Defensie ernstig fout bij bodemvervuiling Clinton: 'Werk van Marshall afmaken' Supersnel en niet zeeziek naar Harwich Binnenland ernieuwing havo en vo op een koopje' rilt u het laatste nieuws van de beursvloer weten?" Gedragscode tegen uitwassen op tv 'Ik kom wat later, omdat ik Clinton moet bedienen Drie soorten stadsbussen in Dordrecht NDERDAG 29 MEI 1997 n Nederlands Persbureau CPO Geassocieerde Pers Diensti j>rdachte moord onder hypnose De hoofdverdachte van de moord op rector Bouter in wordt onder hypnose verhoord. Het zogenoemde diepte van de verdachte zal op 13 juni plaatsvinden. Volgens beaat A. Dekker is zijn cliënt akkoord gegaan met het ver- |r onder hypnose. „Bij zo'n verhoor kunnen gaten in het ge- jgen weer worden opgevuld. Zaken die worden verdrongen, Ken dan weer boven komen. Het is nog maar de vraag of het [oplevert, maar mijn cliënt wil schoon schip maken en heeft |rom toegestemd", aldus Dekker. Rector Bouter werd op 12 ember 1994 dood aangetroffen in zijn huis in Hoorn. Na e jaar speuren kon de politie de zaak oplossen rotest tegen zendmasten op Veluwe jiwiJKOp de Veluwe hebben enkele mensen gisteren een testactie gevoerd tegen de mogelijke komst van vier hoge dmasten. Ze plaatsten in de bossen rond Radio Kootwijk on- fcer veertig borden met de tekst Wolven terug op de Veluwe?. masten zijn nodig voor uitzending van programma's van ha Radio, een Engels radiostation dat zich ook op de Benelux lichten. KPN en het radiostation Delta Radio willen de vier [meter hoge zendmasten in Radio Kootwijk plaatsen. De ac- Joerders vinden dat de 'geldwolven' van KPN en Delta Radio jop de Veluwe thuis horen. Zij vrezen dat de krachtige lange- jender in Radio Kootwijk schadelijke gevolgen zal hebben r de gezondheid en vinden de masten ontsierend voor het lschap. isjhandel keurig opgegeven Een 37-jarige hennepkweker uit het Gelderse Beesd heeft illegale handel verraden doorzijn belastingaangifte. De i, die een uitkering genoot, vulde op het aangiftebiljet keurig ixtra inkomsten uit de hasjhandel in, aldus de politie. De po- vond gisteren in de woning een middelgrote kwekerij. Bijna honderd planten en stekjes zijn in beslag genomen en ver- igd. Ook de apparatuur is in beslag genomen. De kweker ft bekend dat hij sinds 1993 bijverdiende met zijn hasjhan- erfilterkiezeltjes voor dunne mest bosch In Noord-Brabant is een proef begonnen waarbij elsteentjes, die brouwerijen gewoonlijk gebruiken om hun mee te zuiveren, worden ingezet om mest dunner te maken. ;orreltjes voorkomen dat de mest aan elkaar koekt bovenop rijfmest in de silo. Zo'n veertig agrarische bedrijven zullen rijze van experiment het zogeheten kiezelgoer in hun gier- ag storten. In Duitsland zou een soortgelijk experiment s succesvol zijn gebleken. De verspreiding van mest gaat ge- kelijker als hij dunner is. De toevoeging van kiezelgoer aan t zou de stank verminderen. Dat komt doordat de fijne kor- es ammoniakgas absorberen. ouw komt om bij brand iaag» Bij een brand in een woning in Den Haag is vanoch- vroeg een vrouw om het leven gekomen. Buren waar- 3 ïwden de brandweer toen zij tot de ontdekking kwamen dat j zoning op de vierde verdieping van hun flat in brand stond. irandweer vond het stoffelijke overschot van de vrouw in de kamer. Door de rookontwikkeling moesten de naaste buren de vrouw hun woning uit. - lositie hoont compromis coalitie: oppositiepartijen in de de Kamer vinden de vijftig en gulden extra voor de euwing van de havo en het te weinig. Volgens CDA, nLinks en de kleine chris- partijen is het geld onvol - de om de docenten van al- scholen te kun- bijscholen voor de invoe- van het vernieuwde exa- irogramma. Het CDA blijft imende vier jaar negentig en gulden nodig vinden. gisteren gezegd bij het gaande debat over de scheepse vernieuwing van logste klassen van havo en lalitiepartijen, die in eerste ritie negentig miljoen gul- ixtra eisten, gaan niettemin ord met het aanbod van secretaris Netelenbos (on- ijs) om op de begroting miljoen gulden bij elkaar chrapen. „Verbazingwek- vond D66-Kamerlid irechts het dat Netelenbos ;eld toch bij elkaar wist te kelen. Overigens wordt ze en miljoen gulden wegge- bij de inrichting van me- eken op scholen, een be- ijk onderdeel van de on- ijsvernieuwing. Een ander vijftien miljoen gulden, alvast ingeboekt op de niet bestaande begroting 1998. „Magertjes", vond der Vlies (SGP) de oplos- aangezien het geld over de Rabobank Een belletje en u weet het. Want de Rabobank Beleggingslijn geeft u informatie over de en concrete aan- en verkoopadviezen. 