Werkdruk Nederland hoogste in Europa gP^SS. OAi 'El Binnenland Politie arresteert zesde verdachte brandstichting ER sluit verhoging ensioenleeftijd niet uit Actie mag doorgaan ft»*-**. V&XZW' Alleenstaande oudere krijgt vier tientjes 'armoedetoeslag' Bende dumpte xtc-afval )efensie betaalt toch voor asbestslachtoffers De president wacht af In spijkerbroek op zoek naar een partner Landbouw onderzoekt verspreiding varkenspest door tv-ploeg RTL4 ichutter richt ravage aan ieuwegein De politie in Nieuwegein heeft een 21-jarige man angehouden die met een riotgun in de stad een ravage had angericht. De man schoot met zijn geweer zestien ruiten, een ladsplattegrond en een telefooncel aan diggelen. De schutter reeg naar eigen zeggen een kick van zijn handelen. Volgens de olitie is hij in de war. Het schadebedrag is niet bekend, maar Dopt volgens de politie in de duizenden guldens. De gesneuvel- e ruiten waren van een kantoorpand en een autodealer. Bij uiszoeking in de woning van de man zijn nog een revolver, nunitie en messen aangetroffen. De verdachte zit achter slot en tendel. )ode blijkt Nederlandse Iraniër mtwerpen Het lijk dat twee weken geleden in een plas vlak bij - et Belgische Schoten werd gevonden, is gisteren geïdentificeerd prest 's dat van een 40-jarige Iraniër uit Heemskerk. Bij de lijkschou- ring zijn schedelfracturen vastgesteld, alsmede messteken in de ug, een strop rond de hals en diverse kneuzingen over het hele - ichaam. De man woonde in Heemskerk en dreef daar handel in gotisch textiel. Hij was op 10 april voor het laatst gezien. Hij ou die dag in Alkmaar stoffen gaan ophalen, maar kwam daar looit aan. Zijn auto werd later in Amsterdam teruggevonden. )p 13 mei zagen watersporters uit Schoten in de plas een ver lacht pak drijven. In het pak bleek het lijk te zitten. Arrestaties in moordzaak Leerdam orinchemWegens de moord op een 35-jarige man uit Leer- am heeft de politie gisteren drie arrestaties verricht en huiszoe- ingen gedaan. Het stoffelijk overschot van de man werd op 3 nei in zijn huis gevonden toen daar brand woedde. De verdach- ;n zijn familie van het slachtoffer en diens vrouw. De vrouw is 1 eerder als verdachte aangehouden. De vrouw verklaarde in erste instantie dat zij de brand ontdekte toen zij 's nachts een lesje voor de kinderen ging opwarmen en de deur van de woon- amer opende. In de veronderstelling dat haar man nog een café ezocht, bracht zij zichzelf en haar twee kinderen bij buren in eiligheid. Het lichaam van de man werd bij het blussen ont- !ekt. Sociaal-Economische Raad •R) vindt dat een verhoging n de pensioenleeftijd op ter- jn niet mag worden uitgeslo- De eerstkomende jaren is n maatregel nog niet wense- gezien het lage aantal 55- issers dat nu werkt. Maar als or de vergrijzing krapte op de leidsmarkt ontstaat, valt een ge re pensioenleeftijd te over- gen. )at staat in een ontwerp-ad- van de SER (bestaande uit rkgevers, werknemers en ionleden) over de nota 'Werk zekerheid' van het kabinet, nota bevat voorstellen voor sociale zekerheid op langere mijn. Daarbij ligt de nadruk de toekomst van AOW en ivullende pensioenen, let kabinet wil de AOW-pre- bevriezen op het huidige eau en toekomstige tekorten de schatkist aanvullen, arvoor komt ruimte door ver- e verlaging van financie- gstekort en staatsschuld. Bo- idien heeft het kabinet onder ik van de Tweede Kamer be ien tot het opzetten van een larfonds voor de AOW. )e SER meent dat extra latregelen nodig zijn om de Jedagsvoorziening wel- Belasting werknemers blijft verder groeien ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Di< Turk met Koerdische achtergrond den haag anp Werknemers van bedrijven en instellingen in Nederland hebben te maken met de hoogste werkdruk in Europa. Die druk stijgt bovendien ook nog eens meer dan gemid deld. