Leerlingen Holtlant houden het voortaan droog Leiden Prijzenregen op Stedelijk Gymnasium Bril in het Ghanees? Ik heb het geweten hoor' Leiden Regio de ME11997 Nieuwbouw school gisteren officieel geopend CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wiji uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangsch naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen word gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF De Stevenshof staat volgende maand op zijn kop. Vanaf vrijdag 13 juni is er een kermis, op zaterdag 14 juni openi wethouder Tjeerd van Rij om tien uur het eigenlijke feest. In en rond winkelcentrum Stevensbloem zijn een braderie, demonstr ties en optredens van muziek- en dansgroepen waaronder De B mutsen en Het Smartlappenkoor. Voor kinderen is er een kinde vrijmarkt en treden het kindercircus Bambino en in het buurthi Stevenshof een poppentheater op. De dag wordt afgesloten met een avondvullend dansfeest in het buurthuis. STEVENSHOF/DE MORS Jongeren van 12 t/m 18 jaar uit de wijkt Stevenshof en De Mors kunnen in de zomervakantie strijd leven in vier sporttakken. Er is voetbal en korfbal voor teams van min stens vier personen, roeien voor teams van minstens twee perso nen en tennis voor de individuele sporter. De wedstrijden zijn ir week van 18 tot en met 22 augustus. Geïnteresseerde jongeren kunnen zich bij de buurthuizen Stevenshof (Trix Terwindtstraat en Morschwijck (Topaaslaan 19) inschrijven. BURGEMEESTER- EN PROFESSORENWUK De Burggravenlaan krijj tussen de Roomburgerlaan en de Hoge Rijndijk een nieuwe asfal laag. De werkzaamheden beginnen op maandag 2 juni en duren ongeveer zes weken. Tijdens deze periode is op de oostelijke weg helft van de Burggravenlaan (richting Hoge Rijndijk) geen door gaand auto- en busverkeer mogelijk. Dit verkeer wordt via de Me erskade, het Van Vollenhovenplein en de Kanaalweg omgeleid. C halte Burggravenlaan op de Hoge Rijndijk richting Leiderdorp komt tijdelijk te vervallen. PROFESSORENWUK Over acht weken ligt langs de Lorentzkade, ti sen de Kanaalweg en de De Sitterlaan, weer een mooi gazonnetje Vanaf maandag 2 juni wordt de grond daar opgehoogd en met gr ingezaaid. Het speelterreintje aan de Pieterskerkgracht krijgt een opknapbeurt. archieffoto hielco kuipef PIETERSWIJK Bewoners, de gemeente en de Leidse Welzijnsorgani satie gaan praten over de nieuwe inrichting van het vervallen speel terrein aan de Pieterskerkgracht. In eerste instantie had de ge meente de plek bestemd voor nieuwbouw. Maar na protesten van buurtbewoners heeft de gemeente deze plannen in februari inge trokken en besloten het speelplaatsje op te knappen. Op donder dag 12 juni om acht uur is in het gebouw van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht een informatieavond. Buurtbewoners kunnen dan meepraten over de toekomst van de speelplaats. BINNENSTAD Heeft de ginkgo biloba medicinale waarde? Of bestaa een paars-wit gestreepte passiebloem? Met dergelijk zinnige en on zinnige vragen kunt u op zondag 1 juni terecht in de Hortus Bota nicus, Rapenburg 73. Tijdens een rondleiding die om elf uur begint proberen medewerkers op al uw vragen een antwoord te vinden. Deelname aan de rondleiding kost 2,50 gulden. NOORD De fontein op het Kooiplein is onderwerp van een enquête. archieffoto wim dijkman DE KOOI Als de nieuwbouw aan het Kooiplein op de hoek van de Kooilaan en de Surinamestraat klaar is, krijgt het plein weer een fontein. De vraag is of de oude