4 uur per dag! U ziet het: met de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in! De Rabobank Beleggingslijn: 0900 - 9277 (75 ct/min). Rekenkamer laakt controle ministerie over schoonmaak hilversum anp den haag anp De Rekenkamer heeft geen goed woord over voor de wij ze waarop het ministerie van defensie de bodemveront reiniging op zijn terreinen aanpakt. Door ondeugdelijke controle is er geen overzicht over het aantal saneringen en de kosten daarvan, zo blijkt uit een rapport dat de Re kenkamer vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. heeft opgesteld, moet in het jaar 2010 de omvang van de totale bodemverontreiniging op mili taire terreinen in beeld brengen. Tegen die tijd moeten ernstig vervuilde terreinen zijn gesa neerd of beveiligd. Voor minder dringende gevallen moeten be veiligingsmaatregelen zijn ge nomen. Hoe die doelstelling moet worden behaald is echter on duidelijk. De gegevens over sa neringen zijn vaag en soms te genstrijdig. Het aantal voltooide Informatie over de saneringen bleek vaak onbetrouwbaar, moest de Rekenkamer vaststel len. Zo is in veel gevallen waar vervuilde grond moest worden opgeruimd, in het dossier niet te traceren of de grond wel is af geleverd. Bij zestien procent van de gevallen was zelfs niet vermeld waar de afgegraven grond terecht is gekomen. Het bodemsaneringspro gramma dat defensie in 1991 saneringen is voor het ministe rie een mysterie. De rekenka mer kwam op een totaal van 293, terwijl de centrale Dienst Gebouwen, Werken en Terrei nen in een interne notitie nog uitging van 220. Ook de opgaven van de kos ten lopen uiteen. Die bedroegen bij de Dienst Gebouwen 85,2 miljoen gulden voor de periode 1992-1995, terwijl de krijgs machtdelen 25 miljoen gulden minder opgaven. De financiële kant van 189 projecten was niet in een plan opgenomen, omdat het ministerie niet in staat was de kosten in kaart te brengen. Evaluatierapporten bleken in veel gevallen niet aan de zorg vuldigheidseisen te voldoen. In eenderde van de onderzochte operaties ontbrak de evaluatie zelfs volledig. In uiteenlopende gevallen blijkt dat er geen een duidigheid is over wat men on der 'verontreiniging' of 'sane ren' verstaat. „De onvolledigheid van de dossiers is een ernstige tekort koming". aldus de Rekenkamer. Voor een gecompliceerde ope ratie als de bodemsanering had Defensie instrumenten als ken getallen, indicatoren en een meerjarenplanning moeten hanteren. De onderzoekers ver werpen het verweer van staats secretaris Gmelich Meijling, dat de gehanteerde normen moge lijk tot een verkeerd beeld kun nen leiden. Overigens is Meij ling het op veel punten eens met de kritiek van de Rekenka mer. Bij publieke omroep geweld op televisie. Staatssecre taris Nuis voor mediazaken had aangekondigd maatregen te zullen nemen tegen geweldsuit- wassen op TV, wanneer de tele visieproducenten en aanbieders van videobanden niet voor de zomer daartegen zelf iets zou den ondernemen. Tachtig procent van de Ne derlanders heeft genoeg van ge weld op TV. blijkt uit een van daag gepresenteerd onderzoek van de vakgroep psychologie van de Universiteit Twente. Drie op de vier ondervraagden wil dat de media worden ge bonden aan een schadelijk heidskeurmerk. Veertig procent van de onder vraagden zegt hun kind wel eens een kijkverbod op te leg gen. Driekwart is voorstander van een chip om kwalijk buisge- weld in de dammen. Een meer derheid van de ondervraagden vindt dat in het 'kinderuurtje' tussen 19.00 en 20.00 uur pro gramma's voorkomen die scha delijk zijn voor de kinderziel. De landelijke publieke omroe pen (NCRV. VARA. KRO. AVRO, TROS, EO en