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands In stituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) heeft verricht in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. den haag anpbranche kan er mee te maken krijgen.. De stijging van de werkdruk Het NIA verklaart de hoogte doet zich niet op een specifiek en de stijging van de werkdruk terrein of bij specifieke groepen onder meer uit het feit dat in voor. Iedere werknemer - man Nederland steeds vaker wordt of vrouw, jong of oud - en elke getelewerkt. Werk en privé gaan daardoor steeds meer door el kaar lopen, waardoor de betrok kenen het idee hebben nooit klaar te zijn met het werk. Daar komt bij dat het aantal flexibele contracten, met de bij behorende onzekerheden, steeds toeneemt. Tot slot zijn de maatregelen die werkgevers ne men op het gebied van arbeids omstandigheden nagenoeg uit sluitend gericht op lichamelijke risico's. Preventie van stress is nog een ondergeschoven kind je. Uit een ander, internationaal onderzoek, waaraan onder meer het Nederlands Econo misch Instituut meewerkte, blijkt dat zorg voor goede ar beidsomstandigheden niet leidt tot een slechtere concurrentie positie. Het onderzoek toont aan dat die zorg juist borg staat voor verbetering van productie processen, lagere kosten van de gezondheidszorg. Goede ar beidsomstandigheden maken het bovendien gemakkelijker mensen te vinden voor 'gevaar lijke beroepen'. vaartsvast te houden als straks de vergrijzing van de bevolking toeslaat. Binnen de raad is daar echter nog geen overeenstem ming over. De ontwerp-nota bevat drie alternatieven. Twee daarvan behelzen een geleidelijke invoering van AOW- premieheffing voor 65-plussers. Op dit moment zijn bejaarden nog vrijgesteld van het betalen van AOW-premie. Wat de aan vullende pensioenen betreft koerst het kabinet af op een middelloonsysteem. Daarbij geldt het gemiddelde loon dat een werknemer tijdens zijn loopbaan heeft verdiend als ba sis voor zijn pensioen. Momen teel is het nog mogelijk het laatstverdiende loon als uit gangspunt te nemen. De SER voelt niets voor een verplicht middelloonsysteem. De raad vindt dat afspraken over de pensioenhoogte een zaak moeten zijn van CAO-on- derhandelaars. Om de kosten van de pensioenen te beperken sluit de SER aan bij voorstellen die eerder zijn ontwikkeld door de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van sociale part ners. Staatssecretaris De Grave vap sociale zaken heeft echter al laten blijken dat hij die onvol doende vindt. tmik nis us mess or uur™, „u, De politie heeft in Den Haag een zesde verdachte aangehou den. Hij wordt verdacht van brandstichting in de Frans Hals straat in de Haagse Schilders wijk. Bij de brand op 26 maart kwamen zes leden van een Turks gezin om het leven. De verdachte is een 19-jarige man met de Turkse nationaliteit en een Koerdische achtergrond. De man wordt niet alleen ver dacht van brandstichting in de woning van de familie Kösedag in de Frans Halsstraat. Hij zou een dag eerder een molotovcoc- tail hebben gegooid in de Kaap straat en in de Koningstraat, eveneens in de Schilderswijk. De politie heeft in zijn woning huiszoeking verricht. De vijf die eerder in deze zaak zijn aangehouden, zijn gisteren voor de raadkamer van de rechtbank in Den Haag ver schenen. De raadkamer heeft in alle vijf gevallen besloten dat zij in voorlopige hechtenis blijven. Voor twee van de verdachten bepaalde de rechtbank wel dat binnen twee weken bepaalde onderzoekshandelingen moe ten zijn verricht. De rechtbank zal zich na die periode opnieuw over deze twee zaken buigen De politie arresteerde de t ste vijf verdachten op zater 17 mei. Het gaat om mam van 16 tot 25 jaar. Drie van vijf hield de politie aan in E Haag. Een vierde meldde z op verzoek van de politie het bureau. Dezelfde dag wi een vijfde verdachte aangefu den in het huis van bewaring Alphen aan den Rijn. Alle v dachten zijn Turkse mann met een Koerdische acht grond. Justitie verdenkt ook h van het gooien van molot< cocktails in de Kaapstraat en Koningstraat. Justitie concludeerde na eerste aanhoudingen dat rac tische motieven bij de aansl kunnen worden uitgeslott Vanuit Turkse kringen was ju meermalen gezinspeeld op e, racistisch motief. De Nedt landse ambassadeur werd Ankara op het Turkse ministei van buitenlandse zaken ontb den. Een Turkse regeringsdel gatie liet zich daarna tijdens e< bezoek aan de Schilderswijk ki tisch uit over het politieonde zoek naar de brand. Ministi Esengun van mensenrechte gaf uiting aan de verontwaard ging van Ankara. den haag «anp betreffende groep (65-plussei