Haarlem bestrijdt geweld in gezinnen Olifanten in de rij voor Rotterdamse bul Amsterdam wil fusie van kleine stadsdelen Zuid-Holland krijgt Forenzenkrant Kamermeerderheid voor verhuissubsidie glastuinders Randstad Superpodium voor Euro Verdwaalde bejaarde aangereden VRIJDAG 30 MEI 1997 chef* hans jacobs, 071-5356414, plv-chef rudolf k Groot aantal bommen en granaten opgeruimd in duinen IJmuiden umuiden» anp De duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine heeft in de duinen bij IJmuiderslag opnieuw een groot aantal ex- plosieven uit de Tweede We reldoorlog gevonden. Tijdens de schoonmaakactie zijn eerder deze week al veertig explosieven aangetroffen. Vandaag vond de Marine onder meer 150 hand granaten en drie mortiergrana ten. De schoonmaakactie is vrij dagochtend afgerond. Vanaf tien uur brengt de demonteer ploeg de explosieven tot ont ploffing. Daarna is het terrein van 100 bij 150 meter weer schoon, aldus de marinewoord voerder. De Koninklijke Marine be sloot tot de schoonmaakactie naar aanleiding van een recente vondst van het gevaarlijk mate riaal. Tijdens de actie vond de marine onder meer mortiergra naten, klein kalibermunitie en handgraten. rotterdam anp ,,We hebben een wachtlijst voor Ramon." Ramon is de volwassen olifantenbul van de Rotterdamse zoo en zeer gewild als vader. Het hoofd grote zoogdieren van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp, K. Bleijenberg, moet er zelf om lachen. Maar het blijft een feit dat vijf dierentuinen uit heel Europa zich bij Blijdorp hebben gemeld met de vraag of hun dames een tijdje mogen komen logeren. Bij Ramon wel te verstaan en met als doel zwanger terug te keren naar hun eigen dieren tuin. Blijdorp coördineert voor heel Europa het fokpro- gramma voor Indische olifanten. De Rotterdamse diergaarde heeft toevallig zelf een succesvolle man en bovendien de mogelijkheden om olifantendames die alleen maar komen om gedekt te worden, een goed onderkomen te bieden. De olifantenkoeien die op bezoek komen in Blijdorp moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moeten ze mak zijn, een verzorger bij zich hebben en ze moeten zich gewillig bloed af laten nemen. De dekkingen gaan met een bijna mathematische precisie. Een olifantenkoe komt vlak voor ze vrucht baar is, ongeveer tien dagen eens in de zestien weken. Dat blijkt uit de bloedproeven die twee keer per week worden gedaan. Als de koe en Ramon nauwelijks naar elkaar talen, dan moet ze onverbiddelijk meteen weer weg. Als ze elkaar aantrekkelijk vinden, dan blijkt uit de bloedproeven na een paar maanden al of ze zwan ger is. Is dat niet het geval dan mag ze tot de volgende vruchtbare periode blijven, maar als het dan nog niet lukt moet ze weg. „Vroeger lieten we ze maar negen of tien maanden staan en dan hoopte je dat je wat zag. Dat doen we dus niet meer." De draagtijd van een oli fant is ongeveer 22 maanden. Volgende week komt er al weer een dame op be zoek, Khine War War uit Amersfoort. Zij ontmoet in Blijdorp een groepsgenoot, Winthida, die twee weken geleden kwam. Tussen haar en Ramon 'klikt het bij zonder goed', aldus de dierentuin. Gemeente trekt drie ton uit haarlem anp De gemeente Haarlem gaat het geweld binnen het gezin bestrijden. Het college van burgemeester en wethouders heeft daarvoor drie ton beschikbaar gesteld. Een van de maatregelen is het opzetten van een hulpverleningspro gramma voor daders van gezinsgeweld, onder de naam Meppende Mannen. nissen en