NOS) hebben een gedragscode ontworpen om jongere kijkers te beschermen tegen beelden van uitwassen, zoals geweld, pornografie, dis criminatie en drugsgebruik. Zij zullen de uitzendingen, met uitzondering van nieuws-, actualiteiten en educatieve pro gramma's, van te voren nalopen op uitwassen. Geschikt voor alle leeftijden betekent dat een omroep het op elk uur van de dag mag uitzen den. Geschikt voor twaalf-jaar en ouder houdt in dat program ma niet voor achten 's avonds te zien mag zijn. De zwaarste categorie, die pas vanaf negen uur 's avonds te bekijken zal zijn, is bestemd voor kijkers van zestien jaar en ouder. De omroepen komen met hun voorstel een dag voordat drie Tweede-Kamercommissies met het kabinet overleggen over ruim vijfhonderd middelbare scholen voor havo en vwo moet worden verdeeld. Volgens het Kamerlid is dat onvoldoende om elke leraar twee uur nascho ling te kunnen bieden. „Ik zou er niet al te uitbundig over zijn". Volgens de staatssecretaris is het geld wel genoeg. Per leerling .ontvangt een school 260 gulden waarmee leraren een aantal ex tra uren kunnen krijgen om zich te kunnen klaarstomen voor de onderwijsvernieuwing. Over het 'vage' compromis van de coalitiepartijen om scho len die dat wensen een jaar uit stel te geven en toch het geld te gunnen, was de oppositie ook niet te spreken. „Een nederlaag voor D66", meende Rabbae (GroenLinks), aangezien de De mocraten pertinent voor uitstel van de vernieuwing waren tot 1 augustus 1999. Een eigen on derzoek wees uit dat twee derde van de scholen nog niet klaar was om te beginnen met de in voering van de vier profielen (cultuur en maatschappij, eco nomie en maatschappij, natuur en techniek en gezondheid en techniek). De oppositie wil dat alle scholen een jaar later be ginnen om zich goed voor te kunnen bereiden op de nieuwe situatie. „Laat de scholen zelf maar beslissen, dat willen we toch al tijd? Wat zij kiezen is verant woord en goed", was de reactie van staatssecretaris Netelenbos. Vorstelijk onthaal voor Amerikaanse president den haag-rotterdam anp Nederland heeft de Amerikaan se president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary gisteren vorstelijk onthaald tijdens de herdenking van de Marshall-hulp. In Den Haag stonden gisteren duizen den mensen langs de route tus sen Paleis Noordeinde en het Binnenhof om Clinton en zijn echtgenote te begroeten. In Rotterdam waren 's avonds zo'n tienduizend mensen bij een voor de onüiulling van de beeltenis van de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Mars hall. Het Amerikaanse staatshoofd sprak meermalen zijn grote waardering uit voor de manier waarop hij en zijn vrouw in Ne derland zijn ontvangen. De aanwezigheid van duizenden toeschouwers bevestigde vol gens Clinton de warme banden tussen beide landen. Fijntjes memoreerde hij dat Nederland de VS tweehonderd jaar gele den op de been hielp via staats leningen. Het bezoek van het presiden tiële paar verliep vlekkeloos. Slechts een handvol Koerden greep het bezoek gisteren rond het middaguur aan voor een vreedzame demonstratie tegen het optreden van het Turkse le ger in Irak. In Rotterdam wer den gisteravond uit voorzorg drie mensen aangehouden. Op het Binnenhof woonde Clinton voorafgaand aan de Marshall-herdenking de trans- aüantische top over handelspo litiek en buitenlands beleid bij. Clinton en Kok ondertekenden twee verdragen tussen de EU en de VS. Het ene betreft ver eenvoudiging van douanepro cedures, het andere de uitwis seling van informatie over de productie van moderne drugs. Premier Kok en Clinton kon digden verder een akkoord aan over de erkenning van de we derzijdse industrienormen. Rond één uur waren Clinton en de 37 Europese regeringslei ders terug op Paleis Noordein de voor de lunch in gezelschap van koningin Beatrix. Zij wees erop dat de geest van Marshall voortleeft met de westerse hulp aan Oost-Europa. Op het Binnenhof herdacht het gezelschap daarop de Marshall-hulp. De genodigden blikten terug op het succesvolle financieringsplan van George Marshall. Met zijn plan was ze ventien miljard dollar