wier inkomen geheel binnen d eerste belastingschijf valt) is on derdeel van een pakket maatre gelen waarmee het kabinet d armoede wil bestrijden. Aan vankelijk was het de bedoelini de regelingen pas in 1998 te la - ten ingaan. Maar door meeval Iers kon het kabinet daar voo een deel al per 1 juli van dit jaa geld voor uittrekken. Andere maatregelen die al de ze zomer van kracht worder zijn een verhoging van de kin dertoeslag in de huursubsidie en een eenmalige koopkracht toeslag voor mensen van ondei de 65 jaar met een laag inko men. Alleenstaande 65-plussers met een belastbaar inkomen tot on geveer een halve ton gaan er dit jaar veertig gulden netto op vooruit. Gehuwde en samenwo nende ouderen in deze catego rie krijgen dit jaar zestig gulden meer te besteden, schrijft mi nister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid aan de Tweede Kamer. De maatregel kost 65 miljoen gulden. De voordeeltjes zijn lager dan Melkert aanvankelijk had aan gekondigd. Vorige maand noemde hij bedragen van res pectievelijk ruim vijftig en tach tig gulden. De extra koopkracht voor de den haag Drie hongerstakers zijn gisteren bij het Tweede-Kamergebouw in Den Haag de 37ste dag van hun actie ingegaan. De Haagse politie liet hen liggen, ondanks het feit dat op en rond het Binnenhof uitgebreide veiligheidsmaatregelen werden genomen in het kader van het bezoek van de Amerikaanse president Clinton en Europese leiders. foto anp paul vreeker woordelijk is geweest voor het dumpen van de giftige stoffen in het grondwaterbescher mingsgebied. De politie kon de zaak oplos sen dankzij een tip van een ge tuige, die een bestelbus had zien rijden in het Vroendaal tus sen Heer en Cadier en Keer. De zeven aangehouden personen zitten nog steeds in hechtenis. maastricht-cadier en keer gpd De illegale dumping van chemi sche afvalstoffen in Cadier en Keer en in Maastricht is opge lost. Het onderzoek van de poli tie heeft uitgewezen dat de xtc- bende. die bij een grote actie op 15 april in diverse Limburgse plaatsen en in het Brabantse Budel werd opgerold, verant- mier houdt parlementair onderzoek nog achter de hand ministerie van defensie ivaardt de aansprakelijkheid ir allen die een asbestziekte iben opgelopen in militaire tallaties als de Cannerberg. Kamer is blij met de erken- g door staatssecretaris Gme- Meijling, maar overweegt een parlementair onderzoek ir de gang van zaken rond de inerberg. leijling gaf ruimhartig toe Defensie laks heeft gerea- rd op het asbestgevaar in de inerberg. Vanaf 1969 tot de ting van het centrum in '2 waren militairen en mede- rkers hier blootgesteld aan est. „Dat is dramatisch voor betrokkenen, des te meer ir er signalen waren over het co van asbest." de jaren zeventig en tachtig en al verontrustende rap ten over de asbestconcen- lies in de Cannerberg ver schenen, onder meer van de Britse Royal Air Force. Toen er uiteindelijk veiligheidsmaatre gelen voor het personeel kwa men, werden die op halfslachti ge wijze ingevoerd. Toch voelt de staatssecretaris weinig voor een parlementair onderzoek. „Wie er verantwoor delijk voor is kan me eigenlijk weinig schelen. Het belangrijk ste is dat we iets voor de slacht offers doen." De fractiespecia listen nemen daar echter geen genoegen mee. De SP en Groen Links eisen een onder zoek, PvdA'er Middel zal dit voorstel steunen 'als het gevoel heerst dat niet alle informatie boven tafel komt'. Ook Van der Hoeven (CDA) 'wil dit uitge zocht hebben'. De Kamer is tevreden met de nieuwe houding van Meijling tegenover slachtoffers van asbe stziekten. Defensie erkent aan sprakelijkheid zowel voor mili tairen als voor burgers die on derhoudswerk hebben verricht in Defensie-installaties, zoals de Cannerberg, de Rijkswerf in Den Helder en andere centra waar er gevaar voor asbest was. Defensie zal schadeclaims van asbestslachtoffers die eer der waren afgewezen omdat de verjaringstermijn van dertig jaar was verstreken, opnieuw in be handeling nemen. Het kabinet buigt zich op 6 juni over het voorstel van de commissie-De Ruiter om de termijn te laten vallen voor gevallen van asbest. De staatssecretaris had al eerder toegezegd dat hij voor zijn mi nisterie de termijn niet meer wil