fontein die voor de nieuwbouw moet wijken, verplaatst wordt of dat op het plein een nieuwe fon tein komt. Het verplaatsen van de oude fontein is technisch moei lijk en kostbaar. Want dit kunstwerk is groot en spuit al jaren geen water meer omdat het kapot is. De gemeente heeft intussen een maquette van een nieuwe fontein laten maken. Deze is wat kleiner met maar zes spuitpijpen, waarin de bol en drie beelden van de ou de fontein zijn opgenomen. Het Wijkkomitee Plan Noord wil graag weten hoe de buurtbewoners erover denken. In het wijkblad 'De Noorderzon' kunnen zij door het invullen van een mini-enquête aangeven of ze willen dat de oude fontein een nieuw plekje op het plein krijgt of dat er een nieuwe fontein moe#komen. HOUTKWARTIER De Business Breakfast Club heeft het afgelopen jaar 8500 gulden voor het Ronald McDonaldhuis Leiden opge bracht. Ron van Eijk van BDO CampsObers, initiatiefnemer tot de maandelijkse ontbijtvergaderingen voor bedrijven, heeft deze maand het geld overhandigd aan Ron Bavelaar, bestuurslid van het huis. In het Ronald McDonaldhuis aan de Boerhaavelaan kunnen familieleden logeren van kinderen die in het Academisch Zieken huis worden verpleegd. Met het geld wordt een kamer in het huis volledig gefinancierd. MERENWUK Op het plein bij winkelcentrum de Kopermolen zijn 4 juni tijdens de Nationale Straatspeeldag allerlei activiteiten voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Tussen half twee en vier uur is er een verkeersspel, een luchtkussen en een poppenkast en kunnen kin deren zich laten schminken. .oals zag ijning van Een samenspel van hout, staal en glas", karak teriseert de speciale uitgave van het Holtlant Journaal de nieuwbouw aan de Ter Haarkade. Het Holtlant College toonde gistermiddag niet zonder enige trots de aanwinst aan een honder tal aanwezigen uit de politiek, het onderwijs en het bedrijfsleven. Gewapend met boormachine verrichtte onderwijswethouder H. Baaijens de of ficiële opening door een plakkaat met toekomst wensen aan de muur van de nieuwe aula te be vestigen. Behalve een zeer ruime aula is de school daarmee ook een docentenkamer en een dozijn theorielokalen rijker. Het enigszins futuristische geböuw vormt de schakel tussen de twee bestaande schoolgebou wen van het Holtlant College. Sinds de fusie tus sen de Rijnwijk en de Noorderwiek in 1991 be stond de school uit vier aparte gebouwen, waar tussen de leerlingen heen en weer moesten rei zen. Met de nieuwbouw zijn de vestigingen aan de Potgierterlaan en de Turquooislaan overbodig geworden. De twee gebouwen aan de Ter Haar- laan zijn onder het motto '2 plus 1 maakt 1' door het nieuwe gebouw samengesmolten tot één ge heel: twee doorgangen maken het zelfs tijdens een regenbui mogelijk droog van het ene naar het andere gebouw te komen. De nieuwbouw is eigenlijk al sinds januari in gebruik, maar pas nadat het helemaal af was, kon de officiële opening verricht worden. „We wilden er zeker van zijn dat alle kinderziektes er uit waren", verklaarde M.L. Candido, voorzitter van het Regionaal Opleidingencentrum (ROC), tijdens de opening. „Na deze 'proeftijd' kunnen we stellen dat tevredenheid overheerst." Het Holtlant College maakt deel uit van het POC, waarin diverse Leidse onderwijsinstellin gen voor beroepsonderwijs samenwerken. In het complex aan de Ter Haagweg wordt voorname lijk dienstverlenings- en gezondheidsonderwijs gegeven, maar ook vinden er avondopleidingen voor volwassenen plaats. De nieuwbouw