SLeidsch Dagblad 26 Kabinet: Extra geld voor milieu 'Zwemles moet terug op basisschool' Supersnel utowassen White cliffs van Valkenburg H Auto Marestad Curatoren horen topbestuurders Fokker Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JDAG 30 MEI 1997 erhaalwedstrijd: 't is een crime OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Vijf maanden 1 j wachten op een j rolstoel Buitenland Cultuur en Kunst VS willen NAVO met drie landen uitbreiden Fascinatie voor exotische gewassen in Boerhaave Sport FC Lisse voor Marek Kujach eindstation wonderlijke reis A l'j stond er weer. Een roer- x ze gestalte naast de stam cnde iep, bijna onzichtbaar, f^t zoals zij in haar onverlich- kamer. Evenals de vorige A onden had ze hem niet zien imen. Ze tuurde naar de indklok. Kwart voor tien. eeds dezelfde tijd.' ibied', waarvan de eerste af- vering morgen, aan de voor oud van de Maand van het iannende Boek, wordt ge- ïbliceerd in het Zaterdags voegsel van deze krant. f iris Rippen, in 1992 win- lar van de prijs van de Gou- n Strop (voor het beste Ne- Jrlandstalige spannende I iek) schreef de beginscène n 'Besmet gebied'. Bedoe- ^tg is dat lezers van deze ant het verhaal in maximaal ^ïizend woorden afmaken, ik de misdaadauteurs René brunai Appel, Bob Mendes en Peter de Zwaan, genomineerd voor de Bruna Gouden Strop 1997, zullen dat doen. Hun drie ver halen worden op 14, 21 en 28 juni in deze krant geplaatst. Een deskundige jury zal zich over de inzendingen van de lezers buigen. De winnen de bijdrage wordt op 5 juli in de krant gepubliceerd. De winnaar krijgt de vijf, door de auteurs gesigneerde boeken die zijn genomineerd voor de Bruna Gouden Strop 1997. Kwart miljard om schade economische groei te beperken Het kabinet wil de komende vier jaar 250 miljoen uittrek ken voor het beperken van de milieuschade door de eco nomische groei. Minister De Boer van milieu is niet te vreden. Zij wil dat de schade die producten aanrichten aan het milieu, veel meer tot uiting komt in de prijzen. Half juni wil het kabinet knopen doorhakken. den haag anp Het kabinet werkt al tijden aan een nota over milieu en econo mie. Daarin wil het aangeven hoe voortgaande economische groei mogelijk is zonder dat het milieu daar al te zeer onder lijdt. Over het plan is inmiddels in grote lijnen overeenstem ming bereikt, maar minister De Boer wil nog wel aanscherpin gen. De Boer liet eerder al we ten niet te willen terugkeren als minister wanneer het kabinet niet serieus werk maakt van het milieu. Minister Wijers van economi sche zaken kan volgens de nota rekenen op een bedrag van honderd miljoen om de schone re productie van bedrijven te stimuleren. Zijn collega Jorrits- ma van verkeer en waterstaat krijgt zestig miljoen gulden voor milieuvriendelijk vervoer. Mi nister Van Aartsen van land bouw en De Boer zelf ontvan gen ieder 45 miljoen. Dat geld kan Van Aartsen inzetten voor subsidies om boeren en tuin ders te verlokken tot schoner produceren. De Boer moet vol gens de nota haar miljoenen voornamelijk besteden aan het stimuleren van milieuvriende lijk bouwen. De Boer is niet tevreden. Zij wil dat 'de prijzen de waarheid vertellen": de milieukosten van een product moeten in de prijs tot uiting komen. Het idee daar achter is dat mensen een milieuvervuilend produkt dan óf niet meer kopen omdat ze het te duur vinden, óf dat ze er zoveel voor betalen dat de milieuschade kan worden her steld. Staatssecretaris Vermeend van financiën wil ook die kant op, zo heeft hij onlangs laten weten. De zogeheten 'vergroe ning' is een van de pijlers van het nieuwe belastingstelsel dat in het begin van de komende eeuw moet worden ingevoerd. Daarvoor is echter nog veel entenkabinet g bij Leidse diversiteit ad van kaam de collectie van het Pren- abinet elders onder te bren- Een extern bureau onder- t momenteel of dat moet 'uren en zo ja, waar het