Leiden Regio Verslepen wagens niet onder dwang 'Kinderen moeten in basisonderwijs minstens zwemdiploma B halen' Vluchtelingenwerk zoekt uridische hulpverleners Fleurige berm dA'er Wijfje vindt aanblik Hoogvlietgarage stuitend Belofte wethouder Van Rij aan Trekvaartplein Minder klachten over vliegverkeer IRIJPAG 30 ME11997971 lef hans jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleijn. 071-5356436 RPF A Q Oegstgeest heeft er I 27 een nieuwe politie ke partij bij, die God en gebod hoog in het vaandel heeft staan: de RPF. Koopzondag yy Hoewel het CD I het absoluut nie ziet zitten, krijgt Ter A, toch twaalf koopzond. per jaar. Ernstig hoofdletsel na val leipen De trauma-helikopter moest er gisteren aan te pas ko men om een 15-jarige Leidse fietser met ernstig hoofdletsel naar iet AZL in Leiden te brengen. De jongen liet zich even tevoren neesiepen door een brommer over het fietspad van de Willem le Zwijgerlaan, tussen de Schipholweg en de Haarlemmerweg, n Leiden. De brommer moest afremmen en raakte daarbij de iets van de Leidenaar. Hij werd ook nog geraakt door een brom- ner die achter hem reed. De jongen kwam zodoende op de rij- iaan terecht waar hij botste op een auto. Het bureau slachtoffer- ïulp heeft hulp verleend aan diverse betrokkenen. \spergedag op Stadhuisplein iden» Aspergesoep, aspergetaart, asperge-ijs. Leidse asperges, asperges op zijn Thais en roerbak-asperges op zijn Chinees Jaargeinaakt in de wok. Asperges met zalm en garnalen in ker- imlroomsaus en bloemsierkunst met asperges. Voor liefhebbers ran het witte goud uit Limburg is het Leidse Stadhuisplein op saterdag 7 juni de hemel op aarde. Op de Eerste Limburgse As- ergedag op het Stadhuisplein komt de spargel in alle mogelijke ianten op tafel. Zelfs in het bloemstukje. Het aspergefeest ivordt omlijst door de Zoeterwoudse boerenblaaskapel De Ram- meljetsers die voor een onvervalst Limburgs sfeertje moeten zorgen. Het evenement duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Voor de ihuiskokers zijn de asperges (wit en groen) ook per bosje te koop. De aspergedag is een vervolg op de Eerste Leidse Mos seldag en de Eerste Leidse Kampioenschappen Erwtensoep Ma ken. De evenementen zijn een initiatief van de stichting Markt - promotie. uchtelingenWerk in het Op- ngcentrum aan de Willem n de Madeweg in Leiden is op ek naar vrijwilligers die asiel ekers met juridische raad en lad willen bijstaan. Uit de pro- lschets van de nieuwe vrijwil- ers blijkt dat deze hoog opge- moeten zijn, liefst als jurist, gemotiveerd om de belangen asielzoekers te behartigen, geldelijke beloning bestaat iluitend uit een vergoeding de reiskosten. De gezochte vrijwilligers, voor minimaal twee dagen in de week, zorgen met andere advo caten voor de rechtshulpverle ning aan asielzoekers. Die krij gen van de medewerkers infor matie over de asielprocedure. Ze nemen samen het vluchtver haal, motieven en de reisroute door. Informatie die erg belang rijk is voor een asielverzoek aan het ministerie van justitie. De nieuwe vrij'willigers krij gen eerst een cursus voor ze aan het werk gaan. leiden Hier ziet de middenberm van de Lammenschans- weg wit van de margrieten, een stukje verder geel van het koolzaad. Met de grasmaaimachine komt de gemeente sinds een aantal jaren op de toevoerweg naar de Leidse binnenstad niet verder dan de kruising met de De Sitterlaan. Verder mag in de berm tot aan het Lammenschansplein de natuur haar gang gaan. En dus staat het gras er kniehoog en schieten er allerlei kleurige planten op. En dat was precies de bedoeling van het natuurlijk groenbeheer. