Bouwregels Haas wijk versoepeld GRATIS 'Ik noem mezelf liever productontwikkelaar' Warmond mijdt belastingpieken RPF Oegstgeest ziet levenslicht: 'Het is hier goed vissen' Feestelijk onthaal vierdaagselopers Leiden Regio Gat van zes ton voor clubhuis Oegstgeest Politie neemt intrek in gemeentehuis Warmond BANDENINSPECTIE PROFILE ONDERWATER WARMOND MARIETA KROFT CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Nieuwe partij-afdeling breekt lans voor bejaarden en woonwagenbewoners Je Warmondse belastingbetaler d( profiteert mee van het over schot op het huishoudboekje de gemeente over 1996. De raad besloot gisteravond om 133.000 gulden van het totale overschot van 193.000 te stop- len in een zogenoemd egalisa- iefonds. Dat fonds is bedoeld im pieken in de belastingver- aogingen de komende jaren af iaate zwakken. De andere zestig >uv mille gaat naar het onderhoud j^'van het gemeentehuis, wonin- ;en van de gemeente en het Oude Raadhuis. Het vinden van een besteding voor het overschot ging gisteren niet zonder slag of stoot. Pro gressief Warmond gaf er de voorkeur aan om het geld te ge bruiken voor verkeersvoorzie- ningen op de zogenoemde doorgaande route door het dorp. „Ik heb gehoord dat het nemen van maatregelen tussen de 3,5 en 4,5 ton kost", zei G. Slingerland. „Ze moeten zo snel mogelijk worden genomen. Ik geef er daarom de voorkeur aan om het geld hieraan te beste den." Het CDA en de WD steunden hem niet omdat het geld voor de verkeersvoorzieningen ook uit andere potjes op het ge meentehuis kan worden ge haald. Wethouder verkeersza ken W. de Vos bevestigde dat. „Ik wil ook zo snel mogelijk maatregelen treffen. Het pro bleem is echter niet het geld, maar het tekort aan mensen op de afdeling." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Het is een wat ongebruikelijk gezicht: in een zaaltje aan de Lijtweg verschijnt een 'sheet' met daarop psalm 96 op de overheadprojector. „Dit zongen de jo den als ze naar de tempel gingen", legt Johan de Gier uit nadat hij de bijbel tekst heeft voorgelezen. „De normen en waarden die de bijbel ons voor schrijft zijn hieruit af te lezen." De tekst is niet zomaar gekozen. Want al zeggen De Gier en zijn politie ke kleurgenoten het niet met zoveel woorden: eigenlijk zouden de leden van de Oegstgeester gemeenteraad eens wat vaker psalm 96 moeten zin gen als ze naar de raadzaal gaan. Het gemeentebestuur is immers de die naar van God, vinden ze. Oegstgeest heeft er sinds gisteren dan ook een partij bij die God en ge bod hoog in het vaandel draagt: een eigen Reformatorische Politieke Fede ratie (RPF). Natuurlijk, het is niet de eerste keer dat de RPF het in Oegst geest probeert. En inderdaad: de vori ge poging liep op niets uit. Maar dat was dan ook wél vijftien jaar geleden, verdedigt De Gier zich. „intussen gaat het steeds beter met de RPF. En ook in Oegstgeest heb je mensen die niet goed weten waar ze op moeten stemmen. Bij de vorige ge meenteraadsverkiezing waren er men sen, die met een soort tegenzin CDA stemden. Dat geeft een onbevredigend gevoel, dat weet ik uit ervaring." En: „Ik denk dat er verschuivingen in de politiek te verwachten zijn." Hoe hij dat bedoelt, 'verschuivingen'? De Gier moet lachen. Het is duidelijk dat hij nog een beetje moet wennen aan zijn rol als politicus. „Ja, waarom denk ik dat eigenlijk? Tja, tijdens de vorige verkiezingen ontstonden er partijen uit onvrede met de heersende politieke partijen." Hij doelt op de Ouderenpar tij. maar ook op Leefbaar Oegstgeest. „Ik denk dat zulke partijen niet