ma al een plek moet krijgen. omvangrijke beeldcollec- 'an de universiteit bestaat zo'n 13.000 tekeningen, )0 prenten en meer dan D00 foto's. Het materiaal ge- intèrnationale faam. De he- illectie is ondergebracht in >and Rapenburg 65. et dat gebouw is tevens de lleshiel van het kabinet ge- nd. De klimatologische om- digheden zijn beneden alle In dé afgelopen zomers de temperatuur binnen op tot ruim boven de der raden. Zowel voor de col- e als voor de medewerkers onhoudbare zaak. t beleid van de universiteit verder op gericht om het luwenbestand te saneren, is daarom de bedoeling het Rapenburg 65 af te stoten, externe bureau onderzoekt )f het Prentenkabinet kan uizen (bijvoorbeeld naar de ersiteitsbibliotheek) of dat ollectie in bruikleen wordt ven aan een Leidse instel- bijvoorbeeld het Gemeen- :hief. Kia dealer Vlietwijk valkenburg» Nee..., het is geen ansicht uit het Engelse kustplaatsje Dover. Deze witte, of eigenlijk gele kliffen zijn bij het Valkenburgse Meer te bewonderen. De zandwinning in de recreatiepias biedt de kinderen een prachtige speelplek. Eerst omhoog klauteren, om vervolgens na een vrije val van enkele meters een lekkere zachte landing in het zand te maken. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingslijden: undig t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zati ga zijn en werXplaats geopend van 9.00 - 13.0i PEUGEOT Weversbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 Onderzoeker Crum hekelt uitkomsten Leids onderzoek leiden wim koevoet BEROEPSKLEDING Taarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 De uitslag van het Leidse onder zoek naar de effecten van het afschaffen van schoolzwemmen is helemaal niet zo geruststel lend. Dat beweert dr. B. Crum, onder meer verbonden aan de Katholieke Universiteit Brabant, volgens ambtenaren van de dienst sport en recreatie een 'absolute autoriteit' op dit ge bied. Uit het onderzoek kwam naar voren dat van de ruim 3.850 kinderen van 5, 6 en 7 jaar 'slechts' 350 kinderen geen di ploma hebben of zwemles vol gen. „Er is geen sprake van een omvangrijke groep kinderen die niet leert zwemmen", luidde de geruststellende conclusie. Crum gaat hier lijnrecht te genin: „De zwemvaardigheden van die 3.500 andere kinderen schieten ernstig tekort. Ik durf de stelling aan dat als die kinde ren echt uit de boot zouden val len vallen op de Kagerplassen, ze zichzelf niet kunnen redden, ook al hebben ze een zwem- vestje." Crum publiceerde onlangs zijn tweede 'schoolzwemonder- zoek'. Daarin komen ook ge meenten aan de orde die net als Leiden uit bezuinigingsoverwe gingen zijn overgeschakeld op een zogenaamd 'sleepnetsys teem': ouders moeten zelf zor gen dat hun kinderen zwemles krijgen en ze komen daarbij in aanmerking voor een tegemoet aanbieding: Tafel 160xV0 4 stoelen. Set van 1950,- voor f999,- Grenen et> Rotan Design den Tel 071 -58 12.145 schiphol» bill meyer De curatoren van de failliete boedel van Fokker hebben uitnodigingen gestuurd naar voormalige topfunctionarissen van de vliegtuigfabriek. De curatoren onder zoeken waarom het is misgegaan met Fokker. Of de veelvuldige conflicten bin nen de top mede tot de ondergang heb ben geleid? Inmiddels zijn de voormalige bestuursleden R. van Duinen en R. Hen- driksen gehoord. Ook oud-voorzitters Erik-Jan Neder- koorn en Ben van Schaik en bestuurslid Gert-Jan Kroon komen aan de beurt. Het was een publiek geheim dat het ge durende (maar ook na) de onderhandelin gen met DASA over de overname van Fok ker niet boterde tussen Nederkoorn en zijn victe-voorzitter Van Duinen. Beiden verschilden van mening over de te volgen strategie. Er trad daardoor een zekere ver lamming op in de besluitvorming, terwijl juist op dat moment krachtdadig bestuur was vereist. De markt was ingezakt, de dollarkoers had een historisch dieptepunt bereikt en de concurrentie was moordend. Fokker