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Leiden geen zonneboilers! Het predikaat Zonneboilei 1997 is Leiden aan de voorbijgegaan. Niet de Sle stad, maar het Utrechtse IJ stein is door de jury uitverk als de stad waar het afgelc jaar het hardst is gewerkt aa introductie van zonneboi De jury was onder de ini van de omvang waarin het i tief kleine IJsselstein de zoi boiler in het nieuwbouwbt heeft ingebouwd. In de nie wijk Zenderpark worden v van de 3800 woningen s daard voorzien van een derg ke milieuvriendelijke warm terbron. Leiden behoorde met Ijs stein, Heerhugowaard en 1 terdam tot de vier genomim den voor de prijs. In totaal ren dit jaar 29 gemeenten vc gedragen. Het Leidse pro bestond uit de herintrodu van zonneboilers in de besta de bouw. Nadat bij de c spronkelijke introductie van zonneboiler het apparaat bi uitsluitend bij bestaande ningen was toegepast, v schoof de aandacht de laat jaren volledig naar de niet bouw. Leiden heeft die tre weer gekeerd. De Leidse ac heeft model gestaan voor zi twintig zonneboileracties heel Nederland. Het ministerie van econor sche zaken heeft zich ten di gesteld dat er in het jaar 2C vierhonderdduizend zonneb Iers werken in Nederland. De energievoorziening verwan water voor huishoudelijk bruik, zwembaden en de ind strie. De zonneboiler levert e belangrijke bijdrage aan het i rugdringen van de uitstoot v, het broeikasgas kooldioxide. ,Hoogvlietgarage aan de Korevaarstraat moet aan de nkant hoognodig een facelift krijgen, ie gemeente moet maar een prijsvraag uitschrijven die betonkolos op de mooiste manier opgeknapt te lijgen, zei PvdA'er D. Wijfje gisteravond in de commis- financiën. Hij noemde het gebouw zoals het er nu leisbureau koopt et Gulden Vlies oor 1,7 miljoen oen aad rietveld uitziet 'uiterst stuitend'. Na lang onderhandelen met de gemeente kocht su permarkt Hoogvliet onlangs de garage aan de Korevaar straat van het Philips Pensioenfonds. Leiden, dat net als Hoogvliet het eerste recht op koop had, liet zijn optie daarvoor lopen. Wel werd met Hoogvliet afgesproken dat de garage langer open blijft en dat parkeren er in elk geval goed koper wordt dan op straat. Het pand heet na overname door de supermarkt 'Breestraatgarage'. De politieke partijen waren, met uitzondering van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, allemaal tevreden over de afspraken tussen Leiden en Hoogvliet. De su permarkt investeert een miljoen gulden in het opknap pen van de garage. isorganisatie Djoser heeft ior 1,7 miljoen gulden gebouw 't Gulden Vlies aan de Bree- aat gekocht van de gemeente, it gebouw wordt op 1 augus- van dit jaar eigendom van bureau, dat gespecialiseerd reizen naar exotische be ramingen. De commissie fi- nciën maakte zich gister- ond vooral zorgen over de lag, waar de gemeente nieu- vergaderruimte moet vinden waar de ambtenaren van de leling economische zaken ge- lisvest worden. Het Gulden Vlies was van eet af aan een van de 'ruilob- :ten' van de gemeente bij de rhuisvesting van het ambte apparaat. Zowel het Stads- mwhuis, het Stadhuis als het iofdkwartier van de dienst ilieu en beheer aan de Admi- al Banckertweg worden voor iljoenen guldens verbouwd, n deel van de kosten wordt dragen door verkoop van an- re gemeentelijke gebouwen, et Djoser denkt de gemeente n goede deal te hebben ge- an. Het reisbureau heeft met iden een convenant afgeslo- i, waarin afspraken zijn vast- egd over werkgelegenheid, larin worden acht tot tien Juwe arbeidsplaatsen gega- ideerd in het komende jaar. )e verkoop van Het Gulden es viel sommige partijen in Leidse raad wel rauw op het k. Sommige politieke partijen