lang overeind kunnen blijven. En in het krachtenveld dat dan ontstaat, is het goed vissen." Bovendien heeft de RPF Oegstgeest wat te bieden, denken De Gier en zijn medestanders. Naast verplichte num mers als het heiligen van de rustdag en het tegengaan van Godslaster legt het verkiezingsprogramma waarmee de RPF het gemeentehuis hoopt te betre den veel nadruk op welzijn. „De ge meente dient schild voor de zwakken te zijn", stelt de partij. „De gemeente schenkt extra aandacht aan gehandi capten en bejaarden. De gemeente be vordert activiteiten die een positieve uitwerking hebben op de jeugd om cri minaliteit te voorkomen." Maar ook: „Geluidsoverlast dient te worden ver minderd door adequaat politie-optre- den. Het is nodig dat de politie her kenbaar op straat aanwezig is." Of: „Aanstootgevende reclame dient uit Oegstgeest te worden geweerd." Het zijn stellingen, die in praktijk soms opmerkelijke consequenties hebben. „Laatst hebben we het nog gehad over woonwagen- en woon bootbewoners", vertelt De Gier. „En we zijn tot de slotsom gekomen dat we vinden we dat je die beter moet be schermen. We vinden dat huizen op wielen moeten worden beschouwd als echte huizen. De mensen die daar wo nen. moet je niet zomaar verplaatsen, alsof hun huizen stukgoed zijn." De Gier denkt dat er best een raads- zetel valt te bemachtigen in Oegst geest. „Zeker als het GPV met ons wil meedoen, We hebben al contacten met het GPV en die zullen we uitbou wen." Of De Gier zelf bereid is om in de raadszaal plaats te nemen? De re formatorische Oegstgeestenaar lacht, wringt zijn handen, blikt ongemakke lijk om zich heen. „Tja, we hebben ge kozen om ervoor te gaan. Nou ja. als het lukt... Ach, wie weet, misschien wel." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Voetbalvereniging Oegstgeest !enen het gemeentebestuur zijn het oneens over de financiering ran een nieuw clubgebouw met w< ideedkamerruimtes. De voetbal club wil negen ton subsidie van bi de gemeente om de bouw te be tostigen. Het gemeentebestuur neeft echter niet meer dan drie te on voor de vereniging apart ge- f jouden. Dat het nieuwe gebouw er j noet komen, daar is iedereen en iet wel over eens. Het huidige \1 louwblok is verzakt, zit vol scheuren en is formeel zelfs af- vajekeurd. „Het is eigenlijk onbe woonbaar verklaard", zegt 30 )egstgeest-voorzitterH. Cornet. Nieuwbouw kost zo'n anderhalf niljoen gulden, schat hij in. iVaarvan de club zelf hooguit es ton bij elkaar kan krijgen. .Mensen die denken dat we het net drie ton subsidie kunnen loen, zitten ernaast. Als we drie C on krijgen, kan het gewoon niet doorgaan." Sportwethouder M. Poelmans denkt daar echter anders over. Anderhalf miljoen lijkt me wat Hotel mag niet te hoog worden geliVARMOND eigenaren van Padox Beheer BV, M. Smitsloo en W. van Bavel, moeten hun plannen voor de bouw van een botel in de Veerpolder j1 n Warmond wijzigen. De gemeenteraad schaarde zich gisteravond ichter B en W die niet akkoord gaan met de goothoogte van elf me er waar het tweetal om had gevraagd. In het gisteren vastgestelde bestemmingsplan Veerpolder wordt Gnaximaal negen meter toegestaan. Een hoger gebouw zou een ichadelijke 'silhouetwerking' hebben ten opzichte van het Kager- ilassengebied. WD-raadslid C. Saris vond dat de regel niet te strikt moet wor- len gehanteerd. „Als wij een botel willen, moet het een beetje ca- Vi laciteit hebben. We hebben meer aan een goed plan waarbij de 'ri ioogte elf meter is, dan een slecht plan met een hoogte van negen neter", aldus de liberaal. B| Vassenaarder