gemoeid, waarmee na de Tweede We reldoorlog de economie van >elft« Onverwacht heeft Bill Clinton gisteren na Den Haag en Rot terdam ook het centrum van Delft bezocht. foto wfa West-Europa weer in het zadel werd geholpen. De viering kreeg een muzikale omlijsting in de Ridderzaal. Wijzend op de landen in Midden- en Oost-Europa, op perde Clinton dat het karwei van Marshall moet worden af gemaakt. „Destijds konden niet alle landen deelnemen. We hebben nu een tweede kans om het werk af te maken dat Marshall en zijn generatie be gonnen", opperde Clinton. Hij ondersteunde daarmee het idee van Kok die eerder een pleidooi hield om de landen in Midden- en Oost-Europa eco nomisch te ontwikkelen. Net als Kok wees Clinton ook op het belang om geld te blijven geven aan Midden- en Oost- Europa. Dat kan via nationale overheden of multinationale instellingen zoals de Wereld bank, maar ook via het particu lierebedrijfsleven. De president somde op dat internationale financiële instel lingen sinds de val van de Ber- lijnse Muur (1989) ruim vijftig miljard dollar hebben doorge sluisd naar het voormalige Oostblok. De particuliere sector heeft inmiddels 45 miljard dol lar geïnvesteerd in het bedrijfs leven in Midden- en Oost-Eu ropa. Omstreeks kwart voor acht arriveerde Clinton per limousi ne in de Maasstad voor de ont hulling van een plaquette van George Marshall. In zijn gevolg bevonden zich onder anderen kroonprins Willem-Alexander en premier Kok. Op de Wilhel- minapier memoreerde burge meester Peper het vertrek van onder anderen de Pilgrim Fathers vanuit Delfshaven naar Amerika in 1620. Ook wees hij op de latere uittocht van zeker een miljoen mensen, die vanaf de Wilhelminapier naar Ameri ka vertrokken. „Eigenlijk zou ik om acht uur thuis zijn, dus heb ik mijn moeder maar even gebeld dat het later werd omdat ik president Clinton aan het bedienen was." Firoz Goelmohamed, kelner in Het Wa pen van Delft aan de Grote Markt, is na het vertrek van de Ame rikaanse president en zijn gevolg nog steeds een beetje onder de indruk. De geboren Iraniër vertelt dat aan het begin van de avond ie mand kwam informeren of er plaats was voor een stuk of tien mensen. „Toen heb ik gezegd dat we op het punt stonden te sluiten en dat we voor tien man die alleen wat kwamen drinken niet open zouden blijven. Even later zag ik daar aan de overkant de auto van Clinton. Die herkende ik meteen, omdat ik die van morgen in Den Haag had gezien. De president en zijn vrouw kwamen dwars over de Markt lopen, bekeken even de winkel met Delfts Blauw hiernaast en kwamen toen hierheen." Op de bovenverdieping van het kleine oude restaurant heb ben het presidentiële echtpaar, de Amerikaanse ambassadeur en diens vrouw en wat beveiligingsmensen poffertjes gegeten: met aardbeien of kersen en slagroom. „Mevrouw Clinton vroeg nog om het recept, maar ik heb gezegd dat wij dat nooit geven. Dat is geheim." Firoz bekent wel met trillende handen van de zenu wen de president en zijn vrouw te hebben bediend. Heineken bier voor Clinton en zijn vrouw en koffie voor de rest. „Die be stellingen vergeet ik m'n leven lang niet meer.". Overtocht vanaf maandag in minder dan vier uur hoek van holland gpd De overtocht van Hoek van Hol land naar het Engelse Harwich duurt vanaf maandag slechts drie uur en veertig minuten. De Zweedse rederij Stena Line brengt dat de supersnelle Stena Discovery in de vaart. Het alu minium schip klieft de golven met een snelheid van 75 kilo meter per uur en het rekent bo vendien af met zeeziekte. Tot nog toe duurde de zeereis naar Harwich zeven uur. Met zijn capaciteit van 1500 passagiers en 375 auto's (maar ook vrachtwagens en autobus sen) is de nieuwe Stena Disco very onvergelijkbaar met de kleinere catamarans die in Het Kanaal varen en het gestel van menig passagier op de proef stellen. Door de vorm en con structie van de dragers en de hoogte van het autodek boven de zeespiegel (6 meter) Vaart de High Speed Sea Service van Ste na (HSS 1500) bij een golfhoog te van 4,5 meter nog comforta bel over de zee en blijven de glaasjes op tafel staan. Doordat de