Europa kan nu écht rustig slapen Hoe laat gaat de trein? Dat is dan zeven vijftig Voor een nieuw Marshall-plan ontbreekt emotie Feiten &Meningen DONDERDAG 29 ME11997 152 OPINIE Hoe vaak is de naam van George Marshall de afgelopen jaren niet gevallen? Vooral in die euforische tijd na de val van de Muur spoelde er een golf van wij-gevoel door Europa, waarbij de architect van het West-Europese herstel na de Tweede Wereldoorlog steeds weer werd genoemd. En niemand kan ook zeggen dat er niets is gebeurd. Er is in de jaren negentig meer geld in het voormalige Oostblok gepompt dan destijds in het kader van het Marshall-plan vanuit Washington richting Eu ropa ging. Maar één ding ontbrak daarbij: het warme gevoel van toen. Natuurlijk, er speelden bij het Marshall-plan óók politiek-strategische overwegingen een rol. De Verenig de Staten wilden Europa niet verliezen aan de grote en levensgevaarlijk geachte concurrent, de Sovjetunie. Na enkele jaren was een voorwaarde voor hulp zelfs dat er geen handel werd gedreven met Moskou. Maar de drijf veer was dieper: we kunnen Europa niet laten barsten. Die drijfveer heeft van meet af aan ontbroken bij de hulp aan Oost-Europa. Misschien ging het na de val van de Muur allemaal te snel, was het te massaal, of was de economische en maatschappelijke ellende in de voormalige Sovjet-satellieten niet groot en niet zicht baar genoeg. Feit is in elk geval dat de hulp altijd meer het afkopen van een schuldgevoel is geweest dan het invullen van een warm gevoel voor de tientallen jaren onderdrukte buren. Verwonderlijk is dat misschien niet. In de relatief kor te periode na de Tweede Wereldoorlog zijn West- en Oost-Europa snel vreemden voor elkaar geworden, zoals de Wiedervereinigung van de Bondsrepubliek en de DDR al duidelijk maakte. Bovendien nam in de jaren negentig in Europa de werkloosheid snel toe, waarbij de globalisering van de wereldeconomie snel (en al te gemakkelijk) als hoofdschuldi ge werd aangewezen. Van nieuwe vrienden wer den de Oost-Europeanen zo vooral concurrenten: 'zij' wil len immers werken voor een vele malen lager loon dan 'wij' en het kost weinig geld om hun spullen naar West-Europa te transporteren. En wie dat wil, kan schijnbaar genoeg be wijzen voor die stelling vin den. Wil niet AKZO-Nobel hier arbeidsplaatsen schrappen omdat de produktie in Polen stukken goedkoper is? En wat dacht u van Philips de afgelo pen jaren? Moeten wij onze belastingcenten soms gebruiken om onze banen te ex porteren naar het oosten? Beeld en werkelijkheid kloppen niet: Oost- en West- Europa kunnen beide profiteren van de wederopbouw van het Oostblok. Maar welke politicus heeft zin om zo iets ingewikkelds als de theorie van Ricardo over com- paratieve handelsvoordelen te gaan uitleggen aan een onwillig publiek? En wie wil pleiten voor integratie van het voormalige Oostblok in de Europese Unie op een moment dat de tegenstelling tussen noord en zuid bin nen diezelfde Unie steeds explosiever begint te wor den? De Europese Unie heeft in de aanloop naar de EMU de handen vol aan zichzelf en de komende jaren blijft dat zo. Eerst de EMU, dan de hardnekkige werk loosheid, en dan zien we wel weer verder. En al was het met de Marshall-herdenking 'nu of nooit', het siert Wim Kok dat hij een lans heeft willen breken voor Oost-Europa. Hij deed dat, samen met Clinton, heel voorzichtig. De EU en de VS moeten voor al investeringsrisico's van particuliere bedrijven (gedeeltelijk) afdekken en samen met bedrijven projec ten oppakken, zodat met relatief weinig overheidsgeld veel kan worden gedaan. Nederland wil daar later dit jaar wel een topje over organiseren, bood hij gisteren aan. Het zijn kleine stapjes, maar Kok is nu eenmaal een man van kleine stapjes. Maar gezien de eerste reacties in zelfs eigen land is het de vraag of ook die kleine stap jes al niet