zenuwbeschadigin gen. Volgens de gemeente komt geweld binnen het gezin in alle lagen van de bevolking voor. Kinderen worden het meest mishandeld als ze 6 tot 8 jaar oud zijn, zo is uit onderzoek ge bleken. Mannen maken zich daarbij even vaak schuldig aan kindermishandeling als vrou wen. Volgens het Haarlemse colle ge is er laatste tien jaar veel tot stand gebracht voor vrouwen en De maatregelen staan in de no ta 'Geweld in het gezin, niets aan de hand?' die gisteren is uit gebracht. De gemeente schat dat er in Haarlem elk jaar zo'n drie- tot vierhonderd vrouwen en vijf honderd kinderen slachtoffer worden van mishandeling bin nen het gezin. Daarbij is vaak sprake van ernstig letsel, zoals botbreuken, miskramen, moto rische storingen, gezichtsstoor- kinderen die slachtoffer zijn van seksueel mishandeling. Geweld in bredere zin, zoals fysiek ge weld tegen wouwen, kinderen en soms ouders, is echter nogal onderbelicht gebleven, zo vindt het gemeentebestuur. Daarom is nu besloten tot een plan van aanpak met zestien concrete actiepunten. Daarbij gaat de aandacht niet alleen uit naar slachtoffers, maar ook naar daders van ge weld. Naast het hulpprogram ma Meppende Mannen wil de gemeente ook zelfhulpgroepen opzetten in wijken, een bewust- makingscampagne starten on der de bevolking en betrokken beroepsgroepen, en het onder werp nadrukkelijk bij de wijk teams van de politie aankaar- amsterdam anp Het Amsterdamse gemeentebestuur wil de klein ste stadsdelen laten fuseren met andere stadsde len. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders donderdag besloten. Het college wil het bestuurlijk stelsel van de stad en de stadsdelen verbeteren. Het neemt hiermee in grote lijnen de aanbevelingen over van de commissie-Tops. Volgens deze commis sie, die in maart een rapport uitbracht, heeft de instelling van de stadsdeelraden geleid tot een wezenlijke versterking van het bestuur van Am sterdam. De commissie sprak zich niet duidelijk uit over het aantal stadsdelen, maar gaf aan dat een inkrimping van de huidige zestien naar circa twaalf a veertien mogelijk was door een aantal kleinere te laten fuseren. Het college heeft daarop besloten grenzen te stellen aan de grootte van de stadsdelen voor de meest efficiënte omvang van het lokaal bestuur. Het college stelt dat een stadsdeel minimaal 30.000 en maximaal 90.000 inwoners mag tellen. Momenteel is geen enkel stadsdeel groter dan het gestelde maximum. Drie stadsdelen, Watergraaf smeer, Rivierenbuurt en Buitenveldert, vallen on der de norm. De drie stadsdelen zouden moeten fuseren met omringende wijken. Zij kunnen hiervoor voor stellen doen, waarbij men zich dient te houden aan het maximum aantal inwoners. B en W vindt dat de stadsdelen de fusievoor- stellen aan hun kiezers moeten kminen voorleg gen en wil daarvoor de verkiezingen in 1998 ge bruiken. Om realisering van nieuwe stadsdelen niet tot de verkiezingen in 2002 te laten wachten, vindt het college dat tussentijdse deelraadverkie zingen mogelijk moeten zijn. De betreffende kleine stadsdelen betreuren dat ze hun zelfstandigheid op moeten geven. Volgens vertegenwoordigers van Watergraafsmeer en Ri vierenbuurt functioneren ze nu goed. Ze dringen er op aan dat als de fusieplannen doorgaan, die dan ook zo snel mogelijk realiteit worden. Over het voorstel van het college is op 3 juni een hoor zitting. De gemeenteraad bespreekt de plannen eind juni. amsterdam Over een lengte van 200 meter wordt een podium aan gelegd in de gouden bocht van de Herengracht. 