Discovery dóór de golven heen vaart de toppen en dalen van de golven krijgen geen vat op de constructie worden stampen en deinen voorkómen. Alleen als de golven van opzij komen, merkt de pas sagier korte zijwaartse bewegin gen. Maar het lange deinen, waar je zeeziek van wordt, kent het schip niet. Dat is gebleken uit de ervaringen op de Ierse Zee, waar Stena al twee van de ze reuzencatamarans tussen Engeland en Ierland in gebruik heeft. De Stena Explorer en Stena Voyager die daar varen, zijn in de praktijk al bij windkracht 9 getest. De soep in de borden vertoonde nauwelijks zeegang. De koffie werd uit veiligheids overwegingen in kartonnen be kertjes met deksel geserveerd, maar dat bleek een overbodige maatregel. Met de HSS-dienst is Ierland nu over zee in één dag bereikbaar. En naar Engeland zijn nu ook dagtochten op één dag moge lijk: 's morgens om 7 uur weg, om 10 uur (voordelig tijdsver schil met Engeland) in Harwich, 's avonds om half acht terug en om twaalf uur weer in Hoek van Holland. De nieuwe veerboot neemt tus sen Harwich en Hoek van Hol land in zijn eentje de taak over van de twee huidige passagiers schepen: de Koningin Beatrix en de Stena Europe. De Konin gin Beatrix kan weliswaar 1800 passagiers vervoeren, maar uit gezonderd enkele hoogtijdagen zijn er nooit zo veel passagiers aan boord. De Stena Discovery ligt zaterdag van 11 tot 5 uur voor bezichti ging afgemeerd aan de Parkka de in Rotterdam. Maandagoch tend om kwart over 7 vertrekt ze voor haar maidentrip naar Har wich. dordrecht anp Dordtenaren krijgen vanaf 1 ju ni openbaar vervoer op maat, met drie soorten stadsbussen. De binnenstad is alleen nog be reikbaar met een witte Citybus: een blauwe servicebus rijdt dwars door alle woonwijken, en tussen de wijken en het station aan de rand van het centrum zet de gemeente een groene Ex pressebus in. De gemeente wil met het nieuwe busnet de groei van het autoverkeer in de stad afrem men. Met het voor Nederland unieke vervoersnet denkt Stads vervoer Dordrecht binnen drie jaar ruim 25 procent meer pas sagiers te trekken. Het City-, Service- en Expressenet kost jaarlijks 25 miljoen gulden, ze ven miljoen meer dan het hui dige bussysteem. Het biedt werkgelegenheid aan zestig chauffeurs. Met de intrede van de Citybus wil de gemeente zoveel moge lijk grote stads- en streekbussen uit het centrum weren. De City bussen zijn kleiner dan traditio nele stadsbussen en kunnen daardoor op meer plekken in de binnenstad komen. Om de twee a drie minuten vertrekt ej vanaf het Centraal Station een City bus naar het centrum. Ritzen: Mogelijk geen nieuwe OV-jaarkaart den haag anp De OV-kaart voor studenten verdwijnt mogelijk. Dit heeft minister Ritzen (onderwijs) vanochtend in de Tweede Ka mer gezegd. „Ik wil graag dat er een nieuwe kaart komt, maar niet tegen elke prijs", aldus Rit zen. „Het belang van de studen ten is daar niet mee gediend." De minister onderhandelt met de OV-bedrijven over een nieuwe kaart, die op 1 novem ber 1998 moet ingaan. De on derhandelingen verlopen zeer stroef. Om de huidige kaart te handhaven heeft Ritzen 160 miljoen gulden extra nodig. De minister riep de Kamer op om niet met eigen ideeën te ko men voor de nieuwe kaart. De OV-bedrijven maken daar ge bruik van, zei hij. Het was Rit zen zelf die de drie coalitiepar tijen eerder opriep om de gele deren te sluiten en eensgezind over de OV-kaart naar buiten te treden. Boeren akkoord met beperkt fokverbod den haag anp De boerenorganisatie LTO-Ne- derland is bereid tot een be perkt en selectief fokverbod voor varkens wegens de varken- pest. Volgende week komt een fokverbod aan de orde in de Tweede Kamer. De boeren zijn faliekant tegen een algeheel fok verbod, omdat dat hen fors in de portemonnee raakt. Om te voorkomen dat de minister on der politieke en maatschappe lijke druk toch tot zo'n relatief drastische maatregel besluit, stelt LTO-Nederland voor om een beperkt fokverbod af te kondigen in combinatie met een veel massalere preventieve slachting van alle varkens in het pestgebied.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3