te groot zullen blijken te zijn. Rationeel ge zien zou het een enorme blunder zijn om Oost-Europa aan zijn lot over te laten, dat weten we al jaren. Maar om een hulpplan echt van de grond te krijgen, is ratio alleen niet genoeg. Daar is ook emotie voor nodig. Die was er wel bij het Marshall-plan, die is er nu niet en het is zeer de vraag of die er ooit zal zijn. Een écht Marshall-plan voor Oost-Europa zal er nooit komen. Het valt slechts te hopen dat er in elk geval iets komt dat er een béétje op lijkt. Vanaf deze week staat geen enkele Russische kernraket meer gericht op een doelwit in Europa. Dat is, een kleine acht jaar na de val van de Berlijnse muur, toch nog een hele geruststelling. Want hoewel de Russische nucleaire 'dreiging' als gevolg van de ontspanning tussen Oost en West politiek al lang was opgeheven, bleef er toch een klei ne kans op een lancering per abuis. „De theoretische mogelijkheid van een onbedoelde lancering kan nu worden doorgestreept", wordt op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel verheugd opgemerkt. wsmm*.- ;che militair bewaakt afgedankte SS18-raketten. De ontmanteling van delen van het nucleaire arsenaal kost de Russen fortuinen. Opnieuw richten van de wapens is veel goèdkoperen makkelijker. fo/c Militair-strategisch heeft de handreiking van Jeltsin, die hij dinsdag in Parijs tot grote ver bazing van zelfs zijn eigen de fensiestaf deed, niet zoveel om het lijf. Dat melden defensie specialisten bij de NAVO en het Institute for Strategie Studies (ISS) in Londen. Het 'anders richten' van kern wapens is een klusje dat volgens deze bronnen snel kan worden geklaard. „Je kunt het vergelij ken met het wijzigen van een computerprogramma. Dat is zo gebeurd", aldus een NAVO zegsman. Het omgekeerde geldt natuurlijk ook: in geval van een nieuwe crisis kan de Russische president binnen enkele uren zijn duizenden kernwapens weer op militaire- en burger doelen in Europa en de VS rich ten. Aanvankelijk wekte Jeltsin de indruk dat hij geheel spontaan het besluit had genomen om al le raketten in de Russische fede ratie die de NAVO bedreigen van hun kernkoppen en con ventionele ladingen te ontdoen. „Alle wapens die gericht zijn op de landen hier aanwezig, van al die wapens laat ik de kernkop pen verwijderen", zei hij tot de zestien regeringsleiders en staatshoofden van de NAVO- lidstaten in Parijs. Na enkele minuten verbijsterde stilte steeg er applaus op in het Elysee, waar kort tevoren de NAVO- Russische Stichtingsakte was ondertekend. Maar Jeltsin had zich misschien iets te veel op sleeptouw laten nemen door de zeer hartelijke sfeer die bij de ceremonie heer ste. Het ministerie van defensie in Moskou gaf dezelfde dag nog een verklaring uit waarin stond dat de raketten niet worden ontmanteld, maar anders ge richt. Daarnaast zullen 'sommi ge' raketten van hun kernlading worden ontdaan. Het op grote schaal demonteren van kernwa pens is onderwerp voor onder handelingen tussen de NAVO en Rusland, aldus het Kremlin. Bij de NAVO in Brussel wordt er rekening mee gehouden dat Jeltsins handreiking een van de prominente onderwerpen wordt op de agenda van de eer ste raadsvergadering tussen NAVO en Rusland. Deze 'permanente raad' is een nieuw instituut voor overleg tussen de NAVO en Rusland, en moet vol gens afspraak binnen vier maanden worden geïnstalleerd. Het demonteren en ontmante len van kernwapens is een bij zonder kostbare aangelegen heid, waar Rusland graag de (fi nanciële) hulp van de NAVO bij inroept. Tot dusverre hebben enkele individuele NAVO-lidsta- ten, waaronder de VS, Duitsland en Groot-Brittannië Rusland al geassisteerd bij ontmantelings programma's, die overigens nog steeds ver achter op het schema liggen. Volgens recente schattingen van het Londense ISS bezit de Russische Federatie in totaal ruim 20.000 kernwapens, waar van er 