is op vrijdag 6 juni tussen 19 en 21 uur voor iedereen toegankelijk. De bezoe kers krijgen een rondleiding en kunnen zich la ten informeren over de mogelijke opleidingen. Personeel buiten schot Aannemer Bik en Breedeveld onderdeel Koninklijke IBC LEIDEN ARNO VAN T HOOG Het Leidse aannemersbedrijf Bik en Breedeveld wordt over genomen door het in Best ge vestigde Koninklijke IBC. Als reden voor de overname noemt directeur A. van der Akker de toenemende schaal vergroting in de bouwsector. „We werken in een markt waar selecties plaatsvinden bij grote projecten. De tendens is daarbij dat men steeds grotere jongens uitnodigt. Als middel grote ondernemer kom je daar minder snel tussen." Bik en Breedeveld is werk zaam in de bouw en restaura tie van middelgrote kantoren en winkelpanden. Enkele ja ren geleden werden de krach ten al met twee andere, gelijk soortige bedrijven gebundeld in de Röttger Bouwgroep. Vijf maanden geleden ging dit drietal, met 170 werknemers, op zoek naar een overname- partner. Het werd uiteindelijk Koninklijke IBC, dat met on geveer 2000 werknemers en een omzet van 900 miljoen gulden een grotere speler is op de bouwmarkt. Door verbinding met dit be drijf hoopt de directeur weer mee te dingen naar projecten tussen de één en vier miljoen gulden. „Nu kunnen ook wij verwijzen naar een grotere partner. Omgekeerd profiteert IBC van onze toegang tot de markt van kleinschaliger pro jecten." Er is geen overlap in activiteiten tussen Bik en de Koninklijke IBC. De Leidse onderneming vormt een nieu we poot aan het bedrijf. Er zijn daarom geen gevolgen voor de werknemers, aldus Van der Akker. „Wij denken hier een stap mee vooruit te doen. Het zorgt voor continuï teit en zekerheid." Diny Joxhorst brengt3.000 brillen naar Afrikaanse land °P lEIDEN HETTY VAN DER VEEN do Tij 2 ien bedrag van 100 miljard dol- jr, geschonken door de rijke Vest-Europese landen aan de 31 rme landen in Midden- )ost-Europa; premier Kok wil- 'e ziin n'et een ,tweede ilarshall-plan' bestempelen, piiaar kwam er wel deze week nee naar buiten tijdens de her- rïa^f lenking van het Amerikaanse l /ederopbouwprogramma van vijftig jaar geleden. De 16-jarige [ai van Hasselt ging onze pre- nier enige tijd geleden al voor; iet zijn ontwerp van een West- uropees Marshall-plan, waar- ïee ex-Joegoslavië geholpen ou kunnen worden, won hij nlangs een reis naar Amerika. Kai zit in de derde klas van et Stedelijk Gymnasium. Een aanplakbiljet op school maakte attent op de Marshall - van het Zon uropees Platform voor het Ne- mriierlands Onderwijs. „In het eer ie deel van mijn opstel heb ik des iteengezet waarom Amerika genijftig jaar geleden besloot tot an e Marshall-hulp. De jury was meichter vooral onder de indruk an het tweede deel van mijn i ïzending. Daarin beschreef ik le lijn zelf ontworpen 'Marshail- r lan 2'; Nederland en de andere s D jke Westerse landen zouden, schreef ik, financiële hulp ïsrem ex-Joegoslavië kunnen ge- ïiklen waardoor dat land aan zijn hiederopbouw kon gaan wer- diien. Hoe het bedrijfsleven daar- ij zou kunnen helpen, zette ik >eni'eneens op papier." Het Eu- i ipese Platform voor het Ne- iid( erlandse Onderwijs, dat de edstrijd organiseerde, wees en nog vijf andere deelne- Iers als winnaar aan. Volgende fM eek reizen de vijf gezamenlijk naar Washington. „Tijdens et hardlopen kwam ik op het lee een tweede Marshall-plan i ontwerpen. Ik wist eigenlijk leteen dat het een goed idee as. Mijn eerste prijs kwam dan 