133 damwanden, 4 kilometer onderslagbalken, 500 meter stalen platen, 30 kilometer balkhout en 22.000 schroeven moeten het Amsterdamse publiek dra gen tijdens de concerten die de gemeente geeft als goedmakertje voor de overlast van de Eurotop. Kosten: 550.000 gulden. Het podium zal slechts vierdagen, van 13 t/m 17 juni, worden gebruixt. FOTO PAUL VAN WEEL den haag gpd ruswuk anp Bedrijfsleven bundelt krachten voor zonne-energie voorwaarden scheppen voor verdere groei van het duurzame opwekking van stroom. De bedrij ven maken gebruik van de subsidies die in het convenant zijn toegezegd. Per dak komt vier vierkante meter zonnepaneel wat goed is voor 10 procent van de energiebe hoefte van een gemiddeld huishouden. Een te veel aan opgewekte stroom wordt aan het net te rug geleverd. De energiebedrijven Eneco (Zuid-Holland), ENW (Noord-Holland) en Remu (Utrecht) gaan samen met kabelbedrijf NKF en Shell Solar Energy de komende drie jaar op 9000 woningen zonnepa nelen installeren en exploiteren. De bedrijven, die samenwerken in het PV- groeiproject, willen ervaring opdoen met groot schalige toepassing van zonne-energie en zo de In 1,7 miljoen huishoudens in Zuid-Holland valt over ruim twee weken voor het eerst de Forenzenkrant in de bus. Het huis-aan- huisblad over verkeer en vervoer wordt al sinds begin 1996 in de noordelijke provin cies verspreid. Voorlopig verschijnt de Fo renzenkrant tweemaandelijks. Vanaf 1 ja nuari 1998, als het verspreidingsgebied tot heel Nederland is vergroot, wordt het blad maandeljks uitgegeven. De Forenzenkrant is grotendeels gevuld met artikelen over actuele ontwikkelingen op alle gebieden van het verkeer en vervoer. „Als een nieuw carpoolplein is aangelegd of de A4 bij Den Haag wordt verbreed, schrij ven wij daarover", zegt Krijn Verwey, na mens rijkswaterstaat projectleider van het orgaan. De Forenzenkrant plaatst ook carpoolop- roepen. Onafhankelijk onderzoek heeft uit gewezen dat in Noord-Nederland zesdui zend mensen door die oproepen niet meer met de eigen auto naar het werk gaan. „Een besparing van honderdduizenden kilome ters." In Zuid-Holland kan de redactie de oproepen indelen in vijf regio's, waarin aparte edities verschijnen. Alle belangrijke instellingen voor verkeer en vervoer in Nederland werken mee aan het huis-aan-huisblad. Dat zijn behalve de overheid ook onder meer openbaar-ver voerbedrijven en Veilig Verkeer Nederland (WN). „Daardoor wordt alle verkeersvoor- lichting in één blad gebundeld", aldus Ver wey, die dit het 'grootste succes' noemt van het initiatief. Medewerkers van de deelnemende instel lingen schrijven ook de artikelen. De mees- ten van hen zijn werkzaam als voorlichter. Zij worden begeleid door de twintig profes sionele journalisten die de Forenzenkrant in dienst heeft. Het project dateert uit 1992. Toen ver spreidde rijkswaterstaat in de stad Gronin gen een paar duizend exemplaren van wat toen nog alleen een blad met carpooloproe- pen was, bij benzinestations en grote be drijven. Door het succes werd in 1996 het verspreidingsgebied vergroot naar de pro vincies Groningen, Drente en Friesland. Als vanaf 1 januari 1998 heel Nederland het blad krijgt, heeft de Forenzenkrant een totale oplage van 6,4 miljoen exemplaren. Alleen afgelegen boerderijen en huishou dens die meteen 'nee/nee-sticker' duidelijk maken geen huis-aan-huisbladen te willen ontvangen, zullen het blad niet ontvangen. De productiekosten