Pavlik wint zes medailles op uitvindersbeurs aan de hoge kant. Dat" moet eerst maar eens blijken. We hebben immers nog geen bouwplan gezien. Overigens lijkt de gemeente wel bereid met wat meer geld over de brug te komen. Ook de gemeenteraad vindt namelijk dat het nieuwe clubgebouw er snel moet komen. Het lijkt ech ter onwaarschijnlijk dat men bereid is het gereserveerde be drag te verdriedubbelen. Poel mans denkt aan tussenoplos singen. Zo kan een deel van het geld misschien aan de club wor den geleend, of kan er aan een truc worden gedacht waarbij de gemeente het clubhuis betaalt, terwijl de vereniging voor de kleedkamers zorgt. „Je zou ook kunnen denken aan een oplos sing zoals we die bij Vivax heb ben gekozen: de gemeente be taalde het casco, de club zorgde voor de binnenkant. Cornet laat zich door het gat van 600.000 gulden niet uit het veld slaan. „Over twee jaar be staat W Oegstgeest zeventig jaar. Reken maar dat we dan een mooi, nieuw clubhuis heb ben." Bloemen voor de volhouders bij de intocht van de Leiderdorpse avondvierdaagse. FOTO MARK LAMERS LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK Lekker wandelweer en een feestelijk ont haal. De ruim 2200 deelnemers aan de Leiderdorpse avondvierdaagse amuseren zich opperbest tijdens de slotavond van het wandelevenement. Scholen scanderen hun leuzen of zingen hun schoollied. Feli citaties en bloemen, aangereikt door het publiek langs de weg, worden in ontvangst genomen. Even lijkt het erop alsof Leider dorp verdeeld is in twee groepen: vier- daagsekijkers en vierdaagselopers. Drumfanfare Tamarco zorgt traditiege trouw voor de muzikale begeleiding. In de kantine van voetbalvereniging RCL delen de vrijwilligers van korfbalvereniging Velo- •citas, die de vierdaagse voor de 26e keer organiseert, de medailles uit. Voorzitter Paul Robert Nugteren van de Avondvier daagsecommissie ontvangt veel positieve reacties: „De wandelaars zijn enthousiast over de routes voor zowel de vijf als de tien kilometer." De omstandigheden wa ren volgens Nugteren ideaal. „De stoet was kleurig en fleurig, het zonnetje scheen en iedereen was in een goede stemming." Een aantal dingen kan volgend jaar ech ter beter worden geregeld. Zo vindt de voorzitter dat de route-omschrijvingen duidelijker kunnen en dat de dranksta tions van pauzerende scholen wat verder uit elkaar zouden moeten. Nugteren be treurt het dat een deelneemster op dins dag in park De Houtkamp haar been brak. De vrouw struikelde over een boomstronk. Verder waren er de gebruikelijke schaaf wonden en hier en daar een blaar. Het vierdaagsedraaiboek kan de la weer in. Maar niet voor lang. Nugteren: „In sep tember beginnen we met de voorbereidin gen voor volgend jaar." /ASSENAAR BORIS PETERS )e beste ideeën krijgt hij in de |eauna. Ir. Ros. F.V. Pavlik, pro- luctontwikkelaar te Wassenaar. Een sauna heeft voor mij een oort magnetroneffect. Het doet nijn hersenen sneller werken". )p 's werelds grootste uitvin- lersbeurs, de 'Inpex' in het Amerikaanse Pittsburgh, won lij onlangs zes medailles. Hij stroomt over van de idee- n, maar wil geen uitvinder rarden genoemd. „Nee, dan loem ik mezelf liever product- intwikkelaar", zegt Pavlik in ijn kantoor in Wassenaar. Een listig gesprek voeren met deze c tan valt niet mee. Binnen en- ele minuten ligt de tafel al vol net knipsels, uitvindingen, pro- itypen en foto's. „Ik praat )als ik werk. Meestal ben ik net tientallen ideeën tegelijk ezig. Zo nu en dan pik ik er its uit en dat werk ik dan uit tot en verkoopbaar product", zegt e geboren