bben hun fractiekamer in het nd aan de Breestraat. Com- ssies van de gemeente verga ren er regelmatig en de amb- laren van de afdeling econo- J ische zaken hebben er hun rkplek. ,Waar gaan we nu vergade- wilde WD'er A. Geertse- i weten. Wethouder H. Kruijt er geen antwoord op geven. i zal het onder de aandacht engen bij de heer Van Rij, de ithouder herhuisvesting." Oe ambtenaren van economi- ie zaken moeten voorlopig rkassen naar het Stadsbouw- iis aan de Langegracht. En als dienst Economische en Soci- i Zaken verhuist naar het sta- insgebied gaan de ambtena- ndaar naartoe. Bij de renovatie van woonwagencentrum Trekvaartplein worden geen wagens met dwang versleept. Die belofte doet wethouder T. van Rij (PvdA/woonwagenzaken) in een brief aan de Vereniging Trekvaartpleinbewoners. He lemaal tevreden is de vereniging daarmee niet. In een re actie vragen zij de wethouder toe te zeggen, dat de belof te ook in 'komende raadsperiodes' geldig blijft. leiden aad rietveldDe vereniging Trekvaartplein vindt dat voor alle huidige be woners, en dat zijn er meer dan honderd, een plek moet komen in het nieuwe woonwagencen trum. De gemeente Leiden heeft steeds gezegd dat dat niet De mogelijkheid dat woonwa gens gedwongen versleept zou den worden frustreert al jaren de onderhandelingen over de herinrichting van het Trekvaart plein. Bij elk gesprek vroegen de bewoners van het plein de ga rantie, dat dat in ieder geval niet zou gebeuren. Zonder die belof te viel er eigenlijk niet te praten. Van Rij heeft de vereniging nu geschreven, dat het onder dwang verslepen of verplaatsen van woonwagens niet aan de orde is. „De uitspraak dat ver huizing uitsluitend op vrijwillige basis kan geschieden heeft de gemeenteraad al in december 1983 gedaan. Deze uitspraak is nooit herroepen en geldt daar om voor ons nog steeds", aldus de wethouder in zijn brief. mogelijk is. Volgens het provin ciaal woonwagenplan moest het Trekvaartplein aanvankelijk te rug naar veertig plaatsen. Dat uitgangspunt is inmiddels los gelaten, maar de gemeente gaat er van uit dat het Rijk geen toe stemming geeft voor een kamp met de gevraagde honderdtwin tig plaatsen. „Tijdens het overleg is ons duidelijk geworden dat u zich grote zorgen maakt over het met politiedwang verslepen van woonwagens naar andere standplaatsen", schrijft de wet houder. „Het lijkt ons daarom goed nog eens schriftelijk te b< vestigen dat wij bij de renovati van het Trekvaartplein uitgaa van de medewerking van de bt woners en dus alleen van vri; willige verplaatsing sprake ka zijn." Van Rij hoopte dat met d brief de ongerustheid weggeno men was en dat het Trekvaart plein weer met hem zou willei onderhandelen. Maar zo ver i de bewonersvereniging noj niet. Hun woordvoerder T. di Booij heeft aan het heropenei van de gesprekken nog een aan tal voorwaarden gesteld. He principe dat er niet gedwonger versleept wordt moet ook vooi komende raadsperiodes gelden gesprekken moet plaatsvindei in de stuurgroep Poelgeest - hel overlegorgaan voor de nieuw bouwwijk in de Broek- en Si- montjespoldei, waarin ook dc gemeente Oegstgeest zitting heeft - en tijdens het overleg mag niets onbespreekbaar zijn. Pas als aan die voorwaarden is voldaan schuift de vereniging Trekvaartplein weer aan de on derhandelingstafel. Wie op school heeft leren zwemmen heeft daar later veel plezier van. Onderzoeker Crum van Katholieke Universiteit Brabant: Wel meer overlast in Alphen en omgeving Het aantal klachten over het vliegverkeer boven de Leidse re gio is het afgelopen kwartaal af genomen ten opzichte van vorig jaar. In het eerste kwartaal van dit jaar