bedragen dertig mil joen gulden. Over drie jaar moet het orgaan zichzelf met de advertentie-inkomsten be druipen. Tot die tijd dekt de overheid de aanloopverliezen. In totaal draagt rijkswa terstaat twaalf miljoen gulden bij. rotterdam anp Een 83-jarige Rotterdamse vrouw is gisteren ernstig ge wond geraakt toen zij op de rijksweg A20 werd aangereden De vrouw liep daar omdat ze de weg kwijt was. De vrouw was met haar mac in de auto op weg naar de diet, gaarde Blijdorp. Omdat ze niei precies wisten welke afslag ze moesten hebben, zette haaj man de auto stil tussen twee af. slagen, die naar de Al3 en naai het Kleinpolderplein. De vrouw stapte uit, stak de afslag c vroeg daar aan een automobilis de weg. Toen ze terugliep naa de auto werd ze aangeredei door een auto die van de A2 afkwam. Met een gebroken bek ken, schouderblad venarm is zij met naar het Dijk zigtziekenhuis vervoerd. Driekwart vat zwerfkinderen op goede weg amsterdam anp Het gaat goed met driekwaï van de kinderen die vorig jaa onderdak zochten in de pen sions van de Stichting Zwerfkin deren Nederland (SZN). De jon geren zijn zelfstandig gaan wc nen, hebben een baan gekrege en zijn aan een opleiding bt gonnen, blijkt uit het jaarversla van de SZN. De SZN-pensions in Rottei dam, Haarlem, Heerlen Leeuwarden boden samen 292 zwerfkinderen tijdelijk or derdak. De resultaten noen een woordvoerder van de f 'verheugend'. SZN wil meer pensions va de grond tillen. „We zijn ht verplicht aan de ruim 4.30 zwerfkinderen in Nederland o: meer voorzieningen te venvi zenlijken dan we op dit mi ment kunnen bieden", aldus c woordvoerder. Openbaar vervoei Amsterdam plat in ochtendspits amsterdam anp Komende woensdag rijdt er de ochtendspits tot half negei geen openbaar vervoer in Am sterdam. Het rijdend persone van het GVB werkt tot die ti niet. Reden van de actie ii stuklopen van de CAO-onde handelingen voor gemeent [f ambtenaren tussen bonden Vereniging Nederlandse meenten op 16 mei. Woordvoerder M. van dl Berg van de ambtenarenbor Abvakabo heeft de werkonde| breking van de bestuurders v bus, tram, metro en pontveri in Amsterdam gisteravond la meegedeeld. Het besluit is nomen op een ver^ kaderleden van het GVB. Eerder was al aangekondi) dat gemeente-ambtenaren die vierde juni opgeroepen z den worden voor een werko derbreking van half elf 's oc tends tot half twee 's middag om dan een manifestatie op Beursplein bij te wonen. Vi gens Van den Berg is daar in geval wat betreft Amsterdam ambtenaren veel animo voi Daar komt nu nog het platlej gen van hqt openbaar vervoer de ochtendspits bij. Sobere campagne tegen komst van nieuwe metro Amsterdam amsterdam gpd De locatie voor het startschot van de campagne tegen de komst van de nieuwe metro in Amsterdam is perfect. Voor de deur van kapper Figaro Pas- quale, dé beroepsactivist van de hoofdstad, zitten drie leden van het referendumcomité Noord-Zuidlijn. Voorbijgan gers kijken met vreemde ogen naar de campagneleiders die de smalle steeg bezetten en zich opmaken voor de strijd tegen de komst van de metro, waarover op 25 juni een refe rendum wordt gehouden. „U kunt ontwikkelingen in de we reld niet tegen gaan. Voor een locomotief gaan liggen, dat is het enige wat helpt", aldus een cynische Amsterdammer. Voor de tweede keer dit jaar wordt er een referendum ge houden in de hoofdstad. Be woners gaan op 25 juni naar de stembus om zich uit te spreken over de aanleg van de Noord-Zuidlijn, een metro die dwars door de