toepassen. Ook maakt hij zich sterk voor De Ruiters voorstel om een Instituut voor Asbest slachtoffers in te stellen. Defensie verwacht grofweg dat zich tot het jaar 2030 nog ruim 17.000 slachtoffers zullen melden, met een piek in de ja ren 2015-2021. Zij kunnen reke nen op een schadevergoeding van gemiddeld 100.000 gulden, afhankelijk van onder andere hun leeftijd en levensverwach ting. Voor de sanering van de Cannerberg wil Defensie de NAVO aanspreken. Buitenland se NAVO-militairen die in het NAVO-centrum met asbest be smet kunnen zijn geraakt, moe ten zich tot hun eigen regerin gen wenden. De militaire bonden AFMP en VBM zijn tevreden met deze toezeggingen. „Meijling heeft zijn afstandelijke en arrogante houding tegenover asbest slachtoffers laten varen", con stateert VBM-voorzitter Gol- steijn instemmend. Wel eist Bouke Snoep van de AFMP op heldering over de gang van za ken in de Cannerberg. „On danks de kennis over asbest zijn destijds adviezen in de wind ge slagen. Wie heeft de verkeerde besluiten genomen?' Amsterdam Terwijl een dikke vijftig kilometer verderop de president van de Verenigde Staten met alle égards werd ontvangen, wachtte president Duisenberg van De Nederlandsche Bank op de komst van een aantal demonstranten. De vakbeweging trok in het kader van een Europese actiedag voor meer werkgele genheid en sociaal beleid naar De Nederlandsche Bank. Het is de vakbeweging in heel Europa een doorn in het oog dat de EU-regeringsleiders meer aandacht lijken te hebben voor de Economische en Monetaire Unie EMU en de euro-munt, dan voor de twintig miljoen werklozen in de Europese Unie. foto anp Toekomst Uden in handen D66 den haag anp Ouderen maken rentree in disco iemieke ten thije boonkamp ivassenen die voor de twee- keer in hun leven op zoek naar een nieuwe partner eten daar extra hun best r doen. Vooral alleenstaande leren grijpen tegenwoordig menig dansavondje weer te- naar het domein van hof- kerij. En wie de elementen jeugdigheid weet te combi- en met het aantrekkelijke volwassenheid heeft de este kans van slagen, iologe Jacqueline van Duin ocht enkele discotheken en Qtig ontmoetingsavonden vast te stellen hoe zoeken- contacten leggen. In haar lerzoek, waarop zij vandaag de Universiteit van Amster- promoveert, concludeert lat hofmakerij beslist niet al leen aan de jeugd toebehoort. „Wie na een scheiding of over lijden van de partner weer op zoek gaat moet zich beslist aan trekkelijk maken als man of vrouw. De wat oudere alleen staande doft zich op zoals ze van vroeger gewend zijn. Gezel ligheid staat in die zaaltjes voor op. Dertigers of veertigers die verlangen naar een levensgezel doen dat in een discotheek en op een wat meer informele ma nier. De onberispelijke japon of het kostuum is daar vervangen door de spijkerbroek. In tegen stelling tot de echt oudere al leenstaande accepteren de der tigers en veertigers de situatie waarin zij verkeren, vertonen ei gentijds gedrag en zijn de schaamte voorbij. Ze praten vrijuit over hun kinderen, het werk en de vorige liefde. Je ziet ook dat het daar voorkomt dat een dame een heer vraagt." De sfeer in een zaaltje is geheel anders. Volgens Van Duin staat de dansavond onder regie van een ceremoniemeester. Een gastvrouw of -heer die de boel in gang zet en - daar waar nodig - voordoet hoe het hoort. In stad en dorp komen er door gaans alleenstaanden op af die verlangen naar een levensgezel, maar dat niet als enig doel voor ogen hebben. Soms is het op bouwen van een nieuwe vrien denkringpok voldoende. „Ze dansen, drinken en converse ren. Ouderwetse gezelligheid. Enledereen komt onder aan voering van de gastvrouw op de dansvloer en heeft dus kans op een ontmoeting. Je oefent er als het ware achterhaalde om gangsvormen. De 'heren' vra gen de 'dames' en die zeggen natuurlijk altijd 'ja'. Door die I gezamenlijke gezelligheid ver- I hinderen ouderen wel eens dat ze overgaan tot hofmakerij. Dat komt er niet echt van. De onderzoekster sprak met ve le bezoekers en ontdekte dat er bij ouderen nog enige schroom bestaat voor een dergelijk avondje uit. Om zich wat ster ker te voelen wordt een schoon zus, zwager, buur of vriend meegetroond. Contacten in de disco mogen