532ok niet helemaal onverwacht. at ik van mijn klasgenoten een Kal van Hasselt bedacht een Marshall-plan voor ex-Joegolsavië: ,lk had wel verwacht dat Ik zou winnen." foto loekzuyderduin staande ovatie kreeg, was eigen lijk een veel grotere verrassing", vertelt Kai. Kai was niet de enige leerling van het Stedelijk Gymnasium die een prijs in de wacht sleep te. Zo won de 19-jarige Janneke Jonkman uit 6 gymnasium één van de eerste prijzen bij Kunst bende '97. Haar verhaal over 'verbeeldingskracht' leverde haar een plaats op in de finale die over twee weken in het Utrechtse Vredenburg plaats vindt. Ook Anne van Putten uit 6 gymnasium mag naar die fi nale; zij won de eerste prijs in de algemene categorie. De 14-jarige Thierry Korte- kaas van het Stedelijk Gymnasi um mag op 10, 11 en 12 jnni meedoen aan de finale van de biologie-olympiade. Van de 1750 deelnemers aan die olym piade eindigde Thierry als ne gende. „Ik lees veel boeken over biologie en let goed op tijdens de lessen. Waarschijnlijk werkte dat in mijn voordeel; de orgaan tekeningen die in de test ston den, had ik bijvoorbeeld wel va ker gezien." Thierry gaat geen biologie studeren, maar dat het een 'exacte studie' wordt, staat al wel vast. Ook Selma Mourad (17) viel in de prijzen. Zij deed twee keer mee aan een Duitse vertaalwed- strijd waarmee ze een computer en een boek won. „Vorig jaar heb ik zelfs nog gegeten met de Duitse ambassadeur, vertelt ze, „maar zo veel stelt het ook weer niet voor hoor; ik maak die ver talingen in een uurtje." En er waren méér prijzen voor het Leidse gymnasium; een aantal leerlingen uit klas 2G won de groepsprijs bij een te ken- en opstelwedstrijd, Maar ten Stikkelman mag naar de fi nale van de aardrijkskunde- olympiade en de school zelf kwam als winnaar uit de bus bij de wiskunde-olympiade voor scholen. Van al die prijswinnaars kreeg Kai van Hasselt toch wel de meeste aandacht. Docenten en leerlingen van het Stedelijk Gymnasium leken het erover eens dat zijn eerste plaats de knapste en meest bijzondere prestatie was. sis van de brillenkunde beheerst. Joxhorst kent helemaal niemand in Obuasi. „Ik weet alleen dat dokter Koko, („zo heet hij echt hoor!), een kamer voor me heeft vrijgemaakt in zijn huis." Toch heeft ze geen problemen-om het veilige Nederland te verruilen voor het donkere Ghana. „Ik heb gehoord dat Ghana een prachtig land is met vriendelijke mensen. Het meest verheug ik me op het buiten leven. In Nederland zit ie dereen maar in zijn eigen huisje en moetje eerst een afspraak ma ken voordat je bij iemand langs gaat." Als ze eenmaal in Obuasi zit moet ze reclame gaan maken voor de brillen en haar kliniek. Een for mule heeft Joxhorst nog niet be dacht. „Ik denk dat ik bordjes ga ophangen." De Ghanese taal heeft ze nog lang niet onder de knie, enkele woorden zoals mepa ase (dankjewel), heeft ze al ge leerd. „Ja bril, wat is dat ook al weer in het Ghanees? Ik heb het geweten hoor. Gelukkig spreken veel Ghanezen Engels. Storing Er is nog steeds storing tussen Stichting Kabelnet Merewijk (SKM) en haar klanten. Onlangs deed Merewijker C. Ottenhof een poging om klachten te verzame len tegen de stichting. Hij heeft minder reacties ontvangen dan verwacht. „Mensen hebben blijk baar geen zin om hun grieven op papier te zetten", zegt hij. Ottenhof vindt dat hij strijdt te gen het onrecht dat Jan met de pet wordt aangedaan. Hij is dan ook actief lid van de Socialistische Partij (SP). „De SKM gaat slecht met haar