bleef zitten met een groot aantal onverkochte toestellen. Het conflict kostte uiteindelijk alle deel nemers hun kop. Maar de daaropvolgende raad van bestuur, onder leiding van de van Mercedes afkomstige Ben van Schaik, onderscheidde zich evenmin door alert in grijpen. Zo werd de broodnodige reorga nisatie van het hoofdkantoor in Amster dam (bekend onder de naam 'het water hoofd van Fokker') keer op keer uitgesteld totdat het te laat was. Maar ook in de fa briek zelf werd niet tijdig en diep genoeg ingegrepen. koming. Crum ontdekte in gemeenten die het schoolzwemmen af schaften telkens hetzelfde pa troon. „Veel kinderen hebben al diploma A als ze naar de basis school gaan. Politici voeren dat aan om schoolzwemmen af te schaffen. Maar kinderen kun nen voor ze naar de basisschool gaan ook al aapf-noot-mies le zen en toch vinden we dat ze taalonderwijs moeten krijgen." HIJ IS ER!W HUIS ER! 'n happy happening NR. 41400 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Auto Marestad uw Peugeot dealer HET WOORD IS AAN Seneca Arm is niet hij die weinig be zit, maar hij die minder bezit dan hij begeert. overleg nodig, omdat eenzijdige Nederlandse heffingen de con currentiepositie van Nederland se bedrijven kunnen ondermij nen. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor het heffen van accijns op kerosine (vliegtuigbenzine), dat al jaren hoop het verlanglijstje van De Boer staat. Ze hoopte daarover tijdens het Nederland se voorzitterschap van de Eu ropese Unie na jaren van praten zaken te kunnen doen, maar dat lijkt niet te lukken. Veel Eu ropese landen zijn bang daar door 'hun' maatschappijen een concurrentienadeel te bezorgen ten opzichte van buiten de EU gevestigde maatschappijen. Euromunt krijgt geen randschrift brussel» anp De nieuwe Europese eenheids munt euro zal geen randschrift krijgen, zoals het Nederlandse 'God zij met ons'. Om de acht verschillende muntjes echter herkenbaar te houden voor blinden worden aan de zijkan ten brede of smalle ribbels aan gebracht. Ook zal de grootte van de munten zoveel mogelijk verschillen. Dat blijkt uit een compromisvoorstel van de Eu ropese Commissie, dat gisteren is bekendgemaakt. Bij invoering van de munteenheid voor het pubiiek, in januari 2002, komen er mun ten in omloop van één, twee, vijf, tien, twintig en vijftig cent en één en twee euro. Om de munt herkenbaar te houden voor blinden wilde minister Zalm van financiën het rand schrift behouden. Op behoud van het randschrift was ook aangedrongen door de SGP- fractie in de Tweede Kamer. Het muntstuk van twintig cent zal ook geen zeven- of ne- genhoekige vorm krijgen. Blin- denorganisaties hadden daarop aangedrongen. De Duitse auto- matenindustrie verzette zich hier echter tegen. De Europese ministers van fi nanciën moeten 9 juni nog in stemmen met het voorstel. Ver volgens nemen de Europese re geringsleiders half juni op de Top van Amsterdam een besluit over het ontwerp van de inter nationale zijde van de munt stukken. Aan de andere zijde van de munt komt een nationa le beeltenaar, zoals voor Neder land koningin Beatrix. Dit in te genstelling tot de eurobankbil jetten, die hoogstwaarschijnlijk geen nationaal symbool zullen 7*/18° ®719° 9*/20° £Si2i 10% 10% 10% Khï 80% 70% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -| 2 VANDAAG 28 PAGINA'S -3,5 7 22,23 Binnenland Buitenland Cultuur Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad18 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport 25,26,27 Strips, .11 Uitgaan Weg en wiel De Nationale Carisma Actie Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 3: 22.11 en SBS6: 22.28 uur of SBS6 Text pag. 660. MMororcT' Ja, ik wil een abonnement op het l.eidsch Dagblad. Naam:Voorlèucrv M/V 1 Adres:1 U.v.in. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomaiiscli (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1