noteerde de Commissie Geluidhinder Schiphol 140 indi- leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Crum is van mening dat ge meenten zich ten doel moeten blijven stellen dat kinderen via het basisonderwijs minstens zwemdiploma B moeten kun nen halen. „Zwemlessen zou den een wettelijk verplicht on derdeel van lichamelijke oefe ning op school moeten zijn." Crum rekent voor dat nu schoolzwemmen is afgeschaft ouders 'voor de weg naar het zwemdiploma B' zo'n duizend gulden per kind kwijt zijn. „In een gemeente als Aerdenhout hoeft de wethouder zich geen enkele zorg te maken, daar komt dat allemaal dik in orde. Maar in een stad als Leiden met veel bijstandsmoeders. al lochtonen en andere groepen met lage inkomens zou ik er niet gerust op zijn dat ouders de verantwoordelijkheid nemen dat hun kinderen leren zwem men. Die groepen redden dat gewoon niet, zeker niet als er sprake is van meer kinderen." Volgens Crum doet een ge meente als Leiden er beter aan om het geld dat nu wordt uitge keerd als tegemoetkoming voor ouders met lage inkomens die hun kinderen particuliere lessen laten volgen, te gebruiken om opnieuw schoolzwemmen in te voeren op scholen met kinde ren uit zwakke sociaal-econo mische gezinnen. Hij denkt vooral aan zwarte scholen in Leiden-Noord. Leidse ambtenaren van de dienst sport en recreatie nemen handenwrijvend kennis van het rapport van Crum. Zij hebben zich altijd - tevergeefs - verzet tegen de bezuinigingen op het schoolzwemmen. Woordvoer der R. Marchand is de hoop op een rentree van het school zwemmen nog niet verloren. „We zullen de politiek ook dit rapport weer goed onder de neus wrijven." Uit en thuis voor 2,- s bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor 2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeurl I Leiden viduele klachten uit Leiden, in de laatste drie maanden van 1996 was dit aantal nog 259. Ook in Leiderdorp, Leimuiden, De Kaag, Rijnwoude, Oegstgeest en Warmond werd minder ge klaagd. Rond Alphen aan den Rijn nam het aantal klachten toe. Woordvoerder I. Kievits van de onafhankelijke Commissie Geluidhinder Schiphol gelooft dat de afname van de klachten in de Leidse regio het gevolg is van de tijdelijke sluiting van de Kaagbaan. Deze landingsbaan van Schiphol is sinds 27 februa ri wegens werkzaamheden bui ten gebruik. De baan is verlengd zodat zwaarder vliegverkeer ook op die baan kan starten. Giste ren is de baan weer in gebruik genomen voor opstijgende vliegtuigen. In de loop van vol gende week zullen ook de arri verende vliegtuigen, waar de re gio het meeste last van heeft, weer van de Kaagbaan gebruik maken. In Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Nieuwkoop en Oude Wete ring is de overlast in de eerste drie maanden van het jaar sterk toegenomen. Deze gemeenten ondervonden nadelen van de buitengebruikstelling van de Kaagbaan omdat zij op de route liggen van andere landingsba nen. Deze werden door het wegvallen van de Kaagbaan juist intensiever gebruikt. De commissie heeft de lucht vaartmaatschappijen verzocht om in het vervolg tot zes uur 's morgens de Kaagbaan in glij vlucht te naderen. Op het ogen blik wordt deze zogenoemde CDA-landing (Continous Des cent Approach) slechts tot vijf uur in de morgen uitgevoerd. Bij deze aanvliegprocedure heb ben de omwonenden minder overlast omdat het vliegtuig in een soort glijvlucht daalt. Het motorvermogen blijft dan con stant. Bij de normale procedure wordt het dalen afgewisseld met horizontaal vliegen. Hiervoor is extra vermogen nodig waardoor meer geluidhinder ontstaat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15