8.000 a 10.000 niet inzet baar zijn, ruim 6.000 tot de ca tegorie 'strategisch' gerekend mogen worden en 4.400 niet- strategisch of tactisch. „Het is moeilijk te zeggen hoeveel van deze wapenvoorraad inmiddels als gevolg van de Start-akkoor den al is ontmanteld. Maar het gaat om een enorme operatie", zegt Terence Taylor van het ISS. Of Rusland zijn kernwapens daadwerkelijk op andere doelen richt, dan wel de lanceerpro- gramma's geheel uitschakelt, is overigens niet te controleren, zo zegt Taylor. Belangrijker dan de militaire betekenis van Jeltsins handrei king is volgens Taylor en NAVO- bronnen de politieke bood schap: door de kernwapens niet langer op het bondgenootschap te richten, heeft Rusland duide lijk willen maken dat de relatie tussen de grootmacht en de mi litaire alliantie aanmerkelijk is verbeterd. Een soortgelijk ge baar maakte Rusland al in 1994, toen besloten werd de strategi sche kernwapens niet langer op doelen in de VS, Groot-Brittan nië en Frankrijk te richten. Taylor: „Dat Jeltsin deze af spraak uitgerekend op het mo ment dat de NAVO zich klaar maakt voor oostwaartse uitbrei ding ook laat gelden voor de overige NAVO-lidstaten is een politiek signaal datje niet moet onderschatten. Jeltsin had evengoed kunnen besluiten de oude afspraak met de VS, Frankrijk en Engeland op te schorten, uit ongenoegen o\ de NAVO-plannen. In plaats daarvan kwam hij met een g baar van vertrouwen. De Europese burger die well weinig fiducie heeft in de lai ceertechnologie van de Russ sche federatie zal de maatre van president Jeltsin om hee andere redenen welkom hei voor het eerst in vijftig jaar! hij of zij nu 'echt rustig slapt Russische burgers hoeven zi al sinds 1994 geen zorgen te maken: in dat jaar haalden d VS, Groot-Brittannië en Frai rijk Russische doelwitten uil hun lanceerprogramma's. BRUSSEL-LONDEN PAUL KOOP/M» CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN U mag ons opbellen, maar lie ver niet. Om dat voor elkaar te krijgen wordt het telefoonnum mer van Openbaar Vervoer Reisinformatie duurder. Vanaf zondag kost het niet langer 50 cent per minuut, maar 75 cent. De sprekende computer die wordt ingezet, lost ook niet alle ergernis op. Hoe laat vertrekt de trein als we morgenochtend om half tien in Amsterdam willen zijn? Even bellen naar Openbaar Vervoer Reisinformatie, 0900 9292. Ken nelijk zijn er meer klanten, want erg vlug gaat het niet. Het duurt een minuut of tien voor een vriendelijke informatrice snel en efficiënt antwoord geeft. Intussen tikt de meter door. OV- Reisinformatie kost vijftig cent per minuut. Tien minuten wachten, dat is mooi vijf gul den. Handige figuren. Gewoon iemand laten wachten en dan geld rekenen. En het wordt nog erger. Per 1 juni gaat deze reis informatie vijfenzeventig cent per minuut kosten. Dat is een prijsstijging van vijftig procent. En niemand die het kan tegen houden. Zelfs minister Jorrits- ma van verkeer niet. Zij heeft dat geantwoord op Kamervra gen. Ze is niet blij met de prijs verhoging, omdat die niet be paald meer passagiers zal trek ken. Maar verbieden wil ze het blijkbaar niet, want de OV-be- drijven hebben de vrijheid met hun tarieven te doen wat ze wil len. Bezwaren van de reizigers vereniging Rover, de Consu mentenbond, de ouderenorga- nisaties en de Gehandicapten raad haalden ook niets uit. Maar is het dan niet een vrese lijke soort oplichting om klan ten tien minuten lang al beta lend te laten wachten? Woord voerder Peter van der Linden van OV-Reisinformatie blijft beleefd, en zegt dat het on waarschijnlijk is dat iemand zo lang moet wachten. Dat lijkt misschien zo, maar in werkelijk heid is het korter. Goed, vijf minuten dan. Bij het nieuwe tarief altijd nog 3 gulden 75. Dat komt bij de ruim dertig gulden die het retourtje Am sterdam toch al kost. De gemid delde wachttijd, zo zegt Van der Linden, is 