oude stad loopt. Een paar maanden geleden werd in Amsterdam een refe rendum gehouden over de aanleg van de nieuwe woon wijk IJburg. De uitkomst was positief voor de gemeente: de huizen mogen worden ge bouwd. De campagne tegen de nieuwe metrolijn zal vooral „laagdrempelig zijn", zo ver klaren de leden van het refe rendumcomité in de open lucht. Geen agressieve televi siespotjes en paginagrote ad vertenties, zoals tijdens de strijd tegen IJburg die voor een belangrijk deel werd gefinan cierd door Natuurmonumen ten. „Wij hebben 50.000 gul den te besteden, terwijl de ge meente maar liefst over een budget van twee ton beschikt. Het is eigenlijk een oneerlijke strijd", aldus woordvoerder Fred Gersteling. Volgens het referendumco mité vormt de nieuwe metro lijn een serieuze bedreiging voor de bestaande tram- en buslijnen in de stad. 'Geen twee miljard in de grond, maar maak het Gemeentevervoer bedrijf gezond' zo luidt hun strijdkreet. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat bijna veertig procent van de Amster dammers voorstander is van de aanleg van de Noord-Zuid lijn, dertig procent is tegen en de overige dertig procent maakt het niet uit of de metro er wel of niet komt. den haag anp Een meerderheid in de Tweede Kamer is bereid een verhuissubsidie mee te geven aan glastuinders die vertrekken uit het overvolle Westland. FOTO ANP Een méerderheid in de Tweede Kamer is bereid een verhuis subsidie mee te geven aan glas tuinders die vertrekken uit het overvolle Westland. Die steun regeling moet deel uitmaken van de herstructureringsplan nen voor de Hollandse kassen- centra, vinden CDA, D66 en PvdA. Overigens bepleiten die drie fracties wel elk een eigen variant van de verhuissteun. Het ministerie trekt de ko mende tien jaar zo'n 300 mil joen gulden uit voor sanering van de glastuinbouw. De CDA- fractie pleitte in een eerder sta dium al voor een verhuissubsi die. Minister Van Aartsen (Landbouw) en in zijn kielzog de drie regeringsfracties voel den daar niets voor. Tuinders die willen verkassen doen dat toch wel; daar is geen over heidssubsidie voor nodig, be toogde de bewindsman inder tijd. D66 en PvdA denken daar nu anders over. Alleen de WD blijft zich verzetten tegen een ver huissubsidie. De hoogte van de subsidie is nog niet ter sprake geweest. Gistermiddag zou de Tweede Kamer opnieuw praten over de herstructurering van de glastuinbouw. Het debat is ech ter uitgesteld tot woensdag 4 j j CDA'er Van Ardenne wil al tuinders die uit het West-N derland vertrekken in aan mef] king laten komen voor de plaatsingssubsidie, onge waar ze heen gaan. PvdA'er Huys wil subsidiej gadigden als extra voorwaar opleggen dat ze op hun nieui stek een milieuvriendelijke k moeten bouwen. De PvdA-frc tie ziet graag zo'n 30 tot 50 pi|| cent van de huidige kassen ti sen Den Haag en Rotterda verdwijnen. In het Westla zou meer plek moeten kom voor woningbouw en alternat ve bedrijvigheid, zoals dien verlenende ondernemingen. D66'er Augestijn wil 17,5 it joen gulden, uitgesmeerd o enkele jaren, beschikbaar sl len voor een speciaal projij' om tuinders te stimuleren n Noord-Nederland te verhuizi Onderdeel daarvan zou speciaal mobiliteitsfonds mC ten zijn. WD'er Blauw wil in 1998 en 1999 15 miljoen t( voegen aan de bestaande sub dieregelingen om investering naar het noorden des lands lokken, maar in een explici 1 verhuissubsidie ziet hij voor pig nog steeds niets.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18