Tsjech. Op de Inpex, 's werelds groot- Ie beurs voor uitvindingen en ieuwe producten die jaarlijks het Amerikaanse Pittsburgh lordt gehouden, sleepte hij vee weken geleden maar liefst medailles vveg: twee gou- en, twee zilveren en twee l ronzen. „Daarmee was ik de leest succesvolle indviduele j eelnemer", zegt Pavlik. Trots is hij met name op zijn and doorlatende paraplu. Wacht", klinkt het en de ont- ikkelaar struint naar de hoek iet paraplu's. „Hoe ik zoiets edenk? Uit ergernis over om- lappende paraplu's en door te ijken naar het gestuntel van lensen bij harde wind". Een rototype van de plu die in ittsburgh goed was voor een ouden medaille werd door Pa vlik getest door er mee in een open auto rond te gaan rijden. Zo n vijfentwintig jaar gele den richtte Pavlik zijn bedrijf Itraco op en sinds vijf jaar ope reert hij vanuit een loods in Wassenaar vlak bij duinen en bollenvelden. „Maar ik ben zo'n drie a vier maanden per jaar van huis, hoor. Naar beurzen om ideeën op te doen of om mijn eigen vindingen aan de man te brengen. Of naar de fa brikanten die mijn producten maken Die fabrikanten bevin den zich goedkope productie landen als China, Korea en Tsje chië. Zijn geboorteland Tsjechië heeft volgens Ros met Neder land gemeen dat het een klein land is. „Daarom ben ik ook ge specialiseerd in alles wat op vouwbaar is", lacht hij. De ont wikkelaar spoedt zich alweer naar een andere ruimte, ,waar hij achtereenvolgens een met een zilveren medaille beloonde opvouwbare ladder, een binnen twee minuten uitklapbare over kapping voor een verkoopstand en een zogeheten zittas toont. Dat laatste product was in Pittsburgh ook goed voor een gouden medaille. De ontwikke laar gespt het ding om zijn buik voor een demonstratie. „Het lijkt een gewoon buideltasje, maar er is een tweede vakje waarin een soort zitmat schuilt. Reuze geschikt voor voetbal wedstrijden of skivakanties". Pavlik verkoopt zijn spullen zelf aan de groothandel. Behal ve door zijn secretaresse wordt hij bijgestaan door een verko per. Ook zijn vrouw en zoon springen geregeld bij. „Kijk dit Woningen en winkels mogen groter Een groter winkelcentrum aan het Boerhaaveplein, extra ramen in blinde zijgevels van woningen, en meer schuur tjes en dakkapellen. Als het aan Oegstgeest ligt, is dat - grofweg - zoals de Oegstgeestse wijk Haaswijk er in de toekomst uit komt te zien. Het nieuwe bestemmingsplan voor de nieuwbouwwijk ligt vanaf volgende week ter in zage. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Het gemeentebestuur vindt dat de C1000 aan het Boerhaave plein enkele tientallen vierkante meters groter mag. Ook aan de Haaswijklaan-kant van het plein mag er winkelruimte bij komen, bijvoorbeeld voor een snackbar. Voorts moet de parkeerplaats bij het centrum anders worden ingericht, met meer parkeer- kommen aan de oostkant van het plein. Gemeente en eigenaar Schui- tema Vastgoed van het winkel centrum werden het er al eerder over eens dat het koopcentrum eigenlijk te klein is. Temeer om dat Oegstgeest-Noord er steeds meer bewoners bij krijgt, in de nieuwbouwwijk Morsebel. Behalve de winkels krijgen ook de Haaswijkers zelf meer armslag om te verbouwen. Zo wordt het makkelijker om een schuur in de voortuin te zetten of een balkon, dakkapel of serre aan te bouwen. Voor bewoners die een parkeerkom in de ach tertuin hebben die ze bij de tuin hebben getrokken, heeft de ge meente slecht nieuws: „Het la ten vervallen van een dergelijke parkeermogelijkheid zal als ver boden worden aangemerkt." De nieuwe regels moeten dui