieke en telefonische veilig heidsenquête die wordt gehou den onder steekproefsgewijs ge kozen burgers, heeft Zoeter woude nooit deelgenomen. „Wat betreft de veiligheidsbele ving starten we eigenlijk bij nul", bekent Van der Sman. Voor de opzet van 'Een veilige (r) woonomgeving' leunt het Zoeterwoudse gemeentebe stuur sterk op het werk van haar collega's in Rijnwoude. Daar had in de zomer van 1995 eenzelfde soort onderzoek plaats. Volgens een woordvoer der van de gemeente Rijnwoude was de bereid om deel te ne men aan het onderzoek onder de bevolking groot.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21