150 seconden, ofwel tweeënhalve minuut. Dat is bin nen de norm. Alleen in de Randstad wordt die norm over schreden, zegt hij. De klanten zijn over het algemeen zeer te vreden. Maar er is toenemende ontevre denheid over de wachttijden. De prijsverhoging is bedoeld om de achteruitgang van de kwaliteit bij deze telefonische dienstverlening tegen te gaan. Komen er dan meer mensen aan de telefoon zitten? Nee, dat willen de OV-bedrijven niet. De prijsverhoging is mede bedoeld om het gebruik van het num mer te ontmoedigen. Vorig jaar zijn er tien miljoen gesprekken gevoerd, maar wa ren er vier miljoen mensen méér die vergeefs hebben g Minister Jorritsma. probeerd om het nummer te bereiken. Het nummer dreigt kortom aan zijn eigen succes ten onder te gaan. De OV-be drijven hebben besloten dat er ook andere manieren moeten worden gezocht om het publiek te informeren. Zo is voor com putergebruikers inmiddels een softwarepakket. Met deze Reis wijzer en een pc met modem krijg je toegang tot de grote computer met reisinformatie. Het pakket kost 19 gulden 75, en daar komt 22 cent per tele foonminuut bij. En al die mensen dan die geen computer hebben of er niet zo handig mee zijn? Daar hebben de OV-bedrijven geen mededo gen mee. Het computergebruik in Nederland is sterk stijgende, zegt OV-Reisinformatie. Het pakket zal de vraag om infor matie bij het 0900-nummer iets doen afnemen, maar niet veel. Daarom wordt er ook nog aan een andere oplossing gewerkt: de telefo nische antwoord- machine, een spraakherkennende computer die rea geert als iemand iets vraagt. Dit won derlijke apparaat zit nu nog in een proeffase. Rover heeft de na righeid al een tijdje zien aankomen. De OV-bedrijven deelden keihard mee dat er over de prijsverho ging niet viel te praten. Het mi nisterie zou na vier jaar de sub sidie stopzetten en alleen nog een beperkte bijdrage geven. Verder moesten de kosten door de klanten en de OV-bedrijven zelf worden betaald. Rover vindt het allemaal onre delijk. OV-Reisinformatie werkt ook als reclame voor het open baar vervoer. Ervoor betalen, prima, maar vijftig cent per mi nuut moet de limiet zijn. Het blijkt dat mensen die eerst naar OV-Reisinformatie hebben ge beld, vervolgens voor 25 mil joen gulden aan bus- en trein kaartjes hebben gekocht. Rover suggereert de wachttijd niet bij de bellende klant in re kening te brengen maar FIT Telecom wil daar beslist niet aan. De lijn wordt bezet gehou den en dat kost geld. Volgens Rover zegt PTT Telecom ook dat het technisch niet mogelijk is, maar andere communicatie deskundigen hebben verzekerd dat het wel kan. Insiders zeggen bovendien dat PTT Telecom zelf vijftig cent opstrijkt van de 75 cent die het bellen straks kost. Rover is wèl enthousiast over het pc-programma. En de orga nisatie is ingeschakeld bij het experiment met de antwoor dende computer. Medewerkers hebben het telefoonnummer gekregen om zo af en toe te bel len met een vraag. De computer herhaalt telkens de vraag, en daarop moet je dan 'ja' zeggen. Het nummer is 070-3040418. Oké, we willen naar Amster dam. Op zaterdag 24 mei. Even bellen. De computer heeft een vrouwelijke stem, die keurig antwoord geeft. Alleen aan het eind verstaat de computer iets niet goed. Willen we dat even herhalen? „We hoeven niets meer te weten." De computer: „Naar welk station wilt u uit Zoetermeer reizen?' DEN HAAG ELS KEMPER IK G)EOJ QEVJELtfrCHIp IW V]/. en toch zie ik moorr ,mé#> 2o'ki 10CJCEP KMOKpfo»>R/VW/W"0 iwsPmswer vKWE-wesTa)!'- ttitf mv ik 7 noo zö A^msieF V vAKI"-, tja, oor zé: W eiiVJA Cfc HÊlfT \!fo NWE*[/W 2DU AJTi-eiaveips-cHip-TV- HSfr AtMGfcSCBtfT (fytfè17 \jm.pe ECOWCW ftlEN Pt BJWIJFEfó VC0f2 plE 1fcÉfi/vm'i eu m pe R8CIA» mrtlSTEKJ- EN je WEET Hö6 H0" ë)Atr IW Oflft- ftoEPKWP HECHK oof^es, fpoete/vww) SZüir

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2