delijk maken wat er in Haaswijk allemaal wel en niet mag. Veel Haaswijkers hebben hun wo ning al op eigen houtje uitge breid. „Ongecoördineerde wo ningvergrotingen kunnen het ruimtelijk beeld zodanig versto ren dat de wijk een negatieve uitstraling krijgt", vreest de ge meente. zijn ze", zegt de ontwikkelaar en toont een doosje met daarin een van zijn eerste succesvolle vindingen: de skipashouder aan een handig trekkoordje waarvan er jaarlijks enkele honderddui zenden over de toonbank gaan. Vrouw en zoon Pavlik prijken op de verpakking. Hulp krijgt de ontwikkelaar verder van kleine bedrijven in en rond Wassenaar. „Ik heb hier een werkplaats waar ik zelf het een en ander kan maken. Maar als ik bijvoorbeeld metaal moet frezen of moeilijke bewerkingen moet uitvoeren voor een proto type, schakel ik hen in." Het grote verschil tussen een uitvinder en een productont wikkelaar zit volgens Pavlik vooral in het realiteitsgehalte. „Het gaat niet alleen om het verzinnen van een product, het moet ook gemaakt worden. Bo vendien moet het idee be schermd worden en, zeker niet onbelangrijk, het moet ook ver koopbaar zijn". Zo legt de ont wikkelaar uit dat zelfs de sim pelste vindingen al tienduizen den guldens aan investerihgen hebben gekost voordat ze ver koopbaarwaren. Het werkelijke verkopen doet Pavlik op beurzen en via bui tenlandse partners met wie hij in joint-venture-verband sa menwerkt. „Op die manier zijn er Itraco-kantoren in China. Ko rea, Honkong, Taiwan en Tsje chië." De lange vliegreizen die de bezoeken aan deze kantoren nu eenmaal vergen, blijven zel den onbenut. „Ik neem altijd een potlood en een kladblok mee om ideeën te noteren. Maar wacht, dan laat ik nog even mijn handbediende bui tenboordmotor en een prototy pe van een paraplu met zaklan taarn zien." De politie trekt per 1 septem ber in het gemeentehuis van Warmond. Dat maakte burge meester I. van der Wel gister avond tijdens de raadsverga dering bekend. Het huurcon tract komt eind juni in de Warmondse politiek ter spra ke. Aan de gevel van het raad huis wordt een bord met het logo van de politie bevestigd. De politie neemt de plek in van Woningbouwstichting Warmunda, die verhuist van het gemeentehuis naar het pand van woninginrichting Verkaik aan de Dorpsstraat. Van der Wel verwacht dat de stichting, in verband met de verbouwing van dat pand, nog niet op 1 september weg zal zijn. „In het begin moeten we dus even improviseren met de ruimte." Het politiebureau aan de Dorpsstraat was te groot ge worden na de politiereorgani satie van enkele jaren geleden. Het gebouw is daarom ver kocht en voor de contactme dewerker wordt een kleinere ruimte gehuurd. Het is de be doeling dat het politiebureau wordt verbouwd tot woon vorm voor verstandelijk ge handicapten. Zeven bonnen voor rijden door rood Zeven fietsers en bromfietsers zijn gisterochtend bekeurd omdat ze door het rode licht reden op de kruising van de Herenweg en Van Wassenaarstraat in Warmond. De overtredingen werden in een half uur geconstateerd. Gezien dit resultaat kondigt de politie aan vaker op dit punt te controleren. VAN 2 TOT EN MET 7 JUNI Bij Profile Tyrecenter is 2Bar echf 2Bar. Profile Tyrecenter gebruikt geijkte (ISO 9002) bandenspan ningsmeters voor uw veiligheid en een beter milieu. Deskundige inspectie van uw 5 autobanden: PROFIELDIEPTE - SPANNING - BESCHADIGING - SLIJTAGE - 'GOUDEN' VENTIELDOPJE Leiden, Kenauweg Tel. 071 - 57 90 906. NIET ALLEEN BETER IN BANDEN BANDEN APK ONDERHOUDSBEURTEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19