soepeler verlopen, het geeft echter geen enkele ga rantie dat er ook een relatie uit voortvloeit. Gedurende de avond vormen zich hier welis waar stelletjes, maar of die seri eus met elkaar verder gaan of aan het einde van de avond voorgoed afscheid nemen blijft ook voor Van Duin de vraag. den haag anp De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) onder zoekt of een RTL4-verslagge- versploeg heeft bijgedragen aan de verspreiding van de varkens pest. Vorige week betrad RTL4-ver- slaggever Jaap van Deurzen sa men met een cameraploeg een varkensbedrijf in Boekei om op namen te maken van het afma ken van de piepjonge biggetjes, volgens de veehouder zonder zijn toestemming. Bij het be treffende bedrijf is dinsdag var kenspest vastgesteld. Daarvoor was de boederij reeds verdacht en, naar gisteren bleek, ook daadwerkelijk besmet. De RTL4-medewerkers heb ben derhalve mogelijk het virus na hun bezoek meegenomen en overgedragen naar bedrijven die ze daarna bezochten. Mo menteel probeert de RW daar om te traceren waar de RTL4- ploeg precies is geweest. Overi gens gebeurt dat ook met die renartsen en andere mensen die het besmette bedrijf hebben be zocht. Het betreden van een besmet of verdacht hedrijf is volgens het ministerie van landbouw voor de media en andere bui tenstaanders verboden om ver spreiding van de besmettelijke veeziekte te voorkomen. De Al gemene Inspectiedienst (AID) onderzoekt of RTL4 in overtre ding is geweest. Dat onderzoek is nog niet afgerond. Het open baar ministerie in Den Bosch heeft ook nog geen beslissing genomen over eventuele vervol ging van de journalisten, aldus een woordvoerster van Justitie. Volgens voorzitter Van Rooi van de Bond van Waaghouders dreigt het doek te vallen voor de exportverzamelplaatsen voor varkens. Van Rooi reageert op een nog niet openbaar gemaakt rapport van het onderzoeksbu reau Coopers Lybrand. Vol gen het bureau zijn via het ver zamelpunt in Den Bosch begin februari besmette varkens in Spanje en Italië terechtgeko men. Mede naar aanleiding daarvan kondigde Brussel een exportverbod af voor Neder landse varkens. De onderzoe kers vinden dat veel strengere eisen aan de exportverzamel plaatsen moeten worden ge steld. Mogelijk zou ook het mes moeten in het aantal export- plaatsen. Van Rooi noemt de geopperde maatregelen 'te gek om over te praten'. Het ministe rie van landbouw wil niet reage ren voor het rapport openbaar De toekomst van Uden is voor een dag in handen van D66. De regeringspartijen PvdA en WD staan alleen in hun steun aan een wetsvoorstel om Uden, Veghel en Boekei samen te voe gen tot één gemeente met meer dan 80.000 inwoners. De stem men van D66 geven vandaag in de Tweede Kamer de doorslag. D66-woordvoerder Hoekema was gisteren tijdens het debat over de gemeentelijke herinde ling van Noord-oost Brabant zeer kritisch, maar werd door PvdA en WD onder druk gezet om de cruciale steun aan het wetsvoorstel niet te onthouden. PvdA-woordvoerder Van Heemst wist Hoekema te bewe gen tot de uitlating dat hij 'posi tief kritisch' staat tegenover het wetsvoorstel. WD-woordvoer- der Remkes sprak met enige dreiging in de stem: „Ik ga er van uit dat alle coalitiepartners dit wetsvoorstel steunen" Hoekema zou de kwestie van daag eerst aan de fractie voor leggen, zei hij aan het einde van het debat. Hij voegde eraan toe oog te hebben voor de proble men die ontstaan als het wets voorstel wordt afgewezen. Het gaat om een vrijwillige gemeentelijke herindeling in Noord-oost Brabant. De drie betrokken gemeentebesturen stemden tot twee keer in met de samenvoeging, die de warme steun heeft van het provincie bestuur. Nadien, in april dit jaar, besloot de gemeenteraad van Uden met vijftien tegen ne gen stemmen de samenvoeging alsnog af te wijzen. De VVD- fractie in de gemeenteraad van Uden veranderde van stand punt. Alle woordvoerders ven de oppositiepartijen in de Tweede Kamer waren tegen de samenvoeging. Vooral het ver anderde standpunt van de ge meenteraad woog zwaar. Voor regering en regeringspartijen telde vooral dat de veranderde mening van Uden niet heeft ge leid tot een andere opstelling van het provinciebestuur.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5