klanten om", zegt Ot tenhof. Volgens hem worden er mensen afgesloten die keurig be taald hebben. „En daar kan ik nou niet tegen." Daarnaast beweert hij dat de SKM klanten steeds andere bedragen voor heraansluiting vraagt. „De ene krijgt een rekening van bij voorbeeld honderd gulden terwijl de andere voor dezelfde hande ling tweehonderd gulden moet betalen." Wat Ottenhof ook tot woede drijft is de weigering van de SKM om haar statuten openbaar te maken. „Ze zijn een stichting, daarom moeten ze de statuten gewoon la ten zien." De boze Merewijker heeft een ad vocaat ingeschakeld om de boel eens goed op een rijtje te zetten. „Ik sluit ook niet uit dat ik de po litiek op deze zaak attent maak. De SP kan me daar mooi bij hel pen." Maar allereerst hoopt hij meer klachten te verzamelen. „Twee weken geleden belde er een man op die veel klachten vanuit de Adelaarshorst had. Ik ga die hele flat volgende week gewoon aflo pen om te vragen wat de bewo ners van de SKM vinden. Hij sluit niet uit dat als er genoeg klachten zijn, hij met zijn Pro Deo advocaat naar de kantonrechter zal stappen. Bij de SKM was niemand aanwe zig voor commentaar. Oom Afgelopen maandag stond in deze krant een verslag over het Euro- dusnie punkfeest tegen Europa. Er was onder andere te lezen over punkertje Riekus (13) uit Fries land. In het artikel stond dat hij naar het feest was gekomen om een video te zien met hemzelf in de hoofdrol. Oom Werner van Montfoort zou de video hebben gefabriceerd. Fout! Het was Riekus zelf die de film heeft gemaakt. In navolging van vele bekende Hollywood- sterren is ook hij blijkbaar op de regisseursstoel gaan zitten. Daar naast neemt de dertienjarige ook nog de hoofdrol voor zijn reke ning. Werner van Montfoort was van mening dat nu alle lof naar hem ging in plaats van naar zijn getalenteerde neefje. Bij deze. De brillen die Diny Joxhorst te voorschijn haalt, laten zien dat ook de meest voorkomende pro these aan modegrillen onderhevig is. Van vlindermodel tot aan enorme jaren-zeventig-brillen, al les zit ertussen. Jacques d'Ancona en Jules Deelder zouden water tanden bij het zien van haar 3.000 brillen tellende verzameling. He laas voor deze twee heren brengt Joxhorst alle brillen over een aan tal weken naar Ghana om daar de bijzienden een heldere blik op de wereld te verschaffen. De brillen heeft ze gekregen van de wereldwinkel, waar mensen ze kunnen inleveren. In Afrika zijn weinig opticiens en veel mensen met oogafwijkingen. Onze oude brillen komen daar goed van pas. „Ik ga ze allemaal verkopen aan de Ghanezen", zegt de 37-jarige Joxhorst. Pardon, verkopen? „Ja hoor, 3000 cedi per bril moeten ze opbrengen, omgerekend onge veer vier gulden." Ze legt uit dat ze met het geld een oogkliniek in het stadje Obuasi gaat bekosti gen. Daarnaast gaat ze ook de ad ministratie voor het ziekenhuis verzorgen. Sinds haar laatste bezoek aan Afrika, in 1991, is ze verslaafd ge raakt aan de openheid en vrien delijkheid van het continent. „Ik heb lang gezocht naar een organi satie waarvoor ik vrijwillig naar Afrika zou kunnen. Toen ik in contact kwam met Hollandse Ho rizon uit Den Haag, kon ik een jaar naar Gha na", legt Joxhorst uit. Bij opticien Bril'58 in Katwijk, heeft ze een cur sus bril aanme ten gevolgd, van de Leidse stich ting Remedie ontving ze opti- cienapparatuur. Ze heeft het ge voel dat ze de ba Diny Joxhorst: „Gelukkig spreken veel Ghanezen Engels. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17